Cjroen ZwartsJ~exeh in het harL, TCËj Gebroeders oogsten succes met witlof „Eerste spotjes niet morgen al verwachten" Brusselse lekkernij van Texelse bodem Radio Texel mag reclame uitzenden Regels voor riool onrendabel gebied Man aangehouden wegens incest WÏNTERCONCERTEN r, LTB viert 75-jarig bestaan vlak voor fusie Bollenkwekers kunnen verboden bestrijdings middelen inleveren w Texelse fles spoelt aan in Mexico 126 Biljarters strijden om Texels kampioenschap cRivo: Pen-bassin ^ongeschikt voor z teelt van oesters Jaarvergadering vogelwerkgroep Gemeente declareert z kosten werk rond S luchtmacht-incident „Vegetatierollen camoufleren EcoMare 2! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10655 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12 741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Met behulp van een telekraan werd het dak gisteren bedekt met een dunne gras- en moslaag. IFoto Frans HopmanI Radio Texel heeft van het Commissa riaat voor de Media vergunning ge kregen om reclame te mogen uitzenden. Voor het nieuwe dagelijks bestuur van de Stichting Lokale Om roep Texel (Slot) betekent dat een goede start. Voorzitter Nel Eelman- van 't Veer: ,,Het is nog te vroeg om hosanna te roepen. Maar we zijn er wel heel blij mee." Samen met Langeveld en de Rooy, uitgever van deze krant, zal de advertentie-exploitatie worden opge zet. Het gemeentebestuur had de Texelse Courant als partner aangewe zen, maar deze keuze werd aange vochten door de Verenigde Noordhollandse Dagbladen. Het Com missariaat heeft een samenwerkings verband tussen Radio Texel en de Texelse Courant nu echter akkoord bevonden. „We blijven voorzichtig", aldus Nel Eelman. „Laten we nu eerst met L&R bekijken hoe we een kwalitatief goed produkt kunnen maken. De mensen mogen niet de eerste spotjes morgen al op de radio verwachten. Het is niet de bedoeling dat we meteen be ginnen met het maken van jingles en oproepen doen aan het bedrijfsleven. Eerst gaan we de strategie bepalen. De kwaliteit van de uit te zenden re clame moet daarbij voorop staan." Onder meer doelt ze erop dat nog moet worden besloten hoe de recla mespotjes worden vervaardigd, door wie en hoeveel dat mag kosten. Bestuur en medewerkers van de Slot hopen al jaren op het in de ether mo gen slingeren van reclameboodschap- Texel kent nog enkele onrendabele gebieden die niet op het riool zijn aangesloten. Jaarlijks wordt een be drag uit het riool-egalisatiefonds be schikbaar gesteld voor aansluiting van een onrendabel project op het ri ool. Er zijn echter nog enige ondui delijkheden. B en w hebben nog niet besloten wat ze doen ten aanzien van enkele zeer afgelegen woningen, die relatief weinig bodemvervuiling veroorzaken. Ook is nog niet zeker of men de rio lering op kosten van de gemeente helemaal tot de woningen wil laten lopen of tot de perceelgrens, zodat de eigenaar de rest van de aanslui ting zelf moet betalen. Voor dit jaar staat een bedrag van ƒ110.000,- op de planning voor aan leg van riolering aan de Badweg in De Koog. Dit moet, want kampeerter rein Kogerstrand is verplicht op 1 juli 1993 aangesloten te zijn op het riool. En dat kan alleen als de gemeente de hoofdriolering in orde heeft. pen. Voor Radio Texel kan het belangrijke inkomstenbron betekenen, waardoor de radio zichzelf kan be druipen. Nel Eelman meent voorts dat reclameboodschappen voor de luisteraars een extra binding met de radioprogramma's zullen vormen. Beleidsplan Het nieuwe bestuur is ermee bezig, maar ook andere punten vragen aan dacht. Nel Eelman: „De mensen moeten niet meteen wonderen ver wachten het nieuwe bestuur. We moeten eerst de gelegenheid krijgen om de zaak goed op te zetten. Bo vendien is er een aanlooptijd nodig om je in te werken. Hoewel we in november zijn gekozen, zijn we pas deze maand echt aan de slag ge gaan. Momenteel zijn we bezig met het opzetten van een beleidsplan, dat een goede basis voor de toekomst moet vormen. Maar dat de reclame vergunning nu binnen is, is een mooi begin. Dit is tenminste iets dat we van het begin af aan kunnen begelei den." Vandaag wordt een Texelse man, die tegenover de politie heeft bekend dat hij incest heeft gepleegd met twee dochters, voor de officier van justitie geleid. De Texelaar werd dinsdag aangehouden nadat zijn, nu meerder jarige, dochters aangifte deden. De slachtoffers werden langere tijd vanaf jonge leeftijd door hun vader mis bruikt. De Texelse politie en de afde ling Jeugd- en Zedenzaken van de Rijkspolitie Alkmaar hebben de zaak in onderzoek. 7^* IEDERE ZATERDAG LIVE"-MUZIEK zaterdag 8 februari De swingende SOULMEN'S PARTY (Het grote succes van vorig jaar) toegang gratis De meeste kennis vergaarde het tweetal echter op de groenteveiling in Zwaagdijk, waar ze kind aan huis zijn, omdat ze de exportkwaliteit wit lof er zelf naartoe brengen. „Dat neemt inderdaad veel tijd in beslag, maar door regelmatig contact met collega's leer je er veel van." Het na deel dat je de informatie van verre moet inwinnen kan volgens hem ook als een voordeel uitpakken. „We staan er onbevangen tegenover." Het seizoen, dat nu ten einde loopt, zal gezien de gunstige resultaten volgend jaar zeker worden verlengd. „We be ginnen iets eerder en stoppen wat la ter in het jaar." Saai In de voormalig kaasmakerij, die nu als verwerkingsruimte goede diensten bewijst, wordt het lof geoogst en vei- lingklaar gemaakt. Geroutineerd de monstreert Willems echtgenote Trudy dat het stronkje met een simpele draaibeweging gemakkelijk van de wortel wordt afgebroken. „Oefening baart kunst", verklaart ze monter, terwijl ze het polsdikke struikje op de juiste maat sorteert. Ze rekent voor dat aan het begin van de oogst vier uur per kist van vierhonderd kroppen nodig waren voor de verwerking. „Nu redden we het al in een uur", zegt ze na het wegen van de volle kist. Saai vindt ze het werk in de wintermaan den allerminst: „Het is juist afwisse lend." De produktie per kist bedraagt, tot ieders tevredenheid, gemiddeld vijftig kilogram. „De prijzen mogen dit jaar dan niet zo geweldig zijn, over de opbrengst mogen we niet klagen." Super Een deel van de oogst blijft op het eiland. De Texelse delicatesse geniet in kleine kring reeds vermaardheid voorbeeld helmzaden die uit de om geving op het dak waaien, is er niet, want er kan niet diep worden gewor teld. De rollen zijn afkomstig uit een kwekerij in de Friese plaats Gaast. Het „grasdak" vormt het meest in het oog springende onderdeel van de veelbesproken uitbreiding. „We heb ben tot nog toe geen ernstige tegen slag gehad en er waren nauwelijks onwerkbare dagen. Beide vleugels zijn inmiddels glas- en waterdicht", aldus Rodenhuis. Hij houdt het erop dat volgens schema de educatieve vleugel ongeveer eind april kan wor den opgeleverd; het administratieve gedeelte zal eind juni/begin juli vol tooid zijn. Inclusief onderaannemers zijn momenteel circa twaalf personen bij de bouw betrokken. ff. C mesters kweken in het bassin van de Pen-centrale bij Oudeschild is geen haalbare kaart. Deze conclusie trekt 2 het Rijks Instituut voor Visserij On- derzoek (Rivo). Onderzoek wijst uit dat het water o.a. te weinig zuurstof j en voedsel bevat om een succesvolle oesterteelt mogelijk te maken. Tech- 2 nsche voorzieningen om dit op te a'ossen zijn zeer kostbaar. Het onder- jj zoeksrapport wordt deze maand j besproken door de leden van de Texelse raadscommissie voor finan- i\ C|eel, economisch en technisch be- "j leid. De oogst van witlof loopt van een leien dakje bij de gebroeders Frans II.) en Willem Boersen. De witlof die deze winter voor het eerst op grote schaal in het moderne bedrijf van Willem en Frans Boersen uit Den Burg wordt gekweekt, blijkt een succes. De Texelse bladgroente heeft in rap tempo een plaatsje veroverd op het menu van vele huis houdens. Een noviteit om van te watertanden, die zelfs het pre dikaat „echt Texels" verdient: het Brusselse lof is gegroeid uit wortels van eigen bodem. De broers zijn tevreden en gaan zeker door met de produktie. om zijn versheid en smaak. Be drijfsleider Nick van der Helm van su permarkt Super is vol lof over de nieuwe publiekstrekker. „Het ziet er prima uit, de klanten hebben er graag ietsje meer voor over." Vanavond houdt de Vogelwerkgroep Texel een algemene ledenvergadering. Naast de bestuurlijke zaken zal Geor ge Wintermans dia's van vogels uit Kenia vertonen. De avond begint om 20.00 uur in d'Ouwe Ulo en is alleen toegankelijk voor leden van de werk groep. Informatie over deze avond en over de Vogelwerkgroep is te verkrij gen bij Bob Loos, telefoon 15757 of Dick Schermer, telefoon 14239. „De geforceerde trek van witlof in water is eigenlijk een logisch vervolg op de pennenteelt, zoals die al jaren lang door Texelse akkerbouwers wordt bedreven", verklaart kweker Willem Boersen. Inmiddels wordt daarvan op het eiland jaarlijks vijftig hectare uitgezaaid. De wortels voelen zich op het zonrij- ke Texel uitstekend thuis en zijn bij overkantse witlofproducenten in trek. Het oogstseizoen kan er door worden vervroegd, zodat telers kunnen profi teren van primeurprijzen. Willem Boersen, die als loonwerker al jaren lang bekend is met de witlofteelt, verdiepte zich in de produktie van witlofkroppen. „Kijk, in de winter- maanden is het doorgaans rustig in het loonwerkbedrijf en zoek je een al ternatief." De Texelse ondernemer ging met zijn plannen niet over één nacht ijs. In Westfriesland, de baker mat van de industriële witlofteelt, be- zocht hij tal van kwekerijen. In tegenstelling tot de traditionele wit- loftrek, waarbij de pennen in de grond worden opgekuild, zet men te rn genwoordig de wortels in een ver- C warmde, afgesloten ruimte. Met stromend water, dat zorgt voor de aanvoer van de benodigde voe- 2 dingstoffen, wordt de natuur nage- bootst. „Een uitgekiend proces waardoor het mogelijk is fabrieksma tig gedurende het hele jaar witlof te produceren." 2 Experiment pi Vorig seizoen hakte Boersen de knoop door en startte bij zijn schoon- vader, op boerderij Westerheem, een -j experimentele kwekerij. De proef ver- liep succesvol en werd in uitgebreide HJ vorm voortgezet in boerderij „Don C Bosco" tussen Den Burg en Oude- schild. Nadat ook broer Frans interes se toonde, bouwde het tweetal Z afgelopen zomer eigenhandig een fü moderne witlofkwekerij waarin de oogst van pakweg tweeëneenhalf hectare witlofpennen - door de ge- broeders zelf gekweekt - kan worden 2 ondergebracht. In vergelijking met ffl De gemeente zal de kosten, die zijn gemaakt naar aanleiding van de 2 schade door de luchtmachtoefening PU van vorige week, declareren bij de- fensie. Met name de afdelingen bouw- en woningtoezicht en milieu hebben veel tijd besteed aan het ver- 2 werken van klachten, onderzoek naar -> de schade en het begeleiden van de Ji schadeclaim-deskundigen van defen- sie. Verwacht wordt dat het om een bedrag van enkele duizenden guldens Z producenten aan de vastewal liggen de kosten van de wortels lager. Na deel is dat de vervoerskosten naar de veiling in Zwaagdijk hoger liggen. Duisternis De teeltwijze is als volgt: Een laagje verwarmd water (ca. 17,5 graden Celsius) stroomt door waterdichte kisten en zorgt voor de aanvoer van mineralen. De ruimte is compleet ver duisterd om het blanke uiterlijk van de groente te behouden. De lucht is bijna verzadigd met vocht. Ventilatie- kokers zorgen voor afdoende lucht verversing. Boersen legt uit waarom dat nodig is: „Witlof houdt van war me voeten, maar een frisse body." In de cel is plaats voor tweehonderd stapelbakken. De witlof is gemiddeld in vier weken oogstrijp. „Elke week worden vijftig kisten met pennen vol- gezet en is een gelijk aantal oogstrijp. „Vanaf het begin van het seizoen, in oktober, gaat dit proces viereneenhal- ve maand lang continu door", legt Willem Boersen uit. Aanloopperiode Terugkijkend beschrijft Willem Boer sen de aanloopperiode: „Een span nende tijd waarin we veel hebben geleerd. Er zijn tal van verbeteringen doorgevoerd." Eén daarvan is het op maat sorteren van de pennen bij de opplant. Broer Frans: „Daar hebben we met de oogst veel gemak van." Het dak van de twee nieuwe EcoMare-vleugels is gisteren en van daag voorzien van een vijf centimeter dikke laag vegetatie. Een primeur voor Texel. Volgens uitvoerder T. Ro denhuis van aannemersbedrijf Draisma wordt dit natuurlijke mate riaal in Nederland zelden toegepast, maar is er in het buitenland veel meer belangstelling voor. Doorgaans wordt het gebruikt om gebouwen be ter op de omgeving te laten aanslui ten. Bij EcoMare zijn zg. vegetatierollengebruikt, bestaand uit een combinatie van mos- en gras soorten. Deze soorten blijven laag. Gevaar voor overwoekering door bij-

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1