Cjrocn "Zwartrjexeh in het hart-, Vlotel Texel herbergt ijdelijk asielzoekers TVL: toeristenbelasting kan tonnen meer opleveren FOTO'S IN UUR KLAAR Eerste Texelse Courant met weekendbijlage TC3 )orpscommissie wil goede begeleiding Met feestelijke prijsvraag 12 december OPEN van uur. wemparadijs CALLUNA Nieuwe bewoners te gast in raadhuis „Deo Juvante" is niet te herstellen Brand op zolder sm Jan van Asselt blijft zijn eigen plan trekken sm Kogers bouwen in Stappeland: „Wat Living stone kan kunnen wij ook" ïm Provincie ziet huizenbouw Den Hoorn niet zitten sm Jubileumfilm KTF is uit sm Nieuwe rubriek: Spo(r)light sm Programma Ouwe Sunderklaas Andere inlevertijd voor advertenties pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10638 VRIJDAG 6 DECEMBER 1991 or advertenties, abonnementen, etc. igeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burq, telefoon 220-12741. iten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. jns Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 rcti 1 juni 1992 fungeert Motel Texel in De Koog als noodop- ingcentrum voor mensen die in Nederland asiel hebben aange- aagd. De appartementen bieden ruimte aan ongeveer honderd jrsonen tegelijk. Deze week worden de eerste asielzoekers al irwacht. De dorpscommissie heeft bij de gemeente gepleit >or een deskundige begeleiding ter plaatse. het dorp wekte het nieuws, dat lensdag bekend werd, enige be lling. Frits Agter van de dorps- mmissie: ,.De mensen vragen zich waarom De Koog is uitgekozen, mderd asielzoekers is maar een in aantal op het totaal aantal «elaars, maar is wel 12 tot 14 pro nt van de Koger bevolking. Wij ezen dat hun komst een grote uk op het dorp gaat geven." Nadat dorpscommissie gisteren méér in- imatie had ontvangen, stelde men :h gematigd op. Burgemeester hipper, die deze week volkomen nast werd door het ministerie van (Izijn dat hem over de noodopvang ichtte, vroeg om een positieve be- dering. hipper: „We willen het rijk helpen de oplossing van het vluchtelin- nprobleem, waarmee niet alleen derland, maar heel Europa in de ïl zit. De Koog is in staat om een ite massa toeristen goed te ont- ïgen, dus ik ben ervan overtuigd l de Koger bevolking ook deze «sen kan en wil ontvangen." De •gemeester zei te beseffen dat elzoekers een andere categorie iten vormen dan toeristen. Zij zijn chtelingen in een onzekere situa- omdat nog onbekend is of zij el krijgen dan wel het land uit rden gezet. Dat kan tot problemen len, vreest de dorpscommissie, derdaad, er komt honderd man bij. ar ik ga er niet op voorhand van dat deze concentratie criminaliteit gevolg heeft", aldus Schipper in woord op het verzoek van de pscommissie om eventuele politie- sterking. Optimale begeleiding burgemeester houdt zich voorals- vast aan de toezegging van het usterie van welzijn, volksgezond- i en cultuur (WVCI dat voor „een imale begeleiding" zal worden ge- gd. Wat dat precies inhoudt, was n nog niet bekend. Namens de pscommissie drong Agter erop i een begeleider in het dorp te de- heren, in plaats van slechts te leu- i op „hulp op afstand" vanuit het elzoekers Centrum (AZC) Alkmaar, als steunpunt voor Texel is aan- vezen. Schipper beloofde dat de neente zich in het overleg met be rken instanties hard zal maken t zo'n vaste plaatselijke begelei- FUJI LAB FOTO DE WAAL Op de Stenenplaats Hartje Centrum innispark Midgetgolf Openingstijden: f. t/m za. 14.00 - 22.00 uur. ondag 10.00 - 17.00 uur. maandag gesloten der. Gisteren had dit overleg nog niet plaatsgevonden. Doorstroming De asielzoekers die in Motel Texel worden ondergebracht, verblijven er slechts kortstondig. Zodra er plaats vrijkomt in één van de reguliere op vangcentra, worden de betreffende buitenlanders overgeplaatst. De Texel se noodopvang heeft dus een doorstroom-functie, wat waarschijnlijk inhoudt dat er nauwelijks van integra tie in de Texelse samenleving sprake zal zijn. Geen stormloop van vluchtelingen-kinderen op de Luberti- school dus en geen Aziatische of Af rikaanse voetbalsterren bij SV De Koog. Een noodopvangcentrum is voor Texel een nieuw fenomeen, maar het huis vesten van asielzoekers niet. Hier worden sinds enkele jaren vluchtelin gen in woningen ondergebracht. Dat gaat om kleine aantallen, meestal ge zinnen. Deze mensen zijn in afwach ting van de uitkomst van de toelatingsprocedure, die wel een jaar of twee in beslag kan nemen. Mede omdat Texel met deze asielzoekers goede ervaringen heeft opgedaan, staan college en gemeenteraad niet afwijzend tegenover de komst van méér vluchtelingen. Tekort opvangplaatsen Het aantal opvangplaatsen per ge meente moet 2 promille van het aan tal inwoners bedragen. Voor heel Nederland komt dat neer op 30.000 opvangplaatsen, maar in werkelijkheid zijn het er maar 16.000. Voor dege nen die niet op deze wijze kunnen worden ondergebracht, zijn de asiel zoekerscentra ingesteld. Eind 1987 werd met vier van zulke centra be gonnen, maar intussen telt Nederland er dertig. Zelfs dat is niet genoeg. De centra zitten vol en de stroom vluch telingen groeit. De overheid wil daar- Voor het eerst wordt op 11 decem ber om 20.00 uur een bijeenkomst gehouden op het raadhuis voor nieu we bewoners van het eiland. Men sen die dit jaar naar Texel zijn verhuisd krijgen een uitnodiging. Burgemeester Schipper opent de bij eenkomst, waarna de wethouders vertellen wat hun portefeuille in houd. De ..nieuwelingen" krijgen ge legenheid tot het stellen van vragen. De kotter TX 9 „Deo Juvante" die in oktober door brand zeer zwaar werd beschadigd, zal niet worden hersteld. Experts hebben vastgesteld dat reparatie van het elf jaar oude schip miljoenen zal vergen en daar om te ontraden is. Eigenaar Jan van der Vis uit Ooster end is nu geïnteresseerd in een ver vangende Noordzeekotter, maar er zijn nog geen beslissingen genomen. Wat er gaat gebeuren met de in Ou- deschild liggende uitgebrande TX 9, staat evenmin vast. Gisteravond ontstond een brandje op de bovenverdieping van de woning van de familie R. Platte aan de Schoudieck in Den Burg. De wasdro ger had vlamgevat, maar dankzij snel optreden van de bewoners kon erger worden voorkomen. De brandweer werd wel gewaarschuwd, maar de spuitgasten hoefden niet in actie te komen. om het aantal AZC's uitbreiden tot vijftig. Die zullen echter pas halver wege 1992 gereed zijn, zodat ter overbrugging noodopvang nodig is. Vandaar dat het ministerie hotels, pensions, kampeerboerderijen en an dere logiesverstrekkers heeft bena derd om noodopvang te bieden. „Met name in en rond Amsterdam was dat bitter nodig. Asielzoekers sliepen daar op straat, een onhoudbare situatie", zegt voorlichtster Anneke Verlind van WVC. Lucratief? Soms ook sprongen logiesverstrek kers op eigen initiatief op de vraag in. Of dat in het geval van Motel Texel ook het geval is, is niet duide lijk. Zeker is dat het ministerie Lees verder pagina 5 Motel Texel op de hoek Badweg-Boodtlaan dient de komende maanden als opvang voor mensen die hun land ontvlucht zijn. (Foto Gerato Tvometman! De Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers wil zo snel moge lijk met b en w praten over een totaal andere heffing van toe ristenbelasting. Het bestuur is van mening dat deze belasting per jaar tonnen meer kan opbrengen zonder dat het huidige ta rief van 95 cent per persoon per nacht omhoog gaat. In afwachting van het onderzoek naar de mogelijkheid van een beter systeem, moet het huidige tarief van de toeristenbelasting in elk geval worden bevroren, zo meent het TVL- bestuur. Vast beddengeld Het bestuur heeft voorstellen in de maak voor een zg. forfaitaire heffing, dus een vast bedrag dat elke logies- verstrekker moet betalen op grond van het aantal bedden dat hij exploi teert, eventueel met in achtneming van omstandigheden die invloed heb ben op de huuropbrengst, zoals de plaats op het eiland. Het is dan niet meer nodig dat de logiesverstrekker jaarlijks aangifte doet van het aantal door hem geboekte overnachtingen. De (in de praktijk zeer moeilijke) con trole op de juistheid van die over- nachtingsgegevens kan dan ook achterwege blijven. Het nieuwe systeem lijkt veel op de woonforen- senbelasting, die (inplaats van toe ristenbelasting) wordt betaald door eigenaars van tweede woningen en sta-caravans. Ook daarbij geldt een vast tarief dat bij bungalows afhanke lijk is van de Onroerend Goed-waarde en bij sta-caravans van de opper vlakte. Niet nieuw Wat het TVL betreft moet een derge lijke regeling ook voor de toeristenbe lasting worden ingevoerd. Het is geen nieuw idee. Jaren geleden werd in de plaatselijke politiek al een „for faitaire" toeristenbelasting ter sprake gebracht. Tot voorstellen in de ge meenteraad kwam het toen niet. Een wethouder uit die tijd herinnert zich dat men het maken van een gediffe rentieerde regeling moeilijk vond. Hoe moest de toeristische waarde van een objekt worden bepaald? Nog meer doorslaggevend was dat de ver huurders zelf weinig behoefte hadden aan verandering, zodat er geen poli tieke druk achter zat en het niet tot verandering kwam. Een bijkomend ar gument van de voorstanders van destijds was dat de gegevens die no dig zijn voor het heffen van het „beddengeld" ook gebruikt kunnen worden bij het bewaken van het aan tal toeristische slaapplaatsen, een on derwerp dat nu weer uiterst actueel is. Andere tijden Een belangrijk verschil met vroeger is dat niet de gemeente maar het be drijfsleven zelf om wijziging vraagt. Voorzitter Harry Wuis van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers: Lees verder pagina 5 Gisteren ook voor niets naar de brievenbus gelopen? Een donder dag zonder Texelse Courant, dat is wel even wennen. Ook een zaterdag zonder TC3 zal menig een een leeg gevoel geven. Wij hopen echter dat we uw lees honger voortaan op vrijdag af doende kunnen stillen. Vanaf vandaag gaan we verder onder het motto ,,TC en TC3, de twee- in-één krant waar u een week end over mag doen". Veel ple zier met het eerste gezamenlijke nummer. Het is niet voor het eerst in de geschiedenis dat de Texelse Cou rant op vrijdag verschijnt. Nog niet lang geleden stond er „vrij dag" op de krant, terwijl de meeste abonnees hem al vele ja ren op donderdag in huis kregen. Nu wordt het dus weer een éch te vrijdagkrant, 'n Krant die door de uitbreiding met TC3 afwijkt van wat u op donderdag gewend was. Zonder de vergelijking te willen trekken met de landelijke dagbladen met hun dikke zater- dagbijlagen, streven wij naar een actuele krant met een gezellige, lezenswaardige weekendbijlage. De vrijdagkrant moet een com pleet geheel worden, waar ieder een wekelijks naar uitkijkt. Tips De medewerkers en de redactie kunnen daarbij echter niet zonder uw steun. Uw op- en aanmerkin gen, tips en nieuwtjes zullen ons helpen van de krant een blad te maken, dat lééft onder de lezers. Aarzel daarom niet, maar stap op ons af. Vindt u dat we ergens onvoldoende aandacht aan beste den, zeg het ons. Gaan we juist te ver door over bepaalde onder werpen, dan willen we het even eens graag weten. Kent u iemand die interessant genoeg is voor een interview, geef ons een tip. Bij voorbaat zal het onmoge lijk zijn om het iedereen helemaal naar de zin te maken -smaken verschillen nu eenmaal- maar u mag van de Texelse Courant en TC3 zeker verwachten dat ze in spelen op wat er op het eiland aan de hand is. Enquête Om een indruk te krijgen van uw voorkeuren, hebben we in okto ber een lezersonderzoek gehou den waarbij de abonnees werden gevraagd naar hun mening over TC3. In het TC3-gedeelte van de ze krant zetten we de enquête resultaten op een rijtje. Prijsvraag Aan deze eerste Texelse Cou- rant/TC3 op vrijdag willen we een feestelijk tintje geven, U kunt het feest meevieren door mee te doen aan een prijsvraag, die zich bevindt in TC3. Beant woord vijf vragen over TC3 en vijf vragen over de Texelse Cou rant en ding mee naar een spe ciaal avondje uit in theater-restaurant Klif 12. Nieuwe rubriek In deze krant treft u verder een nieuwe rubriek aan, getiteld „Spo(r)tlight" De naam geeft aan dat daarin een bepaalde sport voor het voetlicht wordt gehaald; de rubriek heeft betrek king op een sportgebeurtenis in het komende weekend. Hiermee spelen we in op één van de con clusies uit de enquête. Het blijkt dat een deel van de lezers vindt dat we méér over sport moeten schrijven, terwijl een ongeveer even groot deel vindt dat er juist minder sport in de krant moet staan. Wij zoeken de oplossing nu niet in aanpassing van de hoeveelheid, maar proberen de kwaliteit te verbeteren, zodat bei de groepen beter aan hun trek ken komen. „Spo(r)tlight" is niet alleen een tegemoetkoming aan de sportliefhebbers, maar zal ho pelijk ook de belangstelling van de overige lezers wekken. ceren. Voor veel mensen is Ge rard Timmerman (29) inmiddels al een vertrouwd gezicht. Nadat hij ervaring had opgedaan als freelance medewerker van TC3, kwam hij op part-time basis bij de Texelse Courant-redactie wer ken. Gerard deelde de baan met Margreet Berndsen, die part-time in plaats van full-time ging wer ken. In de afgelopen periode heeft hij zich uitstekend waarge maakt, zodat hij een vaste aan stelling kreeg. Gerard werd geboren in Grootebroek, maar na een jaar verhuisde het gezin naar Texel, waar vader een bloembol- lenbedrijf begon in de Prins Hen drikpolder. Na het behalen van het Havo-diploma volgde hij een opleiding aan de Middelbare Tuin bouwschool in Hoorn, maar leg de daarnaast journalistieke kwaliteiten aan de dag Met Ge rard Timmerman menen we het redactieteam op uitstekende wij ze te hebben versterkt. Redactie Texelse Courant en TC3 Nieuwe medewerker Tevens een goed moment om een nieuwe redacteur te introdu- De verschijning van de gecombi neerde Texelse Courant/TC3 op vrijdag veroorzaakt enkele kleine wijzigingen. Advertenties voor deze krant moeten voortaan woensdag bij ons binnen zijn Uiterlijke inzendtijd is 17.00 uur. Aan de inlevering van kopij voor TC3 verandert niets: vóór dinsda gochtend 12 00 uur. Berichten voor de Texelse Courant van vrij dag willen wij uiterlijk donderda gochtend ontvangen Voor tips, op- en aanmerkingen kunt u na tuurlijk te allen tijde bij ons te recht, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1