RIMLACH Onder hoogspanning de frontlijn over Revoluties in de sterrenkunde FILM Zo kun je het ook zien BERICHT UIT DE RUIMTE Mok-officier terug uit Joegoslavië: WEEKEND Pot-ver-bommen Herinnering VRIJDAG 31 JANUARI 1992 PAGINA 9 Door Frans Hopman Chris Kipp, normaal als 1e officier werk zaam in de Joost Dourleinkazerne, be vond zich de afgelopen drie maanden als EG-waarnemer in Joegoslavië in en kele levensgevaarlijke situaties. Nu is hij terug in Nederland, maar vergeten doet hij oorlogsgeweld niet. Speciaal voor TC3 vertelt hij over zijn aangrijpende er varingen. „Dat je zelf onder vuur ligt maakt min der indruk dan de ellende die je om je heen ziet", vertelt Kipp (36). „De ver schrikkingen die de oorlog veroorzaakt heb ik van nabij meegemaakt. Je schuilt samen met de bevolking, je ziet slachtof fers, beleeft hoe families verscheurd ra ken. Hoewel ik het na drie maanden welletjes vond, heb ik het land met pijn in het hart verlaten. Het was vervelend de mensen met wie je daar optrok, ach ter te moeten laten." De in Tiel woonachtige officier van het korps mariniers kijkt met enige tevreden heid terug. „Vooraf was ik sceptisch over het nut van onze aanwezigheid, maar ik heb mijn visie moeten herzien. Door re gelmatige onderhandelingen zijn we er in geslaagd op diverse plaatsen de scherpe kanten van het conflict te halen. Een groot pluspunt is dat in het noorden van het land zelfs geen schot is gevallen. Verder hebben we bemiddeld in een aantal conflicten aan de frontlijn, waar- door soms veel leed kon worden voorko- PLATGEWALST DUBROVNIK G Overleg met het crisiscomité van Vonkovci op 18 december, vlak vóór het incident in niemandsland. In de witte pakken de EG-waarnemers, tweede van rechts zit Kipp. Links staat de burgemeester van het plaatsje. Volgens Kipp heeft de oorlog geen dui- delijk militair doel. „Haat lijkt het be- I langrijkste motief. Dat zie je ook aan de manier waarop burgerdoelen worden I bestookt. Sommige plaatsen waren vol komen platgewalst. Ik heb meegemaakt dat in een verwoeste stad alle kerken en zelfs het ziekenhuis in puin lagen. Ter wijl militaire doelen werden gespaard.... Maar de medische staf werkte gewoon door in de kelders van het ziekenhuis. Tussen de lekkende pijpleidingen ver richtten ze daar levensreddende opera ties." Hoe word je waarnemer voor de Europe se Gemeenschap? Kipp: „Je moeteen militaire achtergrond hebben en minimaal de rang van majoor. Dat wijst in elk geval op voldoende erva ring en deskundigheid. Zelf ben ik een maand tevoren benaderd met de mede deling dat ik binnen een paar dagen kon worden gestuurd." die alleen per schip bereikbaar was. Op dracht was bemiddelen tussen het plaat selijke crisiscomité en het Joegoslavische Federale Leger (JNA). Dubrovnik zat al drie weken zonder water en electriciteit. Het JNA dreigde dat als het waterleiding net niet werd hersteld, zij het gebied met de electriciteitscentrale zou verwoesten. „Wij wisten echter dat het JNA die cen trale zelf had gebombardeerd, waardoor tevens de watervoorziening was bescha digd. Tegen hun eis dienden wij dan ook direct een protest-in. Afgesproken werd dat er herstelwerkzaamheden aan de centrale mochten worden verricht en dat er niet zou worden geschoten." Een suc ces dus, maar volgens Kipp werd dat door het TV-station Belgrado verzwegen. „Toen ik voor de camera het bewijsmate riaal wilde tonen, zwenkte de camera weg. Later op televisie waren mijn verkla ringen eruit geknipt, alleen mijn opmer king dat de sfeer bij de onderhande lingen goed was, werd uitgezonden." Terug bij het hotel sloegen enkele artillerie-granaten in op niet meer dan 25 meter afstand. „We moesten dekking zoeken. Eén scherpe granaat belandde in zee, drie niet-scherpe op de wal. Dat leek dus op intimidatie door het JNA. Die conclusie werd een dag later ver sterkt toen we een dum-dum kogel op het dashboard van de auto aantroffen, na een bezoek aan het ziekenhuis." WITTE PAKKEN De meest riskante missie vond plaats aan de frontlinie. Geprobeerd werd contact te leggen met het EG-team uit Belgrado, dat zich aan de andere kant van het front bevond. Voor de poging werden twee plaatsjes aan weerszijden van de frontlijn uitgekozen, waarvan de bewoners nog contact met elkaar hadden. Door het JNA werd het verzoek afgewezen; over steken zou niet veilig zijn. „Toch zijn we de frontlijn over gelopen. In onze witte pakken liepen we breed uitgewaaierd over de weg. Aan de andere kant werden we verrast opgevangen. Meteen stuurden we bericht naar het JNA-hoofdkwartier, waarin we stelden dat het leger ons te genwerkte. Daarnaast verzochten we om een nieuw contactpoging, zodat er aan het front een bemiddeling op gang kon komen." Die tweede poging werd door het JNA echter niet op prijs gesteld. Toen de vier EG-waarnemers de oversteek door nie mandsland maakten, zoefden op een ge geven moment de mitrailleurkogels over en langs de auto. Een granaat die achter hen insloeg was het sein om rechtsom keert te maken. „Het probleem was ech ter dat de Kroaten achter ons de linie weer hadden afgesloten door anti-tank mijnen te plaatsen. Extra gevaarlijk was dat er varkens op de weg liepen. Die moesten we verjagen om te voorkomen dat zij de mijnen tot ontploffing zouden brengen.... Angst? Tja, erg op ons gemak voelden we ons niet. Maar je móet in zulke omstandigheden zo nuchter moge lijk blijven denken. We handelden onder hoogspanning, maar waren zeker niet in paniek." (biioon Goti Gisteren heeft Marja een plakje worst ge geten dat niet goed meer was. Heel gauw daarna werd ze misselijk, moest overge ven en kreeg nog diarrhee,ook. „Van bo ven en beneden leeglopen", noemen ze dat. Gelukkig is het vandaag weer goed en voelt ze zich weer kiplekker. Alleen heeft ze beslist geen trek meer in een plakje wordt, al komt het net van de sla ger vandaan. Zoiets hebben we allemaal al eens be leefd en we weten ook dat dit overgeven en deze diarrhee een „gezonde ziekte" was: op deze manier zorgt het lichaam ervoor dat de gifstoffen die vanuit de be dorven worst het lichaam zijn binnenge komen, er weer heel gauw uit worden verwijderd. Dit verwijderen noemen we „uitscheiding". Er bestaan vele vormen van: de bekendste zijn plassen, stoel gang, zweten en huilen en iedereen vindt dat gezond. Er zijn echter ook vor men waarvan u beslist niet vindt dat ze „gezond" zijn: loopneus, oorsmeer, roos, vette huid, bloedneus, witte vloed bij de menstruatie, zelfs eczeem en hoest. Zoals ik al zei: U verbaast zich als iemand dat „gezond" noemt want u bent ze liever kwijt dan rijk. En daarom hebt u misschien ook het een of ander gepro beerd om het kwijt te raken: een zalf, een pilletje, een kuur. En soms heeft het nog „geholpen" ook - dacht u. Maar het zou best eens kunnen dat u van de regen in de drup bent beland. Uw lichaam wil de iets kwijt en u hebt dat verboden, voorkomen. Dus blijft het lichaam ermee zitten en probeert via een andere weg zijn doel te bereiken. En dat is dan altijd een andere „ziekte". En wij maar weer verbieden, enzovoort. U merkt het: het wordt een spiraal. Maar wat dan? Een loopneus maar laten lopen, een eczeem laten bestaan, nach ten lang blijven hoesten? Nee, dat is niet de bedoeling. We moeten iets zoeken dat het lichaam helpt om het probleem te overwinnen, het innerlijke vergif J<wijt te raken. De traditie van een vastentijd in het voorjaar is geboren uit dit inzicht. Schoonmaken, dat is het devies. Een goed gekozen kruidenthee (brandnetel, paardebloem) of homeopatisch middel kan daarbij helpen en „wonderen" ver richten. Elisabeth de Weijer Zijn eerste missie, op 14 oktober, was meteen raak. De trip ging naar de zwaar belegerde Kroatische stad Dubrovnik, De avond is zo stille zo zwoel is nu de lucht Ik proef de zoete aarde zoals een rijpe vrucht Mijn lopen is een dwalen doch ik dwaal niet alleen Want in mijn denken is er een peinzen slechts aan één Hoe brandt mij nog het kozen al is 't herinnering Toen zij haar jonge armen om mijne schouders hing Vaak stonden wij te zwijgen en slechts 't verlicht gelaat Van beiden deed ons vragen of liefde ooit vergaat 't Ontmoeten was een zoeken in schemer avondstond Van handen en van lippen van ogen en van mond Haar ogen straalden zachter als ik mijn liefde zei De mijne is gebleven de hare ging voorbij Als nu deez' teed're stonden bij 't peinzen rijpen gaan Dan zijn we weer verenigd herinn'ring blijft bestaan Adeptus Door Cees Ribbens Een terugblik en een overzicht kunnen nooit kwaad. Bovendien levert het een lekker chauvinistisch verhaaltje op. Zolang er mensen op de aardbol rondlo pen zullen ze naar de sterren hebben op gekeken. In aanbidding of in angst, al naar gelang de machthebbers dat sugge reerden. Wisten ze veel, ze hadden al leen hun blote ogen om te kijken en het beeld dat ze opvingen gaf weinig of geen aanknopingspunten om de raadsels op te lossen. Alleen de vrijgestelden, die niet hun eigen voedsel hoefden te verbouwen of op jacht te gaan, hadden tijd om zich het hoofd te breken over de geheimen van de natuur. En langzaam begon het een beet je te dagen. Maar voorlopig bleef het bij: de aarde in het centrum van het heelal, omcirkeld door de Maan, de Zon, vijf dwaalsterren en dat alles omgeven door een koepel waarop de sterren waren be vestigd, of waarin gaatjes zaten waardoor het hemelse licht naar binnen sijpelde. Ondanks die beperkte kennis en de, in onze ogen, primitieve instrumenten, slaagde men er reeds duizenden jaren geleden in bepaalde hemelverschijnse len, zoals zons- en maansverduisterin gen, te voorspellen. Heel knap, petje af! EERSTE REVOLUTIE In 1604 bouwde Zacharïas Janssen uit Middelburg zijn eerste verrekijker. Welis waar had hij die niet zelf uitgevonden, maar afgekeken van een onbekende Itali aan, maar Janssen zag wel het gat in de markt, hij ging ze in serie maken en voer er wél bij. Zijn naam drong zelfs door tot de grote sterrenkundige Galileo Galilei. Deze bouwde zijn eigen kijker volgens het voorbeeld van „die Hollander" en deed er prompt een aantal formidabele ontdekkingen mee aan de sterrenhemel. De kennis van het heelal ging de paar honderd jaar daarna met sprongen om hoog, doordat er steeds grotere en betere kijkers werden gebouwd. Het voorlopige hoogtepunt werd bereikt in 1948 met het gereedkomen van de spiegeltelescoop op Mount Palomar, die een spiegeldia- meter had van ruim vijf meter. Inmiddels was een volgende revolutie in de maak. TWEEDE REVOLUTIE In 1933 ontdekte een radio-expert, de heer Jansky, een Amerikaan, dat er radio golven uit de ruimte kwamen. Pas in 1945 was er een amateur astronoom, Grote Reber, die in zijn eigen tuintje een soort radiotelescoop bouwde, voor on derzoek van de Melkweg, en dat bleek succesvol. Nederlandse astronomen pik ten het idee meteen op en maakten plan nen voor een eigen grote telescoop met een reflector van 25 meter doorsnee. Maar het duurde wel even voor die klaar was en men begon met een, door de Duitse bezetters in de duinen achtergela ten, radarantenne met een doorsnee van slechts 7,5 m. Met dit apparaat en met een speciaal voor dat doel ontworpen ge voelige ontvanger, deed men waarne mingen aan de Melkweg. Men zocht daar naar radiogolven met een golflengte van 21 cm. De Nederlandse sterrenkun dige Van de Hulst had namelijk net bere kend dat dit een golflengte moest zijn die werd uitgezonden door waterstofgas. En dat klopte: iri 1954 had men het aller eerste plaatje van de verdeling van gas wolken in de Melkweg. Ook de 25 meter radiotelescoop kwam gereed, en een tijd later de grote synthese-telescoop in Westerbork. Jaren lang waren deze instrumenten de groot ste in hun soort op de hele wereld. Door de mogelijkheid de hemel te bekij ken in „radiolicht" ging onze kennis op nieuw met sprongen vooruit en we zijn nog lang niet uitgekeken. DERDE REVOLUTIE Een volgende doorbraak was nodig om nóg scherper te kunnen zien en nóg ver der te kunnen kijken. Die doorbraak kwam in 1957 toen de Russen er als eersten in slaagden een sateliet in een baan om de aarde te krijgen. De gevol gen zijn ronduit verbijsterend. Niet al leen kunnen we nu de planeten in ons zonnestelsel en hun manen van heel dichtbij bekijken, wat tot nu toe volko men onverwachte zaken aan het licht bracht, maar opnieuw is onze horizon op de sterren enorm verruimd. Een hele serie, zeer geavanceerde telescopen draait rondjes om de aarde, ver boven de atmosfeer die altijd veel straling tegen houdt en de beelden in onze aardse ster renkijkers vertroebelt. En de Nederlanders? Spelen die nu geen rol? Nou, reken maar. We bouwen dan wel geen raketten, maar satelieten wel en fantastische apparaten, die in de ruimte metingen verrichten met ongehoorde precisie. Komt er nog een volgende revolutie? Wie zal het zeggen. ZATERDAG 8.00 u. Typisch Texel. Texel-agenda en muziek door Bert Heitink. j 10.00 u Bedrijven voor bedrijven. Vacaturebank met de rubrieken handel, horeca, verzorging, bouw, installatie techniek, landbouw en overig. Muziek. Door Martin de Wit. 112.00 u. Goedemiddag Texel. Dier van de week, Weet)e van de week en felicita ties door johan Reuvers en Dirk Jan Kooiman. Luisteraars kunnen om 12.00 uur bellen naar Radio Texel (12199) om te melden wie vandaag jarig is. De jari ge wordt gebeld en komt in de uit zending. 14.00 u. Onzin op zaterdag. Satirisch programma m.m.v Bob en Buitenzorg. Presentatie en techniek Clarck de Boer. 16.00 u Legendarische Mijlpalen. Muziek door Frank Smit. j 17.00 u. Terug in de tijd. Muziek uit de jaren '50, '60, '70 en '80. De LP „Tijd voor teenagers" door Theo Bakker. Deze week onder andere aan dacht voor de Moody Blues. 18.00 u. De dansbare 21. Muziek en popjournaal m.m.v. Maurits Witte, Rem- ko Veeger, Alfons Witte. 20.00 u. 1001 Vragen-spel. M.m.v. Wim, Lia en Marco van Leersum. Familiequiz, spel- en belprogramma met prijzen. 24.00 u. Einde ZONDAG 9.00 u. Klassiek op zondag. Klassieke muziek m.m.v. Roelie Bakker, Martin de Weijer, Arie Blom. 10.00 uur kerkdienst vanuit de Doopsgezinde kerk. Techniek: Wim van Leersum en Math van Beek. 11.00 u. Vlaswiek. Muziek en poezie, presentatie Coby Schotanus, techniek Hennie van Heerwaarden Deze week gedichten uit de bundel „Zolang er vo- gels zijn" van Hans Bouma. Hierbij wordt bijpassende muziek gedraaid. 12.00 u. Natuurwijzer. Informatief natuur programma. Presentatie Mark Lavabije en Arthur Oosterbaan, techniek: Max Kok. Een kokkel of een zaagje? Deze week het benoemen (determineren) van zeebeesten als krabben, schelpen, vis sen, kwallen en wormen aan de hand van natuurboekjes. Bespreking van de boeken die handig zijn voor beginners of gevorderden. Verder actueel Texels natuurnieuws en een voorgelezen ver haal uit een oud boek over hoe het heel vroeger was met de natuur op Texel. 13.00 u. Ballroom en Latin. Dansmuziek met uitleg door Max en Tineke Kok. Deze week een gesprek met de heer Raateland over stijldansen op Texel. Ver der wéér extra aandacht voor de tango. 14.00 u. Een plaatje met een praatje. Belprogramma door Wim van Leer sum. Gast deze week: Carta Schrama, een Texelse Amsterdamse terug op hel eiland. 15.00 u. Nonstop Nederlandstalig. Hollands repertoire door Wim van Leersum. 16.00 u. Sport Lokaal. Sportverslagen en interviews m.m.v. Lia en Marco van Leersum, Trea van Leeuwen, Gerrit Ver hoeven. Techniek: Piet Cornelisse; tech niek op lokatie: Jeroen Haak. 18.00 u. Time Traveling. Muziekreis door de tijd door Herko van Heerwaarden. 19.00 u. Lokaal Kabaal. Jeugdprogramma. Presen tatie en muziekredactie Anneke Witte en Karen Terpstra. Raad- en belspel met muziekfragmenten en prijzen door Lon- neke Veenema. De cassette-single toplO door Annemarie Witte. Techniek: Herko van Heerwaarden en Martin de Wit. 20.00 u. Dubbel Bert. Muziek met een praatje door Bert van der Wal. 22.00 u. Einde MAANDAG 18.00 u. Symphonica. Klassieke verzoekplaten m.m.v. Marene van Beek, Wies van Beék, Wil Beers. Techniek: Daan Koopman. 19.00 u. Rondom de boerderij. Informatief agrarisch programma. Pre sentatie: Piet Blom Techniek: Jeroen Nauta. Deze week de fabrieksmatige verwerking van suikerbieten. Het hele proces vanaf de start bij de fabriek tot en met de verpakking van de suiker. \ferder weer de agrarische nieuwtjes en wetenswaardigheden. Uit de vakbladen geknipt door Piet Blom. 20.00 u. Einde DINSDAG 18.00 u. Bonte dinsdagavond. Verzoekplaten m.m.v. Marga Eelman, Gré Vlas, Mary Vos. Techniek: Magreet van Heerwaarden. 19.00 u. Einde. WOENSDAG 18.00 u. Eigenwijs. Geestelijk kinderprogramma door Tineke Tensen Het onderwerp van deze week. ..Met diepe bewogenheid". Jezus roept tot de vissers als zijn vrienden. 18.30 u. Onder de toren. Geestelijke verzoek platen en bijdragen van de verschillen de Texelse pastores, m.m.v Koelie Bak ker. Coby Schotanus. Fia de Ligt. Lia van Leersum en Nicolette Vink 19.45 u. Gelezen verhalen. M.m.v. Nel Harting. Kleine gedichten voor kinderen van alle leeftijden van diverse dichters uit de bundel „Als je om je heen kijkt zie je dat alles gekleurd is". Techniek op woensdagavond Wim van Leersum. 20.00 u. Einde. DONDERDAG 18.00 u. Country Time. Countrymuziek door Trea van Leeuwen. Techniek: Math van Beek. CD van de week „Aquella Noche" van Tish Hinojosa. Live-opname van deze Spaanse ballade van de Texaanse zange res tijdens de KRO-countrydag 1991. 19,00 u. 't Allegaartje. Presentatie: Tineke Kok. Techniek: Max Kok. Deze week het on derwerp Een slimme meid is op haar toekomst voorbereid". Meisjes van 18 jaar zijn zelf verantwoordelijk voor hun inkomen. Over beroepskeuze, mannen- en vrouwenberoeperren een zelfstandig bestaan. Gasten: de heer Zijm van het Arbeidsbureau, mevrouw Uitenbogaard van de Open School en de heer Riteco, decaan bij OSG De Hoge Berg. Verder een kort gesprekje met Dirk Breedveld en opnames van zijn optreden in Klif 12. 20.00 u. Einde. VRIJDAG 18.00 u Elck wat wils. Verzoekplatenprogramma m.m.v. Wim en Corrie Witte, Rensje Halsema. Techniek: Hannie van der Vis. 19.30 u. Tot achten. Muziekspecial door Magreet van Heerwaarden. Deze week: Smartlappen. 20.00 u. Friday Night Fever! Muziek en verkiezing van de Texel Tip, de ToplO van de dansbare 21. de hamerplaat en de zwansplaat door Niels van Heer waarden. 22.00 u. Einde Voor en na de uitzendingen Radio 10 Gold. DONATEUR WORDEN? BEL 12199 of 13340!!! DOOIE BABYSITTER OOK AL OP HERHALING Voor de tweede achtereenvolgende week draait er bij Cinema Texel DON'T TELL MOM THE BABYSIT TER'S DEAD, een film die aanvanke lijk beschouwd werd als een opvul Ier van het programma omdat Jan Brandenburg nog niet kon be schikken over één van de films die hij nog op zijn verlanglijstje heeft staan alvorens de nieuwe eige- na(a)r(en) het boeltje gaan overne men. Maar het Texelse publiek ziet deze komedie met de zeventienjari ge Christina Applegate, het super- domme oversexte trutje uit Married with Children, wel zitten. Vandaar een tweede week. Voor wie de film nog niet gezien heeft: Christina wordt opgescheept met haar broertjes en zusjes als per ongeluk de kinderhatende kenau als babysitter-omdat Mom zonodig met haar lover op vakantie moest- al na vijf minuten dood neervalt... Het lijkt wordt stiekum gedumpt bij het lijkhuis én stom genoeg ook de huis- houdpot. Christina moet gaan solli citeren, gaat werken bij een mode-gigant, maakt carrière, wordt verliefd, enzovoort enzovoort. Des ondanks een leuke film waar veel mee valt te lachen en te zwijmelen. Veel plezier! (CvH) PROGRAMMA RADIO TEXEL RADIO TEXEL FM 106.1 I

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9