MBO in Den Helder bevalt Texelse scholieren goed Vervanging borden kost ruim zeven ton 1-2-3 regeling wordt voorlopig gehandhaafd Zestien uur reistijd per weekmaar: Map Gevolg nieuwe verkeersregels Mareis onderschatten basketballers WGW „Geloofsdoek" Rügen in gezamenlijke dienst Damclub verliest na sensationele strijd Dringen voor de KNRM in de Sluftervallei baan op Texel. V.l.n.r. Niels Kalis. Marco van der Gracht, Greta Zoetelief, in Den Helder, maar wellicht straks met een PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 21 JANUARI 1992 DIN: Dick van der Weide (coördinator). Diana Ooyevaar en Gert Jan Vlaming. Verder studeren na de middelbare school betekent voor veel Texelse jongens en meisjes dat ze in een vreemde stad op ka mers moeten. Een ander deel volgt een opleiding dichterbij huis en kan dagelijks op en neer reizen. Het minst ver is 't Noorder Hooft College in Den Helder. Van de 1300 scholieren op deze school voor middelbaar beroepsonderwijs (MBO) komen er liefst 113 van Texel. Met vijf van hen hadden we een gesprek. 't Noorder Hooft College ontstond op 1 augustus 1990 uit een fusie van vier MBO-scholen in Den Helder. Hierdoor biedt de school een breed pakket opleidingen, variërend van zeevaart en visserij tot gezondheids zorg en van administratief tot tech nisch. Ook volwassenen kunnen er een 1-, 2-, 3- of 4-jarige opleiding volgen. In de schoolgebouwen, die door de stad verspreid staan, wordt vrijdagavond (19.00-21.00 uur) en zaterdag (10.00-16.00 u) open dag gehouden. Diana Ooyevaar en Greta Zoetelief (beide 19) willen in de verzorging werken en doen de studierichting MDGO/VZ, Marco van der Gracht (22) volgt de opleiding petroleum en gas (afdeling techniek), Niels Kalis (19) zit op de Marof (opleiding tot maritiem officier) en Gert Jan Vla ming (20) studeert aan de Meao (richting economisch-juridisch). Alle vijf hebben eerst hun diploma ge haald aan de RSG of het LBO in Den Burg, voordat ze de stap naar Den Helder maakten. Hoe hebben ze die overgang ervaren? Gert Jan vertelt dat hij in eerste in stantie de mentaliteit van zijn Helder- se mede-leerlingen „verschrikkelijk" vond. „Ze deden heel denigrerend over Texel. En dat terwijl er in Den Helder geen moer te beleven valt.... In de klas werd je ook met 'Tessel" aangesproken. Nu valt het best mee, ik ben goed opgenomen. Dat geldt wel voor de meeste Texelaars denk ik; wij staan over het algemeen be kend als een gezellige groep. Toch is het wel fijn als er een paar eilandge noten in dezelfde klas zitten." Dit laatste wordt door de anderen bea amd. Niels doet er een schepje bo venop. „Visser en ik hebben de hele klas onder de duim", zegt hij met een grijns. Aansluiting De twee meisjes vinden dat hun opleiding vrij goed aansluit bij zowel Mavo als LBO. Diana, die een Mavo diploma op zak heeft, moest wel even wennen aan het grotere aantal praktische vakken, maar is inmiddels aardig thuis in het bereiden van (dieet-)maaltijden en het doen van de huishouding. Greta is één van de weinigen uit haar klas met een LBO- vooropleiding, maar heeft dat niet als een nadeel ervaren. Een buitenbeentje in dit gezelschap is Marco. Hij belandde op de school, nadat hij het eerst niet kon bolwer ken op HTS-niveau. „De HTS is niet zo schools en na zes weken kregen we al tentamens. Daar heb ik me zwaar op verkeken. De MTS is schoolser en qua theorie voor Havo leerlingen makkelijk te begrijpen." Zijn opleiding, aan het voormalige in stituut „Noorderhaaks", is de enige in Nederland. De leerlingen komen uit het hele land, terwijl in de meeste andere richtingen uitsluitend leerlin gen uit Noordholland-noord zitten. Als gevolg van de invoering van het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens zullen op Texel in de komende jaren honderden verkeers borden vervangen moeten worden. De kosten daarvan worden geraamd op f709.000,-. Omdat de vervan gingsoperatie in fasen kan worden uitgevoerd, hoeft geen extra geld te worden uitgetrokken. Er kan worden geput uit de gewone fondsen. De urgentie waarmee de nieuwe bor den geplaatst moeten worden, ver schilt per categorie. Al onmiddellijk dienen langs gemeentelijke wegen 133 borden te worden vervangen door het wettelijk voorgeschreven nieuwe type. Dat betekent dat de borden die gemeentewerken in reser ve heeft opgeslagen, niet meer klop pen, maar ze kunnen worden omgebouwd. Per 16 juli 1998 moeten 26 borden zijn vervangen en voor de overige borden die eigenlijk niet meer deugen geldt geen voorgeschreven vervangingstermijn omdat het niet erg is dat ze nog een tijd in gebruik blijven. Daarnaast is er de nieuwe be paling dat alle verkeersborden voort aan reflecterend moeten zijn voor betere zichtbaarheid bij duisternis. Dat betekent dat alleen al om die re den 1578 borden langs gemeentelijke wegen vervangen moeten worden. Ook hier geldt geen harde termijn maar de gemeente wil de operatie uiterlijk in 2001 voltooid hebben. Voor zover het gaat om wegen die nu nog (tot 1993) in beheer zijn bij het Waterschap Texel, moet het wa terschap de meest spoedeisende ver anderingen zelf doorvoeren en bekostigen. De eerste meest spoedeisende fase van de vervanging kost de gemeente f33.500,-. Dit geld wordt geput uit de post „onvoorzien" op de gemeente begroting. Dat geldt ook voor de tweede fase (26 borden) die f6000,- kost. Voor de rest heeft het dus geen haast. De gemeente zal de borden vervangen als ze versleten of kapot zijn en dat kan worden betaald uit de post van vijftig mille die jaarlijks op de begroting staat voor aanschaf en vervanging van bebording. Intussen zal aan de oude borden geen onder houd meer worden gepleegd, wél aan de nieuwe en daarvoor zal nog een bedrag worden uitgetrokken. Gezien de positieve resultaten zal de 1-2-3 sluitingsregeling voorlopig wor den gehandhaafd. Dit ondanks enige weifelende geluiden in de gister avond gehouden raadscommissiever gadering. Horeca Texel, bij monde van Mans Segers, is positief over de 1-2-3 rege ling. Ed Stiekema en Gerard Schui ling, ook lid van deze organisatie, lieten zich per brief echter anders uit over het convenant. Ze zijn het er wel over eens dat de regeling bepaal de voordelen biedt, maar vinden dat niet alle ondernemers zich aan de af spraken houden. Door de „verslon zing" lijkt het eerder op een verlenging van de sluitingstijd tot 03.00 uur. Burgemeester Schipper vond het vreemd dat beide briefschrijvers niet via Horeca Texel geluiden hebben la ten horen, temeer daar een goed overleg bestaat tussen deze organisa tie en de gemeente. Hij wenste wei nig aandacht aan de epistels te schenken. Het is krap, maar nog wel te doen." Gert Jan uit Oosterend: „Als alles perfect loopt, ben ik zestien uur in de week kwijt. Nuttig is het niet, want huiswerk maken in de bus gaat niet en op de boot doe je het ge woon niet. In het begin vond ik het erg vermoeiend, maar je went aan het ritme. En op de boot zit je vaak met een hele groep. Best gezellig, vooral vrijdagmiddag, want dan vie ren we het weekend." Erna Eelman (VVD) vindt de 1-2-3 re geling maar ten dele positief. „In De Koog lijkt het niet zo goed te werken, want ik heb uit dat dorp negatieve reacties gehad." Cor Kuip (Texels Be lang) kwam tot een andere conclusie: „Tot onze verbazing werkt het juist goed. Er is zelfs geen susploeg nodig geweest." Gré Zegers van de PvdA vond dat de regeling teveel verwaterd. Ze stelde voor in de winter de oude regeling (sluiting om 02.00 uur) te handhaven en in de zomerperiode 'de 1-2-3 rege- ling te hanteren. Zowel Groen Links man Peter Bakker, als Horeca-voorzitter Segers en politie functionaris Muus Smit reageerden negatief op dit plan. Bakker: „De re geling is bedoeld tegen overlast, niet om de portemonnee van onderne mers te spekken. De overtredingen neem ik voor lief, maar het doel is bereikt: het is rustiger op straat." Se gers voegde toe dat iedereen net is gewend aan het 1-2-3 systeem. „We hebben op Texel bijna alles gepro beerd dat wettelijk mogelijk is. En dit werkt, dus waarom zouden we daar nu weer verandering in brengen." Slaapplaats Smit legde uit dat het in De Koog nog wel onrustig is geweest, maar dat dat een andere oorzaak heeft. „Er zijn veel kampeerbedrijven dicht bij het centrum. In Den Burg wordt het sneller stil omdat feestvierders er verder vandaan slapen en dus een taxi pakken." Burgemeester Schipper legde uit dat tegen die vorm van overlast in De Koog mogelijk stads- wachten zullen worden ingezet. „We onderzoeken momenteel de mogelijk) heden hiertoe." Hoewel Erna Eelman en Gré Zegers hun bedenkingen hielden, stemden overige commissieleden voor handhai ving van de regeling. Zaterdagavond speelden de dames van De Mareis tegen WGW 6 in de Burgemeester De Koninghal. De uit wedstrijd in november werd eenvou dig gewonnen. De vraag of er wellicht enige onderschatting was kan nu worden gesteld. De Mareis bezetten een vierde positie in de competitie en WGW 6 een achtste. De Mareis kon achter geen vuist ma ken tegen het goed verdedigde WGV\ 6. Ook telde mee dat De Mareis met acht spelers de wedstrijd kon begin nen waardoor enkelen niet in hun spel kwamen. De eerste helft werd nog met een klein voordeel afgeslo ten, maar in de tweede helft kon men die voorsprong niet uitbeiden. Het gevolg was dat de'Mareis meer tegen zichzelf vocht dan tegen WGVi 6. WGW 6 speelde goed op de fast- break en kon zo een voorsprong ne men van 17-23. In de laatste minu ten volgde nog een wanhoops offensief van De Mareis dat het ver-; schil weer terugbracht tot 21-23. Meer zat er niet in. WGW was te recht winnaar. Score: Louise v.d. Sluis 13; Karin Zegers 2; Jacqueline Wilner 2; Gatske Ykema 2, Ria van Maldegem 2. Eindstand 21-23. De opleiding is zó specialistisch, dat voor Marco geen stage-adressen op Texel te vinden zijn. Dit in tegenstel ling tot de andere vier, die allemaal in de eigen omgeving kunnen stage lo pen. Gert Jan heeft acht weken meege draaid op de afdeling algemene zaken van de gemeente. Diana heeft na sta ges in de gezinsverzorging en bij de Gollards besloten om als bejaarden verzorgster te gaan werken, hoewel ze aanvankelijk kraamverpleegster wilde worden. Greta twijfelt nog, maar wil in elk geval niet verder stu deren. Dat kan; met het diploma kan ze bijvoorbeeld een interne opleiding volgen in een ziekenhuis als A- verpleegkundige. Zij heeft stage gelo pen in verzorgingshuis Sint Jan en in de Texelse gezinsverzorging. Niels hoopt komende zomer ervaring op te doen op de „Seahawk" van sleep- vaartbedrijf Leo Visser Zn. uit Ou- deschild. Dicht bij huis Volgens coördinator Dick van der Weide van de sector economie van 't Noorder Hooft College wordt gepro^ beerd stage-adressen zo dicht moge lijk bij de woonplaats te bemachtigen. Voor Texelse scholieren wordt in principe een bedrijf of instel ling op Texel gezocht. De stage moet echter wel van goede kwaliteit zijn. Voor de school is het niet altijd een voudig om aan goede plaatsen te ko men, afhankelijk van de studierichting en het aantal gegadigden. Van der Weide: „Over het algemeen lukt het wel. In de detailhandel vormt het zelfs geen enkel probleem. Van de gemeente krijgen we al jaren voor treffelijke medewerking. Wat betreft technische vakken zijn de mogelijkhe den echter beperkt." Soms wordt een Texelse leerling geadviseerd st3ge te doen aan de overkant. „Het is wel eens gunstig het ons-kent-ons principe overboord te gooien. We praten daar met de betreffende leerlingen individueel over", aldus Van der Weide. Werken op Texel De kaïjsen om uiteindelijk op Texel aan de slag te raken, zijn verschil lend. Naar afgestudeerden van de maritieme (Niels) en technische (Mar co) opleidingen is de vraag groot, maar niet op Texel. Marco kan wel prima terecht bij bedrijven in en rond Den Helder. De maritieme opleiding wordt ook gevolgd door jongens die als stuurman/werktuigbouwkundige op een Noordzee-kotter willen wer ken. Deze opleiding is zeer praktijkge richt. Van der Weide: „Dat moet ook wel, want deze jongens hebben meestal weinig zitvlees. Er is veel vraag, want in de visserij is het een probleem om gediplomeerde mensen te krijgen." Reistijd .Op school zitten in Den Helder houdt in dat veel tijd met reizen verloren gaat. Diana, die in De Cocksdorp woont, zet haar wekker om 6.00 uur, zodat ze met de bus van 7.00 uur de boot van 8.00 uur kan halen. Vanaf het station in Den Helder is het dan nog vijf minuten lopen naar haar schoolgebouw. Op zijn vroegst heeft ze de boot van half vier terug. Lange dagen dus en bovendien krijgt ze, ze ker nu in het examenjaar, vrij veel huiswerk. „Toch heb ik er geen sport of hobby voor hoeven laten schieten. In de interkerkelijke vredesdienst, die in september 1990 werd georgani seerd door de stuurgroep Consilair Proces, stond het Duitse eiland Rü gen centraal. Er was toen een begin nend contact tussen het eiland Texel en Rügen, dat in de Oostzee ligt. In de activiteiten rond deze dienst ont stond het idee om een geloofsdoek te maken en dit aan de mensen aan te bieden. Aan dit doek, dat nu klaar is, hebben zeven vrouwen uit verschi- lende kerken gedurende een jaar ge werkt. Zondag a.s. wordt in de Katholieke kerk in Den Burg om 19.00 uur een interkerkelijke dienst gehouden, in het kader van de week voor de eenheid. In deze dienst staat bovengenoemde geloofsdoek cen traal. Het thema zal zijn: „Wat zet je in beweging?" De allerlaatste kans om in de eerste klasse te blijven, zo zou je het uit- duel van de Texelse dammers tegen OG Andijk kunnen noemen. Het zou een harde dobber worden, dat was bekend, maar door de aangepaste tactiek waren de verwachtingen toch redelijk hoog gespannen. De start was niet best. Weliswaar won Adriaan Bruin zijn partij gemak kelijk, maar Jaap van Heerwaarden en Cees Vinke hadden al enige ste nen achterstand moeten incasseren. Zoals vermeld werd het echter een ontmoeting vol sensatie. Het begon aan bord twee, waar Piet Bakelaar ondanks hevige tijdnood keurig zijn partij wist te winnen. Daarna was het Van Heerwaarden die als eerste, wonder boven wonder, dam wist te halen en bovendien zijn opponent een afschuwelijke blunder zag be gaan zodat hij zelfs de partij won! Aan het bord van Wijnand Bakker ge beurde vrijwel hetzelfde, met dit ver schil dat nu de Texelaar iets te vrijgevig bezig was. Cees Vinke had al in het begin van de partij een mooie damzet in het hoofd, maar in plaats van het beoog de resultaat leverde het hem twee stenen achterstand op. Tegen beter weten in schoof hij plichtmatig naar het einde van de partij, het gaat tenslotte om het clubbelang. Echter,; ook zijn tegenstander toonde zich bij zonder gul en bood Vinke een dam J aan. Uit beleefdheid mag zoiets na-1 tuurlijk niet worden afgeslagen. Vinkt verloor de partij uiteindelijk wel, maa1 vermakelijk bleef het. Vlak na Vinke verloren ook Frans Kir per en Rinus Vittali, laatstgenoemde ging verrassend en enigszins gevoelic onderuit aan het eerste bord. Hier mee werd de 6-0 voorsprong omge bogen naar een 8-6 achterstand. De laatste speler, Victor Voskuil, kon hie geen verandering in brengen, hij kwam niet verder dan remise Een toch wel terechte 9-7 overwin- ning voor OG Andijk. Volgend jaar mag Texel het weer een klasse lager proberen. Met honderden tegelijk meldden koopjesjagers zich zaterdagmorgen bij vakantiepark de Sluftervallei om een keus te maken uit het keuken materiaal dat daar voor spotprijsjes werd aangeboden. Geruime tijd voor aanvang (10.00 uur) zag het al zwart van de mensen", aldus be heerder Dirk Kruk. Onder hen veel bezitters van vakantiehuisjes. Ze za gen het voordelige serviesgoed als een welkome aanvulling op de in boedel van hun onroerend goed en hadden er een reis naar De Cocks dorp voor over. Ondanks de onver wachte toeloop slaagde Kruk, bijgestaan door vrijwilligers van de KNRM, er in de verkoopactie in goede banen te leiden. Vooral de glanzende pannensets bleken erg in trek. „Binnen drie minuten waren ze uitverkocht." Volgens Kruk was om half twaalf de voorraad artikelen schoon op. „Men haalde alleen de neus op voor een paar roestige eet- vorken en enkele oude melkkannet jes." Totaal bracht de koopwaar f6.850,- op. „Een paar duizend meer dan ik had verwacht." Omdat de opbrengst van de gebruikte in ventaris, afkomstig uit ruim dertig huisjes in het Aegon-vakantiepark die zijn gemoderniseerd, geheel is bestemd voor de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij, vulde aannemer Daalder uit Cocksdorp het bedrag aan tot f7000,-. Kruk denkt volgend jaar aan een soortge lijke verkoopstunt. „Maar we weten nog niet waarvoor we dan het geld zullen bestemmen." IFoto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 6