WEEKEND Meer dan tienduizend kilo straatvuil per week Op naar de 10.000 vrienden BEDRIJVIGHEID wippertoestel Louis van Tongelen, Texels schoonmaker Broek CRYPTOGRAM Pieter de Vries exposeert op Westfriese Flora Avond over huidverzorging Borstprotheses bij Eline Ondermode Cafécursus POES IN DIT NUMMER HORSZEL Oorlog!! VRIJDAG 31 JANUARI 1992 PAGINA 7 Regelmatig wordt aan de balie van Eco- mare door bezoekers gevraagd hoe zij de zeehondenopvang kunnen steunen. Ze dragen de zeehonden een warm hart toe en willen graag iets geven. Een gel delijke bijdrage is natuurlijk altijd wel kom, maar het is ook leuk om mensen die geïnteresseerd zijn in het wel en wee van de zeehonden regelmatig te infor meren en ze op de hoogte te houden van de activiteiten die in Ecomare plaatsvinden. Zo kwam een aantal medewerkers van het centrum zo'n vier jaar geleden op het idee een donateursclub op te richten:: „Vrienden van de zeehondenopvang Eco mare". De donateurs betalen minimaal '15,— per jaar en ontvangen daarvoor tweemaal „De Zeehondenkrant". In dit krantje wordt het laatste nieuws verteld omtrent de zeehonden en ook het overi ge Ecomarenieuws is erin te lezen. Te vens krijgen de donateurs reductie op de entreeprijs bij een bezoek aan Ecomare. STIMULANS Men is begonnen met het aanschrijven van de bezoekers, die hun naam en adres vermeld hadden in het gastenboek. Er werd informatie gestuurd en gevraagd of zij „vriend" wilden worden. Verder werd er aandacht aan geschonken in de Texel se Courant, de Texeltoerist en in het cen trum zelf. De club is nu uitgegroeid tot Horizontaal 1 Het omroepstation dankt zijn vermo gen niet aan eigen personeel; 7. Over een half jaar zijn die meesters anders; 8. Heet anders; 10. Kaasfarm; 12. Slaapstad; 13. Werkte een soort computer naar binnen. Vertikaal 2. Gebakje op Bommelstein; 3. De reke ning van de schel is aanzienlijk; 4. Wa gen in een ark; 5. Ongeveer op deze plaats kun je er in schrijven; 6. Eet anders in de trein; 7. Bericht uit Oss; 9. Soort bunzing op de gitaar; 11. Haast zich koortsachtig. Op het eerste gezicht lijkt het werk eentonig, maar schijn bedriegt. Nie mand kent beter het plaveisel van de straten en wegen van Texel dan Louis van Tongelen. „Geen straat is hetzelfde" en „Vegen in Den Burg is anders dan vegen in bijvoorbeeld Oosterend." Aan het woord is de man die al jaren dagelijks met zijn veegwagen over het eiland rijdt. Binnenkort in de Vut, maar voor het zover is heeft hij nog één wens... ongeveer 7000 leden. Een deel daarvan is Texelaar. De plaatselijke betrokken heid voelen de medewerkers van Ecoma re als een enorme stimulans. Men is blij dat de Texelaar Ecomare nog steeds ziet als „eigen museum". Verder komen de donateurs overal vandaan. Er zijn een aantal zeer actieve leden, die in hun eigen woonplaats voorlichting geven over de „Vrienden van de zeehondenop vang Ecomare". Er komen heel wat dona ties uit het buitenland, voornamelijk Duitsland en België, maar ook zelfs en kele uit Zwitserland en Griekenland. EXTRA Als alle kosten van de donatie worden af getrokken, blijft er ongeveer flO,over, dat betekent zo'n f70.000,— extra in komsten voor Ecomare, die van het grootste belang zijn. Het bedrag wordt zoveel mogelijk besteed aan zeehonde nopvang. Zo is het strandje waar de jon ge zeehondjes geboren worden ervan opgeknapt. De nieuwe opvang voor de zeehonden is er gedeeltelijk van betaald, evenals de nieuwe zuiveringsinstallatie. Natuurlijk moet ook het nodige aan on derhoud worden besteed. Ook nu zijn er alweer ideeën om de donateursgelden te bestemmen: De opvangbakken voor de jonge zeehondjes zouden eigenlijk met een kleine bak moeten worden uitge breid, in verband met ruimtegebrek. Dit kan mooi samenvallen met de verbou- Louis van Tongelen werkt al vanaf 1980 bij de gemeente. Daarvoor was hij vijfen twintig jaar werkzaam bij een boer in De Cocksdorp. „Op een gegeven moment werd de boel verkocht en kon ik in dienst komen bij de gemeente. Ik heb van alles gedaan, plantsoenendienst, op de vuil niswagen en de kolkenzuiger. Ik kreeg echter last van mijn knie. Bleek een voet balknie te zijn. Zodoende kwam ik op de veegwagen. Ik volgde Dick Schotanus op", aldus Louis van Tongelen. IN DE VUT Gemiddeld haalt hij tien tot elf ton straat- vuil per week op. Hij rijdt over het hele eiland, iedere dag een ander dorp. Bo vendien „bedient" hij op dinsdag de Teso. Het centrum van Den Burg krijgt twee keer per week een veegbeurt. Louis van Tongelen: „Ik zit nu zo'n zes jaar op de veegmachine. Dit wordt mijn laatste jaar. Als moeder Dales een beetje mee werkt, ga ik in november in de VUT. Daar kijk ik op zich wel naar uit ja. Ik zal me geen moment vervelen, ben altoos bezig. Tuus zitten is niks voor mij. Ik zal veel be zig zijn in mijn tuuntje." WENS Hij heeft nog wel een wens en deze zal binnenkort in vervulling gaan. De oude wing van de vogelopvang, die momen teel bezig is. ACTIE Er wordt dus al een heleboel gedaan in Ecomare, maar er blijven altijd wensen over. Voor die wensen is veel geld nodig en zijn donateurs onmisbaar. Ecomare voert op dit moment een kleine actie om het aantal vrienden uit te breiden. Ze roepen hun donateurs op om allen een nieuwe vriend te maken, zodat het aantal zal verdubbelen. De 10.000ste die zich aanmeldt, wordt een onvergetelijke dag op Texel in het vooruitzicht gesteld. U kunt donateur worden door minimaal f 15,over te maken op giro 7671 ten na me van zeehondenopvang Ecomare on der vermelding: „nieuwe vriend". Op de Westfriese Flora, die van 14 tot 23 februari wordt gehouden, zijn foto's te zien van Pieter de Vries uit Den Burg. Hij toont twaalf, merendeels op Texel gemaakte opnamen, die een plaatsje krijgen in stand 463, vlakbij de kinder boerderij. Het zijn allemaal „futuristische land schappen" die een geheimzinnige, ruige sfeer uitstralen. Ze passen daarom bij het thema van de Westfriese Flora: Schot land. De platen worden getoond in een entourage van bazaltblokken, bielzen banken en houtsnippers. Op de Flora worden 100.000 bezoekers verwacht. De Vries hoopt dat uit zijn expositie zakelij ke contacten zullen voortvloeien. veegmachine is afgeschreven en wordt vervangen door een nieuw exemplaar. Deze is reeds besteld. Louis van Tonge len: „De nieuwe machine is groter en sneller. Hij is gemakkelijker te bedienen, de techniek is veel moderner. En wat ik vooral prettig vind, is dat de nieuwe wa gen makkelijker is schoon te houden. Want eigenlijk vind ik dat het verve lendste onderdeel van mijn werk. Ik kijk er met plezier naar uit om nog een half jaartje met dat nieuwe ding te rijden." En plezier heeft Louis van Tongelen in zijn werk. Het leukst vindt hij het contact met de mensen onderweg. „Ik kom over al en het gebeurt vaak dat ik even een praatje maak met de mensen." Ook kin deren kennen de man en z'n veegwagen. „Ik ben gek op die apies. Ik heb een bus met droppies in de wagen staan en dat weten ze natuurlijk precies." En met een brede glimlach zegt hij: „Ik denk dat ik maar kleuteroppas word als ik in de VUT zit." STRAATJE VEGEN Wat hem deugd doet is dat de mensen te genwoordig hun straatje weer meer gaan vegen. „Het is belangrijk dat ik een vaste route rijd. Als ik er dan aankom met de veegwagen, kan het vuil dat de mensen van „hun stoepje" geveegd hebben me teen de wagen in." Tegenover deze posi tieve ontwikkeling staat dat op de openbare weg meer rommel wordt ge gooid, zoals bakjes van de patat en frika dellen en glaswerk. Louis van Tongelen: „Neem bijvoorbeeld die boom op de Groeneplaats vlakbij De Lindeboom. Volgens mij leeft-ie van glas en plastic. „Houdt Texel schoon" dat gaat ons alle maal aan." Aldus meldt de deskundige bij uitstek op dit terrein. Tot eind van dit jaar manoeuvreert Louis van Tongelen zijn veegwagen nog door de straten. Goed opletten is het parool, want het vehikel is niet snel en meerdere keren gebeurt het dat Louis van Tongelen wordt klemgezet. „Ik rijd al weer een paar jaar schadevrij en dat wil ik graag zo houden. As 't etïe kan." In kapsalon Corinne aan de De Ruy- terstraat in Oudeschild wordt maandag 10 februari vanaf 19.30 uur een avond over huidverzorging gehouden. Corinne Grootelaar en Marja Wijnhoft' geven aan de hand van videobeelden uitleg over huidverzorging, verschillende verzor gingsproducten en het werk dat een schoonheidsspecialiste doet. Deelname aan de avond is gratis. Opgeven kan tot zaterdag 8 februari, te lefoon 15100. Door Marijke Mulder Voor het laten aanmeten van een borst- prothese kan men sinds kort op Texel te recht. Nora Bekking van Eline Onder mode heeft met het Regionaal Zieken fonds Noord-Holland-Noord overeen stemming bereikt over de verkoop van deze protheses in haar winkel aan de Gasthuisstraat. Naast de lingerie en de bad- en beenmo de die Eline Ondermode verkoopt vindt eigenaresse Nora Bekking het belangrijk dat ze, door dit artikel in haar speciaal zaak op te nemen, een extra service aan de Texelaars kan bieden. „Het past in het beeld van deze zaak, evenals de prothese-lingerie en prothese-badpakken die ik ook verkoop." Nora is zich ervan bewust dat het voor veel mensen gevoelig ligt een winkel binnen te stappen om zich een borstpro- these te laten aanmeten. „Om die drem pel te verlagen maak ik vaak bij de mensen thuis een afspraak. In hun eigen omgeving, met hun eigen partner er bij voelt men zich meer op zijn gemak. Men kan een blouse uit de kast pakken, kijken hoe het staat, hoe het voelt. Het geeft meer rust." Ook de lichtere zwem-borstprotheses heeft Eline Ondermode in haar assorti- Deze „broek", eigenlijk een reddings boei met een stuk zeildoek waar je in kunt zitten, werd (en wordt) gebruikt om mensen van gestrande schepen te halen. Hoe dat in de praktijk gebéurde kunt u zien in het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild. Dit museum is zowel een binnen als een openluchtmuseum. In ën rond de meuseumgebouwen bij de mo len van Oudeschild treft u een gevarieer de collectie voorwerpen die te maken hebben met de wateren rond Texel.'Er zijn tentoonstellingen te,zienc>ver de jut- terij, het reddingswezen, onderwater^ r- cheologie, sleepvaart en bergingen, visserij, scheepsmodellen en zeekaarten, het fort „De SchanV en de zandsupple- tie. In het buitenmuseum staan grotere maritieme voorwerpen opgesteld (red dingscapsule, reddingboot, sloepen, scheepsbakens, enzovoort). Er is een speurtocht door het museum en vanuit het museum kunt u een historische fiets en wandeltocht door Oudeschild maken. Voor groepen (meer dan 15 personen) kan een rondleiding worden verzorgd (op afspraak). Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. ment. De borstprotheses zijn in het zie kenfondspakket opgenomen en men heeft de mogelijkheid ieder jaar een nieuwe aan te schaffen. „Dat is een goe de zaak",'vindt Nora Bekking, „het li chaam van een mens verandert voort durend en het is belangrijk dat zo'n pro these perfect past." Voor afspraken met Nora Bekking van Eline Ondermode: In de winter is de winkel alleen 's middags geopend. Bij voldoende animo start in dë eerste week van februari een cursus café-bedrijf voor het SVH-ondernemersdiploma op Texel. De opleiding wordt gegeven door Hans de Breij uit Purmerend. De tien les sen worden gehouden op woensdagen van 13.30 tot 16.00 uur op een nog nader te bepalen lokatie. Informatie bij Hans de Breij,'telefoon 02990-47619. Aanmel den ook mogelijk bij Ger Bongers, Café De Jutter, Dorpsstraat 24, De Koog. Katten werpen twee keer per jaar, als je ze tenminste niet steriliseert of de pilI geeft Over een paar maanden hebben we voldoende tijd om wat aandacht aan een nest te besteden en van herfstkatten houden we niet, want die pissen altijd overal tegen aan, zijn niet aanhankelijk en continu krols. We hebben er duidelijk verstand van. Als we dus straks dat nestje willen hebben, dan moet onze kat nu aan de gang, hebben we gepland. Ze krijgt van ons dan ook alle vrijheid, we sti muleren haar zelfs, maar we hebben onze voorkeuren. De meeste katten in onze buurt blijken poezen en daar hebben we niks aan. De kater van de overburen is een uitheemse oosterling, die wel knap is, maar een veel te fanatiek en achter baks karakter heeft. Gelukkig bleek hij gecastreerd. Dat was helaas ook het geval met een romanti sche zwart-witte, die ons huis onverwacht kon bereiken toen het een paar dagen vroor. ,,Ksssst", roepen we dan, want dat onrendabele gedoe is niks. We hebben nog steeds een ideale partner op het oog. Dat is ons hondje. Die is erg aardig, nauwelijks groter dan de kat en ze houden erg van elkaar. Hoewel lid van de fa milie kan je het ook geen incest noemen. Helaas kan het biologisch niet omdat de hond óók een tee f is. Die grote rooie kater blijft over. Het type staat ons aller minst aan, maar als ouders heb je het maar te aanvaarden vrees ik. D. WITTE ROEPER -v- Spannende avonturen van Mok-officier in Joegoslavië ■v- Bericht uit de ruimte over revoluties in de sterrenkunde -0- Uitgebreid Radio Texel- programma -v1 Film: dooie babysitter op herhaling Zijn ze nou helemaal bij het NOS- journaal. Hadden we eindelijk een beetje actie in het noorden van ons eiland, vond de redactie het eerst niet spectaculair genoeg om er op namen van te maken. Gelukkig kwam men tot inkeer. Overal ter we reld waar maar een bom ontploft staat men er met een camera boven op; want we mogen immers niks missen! De slag rond het Eierlandse Gat leek maar een slag in de lucht. Ja hier en daar een scheurtje bij een VVD-raadslid, een ruitje kapot en zelfs een dierbaar beeldje gesneu veld. Foei toch! Domme Texelaars, daarmee ben je nog geen wereld nieuws. Lieve luchtmacht kunt u wat zwaardere bommen gooien voor meer sensatie of moet het echt oor log worden tussen Texel en Vlie land? Als u zonodig moet oefenen in een wereld die ontwapent (naïeve; gedachte) doe dat dan op zo'n simu lator. U weet wel, zo'n ding dat de werkelijkheid nabootst. Het NO& journaal halen we liever met iets leuks, want het is hier toch geen oorlog?!?! Horszei Door Ruud Nooy Van Tongelen houdt Texel schoon

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7