Bomvolle kerk geniet van gezellig concert MEUN Burgemeester van Den Hoorn legt voorzittershamer neer Jaap Lap: „Niet janken, wegwezen Visserskoor en Capabel boeien Haring TX 33 Concert KTF PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 11 FEBRUARI Zondagmiddag. Buiten is het guur, nat en mistig. Binnen zingt het po pulaire Visserskoor. Ideale omstan digheden dus voor een bezoek aan het concert in het Zeemanskerkje van Oudeschild. Dat er zóvelen op af zouden komen, nee, dat overtrof de stoutste verwachtingen. Het „theet- jestiedconcert" van Alfons Boom en zijn mannen was vooral gezellig. In die ontspannen sfeer zorgde de zanggroep Capabel voor een indru kwekkend eerste optreden. Fraai was ook de opbrengst van de collec te: ƒ1420,10 voor de restauratie van het historische Tien Gebodenbord in de kerk. Naar schatting 300 a 350 mensen kwamen op het optreden af. Natuur lijk niet alleen wegens het slechte weer, maar vooral gelokt door de faam die het Visserskoor inmiddels heeft opgebouwd. De cassetteband jes gaan als warme broodjes over de toonbank; inmiddels zijn er enkele honderden verkocht. „We willen jullie niet alleen horen, we willen jullie nou ook wel eens zien", kregen de zin gende vissers de afgelopen tijd regel matig te horen. Het koor treedt nauwelijks naar buiten. Het repetitie- seizoen wordt traditioneel afgesloten met een avond in het Oudeschilder dorpshuis 't Skiltje, maar die zaal is dan met de familie van de koorleden al bijna gevuld. Afgelopen zomer kon een groter publiek van het koor ge nieten, toen op een mooie zomera vond een spontaan optreden vanaf de historische blazer TX 33 werd ge geven. Openbare optredens zijn ech ter meer uitzondering dan regel. Uitlaatklep „Zingen is voor ons een emotionele uitlaatklep", zegt dirigent Alfons Boom. „Maar af en toe willen we wel presteren. Dat er nu zóveel men sen op af zijn gekomen, geeft een enorme kick. Waarom we ineens zo populair zijn, kan ik niet verklaren. Technisch is het niet hoogstaand. Misschien dat het 't ontspannen sfeertje is.... ik weet het niet. In elk geval waarderen de mensen het. Zo zei een vrouw dat ze een bepaald lied altijd hard meezingt tijdens het stofzuigen. Dat is toch prachtig?" Technisch hoogstaand of niet, het Visserskoor klonk als een klok. Van het begin af aan gingen de meezin gers er in als koek. Het circa veertig leden tellende koor kan putten uit een repertoire van zo'n zeventig lied jes, zodat een gevarieerd programma kan worden samengesteld. Rode draad is uiteraard de zee. Shanties Authentiek zijn de zogeheten „shan ties", zeemansliederen die indertijd aan boord van de schepen werden geboren. Deze traditionele „zeemans blues" verschillen door deze ont staansgeschiedenis van bekende liederen zoals „De klok van Arnemui- den", die aan wal zijn gecomponeerd. Het valt niet mee om aan shanties te komen, waarvan tekst en muziek compleet zijn. En omdat de Texelse vissers liefst in hun moers taal zin gen, is het soms nodig om een verta ling te maken. Behalve de dirigent houdt ook de vaste begeleidster, ac- cordeoniste Corrie Witte-Maas, zich daarmee bezig. Leuk is dat sommige liederen een Texelse inslag hebben, zoals het „Kotterlied" van Jannie Craanen en „O, blonde vissersjon gen", waarvoor Roy Helleman de tekst schreef en dat een regelrechte protestsong tegen de stilligregeling is. Variatie ontstond verder door solopar tijen van o.a. Simon Dros en Hans Visser. Na de langdurige pauze, waarin het echt „theetjestied" was en iedereen bij het kopje thee een ouderwetse „musketflik" (chocoladekoekje) kreeg, was het de beurt aan Capabel. Deze tien man sterke zanggroep maakte een ijzersterk debuut met een repertoire dat op Texel niet vaak ten gehore wordt gebracht: a capella en close harmony, zonder muzikale begeleiding. Een aantal liedjes zijn zg. „barbershop songs", liedjes die spon taan ontstonden terwijl men bij de kapper op zijn of haar beurt wachtte. „Yes sir, that's my baby", „The girl I'm gonna marry" en andere luchtige liefdesliedjes klonken verrassend be kend in de oren. Verrassend goed ook. Echt verwonderlijk is dat niet, want Capabel bestaat uit tien heren (inclusief dirigent) die in diverse Texelse koren al hun sporen hebben verdiend. Ouwe Sunderklaas De groep ontstond tijdens een Ouwe Sunderklaasfeest en was een initia tief van een man of vijf. Na verschei dene personele wisselingen kwam het aantal personen op tien. In de huidige bezetting repeteert het tiental nu ongeveer een jaar. „We doen lied jes die we zelf leuk vinden. Noem Capabel ook maar liever een dubbel quintet dan een koor. Voor de leden is deze activiteit juist een onderbre king van het bekende koor repertoire", aldus dirigent Jan Beijert uit De Cocksdorp. Capabel heeft nog geen volgende optredens gepland. Collecte Na dit prima intermezzo namen de vissers het roer weer over en steven den af op een vrolijke finale, die met een ovationeel applaus werd beloond. Spekkoper was de kerkeraad, die het restauratiefonds met een onverwacht groot bedrag kon aanvullen. Totaal is voor de restauratie van het Tien Ge bodenbord, dat uit 1653 dateert, een slordige ƒ15.000,- nodig. In de pot zit al de opbrengst van de markt die af gelopen zomer op het veldje bij de kerk werd gehouden en een schen king van de Gemeenschap Oude schild. Mogelijk wordt komende zomer wederom een markt gehou den. door het wegvallen van afzet naar voormalige Oostbloklanden. „Handela ren uit deze landen hebben onvol doende deviezen. De druk op de Europese markt wordt daardoor gro ter." Binnen enkele jaren denkt Drijver echter dat de haringmarkt weer zal stabiliseren. De verzorging van de aangevoerde vis zal in dit proces be langrijk meespelen. Het produktschap speelt bij kwaliteitverbetering een rol van formaat. Plug: „We controleren Dinsdag 11 februari In de muziekschool (d'Ouwe Ulo) wordt om 19.15 uur een voor speeluur gehouden. Diverse in strumenten komen aan bod. De toegang is gratis. De Texelse gemeenteraad houdt vanaf 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. De Texelse biljartkampioenschap pen beginnen om 19.30 uur in hotel De Lindeboom. Govert van Noort verzorgt een dia-avond over archeologie voor de vrouwenbond FNV om 20.00 uur in De Buureton. In d'ouwe Ulo komt om 20.00 uur de afdeling stambomen van de Historische Vereniging bijeen. „Quilty by suspicion" draait van af 20.30 uur in Cinema Texel. Woensdag 12 februari In het gebouw van de kruisvere niging begint om 9.30 uur een koffie-inloopochtend met als the ma „Het eerste levensjaar". De wedstrijden in het kader van de biljartkampioenschappen in de Lindeboom zijn vandaag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 24.00 uur. De dorpscommissie van Den Hoorn vergadert vanavond om 20.15 uur in dorpshuis De Wald hoorn. Op de agenda staat o.a. bestuursverkiezing. Donderdag 13 februari In hotel De Lindeboom begint om 14.00 uur de derde wedstrijddag van de Texelse biljartkampioen schappen. Adriaan Dijksen houdt om 20.00 uur in EcoMare een lezing over de dennen. Entree ƒ5,-. Vrijdag 14 februari De Texelse biljartkampioenschap pen worden vanaf 14.00 uur her vat in hotel De Lindeboom. Om 19.30 uur beginnen de finales libre. In de kantine van de Texelse Boys houden de Texelse wielerve reniging en Ran tweewielers een avond over het op de juiste wijze onderhouden van race-, toer- en ATB-fietsen. Hoogwater Oudeschild Di. 11 11.20 Wo. 12 0.35 en 11.45 Do. 13 1.10 en 13.00 Vr. 14 2.25 en 15.00 Za. 15 4.50 en 17.17 Zo. 16 6.15 en 18.40 Ma. 17 7.15 en 19.40 Di. 18 8.40 en 20.34 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 16 fe bruari op om 7.53 uur en gaat onder om 17.53 uur. 11 februari eerste kwartier: 18 februari Volle Maan; 13 februari doodtij. Zaterdag 15 februari houdt het Ko ninklijk Texels Fanfarekorps de jaar lijkse winteruitvoering in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg. Na het spektakel rond het jubi leum in september is de vereniging in het nieuwe gebouw weer enigs zins tot rust gekomen. Niettemin is er hard gestudeerd om het publiek een aangename avond te bezorgen. Voor de pauze zal, naast een geza menlijk optreden, het programma voornamelijk worden verzorgd door de drumband onder leiding van Henk Beijert en door de majorettes onder leiding van Carta Veeger-Roeper, Lin da de Bloois-Wiersma en Jeannette de Ligt. Na de pauze treedt het orkest van KTF op onder leiding van Hendrik Jan Trooster. Op het programma staan onder meer de ouverture Ban ditenstreiche (van Franz von Suppél een selectie uit de operette Die Cza dasfürstin (van Kalman), maar ook bewerkingen voor fanfare van muzie van Cole Porter en Glenn Miller. De toegang tot deze uitvoering, die om 20.00 uur begint, bedraagt ƒ2,! (inclusief 1 consumptie). Kaarten zij verkrijgbaar bij Zegel Mannenmode, bij de Weikoop en 's avonds aan de zaal. de temperatuur van de vis en of het aan de handelsnormen voldoet. Ook letten we op een goede sortering en zorgen we dat doorgedraaide vis van de markt verdwijnt." Om haringvissers te stimuleren extra hun best te doen, is een prijs in het leven geroepen. „Net als bij plat- en rondvis. De winnaars reageren door gaans schouderophalend op het nieuws van de overwinning, maar de prijsuitreiking zijn ze zo groos al: wat". Tijdens de Nationale Visserij dag (vlaggetjesdag) op 23 mei in Scheveningen, wordt de prijs aan di bemanning uitgereikt. Het blijft eclv ter bij de eer, want er is geen c bedrag aan verbonden. Zestien jaar heeft hij deel uitgemaakt van de dorpscommissie, waarvan ruim dertien jaar als voorzitter. Maar Jaap Lap (39), de „burgemeester van Den Hoorn", gaat aftreden. „Niet omdat ik er geen tijd meer voor heb, hoor. Maar na zestien jaar krijg je op het dorp toch de verhalen als: die moet je dóódslaan, anders gaat ie niet. Het wordt een gewoonte en die wil ik doorbreken. Ja, wel met pijn in mijn hart, want ik heb het al die jaren met plezier ge daan." Voor het eerst twijfelde Jaap Lap on langs of hij zich weer voor vier jaar beschikbaar wilde stellen als voorzit ter. „En mijn principe is dat je zaken waar je aan twijfelt niet moet doen. Als je verkering hebt en je weet het niet zeker, moet je het uitmaken, want dan kan je er nooit tot je tach tigste mee toe. Dus als je weer vier jaar een dorp moet vertegenwoordi gen, mag je daar geen bedenkingen over hebben. Heb je dat wel, dan is het simpel: niet janken, wegwezen." Dorpsgek? Lap voelt zich verbonden met Den Hoorn. „Ik ben echt een dorpsmens. Nog net geen dorpsgek. Vaak denk ik: wat is het toch een voorrecht om hier te wonen." Ooit zei hij dat de dorpscommissie moest bestaan uit vogels van diverse pluimage, van snotneuzen tot ouden van dagen. „Tja, en dat kon niet uit blijven. Korte tijd later kon deze snot neus aan de bak." Hij lacht en noemt het overdreven als het voorzitterschap van een dorps commissie een zware taak wordt ge noemd. „Ik volgde fietsenmaker Henk Troost op. In andere besturen, bij voorbeeld de menvereniging Vrienden van het Paard, had ik ervaring opge daan. Ik heb vooral veel vergader technieken geleerd van Jo Roeper uit Oosterend." Als hoofd van de com missie leidde Lap niet alleen de ver- ....Na zestien jaar weet ik ongeveer s Hoornder in elkaar steekt.... IFoto Tessa de GraaftI „Je gaderingen, maar hij droeg ook bestuursbeslissingen naar buiten, probeert iedereen in zijn of haar waarde te laten en gezamenlijk zaken te bereiken die goed zijn voor het dorp. Daarnaast is er een stukkie re presentatie. Ik probeer een beetje een ambassadeur voor Den Hoorn te zijn." Lap zegt niet te kunnen aangeven hoeveel uur hij in het voorzitterschap heeft gestoken. „We vergaderen één keer in de maand. De boodschapjes die er zijn verdelen we onder de bestuursleden. Dat is de ene keer weinig en de andere keren wat meer. Kijk, in die tijd dat we streden voor het fietspad naar paal 9 ben ik aller lei vergaderingen van lieden die er mee te maken hadden langsgevent. Maar dat is iets tijdelijks." Het be heer van de bar in het dorpshuis ge beurt ook door de commissie. „Daar gaat wel wat tijd in zitten, maar er zit ook een dikke plus aan vast. Zo krijg je wat centen om handen om eens iets te doen voor je dorpshuis en je verenigingen." Nooit boos Het voorzitterschap vereist tact. Boos is Lap nooit geworden. „Je weet van iedere Hoornder zo'n beetje hoe hij in elkaar steekt. Als eentje denkt een beetje te jennen tijdens een vergade ring, dan hamer je dat af of je geeft er een grap op terug." Hij is er trots op dat het bestuur altijd de gelederen heeft gesloten, als eenheid naar bui ten is getreden. „Hoewel we het heus niet altijd met elkaar eens zijn." Lap vindt het een taak van een dorpscommissie zaken die onder de bewoners leven door te spelen aan officiële instanties, zoals de gemeen te. „Dat was in mijn beginjaren niet zo eenvoudig. Toen zat er een burge meester die niet zo als de laatste twee was van: kom maar binnen en zeg maar wat er aan de hand is. Als je met hem om half elf een afspraak had, begon hij om vijf voor half elf al een beetje te stéérten van: hoe krijg ik Jaap Lap om» vijf over half de deur uit...." Familieruzie De dorpscommissie van Den Hoorn is volgens Jaap Lap anders dan die in andere Texelse dorpen. „Er zijn meer hechte gemeenschappen op het eiland, maar het is hier anders dan bijvoorbeeld in Oudeschild. We vor men echt geen grote familie hoor, of je moet familieruzies regelmatig kun nen incasseren. Maar alles met elkaar is het toch wel een erg leuk dorp. We hebben ook wel wat import, maar mensen van buitenaf draaien gewoon mee. Hoornders zijn makke lijk, ze hebben oog voor het dorp en de mensen die er leven. In De Koog heb je bijvoorbeeld een Drent en een Limburger en een Amsterdammer bij een. Dat leeft anders, commerciëler. Niet dat ik wil natrappen of zo, maar het is gewoon niet vergelijkbaar." Nek omdraaien Hoewel de dorpscommissie in de loop der jaren veel heeft bereikt voor Den Hoorn, zinkt de moed Jaap Lap de laatste tijd wel eens in de schoe nen. „De bemoeienis van de provin-v cie begint me behoorlijk tegen te staan. Ik weet wel dat het een bestuurlijk apparaat is waar je niet aan ontkomt, maar als het aan mij lag draaide ik het hele zwikkie mor gen de nek om. Zo'n gedeputeerde van een flatje twaalf hoog moet een beslissing nemen over woningbouw in Den Hoorn.... We hebben die hui zen nodig, maar zo'n provinciefiguur weet niet hoe belangrijk dat voor ons is. Het is heus niet zo dat we de hele omgeving vol willen bouwen." Afscheid Woensdag nog de jaarvergadering en dan is het „tijdperk-Lap" voorbij. Het afscheid valt Jaap zwaar. „Het dorpshuis bijvoorbeeld. Dat is bijna iets van mezelf. Dat wordt me ook wel eens verweten, hoor. Als ik on verwacht binnenstap en zie dat alle deuren open staan en de lichten branden sta ik als een huisvader te roepen: moet dat zo, er komt weer een energierekening.... Dan is het van: daar betalen we toch voor, je doet alsof het hier van jou is. En in derdaad, ik moet er nog niet aan denken dat ik straks de sleutels moet inleveren." Oud-wethouder Daan Schilling is be naderd als nieuw lid voor de dorps commissie en mogelijke opvolger van Jaap Lap. „Dat zou ik fantastisch vinden. Daan heeft het hoogste wat je op bestuurlijk niveau op Texel kunt halen bereikt en met succes. Je zou zeggen: die zakt in een stoel en heeft het bekeken. Maar nee, hij is toch bereid om zich in te zetten voor het dorp." Lap merkt op dat het vroeger als een eer werd beschouwd te wor den gevraagd voor het dorpscommis- siebestuur. „Maar als ze je nu zien komen draaien ze de sleutel nog een keer extra om! Jammer hoor. leder een moet zo af en toe iets doen voor het dorp." In de politiek? „Wat ik nu ga doen? Och, ik ben nog niet toe aan een bestuursbaan voor de ANBO.... Ik weet het nog niet hoor. Misschien dat ik „ja" zeg a nog eens voor de lijst van Texels Be lang wordt gevraagd." Ria Witte, die dertien jaar in het bestuur zit, stopt er ook mee. Zij heeft negen jaar als penningmeesteresse op de cen ten gepast en veel gedaan voor de dorpscommissie. Jaap Lap bij ,,zijn" kerkje: ..Den Hoorn ligt me bijzonder na aan 't hart. IFoto Frans Hopman) Overzicht van het propvolle Zeemanskerkje tijdens het optreden van het Visserskoor.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2