Groen'wartsjexels in het karL, Spoedprocedure biedt geen enkele garantie Woningmarkt vorig flink aangetrokken jaar Rampenscenario De Bruinvis BEZORGER m/v „Het was prettig Texels bestuurder te zijn Koolhof volgt Nel Eelman op Drukte op notariskantoor door nieuwe wetgeving 'irr Logiesverstrekkers in hoger beroep? sn 1-2-3-regeling blijft gehandhaafd s» Serviesgoed levert voor KNRM f7.000,- op. w Zaalvoetbaltoernooi selectie B-junioren w Veel variatie bij Zonnebloem-feest Diefstal Diefstal uit vrachtauto Schoorsteenbrandje Ouders metselen zelf berging bij school Illegale man met wapens Wij zoeken een Wij zoeken iemand die per 1 februa ri 1992 voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: Oude Dijkje, Maaikeduinweg, Rui- gendijk, en Mienterglop. Hier wonen ^ongeveer 30 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont b.v. een scholier. De kranten kunnen dinsdag- en vrij dagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Lv/R Den B^g- telefoon 12741. f| MPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10650 DINSDAG 21 JANUARI 1992 l/oor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, "eeg telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. /-TTfoedactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12220-12741. iflHactie buiten werktijd ^*ressa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. Postgiro 652 Bankrejaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f46,20 per halfjaar; Los f1,30 Een „rampenscenario" moet uitkomst bieden voor de openbare basisschool De Bruinvis in Oudeschild. Deze school is dringend £Ntoe aan renovatie en uitbreiding. Verschillende pogingen om geld 6, VOor dit doel van het rijk te krijgen zijn op niets uitgelopen, niet ïf iin de laatste plaats door een bedenkelijke gang van zaken op het (ministerie van onderwijs. Om de spoedprocedure te kunnen voe ren, moet de gemeente een kroonberoep dat tegen de afwijzing an de aanvraag door het rijk loopt, opheffen. Een moeilijke keus, want de procedure biedt geen enkele garantie op succes. Toch besloot de raad gisteravond deze optie te proberen. Hoe zat het ook alweer: De Bruinvis- school is gesticht in 1931 en had op aasis van dat jaartal in 1991 in aan- nerking moeten komen voor ingrij pend onderhoud in het kader van de zestigjarige cyclus. Maar in augustus 1990 voert het rijk een nieuwe regel n, waardoor De Bruinvis achter het net vist. De school zou nu pas in 2011 in aanmerking komen voor bouwkundige aanpassingen. En dat terwijl het aantal leerlingen is geste gen en volgens de laatste prognoses nog meer zal toenemen. Terwijl leerlingen en personeel van De Bruinvis steeds meer moeten improvi seren om de school draaiende te houden, probeert de gemeente via de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) druk uit te oefenen op de staatssecretaris. De VNG geeft ech ter niet thuis: de wettelijke regelge ving biedt geen ruimte. Delegatie Een delegatie, bestaande uit wethou der Tine Krijnen, afdelingshoofd Ger Praamstra, schooldirectrice Ria Visser en ouderraadslid D. Witte bezoekt in februari 1991 het ministerie van on derwijs. Er wordt gesproken met W.H.H. Kleinbruinink, hoofd van de Uit een schuur aan de Holiandseweg nabij De Cocksdorp zijn een koelkast, een koffiezetapparaat, een houten wandstelling en een gelijkrichter gestolen. Een deel van het gebouw wordt door bollenpellers als kantine gebruikt. De benadeelde is een 40-jarige inwoner van Oosterend. Uit een vrachtauto die donderdagoch tend in de Weverstraat stond te los sen, zijn vijf bodywarmers gestolen. Dit moet zijn gebeurd toen de chauf feur even bij de wagen vandaan was. Eventuele getuigen worden verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. Een inwoner van De Koog stak vrij dagmiddag zijn open haard aan, maar liet 'm snel weer uitgaan. Er kwam namelijk een flink lawaai uit de pijp, die echter niet goed trok. Aange koekt roet was in brand gevlogen en de Texelse spuitgasten kwamen eraan te pas om de zaak te blussen. Ouders steken zelf de handen uit de mouwen bij het vervangen van een deel van de berging van de Jan P. Strijbosschool in Midden-Eierland. Ei genhandig zullen ze een houten pui door metselwerk vervangen. De thans houten wand van de ber ging is nogal licht uitgevoerd en heeft daardoor te lijden als de jeugd er ballen tegen trapt e.d. Het ge meentebestuur is van harte accoord gegaan met het aanbod van de ou derraad om het metselwerk zelf uit te voeren en deze reparatie uit eigen middelen te betalen. Het moet wel gebeuren in overleg met de afdeling bouwkunde van de gemeente en de aard van het metselwerk moet over eenkomen met dat van de school. afdeling huisvesting basisonderwijs. Hij vertelt de Texelaars dat De Bruin vis wel in aanmerking kan komen voor ingrijpend onderhoud, maar dat algehele aanpassing niet bespreek baar is. Hij adviseert een verzoek aan de minister te sturen voor vervangen de nieuwbouw en benadrukt dat dit vóór 1 april moet worden ingediend. Gemeente Texel zet alles op alles en het verzoek gaat op tijd de deur uit. Tot algemene verbijstering komt er op 2 juli een brief binnen, mede onderte kend door dezelfde meneer Kleinbrui nink, waaruit blijkt dat het verzoek niet in behandeling kan worden geno men, omdat het te laat is inge diend.... De gemeente neemt dit niet en gaat in beroep. Wallage Ondertussen zit De Bruinvis echter nog steeds omhoog. PvdA-raadslid De politie heeft een 27-jarige buiten lander aangehouden in een woning in De Mars. De man bleek niet over een geldige verblijfsvergunning te be schikken. In het huis werd een gaspistool met houder en munitie en een gasrevolver aangetroffen. Er is bevel tot uitzetting gegeven, dus de man zal binnenkort op een vliegtuig naar zijn vaderland worden gezet. Gerard van der Kooi heeft deze zaak per brief onder de aandacht gebracht van staatssecretaris Wallage. Deze antwoordt dat de gemeente het bes te via een andere wijze de gewenste voorziening voor De Bruinvis kan aan vragen. Hij doelt op een spoedproce dure. Hierop moet de minister binnen twee maanden een besluit nemen. Dat kan echter alleen als de be roepsprocedure wordt ingetrokken. Als de beroepsprocedure wèl wordt doorgezet wordt in het meest positie ve geval alleen bereikt dat de hele zaak opnieuw wordt heroverwogen. Het biedt geen garantie op de uitein delijke beslissing over de noodzakelij ke voorzieningen en bovendien gaat er veel tijd in zitten. Er hangt de gemeente nog een zwaard van Damocles boven het hoofd: het ministerie van onderwijs wil een zogenaamd „restrictief bouw beleid" voeren, wat inhoudt dat de aangevraagde voorzieningen zoals vervangende nieuwbouw of uitbrei ding met een groepsruimte (zoals bij De Bruinvis het geval is) in de nabije toekomst zullen worden afgewezen. Door een spoedprocedure te volgen, kan gemeente Texel dit dreigende bouwbeleid voor blijven. Waardering Unaniem spraken de raadsleden hun waardering uit voor PvdA-collega Van der Kooi, die het balletje toch weer enigszins de positieve kant op heeft weten te krijgen door zijn brief aan Wallage. Wel merkte menigeen op het maar „een zootje" te vinden op het ministerie. Gelein Jansen van het CDA waarschuwde ervoor het kroon beroep niet eerder in te trekken dan dat de aanvraag van de gemeente definitief in behandeling is genomen. Wethouder Tine Krijnen was het met hem eens. Ze las in de vergadering een brief van de medezeggenschaps raad voor die het initiatief van de ge meente voor een spoedprocedure steunt. Drie CDA-ers op een rijtje: v.l.n.r. het nieuwe raadslid Jan Koolhof, .oudgediende" Ate Rienstra en de scheidende Nel Eelman. Inzet: Koolhof tijdens het afleggen van de eed. iFoto's Frans Hopman) II „lk vind het jammer om afscheid te nemen. Het was prettig om een Texels bestuurder te zijn", aldus Nel Eelman van het CDA, gisteravond tij dens de extra raadsvergadering. We gens haar benoeming in de Provinciale Staten maakte zij plaats voor Jan Koolhof. De beëdiging van Jan Koolhof tot raadslid verliep vlot. Burgemeester Schipper waarschuwde hem dat het niet meevalt halverwege in deze functie te stappen. „Het is een hele eer om het belang van Texel en haar inwoners te mogen dienen. Ik hoop dat u in korte tijd het politieke gevoel krijgt dat dit werk vereist." Koolhof beloofde zijn uiterste best te zullen doen. Hij merkte op dat de agrari sche sector zo langzamerhand goed is vertegenwoordigd in de raad. „Maar mijn belangstelling is breder dan alleen de boerenwereld." Schalks Nel Eelman nam afscheid in stijl. Met een toespraakje, waarin ze op schalk se wijze haar mede-raadsleden op de hak nam, wenste ze haar opvolger veel succes. Ze wees erop dat de toekomst voor Texel enige schaduw zijden kent. „Denk maar aan werkge legenheid en de relatienota. Dat laatste is geen zaak van de boeren alleen, daar moet héél Texel zich mee bemoeien." Een eigen huis is voor velen een begerenswaardig bezit. Op Texel blijkt het aantal woningen dat van eigenaar verwisselde vorig jaar toegenomen. Vooral Den Burg oefende in 1991 veel aantrekkingskracht uit op de kopers. Gevolg is dat de makelaars steeds vaker „nee" moeten verkopen. Van de buitendorpen blij ken vooral Oudeschild en Den Hoorn in trek. Op het notariskan toor heerst momenteel een koortsachtige drukte. Men verdiept zich in de nieuwe wetgeving, waardoor kopers meer bescher ming genieten. De Nederlands Vereniging van Make laars (NVM) maakte onlangs bekend dat het aantal transacties in Neder land het afgelopen jaar met 12,5 pro cent is gestegen. Hoewel deze toename op Texel niet wordt gehaald bespeuren de onroerend- goedbemiddelaars ook hier een groei ende bereidheid tot kopen. Paul van Heerwaarden van Makelaarskantoor Van Heerwaarden en Eelman uit Den i de etalage's van de makelaars het opschrift „verkocht" aan. Burg: „Het eerste kwartaal van 1991 was de huizenmarkt stug. De drei gende Golfcrisis maakte de mensen onzeker. De gevolgen daarvan voor de economie waren niet te overzien." Volgens de NVM-makelaar keken de mensen die tot aanschaf van een (andere) woning wilden overgaan de kat nog even uit de boom. Kentering Nadat de crisis in het Midden-Oosten was bezworen keerde ook het tij op de huizenmarkt. Op Texel speelden ook andere factoren een rol. „De recreatie-ondernemers beleefden een goed seizoen en in de visserij waren de vooruitzichten goed." Het leidde ertoe dat vooral de recreatiewoningen zich in een grote belangstelling mo gen verheugen. De tweede helft van 1991 raakte ook de markt van permanente woningen in een stroomversnelling. „Vooral on der jonge mensen die een gezin wil len stichten zijn de goedkopere woningen - bijvoorbeeld premie A - erg in trek." Hoewel de laatste tijd veel van dit type zijn gebouwd, wor den woningen in de prijsklasse tus sen één en anderhalve ton toch schaars. Doorstroom Huizen komen vrij doordat vooral jon ge huishoudens vinden dat hun be staande onderkomen onvoldoende ruimte biedt aan de opgroeiende kin- deren. Ze willen doorstromen naar een grotere gezinswoning (prijsklasse tussen ƒ160.000,- en ƒ200.000,-). Huizen in die categorie worden op merkelijk snel verkocht. Van Heer waarden: „Voorheen hadden we altijd wel een paar van deze ruime gezins woningen in aanbod. Een huis stond gemiddeld 100 dagen te koop. Nu is de omloopsnelheid gestegen tot veer tig dagen. Van het meestgevraagde type (Bernhardlaan) hebben we mo menteel niet één huis in aanbod." Lees verder pagina 5 Het CDA-raadslid werd door burge meester Schipper geroemd voor haar inzet. Ze kreeg naast enige cadeaut jes een dikke zoen van de burge meester, wat PvdA-er Van der Kooi deed uitroepen: „Ik wou dat ik er één kreeg." Burgemeester Schipper repli ceerde droog: „Dan moet u wel hééél lang in de raad zitten...."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1