maar nog niet gek „We zijn dan wel oud, Siegfried Egmundis rukte 27 keer uit Zonnebloem-programma minder 3n trek Rustig jaar voor wipperploeg Geen drankrijders Schrijven voor ge- jk| vangenen Karate: Rogier Rood pakt bruine band Gemeente steekt halve ton in verdere automatisering Derde klassering voor zwemmers Waterbouw in het verleden •92 DINSDAG 21 JANUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGiNA 7 Voor het eerst sinds jaren heeft de karateclub Texel een bruinbander binnen de gelederen. Rogier Rood uit 't Horntje verwierf het bruin kort ge leden in sporthal De Ferrerver, waar in examens werden afgenomen door sensei Pim Viguurs, 4e dan Kyokus- hinkarate (the strongest.karate of the world). Worden bij de lagere examens nog wel eens foutjes door de vingers ge zien, bij de hogere examens wordt een grote inzet verwacht. Een goede conditie is vereist om de vele buikspier- en opdruk oefeningen en de diverse partijtjes randori tot een J goed einde te brengen. Ook dient y een bruine bander zo'n twaalf kata's j perfect en met de juiste dynamiek te kunnen lopen. Rogier voldeed aan al deze eisen. De andere geslaagden (van hoog naar laag): 4e Kyu (groene band) Erik Zwart; 5e Kyu (groene slip) René Daalder; 7e Kyu (gele slip) Dave Huizinga; 8e Kyu (blauwe band) Jorinde v.d. Burgh; a Lindert v.d. Burgh; Alexander Hillen; j Valantijn Hillen; Enzo Takes; Michel i Takes; Erik Jan Veeger; 9e Kyu (blau- i we slip) Sabine de Feyter; Daisy van a Leeuwen; Timme Mulder. De karate-trainingen zijn op dinsdag van half zes tot half zeven en op vrij- dag van half zes tot half acht. Geïn teresseerden kunnen vier lessen gratis meetrainen om met deze sport kennis te maken. Inlichtingen: Corrie Timmer, tel 18469 of Marijke v.d. Vleent, tel. 13746. In de nacht van zaterdag op zondag zijn zes automobilisten gecontroleerd op drankgebruik. Geen van hen bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. s |n het blad Wordt vervolgd" van Amnesty International worden maan- delijks voorbeelden genoemd van mensen die onrechtmatig gevangen worden gehouden en/of gemarteld. Met brieven doet Amnesty een be roep op de autoriteiten van de ge noemde landen om de gevangen in kwestie vrij te laten en aan het mar telen een einden te maken. De Texelse groep van Amnesty Internati onal heeft voor deze maand de vol gende brieven gemaakt: Voor Jampa Ngodrup in Tibet. Deze 46-jarige arts uit de Tibetaanse hoofdstad Lhasa is op 24 december 1990 op beschuldiging van spi onage veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 3 jaar. Volgens het vonnis zou Ngodrup een in zijn klinkiek werkende monnik verzocht hebben een lijst samen te stellen van mensen die vastzitten sinds de geweldadige confron taties tussen de politie en de demonstranten op 5 maart 1988. Ngodrup zou de lijst heb- ia- ben doorgespeeld aan een buitenlander die hem in ruil een lijst overhandigde met de na men van gewond geraakte en gevangengeno men deelnemers aan de demonstratie voor onafhankelijkheid op 10 december 1988. Ngodrup zou alles hebben bekepd. De recht bank bepaalde dat Ngodrup na het uitzitten van zijn straf nog 4 jaar lang geen politieke rechten heeft. Amnesty beschouwt Ngodrup als een gewetensgevangene omdat hij werd veroordeeld omdat hij vreedzaam gebruik maakte van zijn recht op het geven en verga ld ren van informatie. 4" Voor Vic Williams in Groot-Brittanië. De 28-jarige Vic Williams, soldaat bij de koninklij ke Britseartellerie, is veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf wegens „desertie en gezagsondermijnend gedrag". Williams moest voor de krijgsraad verschijnen omdat hij vlak voor zijn yertrek naar Saoedie-Arabië was gedeserteerd. Vic Williams heeft nadien kritiek geuit op de Golfoorlog. Hij had last ge kregen van zijn geweten bij het idee in de Golf te moeten vechten. Ter verklaring van zijn gedrag zei Williams dat hij geen andere keus had gehad. Hij was, zq stelde hij, nooit gewezen op zijn recht zich te laten registre ren als gewetens- bezwaarde. De reglemen ten waarin de procedures voor het aanvragen van de status van gewetensbezwaarde zijn vastgelegd, zijn slechts toegankelijk voor offi cieren van het Britse leger. De getuigenissen van officieren voor de krijgsdraad bevestigen jgJ volgens Amnesty dat Williams als dienstplich tige onvoldoende over zijn rechten is in gelicht. De laatste brief is voor Abie Nathan in Israël. Deze 64-jarige vredesactivist zit sinds 10 ok tober vast. Hij werd veroordeeld tot 18 maan den gevangenisstraf wegens het overtreden van een wet uit 1 986. Deze wet verbiedt Is raëli's om zonder toestemming contact te hebben met door de regering als „terro- .jJ ristïsch" bestempelde organisaties. Nathan wordt er van beschuldigd op 10 en 16 maart a3' 1990 de leider van de PLO, Yassan Arafat in Tunis te hebben ontmoet. Daar zouden zij hebben gesproken over het vredesproces in (u;i het Midden-Oosten, directe onderhandelingen tussen PLO en Israël, de Palestijnse opstand en het lot van de in Libanon verdwenen Israë- ïlid "'lische soldaten. Na zijn-veroordeling zei Na than dat „dit een tragische dag was voor de a. democratie, de mensenrechten en de vrede". De wreedzame acties van Nathan vallen ech- 'e; ter binnen het internationaal erkende recht op 1I6( vrijheid van meningsuiting en het recht op vereniging. Amnesty beschouwt Nathan als gewetensgevangene. Wie ook voor deze mensen wil schrijven kan kosteloos voorbeeld- e' brieven ontvangen. Voor brieven en meer informatie: Willem Witte, Oesterstraat 17, Oosterend. Tel. 18870. De gemeente gaat verder met auto matisering. B en W zijn accoord ge gaan met de aanschaf van pc's, printers, programma's, modems e.d. De kosten kunnen worden gedekt uit het bedrag van f50.000,- dat jaar lijks voor uitbreiding en verbetering van de automatisering beschikbaar isz Het college handelt conform voorstel len die zijn gedaan door de eigen „stuurgroep automatisering". De uit breiding heeft gunstige gevolgen voor de bevolkingsadministratie, afgifte van rijbewijzen en paspoorten, het wegen- en rioolbeheer, onroerend goed-administratie e.d. Zondag deed een dertigtal leden van Zwem- en Poloclub TX'71 mee aan zwemwedstrijden in Purmerend. Naast de Texelse vereniging was er nog een vijftal andere verenigingen aanwezig: Proface/DAW uit Alkmaar, Het Zwet uit Wormerveer, De Bree- kers uit Landsmeer, De Ham uit Zaanstad en ZV Waterland uit Mon- nickendam. De jongste deelnemers hadden het best moeilijk tegen al hun concurrenten, maar de iets oude re leden van TX '71 deden het best goed. Zeker als in aanmerking wordt genomen dat de Texelse vereniging in de wintermaanden relatief weinig traint. Diverse zwemmers en zwemsters vielen in de prijzen. Maar liefst zeven maal behaalde TX '71 een eerste prijs, zes maal een twee de en vier maal een derde. De be haalde medailles werden door de volgende deelnemers in de wacht gesleept: Meisjes tot 10 jaar: Eline Zijm, twee keer eer ste prijs (25 m. borstcrawl, 25 m. rugcrawl). Jongens tot 10 jaar: Sebastiaan Ran, twee keer eerste prijs (25 m. rugcrawl, 25 m, borstcrawl). Meisjes tot 12 jaar: Laura Witte, eerste prijs (50 m. borstcrawl), derde prijs (50 m. schoolslag). Meisjes tot 14 jaar: Nathalie Ran, tweede prijs (50 m. schoolslag). Jon gens tot 14 jaar: Merlijn-Adema, derde prijs (50 m. schoolslag). Meisjes tot 16 jaar: Tama ra den Brok, eerste prijs (50 m. rugcrawl), tweede prijs (50 m. vrije slag), Marieke Hut, derde prijs (50 m. borstcrawl). Jongens tot 16 jaar: Emile Keijser, tweede prijs (50 m. rug crawl), derde prijs (50 m. borstcrawl). Dames: Esther Hut, eerste prijs (50 m. vrije slag), Pa tricia den Brok, tweede prijs (50 m. vrije slag), tweede prijs (50 m. schoolslag). Heren: Olivier de Koning, eerste prijs (50 m. vrije alg), derde prijs (50 m. schoolslag). Op de tien maal 25 meter vrije slag estafette wist de Texelse ploeg zich naar een schitterende tweede plaats te zwemmen in een tijd van 2.52,9. Sopraan Caroline Kaart zong de sterren van de hemel tijdens het Zonnebloem-feest. IFoto Gerard Timmerman) schikbaar. Voor begeleiding van het publiek - een deel volgde de show vanuit de rolstoel - vereiste de nodige inzet. Behalve de twaalf vaste men sen hielpen ook zeven „eendagsvrij- willigers" mee om alle bezoekers naar hun plek te begeleiden en van een natje en een droogje te voorzien. Stedenspel Ton Bruinincx, districthoofd in Noord holland was vol lof over de inzet van de Zonnebloem-afdeling op het eiland. „Texel bewijst dat met een ge zonde dosis inzet veel mogelijk is." Bruinincx legt uit dat elk jaar een team van, meestal bekende, artiesten door de Zonnebloem worden gecon- traoteerd „Een gavarieerde show, waarmee ze kris-kras door het land trekken." De amusementsvoorstelling werd geroutineerd aan elkaar gepraat door Judith Bosch. Veel van de aan wezigen herkende de presentrice, die ooit samen met collega Dick Pas- schier naar het eiland kwam toen Texel meedeed aan het- Stedenspel van de NCRV. Bos: „Ik heb het toen erg naar mijn zin gehad." Ze infor meerde terloops naar Jo Engelvaart, met wie ze het destijds goed kon vinden. „Wat, is hij geen burge meester meer?" Toch heeft ook de carrière van Judith Bosch een andere wending genomen. Voor het publiek verklaarde ze geen tv-ambitie meer te hebben. „Dat hoeft voor mij niet meer zo nodig. Nu begeleid ik de nieuwe generatie tv-presentatoren, dat vind ik veel leuker." Het Zonnebloem-evenement, waaraan ze al veertien jaar meewerkt, blijft ze wel presenteren. „Dit jaar samen met Lisette Hordijk, maar die is vandaag verhinderd," De blonde presentatrice begaf zich tijdens de show spontaan tussen het publiek en ondervond, te gen haar verwachting in, dat de eiland-veteranen erg gehecht zijn aan Texel. Mevrouw Kager uit Den Burg: „Als ik even met de boot over ben, wil ik gauw weer terug." Van haar verwachte afkeer van de toeristen viel niets te bespeuren. „We moeten d'r met z'n allen toch van eten", kreeg ze te horen. Show Judith Bosch (47) introduceerde die zelfde middag een keur van artiesten. Zangeres Loeki Knol bracht een med ley van Tom Manders (Dorus) ten ge hore. Daarnaast zong ze liedjes van Wim Sonneveld en Toon Hermans, die eveneens goed in de smaak vie len. Spectaculair was het optreden van acrobatenduo Les Bensons. Va der en dochter haalden halsbrekende toeren uit op de bühne en dwongen respect af. Geheel anders was de vo cale bijdrage van duo Barbara en Bas. Hoewel hun aandeel betuttelig aan deed, kregen ze met „Ik ben dan wel oud, maar nog niet,gek", de zaal aan het zingen. „Van mij mogen jullie Ge rard Joling naar Texel halen", opperde een dame van respectabele leeftijd. Ze vond dat de populaire zanger een welkome afwisseling zou zijn op het - programma. Hoogtepunt was het op treden van operette-diva Caroline Kaart. De zaal zat muisstil gekluisterd aan de lippen van rijzige sopraan. Presentatrice Judith Bosch, die zei dat de voorstelling nog wordt bijge schaafd, was na afloop vol lof over de ambiance. „Een ruime bühne en een enthousiast publiek." De première van het amusementsprogramma van de Zonnebloem, dat tijdens een toer nee door het land 56 maal wordt gespeeld, vond zaterdagmiddag plaats in de Burgemeester De Koninghal. Zo'n 250 bezoekers, voornamelijk ouderen, gaven gehoor aan de uitnodiging van de vereniging die zich inzet voor het welzijn van mensen die aan huis zijn gebonden. „Ietsje minder dan vorig jaar", aldus Ans Gieles, voorzitter van de Texelse onder-afdeling. „De mensen zijn steeds moeilijker hun huis uit te krijgen." Hoog tepunt van de show vormde het optreden van sopraan Caroline Kaart. Twaalf vrijwilligers, verbonden aan de Zonnebloem, zetten zich het hele jaar in voor veelal hoogbejaarde Texelaars. „Hun taak varieert van een bezoek aan huis, om gewoon wat bij te pra ted, tót hét begeleiden van "hulpbe hoevenden tijdens een uitstapje", verklaart Ans Gieles. De Zonnebloem richt zich op mensen uit het verzorgings- of verpleegtehuis, maar ook op ouderen die nog zelfstandig wonen. Behalve de feestmiddag is er oök jaarlijkse een uitstapje per schip. Vergrijzing Door een vergrijzende bevolking neemt het aantal bejaarden toe. Ge lukkig staat de Zonnebloem er niet slecht voor. „Op het eiland hebben we 470 ondersteunende leden." Daarnaast bekostigt de Zonnebloem het welzijnswerk uit collectes, acties en bijdragen van sponsors. De kosten die worden gemaakt zijn niet mis. Ans Gieles: „De gage van de ar tiesten voor dit optreden bedraagt 76.500,-. Daarbij komt zaalhuur en nog andere kosten." Het vervoer van mensen uit De Cocksdorp van en naar de show werd belangeloos ver zorgd door Taxi Toon Smidt. Dokbe- drijf Hans Boom uit Oudeschild stelde gebak tijdens de pauze be- Presentatrice Judith Bosch maakte tijdens de Zonnebloem-feestmiddag een praatje met Jaap Kok. IFoto Gerard Timmerman) De wipperploeg van De Koog heeft een rustig jaar achter de rug. In 1991 werden negen reddingsacties gehouden, tegen achttien in het jaar ervoor. Dit jaar is men al weer twee maal in touw geweest. De redding boot Siegfried Egmundis rukte ze venentwintig keer uit, dat is iets meer dan in 1990. De Siegfried, assisteerde maar liefst veertien keer bij problemen met ple zierjachten. Zo sleepte de reddings boot in juni bij hoge zeegang het Duitse, elf meter lange jacht „Scirro- ca" uit de gronden. De Duitse schip per toonde, onder aanmoediging van de reddingbootbemanning, zijn dank baarheid door DM 400,- aan de KNRM te schenken. Het Franse jacht „Feeling", met ze ven opvarenden aan boord, werd door de Siegfried van de Vliehors ge haald. Dat de alarmering door red- dingbootschipper Jaap Groen was opgevangen, mag als een klein won der worden beschouwd, want de „Feeling" had alleen een portofoon met een zeer klein bereik aan boord. Een grote actie die bij nader inzien als loos alarm kon worden be schouwd betrof de zoektocht naar een man, die zonder boot in de nabij heid, wandelde op een drooggevallen plaat. Hij bleek daar te zijn afgezet om kokkels te zoeken en werd tegen de avond weer opgepikt. „Zeven jaar geleden is er ook eens zoiets ge weest, maar toen ging het mis en verdronk er iemand", aldus Groen. Onlangs kwam de Siegfried nog in het (landelijke) nieuws door de deel name aan de zoektocht naar slacht offers van de neergestorte Tornado-jachtbommenwerper. Groen: „Dat waren tevens de' enige twee slachtoffers die we in 1991 hadden. Voor de rest hebben we in totaal 16 personen in veiligheid weten te bren gen." Verbouwing Hoewel het qua reddingen een rustig jaar was voor de wipperploeg, heeft de bemanning het toch razend druk gehad. De verbouwing van het boo thuis kostte de nodige uurtjes. Er vielen gelukkig geen slachtoffers te betreuren in het rayon van wipper ploeg De Koog. Dat was in 1990 wel het geval. Van de negen acties speel den zich zes af op de Noordzee en drie op de Waddenzee. De wipperploeg is gestart met een cursus marifonie. Daarnaast zal de bemanning van de rubberboot het vaarbewijs moeten halen. Oud gezagvoerder Cees Vlas brengt mo menteel het navigeren en kompas varen weer op peil. Winkel De reddingswinkel, die was gehuis vest bij familie Vlas in Den Burg, is verhuisd naar het boothuis in De Koog. Na de fusie van KNZHRM met de Zuidhollandse reddingsmaatschap pij, waardoor de naam in KNRM is veranderd, is er een nieuw assorti ment voor de reddingswinkel ge vormd. Het beheer berust bij Gerda Rüngs (tel.17572) en Hans Bakker (tel. 17486). Deze foto is eigendom van me vrouw E. Witte („Emma van Plassendaal") uit Den Burg. Meer dan twintig arbeiders poseren in een bouwput rond een stoomhei- blok. Volgens het gedrukte op schrift op het passepartout is het een „Opname tijdens het maken van de fundeering voor een uit wateringssluis in de Zuiderzeedijk van het Waterschap de 30 Ge meenschappelijke Polders op Texel". De foto werd gemaakt door W.E. Boelsums, Ko ningstraat 60 in Den Helder. Vra gen die de foto oproept zijn: welke sluis kan dit zijn en bestaat hij nogIn welk jaar werd de foto gemaakt? Welke personen komen erop voor? Bij het Waterschap Texel wordt ver moed dat het gaat om de zg. grote Waalder sluis, die in de ze ventiger jaren is verdwenen. Dit was een zg. suatiesluis, die van zelf open ging door de druk van het polderwater. Anderen menen dat het de bouw van de uitwate ring van het gemaal De Schans zou kunnen zijn. Wie weet er meer van? Graag een seintje aan de redactie.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7