Wellicht toch uitbreiding mogelijk voor „Fak Fak" rt 1 Kaart ministerie klopt niet met realiteit Scouting nam nummer zes in gebruik Over de grens gezet Diefstal uit auto „Nieuw Leven" brengt klucht in 't Skiltje Nieuwe cursus werken met klei m1 Wies Hendriks naar AH-filiaal Bergen Teso-rapport Petra Jonker favoriet in dressuurwedstrijd Texelse judoka's derde op Amsterdams toernooi Baketball-heren ten onder in verlenging Eilandcompetitie basketball Jaarvergadering Boys Open dartstoernooi in café De Zwaan CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- H) Stichting Horeca Onderwijs TEXELSE COURANT DINSDAG 14 JANUARI 1992 De kaart met „verzuringsgevoelige" gebieden en objecten op Texel, die door het ministerie van landbouw wordt gehanteerd bij de „richtlijn ammoniak en veehouderij", blijkt niet geheel met de werkelijkheid overeen te stemmen. Dat biedt veehouder Piet van Leeuwen en zijn zoons de mogelijkheid de stierenmesterij op hun boerderij „Fak Fak" toch uit te breiden. De nieuw te bou wen stal blijkt niet op ruim honderd, maar op 250 a 300 meter van een „verzuringsgevoelig" gebied bij 't Horntje te liggen. Of het werkelijk tot uitbreiding komt, is echter nog allerminst zeker. Door het ontbreken van een hinder wetvergunning werd „Fak Fak" door het ministerie als nieuw bedrijf aan gemerkt, waardoor er geen uitbrei dingsmogelijkheden waren. Nieuwe .bedrijven mogen namelijk niet meer dan half zoveel ammoniak uitstoten als bestaande bedrijven. Volgens de gemeente kunnen de Texelse vee houderijbedrijven die niet over een hinderwetvergunning beschikken, de ze nu op basis van de situatie per 1 januari 1987 aanvragen, zodat ze alsnog door het rijk als bestaand be drijf worden geaccepteerd. Ook dat is in het voordeel van de familie Van Leeuwen. De afgelopen dagen werd driftig overleg gevoerd over de gevolgen van de „ammoniakrichtlijn". Vrijdag had den de Texelse landbouworganisaties een onderhoud met wethouder Dirk Terpstra en Van Leeuwen liet zich door de afdeling milieu uitgebreid in formeren. „Het ziet er naar uit dat we in het geval Van Leeuwen in de richting van een goede oplossing gaan", aldus een voorzichtig opti mistische Terpstra. Van Leeuwen zelf houdt een slag om De auto waarmee de vrijwilligers van Scouting Texel wekelijks oud papier ophalen in Den Burg was zodanig versleten dat vervanging noodzakelijk was. Ergens in de kop van Noordholland bleek een geschikte tweedehands VW pic kup te koop en die werd zater dag j.l. in gebruik genomen. De gele auto zal nog van groene strepen worden voorzien, pas send bij de kleuren van Scouting. De foto toont de „nieuwe" auto, die net als zijn voorganger hek ken op de laadbak heeft zodat een grote hoeveelheid papier kan worden geladen. Elke zaterdag zijn de Scoutingleden uren bezig met het ophalen van het papier, telkens in een ander deel van Den Burg. De nu in gebruikge nomen auto is de zesde sinds de padvinders begonnen met het zelf ophalen van oud papier, een van de belangrijkste activiteiten van de Texelse scoutinggroep. Een probleem is echter dat men sen niet alleen papier klaar zet ten, maar soms ook plastic, glas, koffiezakjes en andere rommel, die er later allemaal uitgehaald moet worden. Ook het aanbieden van papier in sinaasappelkistjes en kratten in plaats van in karton nen dozen, veroorzaakt veel extra werk. Op het publiek wordt der halve het vriendelijke beroep ge daan om voortaan alleen papier klaar te zetten.... (Foto Harry de Graaf) de arm. Weliswaar ziet het ernaar uit dat het bestaande bedrijf kan worden gehandhaafd, maar een nieuwe stal voor fokstieren ziet hij nog niet zo 1-2-3 verrijzen. Uitbreiding is slechts toegestaan als het bedrijf niet meer dan 30 mol ammoniak uitstoot. De mesterij uitbreiden met 72 stieren (jonge en volwassen dieren), zoals het oorspronkelijke plan luidt, is in elk geval niet haalbaar, zo heeft Van Leeuwen al uitgerekend. Op het mo ment is het uitbreidingsplan echter niet aan de orde. Eerst richt Van Leeuwen zich op de aanvraag van de hinderwetvergunning. Hondentoilet De kwestie heeft bij hem veel wrevel gewekt. „Als het bedrijf honderd me ter verder zou liggen, hadden we ner gens last van. En als je bedenkt dat het gebiedje waar het om gaat wordt gebruikt als hondentoilet en dat er dagelijks honderden auto's passeren, die van de boot afkomenMaar daar wordt met geen woord over ge rept." Extra wrang is dat de stieren mesterij op tamelijk milieuvriendelijke leest is geschoeid. Samenwerking Volgens wethouder Terpstra zal de afdeling milieu in samenwerking met het ministerie werken aan een defini tieve samenstelling van de kaart, waarop wordt aangegeven welke ge bieden kwetsbaar zijn. Op de door het ministerie gehanteerde kaart (af komstig van het consulentschap na tuur, bos, landschap en fauna) is 65 procent van de Texelse grond aange merkt als verzuringsgevoelig. Woordvoerder Roel Struick van de gemeentelijke afdeling milieu zegt De Texelse Rijkspolitie heeft vrijdag een 21-jarige Duitser, die de afgelo pen zomer was aangehouden wegens verkrachting, aan de marechaussee te Arnhem overgedragen om over de grens te worden gezet. De man had zijn straf uitgezeten en was op straat komen te staan. Daar hij langer dan drie maanden in Nederland verbleef, mocht hij hier zonder vereiste docu menten niet langer vertoeven, zodat de Alkmaarse officier van justitie op dracht gaf tot uitzetting. Uit een geparkeerde auto aan de Schilderweg werd een tasje met di verse waardevolle bezittingen ont vreemd. Het tasje bevatte onder meer Teso-kaarten, delen van het kentekenbewijs, rijbewijs, een zakmes en diverse inkoopkaarten. Gedupeer de is een bewoner van de Schilder- weg; de auto stond voor diens woning. Het slot werd op onbekende wijze ontgrendeld. De goederen wer den weggenomen uit het dashboard kastje. desgevraagd dat de afwijkingen 'aan het licht kwamen toen de kaart werd vergeleken met de bodemkaart van Texel. Verscheidene gebieden bleken verkeerd te zijn aangegeven. Over het verschil is inmiddels contact geweest met ambtenaren van het ministerie; volgende week volgt opnieuw een uitwisseling van informatie. Het is de bedoeling dat alle verzuringsgevoelige gebieden en landbouwbedrijven wor den geïnventariseerd en dat de con sequenties op een rijtje worden gezet. A-blokken Wethouder Terpstra heeft verder de standsorganisaties voorgesteld ervoor te zorgen dat in de toekomst vrijko mende „A-blokken" (agrarische be drijven), die gunstig liggen ten opzichte van verzuringsgevoelige ge bieden, voor de landbouw behouden blijven. De boeren zouden hiervoor de Stichting Agrarisch Texel kunnen in schakelen. Voorzitter Klaas Eelman van de gezamenlijke Texelse landbou worganisaties wilde nog niet vooruit lopen op deze mogelijkheid. „Wij on derschrijven het uitgangspunt, maar het is voorbarig om dit nu al te rege len. De landbouw heeft nu alle aan dacht nodig voor andere zaken." Eelman wijst erop dat de tweede fa se relatienota en natuurontwikkeling de gevolgen van de ammoniakrichtlijn versterkt. „Bepaalde landbouwgron den moeten in natuurontwikkelings gebied worden omgezet. Dat is verzuringsgevoelig gebied, waarvoor een grens van 750 meter wordt ge trokken. Kortom, weer verdere beper king voor de landbouw." Het gesprek tussen de landbouw- vertegenwoordigers en de wethouder had een oriënterend karakter. Geke ken werd naar wat de mogelijkheden zijn binnen de richtlijnen van het rijk. Dat men zich op Texel aan die nieu we regels moet onderwerpen, staat echter als een paal boven water. Toneelvereniging „Nieuw Leven" uit Oudeschild speelt zaterdag de klucht „Een schat van een buste". Het to neelstuk,' dat om 20.00 uur begint in dorpshuis 't Skiltje, bestaat uit drie bedrijven en werd geschreven door Aad Caspers. Onder aanvoering van regisseur Jaap Zuidewind zetten de negen spelers ongetwijfeld hun beste beentje voor tijdens de voorstelling. Voor de kaartverkoop kan men bij Ti neke van Beek terecht. Zaterdag 25 januari zal de klucht nogmaals ten tonele worden gevoerd. De cursus „Werken met klei" van Nesrin During begint op woensdag 22 januari. Men leert in de cursus verschillende technieken van hand vormen, glazuur bereiden en een een voudige houtoven bouwen en er mee te stoken, de curusus omvat 10 les sen op woensdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in O.S.G De Hoge Berg te Den Burg. Kosten incl. materiaal bedragen ƒ110,—. Voor inlichtigen en opgave: Nesrin During, tel. 18879. Wies Hendriks (links) met opvolger Hans Blekkenhorst. Na bijna tien jaar leiding te hebben gegeven aan de AH-supermarkt in Den Burg, is Wies Hendriks (44) be noemd tot manager van de AH- supermarkt in Bergen. Op Texel wordt hij opgevolgd door de 39-jarige Hans Blekkenhorst uit Heiloo. Hendriks heeft zijn functie uitzonder lijk lang vervuld. Gemiddeld vertrek ken AH-bedrijfsleiders na een jaar of vier. Voor Hendriks betekent het pro motie. Het bedrijf in Bergen is groter („vier sterren") en Hendriks werd al geruime tijd geleden bekwaam geacht om zo'n winkel te leiden. „Ik heb het een tijdje afgehouden, maar als ik deze mogelijkheid niet aangrijp doe ik mijzelf financieel tekort. Bo vendien ben ik op een leeftijd dat ik nog een nieuwe uitdaging aan kan. Ik doe het met hartzeer, maar ik geloof toch dat het goed is, want je hebt anders toch kans op bedrijfsblind heid". Hoewel Bergen even veel inwoners heeft als Texel is het AH-filiaal veel groter (107 werknemers) omdat klan ten uit de wijde omgeving erheen stromen. Tijdens het bewind Hendriks is de AH-supermarkt in Den Burg enorm gegroeid. De omzet verviervoudigde en het aantal volledige arbeidsplaat sen steeg tot 33. Er zijn nu 59 me dewerkers, waarvan precies de helft vrouwen. De winkel werd twee keer verbouwd en uitgebreid, waarbij het assortiment toenam en een slagerij werd toegevoegd. Het gezin Hendriks blijft voorlopig nog op Texel wonen, maar het is de bedoeling om na de zomer te gaan uitkijken naar een huis ergens in Noordholland. Wies Hen driks was naast zijn werk ook maat schappelijk actief. Hij zat bij de folklore, de Ondernemersvereniging, de ringsteekcommissie en de catama ranronde om Texel. Texel zal hem lang in gunstige zin heugen. „Je staat hier midden in het leven. Heel belangrijk vind ik ook dat mijn kinde ren in deze rustige en veilige omge ving zijn opgegroeid. Ik geloof dat maar weinig Texelaars beseffen wat een voorrecht dat is". Texels grootste levensmiddelenzaak wordt officieel sinds 6 januari gerund door Hans Blekkenhorst, die in oplei ding is voor supermarktmanager. Hij werkt al 23 jaar bij AH. Hij begon als 16-jarige part timer in Alkmaar. De laatste jaren was hij bedrijfsleider in Den Helder, Amsterdam en Hoorn. In Den Burg wordt hij thans door Hen driks ingewerkt. Blekkenhorst (ge huwd en vader van twee kinderen) blijft voorlopig nog in Heiloo wonen. VERVOLG VAN PAGINA 1 gangspunt te hebben gehanteerd. Centraal staat de koppeling van de tariven aan de welvaart op het eiland, waarbij „welvaart" vertaald wordt met „hoger inkomen", voor de toeristische bedrijven wel te verstaan. Het gevolg van dit uitgangspunt is een buitengewoon onvriendelijke opstelling tegenover de gewone Texe laars. Terwijl de Texel-tarieven ge woon kunnen blijven bestaan (rapport p.2 noot 3), zou omwille van de wel vaartsstijging volgens het rapport het volgende moeten gebeuren: - de Texelaars méér laten betalen voor de bootovertocht, dan gaan ze minder gauw naar de overklant en besteden ze dus meer op Texel; - de gewone toerist die minder beste den met hun tentjes en caravans méér laten betalen voor de overtocht omdat ze toch niet zo interessant zijn voor de economie op het eiland; ...maar: - de welgestelde toeristen die méér te besteden hebben en in hotel, pen sion of bungalow verblijven via een all-in arrangement, juist minder laten betalen, want die zijn zo belangrijk voor de economie (alsof voor deze groep de bootprijs afschrikwekkend zou werken!) Verwijderd Volgens ons heeft het rapport zich daarmee vér verwijderd van datgene wat de Texelaars willen, en waar ze bij gebrek aan een alternatief volgens ons ook recht op hebben: overtoch ten tegen zo laag mogelijke tarieven. De uitkomst van dit rapport gaat volstrekt in tegen dat wat in het Col legeprogram is afgesproken. Aange zien dit alles het gevolg is van het gekozen uitgangspunt, c.q. de ver leende opdracht stellen wij u voor de eventuele discussie alleen over dit uitgangspunt te voeren (als er naar uw mening tenminste überhaupt al over gesproken moet worden!) en het rapport verder naar de prullemand verwijzen. Want wat „goed" lijkt voor Texel blijkt niet goed te zijn voor de Texelaars." Zondag werd in manege Akenburg door ponyclub De Kleppertjes en lan delijke rijvereniging De Waddenrui- ters een dressuurwedstrijd verreden waarbij nieuwe federatieleden aan wezig waren, die hun beste beentje voorzetten. Zo behaalde Bart Mee- dendorp met zijn pony Hunter uit beide proeven een winstpunt met 122 en 120 punten. De eerste prij zen van deze categorie pony's wa ren echter voor Miriam Cnossen. Zij behaalde 126 punten in de eerste proef. Bij de tweede proef deed zij het nog eens dunnetjes over en scoorde 128 punten. Ook zij en haar pony Misty waren deze dag goed voor 2 wisntpunten. Uitschieter bij de paarden was Petra Jonker, zij reed met bij de bruine ruin Favoriet 132 punten. De prestatie leverde twee winstpunten op uit één proef in de klasse LI dressuur paarden. De hoogste score van deze dag kwam voor haar rekening. Op 2 februari wordt in de manege een spring- wedstrijd gehouden. Uitslagen: B dressuur pony's: 1. Miriam Cnossen met Misty 126 pnt. 1 winstpnt.; 2. Wilma Witte met Polly 123 pnt. 1 winstpnt; 3. Bart Meedendorp met Hunter 122 pnt. 1 winstpnt. 2e proef: 1. Miriam Cnossen met Misty 129 pnt. 1 winstpnt.; 2. Bart Meedendorp met Hunter 120 pnt 1 winstpnt. L1 dressuur pony's, categorie B, C: 1. Sanne Lampers met Pattu 127 pnt. 1 winstpnt.; Categorie D pony's: 1. Marije Gerlsma met Fury 123 pnt 1 winstpnt. L2 dressuur pony's: 1. Petra Kooiman met Storm 125 pnt, 1 winstpunt; 2. Felicity de Vries met Mercy 116 pnt. 2e proef: 1. Femke de Harde met Sindie 120 Een afvaardiging van de judovereni ging Shima is zaterdag in een toer nooi voor gehandicapten in Amsterdam als derde geëindigd. Judovereniging Shima maakt deel uit van de Meersporten Vereniging Texel (MST). Sinds vijf jaar krijgt een aan tal (geestelijk) gehandicapten iedere zaterdagmorgen judoles. Dat gebeurt nu onder leiding van de ervaren judo ka's Mark Riteco en Peter Visch. Za terdag namen vijf Texelaars deel aan het toernooi, waarbij totaal tweehon derd beoefenaars van deze sport het tegen elkaar opnamen. De prestaties waren verrassend goed. De Texelse afvaardiging, die bestond uit Kees Zoetelief, Mark Westerlaken, Mark van Vliet, Ki Afman en Elvin Eijgen- raam, eindigde als derde. pnt 1 winst pnt; 2. Sanne Lampers met Patty 113 pnt. M1 dressuur pony's: 1. Martine de Wit met Cinderella 121 pnt. 1 winstpnt.; 2, Anne- mieke Kooiman met Morton 120 pnt. 1 winstpnt. B dressuur paarden: 1. Bea Dekker met Flair 117 pnt. 2e proef: 1. Thirza Weel met Fiddler 114 pnt. L1 dressuur paarden: 1. Petra Jonker met Fa voriet 132 pnt 2 winstpnt; 2. Annemiek van IJsseldijk met Earldom 126 pnt 1 winstpnt; 3. Laila Timmers met Bianca 124 pnt. 1 winstpnt; 4. Afra Stoop met Ikke 121 pnt. 1 winstpnt; 4. Joke Dros met Sir- mene II 121 pnt. 1 winstpnt; 5. Karen Bak ker met Cibran 120 pnt. 1 winstpnt. L2 dressuur paarden: 1. Jan Hin met Antoi nette 116 pnt. 2e proef: 1- Petra Jonker met Favoriet 113 pnt. M1 dressuur paarden: 1. Petra Jonker met Evieta 117 pnt. Z1 dressuur paarden: 1. Tessa de Graaff met Davy 171 pnt. Basketballteam De Mareis begon za terdag de tweede helft van de com petitie in Den Helder tegen FAC 4. Dat de vakantieperiode nog in de be nen zat viel aanvankelijk duidelijk te merken, maar naarmate de wedstrijd vorderde kwam bij De Mareis het wedstrijdritme terug. In de eerste vijf tien minuten kwam FAC als beste uit de bus (tussenstand 166), maar damkzij een betere conditie kwamen de Texelaars in de resterende tien mi nuten terug tot een ruststand van 19-13. De eerste tien minuten van de tweede helft werden beheerst door FAC, dat de voorsprong vergrootte tot 31-23. In het tegenoffensief van De Mareis maakten Albert ten Wolde en Jaap de Wijk beiden vier punten. In het laatste fluitsignaal zorgde Bart Bakker voor een sensatie: 35-35. Bij basketball kent men geen gelijkspel dus moest de wedstrijd worden ver lengd. In de eerste verlenging scoor de FAC als eerste en trok vervolgens de verdediging potdicht. Eindstand 37-35. Op 18 januari spelen de heren in Dén Helder tegen De Adelborsten. Scores: Bart Bakker 12; Jaap de Wijk 6; JoS Witte 6; Albert ten Wolde 6; Erik Venniker 3; Edo Kooiman 2. Programma vrijdag 17 januari: 20.30 u. Time-Out-Attent 12 Balcken 21.00 u. 12 Balcken-Sportsh. Datam. 21.30 u. Datamarkt-Vesper. Sportsh. Uitslagen: 1. Datamarkt/Kapsalon Joke 9-18-423; 2. Time-Out 9-12-328; 3. Vespertina 9-12-256; 4. Sportshop Texel 10-10-287; 5. Hema 10-10-282; 6. Twaalf Balcken 9-2-159; 7. Attent 10-2-154 Voetbalvereniging Texelse Boys houdt donderdag de jaarlijkse algemene le denvergadering, aanvang 20.00 uur in de kantine. Donateurs, sponsors, ouders van jeugdleden en andere be langstellenden zijn ook welkom. Tij dens de vergadering wordt een bestuursverkiezing gehouden. Wedstrijdsecretaris Jaap Kager is af tredend en herkiesbaar. Jeugdvoorzit- ter Marjan Nicolay wordt voorgedragen als vertegenwoordiger van de jeugdafdeling. Tevens zullen mededelingen worden gedaan over de viering van het 60-jarig jubileum. Zondag 26 januari begint om 14.00 uur een dartstoernooi in café De Zwaan. Het is een zogenaamd open toernooi, wat wil zeggen dat ieder een hier aan kan meedoen. Dit toer nooi is een prima voorbereiding op het Texels kampioenschap dat op 15 februari wordt gehouden. Het te spe len speltype is 501 (best of three) en er zijn leuke prijzen te winnen. Opge ven bij café De Zwaan (tel. 14888) of op de wedstrijddag zelf tot een kwartier voor aanvang. Sportvissers. Aan de eerste wed strijd in 1992 deden 14 vissers mee. Gezamenlijk brachten ze 48 centime ter vis op de meetlatten. Eerste werd Jan Kingma (28cm), de tweede plaats was voor Rein Kuyper (20 cm). De volgende wedstrijd is op 26 januari, aanvang 8.30 uur bij het An kerpark in Oudeschild. Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Utrecht, Zeist, Amersfoort, Hilversum, Almere, Amsterdam, Zaandam, Alkmaar, Hoorn, Den Helder, Texel, Haarlem, Hillegom. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het SVH-Examen is op 3 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc, beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. 'S 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA ol RESTAURANTBEDRIJF

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5