Cfroen c^wuTtrJexels in het hart^ Populariteit musea verder toegenomen Texelse vredesboodschap per fax naar Tbilisi IN DIT NUMMER Vuurwerkperikelen Lemen vloer in museum v> Indocr tennisbaan De Koog in gebruik 8* Firma Ellen koopt TX 94 Quickynette in „grote" handen 8* Waar bleven de weeskinderen? Geluidsoverlast Diverse aanpassingen voor minder-validen Mest-nestzwammetje op Texel gevonden Liefst 333.000 bezoekers in 1991 „Groei Texel-bezoek tevens zorgwekkend" Status Georgië bij dodenherdenking roept vragen op OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10645 VRIJDAG 3 JANUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los ƒ1,20 Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Het Texel-Georgië Kontakt (TGK) heeft per fax een indringende boodschap naar hoofdstad Tbilisi verstuurd waarin de leiders van het volk wordt gevraagd te stoppen met de gewelddadighe den in Georgië. Ruim twintig sympathisanten, die zich op oude jaarsdag bij de Georgische begraafplaats op de Hogeberg verzamelden, ondertekenden de brief. Een ploeg van het NOS- journaal rukte gelijktijdig uit naar Texel om filmopnamen te ma ken op het kerkhof. Enkele Georgiërs, die zijn gestrand in ons land, hesen er voor de camera hun nationale vlag. De programmamakers vonden daar mee een Nederlandse invalshoek op de door gewelddadigheden geteister de voormalige Sovjetrepubliek. ,,We wisten dat Texel iets had met Geor gië", verklaarde verslaggever Gerrie Eickhof achteraf. Door het uiteenvallen van de Sovjet unie rijst de vraag welke gezagsdra- Een 29-jarige bewoner van de Buy- tengors had in de nacht van maan dag op dinsdag zijn geluidsinstallatie zo hard aanstaan dat buurtbewoners de politie waarschuwden. De man werd gesommeerd de muziek zachter te zetten. Als hij binnen drie maan den in dezelfde fout vervalt, wordt zijn apparatuur in beslag genomen. B en w willen komend jaar totaal bij na ƒ11.000,- investeren in een betere toegankelijkheid van diverse openbare plaatsen voor minder-validen en ouderen. Totaal zestien projecten, va riërend van het verwijderen of marke ren van hinderlijke paaltjes in -het centrum van Den Burg tot het ver vangen van het grindpad op het Oosterender kerkhof door tegels. Het college besloot af te zien van een zelfde vervanging van het grindpad op het kerkhof in De Cocksdorp, om dat het daar geen gemeentelijk kerk hof betreft. De kosten van die aanpassing bedragen ƒ5.000,-. Een zeldzame en bijzondere pad destoel, het „mest-nest- zwammetje", is onlangs op Texel se bodem aangetroffen. Het be kervormige, amper 2 mm brede zwammetje, werd ontdekt in de buitenste duinen bij Den Hoorn en De Muy. De paddestoel dankt zijn naam mede aan het feit dat hij groeit op konijnekeutels. In het bekertje bevinden zich „peri- diolen" (eitjes), waar de sporen in worden gevormd. Als een re gendruppel op het bekertje valt, spatten de eitjes uiteen en wor den de sporen verspreid. Het zwammetje wordt gekenmerkt door de zwarte kleur van de eit jes. Eerder werd deze soort in Nederland alleen op Oostvoorne en Zuidbeveland gevonden. Eén van de twee nieuwe vindplaatsen op Texel werd ontdekt tijdens een natuurcursus onder auspiciën van EcoMare. Cursusleider Arthur Oosterbaan maakte bijgaande te kening, voorstellende twee mest- nestzwammetjes op een konijne keutel, sterk vergroot. gers de jaarlijkse dodenherdenking op de Georgische begraafplaats zullen bijwonen. Nog voordat Gorbatsjov -zijn aftreden bekend maakte, trad de gemeente, als eigenaar van de be graafplaats daarover in contact met het ministerie van Buitenlandse Za ken. Wout Stam van de afdeling alge mene zaken over dat overleg: „De gemeente zal zich houden aan het protocol van het ministerie. Op het moment dat het gesprek tussen de gemeente en Den Haag plaatsvond, ging men er nog vanuit dat de USSR-ambassade de Georgische be langen in Nederland zou behartigen. In dat geval zouden Sovjet diplomaten naar Texel komen. Inmid dels is de situatie veranderd, dus wachten we de ontwikkelingen nog maar even af." Ambassade Zelfs op de Sovjet-ambassade verke ren de stafmedewerkers over de Ge orgische kwestie in het ongewisse. Ambassade-medewerker Soejazof: „Georgië is momenteel een soeverei ne staat en geen lid van het pas op gerichte Gemenebest van Onafhankelijk Staten. De republiek Georgië wordt door onze ambassade (Gemenebest) in Nederland dan ook niet vertegenwoordigd. Misschien dat over een maand de stabiliteit in het land is hersteld, zodat deze onzekere situatie kan veranderen. Als ambas sade zullen wij het vraagstuk over de herdenkingstradities bij de leiders van het Gemenebest aan de orde stellen. Nu weten wij nog niet hoe we verder moeten." Soejazof, die van de jongste ontwikkelingen in Georgië door televisiebeelden op de hoogte wordt gehouden, is onzeker over de afloop van de belegering van het par lement. „Het wordt spannend". Medicijnen Ook het Texel-Georgië Kontakt maakt zich zorgen over de toestand in de voormalig Sovjet-republiek. Deze stichting heeft een uitwisse lingsprogramma metGeorgië. Zo stuurde de organisatie een honderdtal kerstkaarten naar het land en staan in de openbare bilbliotheek in Den Burg honderd Russische nieuwjaars groeten uitgestald. Het TGK, dat dit jaar nog op Texel verzamelde goede ren en medicijnen naar het land heeft gebracht, is verbitterd over de huidi ge bloedige strijd die in Georgië is losgebrand. Het uitwisselingspro gramma is door de gevechten in het land al geruime tijd op een laag pitje gezet. Voorzitter Maria de Graaf: „Van hieruit kunnen we helaas weinig doen, mede omdat de telefoonverbin dingen met het land nagenoeg zijn verbroken." Omdat faxverkeer wèl mogelijk is, werd besloten een vre desboodschap, per fax te verzenden. Maria de Graaf: „We hebben de lei ders van het Georgische volk drin gend gevraagd de burgeroorlog te beeïndigen en het doden van on- schuldigen onmiddelijk te stoppen." Gestrand Een aantal in Nederland verblijvende Georgiërs kan niet terug naar hun va derland omdat de luchthavens zijn gesloten. Eén van hen, Kacha Kiblit- ze, verblijft bij kennissen in Noordhol land en was dinsdagmorgen uitgenodigd om voor de NOS-camera de Georgische vlag te hijsen op de begraafplaats op de Hogeberg. Hij deed dat in het bijzijn van de even eens gestrande David Shervashidze. Deze Georgiër logeert momenteel bij Kacha Kiblitze wordt op de Georgische begraafplaats voor het NOS-journaal geïnterviewd. Jan Bakker van boerderij Alexander- hoeve in de Prins Hendrikpolder. Shervashidze kwam half november voor vakantie naar Texel. „Toen ik vertrok was de situatie in mijn land nog rustig." In zijn woonplaats Tbilisi vallen bij de bestorming van parle mentsgebouw waarin president Gam- sachourdia zich heeft verschanst, vele doden. „Ik geloof niet dat mijn familie direct gevaar loopt, maar door de gebrekkige telefoonverbindingen verkeer ik in onzekerheid. Het liefst wil zo snel mogelijk weer terug naar mijn land, dan weet ik tenminste ze ker dat het goed met ze gaat. Vlieg verkeer op omringende landen is inderdaad wel mogelijk, maar dan ben je nog niet zomaar in Tbilisi. Of ik nu in een buurland of op Texel zit maakt voor mij niet zoveel verschil. Ik hoop, net als de meerderheid van de Georgiërs, dat mijn land in de toe komst net zo democratisch zal wor den als Nederland." Shervashidze (26), die al een retourticket op zak heeft heeft geen idee hoe lang het nog kan duren voordat hij weer naar zijn vaderland kan terugkeren. Experiment De landbouwkundige kwam op uitno diging van akkerbouwer Jan Bakker naar Texel. Bakker bracht, vergezeld van collega's Dirk Roeper (Aken- buurt) en Bert Keijser (Ongeren) afge lopen zomer een bezoek aan de voormalige Sovjet republiek. Aardap pelgroothandel Hettema had in Geor gië een proefveld van zes hectare geplant, waarop aardappelen worden getest. De agrariërs was gevraagd de Georgiërs advies te geven over de teelt en oogst*Bakker: „Er stonden zes soorten uitgeplant - van vroege tot late rassen. Ze lijken goed te ge dijen onder Georgische omstandighe den. Helaas hebben ze zowel de vroege als de latere soorten gelijktij dig gerooid. Dat ging ten koste van de groei. Dit jaar worden nog geen Lees verder pagina 3 Met een niet voor mogelijk gehou den score van 251.001 bezoekers heeft EcoMare het jaar 1991 af gesloten. Op de laatste dag van het oude jaar werd de 250.000e, het echtpaar Hagdorn uit Oegstgeest, begroet. Ook de andere musea op het eiland (Agrarisch Museum, Maritiem- en Juttersmuseum en Oudheidkamer) hebben een uitste kend jaar achter de rug. Totaal ver welkomden de vier Texelse musea ongeveer 333.000 belangstellenden, tegen 290.000 in 1990. Aan de ene kant toont directeur Jan Kuiper van de Stichting Texels Mu seum (STM) zich verheugd over de stijgende bezoekersaantallen, ander zijds baren ze hem zorgen. „Vanuit de stichting vinden we dat de groei van het Texel-bezoek zorgwekkende vormen aanneemt. Ons doel is zoveel mogelijk mensen te informeren, maar de keerzijde is dat de druk op de Texelse natuur steeds groter wordt als gevolg van de seizoenverbreding. Tegelijkertijd heeft Staatsbosbeheer wegens bezuinigingen minder bewa kers rondlopen. Op het oog kun je al merken dat er sprake is van een ach teruitgang. In de zes jaar dat ik op Texel woon, zijn in de duinen in de buurt wilde paden ontstaan en zie je minder ondergroei in het bos." Kuiper vindt daarom maatregelen noodzakelijk. Hij pleit voor het terug dringen van het maximum aantal toe ristische slaapplaatsen van 47.000 tot een veel lager aantal, bijvoorbeeld 35.000. „Niet om te pesten, maar om het kapitaal te behouden. We mogen ons best eens realiseren dat natuurbehoud ook een economisch belang is; voor veel toeristen is het de belangrijkste reden om naar Texel te komen. Voor de politiek is het noodzakelijk om de discussie aan te gaan." Méér excursies? Daarnaast onderneemt EcoMare po gingen om het bezoek aan natuurge bieden in goede banen te leiden. Met Staatsbosbeheer zijn gesprekken gaande om het excursie-aanbod te Het echtpaar Hagdorn uit Oegstgeest. dat als 250.000e de EcoMare-kassa passeerde, mocht aan de hand van zeehondenverzorger Henk Brugge een kijkje achter de schermen nemen. Hier wordt uitleg gegeven bij de bakken waar makreel wordt ontdooid. Verder mocht het echtpaar zelf zeehonden voeren en kreeg het een tas met promotiemateriaal, zoals posters en een video band. /Foto Frans Hopman) vergroten. „Het maximum van 7.000 deelnemers per seizoen is te krap. We moeten proberen om aan de vraag van het publiek te voldoen. Dan kun je ook ter plekke laten zien waarom mensen in bepaalde gebie den op dit eiland niet mogen ko men", aldus Kuiper. Ook heeft EcoMare bij Staatsbosbeheer aange drongen op méér bewakers. Enorm Voor EcoMare betekent het recordbe- zoek een enorme stijging in vergelij king met een jaar geleden, toen de teller stopte bij het -overigens al formidabele- aantal van 216.038. Twee jaar geleden werd voor het eerst de 200.000-grens gepasseerd. Daarmee is het aantal bezoekers veel harder gegroeid dan het toerisme naar Texel in dezelfde periode. Ook landelijke trend inzake museumbe- zoek blijft ver bij de Texelse cijfers achter. De groei deed zich vooral voor in het voor- en naseizoen. Het bezoek in de zomermaanden bleef ongeveer op hetzelfde hoge peil. Kui per: „Inmiddels is EcoMare het groot ste natuur- en milieucentrum van Nederland. Qua bezoekersaantal is het vergelijkbaar met het Zuiderzee museum in Enkhuizen, hoewel dat landelijk nog altijd bekender is." Beloning Het Maritiem en Jutters Museum (MJM) zag het afgelopen jaar de durf om te moderniseren en uit te breiden beloond met 67.143 bezoekers, een nieuw record. Ook in Oudeschild lijkt het einde van de groei nog niet zicht. In 1990 passeerden nog 59.785 mensen de kassa ep in 1989 50.606, nadat het bezoekersaantal jarenlang rond de 40.000 had gezweefd. De sprong voorwaarts is mede het ge volg van een ruimere openstellingspe riode. Het MJM was tot een paar jaar geleden van november tot april gesloten, maar ontvangt tegenwoor dig het hele jaar door bezoekers. Vrijwilligers De Oudheidkamer, die net als EcoMa re en het MJM behoort tot de Stich ting Texels Museum, maakte in 1990 een enorme groei door en heeft de belangstelling in 1991 weten vast te houden. Welgeteld 7.525 personen namen een kijkje in het statige pand aan de Stenenplaats, een toename van 356. In vergelijking met de twee grote broers geen cijfers om van ach terover te vallen, maar als wordt be dacht dat het bezoekersaantal in de jaren tachtig daalde tot een diepte punt van 3.000, dan is dit een resul taat om tevreden over te zijn. En dat is STM-directeur Jan Kuiper dan ook. Hij schuift de eer onmiddellijk door naar de vaste groep vrijwilligers. „Zonder hen zou de Oudheidkamer minder vaak open zijn of zelfs dicht moeten. Van de lage entreegelden kunnen we geen suppoosten betalen. Het is een fijne groep, waarin weinig verloop zit." Agrarisch Museum Van het Agrarisch Museum in De Waal zijn nog geen exacte cijfers be kend, maar voorzitter Joh. C. Roeper weet dat het record van vorig jaar (ruim 7.000 bezoekers) met enkele honderden is overtroffen. „Een prima resultaat, zeker als je bedenkt dat we met Pasen nog niet geopend waren, omdat de verbouwing toen nog niet achter de rug was. De zomer liet het bekende beeld zien, maar het nasei zoen was geweldig." Volgens Roeper vaart het Waalder museum wel bij de landelijke Museumjaarkaart en de Texelse Meermuseumkaart. „Die zor gen absoluut voor méér bezoekers. Veel mensen willen hun kaart graag volmaken." Het Agrarisch Museum, dat geen vaste kracht in dienst heeft, maar op een groep van ongeveer veertien vrij willigers draait, wil het komende sei zoen nadrukkelijk aan de weg timmeren. Voor het eerst zal een thema-tentoonstelling te zien zijn, met als onderwerp de Texelse akker bouw. Ook wordt de dia-voorstelling vernieuwd. Roeper: „Nu kunnen er duizend bezoekers méér komen.... Daarnaast hoop ik dat het museum dit jaar de beschikking krijgt over be heerders. We zoeken nog één of twee personen, die drie dagen per week van 10.00 tot 17.00 uur aan wezig willen zijn."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1