jdere vrijdagavond opmuziek en dunks ielatie Groen Links >laxte sfeer in basketballcompetitie Relatienota in „Van Gewest tot Gewest" Hoge bowlingseries Kooiman en Penha Nu al opgeven voor wintertriathlon in en bij Oosterend Meer zwemmen voor deelnemers triathlon Shoemax Texel gaat niet dicht Wielrenners succesvol in Friese wedstrijd fff jmmm mmm r Busregeling aanpassen Harmonie Fazanten ;DAG 3 DECEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 ag. negen uur 's avonds. Uit de van de Burgemeester De Ko- hal klinkt muziek. Op het reg- itme van UB 40 wordt echter gedanst. Nee, op de vloer ren en vliegen twee sportteams zich it zweet. Op het podium, waar irs fanfare-uitvoeringen of thea- lorstellingen plaatsvinden, volgt veelkoppig, jeugdig publiek hun chtingen. Inzet is de eilandcom- ie basketball, die zowel voor de lemers als de kijkers verrassend ig is om te volgen. Ie Texelse middelbare school is etball erg populair. Menig gym- iekles verandert in een in- en pannend partijspel. Het uit Ame- overgewaaide basketball herbergt slementen, die sport soms zo kunnen maken. Strijd, lenigheid, mek, taktiek, uithoudingsvermo- spektakel en veel, heel veel sco- ikansen. Het jaarlijkse etball-toernooi vormt voor veel dieren een hoogtepunt, waarnaar >n tevoren wordt toegeleefd en rover nog lange tijd wordt na öomd". Pauzes en uurtjes na oltijd worden door leerlingen be am zich als scherpschutter te /ikkelen bij de baskets op het lolplein. Mareis nlang was van deze populariteit lig te merken in wedstrijdverband >n school; voor een basketball- peititie bestond op Texel te wei- jnimo. Ook de oprichting van de -afdeling „De Mareis" zorgde voor een ommekeer. Verder dan teams kwam de club niet. En- jaren geleden werd in navolging de succesvolle eilandcompetitie ybal en naar aanleiding van aagde basketballtoernooien een Ise competitie in het leven geroe- Dit seizoen beleeft de sport op I een gunstige periode. De here- eling van De Mareis werd nieuw ingeblazen. Er kwamen zoveel we leden, dat er bijna twee her- ams op de been kunnen worden acht. Gezellig ïilandcompetitie daarentegen is altijd bescheiden (drie wedstrij- op een avond), maar is wel ge zellig. Opvallend is dat ruim de helft van de teams bestaat uit scholieren, elk met hun eigen aanhang. Tel hier bij de popmuziek op die ook tijdens de wedstrijden uit de luidsprekers schalt en het zal duidelijk zijn dat de anders zo kille De Koninghal op vrij dagavond veel weg heeft van een jongerensoos. Liefhebbers van goede sport kunnen eveneens aan hun trek ken komen. Soms is het krachtsver schil te groot, maar als de partijen meer aan elkaar gewaagd zijn, vallen soms aardige staaltjes van aanval en verdediging te zien. Uit de voegen De sterkste teams hebben uitblinkers in de gelederen, die -als ze alleen op de basket afgaan- de hand niet om draaien voor een heuse „dunk" (de speler duwt dan hoog opspringend de bal van bovenaf door de ring). Dat ring en bord daarbij nu en dan een stevige opdonder krijgen, mag de pret niet drukken. Als de stellage waaraan het bord is bevestigt uit de voegen is gerukt nadat een speler met zijn volle gewicht aan de ring heeft gehangen, wordt deze gerouti- Felle strijd op letterlijk en figuurlijk hoog niveau werd geleverd door de teams Datamarkt en Ti me Out. iFoto Frans Hopman) neerd weer recht gezet. Afgelopen vrijdag waren er dunks te zien in de aantrekkelijkste en kwalita tief beste wedstrijd van de avond, Datamarkt/Kapsalon Joke tegen Time Out Hoewel eerstgenoemd team al spoedig een voorsprong van acht a tien punten nam, was de zege nog bepaald niet veilig gesteld. Datamarkt moest hard blijven werken om zich het aandringende Time Out van het lijf te houden. De wedstrijd golfde op en neer en zat vol dunks, driepunters (schoten van afstand) en soms wer den doelpogingen fraai geblokkeerd. Time Out speelde goed, maar miste teveel afstandsschoten. Goede start De eerste wedstrijd van de avond ging tussen Vespertma en Sportshop. Vespertina ging meteen goed van start, maar Sportshop liet het er niet bij zitten. Bij rust bedroeg het ver schil slechts vier punten. In de twee de helft (van een kwartier) liep Vespertina uit dankzij goed spel en behaalde een verdiende overwinning. In het treffen tussen Attent en Hema stonden twee zeer jonge ploegen op de vloer. In de eerste helft soeelden ze erg rustig en kon het publiek nau welijks van mooie aanvallen genieten. In de tweede helft veranderde dat Beide teams speelden beter, maar Hema was doeltreffender, wat aan de eindstand valt af te lezen. Uitslagen: Vespertina-Sportshop 25-13, Attent-Hema 10-28, Datamarkt-Time Out 37-28. Dunkwedstrijd Vrijdag 20 december wordt een driepunts- en dunkwedstrijd gehou den. Wie hieraan wil meedoen, moet zich opgeven bij de wedstrijdleiding of op vrijdagavond bij de tafel. Programma vrijdag 6 december: 20.30 uur Attent-Twaalf Balcken (Vespertina), 21.00 uur Time Out- Vespertina (Sportshop), 21.30 uur Hema-Sportshop (Attent). De NOS-televisie besteedt aandacht aan de problemen rond de aanwij zing van nieuwe relatienotagebieden op Texel. Het is een van de onder werpen in „Van Gewest tot Gewest" op woensdag 11 december, Neder land III, aanvang 19.20 uur. Donderdag a.s. worden de opnamen gemaakt, waarbij voor- en tegenstan ders aan het woord worden gelaten. Angelien Bakker van de All Stars was in de Texelse bowlingcompetitie goed op dreef, maar zij en haar team kon den met op tegen het geweld van Strandplevier, waarbij Kees Kooiman een serie van 811 gooide. Het team Recht voor z'n Raap, dat maar met twee-personen speelde, haalde alle punten binnen, vooral door het optre den van Gre Penha die twee 200-games gooide. De dames van Question bij de huisvrouwen hadden drie punten binnen tegen het twee Zodra de winter invalt en het ijs „houwes" is, zal in en bij Oosterend een wintertriathlon worden gehou den: 6 km hardlopen. 20 of 25 km fietsen en 20 rondjes schaatsen op de nieuwe ijsbaan. Om de organisatie snel te kunnen rondkrijgen, is het belangrijk dat men spoedig weet op hoeveel deelnemers kan worden gerekend. Liefhebbers worden verzocht zich zo snel moge lijk op te geven via telefoon 13668 (Gert Pansier). Inschrijfkosten - alleen verschuldigd als het evenement door gaat - bedragen f10,-. Er komt wijziging in de spelregels van de jaarlijke kwart triathlon: het zwemparcours wordt verlengd van 1000 tot 1500 meter. Dit heeft \e maken met de olympi sche erkenning en met het feit dat het Texelse evenement is opgenomen in het prestigecircuit, waardoor overal uniforme afstanden moeten worden gehanteerd. Het fietsen wordt daarentegen iets lichter: van 45 naar 40 km. De loop afstand blijft 10 km. De grotere zwemafstand is met name voor de Texelse triathlonners ingrij pend omdat de meesten in zwem men het minst sterk zijn. De triathon wordt komend jaar voor de 10e keer gehouden, op zaterdag 5 september. De organiserende vereni ging (tot dusver een officieus samen werkingsverband van vier sportverenigingen) krijgt de vorm van een stichting. persoons team van Tabak Mets. Bij de jeugd gaat het er ook spannend aan toe. De teams van de Garries en Deurdouwers waren aan elkaar ge waagd, en deelden dan ook de punten. Uitslagen: All Stars-Strandplevier 0-5; Hotel de Weal Exspares 3-2; Recht voor z'n Raap-TZN 5-0; Boys Team-Sommeltjes 4-1; Verseput Verz - BBT 3-2; LBL-Bar 't Galjoen 3-2, Tabakshop- Baanbrekers 1-4, IBS Oele-Drog. Mets 4-1; Hotel Tatenhove-Question J-4; Champ. sisters- Girls Team 2-3; Tabak Mets 2-Team 26 3-2; Tabak Mets 3-Hocus Pocus 1-4, Klavervier- MNC 3-1; De Prms-T-Fords 3-1; Question-Tabak Mets 3-1; Kegelvreter-Drog. Mets 3-1, Deurdouwers-Garries 2-2; Beerekuil- Strandplevier 1-3. Hoewel de opheffingsuitverkoop die wordt gehouden iets anders doet ver moeden, blijft de Shoemax-winkel op de Groeneplaats gewoon bestaan. Eigenaar Huib Broeke uit Den Helder legt het uit: „Het filiaal in Den Helder is wel verkocht. Daar houden we uit verkoop. En om nu te voorkomen dat we alle Texeiaars naar de boot jagen hebben we besloten op Texel ook de voorraad op te ruimen." De opruiming stopt zodra de zaak in Den Helder is leegverkocht. Dan gaat Shoemax Texel verder met een nieu we collectie. Jordi Vinke en Richard Koopman zijn zaterdag in Oudemirdum (Gaaster- land) bij de open Friese kampioen schappen ATB (mountainbike) hoog geëindigd. Vinke finishte als tweede en Koopman legde beslag op de vijf de plaats. De wedstrijd voerde over een zeer selectief parcours met o.a. een pas gemaaid maïsveld. Na de start ont stond onder aanvoering van Vinke al snel een kopgroep van drie renners, op enige achterstand gevolgd door een groepje waarin Koopman zich goed kon handhaven. Na ongeveer een halfuur koers versnelde de latere winnaar Arie van Dieren en leek het voor Jordy Vinke een strijd te gaan worden om de tweede of derde plaats. Op vier ronden voor het eind plaatst de Texelaar in het maïsveld een demarrage en stelde hiermee zijn tweede plaats veilig. Richard Koop man wist in een spannende eindsprint een vijfde plaats voor zich op te eisen. De organisatie van deze wedstrijd was in handen van de ac tieve Wielervereniging Sneek en werd verreden onder prachtige weersom standigheden. BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE heeft Groen Links bezield om motie van de VVD, waarin een ijzend standpunt wordt ingeno- i t.a.v. de tweede fase van het tienota-beleid, van een raadsbrede in te voorzien? „Is Links van haar sne geloof gevallen?" In die trant ien wij veel reakties naar aanlei- I van het artikel in de Texelse rant van 21-11-1991. je het artikel juist interpreteert, is ïzen dat het wel om iets meer t dan alleen ondersteuning aan de astigde landbouworganisaties en :onfessionele politiek, maar we in het nog wel eens uitleggen, sn Links heeft bedenkingen over ntenties van „de provincie" ten zien van Texel; hoewel de rege- bij monde van minister Andries- van Economische Zaken, beleid et voor meer decentrale energie rekking en waterwinning, zijn de /inciale diensten PEN en PWN be- zich in ijltempo van het eiland te- te trekken, met instemming van provinciale politiek. Bij de tot- idkoming van het herziene recrea- asisplan had „de provincie" er vankelijk geen moeite mee het tal slaapplaatsen (47.000) nog naar boven toe op te rekken. Dit en beetje in de lijn van de 4e no- ^uimtelijke Ordening die de rijkso- 'ieid enige tijd geleden heeft iresenteerd. Grof gezegd komt het n die nota op neer het hart van ferland vol te zetten met huizen ndustie en langs de randjes van land wat recreatie en wat natuur- 'ed ten dienste van de recreatie. Jl krijgt wel provinciale steun voor r«tische fietspaden en nieuw- w van de VVV, maar een actief Unciaal beleid voor andersoortige ^gelegenheid blijft uit. het relatienotabeleid. «n Links vraagt zich af of met het Wel relatienotagebied, het doel in- 'atie van landbouw, natuurbouw milieu, wel wordt bereikt. En of liet meest geëigende middel is. Se nadelen: Als de lokale land- Iwsector na aanwijzing van relatie- gebied dezelfde produktie wil •n, betekent dit een intensievere op de overige gebieden. Ook is ^nder grond beschikbaar voor pteelt. sen plankaart kan je met een pot loodstreep exact aangeven wat land bouwgrond is en wat natuurgebied, maar in de praktijk beïnvloeden beide gebieden elkaar. Boeren klagen over „stiekels" in het land, eigenaren van natuurgebieden klagen over land- bouwbestrijdingsmiddelen die via oppervlakte- en grondwater haar ge bied indringen. De planologische aanwijzing van ge bieden kèn inhouden dat de financië le vergoeding voor de beheersovereen komsten (nu nog vrijwillig), door een door bezuinigingen gedwongen over heid, lager wordt. De rekening wordt dan aan de boeren in dit aangewezen gebied gepresenteerd, zo vrezen de landbouworganisaties. Wat wil Groen Links dan wel? Als het resultaat van de zgn. GATT- onderhandelingen gaan betekenen dat de garantieprijzen voor landbouw- produkten (melk, vlees, graan) gaan verdwijnen of verminderen, moetode overheid het geld dat ze nu via EG- subsidies naar de landbouw sluist, gebruiken om deze sector milieu vriendelijker en biologischer te ma ken. Het accent moet minder liggen op (over)produktie, maar meer op kwaliteitsproduktie ten gunste van het milieu in het algemeen en de na tuurbouw in het bijzonder. Naar het idee van Groen Links moet de over heid met al haar troeven zetten op de planologie, maar met elke boer die een stuk natuurbouw voor zijn of haar rekening wil nemen tot afspra ken komen. Hiervoor moet dan een vergoeding worden betaald als was deze grond in volwaardige produktie. Natuurbouw als onderdeel van het boerenbedrijf en het boereninkomen. Waarom teelt een boer bloembollen? Omdat wij het met z'n allen mooi vinden om bijvoorbeeld in eht voor jaar tulpen, narcissen e.d. in de vaas of tuin te hebben. Het is een luxe ar tikel, waar we, als de bloemen in bloei op het land staan, met z'n allen graag naar kijken. Dat kan dus ook met natuurbouw; we trekken er pok met z'n allen op uit om langs de weilanden te kijken naar voedselzoekende, broedende en hun jongen opvoedende vogels. Of we bewonderen de paarse gloed van bloeiende orchissen (overigens alleen voorkomend op land zonder be mesting). Boeren die straks zonder produktsubsidie, minder moeten pro duceren (dus in overeenstemming met wat de markt vraagt), hebben dan wellicht land over. Als wij met z'n allen iets aan het milieu in het al gemeen en de natuurbouw in het bij zonder willen doen, moeten we de boeren financieel in staat stellen hun land hiervoor beschikbaar te stellen. Deze kosten moeten we dan ook met z'n allen willen dragen. Als de over heid om wat voor reden dan ook wil tornen aan de financiële vergoeding moet de boer de keuze-vrijheid heb ben terug te keren naar gebruik als landbouwgrond. Dit als drukmiddel om de overheid aan haar afspraken te binden. Overigens ook voor even tuele overgang van reguliere- naar biologische landbouw is een (finan ciële) overbruggingsperiode nodig. Dit is de gedachte achter de pagina amendementen die door Groen Links aan de VVD-motie is toegevoegd. Uitwerking geven aan deze gedachte wordt door aanname van de motie en de amendementen van Groen Links niet gefrustreerd, integendeel! Het onwrikbare „nee" van de confes sionele politieke partijen is door de amendementen veranderd in „mits". Het gaat dan niet om de aanwijzing van relatienotagebied, maar er ont staat wel een meerwaarde. Nu kan Groen Links verweten worden dat zij oude schoenen weggooit voor Eindelijk werd afgelopen voorjaar een bushalte aan de Vuurtorenweg gerea liseerd. Maar we zijn blij gemaakt met een dooie mus. De bus bleek na melijk niet aangepast aan de school tijden. Met andere woorden, wij hebben er niets aan. Dagelijks fietsen de kinderen gefrustreerd langs de bushalte in regen en wind naar De Cocksdorp. Op stormachtige dagen moeten de ouders de kinderen en hun fietsen naar de bushalte in De Cocksdorp brengen. De fietsen wor den daar soms vernield of gestolen. Doffe ellende dus. Daarom wil ik graag dat het open baar vervoer wordt aangepast aan de schooltijden. Kinderen zijn toch ook klanten? Ik hoop dat de scholen rea geren en kijken hoe het openbaar vervoer in het buitengebied is gere geld. Het gaat om circa acht kinde ren en om de bussen van 6.45 en 7.45 uur uit De Cocksdorp over de Vuurtorenweg en de bussen van 15.15 en 16.15 uur vanaf de Elemert naar De Cocksdorp en Vuurtorenweg. Ik denk dat het openbaar vervoer in het buitengebied beter kan. Susan Boon, De Cocksdorp. ze nieuwe heeft, immers wat Groen Links wil, moet nog vorm krijgen en het relatienotabeleid was er al. Hierbij moet worden bedacht dat het over grote deel van de gemeenteraad de „nee-motie" van de VVD tóch had ondersteund. Met andere woorden. Groen Links hééft niet eens een paar oude schoenen, slechts de veters. Daarmee hebben we geprobeerd de relatie tussen landbouw, natuurbouw en milieu aan elkaar te knopen. Wij hebben naar ons idee een (bela den) middel opgegeven, maar zoals uit bovenstaande mag blijken, zeker met het doel. Wij zoeken naar effec tievere methoden om die te bereiken en zullen hogere overheden van onze ideeën op de hoogte brengen. We ko men op dit onderwerp binnenkort nog terug. Namens Groen Links, Peter Bakker Den Burg. Over het echtpaar Dijksen, de onca pabele bestuurders en de relatienota. Als niet capabel bestuurder heb ik de vrijheid genomen op een ingezonden stuk te reageren van twee milieu mensen (Texelse Courant van 28 no vember) die zichzelf misschien wel heel capabel vinden, maar een beeld van de Texelse landbouw schetsen dat totaal vertekend is. En daarmee heb ik me nog zacht uitgedrukt. Dat het echtpaar Dijksen durft uit te spreken dat er geen bedrijfstak zó schadelijk produceert als de landbouw en zo doende op gespannen voet met de natuur staat, vind ik op zichzelf al een zeer kwalijke zaak. Je zou bijna denken dat Texel behoort tot een overschot-gebied van het allerergste soort. Ik wil nogmaals herhalen dat er op Texel van oudsher een goede harmonie is tussen landbouw en na tuur. Nergens is de lanbouw zo rijk en gevarieerd als op Texel! We heb ben een toonaangevende melkvee houderij, een akkerbouw die er zijn mag en een bloembollencultuur die niet alleen belangrijk, maar door haar veelsoortigheid volstrekt uniek is. Dit alles is van groot economisch belang. En daar wil ik nog aan toe voegen dat ze zeer milieuvriendelijk is: de fosfaatnorm op Texel is ver beneden het landelijk gemiddelde en het ge bruik van gewasbeschermingsmidde len is bijzonder laag, ondermeer door het toepassen van wisselteelt. En dan durft het echtpaar Dijksen te vertellen dat de landbouw schadelijk produceert! Tot hen zou ik willen zeggen: bent u misschien blind voor datgene wat ik zojuist opnoemde? En heeft u zich ook wel eens afgevraagd wat de landbouw allemaal heeft ge daan en doet om bepaalde dingen aan te passen? En heeft u er wel eens aan gedacht wat er gaat gebeu ren als er steeds meer kostbare land bouwgrond gaat veranderen in rela tienotagebied? Uit milieu oogpunt zal de druk op het overblijvende ge bied hierdoor alleen maar toenemen; de landbouw zal toch proberen om het verlies van landbouwgrond op één of andere manier te compense ren. Dat lijkt me geen al te beste zaak. Voor de goed orde wil ik nog refereren aan het feit dat we al 6000 ha. natuurgebied op Texel hebben te genover 8500 ha. landbouwgrond. Mij ontgaat dan ook de logica dat wij boeren nog meer moeten inleveren ten gunste van natuurbeheer! Het echtpaar Dijksen stelt in hun in gezonden stuk ook aan de orde de landbouwsubsidies, de overschotten en als alternatief de relatienotaver goedingen. Nu wordt de landbouw wel eens meer afgeschilderd als een subsidie verslindend monster. Een ka rikatuur van de werkelijkheid. Men vergeet gemakshalve dat tegenover de subsidie die de landbouw krijgt een relatief goedkoop voedselpakket staat. We mogen daarbij ook niet vergeten de grote bijdrage die de landbouw levert aan de export. Bovendien vallen produkten als aard appelen en bloembollen niet onder subsidieregelingen. Daar komt nog bij dat er produkten zijn die onder één of andere quotering vallen. Het melk quotum bijv. wordt ieder jaar op nieuw vastgesteld. Het is beslist niet waar dat er eigenlijk niks gedaan wordt aan overproduktie en over schotten en dat er klakkeloos met overheidsgelden wordt omgespron gen. Dat de relatienotavergoedingen een goed alternatief zouden zijn voor de subsidies is niets anders dan een slag in de lucht. De vergoedingen staan in geen enkele verhouding tot het verlies die de Texelse landbouw door de relatienota zal moeten incas seren. Bovendien biedt dit geen enke le zekerheid voor de toekomst. Rabobank-directeur Veenstra heeft laatst nog eens terecht opgemerkt dat wat dit betreft de overheid een onbetrouwbare partner is. De vergoe ding van vandaag kan morgen wel eens worden ingetrokken. De bene pen wijze waarop de overheid om gaat met boeren die haar enclaves behartigen geeft ook al een indicatie in die richting. Kortom, het zal duide lijk zijn waarom wij - de Texelse land bouw - onverkort nee blijven zeggen tegen de plannen van GS inzake de tweede fase relatienota Wij willen de landbouw behouden zo als ze is: toonaangevend, vooruitste- vend, gevarieerd, belangrijk en in goede harmonie met de natuur. Kie zen voor de relatienota vinden wij pas echt armoede! We hebben echt onze landbouwgrond in de toekomst hard nodig. Ook al omdat we door allerlei milieumaatregelen steeds meer grond nodig zullen hebben voor wisselteelten. Ik wij tot slot nog een enkel woord kwijt over de bewerking dat we op Texel inzake het relatienotabeleid, te maken zouden hebben met oncapa bele bestuurders. Vorige week was in deze rubriek Dieter Stoll ook al zo dapper om eens flink te schoppen te gen deze bestuurders die er volgens hem niets van begrepen hebben. Zelfs oud-wethouder Daan Schilling die altijd een uitstekend bestuurder is geweest en zich daarbij ten volle voor de landbouw heeft ingezet, moest het ontgelden. Zo ongeveer iedereen is blind geweest voor de plannen van GS. Ik wil hierbij de kanttekening maken die ik wel vaker heb gemaakt: in 1986 is niet gerept over termen als 1e en 2e fase relatie nota. Er zijn toen gebieden aangewe zen op Texel en er werd een toezegging gedaan over een definitie ve begrenzing. En ik vind het nu weinig zinvol om een discussie op touw te zetten in de trant van: wie wist er nu het beste en het eerste wat GS nog allemaal op stapel had staan voor de toekomst? Nee, het gaat er nu allereerst om dat we de toezegging van GS wat betreft de definitieve begrenzing overeind hou den en GS daar mee om de oren slaan. We zullen dit moeten hanteren als een sterk wapen in de strijd om de 2e fase relatienota van Texel te weren. Het gaat tenslotte om het be houd van onze landbouw, waar we als boeren trots op zijn. Waar we voor staan en waar we op een eerlij ke manier hard voor willen werken. En we zullen daarbij zeker niet de verbale confrontatie uit de weg gaan met personen die deze landbouw zeer bedenkelijk en vijandig be jegenen! Namens de Texelse landbouworgani saties M. D. Kuiper, Oosterend. Hoe is het mogelijk om fazanten met bril in de duinen los te laten. Het was beter geweest ze met contact lenzen uit te rusten, dan was dat niet opgevallen door Werkgroep Land- schapszorg. Het nadeel van contact lenzen is dat de fazanten de weidelijke jagers eerder aan zien ko men en dan kunnen vluchten. P. van der Schoot Oost

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7