Cjrocn 2uwrLr Jéxels in het Cleinschalig toerisme noet de ruimte krijgen Overkantse zakenman start bouw kiosken „1200 bedden extra is niet te veel gevraagd Onzekerheid over tussengebied IV-rapport: kwaliteit als concurrentiewapen èxelse Courant komt oortaan op vrijdag Texel definitief tot Gaskop toegetreden Vrouw botst met auto tegen boom Wintershow rundvee Opgevoerde brommer Motorrijder licht gewond bij valpartij sw Zwarte markt druk bezocht Eerste exemplaar CD Delorean overhandigd Stille kracht van SVO nam afscheid sw Popmuziek en dunks in basketballcompetitie sw Van Gewest tot Gewest over de relatienota de kleine logiesverstrekkende bedrijven van Texel hun kwali- kunnen blijven opvoeren, hoeven zij niet te vrezen voor con- rrentie van de grote bungalowparken die de afgelopen jaren Texel tot stand zijn gekomen. De overheid moet hen daarom ïoorlijke ontplooiingskansen bieden en zelf moeten zij meer jruik maken van hun mogelijkheden om iets exclusiefs en ka- teristieks te bieden dat tegemoet komt aan de verwachting i een toerist die een eiland bezoekt. us de essentie van het rapport ventarisatie en toekomstvisie van kleine logiesverstrekkers" dat is lengesteld door het bestuur van vereniging Kleine Logies Verstrek- (KLV) en dat donderdagavond in isch en Zee" officieel werd ge- senteerd en aangeboden aan houder Klaas Barendregt. vereniging heeft voor het sa- istellen van het rapport geen duur »au aan het werk gezet. Het tuur, met als belangrijkste motor rzitter Gerard Zoetelief, zette in ideeën op papier, raadpleegde wijden en deskundigen en ver- kte de resultaten van een enque- ie vorig jaar onder de 415 leden de vereniging is gehouden. Daar- st werd het Instituut voor het den- en Kleinbedrijf ingeschakeld de mogelijkheden van deze sec- bestudeerde en met ondersteu- de aanbevelingen kwam. De ■visie werd als bijlage aan het rapport toegevoegd. Texel worden zo'n 8000 toeristi- e slaapplaatsen geëxploiteerd kleine logiesverstrekkers. Het let ingang van deze week ver- hijnt de Texelse Courant op insdag en vrijdag, in plaats van dinsdag en donderdag. Zoals ie in TC3 van zaterdag j.l. al leidden, wordt TC3 als wee- endbijlage in de vrijdagkrant pgenomen. 13 kon buiten het zomerseizoen tancieel niet uit, omdat het Jvertentie-aanbod onvoldoende as. Mede gezien de positieve acties van veel lezers was het igewenst het blad te beëindi- sn. Daarom zal het nu op aan- ipaste wijze worden voortgezet, oor de Texelse Courant van mderdag één dag te verschui- m, ontstaat een iets dikkere, ituele krant vlak vóór het Bekend. In de zomermaanden bij speciale evenementen ver fijnt TC3 wél als zelfstandige tgave. oor de TC-abonnees heeft de "andering afgezien van de jaar- trendmatige aanpassing ien verhoging van het abonne- «ntsgeld tot gevolg. De ver fijning van de gecombineerde ixelse Courant/TC3 op vrijdag ïoorzaakt enkele kleine wijzi ngen. Advertenties voor deze snt moeten voortaan woensdag ions binnen zijn. Uiterlijke in- mdtijd is 17.00 uur. Aan de in hering van kopij voor TC3 "andert niets: vóór dinsdagoch- md 12.00 uur. Berichten voor Texelse Courant van vrijdag "Hen wij uiterlijk donderdagoch- fd ontvangen. Voor tips, op- n aanmerkingen kunt u natuur- k te allen tijde bij ons terecht, Woon 12741. Ij hopen dat de wijzigingen na "loop van tijd als een verbete- ig zullen worden ervaren. Directie en redactie Texelse Courant en TC3. gaat hier om particulieren of bedrij ven met maximaal 15 eenheden of slaapplaatsen of groepsaccommoda- ties met maximaal 30 slaapplaatsen. Het betreft een bonte verscheiden heid van alle mogelijke bungalows, zomerwoningen, appartementen en kamers, verspreid over het hele eiland. Meestal is het bij- of neven- verdienste (in 80% van de gevallen). Oudste rechten In het rapport wordt in korte trekken het ontstaan van het toerisme op Texel geschetst. Rond 1900 kwamen de eerste „badgasten", maar de stroomversnelling ontstond na de oorlog toen de gewone man de gele genheid kreeg om op vakantie te gaan. Veel Texelaars probeerden er een graantje van mee te pikken. Ze verhuurden hun huis en sliepen zelf in de schuur of verstrekten logies met ontbijt. Kippenhokken en andere agrarische bouwsels werden tot va kantieverblijven gemaakt. Velen maakten in de jaren vijftig en zestig gebruik van de door de gemeente ge boden mogelijkheid om naast de eigen woning een zomerwoning te bouwen. Vooral na 1960 kwam het grootschalig toerisme op gang: grote complexen bungalows, appartemen ten en andere accommodaties met als voorlopige hekkesluiters De Krim bij De Cocksdorp en het Stappeland bij De Koog. In het rapport wordt een en ander objektief en zonder wrok gesignaleerd. De opkomst van de grote bedrijven betekent concurrentie voor de kleine, maar wordt niet be treurd. „Groot- en kleinschalig toe risme hangen nauw met elkaar samen. De kleine logiesverstrekkers hebben de basis gelegd, maar het is noodzakelijk dat beide bedrijfstakken dezelfde ontwikkelingskansen krijgen. De vakantieganger kan dan kiezen uit een breed scala van mogelijkheden". Onduidelijk Kritisch laat het rapport zich uit over de verwarrende benamingen die voor recreatieve onderkomens in gebruik zijn en voor de uiteenlopende maxi mum oppervlakten die daarbij worden gehanteerd. Voor hotelkamers en groepsaccommodaties gelden geen oppervlaktevoorschriften. Sta caravans mogen maximaal 30 m2 zijn. Appartementen en zomerhuizen kunnen maximaal 45 tot 70 m2 zijn en zomerwoningen, oorspronkelijk maximaal 35 m2, mogen tot 45 m2 „Poe er wat mee Klaas!'' KLV-voorzitter Gerard Zoetelief overhandigt het rapport aan wethouder Klaas Barendregt van BuimteBjke Ordening. iFoto Harry de GraalI worden uitgebreid. Voor zg. met bestemde recreatieve opstallen geldt geen vaste maximummaat, maar op grond van het overgangsrecht is ver groting met hoogstens 10% mogelijk. Het KLV wil dat straks wat betreft de opstallen alleen nog wordt gesproken over recreatiewoningen of recreatie appartementen, die allemaal tot 70 m2 moeten kunnen worden uitge breid (net als de zomerhuizen die de grote bedrijven mogen bouwen) bij een benedengrens van 35 m2. ,,De huidige regelgeving werkt in de hand dat de kleintjes door de groten wor den overvleugeld, wat ons inziens niet de bedoeling kan zijn van het ge meentelijke beleid" De angst dat een Hoewel het college nog niet heeft beslist over de plannen van projec tontwikkelaars Rab en Momberg voor invulling van het tussengebied in 't Stappeland in De Koog. gaat een Amsterdamse makelaar al een stap verder. Het betreft een klein schalig bouwproject, waarvoor de gemeente enige jarengeleden ver gunning heeft verleend. Bij voldoen de animo zullen nog voor aanvang van het seizoen kiosken worden geopend. In tegenstelling tot de ineenstorting eind jaren tachtig van het plan van Jarino en Architectenbureau Visser voor invulling van 't Stappeland, bleef dit kleinschalige project over eind. Een andere zakenman, F. Visser uit Voorhout, nam in 1988 een optie op vijf geplande winkels in het tus sengebied en had de ondergrond daarvoor inmiddels aangekocht. Toen het plan van Jarino, dat door de grootschalige aanpak veel weerstand in De Koog opriep, werd afgeblazen, kon de gemeente de slimme zaken man uit Voorhout al geen strobreed meer in de weg leggen. Met het klei ne project in het plan van R M projectonwikkeling Texel BV wel reke ning gehouden. Afwachtend Voor de vijf winkels is een 250 vier kante meter groot terrein aan de Ni- kadel gereserveerd, dat volledig zal worden volgebouwd. Nadat de grond eigenaar zijn plannen voor het project onlangs afrondde, schakelde hij de Amsterdamse makelaar in om huur ders voor de kiosken te werven. „In dien vijftig procent van de winkels voor januari is verhuurd zal begin 1992 met de bouw worden begon nen", aldus bemiddelaar Rob van Sabben. Dan zullen voor aanvang van het zomerseizoen de kiosken worden opgeleverd. „Bij onvoldoende animo is het financieel geen haalbare kaart en schuift het project nog een jaar op." Een aantal Texelaars en mensen van de overkant hebben inmiddels belangstelling getoond. Sabben: „Er zijn echter nog geen contracten af gesloten. Het lijkt erop dat de onder nemers de kat nog even uit de boom kijken." Volgens de makelaar spreekt het project de geïnteresseerden wel aan, maar willen ze niet het risico lo pen in een verlaten winkelbuurt te belandden. „Pas als een aantal mid denstanders heeft besloten met ons in zee te gaan, zal de rest wel vol gen." Bij voldoende animo zullen de eerste winkelseigendom van een zakenman uit Voorhout, in april in het tussen gebied worden opgeleverd iFoto Gerord Timmorman) groter oppervlak automatisch leidt tot meer slaapplaatsen is volgens de KLV-vereniging ongegrond. De gemid delde groepsgrootte is thans 3,2 per sonen en dat zal eerder kleiner dan groter worden. De grotere oppervlak te leidt wel tot betere exploiteerbaar heid, De toerist verlangt ruimte en comfort en is bereid daarvoor te be talen. Met instemming wijst het rap port op de ANWB-normen wat betreft oppervlakte van accommoda tie: 35 m2 voor een twee persoons woning, 50/60 m2 voor vier perso nen, 60/80 m2 voor vijf personen en 70/90 m2 voor 6 personen. In tegenstelling tot de grote parken die hun aantrekkelijkheid voor een belangrijk deel danken aan de daarbij horende centrale voorzieningen, komt het bij de kleine logiesverstrekkers veel meer aan op de kwaliteit van de accommodatie zelf. De KLV- vereniging richt zich vooral op het rustige publiek, dat in de eerste Lees verder pagina 2 Texel neemt nu definitief deel aan het Gasbedrijf Kop van Noordholland. Dit is het gevolg van het feit dat het al gemeen bestuur van de „Gaskop" verleden week instemde met de ge lijktijdige opheffing van het Gasbedrijf Texel en de voorwaarden'waaronder Texel zou toetreden. Eerder ging het dagelijks bestuur al akkoord met het voorstel. Het besluit was unaniem. ,,'n Hamerstuk, dankzij de gedegen voorbereiding", aldus Gaskop- secretaris C. van Egmond. Zoals reeds eerder gemeld levert de toetre ding de Texelse gasverbruikers een voordeel van twee cent per kubieke meter op. Op jaarbasis betekent dit dat per huishouden gemiddeld 750,- minder hoeft worden uitgegeven. Omdat bovendien sprake is van een landelijke verlaging van drie cent per m3 gas, kan het voordeel oplopen tot 7125,- per jaar. Gemeente Texel krijgt bovendien zeggenschap in het regio nale gasbedrijf. Nu stelt dat nog niet zo veel voor, omdat de gemeente slechts over één aandeel kan be schikken Maar na het jaar 2010 komt daarin verandering. De gemeen te kan dan méér aandelen verwerven: het maximum is afhankelijk van het aantal aansluitingen. Een bejaarde vrouw uit Den Burg botste zaterdagmiddag rond 14.00 uur op de Pontweg tegen een boom. Ze werd licht gewond. De auto werd zeer zwaar beschadigd. De oorzaak van dit eenzijdjge ongeval is onduidelijk. De vrouw, die uit de richten Den Burg kwam, raakte na het passeren van het kruispunt Re doute in de rechterberm, ging over het fietspad en kwam tegen een boom tot stilstand. Een buurtbewo ner, geholpen door enkele voorbijgan gers, zorgde ervoor dat zij werd bevrijd en naar huis gebracht. De gezamenlijke veeteeltstudieclubs van Texel houden op 8 januari a.s. een rundveekeuring en veeveiling. Dat is alleen mogelijk als voldoende runderen voor show en veiling wor den opgegeven. Het gaat uiteraard om de beste dieren. Veehouders die interesse hebben kunnen contact op nemen met Marcel Wijtten (telefoon 16640) of Jan Hin (telefoon 12624). De politie nam donderdag de brom fiets van een 16-jarige Texelaar uit het verkeer. De brommer was opge voerd en vertoonde diverse gebre ken: geen bel en geen goed werkende achterrem. De jongen trok de aandacht van de politie door op De Rede in de buurt van de veerhaven tegen de voorge schreven richting te rijden. De brom mer zal aan een technisch onderzoek worden onderworpen. Een 19-jarige motorrijder uit Oost liep verwondingen op aan een knie en zijn motor werd flink beschadigd, toen hij vrijdagochtend onderuit ging op het kruispunt Laagwaalderweg- Oosterenderweg. Het ongeluk gebeurde in dichte mist omstreeks 8.00 uur. De jongen kwam van de Oosterenderweg en kreeg op het kruispunt geen voorrang van een 20-jarige automobilist uit De Koog die op de Laagwaalderweg reed, komende uit de richting Oude- schild. Laatstgenoemde was al linksaf geslagen toen de motorrijder nog he vig remde om de aanrijding te voor komen. Het achterwiel van de motor slipte op het natte wegdek, wat tot de valpartij leidde. JERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10637 DINSDAG 3 DECEMBER 1991 i advertenties, abonnementen, etc jeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741 »n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. s Hopman, Pater Witteplem 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M3.95 per half jaar; Los f\.20

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1