Jeli's nachts present roor noodtransport ilandbewoners houden olksliedjes in ere anbod luchtvaartbedrijf aan gemeente: I door container ito total loss Redelijke vangsten voor sportvissers Warme belangstelling voor Kotex-dierenshow Texelse ruiters in de prijzen Programma zaalvoetbal M .S.T.-programma Winnende foto JOAG 26 NOVEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Schreiner Airways mag in geval nood een beroep worden ge- i op de helikopter, die 's nachts iet Texelse vliegveld staat. Twee en geleden heeft een vertegen- irdiger van het luchtvaartbedrijf ianbod gedaan in een onderhoud burgemeester Schipper. De ge- nte heeft nog niet officieel ge leerd op het voorstel. reiner, een internationaal opere- I bedrijf met vestigingen in Rot- am en Leiden, heeft sinds 1 jmber j.l. 's nachts een helikopter fexel gestationeerd. Met het tel worden overdag personen ver- d van en naar de boorplatforms de Nederlandse Aardolie Maat- jppij (NAM) op de Noordzee, istal stappen de passagiers in 17-jarige bromfietser uit Den viel donderdagavond op het pad van de Hoornderweg van brommer, omdat hij tegen een le- uilcontainer aanreed. Hij werd een ambulance afgevoerd, maar k later niets aan de valpartij te ien overgehouden. 31-jarige vrouw uit Oosterend t vrijdagmiddag op de Oosteren- ieg haar auto total loss gereden, reek teveel naar rechts uit voor tegenligger en kwam daardoor in erm. Een te forse stuurcorrectie ht haar in een slip, waardoor de en tegen een tuinwal tolde. De w droeg geen autogordel en liep flinke bult op haar hoofd op. Den Helder in. Van 24.00 tot 06.00 uur verblijft de helikopter echter op Texel. In principe wordt in die tijd on derhoud gepleegd; voor dat doel is een deel van de hangar gehuurd. Het contract met de NAM loopt tot 1 mei volgend jaar. Mocht zich in die periode van een half jaar een noodsi tuatie voordoen, waarbij inzetten van een helikopter gewenst is, dan zal Schreiner geen nee zeggen, aldus luidt de strekking van het aanbod. De NAM is hiervan op de hoogte en heeft toestemming gegeven. Texels personeel Voorwaarde is dat er op het moment dat het nodig is, voldoende boordper- soneel beschikbaar is. Schreiner be mant de helikopter met twee teams („crews"), totaal bestaand uit twee technici, vier vliegers en drie vlucht- begeleiders. Laatstgenoemde drie zijn geworven via het Texelse arbeidsbu reau. Ze hebben intussen een „off shore survival"-training gehad, zodat ze hun taak, het verzorgen van de passagiers, naar behoren kunnen uit voeren. De helikopter, een middel groot toestel van het type Dauphin SA-365 N, biedt plaats aan dertien personen, inclusief bemanning. Het is niet de bedoeling dat Schrei ner het nachtelijk ziekenvervoer van Teso overneemt. Slechts is de bereid heid uitgesproken om in noodgevallen te vliegen. Over de prijs zijn geen af spraken gemaakt. Momenteel geldt een regeling als de veerboten niet kunnen varen, er een beroep kan worden gedaan op de Koninklijke Ma rine. Die kan een schip of helikopter vanuit Den Helder naar Texel sturen, om de patiënt(en) van de ambulance over te nemen. nen desgevraagd dat de gemeente aftast welke mogelijkheden er zijn op het gebied van ziekenvervoer. Zij wijst erop dat Teso al eens heeft la ten doorschemeren niet erg gelukkig te zijn met het laten varen van extra boten 's nachts. En de marine helikopter moet eerst van de over kant komen, zodat allicht minder tijd verloren gaat met een helikopter die al op Texel aanwezig is. Wethouder Krijnen: „Vandaar dat we toch onze voelhorens maar uitsteken. Dit aan bod lijkt niet geen structurele oplos sing, maar ook al is het maar tijdelijk, dat is geen reden om het bij voor baat af te houden. Je weet nooit met welke calamiteiten je te maken krijgt." De viswedstrijd bij de Ottersaat werd door 15 deelnemers bezocht. Bij mooi weer werd er redelijk gevangen. Eer ste werd Ton Dorst (110 cm, 4 vis sen), tweede was Johan Hopman (95 cm, 4 vissen) en derde Piet Kmg- ma (86 cm, 3 vissen). In totaal werd 619 cm (25 vissen) gevangen. Zondag 1 december gaan 10 Texelse sportvissers naar de Sinterklaas wedstrijd aan de Afsluitdijk, verzame len om 7.30 uur, hoek Wagemakers- straatAMttekruislaan, boot van 8.05 uur. Opgeven is nog mogelijk tot en met 27 november bij P. Verhagen, Wage- makersstraat 3, telefoon 13986. De kosten bedragen f25,— exclusief aas. De volgende wedstrijd in de winter- serie is op 8 december, aanvang 8.30 uur nabij R.K. kerk te Oude- schild. Bij afwezigheid van burgemeester Schipper, zegt wethouder Tine Krij- hellinger en Texelse liefhebbers zongen zaterdagavond gezamenlijk uit volle borst oude volksliedjes. Foto Frons Hopmani jaar geleden nam Willem Kikkert i „de Mient") het initiatief tot de chting van een zanggroep voor lertoiking van oude volksliedjes, iddels leidt deze groep, onder de iplu van de Historische Vereni- I, een bloeiend bestaan en is uit weid tot circa veertig leden, leiding voor Kikkert destijds was evendige belangstelling voor lied van vroeger op Terschelling. Af- ipen weekend bracht een groep het Friese Waddeneiland een be- k aan Texel, met als hoogtepunt gezamenlijke zangavond. t vertolken van oude liedjes is op chelling een populair genre. Er regelmatig optredens die veel he istelling trekken. De situatie daar 'aarschijnlijk een unicum in Ne- and", vertelt Willem Kikkert, kennissen op Terschelling raakte Hoornder een jaar of acht terug in tan van oude volksliedjes. Hij leg- aen verzameling aan die thans uit 'tweehonderd nummers bestaat, angrijkste criterium is dat de lied- in vroeger tijden daadwerkelijk op al zijn gezongen. De collectie be- liedjes die in de rest van het land 'kwamen, maar ook stukken die 'ekking hebben op Texelse gebeur den. Zo heeft Kikkert beslag we- te leggen op een lied dat werd angen ter gelegenheid van de in gebruikname van de eerste Teso-boot en een loflied op professor Keesom. Zulke liederen behoren echter niet tot het repertoire van de zanggroep. Winterdrama Kikkert en de anderen leggen zich toe op liedjes van onbekende tekst dichters en componisten. Van de ruim zeventig momenteel ingestu deerde nummers zijn er slechts tien echt Texels, zoals de smartlap „Win terdrama", over jongens uit Den Hoorn die verdronken toen ze terug naar huis schaatsten na een wilde avond stappen in Den Burg. De opbouw van het repertoire kost veel speurwerk. Een deel van de lied jes is afkomstig uit oude schriften, maar bij sommige ontbreekt een stuk van de tekst of is er geen melodie bekend. Uit contacten met andere zanggroepen, bijvoorbeeld van Wierin- gen en West-Friesland, komen de ontbrekende gedeelten soms boven water. De Texelse groep komt eens in de veertien dagen bijeen. Niet alleen worden dan liederen gerepeteerd, ook wordt ingegaan op de historische achtergronden. Extra dimensie Kikkert; „We proberen de betekenis en het ontstaan van liedjes te achter halen. Als dat lukt, geeft dat een ex tra dimensie aan het beoefenen van deze hobby. Onze oudste liedjes date ren uit de vijftiende eeuw. Door de eeuwen heen zie je een bepaalde lijn. De oudste volksliedjes klinken meestal plechtig, later doet onder in vloed van de Franse revolutie de vro lijke driekwartsmaat zijn intrede. Opvallend is verder dat de teksten vaak primitief zijn, wat logisch is, omdat ze zijn gemaakt door en voor gewone mensen. De melodieën zijn echter vaak heel mooi." Ook op Terschelling houdt men zich op deze intensieve wijze met de volksliedjes bezig, zo bleek vorig jaar toen de Texelse groep op bezoek was. Sfeervol Zaterdag en zondag brachten 33 Ter- schellingers een tegenbezoek. Ze lo geerden in hotel Den Burg en kregen zondag een rondrit over Texel aange boden. Voornaamste doel was echter het samen zingen van volksliedjes. Die opzet slaagde buitengewoon; in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo was zaterdagavond sprake van een sfeervol samenzijn, dat tot midder nacht duurde. Begeleid door vier ac cordeonisten (onder wie de Texelse Guur Bakker-v.d. Vis) hief het gezel schap het ene na het andere lied aan. Niet zelden konden de eilanders er een gezamenlijke uitvoering van maken, omdat een groot deel van de liederen op beide plaatsen bekend is. Interessant was dat soms sprake was van kleine melodie- of tekstver schillen, wat niet zo vreemd is omdat veel liedjes vroeger uit het hoofd werden bewaard. Tijdens de kleindierententoonstelling van Kotex mochten de kuikentjes zich In een warme belangstelling verheugen (Foto Cerenj Tmmormoni De dierenshow die afgelopen week end in het Kotex-gebouw in De Mars werd gehouden trok veel belangstel ling. Coördinator Hein van Heerwaar den is goed te spreken. Zelfs op zaterdag, tijdens de Sinterklaas intocht, namen velen een kijkje." Het neusje van de zalm op het gebied van hoenders, konijnen, cavia's, sier- duiven en watervogels stond in een onafzienbare rij kooitjes, totaal zo'n 250, te pronken. Speciale aandacht ging uit naar de kuikentjes die zich behaaglijk koesterden onder de warmte-lamp. Volgend jaar, wanneer Kotex een halve eeuw bestaat, willen de liefhebbers van deze kleine dieren zeer bijzondere show op touw zetten. Problemen met de huisvesting spelen de vijftigjarige vereniging echter par ten. „Tegen die tijd hopen we dat een duurzame oplossing is gevonden", al dus Van Heerwaarden. Kotex meldt dat een aantal prijzen van de verlo ting nog niet is afgehaald. De num mers zijn: 180, 375, 406, 668, 734, 754 en 970. De winnaars kunnen zich melden bij Jaap Kooger, Robbe- pad 15 in Oosterend. De drie overkantse jury's die zondag de dressuurwedstrijd van De Wad- denruiters en De Kloppertjes in ma nege Akenburg beoordeelden, deelden het standpunt dat je beter af en toe een acht en een twee kunt geven, dan allemaal vijven en zes sen. Hoewel dat voor de ruiters en amazones duidelijk maakt welke on derdelen goed en welke minder zijn gereden, schieten de scores in som mige gevallen flink uit naar boven of naar beneden. Hoewel de eindwaardering sommige ruiters tegenviel, was iedereen het er wel over eens dat het goede juryle den waren. Karen Bakker reed een goede L1-proef met haar schimmel Cibran en scoorde daarmee 129 pun ten. Dat was goed voor een eerste prijs en een winstpunt. Laila Timmers en Annemiek van IJsseldijk behaal den ook een winstpunt in deze klas se. Tessa de Graaff reed in de klasse Z met Davy een dik winstpunt bij el kaar met 188 punten, ook goed voor de eerste prijs. Bij de pony's was het een goede dag voor Harma Eilander. Deze jonge amazone heeft een keurige stijl van rijden en haalde met haar kleine Va lentine in twee proeven twee keer een winstpunt in de klasse L2, wat haar startgerechtigd maakt in de klasse M. Het gebeurt de Texelaars niet vaak dat er deelnemers van de overkant zijn, hoewel de officiële wedstrijden die op het eiland worden gehouden wel zijn opengesteld voor andere fe deratieleden. Nu waren er twee po- nyruiters, waarvan Natasja Schroder met haar Juzekkie in de klasse M1 Woensdag 27 november: 17.15 u. Texel 4-Casino 3 (J1) 18.00 u. Casino I-Casino 2 J1 18.50 u. Mantje-Rab 19.40 u. Albert Heijn-Gamma 3 20.30 u. Oosterend 3-Gamma 2 21.20 u. Oosterend 2-De Koog 2 22.10 u. Nioz-De Koog 5 Zaaldienst: Casino Donderdag 28 november: 17.15 u. De Koog-Texel 2 (J1) 18.00 u. Selectie 18.50 u. Casino 5-Klif 6 19.40 u. Rab 2-Oosterend 7 20.30 u. Casino 2-Texel 2 21.20 u. Jelleboog 4-Oosterend 6 22.10 u. Texel 4-Klif 5 Zaaldienst: Jelleboog Vrijdag 29 november: 17.00 u. Texel 3-Klif 4 17.45 u. Casino 3-Oosterend 4 18.35 u. De Krim 2-Attent 19.25 u. Oosterend-Texel 20.15 u. Jelleboog-De Koog 21.05 u. De Krim-Mantje 21.55 u. Klif-Gamma 22.45 u. Jelleboog 2-Klif 2 Zaaldienst: Klif Afdeling Basketball Zaterdag 30 november: Sportlaan (Den Helder) 18.00 u. W.G.W. 5-De Mareis (d) 19.00 u. Stedebroec 2-De Mareis (h) 125 punten (1e prijs 1 winstpunt) haalde. Zij is lid van de Zaanse Ruiters. Het volgende evenement is een spring wedstrijd op 15 december. Ook daarbij is publiek van harte welkom. Uitslagen B dressuur pony's: 1 Marcus Kuip met Wibo 120 punten, 1 w.p.. 2e proef: 1 Miriam Cnos- sen met Misty 116 punten. L1 dressuur po ny's. categorie B2. C pony's: 1 Sanne Lampers met patty, 125 punten, 1wp„ 2 Ron nie Blom met Romario, 123 punt. 1 w p.; 3. Cathalijn Makelaar met Chieka, 121 punt. 1 w.p. categorie D pony's: 1. Marije Gerlsma met Fury, 125 punten, 1 w.p.; 2 Diana Kuip met Arco, 123 punt. 1 w.p.; 3. Jacqueline Kooiman met Patty, 122 punt. 1 w.p. L2 dres suur pony's: 1. Harma Eilander met Valentine, 121 punt 1 w.p; 2. Femke de Harde met Sin- die, 110 punten. L2 pony's 2e proef 1. Harma Eilander met Valentine, 124 punt. 1 w.p; 2 Femke de Harde met Smdie, 122 punt, 1 w.p. M1 dressuur pony's: 1. Natasja Schroder met Juzekkie, 125 punt. 1 w.p M2 dressuur po ny's: 1. Natasja Schroder met Juzekkie, 108 punten.B dressuur paarden: 1 Bea Dekker met Flair, 125 punt. 1 w.p. 2e prof: 1. Lilian Dijker met Eleonara, 111 punten. L1 dressuur paarden: 1. Karen Bakker met Cibran, 129 punt 1 w.p.; 2. Laila Timmers met Bianca, 127 punt. 1 w.p.; 3. Annemiek v. IJsseldijk met Earldom, 120 punt 1 w.p. L2 dressuur paarden: 1. Jan Hin met Antoinette, 106 pun ten. 2e proef: 1 Jan Hin met Antoinette, 103 punten M2 dressuur paarden: 1. Hannita de Wit met Dempsey, 114 punten 2e proef: 1. Hannita de Wit met Dempsey, 103 punten Z1 dressuur paarden: 1. Tessa de Graaff met Da vy, 188 punten 1 w.p. Z2 dressuur paarden- Anjo Kikkert met Amber, 163 punten. Een meisje staat op de tenen en kijkt nieuwsgierig of verlan gend naar buiten. De foto, mooi van lichtval en composi tie, was de beste die werd in gezonden voor de fotowedstrijd die de Texelse reumavereniging onder de leden hield. De opna me werd gemaakt door me vrouw S. Broekema-Bosman uit Den Burg. De jury, bestaande uit Pi eter de Vries en Harry de Graaf, kende haar de eerste prijs toe, bestaande uit een fo toalbum. De tweede prijs ging naar mevrouw S. Sietsma in Den Burg voor een foto van een vader die bezig is met een barbecue en de derde prijs was voor mevrouw B. Hin-Witte voor een geestige plaat van een luierende tweeling in een stoel. Er waren 26 inzendingen. De leden van de reumavereniging wezen donderdag de foto aan die naar hun oordeel het beste was en daarom in aanmerking kwam voor de publieksprijs. De keus viel op een huisje-met- tum, ingezonden door Marjan van der Vis-van der Slikke.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7