Cjrocn 2tmrL-Jexels in het TC" Harmonisatie boottarieven beter voor eilandeconomie" n FOTO'S IN 1 UUR KLAAR Conclusie rapport Erasmus-universiteit: AID doet huiszoeking bij visser uit Oudeschild Krant vervalt wemparadijs CALLUNA nnispark - Midgetgolf s» Ontwerp voor invulling tussengebied bekend sw Lelie-arbeiders krijgen tijdelijk onderdak Rondrit en kerstmaal voor asielzoekers s» Notenbomer wil motel na 1 juni renoveren sw Snooker-kampioenschap in De Lindeboom Bekentenissen in twee incest-zaken Hulp te laat voor bruinvis Boot viel uit door hoog water 't Amateurtje start repetities blijspel In 't Bikkelement liggen de kerstsuggesties voor u klaar! fGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10642 TEXELSE VRIJDAG 20 DECEMBER 1991 for advertenties, abonnementen, etc. ngeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, laloon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220-14111. |^ctie^Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon irschijnt dinsdags en vrijdags. tionnementsprijs /43,95 per half jaar; Los f\,20 iiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s frry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 COURANT >or de welvaart van Texel zou gelijkschakeling („harmonisatie") in de boottarieven een goede zaak zijn. In plaats van een iedkoper tarief voor Texelse personen en bedrijven, kan alleen >g -onder bepaalde voorwaarden- reductie worden gegeven aan oepen, die erg belangrijk zijn voor de eilandeconomie. Aldus idt de hoofdconclusie van het rapport „Schipper mag ik over- iren" dat de Stichting Economisch Onderzoek Rotterdam in idracht van Teso heeft vervaardigd. Teso-directeur Theo Hoo- irheide zei gisteren bij de openbaarmaking van het rapport dat iso nog geen keus heeft gemaakt voor invoering van tariefshar- onisatie; het is nog maar de vraag óf het zo ver komt. schaffing van het Texels tarief armonisatie) of voortzetting van t huidige systeem (differentiatie), lor die keuze staat Teso nu. Hoo- irheide wil het te volgen beleid ade laten afhangen van de argu- anten die andere partijen naar vo rt brengen. Met name naar de actie van de gemeente is hij erg nieuwd. „Teso is bereid om met gemeente overleg te voeren over tariefstructuur", aldus de Teso- ecteur. Hij hoopt dat het rapport or de gemeente aanleiding zal zijn zelf een breed opgezet onder- Bk te laten verrichten naar de toe- mst van het eiland. ,,Teso is in deze kwestie eigenlijk een betrekkelijk neutrale partij", verklaart Hoogerheide de afwachtende hou ding. „Eén van de uitgangspunten van het onderzoek was namelijk dat de omzet van Teso, momenteel onge veer f 25 miljoen per jaar, gelijk blijft ongeacht voor welk tariefsysteem wordt gekozen. Teso's belang is dat de kosten door de tarieven worden gedekt en dat de continuïteit is ge waarborgd. Of we nou via een systeem van gelijke of van ongelijke tarieven die omzet bereiken, doet niet zo ter zake, zolang het maar een hanteerbaar en controleerbaar is." De keuze tussen harmonisatie, dat directeur Hoogerheide: ,,Op korte termijn geen drastische veranderingen.'' i verband met het als werkdag itvallen van woensdag 25 en onderdag 26 december a.s. zal s krant van vrijdag 27 decem- er niet verschijnen. dvertenties voor de krant van rijdag 3 januari kunnen worden igeleverd tot dinsdagmiddag 31 ecember 15.00 uur. itgeverij Langeveld en de Rooy De directie. Openingstijden Kerstvakantie: agelijks van 10.00 tot 22.00 u. Zaterdag 21 december 14.00 tot 22.00 uur. 24 en 25 december 10 00 tot 18.00 uur 31 december 10.00 tot 18.00 uur. 1 januari 14.00 tot 22.00 uur. (Archieffoto) blijkens het rapport voordelig is voor het totale Texelse belang, of differen tiatie, waarbij er meer oog is voor in dividuele belangen, is volgens Hoogerheide een politieke keuze. Visie „Om de belangen goed tegen elkaar te kunnen afwegen is een lange- termijnvisie nodig. Op basis daarvan kun je beoordelen of het economisch draagvlak moet worden verbeterd, of dat het huidig welvaartspeil voldoen de is. In het eerste geval zou de voorkeur uitgaan naar harmonisatie, in het tweede geval zijn er argumen ten om de individuele belangen voor rang te geven", aldus Hoogerheide. Dit betekent echter met dat Teso de beslissing in handen van de gemeen te legt. „De kwaliteit van de argu menten geeft de doorslag." Concurrentievervalsing? Ruim twee jaar geleden gaf Teso op dracht voor het onderzoek. Dat ge beurde nadat de Kamer van Koophandel een brief had gestuurd waarin werd gesteld dat de tarieven concurrentievervalsend zijn. Op basis van de Wet Economische Mededin ging zou Teso worden gedwongen het Texels tarief voor vrachtvervoer te beëindigen. Protest bleef niet uit, niet alleen van vervoerders, maar ook van particulieren die vreesden dat na de afschaffing van het Texels vracht tarief ook het goedkopere personen autokaartje aan de beurt zou komen. Dat leidde vorig jaar novem ber tot een demonstratieve tocht naar Den Haag, waarna staatssecre taris Yvonne van Rooij besloot de ta riefsharmonisatie op te schorten in afwachting van een onderzoek naar de economische gevolgen van deze maatregel voor de Waddeneilanden. Dit onderzoek, een aanvulling op het Teso-onderzoek dat zich alleen op Texel richtte en de andere eilanden buiten schot liet, is pas onlangs van start gegaan. Naar verwachting duurt het nog tot voorjaar 1993 voordat het onderzoeksrapport klaar is en zal de politieke beslissing nog tenminste een half jaar langer op zich laten wachten. Standaard veertarief Doel van het onderzoek was na te gaan welke tariefstructuur tot een optimale welvaart van Texel leidt. De onderzoekers komen in het 151 pagi na's tellende rapport „Schipper mag ik overvaren?" tot de conclusie dat de huidige tariefstructuur met gunstig is. Bepaalde groepen die voor de wel vaart van belang zijn zouden zo min mogelijk belast moeten worden, in tegenstelling tot nu. Gepleit wordt voor instelling van een standaard veertarief voor vracht-, werk- en personenverkeer. Kortingen voor Texelaars vervallen dan en de ta rieven worden opgetrokken tot niet- Texels niveau. In 1989 (voor de start van het onder zoek) ging Teso nog uit van een ge middelde prijs: Texelse vervoerders zouden 40 procent méér betalen en overkanters 18 procent minder. In het rapport wordt over een verlaging van het overkantse vrachttarief echter niet gerept. Het twee jaar geleden gebruikte argument dat het Texels vrachttarief per saldo nadelig werkt voor de eilandbevolking, omdat de Texelse consumenten in de winkels méér moeten betalen voor de produk- ten die door overkantse transporteurs worden aangevoerd, is dus niet meer van toepassing indien de aanbevelin gen van het rapport worden uit gevoerd. Uitzonderingen Volgens de onderzoekers mag slechts in enkele gevallen van het standaard veertarief worden afgeweken. De be treffende groepen krijgen de moge lijkheid achteraf een deel van de bootkosten terug te ontvangen. In aanmerking komen: Texelse agrariërs met gewone landbouwprodukten Lees verder pagina 5 De Algemene Inspectie Dienst (AIDI heeft gistermorgen huiszoeking ge daan bij een visser uit Oudeschild. De reder wordt verdacht van fraude met gequoteerde vis. Gelijktijdig met de actie op Texel werd door ambte naren van de AID in IJmuiden op drie verschillende adressen een inval gedaan. De rechters-commissaris uit Alkmaar en Haarlem beschikten over voldoen de aanwijzingen dat door de verdach ten in Oudeschild en IJmuiden op grote schaal is gefraudeerd met vis, aldus een woordvoerder van de AID. De vissers worden verdacht van het wegwerken van gequoteerde vis bui ten de vangstregistratie om. Bij de in val werd van een reder en een handelaar de volledige administratie in beslag genomen. Het is met be kend van welke omvang de fraude is, maar de acties in Oudeschild en IJ muiden houden volgens de AID- woordvoerder wel nauw verband met elkaar. Het onderzoek zal zeker nog enkele weken in beslag nemen. In samenwerking met de afdeling Jeugd- en Zedenzaken van het dis trict Alkmaar onderzoekt de Texelse politie momenteel twee gevallen van incest, die geheel los van elkaar staan. In beide zaken is een beken tenis afgelegd. Vorige week werd een man aange houden die zich meerdere malen op uiteenlopende wijze vergrepen heeft aan een tiener uit zijn gezin. Met het zelfde meisje zou op andere tijdstip pen minder vergaande ontucht zijn gepleegd door een kennis van de man, die echter nog niet heeft be kend. Beiden werden ingesloten maar zijn inmiddels weer op vrije voeten in afwachting van verdere justitiële af handeling. Het tweede geval betreft een man die incest pleegde met een jong kind uit zijn gezin. Hij is gisteren voor de officier van justitie geleid en zal mo gelijk langer worden vastgehouden. In beide gevallen brachten de slacht offers zelf de zaak aan het rollen door contact te zoeken met hulpver lenende instanties. Niet vaker In het belang van slachtoffers en het verdere onderzoek doet de politie geen verdere mededelingen. Net als elders in het land krijgt de politie op Texel steeds vaker met incest en an dere gevallen van ontucht met kinde ren te maken. Er zijn geen aanwijzingen dat dergelijke misdrijven tegenwoordig meer voorkomen dan vroeger. Het verschil is dat de slacht offers er vroeger het zwijgen toede den, maar nu veel meer naar de vertrouwensarts of andere instanties stappen. Informatie Bij het doen van mededelingen over ontuchtzaken heeft de politie te ma ken met tegenstrijdige belangen. Al lereerst is er het belang van het slachtoffer dat zich vooral in een klei nere gemeenschap te kijk gezet voelt als haar of zijn incestverleden wordt gepubliceerd. Het (onterechte) schuldgevoel kan daardoor worden versterkt. Anderzijds is gebleken dat door de publicaties van de laatste ja ren incest uit de taboesfeer begint te komen, zodat slachtoffers worden gestimuleerd steun en recht te zoe ken. Tegelijk moet er rekening mee worden gehouden dat door publiciteit het onderzoek en de rechtsgang kan worden geschaad of gehinderd. In het district Alkmaar is daarom geko zen voor terughoudende, maar actie ve voorlichting in nauw overleg met Vlak voordat zij naar het Dolfina rium in Harderwijk zou worden gebracht voor medische hulp, blies het bruinvisvrouwtje dat gistermiddag aanspoelde bij paal 18 de laatste adem uit. Toen het dier rond drie uur 's middags door een strandwandelaar in de branding werd gesignaleerd, leek het nog redelijk fit, maar achteraf bleek dat het ernstig was ver zwakt en danig door longworm en luizen aangetast. Mensen van EcoMare haalden de 40 kg zware en 1,47 meter lange bruinvis van het strand en plaatsten het in de speciale kist (met draagbanden en een steunende matras) van het Dolfinarium, die altijd in Eco Mare gereed wordt gehouden. Toen men daarmee bezig was en alles klaar was voor transport, maakte de bruinvis nog een paar heftige bewegingen waarna het was afgelopen. Het was de be doeling geweest het zeezoogdier in Enkhuizen aan de tegemoet gereden specialisten van het Dol finarium over te dragen. De klei ne tragedie had ook een voordelige kant, want Dr Jan Boom, toxicoloog bij het NIOZ, kon het verse kadaver heel goed gebruiken voor het onderzoek dat hij instelt naar de effecten van pcb's bij verschillende zeezoog dieren. Hij kwam onmiddellijk met de bij hem stage lopende studente E. Scholtens naar Eco Mare om een bloedmonster te nemen en om stukjes spek en le ver te verwijderen. Met behulp van dit materiaal kan onder an dere worden bepaald in hoeverre het pcb-gehalte in het bloed zich verhoudt tot het gehalte in ande re delen van het lichaam. Op de foto ziet men Boon bezig met de Operatie. (Foto Harry de Graaf) De eerste boot naar Den Helder is vanmorgen pas om 8.05 vertrokken. Wegens extreem hoog water moesten de afvaarten van 6 05 en 7.05 uur en daardoor ook de afvaar ten van 5.35 en 7.35 uit Den Helder worden geschrapt. Door het waterpeil kwam de brug van de aanlegaanrichting in een zo danige hoek te staan, dat deze niet goed aansloot op het schip en veilig laden en lossen onmogelijk was. Het hoge water hield langer aan dan ver wacht, maar rond 19.30 uur begon het snel te zakken. Toneelvereniging 't Amateurtje uit De Waal start 2 januari met de repetities voor het blijspel met de raadselachti ge titel „De familie Bale en zwendel voor beginners" Het stuk is geschre ven door Peter Leenders. Hetty Bei jert zal debuteren als regisseuse De uitvoering wordt op 22 februari in ,,De Wielewaal" gehouden. de betrokken media. Daarbij wordt ernaar gestreefd dat geen schade wordt toegebracht aan privacybelan gen van slachtoffer, familie en dader. De ervaringen hiermee zijn overwe gend gunstig FUJI LAB FOTO DE WAAL Op de Stenenplaats Hartje Centrum Voor als u zich uit en/of thuis mil roden: Kom dan naar Restaurant 'I Bikkelement Kikkertstmat 19. 1795 A4 De Cocksdorp. telefoon 02220-16547. b.g.g. tel. 16353. Resemren geteenst.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1