Schipper in zijn element „Ledenbestand zo kleurrijk als Texelse fauna zelf" als „vliegende kiep" BURGEMEESTER BEGINT AAN TWEEDE AMBTSTERMIJN SVO verrast koploper Berdos te sterk voor De Koog Tienjarige Vogelwerkgroep houdt serie lezingen 8 TEXELSE COURANT PAGINA 7 pende aard. Bekend is mevrouw Schipper van de kookcursussen voor 55-plussers. Tegenstellingen Bij zijn komst naar Texel zei Schipper in een interview dat hij het overbrug gen van tegenstellingen als een van de belangrijkste taken van een burge meester beschouwt. Vindt hij dat hij daarin is geslaagd? „Dat moeten an deren maar beoordelen. Ik hoop het, ben er in elk geval niet pessimistisch over. Iets niet kunnen oplossen, staat niet in mijn woordenboek." Een voorbeeld is de kwestie van de leefbaarheid. Schipper maakte zich daar persoonlijk sterk voor en pro beerde de verschillende partijen tot elkaar te brengen. „Dat is een essen tiële zaak, waar ik mee bezig blijf tot het eind. Met de huidige situatie ben ik al blij, maar ik verwacht er nog veel meer van." Schipper ervaart de medewerking van de horeca, die vaak de beschuldigende vinger krijgt toegewezen, als positief. Vriendschappelijk Verheugd is de burgemeester dat te genstellingen in de gemeenteraad on der zijn voorzitterschap nooit zijn ontaard in conflicten. „De Texelse raadsleden zijn opvallend gemakkelijk in de omgang. Tijdens een vergade ring kunnen ze het elkaar behoorlijk zuur maken, maar meteen na afloop gaat het er alweer vriendschappelijk aan toe. In de politiek overheerst de opvatting 'samen de klus klaren', zon der dat dit betekent dat je altijd lief voor elkaar moet zijn. Zo'n gezamen lijke opstelling maakt het op Texel plezierig besturen." Toekomst Wat kan de Texelse bevolking van zijn tweede termijn van zes jaar verwach ten? Schipper: „In de loop der jaren heb ik afgeleerd nog per se iets te willen bereiken. Vaak loopt dat op een teleurstelling uit. Daarom wil ik gewoon doorgaan met de huidige aandachtspunten, op een goed ni veau. Het is voor mij zelfs geen must om de komende zes jaar vol te ma ken. Weliswaar kan ik in principe nog acht jaar doorgaan, tot m'n 65ste, maar hoe lang ik nog aanblijf hangt af van mijn eigen funtioneren en van eventuele signalen uit de gemeen schap." Graag wil ik afscheid nemen als burgemeester, die zo goed mogelijk heeft gefunctioneerd. Afscheid dus op een moment dat het nog goed gaat." F.H. pulatie nog aardig op peil gebleven, maar door intensiever gebruik van landbouwgronden komen de vogels daar in het gedrang. De resterende dieren zijn met te weinig om de vraatzuchtige meeuwen - die door gaans als boosdoener worden aange wezen - te verjagen. Hoewel wij inzien dat de boer het inkomen moet halen van de grond, maken wij ons ernstig zorgen." Ingezonden artikelen in de Texelse Courant hebben bewe zen dat over beheer van grond het laatste woord nog niet is gesproken. Door de samenstelling van de vogel werkgroep - van bioloog tot jachtop ziener - geeft de beschermingstaak ook binnen de vereniging voldoende stof tot discussie. een punt behalen. Hierbij werd Ber- dos precies in de kaart gespeeld en kregen ze bij hun snelle counters nog meer speelruimte. Het onvermijdelijke gebeurde: na 90 minuten mocht De Koog teleurgesteld met een 0-4 ne derlaag het veld verlaten. Gezien het spel over de hele wedstrijd was dit een ietwat geflatteerde, maar terech te nederlaag. SVO moest het opnemen tegen kop loper Berkhout, en liet vanaf het be- ginsignaal zien dat men niet bang was voor deze tegenstander. Dat re sulteerde in een 3-1 zege. Keeper Drijver stelde de overwinning veilig door vlak voor tijd een penalty te stoppen. De Oosterenders zochten gelijk de aanval. Na vijftien minuten een goede aanval over rechts: Bennie Visser gaf een pass op Vincent Kaspers die de bal in één keer in het doel schoot: 1-0 voor SVO. Een minuut later ver dedigde SVO niet goed uit en „in de kluts" schoot P. Stam Berkhout op 1-1. Berkhout wilde meer en kreeg een paar kansjes, maar doelman Mar co Drijver hield SVO in de race. Na rust zocht Berkhout nog meer de aanval. De verdediging van SVO kwam onder druk te staan, maar on der aanvoering van Aart van der Brink hield hij stand en dan is SVO gevaarlijk. Een lange bal van Gerard Legierse bereikte Vincent Kaspers die zich geen moment bedacht en de bal in de korte hoek schoot: 2-1. Berk hout bleef komen, maar SVO brak steeds gevaarlijk uit. Martin Huizinga bracht SVO zelfs op 3-1. Wat Berk hout ook probeerde, SVO kreeg de beste kansen. Twee minuten voor tijd kreeg Berkhout een penalty, toen doelman Drijver een overtreding maakte. Drijver bekroonde zijn gave partij door de bal bekwaam te stoppen. waarheden, zodat anderen niet wor den gekwetst." Polonaise Springt de burgemeester eigenlijk wel eens uit de band? Mevrouw Schip per, die het gesprek heeft gevolgd, lacht spontaan: „Nee, maar hij kan het wél!" Schipper weet zich die keer nog best te herinneren: „Dat was in mijn vorige gemeente. Toen heb ik één keer de polonaise ge leid...." Ook voor mevrouw Schipper heeft de overstap naar Texel gevolgen gehad. „In Oosterhesselen stond ik meer in de picture. Men had een ander ver wachtingspatroon. Als burge meestersvrouw werd je automatisch gevraagd voor een aantal functies; op Texel alleen voor het mevrouw De Koning hulpcomité. Hier kan ik me wat anoniemer opstellen en daar voel ik me als een vis in het water bij", vertelt ze. Daarentegen is ze als Texelse „first lady" beduidend meer tijd kwijt aan representatie. Echter niet zóveel dat ze geen tijd overhoudt voor vrijwilligerswerk van uiteenlo- aldus mevrouw Schipper. Haar man sluit zich (Foto Frans HopmanI zijn de meeuwen door een dikke laag grond van hun voedsel afgesneden. „We hebben nog geen tellingen, maar vaststaat dat hun aantal flink is afge nomen." Ook het verdwijnen van voedselbron nummer twee, de buiten dijkse mosselbanken, lijkt daar debet aan, meent de werkgroep. Door toe name van de oppervlakte bos op Texel blijkt het aantal zangvogels het afgelopen decennium toegenomen. Het weidevogelbestand is echter in een vrije val geraakt. Het aantal leeu weriken is in tien jaar tijd met vijfent achtig procent gereduceerd. Ook de hoeveelheid tureluurs en kieviten zijn drastisch gekelderd. Dick Schermer: „Alleen in natuurgebieden is de po- Zondag incasseerde De Koog op eigen terrein een 0-4 nederlaag te gen kampioen Berdos. Dit team be haalde vorige week reeds het kampioenschap doordat De Koog een puntje van de nummer twee van de ranglijst afsnoepte. Bij de thuisploeg was Hans Polderman na een mislukte buitenlandse voetbal carrière weer terug in de gelederen. Hij nam de plaats in van de vorige week geblesseerd geraakte Dennis Saai. Verder stond good old Charles Ipenburg weer onder de lat, om de geblesseerde Jan Plaatsman te ver vangen. Berdos is een ploeg die de tegen stander laat komen en bij balbezit ra zendsnel countert. Dit gaat echter niet zoals bij veel derdeklassers met lange halen gepaard, maar door er snel met veel mensen uit te komen en de bal in eikaars voeten te plaat sen. Gedurende de eerste drie kwar tier wist De Koog hier goed weer stand tegen te bieden. Berdos kreeg voor de rust slechts één goede sco ringskans, maar wist deze niet te ver zilveren. De Koog wist aanvallend iets terug te doen, maar ook dit bleef zonder doeltreffende resultaten. Na tien minuten in de tweede helft viel het strijdplan van trainer Lieuw- ma in duigen. Een verre trap vanaf het middenveld bereikte de spits van Berdos in het strafschopgebied. Deze werd vervolgens dusdanig zwaar ge hinderd dat een penalty volgde, die goed werd benut. Snel daarna kon den de bezoekers 0-2 op het score bord aantekenen, doordat de verdediging van De Koog teveel voet ballend wilde oplossen in plaats van resoluut te handelen. Na deze dom per moest De Koog het toch meer zoeken in de aanval, wilde het nog Burg, alwaar hij de meeuwen met stukjes brood op het droge probeerde te lokken. Loos: „Met de verrekijker in de aanslag wachtte ik tot de po ten zichtbaar werden, zodat ik de re- gistratieringen kon bestuderen." De bankdirecteur ontdekte tot zijn ver rassing dat de meeuwen al jaren ach tereen op precies dezelfde plek op het eiland neerstrijken. De vogelwerkgroep organiseert ook excursies. Leden die goed thuis zijn in de omgeving maken beginnende vogelaars wegwijs in de kwetsbare natuur. De wispelturigheid van de vo gels leidt wel eens tot verrassingen, zoals bleek tijcfens een nachtelijke zangvogelexcursie. „Zelfs de nachte gaal hield zijn snavel stijf dicht." Tij dens de excursie vermijden ze kwetsbare broedgebieden, maar ne men ze de gasten mee naar gebieden waarin iedereen vrij toegang heeft. „Men kan er naderhand op eigen houtje nog eens terugkeren. Inventarisatie van het vogelbestand op het eiland is een belangrijke acti viteit van de werkgroep, die als con- sulentoptreedt voor de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vo gels. Witte: „Omdat het leuk is om te doen en Staatsbosbeheer heeft er te kort menskracht voor. leder van ons houdt de ontwikkelingen van de vo gelstand binnen een afgebakend ge bied bij." Hoewel het een onmogelijk opgave lijkt, kunnen de liefhebbers een zwerm of kolonie vogels toch in een oogwenk nauwkeurig inschatten. „Een kwestie van ervaring. Uit ge drag van de vogels leidt je gegevens af. Neem de veldleeuwerik. Als ie een worm in de snavel heeft, weet je dat hij jongen heeft.", aldus secreta ris Dick Schermer. Als de tellingen zijn gerangschikt kunnen uit de resul taten conclusies worden afgeleid. „Een klimaatsverandering in de Sahel kan van invloed zijn op de vogelstand hier." Gebleken is dat het aantal roofvogels langzaamaan weer toeneemt. „Door het verbod op pesticiden in de land bouw is er voor deze prooidieren meer voedsel beschikbaar. Agrariërs komen zelfs met het verzoek nest kasten op te hangen voor deze vo gels, om de landerijen op een natuurvriendelijke manier van ratten en muizen te ontdoen." De vogelaars treffen ook praktische maatregelen om de broedsels te beschermen. Giel Witte: „De afgekalfde eilandjes in na tuurgebied De Petten bij Den Hoorn, een broedgebied voor de sterns, krij gen volgende week een opknap beurt." Opvallend rustig is het een eindje verderop op de voormalige vuilstort, die jarenlang een trekpleister vormde voor o.a. zilvermeeuwen. Inmiddels „Vogels zijn intrigerend. Het ene moment hoor je ze, het andere moment zijn ze verdwenen. Maar juist dat maakt vogelen zo boeiend." Aan het woord is Hans Witte, bestuurslid van de Vogel werkgroep Texel. De werkgroep, die dit jaar tien jaar bestaat, is uitgegroeid tot een gemeleerde club faunaliefhebbers die urenlang over hun hobby kunnen verhalen. Niet alleen een vogelpraatgroep echter, want dè vereniging ontplooit tal van activiteiten en zet zich in voor natuurbehoud. Ter gelegenheid van het jubileum wordt in EcoMare een serie lezingen gehouden. Een vogelinventarisatie die ruim tien jaar geleden voor het eerst in het Waddengebied werd gehouden bete kende voor de vrijwilligers die de tel lingen uitvoerden het startsein een werkgroep op te richten. „Inmiddels is het ledenbestand uitgegroeid tot 163 en minstens zo kleurrijk als de Texelse fauna zelf", aldus penning meester Hans Witte. „Een aantal koestert beroepsmatig belangstelling, maar het leeuwedeel bestaat uit hob byisten die zich louter uit liefhebberij hebben aangesloten." De vogelaars wisselen niet alleen binnenskamers van gedachten, maar trekken er - weer of geen weer - op uit. Hoewel de interesse voor vogels algemeen is, heeft ieder zijn persoonlijke voorkeur. Voor Hans Witte zijn dat vooral die dieren die van nature op het eiland voorkomen. „Hun gedrag en le venspatroon boeit mij mateloos." Vijver Voorzitter Bob Loos heeft een passie voor kokmeeuwen. Vanuit het Oost zeegebied trekken deze dieren naar Regents Park in London, waarin ze overwinteren. Oplettende passanten konden hem de afgelopen winter uren achtereen geconcentreerd zien zitten bij de eendenvijver in Den groeit. Bijvoorbeeld qua presentatie, dat gaat me nu gemakkelijker af. Daarin schuilt tevens het gevaar dat je vervlakt. Voor elke speech bereid ik me daarom nog altijd goed voor", aldus Schipper. Het Groot Citaten boek op zijn bureau vormt er het stil le bewijs van. Zijn voorzichtige opstelling heeft hij tijdens zijn eerste ambtstermijn niet laten varen. Schipper: „Neem bijvoor beeld die speeches. Ik vraag me altijd af hoe de boodschap zal overkomen. Ook al sta ik er helemaal achter, toch wil ik graag de consequenties over zien, zeker weten of het wel waar is. Ik wil ik mezelf behoeden voor on- j „We rolden er gemakkelijk in", schetst Schipper (56) de overgang begin 1986 van de kleine Drentse ge- ei: meente Oosterhesselen naar Texel. 21 De nieuwe burgemeester voelde zich 5. j spoedig in zijn element bij de Texe- gj laars, die hij als „spontaan" betitelt, if„De mensen zijn hier vrij direct, je le weet daardoor gauw wat ze willen. Dat vind ik plezierig, mits er ruimte is U voor een weerwoord. Ik wil altijd we- i ten waaróm iemand iets zegt, wil de achtergronden leren kennen." Schipper houdt er een bijzondere me thode op na om de onderlinge ver- g[ houdingen te ontdekken. Met zijn vrouw bezoekt hij alle mensen die 50 e jaar of langer zijn getrouwd. „Zo kom ib je bij de hele gemeenschap binnen iel en wordt de legpuzzel, het algemene ar- beeld van Texel, steeds completer, de Maar ik doe dit niet alleen omdat het om mijn werk is hoor. Ik vind het ook mi] leuk. In Oosterhesselen noemden we dat 'het praatje over de heg'. Aan de ze bezoekjes hecht ik grote waarde en zorg dat er tijd voor wordt vrijge maakt. We hebben een paar mensen overgeslagen, maar daar heb ik nog steeds spijt van." Geen politicus Hoe is het om burgemeester van Texel te zijn?, „Qua zwaarte is de functie vergelijkbaar met het bestu ren van een gemeente van 20.000 er' inwoners. Dat vergt veel aandacht, t maar ik wil die aandacht er ook graag aan geven. In het college zijn de politiek getinte taken gedelegeerd aan de wethouders. Daar sta ik volle dig achter, want ik krijg evengoed al le ruimte om me met nuttige zaken bezig te houden. De burgemeester is de vliegende kiep van het college. Waar de wethouders het willen, val ik in. Daarnaast heb ik een coördine rende taak en mijn eigen interesses. Leuk om te doen vind ik het politie- en brandweerbeleid. Gezien de ei landpositie is het ook de moeite waard om je tijd daarin te stoppen." Schipper bekent dat hij er indertijd enorm tegenop heeft gezien om bur gemeester te worden. „Maar nu vind ik het heel mooi om zo bezig te zijn. Ik sta het liefst boven de partijen, dat is een rol die me ligt. Van huis uit ben ik geen politicus, wethouder zou ik niet zijn geworden." Kano Het burgemeesterschap op Texel is een drukke baan met veel representa tieve verplichtingen. „Maar", zegt Schipper, „tijd is er genoeg. Het hangt er alleen vanaf hoe je het besteedt." Voor hobby's zoals lezen heeft hij echter nauwelijks nog tijd, om over watersport nog maar te zwijgen. „De kano is bijna uitge droogd." Ontspanning vindt de bur- gemeester door te wandelen en te L",ske en Ton Schipper in hun woning in Den Burg. „Ik voel me op Texel als een vis in het water". bij die woorden helemaal aan en begint met frisse moed aan zijn tweede ambtstermijn. |n zijn eerste ambtstermijn op Texel heeft Ton Schipper zich ont popt als een burgemeester die probeert het evenwicht te bewa- ren in woelige tijden. De afgelopen zes jaar maakte „zijn" eiland i een periode van ongekende groei door, maar Schipper hield de menselijke aspecten in de gaten. Een man van samenwerking en contact met de „gewone" Texelaars. Met echtgenote Lutske houdt hij er een zo gewoon mogelijk leven op na, vrij anoniem wonend in wijk noordwest in Den Burg. Schipper is een bestuur- der van onbesproken gedrag, velen vinden hem zelfs té voorzich tig. „Maar", zegt hij, „het zit nu eenmaal in mijn aard alles overwogen te doen. Ik wil niemand beschadigen en besef dat er altijd een achterkant van het gelijk is." Een vraaggesprek bij het begin van de „periode Schipper-N". fietsen. Vooral het eilandelijke polder landschap trekt hem, wellicht nog een overblijfsel uit zijn jeugd die hij doorbracht op het Groningse en Zeeuwse platteland. Is Schipper persoonlijk veranderd? „Dit zijn topjaren. In de afgelopen zes jaar heb ik onvoorstelbaar veel ge leerd, heb veel ervaring opgedaan. Als je alleen al neemt wie hier alle maal komen: de koningin, ministers, noem maar op. Mijn vrouw zegt: je van de Vogelwerkgroep Texel turen ter hoogte van het poldertje Ceres de horizon af. Vlnr. Dick Schermer. Hans. Marco en Giel Witte. Foto Gerard TimmermanI

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7