'olleybalduel eindigt ijna in vechtpartij 1 l programma ST gramma zaalvoetbal Vuurwerk op dambord van Gerrit Blom Periodetitel voor koppel De Bloois Nieuw op Texel: fietstoertocht door bos en duin SPO(R)TLIGHT V inn m Tijdnoodtaferelen in schaakpartij Leiding klassement voor ander koppel Eilandcompetitie volleybal Uit de bocht „Durperhonk" verkoopt kaarten ten bate van lepradorp Pandu Auto's vernield Hoogste punt voor Nieuwbouw EcoMare JDAG 6 DECEMBER 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 dit seizoen zo succesvolle eerste nteam van Tevoko won maan- avond de uitwedstrijd tegen het Hjtineerde Seahawks 3. Het was spannend duel, waarin de ge- deren soms hoog opliepen. Na eindsignaal kwam het zelfs bijna een handgemeen tussen een ilse en Helderse volleyballer. J(0 moest het stellen zonder fdblokkeerder Sander ouwstra, die tijdens een partij (etball het kapsel van zijn enkel urde en voorlopig in het gips zit. herstel kan drie maanden duren, gevoelig gemis voor Tevoko. ko begon maandag met Koos ven op hoofdblok en Niels Joost irs als spelverdeler. De Texelaars in sterk, maar door een schrijf- op het opstellingsbriefje van de rde scheidsrechter moest Tevoko nelle voorsprong weer inleveren »erd er opnieuw begonnen. Sea- ks profiteerde en nam een kleine sprong. Dankzij goed blokkeren Ooeven en snelle aanvallen van dik Leopold kwam Tevoko snel te- in het goede ritme. Punt voor liep Tevoko uit naar de eerste ïinst: 9-15. tweede set waren de rollen edraaid. Twee time-outs van co- André van der Vliet ten spijt, de set met 15-7 verloren. Het :e setverlies van Tevoko sinds jmber. In de derde set overklaste ko de tegenstander volledig, ker geschrokken door het setver- draaide de ploeg weer ouder- 5-15. Scheldpartij ko probeerde in de vierde set en door te drukken. De eerste iste service van de tegenstander met een prachtige set-up ach ter verwoestend afgemaakt. Te- i wist de service echter niet te ouden, waarna Seahawks een 5-1 sprong nam. Langzaam sloop Te- weer dichterbij, totdat de iidsrechter een smash van Jan pman uitgaf, terwijl die volgens èvoko-spelers door een tegen- der was aangeraakt. Er volgde ordinaire scheldpartij tussen pman en Seahawks-speler Joop kes. Het leverde Koopman een kaart op. Iiawks breidde hierna de voor- ng uit, maar Tevoko kwam sterk ing volleybal Idag 7 december: itial Ons Genoegen. Den Burg |u. Tevoko 1 HCSC (j/mjc) lu. Tevoko 1-Quelderduyn/sk2 (h) lu. Tevoko 2-HCSC 3 (h) u. Tevoko 1-Polisport 2 (d) u. Smash '68-Tevoko 3 u. Tevoko 1-WW 1 (jjA/B) 'dag 9 december: 'aan. Den Helder Su. Adelborsten 1-Tevoko 2 (h) egen aan eilandcomp. Jeugd volleybal Sen eilandcompetitie: 9d: SVC 2-GOS 1-1; SVC ish '68 2-0. Mini's: «'68-Tevoko 1 14-16; GOS ïsh'68 20-4; Tevoko 1-Tevoko 2 Tevoko 2-GOS 1 14-10; GOS >2 12-14. >sdag 11 december: Casino 2-Oosterend 1 Du. Texel 2-Texel 3 ®u. Mantje-Casino 1 Ju. Nioz-Oosterend 7 )u. Rab 2-Oosterend 6 )u Jelleboog 4-Klif 6 )u. De Koog 5-Casino 5 ienst: Oosterend ïfdag 12 december: zaalvoetbal i.v.m. Ouwe Sun- 9 13 december: 'u. Jelleboog 2-Oosterend 2 'u De Koog 2-Casino 2 |u. Mantje-Gamma 'u. De Koog-Oosterend ju. Casino-Klif 'u. Jelleboog-De Krim ju. Klif 3-Texel 2 'u. Klif 2-Oostérend 3 *nst Rab terug en wist een 14-12 achterstand gelijk te trekken. Uitgerekend Koop man besliste met twee furieuze smashes de set en de wedstrijd in Tevoko's voordeel. Na het eindsignaal stormde Makkes op Koopman af, wat bijna tot een handgemeen leidde. Spelers van beide teams kwamen massaal tussenbeide en voorkwamen erger. Zelfs tijdens het douchen ging de ruzie door, maar verder dan een woordenwisseling kwam het niet. Opwarmer Tevoko staat nog steeds ongeslagen op de tweede plaats. Zaterdag spelen de heren thuis tegen het zwakke Seahawks 2. Deze wedstrijd wordt als opwarmer gezien voor de wed strijd van zaterdag 14 december, wanneer Tevoko om 13.30 uur thuis speelt tegen koploper SVN. Tevoko rekent op veel enthousiast publiek als „tweede tegenstander" van SVN. Op de damclubavond in de Bijenkorf werden dinsdagavond spannende partijen gespeeld. Adrianus Bruin en Klaas Burger gaven elkaar tot in het verre middenspel niets toe, echter in het eindspel waren de beste kansen voor Bruin. Hij had niet voldoende tijd tot zijn beschikking om de win nende varianten op het bord te vin den, remise dus. Hetzelfde tijd probleem had Gerrit Vlaming tegen Victor Voskuil. Binnen drie minuten moest Vlaming nog vijf zetten doen waarvan er één onnauw keurig was. Voskuil maakt daar prima gebruik van en won zijn partij. „Dat doe ik nooit meer," zei een licht te leurgestelde Ate Sijtsma. „Zo vroeg al het kerkhofveld bezetten, want dat geeft de tegenstander zeer goed spel". De dammer Frans Kuiper die aan de andere zijde van het bord zat sloeg dan ook binnen tien zetten naar een winnende stelling. Wijnand Bakker ging er in een wat slechtere stand na de tijdscontrole nog eens goed voor zitten maar toen gooide Rinus Vittali de handdoek in de ring. De nieuwe dag was al aan gebroken en de partij werd afgebro ken. „Ik was verplicht om vijf keer te slaan" bromde Wim Timmer die in de opening een schijf winst opeiste, maar na een slagfestijn bedacht door Gerrit Blom was het materieel weer gelijk en werden de punten gedeeld. Zaterdag speelt de damclub een bondswedstrijd tegen 't Zand, aan vang 12.00 uur. Op de negende competitieavond van de klaverjasclub Den Burg is het koppel Bernhard de Bloois sr. en Bernhard de Bloois jY. er in geslaagd om de eerste periode op hun naam te schrijven. In de laatste partij die nog voor deze periode meetelde scoorden zij prima en lieten alle ach tervolgers ruim achter zich. Overigens werd op deze avond door veel koppels hoog gescoord. Maar liefst zeven koppels wisten een score boven de 7000 punten te behalen. Theo Stoelinga-Wil Maas waren de winnaars met 7360 punten. Omdat ze ook op de voorgaande avond al een goede score wisten neer te zet ten, klommen zij in twee weken van de zevenentwintigste naar de acht tiende plaats in het klassement. Met 7197 punten eindigden Martien en Marja Bakelaar als tweede. Tot nu toe verloopt deze competitie voor hen zeer voorspoedig. Zij bevinden zich steeds in de top van het klassement. Ook Martien Boogaard en Gusta Win ter waren succesvol, met 7183 pun ten eindigden zij als derde. Verder werden Dini Winters en Bakker met 7135 punten vierde, Fenny Hopman en Ruth de Ruwe met 7097 punten vijfde, Wil Kammmga en Bert Witte met 7089 punten zesde en Peter van Heerwaarden en Wil Derksen met 7055 punten zevende. Totaalstand na 36 partijen: 1. B. de Bloois-B de Bloois 59435; 2. G. v/d Slikke-J Witte 58657; 3. Echtp. M. Bakelaar 58063, 4 Echtp J spaans 57594; 5 Echtp Fr. Veeger 57561; 6. F. Halsema-E Eelman 57361, 7. W Derksen-P. v. Heerwaarden 57321, 8. J. Wiersma-J Vinke 57132; 9. A. Winters-D. Timmerman 56987; 10 J. Kloosterman-A v. Heerwaarden. Liefhebbers van een rondje fiet sen kunnen zondag kennis ma ken met een voor Texel nieuw fenomeen: een veldtoertocht. Toerclub Taxi 12000 heeft een 35 km lange route uitgezet die voert over paden in het bos- en duingebied. Er wordt een groot aantal deelnemers van overkant- se fietsverenigingen verwacht. De tocht staat ook open voor Texelaars die geen lid van de toerclub zijn. „De tocht gaat over de wat bre dere paden. Het is beslist geen wedstrijd, maar een recreatieve rit. Van de deelnemers wordt ver wacht dat ze zich rustig gedra gen. Vóór de start wordt hen dat nog eens op het hart gedrukt. Zo moet een goed samenspel ont staan tussen fietsers en eventue le wandelaars", benadrukt Jan Kuiper van de organiserende Texelse toerclub. De organisatie heeft toestemming van Rijkswa terstaat en Staatsbosbeheer. Doorslaggevend voor deze instan ties was het recreatieve karakter van het evenement. De meest kwetsbare natuurgebieden zijn door de uitzetters van het traject vermeden. „Elders in Noordholland zijn de afgelopen jaren positieve ervarin gen opgedaan met toertochten in onverhard terrein", vult Kuiper aan. Volgens hem kun je beter een georganiseerde tocht uitzet ten, dan deze te verbieden. „Zo voorkom je misschien dat men in het wilde weg door de natuur gaat crossen." Trend Door de enorme opkomst van de mountainbike (crossfiets) is de <f: v"' irti- parcours uitgezet Toerfietsers Loek van Vliet (links) en Jan Zljm hebben met enkele andere clubleden een fraai belangstelling voor het fietsen over onverharde wegen en paden toegenomen. De veldtoertochten spelen in op deze trend. In Noordholland worden ze nu voor het vierde achtereenvolgende jaar georganiseerd. Deze winter staan totaal tien rondritten op het pro gramma, waarvan twee op Texel. Op 26 januari wordt het eiland voor de tweede maal aangedaan. De andere tochten worden beur telings georganiseerd door de overige vier deelnemende fietsc lubs (Alcmaria Victrix, Le Cham pion, HRTC DOK en Omnisport). Ze voorzien in een behoefte, ge zien de deelname. Zondag op Texel verwacht de organisatie pa kweg honderd deelnemers. De overkantse fietsers starten in groepsverband bij de wielerbaan van DOK in Den Helder en gaan onder politie-escorte naar de veerhaven voor de boot naar Texel. Texelse deelnemers kunnen starten tussen 10.00 en 11.00 uur bij het gebouwtje van Rijks waterstaat op veerhaven 't Horntje. De tocht staat voor iedereen open. De organisatie ad viseert deelnemers een valhelm te dragen. De route is volledig van richtingspijlen voorzien. Tach tig procent voert over onverhard terrein. Halverwege de rit is een stempelpost met warme choco mel. De oud-wereldkampioen bij de amateurs, Bert Boom, is on derweg met een servicewagen aanwezig om eventuele materi- aalpech te verhelpen. Naar ver wachting zijn de deelnemers na anderhalf a twee uur terug bij het beginpunt. Deelname kost f3,- voor fietsers die zijn aan gesloten bij de Nederlandse Toer Fiets Unie (NTFU) en f4,50 voor niet-leden (inclusief verzekering). ,.Spo(r)tlight" is een nieuwe rubriek, die de schijnwerpers richt op een sportgebeurte nis die in het weekend plaatsvindt. Tips voor deze rubriek? Graag melden bij de redactie, telefoon 12741, vragen naar Gerard Timmer man of Frans Hopman. In de interne competitie van schaak club En Passant liepen de spannin gen maandagavond in de Witte Burcht bij het duel tussen Jaap de Wijk en Rinus Vittali op tot het kookpunt. Beide schakers raakten na een inge wikkeld handgemeen in de zoge naamde Panov-variant -één van de scherpste witte wapens tegen de Caro-kan-variant- in een vliegende tijdnood. Met name Jaap de Wijk kampte met een ernstig tekort aan bedenktijd en dat was er waarschijn lijk de oorzaak van dat hij een goede stelling met één vreselijke pionzet om zeep hielp. Vittali reageerde alert en viel met zijn toren de vijandelijke stel ling binnen, ledereen rekende op de eerste nederlaag van De Wijk, maar Vitalli kon het juiste plan niet vinden. Hij greep mis toen ook zijn bedenk tijd tot een minimum was geslonken. Na over en weer nog enkele malen bizarre fouten op het bord te hebben gebracht, schoot Vittali tenslotte de laatste bok: hij liet de dame instaan en kon meteen opgeven. De concur rent van De Wijk, titelverdediger Jaap Dros, had inmiddels vol afgrijzen het hoofd afgewend: als Vittali zich in de tijdnoodfase beter had geweerd had hij zeker de zege kunnen pakken en daarmee Dros op de eerste plaats van de ranglijst kunnen brengen. Nu echter incasseerde De Wijk het volle punt en behoudt daarmee de leiding in het klassement. In de middenmoot van de competitie bracht Abe Zijm een krachtig stukof- Met een zeer hoge score van 7736 punten wist het koppel Paul v.d. Lee-Karel van Heerwaarden de eer ste plaats te behalen in de race om het Texels kampioenschap klaverjas sen. Na de vorige maand ook al hoog gescoord te hebben staan ze ook eerste in het klassement. Gerrit Smit en Ingrid Hennink werden tweede met 7511 punten. Ook dit koppel scoorde de vorige keer hoog en staat op de tweede plaats. Met 7451 punten werden Marie en Dirk Timmermans derde en bezetten nu de vijfde plaats. Als vierde eindigden Muus Smit en Jos Veeger met 7432 punten. Vijfde werden Jan Verijzer en Jaap v.d. Slikke met 7256 punten. De volgende keer wordt er gespeeld op 20 december. Totaal stand na 8 partijen: 1 Paul v.d. Lee-Karel van Heerwaarden 14691, 2. Gerrit Smit-lngrid Hennrnk 14511; 3. Bas Tromp-Lieuwe van Veen 13839; 4 Muus Smit-Jos Veeger 13800; 5. Dirk-Mary Timmer man 13741. 6. Mare-Chris Schraag 13582; 7. Jaap Frans Witte 13490; 8. Renze Kampstra- Bart Weydt 13476; 9 Carlo Bos-Freek v.d. Gracht 13356, 10. Yvonne-Frans de Groot 13303 fer tegen Ferry van Tatenhova De motieven van het stukoffer zijn sinds jaar en dag bekend -het uiteenslaan van de koningsstelling van de tegen stander en het handhaven van een penning- maar desondanks leek Van Tatenhove erdoor verrast. Toen hij zich realiseerde dat een normale ver dediging niet meer zou helpen besloot hij tot een dame-offer, waar mee hij althans nog enig initiatief naar zich toe wist te trekken. Maar Zijm ving de kleine dreiginkjes goed op en nam spoedig de tegenaanval ter hand waarna het snel afgelopen was met Van Tatenhove. Aanstaande zaterdag speelt het bondsteam van En Passant in de Witte Bucht een thuiswedstrijd tegen GZ/De Eenhoorn uit Hoorn. Uitslagen: J. de Wijk-R. Vittali 1-0; J. Dros-H. Broekema 1-0; T. Witte-A. Terpstra 0-1; V. Voskuil-T. van Lingen 0-1; H Tuinema-D Leegwater 0-1; A. Zijm-F. van Tatenhove 1-0; M. Witte-W. Pran ger 1-0; B. van Attenveldt-M. Birkenhager 0-1; J. W. Bakker-W v.d. Rijke 1-0; D. Hoekman-C. van Houten 1-0. Programma dinsdag 10 december: Veld A: mannen: 18.30 u. Graaf Sp.-Paal 9 DGM 19.12 u. DGM-Texel Autocentr Graaf 19.54 u. Gr. Slock-Autoc Eelman Woude 20.43 u. ABN/AMRO-V.d Woude Cocky's 21.30 u. Tatenhove-Cocky's K Brem II 22.18 u, Bremak. Il-Bremak. I Tatenh. Veld B: gemengd en vrouwen: 18.30 u. St. Jan-RaboIJzer Listig 19.12 u. Listig-NBC St. Jan 19.54 u. 12 Balcken-Foto de Waal NBC 20.43 u. Zegel M.-Mantje Sport Sportsh 21.30 u. Haarstudio-Sportshop Zegel 22.18 u. Westerl.-Question Haarstudio Veld C: vrouwen: 18.30 u. Texèle-Meermarkt Leydekkers 19 12 u. Leydekkers-Durper Dr.Meermarkt 19.54 u. Visser B.-Rival Nioz 20.43 u. Nioz-Smash'68 Cohen 21 30 u. Cohen-Ria's W. Wiersma An. 22.18 u. Wiersma An.-Zeilmakerij Ria's W. Wedstrijdleiding: let en Henk, tel 18959. Uitslagen 3 december Mannen: Grote Slock-Teso 1-2; Texelse Autocentrale-paal 9 1-2, Graaf Spuiterij-DGM 2-1, De Krim/Paal 28-Kogerhoop 1-2; ABN/AMRO-Kogerhoop 2-1; Kobeko-Cocky's Kapsalon 1-2; Gemengd: St Jan-Foto de Waal 0-3, RaboIJzer-Listig 0-3. Vrouwen: Klif 12-De Vlier 1-2; De Verfbus-Westerlaken 2-1; Haarstudio-7 Provinciën 3-0; Visser Bouw- Ass Bremer 1-2, Slagerij De Boer-De Rival 2-1, Wiersma Antiek-Ria's Winkeltje 3-0; Cohen-Smash'68 0-3; Question-Sportshop 1-2; Een automobilist uit Breezand beland de zondagmiddag met zijn auto in een sloot. In een bocht van de Natte- vlakweg reed hij rechtdoor, omdat hij de zwenking te laat in de gaten had. Mede wegens het natte wegdek gleed de auto te ver door. De bestuurder werd licht gewond aan het gezicht en de auto werd bescha digd aan de linker voorzijde. Alle leerlingen van de openbare ba sisschool Durjrerhonk in De Cocks- dorp doen mee aan de nationale wenskaartenactie ten bate van het leprozendorp Pandu in Indonesië. Voor een gulden per stuk bieden zij zelfgemaakte kaarten te koop aan. Het gaat om voorbedrukte kaarten die de school bij de landelijke organi satie heeft besteld. De kaarten heb ben een blanco voorkant, die de leerlingen op creatieve wijze kunnen versieren, waarbij alle denkbare tech nieken mogen worden gebruikt. Olga Wouters van Durperhonk vertelde ons desgevraagd dat de leerlingen en thousiast aan het werk zijn gegaan. De kinderen van de groepen 3-8 ver vaardigen ieder vijf kaartjes, de jon gere kinderen ieder twee en bij de allerjongsten hangt het af van de mo gelijkheden. Wilde ganzen De nationale actie is een initiatief van de stichting IDEA (International Deve lopment and Enterprise Aid) uit Hil versum die in deze samenwerkt met de bekende stichting Wilde Ganzen. Het lepradorp Pandu ligt in de buurt van Manado op Noord-Sulawesi. Het wordt bewoond door ex- leprapatiënten, die vroeger veel dich ter bij Manado zaten, maar door de zich uitbreidende stad werden in gesloten en in problemen kwamen omdat de nieuwe buren bang waren voor de oud-patiënten. De overheid had 65 huisjes in Pandu laten bou wen maar die waren van zeer slechte kwaliteit en de meest fundamentele voorzieningen ontbraken. Bovendien werd de helft vernield door „gezon de" inwoners van Pandu die de nieu we bewoners slecht accepteerden. De rest van de huisjes verviel door de slechte kwaliteit. Verder ontstond veel misere door slechte gezond heidszorg en het mislukken van de oogst als gevolg van de slechte grond. Op initiatief van de Nederland se pater Gerrit Janssen werd een hulpprogramma gestart, waardoor ge zondheidszorg, landbouw en veeteelt werden verbeterd en de eerste drie huisjes vervangen konden worden. Om door te gaan was meer geld no dig. Een actie van Wide Ganzen in oktober j.l. maakte de bouw van nog eens zeven huisjes mogelijk. Na de kaartenactie van IDEA hoopt men de benodigde vijftig stuks te kunnen realiseren. Bewoners van de De Houtmanstraat en Trompstraat troffen zondagoch tend hun voor huis geparkeerde auto's beschadigd aan. Onbekenden hadden de voertuigen 's nachts toe getakeld. De vernielingen varieerden van het afrukken van spiegels tot het stukbreken en verbuigen van anten nes en ruitewissers. Ook was een kruiwagen verplaatst en was een brievenbus van de Bruinvisschool ver nield. Totaal vijf bewoners gaven de vernielingen door aan de politie, die de zaak thans in onderzoek heeft. De bouw van een educatieve vleugel bij EcoMare bereikte vori ge week het hoogste punt. Als koning Winter geen roet in het eten gooit, kan binnenkort wor den begonnen met het „beplan ten" van het grasdak. Ook de uitbreiding van de kan toorruimte vordert gestaag. Daar naast wordt hard gewerkt aan de extra kantineruimte. „Die moet toch wel uiterlijk met de Pinkster klaar zijn", vertelt directeur Jan Kuiper. EcoMare is tijdens de bouwperiode gewoon geopend voor bezoekers. Het grasdak in wording (Foto Tessa de Graaft)

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7