Langdradig Nieuw Leven scoort in Oudeschild U „Hoofdrol" voor Martien de Vries Cees Swennen houdt lezing over vogels in Waddenzee IERICHTEN Veel schade bij aanrijding iedere dag PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 JANUARI 199 D)N IFoto Ge Absurde taferelen speelden zich af in ..Een schat van een buste". Zolang het niet over de zee gaat, kan Oudeschild humor altijd waarderen. Toneelregisseur Jaap Zuidewind kent zijn pappenhei mers en oogste zaterdagavond waardering met „Een schat van een buste". Een voorspelbare klucht, met een ontknoping die lang op zich liet wachten. Weifelend acteerwerk haalde soms de vaart uit het stuk, waarin de grappen door schrijver Aad Caspers waren aaneengeregen. Het deerde allemaal niet, want een stamp vol Skiltje lag dubbel om de kolder van Dirk Roeper en de gekke bekken van Martien de Vries. Plaats van handeling in „Een schat van een buste" is de salon van een fabrieksdirecteur. Een stenen buste van één van zijn voorvaderen, die stilzwijgend staat te pronken, wordt door de benevelde huishoudster van zijn sokkel gestoten. Geen nood, het witgekalkte gelaat van verloofde Ja nus vertoont gelijkenis met grootva der. Zo is oplossing snel gevonden. Het laat zich raden dat heel wat stie keme gesprekken door Janus' oren worden onderschept.... Tronie de zich echter niet te vervelen, want ze keek urenlang aan tegen de tronie van Martien de Vries. Grime en kle ding was tot in de puntjes verzorgd door Ria Buisman en Karin Somers. Laatstgenoemde boetseerde zelfs de buste. Regisseur Jaap Zuidewind koos eerst het toneelstuk en bepaalde vervol gens welke spelers in de rollen pasten. Onberispelijk gekleed maakte Herke Zeilstra daarom zijn opwach ting als heer des huizes Gerard, die niet aan zijn financiële verplichting kan voldoen. De rol van serieuze we duwnaar was Zeilstra op het lijf ge schreven. Doorgaans vlot, maar tijdens emotionele scène's wat ge remd, bleef hij goed overeind in het melige stuk. Zijn sloverige huis houdster Lien werd neergezet door Emmy Zijerveld. Een treffender over eenkomst met Mien Dobbelsteen leek niet mogelijk. Haastig, schreeuwerig en lekker overdreven rende ze over toneel en bemoeide ze zich overal mee. Een opmerkelijke „hoofdrol" was weggelegd voor Martien de Vries, wiens tronie de buste van grootvader verving. Met zijn opvallen de mimiek kreeg hij de lachers op zijn hand. Jammer was dat een deel hiervan voorbij ging aan de mensen achterin de zaal. Dirk Roeper trok als schoonvader-in-ruste de meeste aan dacht naar zich toe. Hij dreef de spot met voorvaders hoofd, maar had des ondanks een hart van goud. Roeper blonk uit met zijn bedaarde spraa- kwijze, ondersteund met armgezwaai. De vergeetachtige grijsaard werd door het publiek op handen gedra gen, men schoot hem soms zelfs te hulp. Alexis Minder sympathie koesterde men voor Clementine Hanekam, een ko kette juffer, die zich aan de heer des huizes opdringt. Jeannette Duinker leefde zich heerlijk uit in het Alexis- type. Haar constante speelstijl ver dient een pluim. Spontaan was de acteerstijl van Yvonne van Beek als dochter des huizes Lenny. Het on schuldige wicht sluit een toneelhu welijk met debutant Ronald van Rongen, die vrijmonotoon een bijrol vervulde. Mia Schade mocht opdra ven als de lieftallige Marga, die een liefdesband heeft met zakenman Ge rard. Zuster Eugenie werd gespeeld door debuterend actrice Corina de Vries. Met meer variatie in beider speelstijl zou het tweetal meer uit de schaduw van de hoofdrolspelers zijn getreden. Eveneens een bijrol voor souffleuse Tineke van Beek. Ze hoef- Nioz-bioloog Cees Swennen bijt don derdagavond het spits af in de serie lezingen over vogels, die de komen de tijd in EcoMare worden gehou den. Alle vier lezingen worden verzorgd door leden van de Vogel werkgroep Texel, die dit jaar het 10-jarig bestaan viert. Aanvang is 20.00 uur. Belangstellenden die ver zekerd willen zijn van een plaats, kunnen vooraf reserveren bij EcoMa re, tel. 17741. Swennen gaat in op de vogels die in de Waddenzee leven en die dit ge bied op hun trektochten aandoen. Hij vertelt daarbij waarom deze zee zo belangrijk voor deze dieren is. Swen nen besteedt derhalve aandacht aan dé ecologie van de Waddenzee, het enige, grootschalige en relatief onge repte natuurgebied van Nederland. Het gebied is van uitermate groot be lang voor heel veel vogels, maar ook voor zeehonden, vissen, schelpen en allerlei bodemdieren. Logischerwijs komt ook de eidereend, een soort waarnaar Swennen bijzonder veel on derzoek heeft verricht, ter sprake. Over de eidereend is het afgelopen jaar erg veel te doen geweest. „Eten de eidereenden alle mossels op, of worden door de mensen juist teveel mossels opgevist?", zo luidde de kwestie. Lepelaars De overige lezingen worden gehou den op. 13 februari, 5 en 26 maart. Daarin vertellen achtereenvolgens Adriaan Dijksen over de ontwikkeling van en de vogelstand in de Dennen, Sjors Wintermans over de lepelaars Laat lepra ook jóu een zorg zijn. Dinsdag 21 januari De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering. Onder meer komen aan de orde de jaar verslagen van het Jeugd- en Jon gerenwerk en van het Projekt Begeleid Wonen. Verder het jaar verslag en beleidsplan van zwem bad Molenkoog, aanvullende subsidie voor STK formatieplaat sen, een bijdrage voor uitbreiding van de collectie van het Jut- tersmuseum, vergoeding HVO- lessen en de aanschaf van een alarmeringsapparaat voor de Strijbosschool. In De Buureton in de Molenstraat in Den Burg heeft de Vrouwen bond FNV een informatieavond over slachtofferhulp; 20.00 uur. De afdeling Dialect van de Histo rische Vereniging Texel komt om 20.00 uur bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Robin Hood, prince of thieves". Woensdag 22 januari Om 13.30 uur start in openbare scholengemeenschap De Hoge- berg de cursus „Werken met klei" van Nesrin During. Op het parcours Biesboschweg in de dennen worden de finales van de wielerveldritten gehouden. Jeugd start om 14.15 uur; senio ren om 14.30 uur. Finish ca 15.30 uur. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering, aanvang 19.30 uur. Enke le punten van de agenda: hoorzitting in verband met de be zwaren tegen de verbouw van hotel 't Kogerend; hoorzitting in verband met de bezwaren tegèn de reconstructie van de Redoute; subsidie voor het herstel van een muur van Hogereind 8 (agrarisch- en wagenmuseum); voorberei- dingsbesluiten, de windmolen van EcoMare op het havenhoofd van 't Horntje, eventuele bestem mingswijziging van het perceel van Tatenhove aan de Konings weg, het jaarverslag van de noodcamping, de doorbraak Mul derstraat in Oosterend en wijzi ging van de geldelijke steunregeling gehandicapten. De Plattelandsvrouwenafdeling De Cocksdorp/Eierland heeft jaar vergadering in Het Eierlandsche Huis, aanvang 19.45 uur. Me vrouw T. Brand spreekt na afloop over mogelijkheden hoe de leden meer kunnen worden betrokken bij het samenstellen van het pro gramma. In De Schakel in Den Burg hou den CNV en FNV een avond over de gevolgen van het plan Si mons. Toegang vrij, ook voor niet-leden; 20.00 uur. Donderdag 23 januari De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Enkele punten uit de agenda: beschikbaar stellen van geld voor het verder verbeteren van de Postweg, herstrating Den Burg-zuid, verplaatsing van de in gang van de Jac. Daalderschool van de Mulderstraat naar de Kot- terstraat, aanschaf geluidmeetap- paratuur, regeling tuinwallen/oude land van Texel; overheveling uit woningcomplex, benoeming ba nenpool. Cees Swennen geeft in EcoMare een lezing over de vogels van de Waddenzee; 20.00 uur. Entree f5,-. Vrijdag 24 januari In dorpshuis d'Ouwe ULO viert de aquariumvereniging het 25-jarig bestaan; 20.00 uur. In het Eierlandsche Huis draait D. Quartel zijn videofilm over Eier- land; toegang gratis. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Don't tell mom the babysit ter is dead". Hoogwater Oudeschild Di. 21 09.51 en 21.55! T Wo. 22 10.46 en 22.46 - Do. 23 11.25 en 23.20 Vr. 24 12.00 en 23.54 Me Za. 25 12.10 en 00.00 ge Zo. 26 00.46 en 12.30 ge Ma. 27 01.15 en 12.26 en Di. 28 01.50 en 13.37 Pi Aan het strand i het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 26 ja nuari op om 8.29 uur en gaat onder om 17.13 uur. 26 januari laatste kwartier; 21 januari springtij; 28 januari doodtij; Duisternis Vermeldenswaardig is de entourage waardoor het toneelstuk beter dan ooit tot zijn recht kwam. Dorpshuis 't Skiltje heeft de afgelopen periode een ingrijpende opknapbeurt onder gaan,, waarbij kosten nog moeite werden gespaard door de inwoners van het nijvere vissersdorp. Ook de lichtinstallatie werd gemoderniseerd door Henk Barhorst en werkt nu computergestuurd. Dat zoiets vaar digheid vereist bleek tijdens de offi ciële ingebruikname door regisseur Jaap Zuidewind in hoogsteigenper- soon. De zaal ging spontaan in duis ternis gehuld.... Zaterdag wordt „Een schat van een buste" nogmaals opgevoerd G.T. Een 19-jarige automobilist uit Am sterdam hield zaterdagmiddag op de Bernhardlaan niet voldoende rechts. Hij reed tegen een 27-jarige tegenlig ger uit Leeuwarden. Beide wagens raakten zwaar beschadigd, de inzit tenden bleven ongedeerd. op Texel en Cees Bruin over de zuide lijke duinen en de vogels in dat ge bied. Toegangsprijs- is f 5,- (inclusief een kop koffie) of voor de hele serie ƒ15,- Leden van de jubilerende Vogel werkgroep, die de serie in samenwer king met EcoMare organiseert, kunnen voor de hele serie een kaartje krijgen voor ƒ12,50. I Giro 50500 t. Bank7a70.70.929 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wïbautstraal 135.1097 DN Amsterdam. teL020-938973 Na een langdurige ziekte is geheel onverwacht van ons heengegaan mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma Johanna Louisa Zoetelief echtgenote van Cornelis M. de Graaf op de leeftijd van 45 jaar. C. M. de Graaf Jolanda en Stefan de Wit-de Graaf stefanie en claudia Casper de Graaf Linda Texel, 21 januari 1992. Barendszstraat 15, 1792 AD Oudeschild. Loes is opgebaard in het uitvaartcentrum Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren donderdag 23 januari van 19.00 tot 20.00 uur in het uitvaart centrum. De H. Eucharistieviering ten afscheid zal wor den gehouden op vrijdag 24 januari om 13.30 uur in de parochiekerk van de H. Martinus te Oudeschild, waarna de crematie om 16.00 uur in het crematorium te Schagen zal plaats vinden. Langzaam ben je moegestreden stilletjes van ons weggegaan maar je grote wilskracht zal ons steeds voor ogen staan. Bedroefd geven wij u kennis dat plotseling na een zware doch moedige strijd rustig en vredig van ons is heengegaan onze lieve doch ter, zuster, schoonzuster en tante Loes de Graaf-Zoetelief op de leeftijd van 45 jaar. Den Burg: Vader en moeder Zoetelief Den Burg: Kees en Truus rob en willeke, ed en sandra Niek t Schagen: Coby en Kees miriam, cindy, ilone Rijsenhout: Joke en Peter martien, johny Oosterend: Ria en Sietse jitse en mariska Groot Schermer: Karei en Sandra Texel, 21 januari 1992 Wij wensen Kees en de kinderen veel sterkte in deze moeilijke tijd. Vervuld van fijne herinneringen, maar be droefd om het heengaan van onze lieve zorgzame Tante Loes Je bent altijd meer voor ons geweest dan een tante, je blijft altijd in onze herinnering. Jitse en Mariska Zacht en kalm is ingeslapen mijn lieve moe der, schoonmoeder en onze oma Louise Maria Emma Buijs-Krampe weduwe van Jacob Buijs op de leeftijd van 86 jaar. G. M. A. Gerritse-Buijs B. J. Gerritse Jeroen en Yvonne Eric en Tesse Marleen en Eddie 14 januari 1992 „Flat Kerkelanden", Hilversum Correspondentie-adres: Van Ghentlaan 21, 1215 PN Hilversum. Overeenkomstig haar wens heeft de crematie in besloten familiekring plaatsgevonden in het crematorium „Daelwijck" te Utrecht. Moeder omdat jij de ader was waaruit wij groeiden omdat jij de bodem was waaruit wij bloeiden omdat jij wist wat ons kon deren zullen wij jou altijd eren Na een liefderijke verzorging in „St. Jan" is van ons heengegaan onze lieve zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder Marie Dros-Eelman weduwe van Pieter Dros Nzn. op de leeftijd van 90 jaar. Nic en Nel Guur Thea en Adriaan Cobie klein- en achterkleinkinderen Texel, 20 januari 1992. Verzorgingstehuis St. Jan. Correspondentie-adres: Oosterenderweg 18, 1793 EL De Waal. Een korte overdenking zal worden gehouden op woensdag 22 januari om 14.00 uur in „St. Jan", waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats te Oosterend zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 21 janu ari van 19.30-20.30 uur in „St. Jan" te Den Burg, en na de begrafenis in het Kerkelijk Cen trum te Oosterend. Meer dan wachters op de morgen Ze zit maar bij haar tafel heel de dag, zo eindeloos alleen met haar gedachten. Ze doet niet zoveel anders meer dan wachten, omdat ze niets meer kan. en niets meer mag. Ze zit maar elke dag, ze wacht en bidt. De enkeling die nog wel eens wil komen, prijst 't mooie uitzicht op de bomen, en vindt dat ze hier maar gezellig zit. Wanneer het avondbrood is rondgebracht, wacht ze geduldig en in stil beschouwen, de smalle handen in haar schoot gevouwen, de zuster, die haar klaarmaakt voor de nacht. Maar boven alles wacht ze; wanneer meer dan de wachters wachten, op de morgen. Ze weet zich in zijn hoede wél geborgen, maar elke avond vraagt ze: Godwanneer Dag lieve oemoe Linda Wij ontvingen het bericht dat in Indonesië is overleden Mej. L. Soewito Van 1960 tot 1986 hoofdleidster van Nutskleuterschool „De Woelige Hoek". Voor ons en voor veel leerlingen was zij een onvergetelijke Juf. Bestuur en leidsters van de voormalige „Woelige Hoek" Rust zacht lieve oma We zullen u missen. Jaqueline - Grischa Annemieke Petra

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2