Opruimactie gisteren gestart Texelse kust vervuild door vijftig kuub olie Radiopiraten in het geweer tegen brief van politie vöügterlvEïiffler FOHIMMI Cfomütiés Illegale zenders 1 maart uit de lucht bakker bv. GESLOTEN Qi Wilt u ook meepraten op vrijdag 21 febr. om 2u.0u uur in De Schakel □f luister die avond naar Radio Texel. sa Eigen honk voor Durper kinderen Biljart-, dart- en bowling kampioenen Burgemeester bewaart evenwicht in woelige tijd Tien jaar vogelwerkgroep Dief aangehouden Drankrijders DINSDAG 18 FEBRUARI 1992 19JOPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10658 RAOIO OCCIÖêl AC r iofj Hou Ltr re 'Hoooont Mot lucht STEUN ONf/t In een hoog tempo proberen medewerkers van aannemersbedrijf Daalder de Texelse kust te verlossen van ruim vijftig kuub zware stookolie. De olievlek spoelde in de nacht van zaterdag op zon dag, onder invloed van de harde westenwind, aan tussen paal 12 en de vuurtoren. Veel vogels zijn het slachtoffer geworden. Zondag werden 193 dode exemplaren geteld. „Maar aangezien de wind is gedraaid, zijn veel vogels weer in zee gespoeld. Het werkelijke aantal is dus nog hoger", aldus Jan Kuiper, directeur van EcoMare. „Hoe gewetenloos moet je zijn om dit te veroorzaken?" Triest blikt Kui per op een massa olie, waarin nog net de contouren van enkele vogels zijn te ontwaren. Sinds zondag ligt het strand bezaaid met grote en klei ne plakken olie en dode vogels. Er zijn vier levende, maar ernstig veron treinigde vogels bij EcoMare binnen gebracht. De kans is groot dat ze het niet overleven. -• .OT Gisteren is aannemer Daalder in op dracht van Rijkswaterstaat gestart met het opruimen van de vervuiling. Dat gebeurt met handkracht, omdat de olie in te kleine hoeveelheden over het strand ligt verdeeld. Per dag wordt zo'n vijf kilometer strand schoongemaakt. De olie wordt verza meld in een grote bak. RWS zorgt voor afvoer naar een verbranding sinstallatie. De dode vogels die ze te genkomen, worden door de medewerkers van Daalder opzij ge legd. „Die worden geteld en opge haald door EcoMare", aldus één van hen. Volgens Mart Zijm is de meeste olie ter hoogte van De Koog en in de buurt van de Slufter terecht geko men. In de Slufter zelf ligt niets. Het is niet duidelijk waar de olie van daan komt. RWS stuurde zondag me teen een opsporingsvliegtuig de lucht in, maar de ruwe zee bemoeilijkte de observatie. Het is niet waarschijnlijk dat de vervuiling door een al eerder in de week geconstateerde olievlek is veroorzaakt. Er zijn monsters geno men die door RWS worden on derzocht. Biologische schade Voornamelijk zeekoeten en een enke le Jan van Gent en eidereend zijn het opdracht van RWS, met handkracht de olie van het strand. Olieruim-machine Een speciale, in Engeland ontwik kelde, olie-opruim-machine is mo menteel in Nederland om uitgetest te worden. Via een col lega van de directie Noordzee heeft Mart Zijm van RWS gere geld dat het apparaat woensdag naar Texel komt om te worden ingezet voor het schoonmaken van het strand. De machine schept de verontreinigde plekken op en zeeft het zand eruit. Bijna niet herkenbaar: een zeekoet, helemaal besmeurd met olie. slachtoffer geworden van de olie ramp. Jan Kuiper legt uit dat de ver dere biologische schade wel meevalt. „Het leven in zee staat momenteel op een laag pitje, wegens de kou en omdat er weinig licht is. Wel is het zo dat een deel van de olie op de bo dem terecht komt die daardoor ver stikt." Bij paal 28 werd ook een dode bruinvis onder de olie aangetroffen. De EcoMare-medewerkers vermoeden dat het dier door een andere oorzaak is gestorven. Het betreft een ouder vrouwtje van liefst 62 kilo. Deskundi gen van het Natuur Historisch Mu seum uit Leiden hebben het kadaver opgehaald. Borsia-ramp Volgens Kuiper is de situatie momen teel erger dan in 1988, toen de „Borsia-olie" het strand bedekte. Mart Zijm van RWS onderkent de ernst van de vervuiling maar voegt eraan toe dat hij wel eens méér olie op het strand heeft gezien. Burgemeester Schipper spreekt zijn afschuw uit over de ramp. „Ik ben boos, dat zulke voorvallen nog steeds plaatsvinden. En dat de dader vrijuit gaat, is zeer frustrerend." Met de wethouders bespreekt hij vandaag hoe het Texelse gemeentebestuur zal reageren op dit incident. „We hebben weinig bevoegdheden om er direct wat aan te doen, maar misschien dat er iets kan worden bereikt via politie ke kanalen." Meer sancties Kuiper gaat nog een stapje verder. „Als de boetes voor dit soort lozin gen veel hoger worden en er andere sanctiemogelijkheden zijn, zoals het afnemen van papieren of het aan de ketting leggen van schepen, wordt het risico voor de kapiteins om stie- kum te lozen veel groter. Nu krijgen die kapiteins een boete van ƒ1000,-. Daar lachen ze om. De Nederlandse overheid heeft het zelf in de hand om er iets aan te doen. Maar ja, daar hebben deze vogels nu niets meer aan...." Wij gaan de tijd zoeken. 22 februari t/m 7 maart Groeneplaats over een op Texel? Kom dan naar de De avond wordt georganiseerd foor advertenties, abonnementen, etc. angeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, r ~W Postgiro 652 ,lefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. T— Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 edactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon i /t/* YY 1/Gf 'f* I O YY yY 0T /j Rabobank nr. 36.25.01 742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 urten w7kt!jd deze week tot en met dinsdag a.s. 7 S- Verschil"4 dins^gs en vrijdags fans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 nnnpmpn sn i. Abonnementsprijs f46,20 per half jaar; Los f 1,30 druppel die de emmer deed overlo pen." Sportief De illegale zenders zijn jarenlang ge tolereerd door de politie. Action bestaat al zeven jaar, Roulette vieren half en Decibel twee jaar. De piraten vinden het sportief dat de politie hen per brief heeft gewaarschuwd voor de wijziging van hun beleid. „Als on ze acties niets uithalen, stoppen we hoogte te zijn van alle klachten, maar wist dat banaal taalgebruik één van de klachten was, evenals alcoholmis bruik. Hij riep de jongeren op om el kaar op dit punt tot de orde te roepen. Gedogen De raadsleden stonden sympathiek tegenover de radiopiraten. Ate Rienstra (CDA): „Wat mij betreft wor den ze gedoogd, zolang het welzijn Leden van de radiopiraten Action, Decibel en Roulette haalden de afgelopen dagen liefst 5500 handtekeningen op. Zij voeren actie tegen het besluit van justitie om vanaf 1 maart actief te gen illegale radiostations op te treden. De piraten weerleggen de klachten over etherverstoring, die volgens de politie aanleiding zijn om een eind te maken aan de zendactiviteiten. „Wij denken dat Radio Texel erachter zit", aldus één van de radio enthousiasten. Dit vermoeden wordt echter stellig ontkend door enkele bestuursleden van de legale Texelse zender. jeugdige radiopiraten stapten gisteren naar de burgemeester en brachten raadsleden op de hoogte. Gisteravond kwam de kwestie ter ;e in een commissievergadering, die door circa 25 jongens en meisjes werd bijgewoond. Alle aanwezige raadsfracties vonden dat het zenden weinig kwaad kan, mits de discjoc- keys het niet te bont maken. Ze wil den wel eens weten wat de klachten precies zijn en of er geen andere oplossingen zijn te bedenken. Som mige raadsleden waren benaderd door ouders van piraten, die juist blij waren dat hun kind zich vermaakt met zenden in plaats van bijvoor- I fruitautomaten. Burgemeester Schipper beloofde de positieve aspecten onder aandacht te brengen groepscommandant Moeskops van de Texelse politie. Toezeggen kon hij echter niets. Texel kent meerdere radiopirat en, maar Action, Decibel en Roulette zijn grootsten. Deze drie kregen vorige week een brief van de rijkspolitie, waarin wordt aangekondigd dat hun activiteiten vanaf 1 maart niet langer oogluikend zullen worden toegelaten. de zenders dan nog in de lucht zijn, zal de politie samen met de radi ocontroledienst optreden en de appa ratuur in beslag nemen. Onbegrijpelijk, vinden de piraten. ,Het gaat om de hobby van wel hon derd Texelse jongeren. We doen er niemand kwaad mee, integendeel. De opbrengst aan handtekeningen be wijst dat we worden gewaardeerd door de Texelaars", aldus woord voer- Rudolf Weijers. De zend-fanaten denken dat de kneep 'm juist in hun populariteit zit. „Radio Texel mag gaan adverteren, maar de onderne mers die ze daarvoor nodig hebben, luisteren liever naar ons." Niet waar Het bestuur van Radio Texel ontze nuwt deze beschuldiging. „Wij heb ben geen initiatieven ondernomen om hen uit de lucht te krijgen. Van ons hoeven ze niet weg, want we hebben helemaal geen last van ze", aldus bestuurslid Ruud Nooy en voorzitter Nel Eelman. Zij vertellen dat in het verleden klachten over verstoring van de ontvangst van Radio Texel door piraat altijd in overleg met de be trokkenen werden opgelost. „We heb ben daar nooit problemen over De politie heeft vrijdagavond in een woning in Den Burg een 21-jarige in woner van Den Helder aangehouden, op verdenking van diefstal van een brommer in zijn woonplaats. Op het zelfde adres werd ook de brommer aangetroffen. Het rijwiel werd in beslag genomen én teruggebracht naar Den Helder. De jongeman werd overgeleverd aan de Helderse politie, die de zaak verder zal afhandelen. Nadat in de eerste maand van het jaar niemand op rijden onder invloed werd betrapt, heeft de politie nu de eerste overtreders aangehouden. Van de vijf gecontroleerde automobilisten hadden er twee teveel alcohol ge dronken. Een 38-jarige Schiedammer, die bij het binnenrijden van De Koog (Dorpsstraat) werd aangehouden, had ruim tweemaal zoveel gedronken als toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een proces verbaal. Een 24-jarige inwoner van Den Burg, die op de Kogerstraat tot stoppen was gedwongen, moest zijn auto twee uur laten staan. Ook hij kreeg een proces verbaal. (Foto Tessa de Graaft) van mede-burgers niet wordt aange tast." Cor Kuip (Texels Belang) vertel de zelf tot de luisteraars te behoren. „Mij zitten ze niet in de weg. Ze zor gen voor een creatieve invulling. Commercie zou het enige probleem kunnen zijn, maar bij mijn weten ge ven ze geen reclameboodschappen door." Lees verder pagina 2 gehad. Het is niet waar dat we nu ineens de piraten uit de ether willen hebben. Maar als ze daaraan twijfe len, moeten ze met ons in contact treden, dan praten we het uit." De Radio Texel-mensen vinden het uiterst vervelend dat de piraten hen verdenken. „Ze hebben ons gedreigd met acties en enkele jonge medewer kers geïntimideerd. Dat is natuurlijk belachelijk, maar we kunnen er niets tegen doen", aldus Nel Eelman. Kristalgestuurd Klachten over etherverstoring worden door de medewerkers van Action, Decibel en Roulette van de hand ge wezen. Weijers: „We hebben allemaal professionele apparatuur met kristal- gestuurde zenders. Dat hebben ze bij Radio Texel niet eens. Hierdoor blijft de zender haarscherp op dezelfde fre quentie. We hebben wel eens klach ten gehad, maar toen zijn we meteen gestopt met zenden en hebben we eerst de oorzaak opgezocht. Die zaak is naar ieders tevredenheid opgelost." Volgens de politie zijn echter aanhou dende klachtenmeldingen wel degelijk De radiopiraten gaan op de barricaden. de aanleiding voor de striktere hou ding. Woordvoerder Henk Willemsen: „Kijk, ze zijn illegaal bezig. We heb ben in het verleden wel contact met de betrokkenen opgenomen bij over last. Dat hielp wel tijdelijk bij storin gen, maar klachten over vulgair taalgebruik werden niet serieus geno men door de jongelui. Toen ook nog een aantal van hen betrokken bleek bij diefstal en vandalisme was dat de er echt mee. Ja, wat wil je? We heb ben samen voor meer dan tachtigdui zend gulden aan apparatuur staan. We willen geen risico lopen", aldus Rudolf Weijers. Burgemeester Schipper zei gisteren wel oog te hebben voor de hobby van een grote groep jeugdigen. „Maar het blijft natuurlijk illegaal. Je kunt van mij ook niet verwachten dat ik het in het openbaar legaal ga ver klaren." Schipper zei niet op de Medewerkers van aannemer Daalder scheppen.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1