Cjroen ^tmrLr Jéxe/s in het harL, Verpleeghuis strijdt tegen hoge werkdruk HEMA .a: Bestuur probeert budget te vergroten Staatsbosbeheer laat Duitse bunkers slopen WEEKEND EcoMare uit de zorgen: 7850.000,- subsidie DINSDAG 14 januari wegens inventarisatie GESLOTEN Executieverkoop Jarino in Roden Jongens bekennen vernielingen sw Geslaagde koeienshow maar matige veiling sw „De Flierefluiters" geven nog steeds optredens „Spoorloze" Kees de Jager beleefde Afrikaans avontuur sw Spo(r)tlight: Wandelen w Uit het archief: Stranding van de „Benbrack" „Zonnehof"-plan lijkt kansloos OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10647 TEXELSE VRIJDAG 10 JANUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 COURANT met Een recent onderzoek, gehouden onder auspiciën van de Natio nale Ziekenhuis Raad (NZR), heeft aangetoond dat het Verpleeg huis Texel over te weinig (gediplomeerd) personeel beschikt. Er is echter onvoldoende geld om méér mensen aan te trekken. Als gevolg hiervan is de werkdruk erg hoog. Afgelopen jaar leidde dat tot spanningen, zowel bij de medewerkers als de leiding. Op verzoek van de directie helpt het bestuur van de Stichting Sa men Eén Gollards zoeken naar een oplossing. Het bestuur probeert momenteel bij de ziektekostenverzekeraars een ho gere vergoeding per bed te bedin gen. Voor het extra geld kan dan personeel worden aangetrokken. Te vens streeft het bestuur naar spoedi ge uitbreiding met negen bedden, waardoor eveneens méér budget be schikbaar komt en het Verpleeghuis bovendien kan worden gereorgani seerd, wat tot taakverlichting moet leiden. De hoge werkdruk in verpleeghuizen is een landelijk probleem. Verhou- dingsgewijs viel de situatie op Texel tot voor kort nog mee, omdat hier gemakkelijker aan personeel te ko men was dan in met name de randstad. Met op het eiland woon- achtige verpleegkundigen kon het hi aat redelijk worden opgevuld. Het nij pende personeelstekort is echter inmiddels ook tot deze kant van het Marsdiep doorgedrongen. Gunstig is dat het Verpleeghuis Texel beschikt over erg gemotiveerde personeelsle den, die de patiënten en hun familie vaak persoonlijk kennen, en een groep enthousiaste vrijwillig(st)ers, op wie men nooit vergeefs een beroep doet. De kleinste Nadelig is dat de Texelse accommo datie verreweg de kleinste van Ne derland is. Momenteel telt het verpleeghuis 39 bedden. Het eerst- volgende kleine verpleeghuis heeft circa 80 bedden en is niet zelfstan- EcoMare is in één klap uit de finan ciële zorgen over de nieuw te bou wen educatieve vleugel. Het Prins Bernhardfonds heeft bekend ge maakt 7150.000,- subsidie te verle nen voor het project en het ministerie van VROM komt met 7700.000,- over de brug. „Ik kon het niet geloven, ik dacht echt dat men zich in een nul had vergist", aldus een verheugde Jan Kuiper. Hij vertelt dat ook de provin cie nog een bedrag in petto heeft voor het centrum, maar het is nog niet bekend hoeveel dit wordt. Door de financiële injectie hoeft Eco Mare nog maar 1,2 miljoen te lenen voor de in totaal 3,3 miljoen kosten de nieuwbouw. ,,En daardoor krijgen we meer ruimte voor onze andere plannen", aldus Kuiper. „De aanpas- sing van de vogelopvang komt nu in een stroomversnelling. Het is zeker dat dat nog dit jaar zal worden aan gepakt." dig, maar onderdeel van een grotere inrichting. De Texelse kleinschaligheid bemoeilijkt een efficiënte organisatie; grote verpleeghuizen hebben méér personeel en zijn daardoor flexibeler. Wie even terug gaat in de tijd weet zich te herinneren dat het Verpleeg huis Texel tegen alle regels in tot stand is gekomen. De politiek besliste echter dat Texel in verband met de eilandsituatie een eigen voor ziening kreeg, ook al was dat veel te klein. Loopt het voortbestaan van het ver pleeghuis door de huidige ontwikke lingen gevaar? Volgens de bestuursleden W. Eelman en R. Sie- binga niet: „Nee, we zijn er van over tuigd dat het verpleeghuis op Texel blijft. Als er sprake zou zijn van te genwerking, had men nu heus geen drie miljoen voor onze uitbrei dingsplannen beschikbaar gesteld. We draaien ook volwaardig mee in het overleg in gewest- en provincie- verband. In plaats van opheffing valt eerder te denken aan samenwerking met overkantse verpleeghuizen." Frustraties Het bestuur heeft zich de laatste tijd zeer intensief met de gang van zaken in het verpleeghuis bezig gehouden. Begin december werd een bijeen komst gehouden, waarbij het perso neel alle frustraties onder aandacht van het bestuur bracht. Vrijwel tege lijkertijd raakte directeur J. Donatz met ziekteverlof. Beide zaken werden met elkaar in verband gebracht en op straat werd gesuggereerd dat de di recteur door het bestuur op non- actief zou zijn gesteld. Volgens voor zitter Eelman is dat uit de lucht ge grepen; het is de bedoeling dat Donatz na herstel gewoon op zijn post terugkeert. Geruchten over strubbelingen in de top van het Gollards-verzorgingshuis, dat even eens tot de stichting behoort, zijn ook onjuist, aldus Eelman. Wel was er sprake van ziekte bij de leiding, maar de vervangers stonden klaar. Extra personee! „In de Gollards loopt het goed", stelt Eelman. „De problemen deden zich voor in het Verpleeghuis, dat kampt met een zorgelijke exploitatie wegens de kleinschaligheid, regelgeving en het tekort aan gekwalificeerd perso neel. Mede hierdoor verliep de com municatie tussen directie en personeel niet goed. Voor de leiding was het ook frustrerend om telkens tegen hun mensen te moeten zeg gen: „het kan niet, want er is geen geld", terwijl iedereen op zijn tenen moet lopen. Begin december zijn de klachten door het bestuur aange hoord. We hebben toen besloten een iets groter verlies te creëren, door met de feestdagen extra krachten in te zetten. Ten koste van alles moest worden voorkomen dat er mensen over de rooie zouden gaan, dat er een moedeloze sfeer zou ontstaan." Naast directe maatregelen streeft het bestuur naar een beleidsmatige aan pak om verbetering in de situatie te brengen. Voorbeelden zijn bijscholing en hulpmiddelen, waardoor het werk minder zwaar wordt. Zo is een tilcur- sus gegeven en een speciale lift aan geschaft. Uitbreiding Intussen wordt extra vaart gezet ach ter de voorgenomen uitbreiding met een vleugel. „We hopen dit jaar de eerste paal te kunnen slaan." Als er negen bedden bijkomen, kan het ver- Lees verder pagina 5 De teloorgang van het bouwconcern Jarino BV uit Roden is bijna com pleet. Maandag, aanvang 10.00 uur, wordt 'in de Drentse plaats een open bare verkoping gehouden van de in boedel van het bedrijf. De executieverkoop vindt plaats in op dracht van de belastingdienst onder nemingen in Emmen. Geveild worden onder meer kantoormeubelen, com puters, telefooncentrale, kopieerappa raten, tekentafels, aanhangwagens, vrachtwagens, gereedschappen, werkplaats-machines en bouwmate rialen. Plaats van handeling is hotel café-restaurant „Onder de Linden" aan de Brink. Jarenlang had Jarino vele belangen op Texel. Onder was het bedrijf betrokken bij de ingrijpen de renovatie van hotel De Linde boom, de bouw van Motel Texel, hotel Beatrix, de supermarkt aan de Vogelenzang en de invulling van het artikel 11 gebied ('t Stappeland) in De Koog. Officieel heeft het bedrijf thans geen belangen meer op het eiland, maar er loopt nog een onder zoek naar het netwerk van BV's van oud-eigenaar en -directeur A.H. No tenbomer. Deze is als eigenaar of ad viseur nog wél betrokken bij enkele (recreatie-)objecten op Texel. V. Het slopen van de bunker aan de Pontweg met zijn muren van een meter dik, is een tijdrovende klus. (Foto Gerard Tim In opdracht van Staatsbosbeheer wordt de komende weken in en rond de Dennen een tiental oorlogsbun kers gesloopt. Het spits werd eer gisteren afgebeten door de bunker op de hoek Pijpersdijk-Pontweg. De ze werd, net als de overige bouw sels, door de Duitsers in de tweede wereldoorlog gebouwd. SBB ervaart de bunkers als lelijke objecten die veelal uitnodigen tot ongewenste praktijken, zoals het stoken van vuurtjes. Na de betonnen kolos aan de Pont- weg volgen bunkers in het bos aan de Monnikenweg (Gerritsland) en eentje nabij het Turfveld. Het exem plaar waarmee sloper Niek Dros (in opdracht van aannemer Daalder uit Alkmaar) deze week begon, vergt het meeste sloopwerk. Het betreft een zg. „telefoonbunker". Deze fungeerde in de oorlog als onderdeel van de Duitse verbindingen. Dat het door de bezetter als een belangrijke schakel werd beschouwd, blijkt uit de enorm dikke muren van gewapend beton. Volgens gegevens van Ben van Leer- sum uit Den Burg, die uit hobby bun kers bestudeert en op schaal nabouwt, had deze telefoonbunker buitenmuren van precies een meter in doorsnee. Alleen bij de ingang waren de muren „slechts" een halve meter dik. Het gebouwtje, dat slechts 5.00 bij 3.60 meter groot was, bestond uit twee ruimten: een smalle hal en een centraal kamertje van 1.60 bij 1.40 meter. In dit vertrek trof Van Leersum Begeleiders en deelnemers van de dagbehandeling in het Verpleeghuis bijeen. IFoto Frans Hopman) bij een inspectie twee jaar geleden nog originele wanddozen aan met stroomkabel-aansluitingen. Een andere deskundige, Gerrit Gerrits uit Den Burg, weet te vertellen dat de bunker is gebouwd volgens de standaard-normen die de Duitsers destijds hanteerden. „Ik heb de in druk, dat er in Nederland niet veel meer van zijn", zegt hij. „Op Texel had je er bij mijn weten twee. Tot een jaar of tien geleden stond er nog een in Waalenburg op de hoek van de Pijpersdijk en de Nieuwlander- weg." Wooncomplex Aan de Monnikenweg laat SBB een stuk of tien bunkertjes slopen. Deze liggen verspreid in het bos, sommi gen zijn nauwelijks nog als zodanig herkenbaar. In de oorlog maakten ze deel uit van een wooncomplex voor de op Texel gelegerde infanterie. Be halve woningen stonden er stallen, toilet- en washokken, enzovoort. Be doeling is de toegang hiervan te ver nietigen en ze vervolgens met zand te bedekken. Twee bunkers elders aan de Monnikenweg, die worden verpacht en als opslagruimte in ge bruik zijn, blijven gespaard. Gerrits: „Het is denk ik onvermijdelijk dat bunkers worden gesloopt. Bewaren heeft alleen zin als er een bestem ming voor is. Interessant is alleen het geheel. In Gerritsland was al een deel ges loopt. Daar stond een enorm complex met meer dan vijftig bun kers. Geen idee hoeveel er over zijn. Ik zou het wel jammer vinden als ook de „Hauptmans bunker" in Gerrits land in elkaar wordt gedrukt. Dat is een pracht exemplaar, die we al eens hebben opgemeten en gefotogra feerd." Budget Volgens SBB-districtshoofd Roel Klaassen staan de genoemde bunkers al enkele jaren op de nominatie voor sloop. Het wachten was op het mo ment dat er van hogerhand geld voor beschikbaar werd gesteld. Het bud- Twee Texelse jongens van zestien en een van veertien jaar hebben tegen over de politie dieverse vernielingen bekend. Ze liepen tegen de lamp toen ze maandag op een bouwplaats in de Mars hekken omver trokken. Toen de politie hen, in bijzijn van hun ouders, nader aan de tand voelde, vertelde het drietal dat ze ook vernie lingen hadden aangericht in de voor malige noodslachtplaats. Ook kerstbomen in het centrum van Den Burg moesten het de, afgelopen we ken ontgelden. Afgesproken werd dat de jongens contact opnemen met de gedupeerden om de schade te ver goeden. get bedraagt ongeveer 717.500,-. In de loop der jaren heeft SBB al vele bunkers, waarvan de historische waarde niet werd ingezien, tegen de vlakte laten gooien. Uitsluitend bun kers van Duitse makelij mogen plat; Nederlandse bunkers uit de periode 1916-1940 zijn door de provincie op de monumentenlijst gezet. Voorbeel den hiervan op Texel zijn de grote bunker op Loodsmansduin en de bun kers aan de Rommelpot. Staatsbosbeheer op de plaats van de gesloopte bunker aan de Pontweg boompjes planten, die passen bij het omringende bos. De plannen van de stichting De Zon nehof om in Den Burg een vakantie centrum voor zorgbehoevende ouderen en andere gehandicapten te stichten lijken niet te zullen door gaan. De stichting is er tot dusver niet in geslaagd de financiën rond te krijgen. Algemeen directeur J. Röell van de Zonnehof: „We willen de zaak niet nog langer laten slepen. Met de ge meente hebben we afgesproken dat we de knoop uiterlijk 1 februari zul len doorhakken". In theorie is het dus nog mogelijk dat de komende weken een financie ringsmogelijkheid wordt gevonden, maar de kans daarop lijkt niet groot. De plannen, die in het najaar van 1989 aan de gemeente werden voor gelegd, voorzagen in de bouw van een vakantiehuis voor ongeveer zestig mensen, een achttal bunga lows elk met plaats voor acht men sen en zelfs een kleine camping. Het vier tot zes miljoen guldende kosten de complex zou verrijzen op het ter rein tussen Beatrixlaan, Keesomlaan en Pontweg. De gemeente heeft dit gebied geruime tijd voor het projekt beschikbaar gehouden en had plano logische medewerking toegezegd.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1