Cjrocn <2warL- (Jexel$ in het hart- Familie uit Voorschoten neemt bioscoop over Bootkaartje in 1992 vijf procent duurder tankoopcentrale „Texel" iseert met Cavo Latuco Exploitatie start half februari .eden steunen massaal nieuwe koers emeente bestudeert erbod op gokkasten Rose Harmony in andere kerk Hoger tarief nodig om kosten te dekken Twee branden in Oosterend Aanrijding met koe Skf Tevoko werd naar zege geschreeuwd sh Uitslagen Ouwe Sunderklaas Sb Kleding, schoeisel en speelgoed gezocht voor asielzoekers Nieuw bestuur Radio Texel kan aan de slag PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10641 DINSDAG 17 DECEMBER 1991 or advertenties, abonnementen, etc. geveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, efoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220-14111. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220-12 741. jten werktijd jffy de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25 01 742, N.M.B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs M3.95 per half jaar; Los /1.20 Het is de bedoeling dat mevrouw Nieuwenhuizen en haar man Cinema Lees verder pagina 2 Geschiedenis iking met de inkoopvereniging van LTB, die in 1917 werd opgericht, ld jaren zeventig werd het bedrijf i Keijser en Co in De Waal overge ven. Stuk voor stuk schaalvergro- gen die net als deze fusie tot een lere en betaalbare bedrijfsvoering esten leiden. Naast inkoop werd 1 de verkoop van graan, bieten, tdappelen en andere landbouwpro- verzoek van de Overkoepeling van telse Vrouwenorganisaties bestu- ert de gemeente of plaatsing van ^automaten aan banden kan wor- ïi gelegd. Tijdens de raadsvergade- 9, vorige week, deelde wethouder e Krijnen-Baijs mee dat gokversla- g op Texel toeneemt. „We bekijken •menteel of juridisch kan worden jetreden", aldus mevrouw Krijnen. iZegers (PvdA) toonde zich voor nder van een verbod. „Mits dit ju- sch mogelijk is." Erna Eelman /D) meldde dat de overkoepeling 'irmatie over gokverslaving wil irgeven aan de gemeente. De wet- uder antwoordde dat informatie "buitenaf welkom is. Burge ester Schipper voegde toe dat dit onderwerp overleg wordt ge- =fd met de horeca. Volgens hem "ook een betere sociale controle belangrijk wapen zijn in de strijd |en deze verslaving. 'mdat door onverwachte om- 'tandigheden de RK-kerk van 'en Burg niet beschikbaar is, •ordt het Kerstconcert van de 'ose Harmony Singers vanavond legeven in de NH kerk van 'osterend aanvang 20.30 uur. In Oosterend hebben zondag twee huizen door brand aanzienlijke vuur- en waterschade opgelopen. In de Pe perstraat ontstond door onbekende oorzaak brand in een pas verkochte woning. Kortsluiting in een tv of een schotelkastje vormde de aanleiding tot vuur in een huis aan de Koe- tebuurt. Een buurman van het huis aan de Pe perstraat rook om 06.00 uur 's och tends een brandlucht. Hij waarschuwde de brandweer, die snel ter plaatse was, ondanks de gladheid op de weg. Door dakpannen te verwijderen kon de brandhaard worden bereikt en ge doofd. De bovenverdieping liep aan zienlijke schade op. Omdat onzekerheid bestond over de oorzaak van de brand, werd de technische re cherche ingeschakeld. Die kon echter geen aanwijsbaar mankement vinden. De bewoner, die het pand kort voor de brand had verlaten, zal nog door de politie worden gehoord. Zondagavond rond 22.00 uur zagen passanten rook onder het dak van een woning aan Koetebuurt 9 komen. De 59-jarige bewoonster en haar 28-jarige zoon waren niet thuis. Via het algemene alarmnummer 06-11 werd de brandweer gealarmeerd, die wederom snel ter plaatse was. Vlam men laaiden op in de woonkamer. Door de hitte had de thermopane ruit het begeven. De brandweer verschaf te zich toegang en doofde het vuur. De schade was aanzienlijk. Brandweercommandant Groote lop de voorgrond) houdt toezicht tijdens het blussen van de brand in de Koetebuurt en verwerkt. De kunstmestloods is buiten gebruik gesteld en dient mo menteel als opslag voor caravans, etc. Gezond Hoewel de netto-omzet van de ACT in het boekjaar 1990/1991 iets is te ruggelopen (711.460.260,-) ten op zichte van 1989/1990 (711.946.989,-) steeg de bedrijfswinst met bijna 760.000,- tot 778.445,- (na be lasting). Op het eerste gezicht lijkt de winst in verhouding tot de omzet laag. „We houden de marges tussen in- en verkoop van produkten opzettelijk laag", aldus directeur Ga- lema. „We zijn er tenslotte voor de leden." De Aankoopcentrale heeft zich toch ontwikkeld tot een finan cieel gezonde onderneming. Het ge bruik van veevoer, zaaigranen, kunstmest en bestrijdingsmiddelen nemen door gewijzigd milieubeleid de laatste jaren echter iets af. Afstand Er werken achttien mensen op het Lees verder pagina 2 sies en overnamen zijn geen nieuw lomeen in de 55-jarige geschiede- van de ACT. De Coöperatieve nkoopvereniging „Texel" werd in 33 door de Texelse agrariërs opge- ht, die door gemeenschappelijke in- op tot een lagere inkoopsprijs van dbouwbenodigdheden wilden ko- ;n. Later kwam het tot een samen- Begin van een nieuw tijdperk. Sjerp Sietsma, Klaas Eelman. Hank Witte, directeur A.G. Gaieme en Gerard van Heerwaarden verwachten veel van de fusie. /Foto Gerard Timmermanl Zo goed als zeker zal Cinema Texel vanaf medio februari 1992 worden geëxploiteerd door de familie Nieu wenhuizen uit Voorschoten (Zuidhol land). Met de huidige bioscoop-eigenaar, Rimag Beheer uit Leeuwarden, is overeenstemming be reikt over de koop van het erfpacht- recht. De overname is definitief zodra de acte de notaris is ge passeerd. Met de waarschijnlijke verkoop lijkt een einde te zijn gekomen aan een periode van onzekerheid inzake de toekomst van de Texelse bioscoop. Afgelopen voorjaar kwam de bios coop in het nieuws toen de toenmali ge eigenaar Springer Recreatie BV uit Groningen (tevens eigenaar van hotel De Lindeboom) de samenwer king met bedrijfsleider Henk van Leeuwen beëindigde en de bioscoop te koop aanbood. Jan Brandenburg uit Den Burg werd gevraagd de hon neurs tijdelijk waar te nemen. De ver koop verliep moeizaam, verscheidene advertenties in De Telegraaf ten spijt, zodat de interim-periode veel langer duurde dan in de bedoeling lag. Na de zomer lukte het Springer eindelijk de onderhandelingen tot een goed einde te brengen. Service Rimag Beheer, een beleggingsmaat schappij in onroerend goed, kocht het erfpachtrecht van de bioscoop om het weer door te verkopen en was niet van plan om de exploitatie gedurende de tussenliggende periode voort te zetten. Brandenburg ging, in samenwerking met bedrijfsleider Erik Rossing van hotel De Lindeboom, echter door met filmvoorstellingen. Volgens laatstgenoemde gebeurde dat als service richting het Texelse publiek. „Het minimum aantal voor stellingen dit jaar was al gehaald, dus qua contract hadden we niet méér films hoeven vertonen. Maar het was zonde om de tent te sluiten, boven dien zou de kritiek dan weer los barsten. De bioscoop was geen kostenpost en er waren nog goede films voorhanden, dus was het ver antwoord om door te gaan." Grote ervaring Al een paar maanden geleden wierp de familie Nieuwenhuizen zich op als aspirant-koper. Vorige week werd de knoop doorgehakt. Mevrouw J.M.C. Nieuwenhuizen vertelt desgevraagd dat zij grote ervaring op bioscoop gebied heeft. Al 31 jaar runt zij het Greenway Theater in Voorschoten, een plaats van 20.000 inwoners on der de rook van Leiden. Wegens te grote concurrentie van de bioscopen in die studentenstad zag de familie zich gedwongen het Greenway Thea ter op te doeken. Zondag werd de laatste film gedraaid. Inmiddels had de 21-jarige zoon Frits te kennen ge geven óók het bioscoop-vak in te wil len. Dat was het sein voor de familie om op zoek naar een geschikte film zaal elders in het land. De keus viel tenslotte op Texel. Teso heeft de tarieven met vijf pro cent verhoogd. De nieuwe prijzen gelden vanaf 3 januari aanstaande. Volgens Teso-directeur Theo Hooger- heide zijn de hogere tarieven uitslui tend noodzakelijk om de stijgende kosten op te vangen. Weliswaar heeft de bootonderneming het vorig boekjaar (1990) afgesloten met een winst van 72 miljoen, maar voor 1991 en 1992 verwacht Teso een half tot drie kwart miljoen gulden verlies. Voornaamste reden is dat de rentelasten van veerboot „Schulpen- gat" dit jaar voor het eerst op de ex ploitatie drukken. „Dat is op de laatste aandeelhoudersvergadering al lemaal bekend gemaakt. De financië le positie lijkt wel leuk, maar is het niet", aldus Hoogerheide. Naast de rentelasten heeft Teso te maken met een stijging van het kostenniveau, onder meer veroorzaakt door stijging van het arbeidsloon en kosten van derden (bijvoorbeeld onderhouds kosten). Als gevolg van een hogere inflatie moet de vervangingswaarde van de schepen worden aangepast, zodat Teso ook met hogere afschrij vingsbedragen te maken krijgt. Schuin oogje In de raadsvergadering van vorige week verklaarde wethouder Baren- dregt in antwoord op een vraag van PvdA-raadslid Gré Zegers dat Teso de tarieven aanpast aan de ontwikkeling van het landelijke prijsindexcijfer. Vol gens Hoogerheide is dat echter maar zeer ten dele het geval. „Wij kijken slechts met een schuin oogje naar het prijsindexcijfer. De tarieven van het openbaar vervoer stijgen trou wens met 6 procent, zodat Teso daar zelfs nog een procent onder blijft. Minister Maij-Weggen wil bovendien per 1 juli nogmaals een verhoging van 6 procent doorvoeren; Teso is dat niet van plan." Eén procent lager.... Hoogerheide geeft aan dat de bootta- rieven eigenlijk met 6 procent om hoog hadden gemoeten, omdat een kostenstijging van 6 procent wordt verwacht. Maar omdat Teso ver wacht in 1992 méér te vervoeren, is besloten de tariefstijging te beperken tot 5 procent. Hoogerheide: „Ik dacht dat het wel kon. Maar als ik die beslissing op dit moment weer zou moeten nemen, koos ik voor een andere opzet. De kosten stijgen meer dan verwacht." De tariefsverhoging is van toepassing op alle vervoerscategorieèn en be draagt gemiddeld vijf procent. Som mige verhogingen zijn iets naar boven of naar beneden afgerond. De 15-rittenkaart voor personen over schrijdt de grens van honderd gulden: de prijs stijgt van 798,- naar 7103,-. Een 45-jarige automobiliste reed zon dagavond op de Oosterenderweg te gen een koe. Het dier was met zo'n vijftien andere runderen losgebroken uit een weiland, omdat de schrikdraa dafrastering defect was. De auto raakte aan de voorzijde beschadigd. Het is niet bekend hoe het met de koe is afgelopen. Tevens werd in de vestiging een win kelruimte ingericht voor de verkoop van gereedsschappen, tuinbenodigd- heden en aanverwante artikelen. Dit jaar werd op het terrein aan de Waal- derstraat in Den Burg een multifunci- onele opslag- en verwerkingsruimte in gebruik genomen. De schuur aan de Bernhardlaan, die aanvankelijk zou worden verkocht, blijft in gebruik voor de verwerking van kunstmest. Agrariërs kunnen voor hun kunstmest binnenkort met meer in De Waal te recht, want in de vestiging aldaar zal alleen nog graan worden opgeslagen steravond gingen leden van Aankoop Centrale Texel (ACTI ak- ord om per 1 januari te fuseren met Cavo Latuco B.A. (Coö- iratieve Aan- en Verkooporganisatie voor de Land- en inbouw) uit Utrecht. Vanmiddag beslissen leden van Cavo La- co over de fusie. De coöperatieve instelling uit Den Burg, die i opgaat in een grote organisatie, meent dat straks beter en ledkoper kan worden ingespeeld op de voortschrijdende ont- ikkelingen in de landbouw en de groeiende vraag naar kennis, st karakter van het Texelse bedrijf zal voorlopig niet verande- n. afgelopen jaren werd de samen- irking tussen de ACT en Cavo La- ;o steeds groter. Zowel svoeders, meststoffen als gewas- schermingsmiddelen werden in toe- mde mate gezamenlijk ingekocht, de prijs voor de leden zo laag jgelijk te kunnen houden. Ook ad- nistratieve werkzaamheden werden gedeeltelijk aan Cavo Latuco uit- steed, die over de benodigde auto- itisering beschikt. De directiepost n de ACT werd sinds het vertrek n Piet Stoepker in 1984 ingevuld or A.G. Galema, die tevens direc- ir was van de Utrechtse fusiepart - r. Het afscheid van Galema vormde directe aanleiding tot de fusie. De er Henk Jacobs, die momenteel el uitmaakt van het management n Cavo Latuco, zal de nieuwe staf- icionaris van de Texelse vestiging irden. De fusie is met veel zorg Drberéid door een commissie waar- behalve de directeur, ACT- orzitter Klaas Eelman en de stuursleden Timmer en Rutten zit- g hadden. Door een wetswijziging 1987 werd de procedure voor een ae van verenigingen aanmerkelijk ivoudiger. dukten een taak die agrariërs uit besteedden aan de Aankoopcentrale. t

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1