Cjrocn 'wartsj~exels in het harL. Het zou kunnen w Hoe is het nou met Stukje musical tijdens open podium in Klif 12 Veel tegenstrijdigheden in de Texelse landbouwsector sw Veel animo voor snookertoernooi \IOS-journaal filmt jeorgiërs op Texel S JELLEBOOE Gezellig uitgaan? woensdag 1 januari GEOPEND vanaf 01.00 uur. Absoluut record: EcoMare begroet de 250.000e Wachttijd veroorzaakt door de kerstdrukte Schilder verwondt zich bij lossen glasafval Slufter-excursie OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10644 ,'oor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy Bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111 ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12220-12741. 3uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. "rans Hopman, Pater Witteplein 27. Den Burg, telefoon 02220-15472 DINSDAG 31 DECEMBER 1991 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los f\,20 n 1990 hebben we met z'n allen gepraat over de leefbaarheid in Ie gemeente. Naar mijn gevoel een vruchtbare discussie, die ons illemaal een beetje heeft wakker geschud. 1991 was het jaar, vaarin moest blijken of het zin heeft gehad je zo druk te maken iver iets wat, volgens velen, toch niet is op te lossen. Nu dat .proefjaar" voorbij is, heb ik -en ik weet velen met mij- de con- ;lusie getrokken, dat het op de een of andere manier geholpen leeft. Het jaar 1991 was, als je praat over de leefbaarheid, ge- voon een ander jaar dan eerdere jaren. Nu is, denk ik, de tijd iangebroken om na te denken over de toekomst van Texel. En laarover ben ik niet zo optimistisch gestemd. lua leefbaarheid was het afgelopen sar allemaal nog lang niet ideaal, naar er is een stap in de goede rich- ng gezet en het is de moeite waard m er aan verder te werken. Net zo ang tot dat we met elkaar tot de onclusie komen, dat we er uit ge aaid hebben, wat er in zit. Heleméél >ssen we de problemen nu eenmaal ooit op. Daar zullen we, omdat we och ook een recreatiegemeente wil- n zijn, mee moeten leren leven. Lauweren nu de tijd dan aangebroken om, laast wat aanvullende maatregelen, iet lekker rustig aan te gaan doen en p de lauweren van het overleg van 990 te gaan rusten? Jaar mijn mening zeker niet. Het is ijd dat we gaan nadenken over Texel ia het jaar 2000, als eiland waar de fexelaar wil wonen en werken in een ifeer en omgeving, die hij of zij van ludsher kent en graag zo wil hou- len. Naar mijn gevoel zijn er helaas ntwikkelingen op gang gekomen, lie voor de toekomstige Texelse sa- lenleving van grote invloed zullen ijn. En de werkgelegenheid speelt aarbij een grote rol. Evenwicht Ve kunnen op dit moment gelukkig og spreken van een zeker evenwicht i de samenstelling van de beroeps- evolking op Texel. En dat werkt op llerlei gebied door. Het zorgt er bij oorbeeld voor dat in de contacten, ie we met elkaar hebben de inbreng evarieerd is. Dat maakt het mede iteressant en boeiend om op Texel wonen. Een leefgemeenschap is u eenmaal gediend bij variatie, lu ben ik bang, dat we in de toe- omst steeds meer te maken krijgen iet een eenzijdige werkgelegenheid, iet daarbij een bevolking, die werkt f betrokken is bij één soort activi- ïit. Landbouw onder volledig te zijn wil ik een paar aken noemen. Laten we eens met e landbouw beginnen. Nu hebben e nog een paar honderd zelfstandi- e boerenbedrijven, die een levendig nderdeel van ons eiland vormen, 'ver twintig jaar kan volgens een on- srzoek, dat de Wetenschappelijke laad voor het Regeringsbeleid ver- cht naar de landelijke gebieden in e landen van de Europese Gemeen- Daarbij hoopt de voorzitter van de Europese Unie voor kustbescherming dat een netwerk van reservaten langs de Europese kusten tot stand komt. Texel zal, gezien de lange kustlijn en de aanwezige natuurlijke waarden, zeker in dit netwerk worden betrok ken. De boeren hebben daarnaast te ma ken met mestwetgeving en andere milieu-eisen, die rendabele bedrijfs voering steeds moeilijker zullen maken. schap, de landbouwproduktie plaats vinden op een derde van het huidige areaal. De vrijkomende grond kan dan worden bestemd voor recreatie of natuur. Mede gezien de plannen van het rijk en de provincie -denk maar aan bijvoorbeeld de relatienotagebieden- zal dit voor heel Nederland geldende beeld zeker met aan Texel voorbij gaan. Er wordt in Europees verband gespro ken over de bescherming van de kustzones. Hierbij staat het behoud van natuurlijke waarden centraal. Weg, een groot gedeelte van onze landbouwers, die zo'n eigen plaats bij ons innemen. En dit dan inclusief de bedrijven, die zo nauw met de land bouw verbonden zijn. Visserij De visserij, toch ook helemaal pas send in het Texelse beeld, staat er overigens ook met zo rooskleurig voor. Kijk maar naar de haven van Oudeschild, waar de vissers van oudsher een thuis hebben. De haven is best leuk, maar ook duidelijk, door de verandering in scheepsgrootte en dergelijke, aan verbetering toe Pogin gen om tot deze verbetering van de haven te komen, hebben tot nu toe bij het rijk geen oor gevonden. Straks breekt nog de tijd aan, dat de vis sersschepen, noodgedwongen naar andere havens moeten uitwijken. Het laat zich raden, welke gevolgen dit voor de werkgelegenheid heeft. Naast de problemen met de haven, moet worden gedacht aan de maat regelen, die de vissers van buitenaf raken. Afsluiting van gedeelten van het Wad is nu al door de regering besloten en het sluiten van grote de len van de Noordzee voor de vis vangst zou er op korte of langere termijn wel eens in kunnen zitten. Dag vissers uit ons werkgelegen- heidsbestand, in hun vertrek meesle pend de coöperatie, de scheepsre paratie- en toeleveringsbedrijven. Rijksoverheid Een andere categorie werkgelegen heid is die bij de rijksoverheid. Geluk kig hebben we nog een eigen Rijkswaterstaat en een eigen Staats bosbeheer in ons midden. Ze horen er helemaal bij. De bezumigingsdrang en de lust tot schaalvergroting is bij het rijk echter groot, zodat het me niet zou verbazen als we straks te horen krijgen dat ook deze ar beidsplaatsen verdwijnen. Met de vuurtoren hebben we wat dat betreft niet zulke goede ervaringen. Hoe hard het kan gaan met het ver dwijnen van allerlei soorten werk, is in de afgelopen vijf jaar gebleken. De zuivelfabriek is weg, de waterfabriek afgebroken en over drie jaar sluit de electriciteitscentrale, goed voor zo'n veertig arbeidsplaatsen. Vervangend werk Het gevolg van deze, naar mijn ge voel niet zo gelukkige ontwikkelin gen, zal zijn, dat de roep om vervangend werk steeds sterker wordt. En het is, juist in de Texelse eilandsituatie, gebleken, hoe moeilijk het is aan die roep te voldoen. In elk geval mag je niet van een willekeurig bedrijf, dat grondstoffen tot halfpro- dukten of eindprodukten verwerkt, verwachten, dat die bereid is eerst die grondstoffen hier naar toe te brengen en ze na bewerking weer over het water te sturen. Dat zal uit oogpunt van bedrijfsexploitatie wel niet zo goed uitkomen. Recreatie We moeten het dus zoeken in wat het eiland zelf te bieden heeft of in zaken, die voor een eiland geschikt zijn. Er zijn, wat dat betreft, vele creatieve geesten in ons midden en de eerste inspanningen zijn al ver richt, zij het met wisselend succes. Gelukkig is ons eiland zeer geschikt voor recreatie. Honderdduizenden mensen uit binnen- en buitenland weten te waarderen, dat Texel veel te bieden heeft. Dit komt zeker mede door de wijze waarop de betreffende ondernemers hun bedrijven steeds weer aan de eisen van de tijd weten aan te passen. De werkgelegenheid binnen die be drijven en binnen de bedrijven die als aanverwant kunnen worden be schouwd, dragen uiteraard ook in grote mate bij aan het zojuist door mij genoemde evenwicht. Neiging Toch denk ik, dat het niet goed zou zijn als de neiging ontstaat de weg van alléén de recreatie te kiezen. En dat zou kunnen gebeuren, on danks onze vaste overtuiging, dat 47.000 slaapplaatsen méér dan vol doende zijn, ondanks het feit, dat de directeur van Teso waarschuwt voor overbelasting van zijn veerboten en ondanks het gegeven, dat we met z'n allen zo zachtjes aan het gevoel krijgen, dat het aardig vol wordt. Nu is de verhouding 12.500 inwoners tegen 47.000 gasten al de grens, laat staan, dat het aantal inwoners zou dalen, omdat men wegtrekt om elders werk te zoeken. Overigens, een Texelaar laat zich niet zo gauw overplaatsen, maar zal het, als het enigszins kan, op zijn eiland zoeken. Dat kan betekenen, dat gro tere druk op de politiek wordt uitge oefend om meer ruimte voor recreatie te scheppen. Europa De roep om meer recreatiemogelijk heden hoeft niet alleen van binnenuit te komen. Binnen afzienbare tijd zal Europa één zijn en zal het vrije ver keer in dat gebied pas echt op gang komen. En we hebben in Nederland mooie kusten langs een, naar we ho pen, binnenkort schone zee. De toeristische druk zal naar mijn ge voel dan ook toenemen en dat zou door de rijksoverheid, gezien de eco nomische belangen, wel eens kunnen worden gestimuleerd. Als de kust van Zeeland tot Den Hel der zo benut gaat worden, zoals we dat nu al in gedeelten van Zeeland zien, kun je er vanuit gaan, dat de in woners van Texel hun „paradijsje" niet alleen voor zichzelf en ten hoog ste 47.000 gasten kunnen houden. Zou je dus niet zélf méér willen op dit gebied, dan kan het van over heidswege gewoon worden opgelegd. Het eiland is groot genoeg en in frastructuur, zoals brede wegen en dergelijke, kun je maken. Verder is er landbouwgrond genoeg om voor recreatie-doeleinden te dienen, want de boeren zijn immers vertrokken en niet alles is geschikt voor natuur gebied. Somber verhaal Wat een somber en zwartgallig ver haal, hoor ik u zeggen. Daar ben ik me heel goed van bewust en ik hoop dan ook van harte, dat het bo venstaande niet allemaal bewaarheid wordt. Maar het zou kunnen. Dat ik het allemaal zo stel, heeft als reden, dat je je eerst moet voorstel len, wat er kan gebeuren, om vervol gens je maatregelen te nemen en je er eventueel tegen te verzetten. Want ik ben er wel vast van over tuigd, dat we inderdaad met op onze lauweren kunnen gaan rusten. We zullen, en de landbouwers en vissers weren zich reeds, alles op alles moe ten zetten om het geheel in goede banen te leiden. Daarvoor zullen we dan wel eerst zelf moeten weten, wat we nu pre cies met het eiland willen om vervol gens onze gedachten daarover uit te dragen. Eerst dus een stevige interne discussie, die ver uitgaat boven het geen we inzake de leefbaarheid heb ben besproken. Speciaal beleid Hebben we ons een beeld gevormd, dan zullen we de provincie en het rijk er van moeten overtuigen, dat een leefgemeenèchap op een eiland niet te vergelijken is met die aan de vaste wal. Een speciaal beleid voor Texel van die kant zal, met name als het gaat over gevarieerde werkgelegen heid, heel hard nodig zijn. Op basis van werkgelegenheid, die gevonden wordt in een zo groot mo gelijke variatie, kan naar mijn gevoel worden verwacht, dat het in alle op zichten goed blijft gaan met Texel. Deze toekomstvisie moet echter wel onze volle aandacht hebben. Zo heeft de gemeenteraad in een motie zijn ongerustheid reeds uitgesproken over de toenemende eenzijdigheid van de werkgelegenheid. Reden te meer voor ons allen om, een ieder op zijn ge bied actief te worden, in het belang van Texel in de naaste toekomst. Evenwicht Resumerend ben ik van mening, dat de werkgelegenheid, die we via de recreatie, de landbouw, de visserij en de dienstverlening kennen, een even wichtige beroepsbevolking op het eiland met zich meebrengt. Dat even wicht moet naar mijn gevoel ook blij ven bestaan Het is daarbij wel belangrijk, dat we ons er druk over maken, dat een en ander in goede banen wordt geleid. Dit om een al te eenzijdige werkgelegenheid te voorkomen. Hopelijk hebben we in het nieuwe jaar en vele jaren daarna de tijd om hier mee bezig te zijn. Graag wens ik u, mede namens mijn vrouw, een in alle opzichten, inclusief het bovenbedoelde, heel goed 1992 toe. De burgemeester, A Schipper. loogstwaarschijnlijk is vanavond in Ie uitzendingen van het NOS-journaal en reportage te zien, die is opgeno- ïen op de Georgische begraafplaats p de Hogeberg. Vanmiddag kwam en cameraploeg naar het eiland om e opnamen te maken. De aanleiding /ordt gevormd door Georgiërs die in lederland verblijven en wegens de evechten in eigen land niet kunnen ïrugkeren. Twee gestrande Georgiërs evinden zich momenteel op Texel, let Texel-Georgiè Kontakt (TGK) be- tiddelde voor het Journaal en had e afgelopen week ook contact met o'n beetje alle belangrijke Nederland- e nieuwsmedia. Hetty van Dijk van et TGK: Alleen CNN heeft ons nog iet benaderd...." BTW. Door wijziging van een be lastingresolutie kunnen kopers van grond in bepaalde gevallen de BTW terugvorderen van de gemeente. Het college heeft besloten bij het rijk het bedrag te claimen dat de gemeente zal moeten uitbetalen als kopers deze betaling juridisch afdwingen. Busje. De gemeente geeft een le ning van f35.000,- aan de Stichting Recreatiewerk. Van het geld zal een nieuw busje worden aangeschaft. Bruinvis. In verband met een spoedprocedure voor verbouwing van de Bruinvisschool in Oudeschild zal waarschijnlijk op 20 januari een extra raadsvergadering worden gehouden. Brutaal. Dat de brutaliteit binnen het dievengilde geen grenzen kent ondervond de 28-jarige eigenaresse van een fiets op pijnlijke wijze. Haar rijwiel, dat (onafgesloten) in de bij keuken van haar woning in Den Burg stond gestald, werd 's nachts gesto len. Winkeldiefstal.Twee vijftienjarige meisjes, afkomstig uit Den Burg en De Waal, zijn eind vorige week be trapt op het stelen van snoepgoed uit een winkel in Den Burg. Omdat beiden zich nog niet eerder op het dievenpad hebben begeven liep het voor hen met een sisser af. Vanochtend heeft EcoMare de 250.000e bezoeker van het jaar ontvangen. Daarmee heeft het centrum voor wadden en Noord zee in het jaar waarin het 40-jarig bestaan werd gevierd een absoluut record gevestigd. De tot dusver hoogste score (216.000 bezoekers in 19901 werd ruimschoots overtroffen. Een jaar of vijf geleden was het al bijzonder dat EcoMare 150.000 belangstellenden in één jaar binnen de poorten kreeg. Twee jaar terug doorbrak het be zoekersaantal voor het eerst de „magische" 200.000-grens. De winst is voornamelijk geboekt in voor- en naseizoen. Volgens di recteur Jan Kuiper speelt de toe genomen naamsbekendheid een belangrijke rol. Als andere gunsti ge factor noemt Kuiper de vele publiciteit die televisie, radio, lan delijke en regionale dagbladen dit jaar aan het jubilerende EcoMare hebben geschonken. De kerstdrukte heeft vrijdagmiddag wachttijd voor de boot opgeleverd. Zaterdag kwamen de Texelgangers meer verspreid over de dag, zodat er niet hoefde te worden gewacht. Teso vervoerde vrijdag 1512 auto's van Den Helder naar Texel. Op de vergelijkbare dag vorig jaar waren dat er 1380. Het aantal vreemde auto's dat op het eiland verbleef, was ech ter lager: 4088 tegen 4397. Zaterdag werden 1212 auto's ver voerd, tegen 1223 vorig jaar. Het sal do vreemde auto's kwam daardoor op 4473 tegen 4788 in 1990. Veel Duitse gasten maakten de over tocht naar het eiland. „Onze Ooster buren vieren vaak Kerstmis thuis en oud en nieuw buitenshuis. Bij de Ne derlanders is dat juist andersom", al dus Jan Bloem van Teso. Henk Groenen van de VVV is het Een schilder uit Den Burg verwondde zich vorige week aan zijn hand tijdens het lossen van glasafval op de vuilo- verslag in Oudeschild. Een windvlaag kreeg vat op een glasplaat die hij vast hield, waardoor de schilder een diepe snee in zijn duim opliep. Een huisarts verwees de man door naar het Gemini ziekenhuis voor verdere behandeling. met hem eens. „Wij hebben de in druk dat het met Kerst redelijk druk was op het eiland, maar dat de toe- loop met oud en nieuw nog groter is." De vraag naar wandel- en fiets routes is groot, wat erop wijst dat de toeristen zelf actief bezig zijn. „Dat moet ook wel want er zijn in deze tijd van het jaar weinig georganiseer de evenementen." Volgens Groenen zit het Texelse bungalow- en appartementenbestand redelijk vol. „Mensen willen het nieuwjaar buitenshuis vieren met vrienden en kennissen, maar dan wel in een huiselijke sfeer." Morgen, Nieuwjaarsdag, houdt de Vogelwerkgroep Texel ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een specia le Slufter-excursie, onder leiding van een vogelwachter. De excursie begint om 13.00 uur bij het strandpaviljoen van Piet Zijm bij Paal 28 en is alleen toegankelijk voor leden van de Vogel- werkgroep. Inlichtingen zijn te verkrij gen bij de secretaris, Dick Schermer (tel. 14239). Een rij wachtenden vrijdagmiddag in Den Helder iFoto Dirk Kuiter) it

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1