„Denk aan toekomst bij invulling tussengebied" Hulp voor vogels TVL in beroep tegen uitspraak rechtbank Burgemeester bij opening tenniscentrum: Bankstel in brand Cursus over kind tussen 0 en 7 jaar Delegatie uit bestuur adviseert: Geslaagd Loslopende schapen Plan Mieland binnenkort ter inzage Woningmarkt Geslaagd 39/DINSDAG 21 JANUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 I „Hopelijk ondervinden we in het belang van De Koog als leefba- re badplaats, geen teleurstellingen meer op de weg die we na I jarenlange voorbereiding nu nog moeten gaan". Aldus burge- L meester Ton Schipper vrijdag in De Koog. Hij doelde op de mo- w menteel volop in discussie zijnde invulling van het gebied tussen het in uitvoering zijnde Beachpark Livingstone en het dorp De Koog. Als dat goed gebeurt kan het een enorme kwaliteitsverbe tering van De Koog betekenen, als de beslissingen tenminste i met toekomstvisie worden genomen. „Laat in elk geval bij de besprekin gen van het betreffende plan sprake zijn van visie op lange termijn. Het is namelijk niet mogelijk planologie te bedrijven op basis van korte termijn- politiek of in het ergste geval, het la ten prevaleren van eigenbelang". De burgemeester, wiens woorden kennelijk waren bedoeld voor dege nen die zich nu verzetten tegen de voorgestelde invulling van het „tus sengebied", herinnerde eraan dat een werkgroep waarin het dorp De Koog in al zijn geledingen was vertegen woordigd, zich over de knelpunten van het dorp heeft gebogen, waarbij een plan is ontstaan dat tot in de verre toekomst een gezicht aan De Koog zal geven, dat het als badplaats bij uitstek verdient. De burgemeester sprak bij de officiële opening van het Sport- en Evenementencentrum 't Stappeland. Hij zei dat centrum te beschouwen als een belangrijke stap bij de invulling van het gebied ten oosten van De Koog, maar er zal dus meer moeten gebeuren om de bad plaats op te vijzelen tot het niveau dat antwoord geeft aan de vragen van de toekomst. Oude wens De wens om in De Koog (overdekte) tennisbanen tot stand te brengen, leeft al heel lang. De burgemeester bracht in herinnering dat de toenmali ge gemeentelijke planoloog wijlen G.A. Oskam er al in 1976 voor pleit te. „Die voorziening hoort tot de meest urgente welke men zich in De Koog kan denken", zo schreef hij in een rapport. Na jarenlang muurvast te hebben gezeten gaat de invulling van het artikel 11-gebied nu razends nel. Het sport- en evenementencen trum met zijn tennis- en squashbanen is daarvan een belang rijk onderdeel. Het is er niet zómaar gekomen. Er is heel wat gewikt, gewogen en gewij zigd sinds architect Louis Uriot het plan aan de gemeente voorlegde. Schipper had lof voor het doorzetten van initiatiefnemer Nico Erwich en zijn partner en wees nog even op de rol die de FIRON (Financieringsmaat schappij voor Regionale Ontwikkeling Noordholland) bij de totstandkoming heeft gespeeld. Het Stappeland- sportcentrum was het eerste object waarin FIRON participeerde. Schipper hoopte dat zich binnenkort meer initi atieven zullen aandienen die voor steun van FIRON of van de binnen kort op gang te brengen Participatie- en Ontwikkelingsmaatschappij Noord holland in aanmerking komen. Elkweer De burgemeester zei de tennis- en squashbanen van 't Stappeland te beschouwen als een welkome aan vulling van de „elkweervoorzienin- gen" op Texel en ging nog even in op het feit dat de tennishal ook voor an dere evenementen kan worden ge bruikt. Daar is dan wel speciale toestemming voor nodig en die komt er alleen als het betreffende evene ment past bij de functie van het ge bied en dus in elk geval geen lawaai of andere hinder veroorzaakt. Burgemeester Schipper opende de hal door met een geroutineerde slag een tennisbal te slaan door het pa pier waarmee de opening tussen kan tine en speelruimte was dichtgemaakt. Vervolgens knipte Nico Erwich zelf een lint door dat eerst om een fles champagne had gezeten. Moeizaam Erwich schetste in zijn welkomst woord de moeilijke weg die hij de af gelopen jaren heeft bewandeld. „Vier jaar geleden kwamen we met het idee voor dit project en drie jaar lang zag het ernaar uit dat het niet zou lukken". Hij had het dan ook niet he lemaal alleen geklaard en bracht daarom dank aan zijn vrouw, familie en schoonfamilie en in het bijzonder Louis Uriot. „We hielden elkaar en thousiast". Lof had hij ook voor aan nemer Meijert Boon en de andere bedrijven die aan de hal hadden mee- VERVOLG VAN PAGINA 1 Het echtpaar Erwich met de burgemeester bij de zojuist met een tennisbal doorboorde deur. gewerkt of adviezen hadden uitge- bracht. Namens het „bouwteam" liet archi tect Uriot weten dat het bijna alle maal Texel bedrijven waren, die dit ongesubsidieerde, particuliere sport centrum van de grond hebben ge bracht. Makkelijk is het niet geweest, maar de aanhouder won. Uriot haal de ook nog wat persoonlijke herinne ringen op aan Nico Erwich, waarmee hij in 1977 in de kennis kwam toen Erwich, sportinstructeur op De Mok, bij sv Texel als trainer in dienst kwam. Uriot overhandigde als ge schenk van de bouwers een tweetal op sportbeoefening geïnspireerde schilderijen. iFoto Harry de Graaf) Kerkhof. Naar aanleiding van het berichtje over de vermoedelijke diefstal van kaarsen op het Oude schilder kerkhof, kregen we een reac tie van iemand die vertelde dat ook op het RK kerkhof in Den Burg kaar sen van kerststukjes zijn ontvreemd. Ook in dit geval wordt gehoopt dat de onbekende dader zo sportief wil zijn de ontbrekende kaarsen terug te plaatsen. Quartel. Daan Quartel vertoont deel twee van zijn films over De Cocksdorp en Eierland op vrijdag 24 januari en niet op 27 januari, zoals abusievelijk was vermeld in de agen da van deze krant. Explosieven. Een inwoner van Den Hoorn heeft zaterdagmiddag vijf ex plosieven op het strand tussen paal 7 en 8 gevonden. Het betreft vier bri- santgranaten en één fosforgranaat. De duik- en demonteergroep van de marine zal zich over de projectielen ontfermen. Stremming. Medewerkers van Staatsbosbeheer (SBB) zijn in het bos bezig met het uitdunnen van bepaal de percelen. De werkzaamheden du ren tot half februari. Tot die tijd kunnen daardoor gedeeltes van de Grensweg en de Rozendijk tijdelijk zijn gestremd. Het verkeer kan echter wel gebruik maken van omliggende wegen. De brandweer heeft vrijdagavond een brandend bankstel geblust. Dit was door jongelui op de Abbewaal in de fik gestoken. Toen de brandweer ter plaatse kwam, waren de daders al gevlogen. „Het kind tussen 0 en 7 jaar" is de titel van een cursus die volgende week van start gaat. Onder leiding van antroposofisch arts Marga Ho- genboom wordt op vier avonden de ontwikkeling van het jonge kind be handeld. De cursus is praktijkgericht. •Onder meer wordt besproken wat ouders zelf kunnen doen bij kinder ziekten, hoe met voeding omgegaan kan worden, hoe het kind speelt en welke ontwikkeling het spel door maakt. Ook wordt getoond hoe een gezin kan meeleven met het jaarritme en wordt ingegaan op achtergronden van de ontwikkeling van kinderen. Plaats van handeling is de Vrije School aan de Gasthuisstraat. De cursusavonden beginnen om 20.00 uur. Deelnamekosten zijn f 25,- per persoon. Opgeven moet bij Marga Hogenboom, tel. 17852 (ook voor degenen die zich al hadden aange meld). Het ziet er naar uit dat het bestuur van de Texelse Vereniging van Lo- giesverstrekkers bij het Amsterdam se Gerechtshof in beroep zal gaan tegen de uitspraak van de Alkmaar- se rechtbank inzake de stemrecht kwestie. Een uit twee personen bestaande delegatie uit het bestuur die zich heeft verdiept in de zaak, heeft dat geadviseerd. De beslissing valt in een binnenkort te houden bestuursvergadering. Als de overige bestuursleden het ad vies opvolgen, blijft de huidige situa tie nog één tot twee jaar ongewijzigd, want dat is de tijd die al gauw is gemoeid met een dergelijke beroepsprocedure. Martin Warnaar (die samen met voorzitter Harry Wuis de delegatie vormde) is optimistisch. „We hebben op juridische gronden goede hoop dat de uitspraak van de Alkmaarse rechtbank ongedaan zal worden gemaakt omdat deze de kwestie wel uiterst formeel en tech nisch heeft bekeken. De rechter oor deelde namelijk dat „niet onomstotelijk" is komen vast te staan dat de TVL-leden die via mach tiging voor een meerderheid zorgden waardoor de aangevochten stemrech tregeling erdoor kwam, vóór de ver gadering met naam en toenaam bij het bestuur bekend waren. Wel, wij denken te kunnen aantonen dat dit wél het geval was. Het toenmalig bestuur had ze bovendien als stem gerechtigd lid aanvaard". Zoals bekend hield het nieuwe stem rechtsysteem in, dat de leden die meer contributie betalen (zoals ex ploitanten van hotels, campings en bungalowbedrijven) ook meer stem men kunnen uitbrengen dan „kleine" logiesverstrekkers. De leden die hier tegen onder aanvoering van Frans Voskuil juridisch in het geweer kwa- Aan de Nederlandse School voor vi- sagie in Rotterdam slaagde oud- plaatsgenote Arieke Kuiter voor visa- giste/hairstyliste. Voor het typediploma slaagden: Alie Boeijen, Cora Bakker, Carla de Botel- ho, Jeanette Kamps, Jannie de Kning, Manuela Kreukniet, Carolien Moonen, Mieke van Osch, Gezina Smit en Marleen Taat. Zij werden op geleid door de Open School Texel in samen werking met instituut Typotex. Op de Sommeltjesweg in De Waal liep vrijdagmiddag een kudde van zo'n honderd schapen los. De politie heeft de dieren een weiland inge dreven. men, vonden dat de kleine leden daardoor monddood werden gemaakt en meenden dat het TVL-besluit on rechtmatig tot stand was gekomen omdat de machtigingen waardoor het stemmenoverwicht mogelijk was, niet afkomstig waren van mensen die tij dig, vóór de vergadering, als leden waren geregistreerd. Zo dacht de Alkmaarse rechter er dusd ook over, althans hij achtte niet onomstotelijk bewezen dat het anders was. Unaniem Warnaar en Wuis, die juridisch advies inwonnen bij Mr P.W.M. Traudes uit Den Hoorn, wijzen erop dat het hui dige TVL-bestuur unaniem van me ning is dat het systeem waarbij grote bedrijven meer stemrecht hebben dan kleine, juist en gewenst is. Ook de kleine logiesverstrekkers in het bestuur hebben dat te kennen gege ven, maar zij zouden het systeem wel willen afzwakken, dus wat meer macht voor de kleine verhuurders. Warnaar: „Dat men niet meer van het systeem af wil komt ook door de praktijk van de laatste tijd. Het gaat nu goed met het TVL. Er is rust in de organisatie en er heerst een constructieve sfeer. Niemand wil te rug naar de spanning en ruzies van enkele jaren geleden". De provincie heeft er zijn zegen aan gegeven, dus het bestemmingsplan Mieland, voor 53 woningen in Oude- schild, zal binnenkort ter inzage wor den gelegd. „Het plan strookt niet met het kleine kernen beleid", aldus Marjan Nicolai van de afdeling Ruim telijke Ordening. „Er is steeds meer werkgelegenheid in Oudeschild, nu het industrieterrein voller wordt. De provincie had er dan ook geen moei te mee dat er meer woningen in dat dorp komen." Aanvechtbaar Belangrijk is dat de Alkmaarse rech ter geen uitspraak heeft gedaan over de stemrechtregeling op zichzelf, maar uitsluitend over de wijze waar op deze tot stand is gekomen en dan nog op grond van een volgens de TVL-delegatie goed aan te vechten redenering. Als alsnog wordt bewe zen dat de leden (merendeels bunga loweigenaars die verhuren via bemiddelaars) die via machtiging het besluit erdoor kregen, tijdig als lid bij het bestuur te boek stonden, wordt het besluit alsnog rechtsgeldig. En als het Gerechtshof daar anders over denkt en het vonnis van Alk maar in stand laat? Warnaar: „Dan wordt de door het bestuur gewenste stemrechtregeling opnieuw in de ver gadering in stemming gebracht, waar- - bij dan weer de oude regels gelden." Uit het blaadje „Buitenkans" van de Postcode Loterij komt het bijgaande stukje EcoMare-promotie. De woningzoekenden worden de laat ste tijd met hogere vraagprijzen ge confronteerd. Bemiddelaar Paul Kuip van Texels Vastgoed gelooft niet dat de waarde van het onroerend goed spectaculair is gestegen. „De prijzen bleven stabiel doordat in De Mars in korte tijd veel nieuwbouw is ge pleegd." Totaal werden in 1991 51 v woningen gebouwd, waarmee de wo ningvoorraad op Texel steeg tot 5045. Makelaar Jan Duin uit Den Burg be vestigt dat de premiewoningen, waar in hij een groot verkoopaandeel heeft, de laatste tijd gretig aftrek vonden. „De markt schreeuwt om eigen wo ningen. Ik heb vorig jaar 38 procent meer woningen verkocht. Panden waarvoor normaal minder animo was, gingen vorig jaar vlot van de hand." De woningmarkt wordt echter geken merkt door een golfbeweging. Duin, die dit jaar 12,5 jaar in de makelaardij zit, verwacht dan ook dat na deze opleving de markt zich weer in rusti ger vaarwater zal bewegen. Toch ver moedt hij dat na de hausse in de nieuwbouw de bestaande woning markt onder druk zal blijven staan. Woningbouwvereniging „Voor de woningbouwvereniging is het een gunstig tijdstip om vrijko mende panden aan te bieden. Daar mee zou veel geld voor nieuwbouw beschikbaar komen", oppert Duin. Di recteur Wendrich van de Woning bouwvereniging, die 929 van de 1400 huurwoningen op Texel in bezit heeft, bestrijdt die opvatting. „Veel woningen,, waarvan de huurprijs (ca. ƒ400,- per maand) nu betaalbaar is voor jonge woningzoekenden, zijn in derdaad goed verkoopbaar. Een groot deel van onze huurders bestaat uit jongeren, die we echter zouden dupe ren." Wendrich erkent dat met het vrijkomende geld huizen kunnen wor- Slachtoffer van een oüelozing en moetje I aan het denken fum zetten, ze laten W Jfc inzien wat die :enden olielozingen op zee gevolgen hebben!' Aan woord is directeur Jan per van EcoMare. Cen- im voor Wadden- en ttdzee. op Texel. EcoMare "ferd aan het opvangen T uitzetten van vogels. P!e voorjaarsstormen ■90 hielden flink huis Tiogelopvangcentrum. c'erzorgingsruimten Bassin van het volgelopvangcentrum van EcoMare op Texel en vogelbassin zijn tijdelijk hersteld, maar moeten drin gend worden opgeknapt Situatie wordt verbeterd 'EcoMare is natuurlijk be kend als informatie- en be- ln Den Burg behaalden vorige week dertien Texelaars het diploma machi- neschrijven. De geslaagden zijn: An- nemarie van den Haak, Cora Bakker (beiden met lof), Petra van der Knaap, Addy Betsema, Alie Boeijen, Marleen Taat, Jannie de Koning, Car la de Botellho, Carolien Moonen, Ge- rina Smit, Manuela Kreukniet, Jeanette Kamps en Mieke van Osch. Allen werden volgens de normen van de VLSM opgeleid door Mevrouw J. Studulski en P. van Leeuwen. zoekerscentrum en als museum over de natuur.' zegt Jan Kuiper. 'Maar hel is óók een asiel voor de Texelse vo gelopvang. Sommige vogels, zoals de jan-van-gent. worden uit het hele land naar ons toegebracht. Vogels opvangen én bezoekers laten zien hoe dat gaat. vraagt om speciale voorzieningen Want een hulpeloos dier dat onder de stookolie zit. heeft al 5 stress genoeg. Kuiper: 'In de nieuwbouw komen de vogels Pin een aanzienlijk betere situ atie. We willen niet alleen het eindresultaat laten zien. maar ook de manier waarop we werken.' [f 15.- over te maKen op giro 7671 in de Vrienden van de vang EcoMare. Texel, e: 02220-17741. BUITENKAJ den gebouwd. Door de hoge stich- tingskosten zouden de huurprijzen daarvoor echter te hoog worden (ƒ450 tot ƒ500,- per maand). Ook Kuip verkocht in 1991 meer wo ningen dan in het jaar ervoor. „In april en mei worden gewoonlijk de meeste woningen verkocht. In juni, juli en augustus gaat het meester wat rustiger." Dit jaar trad echter geen flauwte in, maar bleef de vraag op peil. „Vooral in Den Burg heeft het onroerend goed een snelle looptijd en is er nauwelijks meer aanbod." Wie enkele jaren geleden de helft van een dubbel woonhuis wilde kopen had bijna een dag nodig voor een rond gang. „Tegenwoordig ben je snel klaar. Ik heb nu niets in de etalage." De vraag naar duurdere woningen blijkt sterk toegenomen. „Zo'n twaalf a dertien jaar geleden liep na een hausse op de huizenmarkt de animo voor huizen boven de drie ton be hoorlijk achteruit. Nu is er weer volop vraag naar huizen van deze prijsklas se. De vrees dat de waarde van hun nieuw verworven bezit na de aan koop zal dalen, is verdwenen. In de toekomst kan de woning zelfs meer gaan opbrengen." Financiering Nu het vertrouwen in de woning markt weer terug is, is het beste dingspatroon soepeler geworden. Kortom: men steekt zich sneller in de schulden. Bij de Rabobank is dat goed te merken. Peter Schaminee, hoofd afdeling particulieren: consta teert een toegenomen interesse voor hypotheken en een stijging van het aantal leningen voor woningen. Vol gens Schaminee is een eigen huis echter niet voor iedereen weggelegd. „De rente is betrekkelijk hoog (tussen 9 en 9,5 procent). Het inkomen is een aantal gevallen ontoereikend, vooral als de koper over onvoldoende eigen vermogen beschikt. De woning kan slechts voor honderd procent met vreemd geld worden gefinan cierd als de gemeente garant staat." De gemeente Texel dekt daarmee het verschil tussen aankoopwaarde en executiewaarde. „De gemeente han teert de norm dat ongeveer een kwart van het inkomen aan woon lasten mag worden besteed. Vorig jaar werden 75 gemeentegaranties vertrekt, een stijging van vijf t.en op zichte van 1990. Ongeveer éénderde van de aanvragen was bestemd voor nieuwbouw. Omdat het op het notariaat in Den Burg koortsachtig druk is, kan notaris C.J. Boswijk niet de exacte cijfers ge ven. In elk geval nam in de periode juli, augustus en september het aan tal transacties af. Nadat een koop is gesloten verstrijkt gemiddeld ander halve maand voordat de notariële ak te wordt ondertekend. „Zodoende merken wij veranderingen in koopge drag in een later stadium. Vanaf sep tember zijn inderdaad meer aktes gepasseerd", aldus Boswijk. De in voering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek per 1 januari, waardoor de kopers van huizen ingrijpender door de wet worden beschermd, heeft voor de onroerend-goed overschrijvin gen grote gevolgen. De verkopers hebben de plicht om erfdienstbaarhe den te vermelden in het koopcon tract. Milieuproblemen in de directe omgeving, bijvoorbeeld een lekkende olietank,, mogen niet worden verzwe gen. Ook over een bestemmingsplan, of een wijziging daarin, moet de ko per worden ingelicht. Als zaken doel bewust worden verzwegen kan de benadeelde koper schade claimen. „Er moet bij een koop nu veel re search worden gepleegd, waarvoor deskundigheid is vereist." Notaris Boswijk, die mede door de nieuwe wetgeving met man en macht werkt om de documenten op tijd klaar te krijgen, adviseert kopers en verkopers hun licht op te steken bij deskundi gen.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5