Molenkoog: hoe lang nog? Donkere wolken boven zwembad Schietoefening Tafeltennisser Strous op dreef in Hoorn Margriet Mets goed op dreef Dames Mareis winnen van Break Out 2 Aanpassing Redoute niet ten koste van landschap Toren NH-kerk De Cocksdorp gerestaureerd? Oprichting van VVN afd. Texel Winkeldiefstal Dure dug-outs VERVOLG VAN PAGINA 1 VRIJDAG 31 JANUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Gisterochtend was de luchtdruk vrij wel even hoog (1039 millibar, tegen 1042 maandag), maar de wind was uit het oosten gaan waaien. Iets gunstiger, zo leek het, maar het slechte zicht verhinderde dat de ne gen deelnemende vliegeniers hun bommen mochten afwerpen. Volgens een woordvoerster van de vliegbasis Leeuwarden is niet overwogen om de oefening uit te stellen naar vrijdag (vandaag). De beschietingen zijn on derdeel van een instructiecursus, die totaal twee maanden in beslag neemt. Schade Defensie heeft de afgelopen dagen zeer correct gehandeld. De gedupeer den werden serieus te woord gestaan en er werd zoveel mogelijk openheid betracht. Dinsdag al kwamen twee officieren van de vliegbasis Leeuwar den naar Texel om poolshoogte te nemen. De burgemeester ging met hen op pad. Schade-experts van het ministerie, onder aanvoering van de heer J. de Vries, maakten gisteren een rondgang over het eiland. In gezelschap van wethouder Krijnen en ambtenaar Frans Lugtmeyer van bouw- en wo ningtoezicht werden alle schadegeval len bezocht. Na de vier meldingen van maandag kwamen er bij de ge meente dinsdag en woensdag nog negen bij. Afkomstig van Texelaars die naar aanleiding van de publiciteit hun woning inspecteerden. Net als maandag ging het voornamelijk om lichte schade, zoals scheurtjes in ge vels en binnenmuren. Het geval van de familie Eelman was de enige uit zondering. Met een paar gedupeerden met klei ne schade (gebarsten ruiten) werd di rect een schadevergoeding overeengekomen. Anderen kregen het advies een aannemer in te schakelen en die een offerte te laten uitbren gen. Deze moet dan worden op gestuurd naar het ministerie van defensie. De Vries zegde toe dat in duidelijke gevallen de schade op zeer korte termijn (wellicht binnen een week) zal worden geregeld. Vers of oud In opdracht van b en w maakten gemeente-ambtenaren de afgelopen dagen van elk geval een schaderap- port op. Hoe constateren zij dat een scheur vers is? „Oudere breuken zijn verkleurd, er zit vuil in of begroei ing", vertelt Maarten Smit van bouw en woningtoezicht. Volgens hem was in één geval de schade niet door de oefening veroorzaakt en waren er een paar twijfelgevallen. „Dat hoeft niet te betekenen dat mensen be wust hebben geprobeerd een slaatje uit de situatie te slaan. Men kan ons ook voor de zekerheid hebben ge beld, toen scheuren werden ontdekt die nog niet eerder waren opgeval len." Vrijwel alleen oudere woningen zijn getroffen. Over nieuwbouwwoningen in De Cocksdorp en omgeving kwa men geen klachten. De verst verwij derde melding van schade komt van het Waalenburgerdijkje. Door de tril lingen was daar stucwerk naar bene den gekomen en waren scheurtjes ontstaan in het metselwerk. Van elke situatie zijn foto's gemaakt. Tesamen met de rapporten dienen ze als onaf hankelijk bewijsmateriaal, dat moge lijk een rol speelt in de verdere afhandeling. Anti-reclame Een bijzondere melding was afkom stig van vakantiecentrum De Krim. Daar was geen sprake van materiële schade, maar wel werd een mogelijke inkomstenderving wegens anti reclame aan de orde gesteld. Voor defensie-afgezant De Vries aanleiding om er een bezoek te brengen. Krim- bedrijfsleider André van der Vliet: „Maandag hebben we de klachtenlijn gebeld. Zaterdag hadden we een lan delijke advertentiecampagne en maandag kregen we positieve aan dacht in een tv-programma van de NCRV. Het effect hiervan werd door de oefening ondergraven, want dins dag kwam De Cocksdorp in enkele grote kranten op een heel andere wij ze in het nieuws. Vervelend als je het eiland promoot met rust, ruimte en natuur." De Krim heeft geen schade claim ingediend. Volgens Van der Vliet vertrok één gast naar een kam peerterrein elders op Texel, omdat zijn hond niet tegen het lawaai kon. Hij heeft echter niet de indruk dat de straaljager-overlast in het verleden aanleiding was voor gasten en bungalow-eigenaren om De Krim de rug toe te keren. Toch is terugdrin ging van de huidige overlast ge wenst: „De tot nog toe getroffen maatregelen helpen niet echt. Op tien vliegers heb je er altijd wel een tje die in de fout gaat. Die krijgt dan een strafpunt en doet het niet meer, maar dan komen de volgende tien waarvan weer één foute, enzovoort. En bij sommige windrichtingen hoor je ze allemaal, ongeacht de vliegrou te." De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee veroordeelde de oefeningen scherp en eiste net als het Texelse college van b en w afge lasting voor de gisteren geplande oe fening. In een telegram aan minister Ter Beek eiste de Waddenvereniging tevens sluiting van de Vliehors, om dat „het over moet zijn met de over last en schade voor bevolking en natuur". Ook de Waddenvereniging wil de kwestie aankaarten tijdens de zitting van de kamercommissie op 13 februari. De flycatcher, een radar-apparaat dat tot tweemaal toe op de dijk bij het reddingboothuis werd geplaatst om de bewegingen van de straaljagers nauwkeurig te registreren. Naar aanleiding van de eerste metingen, in 1989, werden maatregelen genomen. De tweede meting, afgelopen jaar. moet uitwijzen of de aanpassingen hebben geholpen. Archieuots „We kunnen nog wel jarenlang kunstmatige ademhaling toepassen, maar er zijn grenzen. Over enige tijd moeten we misschien een beslissing nemen die we niet leuk vinden." Ate Rienstra (CDA), vervanger van Ge- lein Jansen in de raadscommissie i voor welzijnsbeleid, verwoordde de gedachten van zijn collega's goed. Het jaarverslag van Molenkoog werd door hen geprezen, maar voor de toekomst van het zwembad dreigen donkere wolken. Het zwembad draait al jaren met ver lies. Afgelopen jaar is het aantal be- zoekers gedaald (van 25.045 tot 17.762). Dit wordt geweten aan de I slechte weersomstandigheden in het voorseizoen. Het gasverbruik is daar entegen gestegen. Aan het eind van het seizoen is in overleg met het personeel en een ad viescommissie een beleidsplan voor dit jaar opgesteld. Besloten is onder andere het bad van 1 mei tot eind september te openen, om een slecht voorjaar enigszins te omzeilen. Moderniseren Hoewel de staat van onderhoud van het bad goed is, laat de kwaliteit te wensen over. De manier waarop mensen willen recreëren is in de loop der tijd veranderd. Het bad is echter niet gemoderniseerd. Vandaar dat plannen moeten worden ontwikkeld om Molenkoog aan te passen aan de eisen van deze tijd. De medewerkers wilden hiertoe een onderzoeksbureau inschakelen, maar het college van B en W is van mening dat elders in den lande genoeg vergelijkingsmateriaal voor hande is om een rapport voor de toekomst mee op te stellen. De raadscommssieleden spraken hun zorg uit over de voorziening. „Ik hoop dat het lang blijft bestaan, maar ik zie het somber in", aldus Gerbrand Poster (Texels Belang). Hij drong erop aan de toekomstvisie in oktober vóór de begroting te behandelen. Zanddijk. De dorpscommissie van De Cocksdorp en Eierland heeft de gemeente gevraagd eenrichtingver keer in te stellen op de Zanddijk. De overleggroep verkeerszaken, die zich over deze vraag zal buigen, wil eerst de redenen van dit verzoek weten en zal nagaan bij Staatsbosbeheer waar om het eenrichtingverkeer dat op de Zanddijk in het verleden van kracht was is opgeheven. Zondag werden in Hoorn de jaarlijkse afdelingskampioenschappen tafelten nis gehouden. De afvaardiging van Tetak bestond uit Lieuwe van der Veen, Alex Bakker, Cecile Strous, Kees van Houten en Fred Mosk. Er werd gestart met de dubbelspelen. Mosk en Van der Veen speelden een vijfkamp in de F-klasse. Ze wisten geen partij in winst om te zetten. Bakker en Van Houten konden in de G-klasse in hun poule één partij win- Bowlingspeler Erik Daalder, die in z'n eentje het Boys Team vertegenwoor digde, was niet opgewassen tegen het geweld van de All Stars waarvan alle drie de spelers goed gooide. Ondanks een hoge game van 228 van Jaap Krijnen kon Recht voor z'n Raap niet op tegen IBS-Oele waarvan Marco Mattner 200 gooide. Klaas Veldman van Strandplevier haalde met drie 200 games de pun ten voor zijn team binnen. In de damesleague behield Tabak Mets door een overwinning tegen Klavervier haar koppositie. Margriet Mets van MNC was wel goed op dreef. Het sterk spelende team vond weinig tegenstand bij de dames van De Pins en behaalde zo een makkelij ke overwjnning. Jeugdspeelsters Bar ry en Merlin Huisman behaalde de overwinning tegen de Deurdouwers. Uitslagen: Tabak Mets-Strandplevier 2-3; IBS-Oele-Recht voor z'n Raap 4-1; Boys Team-All Stars 0-5; Tabakshop-Champion Sisters 4- ZiHotel Teatenhove-Verseput verzekering 2-3; Baanbrekers-BBT 3-2; Sommeltjes-Bar 't Gal joen 2-3; Team 26-Drogisterij Mets 3-2; Ex- Spares-TZN 1-4; LBL-Hocus Pocus 3-2; Tabak Mets 2-Hotel De Weal 0-5; Question-Girls team 4-1; T-Fords-Questoion 1-3; MNC-De Pins 3-1; Klavervier-Tabak Mets 1-3; Deurdouwers-Kegelvreters 1-3. De Gazzies- Strandplevier 3-1; Beerekuil-Drogisterij Mets 1-3. nen. Cecile Strous dubbelde met Ria Nolles van TTV Disnierats uit Hoorn. Zij kwamen met een F-licentie in de verzamelklasse. Ze werden ongesla gen kampioen in deze klasse, een knappe prestatie. De enkelspelen begonnen om 13.00 uur. Daarin deden de heren het niet al te best. Bakker won vier van de zes partijen, Van Houten wist twee van de vijf partijen op zijn naam te zetten en ook Van der Veen won twee partijen. Mosk zette één van de zes partijen om in winst. Cecile Strous speelde met een F-licentie in de verzamelklasse E-F. Er werd in twee poules van vijf gespeeld. De eerste twee gingen door naar de kruisfinales. Strous won zeer sterk spelend alle vier partijen en trad aan tegen de nummer twee van de ande re poule. Deze was nét iets te sterk, zodat ze voor de derde en vierde plaats moest strijden. Hierin speelde Strous opnieuw sterk en won in twee sets (21-17 en 21-16). Zodoende legde ze knap beslag op de derde plaats. Zaterdag speelt Tetak in sporthal De Ferrever in Den Burg de eerste wed strijd van de voorjaarscompetitie. De spelers zijn dan: Lieuwe van der Veen, Kees van Houten en Martin Janssen. De aanvang is 14.30 uur. Na de gevoelige nederlaag van vori ge week kwam Break Out 2 uit Hip- polytushoef nu naar Den Helder. Zij staan op een zesde plaats en de da mes van het basketballteam de Ma reis op de vijfde. De Mareis spelen hun basketballcompetitie in de derde klasse waarin de teams sterk aan el kaar gewaagd zijn. In de eerste helft tegen Break Out 2 speelden De Mareis weloverwogen aanvallend en ook de verdediging zat als vanouds goed in elkaar. Dit bracht de tussenstand op 15-7. De marge bleek echtere veel te klein te zijn en de Mareis bechikte niet over een wisselspeelster. Hierdoor kreeg Break Out 2 kansen en naderde tot op drie punten. De Mareis speelden in de laatste minuut op balbezit, ech ter zonder het gewenste resultaat. Break Out 2 kwam door een driepun ter langszij, dit resulteerde in een stand van 19-19. Door dit gelijkspel De reconstructie van de Redoute zal niet ten koste gaan van het karakter van het landschap. Deze toezegging van het college van b en w is voor de werkgroep Landschapszorg Texel voldoende aanleiding voor het intrek ken van een bezwaarschrift tegen de voorgenomen reconstructie van deze verbindingsweg tussen Oudeschild en de veerhaven. Landschapszorg twijfelde aan het nut Met verschillende acties is geld inge zameld voor restauratie van de NH- kerk in De Cocksdorp. De gemeente is eigenaar van de toren. Omdat de kerk toch in de steigers gaat, wil het college van b en w daar meteen on derhoud aan laten plaatsvinden. Daar was al 7270.000,- voor beschikbaar, maar er is nog eens 723.500,- nodig. Het rijk zal op termijn 7178.000,- te rugbetalen in het kader van de monu mentenregeling. Op vrijdag 27 maart om 15.15 uur wordt in het raadhuis een oprich tingsvergadering gehouden van Veilig Verkeer Nederland afdeling Texel. N. Drenth en de dames Rüngs-Wuis en Leegwater-Klimp hebben zich kandi daat gesteld voor een bestuursfunc tie. De overleggroep verkeerszaken van de gemeente zal nog meer per sonen hiervoor benaderen. kwam er een verlenging van drie mi nuten. De motivatie was ver te zoe ken, maar toch lukte het Jacqueline Wilner om in de tweede minuut een driepunter en daar overheen nog eens een tweepunter te scoren. Een overwinning van 24-21 voor de Mareis. Scores:Jacqueline Wilner 12, Odile Nitsche 10, Ria van Maldegem 2. van de aanpassing. „De route is ver re van ideaal. Door verbreding van het asfalt naar vijf meter en het af snijden van de bochten zal het tracee in een snelweg veranderen." Een ver hoging van de weg, ter hoogte van het poldertje Ceres, die door het Wa terschap Texel werd voorgesteld, schoot helemaal in het verkeerde keelgat. Nadat van de traceeverho- ging in de reconstructie werd afge zien, ging Landschapszorg alsnog accoord. „Dat de weg jarenlang prak- tiscn niet is onderhouden en dus wel aan een opknapbeurt toe is, is ook ons niet ontgaan", lichtte G. Cadée toe namens de werkgroep. B en w beloofden tijdens de commissieverga dering ruimtelijk- en huisvestingsbe leid woensdagavond bij de uitvoering van de werkzaamheden aan de Re doute bestaande plasjes en bosjes zoveel mogelijk te ontzien. Een 67-jarige vrouw uit Den Burg werd dinsdagmiddag betrapt toen zij goederen uit een winkel meenam zonder deze bij de kassa af te reke nen. De vrouw had ondergoed ter waarde van 722,- in haar tas gestopt. Tegenover de politie, die door de win kelier was ingelicht, verklaarde ze dat zij vergeten was dat de spullen in haar tas zaten. De politie maakte proces verbaal op, maar omdat het de eerste keer betrof krijgt de vrouw geen straf. SV Texel is zich te pletter geschrok ken van een rekening die de club kreeg voor twee dug-outs. Deze be droeg 711.408,-, terwijl men rekende op een bedrag van rond de 75000,-. De gemeente wordt verzocht aanvul lende subsidie te verlenen. De misre kening is ontstaan doordat de club heeft verzuimd een prijsopgave te vragen, voordat de opdracht werd gegeven. De leden van de commissie voor wel zijnsbeleid vonden dat deze zaak eerst maar eens door de bezwaar- en beroepschriftencommissie moet wor den besproken. Gerbrand Poster (Texels Belang) hoopte dat zijn mede raadsleden de aanvraag welwillend behandelen. „De mensen hebben te goeder trouw gehandeld." Wethouder Tine Krijnen is echter bang voor pre cedentwerking en Gré Zegers (PvdA) wees erop dat met gemeenschaps geld zorgvuldig moet worden om gesprongen. 'e CocksÖo Overzicht v handelen. i de tot dusver bekende schadegevallen. Defensie wil de claims met spoed af- Defensie belegde onder meer een hoorzitting in De Cocksdorp. Voorgesteld werd toen de aan vliegroute 30 graden te draaien, wat aan de hand van kaarten werd gedemonstreerd. (Arch,effotoi Bomkrater op de Vliehors. ontstaan tijdens de oefeningen met zware munitie de afgelopen week. Op de achtergrond de restanten van het geëxplodeerde container. ifoio Harnnge- Cou.-c

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5