Cf roen 'ZwarC-Jexels in het hartL, TCS Jrinoir, sjeik en paaltjes nspireren Sunderklazen Toeristenbelasting in 1992 niet omhoog FOTO'S IN UUR KLAAR m 'exelaars weer massaal op de been Raad maakt het college nóg lastiger BRUINING GELD SERVICE SM— N DIT NUMMER Fietspad naar paal 9 Eén dag vuurwerk kopen Nieuwe Texelaars verwelkomd Seniorenhuizen Den Burg Geen steun voor stichting „Duinbehoud" Begeleiding asielzoekers EcoMare-molen groter Andere inlevertijd 'oor advertenties DIREKT KONTANT GELD 7 dagen in de week, J3 uur per dag, Duitse eurocheques tot DM 400. NIKADEL 20 DE KOOG 17333 DEMONSTRATIE met BRAUN Espresso-apparaten Zwemparadijs CALLUNA Tennispark Midgetgolf GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10640 fEXELSE VRIJDAG 13 DECEMBER 1991 t advertenties, abonnementen, etc. geveld en de Rooy Bv., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. lactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon [20-12741 actie buiten werktijd «de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 schijnt dinsdags en vrijdags. jnnementsprijs '43,95 per half jaar; Los '1,20 COURANT jwe Sunderklaas bracht gisteravond op het hele eiland veel eulers en kijkers op de been. Na de verwaaide editie van vorig r had iedereen er blijkbaar weer zin in. De onderwerpen ver gilden sterk per dorp. In Den Burg was het openbaar toilet uit het meest gespeulde onderwerp (met Roelie Bakker in de ofdrol), Willem „Sjeik" Bakker was met zijn feesttent de po- lairste figuur in Den Hoorn en de almaar verhuizende Dirk Kui- vervulde deze rol in Oosterend. De gebroeders Bruining egen er in De Koog wild op los (gadegeslagen door nieuws- rige asielzoekers!), in Oudeschild woedde er een strijd tussen iel- en schotelkijkers en de paaltjes in de Kikkertstraat waren De Cocksdorp het favoriete mikpunt. esties die op meerdere plaatsen de verbeelding spraken waren de enquêtes van Kabeltex, de huisvuil- scheiding en de fors gestegen reini gingsrechten, de relatie Jarino-Motel Texel en de opvang van asielzoekers, terwijl ook hier en daar gebrilde fa zanten opdoken. De kwaliteit was gemiddeld goed, maar ook dat ver schilde per dorp. In De Cocksdorp hadden de speulers er méér werk van gemaakt dan vorig jaar, maar in Den Burg blonken de meeste voor stellingen niet uit door originaliteit. Conclusie is echter dat Ouwe Sun derklaas als maatschappij-kritisch volksfeest nog altijd springlevend is. De perikelen rond het urinoir in Den Burg vormden voor zeer veel speulers een bron van inspiratie. De meeste voorstellingen over dit onderwerp la gen echter nogal voor de hand. Uiter aard werd Roelie Bakkers uitspraak „verplicht plassen voor je het café verlaat" door de Sunderklazen dank baar aangegrepen. Geslaagd was het drietal dat als „Roelie's voelploeg" met grote schuimrubberen handen de omstanders betastte. Ging er een rood lichtje knipperen, dan werd men dringend verzocht een plasje te gaan plegen. Voor een gratis piasbeurt kon het publiek ook terecht in „Roelie's openbare urinoir", een groep die een kar voorttrok met daarop een wc-pot. „Ik zet drie schone dochters in, die boenen de boel met frisse tegenzin", luidde Roelie's leus. Voor hilariteit zorgden „de Stoepzeikers", een duo dat met een „pias-taxi" (mobiele wc- pot) door het centrum trok. Eén van de twee maakte voortdurend aanstal ten om tussen de toeschouwers zijn behoefte te doen, maar de ander wist hem uiteindelijk naar de plas- taxi te loodsen. Een andere oplossing was bedacht door het „katheterings- bedrijf" Uri-tax, met aan het roer ene Ben Plas met diens assistente.... Roe lie Bakker-de Boer. Verder reed er een groep rond op een als café ingerichte wagen, waar de barkrukken waren vervangen door wc-potten. Dé oplos sing, volgens deze lieden, die de ge legenheid aangrepen om zich te laten vollopen. Gemeenteraad Opvallend weinig Teso en VVV dit maal, maar de gemeenteraad moest het flink ontgelden. Dat Jan van As- selt op de korrel zou worden geno men, lag voor de hand. Een aardige voorstelling was die waarbij men Van Asselt zag spelen in een grote zand bak onder het motto: „Met Van As selt in de midweek, was de raad 'n grote keet". Wethouder Tine Krijnen moest het bij de enkelingen en kleine groepen enkele malen ontgelden. Het was een trio opgevallen dat de wel zijnswethouder de laatste tijd nogal Wie door deze professionele sterrenkijker keek. vaak op de foto staat in de krant: „Ben ik in beeld?" Burgemeester Schipper werd nog ste viger aangepakt. Sommige speulers hadden hun bedenkingen over diens rol in de EcoMare-affaire. In ten minste twee voorstellingen werd Schipper ervan beticht onder één hoedje te spelen met de Friese aan nemer Draisma. In één van de mooist vormgegeven voorstellingen van de avond, „De steen des aanstoots" zag men de burgemeester gewapend met de Friese vlag. „Tesselaar kan dit niet aan, zo dacht Schipper heeWoldaan. Hij zeilt op de meren rond, de Friese stroop nog aan z'n kont", zo werd" gezongen. „De steen des aanstoots" was een aanval op de gemeenteraad. „Weinig wol en veel gepraat", oor deelde deze groep. kreeg een aantal Texelse raadsleden te zien (Ie prijs De schouwburgzaal was dit jaar een heet hangijzer, maar weinig Sunder klazen voelden zich erdoor geïnspi reerd; De Lindeboom kwam slechts zijdelings ter sprake bij de behande ling van een actueel onderwerp, het onderbrengen van asielzoekers in Mo tel Texel. Voormalig Jarino-directeur A.H. Notenbomer werd door ver scheidene speulers aangeduid als de gene die hier achter de schermen zijn zakken mee vult. Dat de laatste afle vering van „Tussen dijk en duinenrij" van Klaas Bonne daarbij goed was gelezen, bleek uit een voorstelling waarin Notenbomer van de voornaam Geert was voorzien. Dat was echter een zetfout. Maar goed, deze Noten bomer werd op een kruiwagen Den Burg rond gereden in gezelschap van welzijnsminister Hedy d'Ancona. Den Burg) „Geert Notenbomer is geen dromer, ledereen dacht, hij is uitgeteld. Maar toen kwam Hedy met het vluchtelin- gengeld." Vuilverwerking De afvalproblematiek werd van ver scheidene kanten belicht. Mooi uitge werkt was een vuilstortplaats die was veranderd in grafheuvel annex duingebied, begeleid door een spre kend gelijkende hovenier Kees van de Werve. De duintoppen hadden fraaie namen meegekregen zoals „Gosse's duun", „Waaiers nollen" en „Denne- berg", vernoemd naar de betrokken gemeente-medewerkers. Een andere groep ging rond onder het motto „Wij dekken alles af", daarbij driftig zand in het rond strooiend. Lees verder pagina 7 verschijning van de gecombi- lerde Texelse Courant/TC3 op njdag veroorzaakt enkele kleine ijzigingen. Advertenties voor sze krant moeten voortaan oensdag bij ons binnen zijn. iterlijke inzendtijd is 17.00 uur. an de inlevering van kopij voor C3 verandert niets: vóór dinsda- ochtend 12.00 uur. Berichten X)r de Texelse Courant van vrij- ag willen wij uiterlijk donderda- achtend ontvangen. Voor tips, p- en aanmerkingen kunt u na- lurlijk te allen tijde bij ons te- cht, telefoon 12741 De gemeenteraad heeft de collegevoorstellen tot verhoging van de toeristenbelasting, precariorechten en leges voor de hinder wetvergunning van de hand gewezen. In vergelijking met de be grotingsvergadering op 19 november j.l. waren de standpunten niet gewijzigd, zodat de stem van het nu wèl aanwezige raadslid Jan van Asselt de doorslag gaf. Van Asselt stemde tegen alle voorgestelde verhogingen. FUJI LAB FOTO DE WAAL Op de Stenenplaats Hartje Centrum Voor uw bank/ giro/traveller- l KOERS ö- marken, Q|y| Wkoop, ook '110,50 oor bedrijven Daarnaast ging de raad tegen de wens van het college akkoord met subsidie voor de bibliotheek van de Nederlands Hervormde gemeente in De Cocksdorp en kunnen de vereni gingen voor grote investeringen (ƒ20.000,- of méér) een financieel beroep op de gemeente blijven doen. Pogingen van b en w om het tij te keren (via een brief aan de raad en een laatste oproep van wethouder Terpstra van financiën) bleven aldus zonder resultaat. Opvallend was dat Erna Eelman-van der Kooi van collegepartij VVD tel kens anders stemde dan haar „eigen" wethouder Barendregt. Voor Gerbrand Poster van collegepartner Texels Belang reden om haar de les te lezen. „De VVD stemt telkens maar tegen, zonder dekking aan te geven. Intussen is een enorm bres geslagen in de heroverwegings- voorstellen", aldus Poster. Erna Eel- man beet verontwaardigd van zich ,af: „Ik had een keurig financieel plaatje gemaakt, maar dat is u zeker nog niet opgevallen. Uw eigen voor stellen vond ik nogal rommelig. Het is onterecht dat ik alles over me heen krijg." Zij wees Poster erop dat hij gemakshalve vergat dat zijn eigen fractie de adviezen van b en w even eens enkele malen in de wind had geslagen. Alleen de derde collegepar tij, de PvdA, stelde zich loyaal op. Kees Hm van oppositiepartij CDA mengde zich ook in het woordenspel. Hij merkte op dat het CDA de finan cien zó goed op een rijtje had gezet, dat een fout in de begroting was aangetroffen. Volgens hem bedraagt de algemene reserve liefst een ton méér dan het college had voorgere kend (ƒ740.000,- in plaats van ƒ642.000,-). Toeristenbelasting Ter discussie stonden dinsdagavond totaal ƒ245.000,- aan aangehouden begrotingsvoorstellen. De grootste hap uit de ruif was weggelegd voor de toeristenbelasting. B en w stelden voor het tarief met vijf cent te verho gen, zodat toeristen voortaan een gulden per overnachting betalen. In november staakten de stemmen op 7 tegen 7. De tegenstemmers vonden dat de inning eerst moet worden ver beterd, gezien het grote verschil tus sen het aantal overnachtingen volgens de cijfers van VVV en Teso en de opbrengst voor de gemeente. CDA en Groen Links handhaafden dit standpunt. CDA-woordvoerder Hin voegde eraan toe dat zijn fractie wèl zal instemmen met trendmatige ver hogingen, maar daarvoor ziet het CDA nu geen aanleiding Voorbarig Erna Eelman schaarde zich achter het standpunt van de Texelse Vereniging voor Logiesverstrekkers, die verho ging een slechte zaak voor het toe risme vindt. „Het gat tussen cijfers en opbrengst is inderdaad te groot, maar laten we eerst de discussie over een nieuw inningssysteem af wachten. Ik vind het voorbarig om de toeristenbelasting nu te verhogen." 'Nj>e Op deze wijze kreeg Jan van Asselt de voorspelde sleutelrol. Hij toonde zich een tegenstander van verhoging. „Voor bepaalde categorieën toeristen wordt de toeristenbelasting te hoog. Voor andere groepen kan hij trou wens niet hoog genoeg zijn", aldus Van Asselt. Precariorechten De verdubbeling van het precariota- rief werd eveneens van de hand ge wezen. Texels Belang, VVD en Van Asselt vonden de tariefstijgingen van de afgelopen jaren al méér dan vol doende. Poster. „Een ondernemer moest duizend gulden betalen voor een spandoek dat hij een paar dagen over straat had gehangen. Vindt u dat laag?" Wethouder Terpstra ant woordde hem dat dit het gevolg is van het collegebeleid, dat er op is gericht dergelijke uitingen zoveel mo gelijk uit de dorpen te bannen. „De ondernemer heeft de vrijheid om wel of geen doek op te hangen. Als hij het wèl doet, moet hij er dik voor betalen." Eén kopje koffie.... De wethouder ontkende dat de pre cariorechten op Texel „exorbitant hoog" zijn. Volgens hem komt het tarief voor een vierkante meter terras overeen met een kopje koffie per week. Volgens Erna Eelman staart het college zich blind op de terrasop brengsten in de mooie zomers van de afgelopen jaren. Ditmaal was de sleutelrol in feite voor het CDA. In de begrotingsverga dering kwam de fractie met een compromis; verhoging met 20 in plaats van 100 procent. Omdat dat voorstel toen werd afgewezen, ver bood burgemeester Schipper het dinsdag opnieuw in stemming te brengen Omdat het CDA verdubbe ling „van de gekke" vond, sloot de fractie zich aan bij de verder strek kende afwijzing van Texels Belang, VVD en Van Asselt. Ook deze stem ming eindigde dus in 8-7. Hinderwet B en w kregen wèl hun zin inzake de voorstellen tot verhoging van een aantal leges. Voor een uittreksel van het bevolkingsregister moet voortaan ƒ5,- worden neergeteld (was ƒ4,50) en paspoorten kosten in 1992 ƒ4,- méér in verband met de aanschaf van een snelle paspoortprinter. Het aan het rijk verschuldigde bedrag voor het rijbewijs wordt verhoogd met 3,25 (boven de trendmatige verhoging van 3 procent). Beide ver hogingen geven de gemeente een meeropbrengst van totaal ƒ12.619,-. Het voorstel om de leges voor hin derwetvergunningen met 20 procent te verhogen, haalde het niet. B en w streven naar een meer kostendek kend tarief Terpstra wees erop dat het ministerie van VROM heeft be paald dat in 1994 de helft van de kosten uit de belastingen moet wor den gedekt, de andere helft komt voor rekening van de betreffende be drijven. Van Asselt, VVD, Texels Be lang en CDA stemden tegen de verhoging. Investeringssubsidies In de begrotingsvergadering van no vember was het sociaal-cultureel jaarprogramma 1992 zwaar onder vuur genomen. Veel bezuinigings voorstellen werden door de raad af gekeurd. Twee voorstellen waren aangehouden: fl.170,- subsidie voor de Cocksdorper bibliotheek en een pot van 755.000,- voor grote investe ringen. Het eerste punt werd direct in stemming gebracht. Van Asselt stem de vóór voortzetting van de subsidie, zodat het b en w-voorstel met 8-7 werd verworpen. Overige tegenstem mers waren het CDA, Groen Links en de VVD. De stemming over de in vesteringssubsidies had eenzelfde re sultaat. Zaterdag 14 december a.s. van 11.00 tot 17.00 uur Openingstijden: di t/m za. 14.00 - 22.00 uur. zondag 10.00 - 17.00 uur. maandag gesloten

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1