NlOZ-toneel briljant in Pinters „De Thuiskomst Niek met kruikje Texels water naar Paaseiland -I BEZORGER m/v i 0 g r r Motor gestolen Vitaal oud worden via nieuwe cursus Texelse redders bergen restanten straaljager Diefstal uit auto Trajectsnelheidscontrole PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 JANUARI 1992 D|N Scène uit ,,De Thuiskomst". Staand Bouwe Kuipers als ome Sid. Zittend op de bank van links naar Mulder als Joey en Anneke Bol als Ann. In de rolstoel Rogier Daan als Max. Wie een uitvoering bezoekt van de „Comedia de la NIOZ" weet dat hij met een genre toneel wordt geconfronteerd waaraan de meeste andere Texelse toneelclubs zich niet wagen. Dat is dan tevens de belangrijkste verdienste van de acterende biologen, die ook in andere opzichten zorgen voor de onmisbare en spraakma kende variatie op dit eiland. Dat er een breed publiek voor is bleek vrijdag j.l.: een volle zaal voor de uitvoering van „De Thuis komst" van Harold Pinter. Die mensen waren allemaal met eigen vervoer of bussen naar het NlOZ-gebouw in 't Horntje gekomen, waarmee is aangetoond dat een cul turele of andere manifestatie niet persé „centraal" op Texel hoeft te zijn om verzekerd te zijn van voldoen de aftrek. Het komt natuurlijk bijzon der gelukkig uit dat het NlOZ-auditorium met zijn aangenaam zittende stoelen die zijn opgesteld als in een amfitheater, goed bruikbaar is als schouwburgzaal. Ook de kantine waar men in de pauze en na afloop voor koffie en andere consumpties terecht kan, doet weinig onder voor voorzieningen die voor echte theaters zijn ontworpen. Het is zeker geen be helpen. Even wennen Wie het reguliere amateurtoneel van Texel kent, moet wel even wennen aan situaties zoals die in een stuk als rechts Marcel Wernand als Lenny, Maarten IFoio Harry de Graaf) „De Thuiskomst" worden gepresen teerd. Het is geen verhaal met her kenbare kop en een al dan niet gelukkige staart, maar veel meer een presentatie van karakters. Nogal bi zarre, bijna krankzinnige karakters in dit geval. In een volksbuurt in Londen wonen een gehandicapte vader, zijn twee zoons en zijn broer. Zijn vrouw is al lang dood. De sfeer is niet wat men noemt ontspannen. Verveling, ergernis en soms buitensporige agressie bepalen de gang van zaken. De blijkbaar werkloze zoons zitten de hele dag onderuitgezakt voor de tele visie, „zippend" van het ene kanaal naar het andere. Ze ergeren zich te pletter aan hun vader, die vanuit zijn rolstoel onophoudelijk pratend de aandacht op zich gevestigd probeert te houden en soms in onredelijke woede uitbarst. Ook de houding van de inwonende oom, getuigt niet van een erg positieve levenshouding, al doet ook hij druk pratend zijn best om de schijn op te houden. Het be zoek van de geëmigreerde zoon Ted dy met zijn vrouw Ann brengen in die situatie geen verandering, in te gendeel. De ontvangst is verre van hartelijk, de bezoekende zoon mani festeert zich als een onbenul die werkloos toeziet hoe zijn vrouw aan papt met zijn twee broers en met een van hen een onbeschaamde vrij age begint. Goed werk In acteerkwaliteit deden de NIOZ- spelers weinig voor elkaar onder. Ro gier Daan, die zich geroutineerd met zijn rolstoel over het toneel bewoog, was de praatzieke, pochende vader Max, een uitgesproken zeur die uit lijkt te zijn op botsingen met zijn zoons. Het zure en recalcitrante dat hij in zijn rol wist te leggen, vonden we ook overtuigend bij Bouwe Kui pers als ome Sid, eigenlijk de meest „zielige" van het gezelschap die aan het eind van het verhaal ook nog voor dood ter aarde stort. De om zijn acteerkunst reeds befaamde Marcel Wernand stelde ook deze keer niet teleur. Hij voelde zich blijkbaar erg lekker als de enigszins getikte, plaag zieke zoon Lenny die met groot ge noegen ingaat op de provocaties van de rest van het gezelschap. Maarten MuldeF, als broer Joey, acteerde iets minder uitbundig, maar was zeer op dreef en in zijn walgelijk gedrag in elk geval zeer overtuigend. Rob Hey- man als de op bezoek komende zoon Teddy had precies de uitstraling die nodig was om hem geloofwaardig te maken als de wat naïeve jongen, die geen antwoord heeft op wat hem overkomt bij het bezoeken van het ouderlijk huis. De enige vrouw in het stuk, Anneke Bol, gaf geraffineerd spel ten beste als Teddy's vrouw Ann, die in het mannenmilieu enige effekten oproept door onmiddellijk op de versiertoer te gaan en zich blijk baar nergens wat van aantrekt. Voor haar betekent de „thuiskomst" terug keer in een haar vertrouwd milieu. Voor het hele gezelschap geldt dat de rollen er goed inzaten. Voor zover de acteurs afhankelijk waren van souffleuse Aliëtte Schrama, was daar in elk geval niets van te merken. De regie was in handen van Maarten van Arkel, die voorafgaand aan het stuk ook nog een rolletje speelde als de overleden en even uit de hel wegge lopen MacGreggor, die op zijn eigen wijze het publiek („allemaal levende zielen") verwelkomt. De grime werd aangebracht door Juul Swarthof en met het verzorgen van de toneelattri buten e.d. had „inspeciënt" Willem Hart zich belast. Van een parkeerplaats aan de Bos rand weg werd zaterdag tussen 19.15 en 23.19 de motorfiets van een 19-jarige jongen uit De Koog gestolen. De motor was met een ketting af gesloten; bovendien had de eigenaar de sleutel uit het contact gehaald. Het gaat om een zwarte Benelli, type 500 Quattro, shoppermodel, kente ken MD-04-NL. De waarde van de motorfiets bedraagt f6.390,-. Ge hoopt wordt dat iemand iets heeft gezien en de politie een tip geeft. Op 31 januari gaat de cursus „Vitaal oud worden" van start. Deze geheel nieuwe cursus is bedoeld voor men sen tussen 55 en 65 jaar. Doel is de deelnemers te ondersteunen in het ontwikkelen van ideeën hoe ze zelf op voldoening gevende wijze oud willen worden. Uitgangspunt is dat gedachten over oud worden mede bepalen hoe de oude dag eruit zal zien. Wie oud wor den als een schrikbeeld ziet zal waar schijnlijk minder plezier beleven, dan degenen die de stijgende leeftijd er varen als een nieuwe levensfase, met eigen, nieuwe mogelijkheden. In de cursus worden onder meer de volgende onderwerpen behandeld: voor jezelf aantrekkelijke ideeën ont wikkelen hoe je oud wilt worden, na denken en van gedachten wisselen over belemmeringen en hoe deze kunnen worden weggenomen, denk gewoonten ontwikkelen die van posi tieve invloed kunnen zijn en nadenken en praten over allerlei op vattingen over oud worden. De cursus, die wordt georganiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel, wordt gegeven op elf vrijdag ochtenden, van 9.30 tot 12.00 uur. Cursusleider en samensteller is Goos Westerlaken. De bijeenkomsten vin den plaats in De Buureton aan de Molenstraat. Deelname kost ƒ40,-. Gestart wordt met een oriënterende bijeenkomstj op 31 januari. Dan zal een toelichting worden gegeven op het programma en de werkwijze. Be langstellenden kunnen daarna tot de finitieve aanmelding besluiten. Wie iets jonger of ouder is dan de opge geven leeftijden kan over deelname Dinsdag 14 januari In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Robin Hood, prince of thieves". Woensdag 15 januari In het Groene kruis-gebouw in Den Burg wordt een koffie- inloopochtend gehouden, aan vang 9.30 uur. Thema: Peuters, slechte eters, goede eters. Met medewerking van diëtiste Greet vd Berg. Kosten f2,- per persoon. Opvangmogelijkheid voor kinde ren tot 4 jaar. Om 19.15 uur begint in de Muziek- en Dansschool (Ouwe ULO) een voorspeeluur met dwarsfluit, piano, gitaar, koper en zang. Toegang vrij. Vrijdag 17 januari In Het Eierlandsche Huis vertoont D. Quartel zijn „Eierlandfilm". Aanvang 20.00 uur; toegang gratis. In De Witte Burcht houdt de 4 stichting „Delphi" een avond met Erik Karsemeyer, die een concert van klankschalen en bo ventoonzingen verzorgt, aanvang 20.00 uur. Het gaat erom aan te tonen hoe bepaalde klanken in werken op het organisme. Entree f10,-; (donateurs f7,50). Hoogwater Oudeschild Di. 14 00.57 en 12.30 Wo. 15 01.50 en 13.27 Do. 16 03.10 en 15.27 Vr. 17 05.25 en 17.50 Za. 18 06.25 en 19.11 Zo. 19 07.34 en 20.15 Ma. 20 08.55 en 21.00 Di. 21 09.51 en 21.55 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 19 ja nuari op om 8.37 uur en gaat onder om 17.01 uur. 19 januari nieuwe maan; 14 januari doodtij; 21 januari springtij. Tex< dra; we< ste (do Kor 6-2 Der oef cor eer me var da£ Ma om bar Ma we pel 001 tWf tra' mie anc wir var ble overleg plegen. Opgave is mogelijk bij Henk Snijders, projectleider van de organiserende stichting,, tel. 12696. Inlichtingen over het programma: tel. 14203. Reddingboot Siegfried Egmundis en de boot van de whipperploeg uit De Koog zijn vrijdag ingeschakeld bij de zoekactie naar de verongelukte F16. De 27-jarige piloot kwam bij de vlie gramp om het leven. De jachtbom menwerper van de Nederlandse luchtmacht stortte 's morgens even na tien uur neer aan de rand van de Vliehors. De F16, die was opgestegen vanaf de vliegbasis Twente om deel te ne men aan een schietoefening, explo deerde in volle vlucht. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Aan de zoekactie die kort na het on geluk op gang kwam werd behalve door Texelse redders ook deelgeno men door de reddingboot Jan van Engelenburg en de sleepboot Typ hoon, beiden afkomstig van Terschel ling. Nadat de reddingvaartuigen in het operatiegebied, dat ongeveer vijf kilometer ten noorden van de vuurto ren lag, waren gearriveerd werden al gauw onderdelen van de F16 en resten van de omgekomen vliegenier geborgen. De overblijfselen zijn over gedragen aan een helikopter. De Wij zoeken een Wij zoeken iemand die per 1 februa ri 1992 voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: Nieuwlanderweg, Postweg, Oude Dijkje, Maaikeduinweg, Ruigendijk, en Mienterglop. Hier wonen ongeveer 50 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont b.v. een scholier. De kranten kunnen'dinsdag- en vrij dagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. I P Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741. restanten van de bommenwerper werden overgebracht naar Vlieland. De zoekactie werd beëindigd rond 13.30 uur. Het is de tweede keer bin nen korte tijd dat het KNRM-station Eierland deelneemt aan een dergelijke reddingsoperatie. Eind vorig jaar ver ongelukte in hetzelfde zeegebied een Duitse jachtbommenwerper van het type Tornado. Daarbij kwamen beide piloten om het leven. Rijverbod. Zaterdagochtend even na half vier werd een 27-jarige vrouw uit Den Burg op de Keesom- laan aangehouden in het kader van de alcoholactie Noordholland-Noord. Het ademanalyseapparaat gaf 325 ug/l aan, zodat ze een rijverbod van twee uur kreeg. Pony los. Vrijdagochtend kreeg de politie bericht dat een pony op de Nieuwlanderweg nabij camping De Driehoek los rondliep. Toen de politie arriveerde was het dier al door een voorbijganger in een wei gezet. De pony, eigendom van iemand uit De Waal was uit zijn stal gebroken. Fiets weg. Een 43-jarige man uit den Burg merkte donderdag dat zijn herenfiets, die afgesloten tegen een woning stond, was verdwenen. De fiets, merk Eminent, heeft een waar de van f600,- en heeft achter een nieuwe zwarte band en voor een witte. Sterren. De lezing „Sterreneiland", georganiseerd door het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) afdeling Texel, die plaats zou vinden op 14 januari, is uitgesteld. De voor dra cht gebeurt nu op 28 januari, aanvang 20.00 uur bij in EcoMare. ledereen is welkom. Voor meer infor matie tel. 14259. In de nacht van woensdag op don derdag werd ingebroken in een af gesloten wijnrode Citroën BX die aan de Schilderweg was geparkeerd. Het slot van het linkervoorportier werd geforceerd. Uit het dashboardkastje werd ont vreemd: een leren tasje met deel I en II van het kentekenbewijs, het rijbe wijs van de eigenaar, diverse kaarten van inkooporganisaties, een zakmesje met wit heft, een kurkentrekker en twee Tesoknipkaarten voor resp. auto en personen. De gezamenlijke waarde is ongeveer f250,-. De gedupeerde is een 54-jarige man uit Den Burg. Toon Schoenmaker rechtsen Ab de Wijn overhandigen het opgedoken kruikje met Wezenput-water aan Niek Welboren. iFoto Harry de Graaf) Niek Welboren is opweg naar Paasei land. Zaterdagavond verliet de schil derende afgezant de rede van Texel door in Oudeschild aan boord te stappen van de zeilboot „De drie gratiën" van Ab de Wijn. Hij werd uitgezwaaid door een grote schare fans, waaronder burgemeester Schipper en wethouder Krijnen, aan het slot van een gezellige afscheid savond in het Stoombootkoffiehuis. Niek vertrok niet met lege handen. Wethouder Tine Krijnen gaf hem een officiële brief mee met groeten voor de gezagsdragers van Paaseiland, wat betekent dat de „zusterhanden" waarom Paaseiland al in 1972 had gevraagd, eindelijk inhoud beginnen te krijgen. Namens het Chileense consulaat was Aldo Reveco aanwezig om Welboren een aanbevelingsbrief van de ambassadeur te geven. Voorts kreeg Niek Welboren uit handen van zijn vrienden Ab de Wijn en Toon Schoenmaker een prachtig oud kruik je, opgedoken uit een 18e eeuws scheepswrak in de Waddenzee. In het kruikje zat water dat diezelfde middag uit de Wezenputten was ge haald. Van deze handeling was een videofilm gemaakt die tijdens de af scheidsbijeenkomst werd vertoond. De film stopte toen het tweetal met het kruikje de trappen opliep van het Stoombootkoffiehuis en ging toen over in werkelijkheid, want De Wijn en Schoenmaker stapten op dat mo ment binnen. Televisie Ook was de film te zien die de Chile- nen hebben gemaakt over de banden tussen Texel en Paaseiland. In de re portage wordt een indruk gegeven van Texel, Niek Welboren wordt geïn terviewd en er zit een reportage in van de Chileense dag die vorig jaar in De Scholerie werd gehouden en waarbij de Chileense ambassadeur aanwezig was. De film is onlangs door de nationale televisie van Chili uitgezonden. Aan de Chileense sfeer werd ook op culinaire wijze bijgedra gen De maaltijd bestond uit heerlijke Chileense gerechten. Omdat er nog steeds mensen zijn die niet precies weten wat Niek Welbo ren op Paaseiland gaat doen en hoe hij daartoe gekomen is, gaf de schil derende afgezant enige opheldering. De reis wordt de verwezenlijking van een jongensdroom uit de jaren 60 toen Welboren van zijn ouders het boek „Aku" van Thor Heijerdahl kreeg, dat gaat over Paaseiland met zijn geheimzinnige beelden. Sponsors Het grootste deel van het geld dat voor de reis nodig is, brachten sym pathisanten bijeen die bereid waren voor f75,- een prent te bestellen, die Welboren op Paaseiland gaat maken. Er kwamen meer dan 100 bestellin gen (én betalingen) binnen. Niek Welboren wil op Paaseiland drie maanden kamperen en werken. Het ziet ernaar uit dat het merkwaardige zuidzee-eiland ook nadien zijn leven zal beheersen, want er zijn vergevor derde plannen om in zijn „Scholerie" een cultureel-kunstzinnig informatie centrum voor Paaseiland te vestigen ne Het gebeurt met support van de Chi ru leense ambassade en van de ambas dé sadeur persoonlijk. Niek Welboren p' vertelde dat er een stichting voor zal n< worden opgericht en dat het begin h< van het centrum er al is in de vorm m van de vele boeken die hij de laatste k* jaren over Paaseiland heeft verza- d< meld. Gehoopt wordt op sponsors te om het projekt verder te kunnen uit- bi bouwen. Te verwachten is dat uit het bezoek van de Texelaar aan Paaseiland de nodige publiciteit zal voortkomen. Niek geeft in Santiago een perscon ferentie en in die plaats zal ook een expositie van zijn werk worden ge houden. Niek Welboren houdt in elk geval na afloop van zijn reis een ten toonstelling op Texel om het werk te tonen dat hij op Paaseiland heeft ge maakt. De expositie start rond 1 augustus, de datum waarop Jacob Roggeveen destijds zijn reis vanaf Texel begon. Het past allemaal goed in de kraam van de Chileense autori teiten, die bezig zijn met toeristische promotie en daarbij graag gebruik maken van de naambekendheid die Paaseiland al heeft in de wereld. Cultuurspiege Het ambitieuze reisplan van Welboren was een van de eerste onderwerpen d waarmee Tine Krijnen als wethouder c van cultuur te maken kreeg. Ze zei et 1 met veel sympathie tegenover te H staan. Wat kunstenaars produceren zag ze als een spiegel van de cultuur van de landen waarin zij wonen. Zuid Amerika bleek een speciaal plaatsje in Krijnens hart te hebben. Ze is er meerdere keren geweest. Het mag waar zijn dat het ontwikkelingslanden zijn, maar in menig opzicht ligt men ons daar op voor, zodat er wat te Ie- I ren valt, zo liet zij weten. Vrijdag hield de afdeling verkeer van 1 de Rijkspolitie Alkmaar een zg. tra- jectsnelheidscontrole op de Pontweg r bij De Koog en op de Postweg bij De t Cocksdorp. Totaal 18 bestuurders ble ken te hard te rijden; tegen hen werd J proces verbaal opgemaakt. Op de Pontweg werd de snelheid ge- I meten over een afstand van. 1600 meter. Vijf chauffeurs reden op dit 1 stuk te snel; de hoogst gemeten snelheid was 117 km per uur. Op de Postweg werd de snelheid gemeten over 1500 meter. Hier liepen dertien bestuurders tegen de lamp; de hoog ste snelhei4 was 122 km.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2