Met beperkt budget toch prima resultaat Verloop afvalscheiding overtreft verwachting Renovatie mijlpaal voor Thijsseschool Géén vermenging van gesorteerd huisvuil Volleybalprogramma Damesteam Mareis wint na donderpreek Minder bezwaren Programma eilandcompetitie |eer jfïexel „Runner-up" - snooker-toernooi Voskuil ontsnapt in damtopper Weer moeizame zege van Tevoko-heren VRIJDAG 21 FEBRUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 11 De voltooiing van de renovatie van de Jac. P. Thijsseschool betekent een mijlpaal in de veerigjarige ge schiedenis van de basisschool uit Den Burg. De broodnodige moderni sering van het verouderde gebouw is tevens de kroon op de jarenlange in spanningen van betrokkenen. Om dit te vieren verklaarde wethouder Tine Krijnen (welzijn) de school vandaag de officieel voor geopend. De openbare basisschool aan de Kee- somlaan was destijds bestemd om tijdelijk dienst te doen. Het werd uit eindelijk echter een blijvende onder wijsvoorziening. De heer J. Heethuis, die samen met mevrouw A. Roeper de directie voert over de school: „Het leerlingenaanbod nam toe, de manier van lesgeven veranderde. Vroeger za ten de leerlingen in de schoolbanken, waarbij een gemeenschappelijk lestempo werd gehandhaafd. Vlotte leerlingen konden de lessen daardoor met minimale inspanning volgen, ter wijl andere kinderen het tempo nau welijks konden bijbenen. Dit klasseverband hebben we nu door broken, een ontwikkeling die overi gens ook op andere basisscholen heeft plaatsgevonden. Het ene kind heeft soms meer begeleiding nodig |dan het andera Naast de traditionele leerstof krijgen de leerlingen nu meer de ruimte om zelf initiatieven te ont plooien. Dat kan in teamverband, maar ook individueel. Over onderwer pen die ze interesseren is materiaal beschikbaar. Voor natuurkunde heb ben we bijvoorbeeld leskisten met daarin magneten, lenzen, etc." Differentiatie „Het onderwijs van de Thijsseschool is toegespitst op de individuele leer lingen (differentiatie) en sluit aan bij de maatschappelijke ontwikkelingen. De kinderen leren spelenderwijs zelfstandig werken en de beschikbare tijd doelmatig in te delen, iets waar ze later profijt van hebben. Het ver eist wel meer organisatietalent, zowel van de kinderen als van de leer kracht." Om van de laatste ontwikke lingen in het onderwijs op de hoogte te blijven volgen de groepsleerkrach ten samen met collega's van andere scholen regelmatig cursussen. Door de individuele aanpak groeide ook de behoefte aan een gemeen schappelijke ruimte en aan kleine ver trekken, waarin de leerlingen ongestoord kunnen studeren. Men beschikte voor de verbouwing wel over een aula, maar die was op de bovenverdieping. „Het viel echter niet mee om in deze hal toezicht op de kinderen te houden." Binnen de be staande lokalen groeide de behoefte aan een apart studiegedeelte. Omdat ook de verouderde school dringend moest worden opgeknapt besefte men dat het tijd werd voor een ingrij pende verbouwing. Aanzet De eerste aanzet tot de renovatie van de Thijsseschool werd al in 1986 ge geven. Jan Heethuis: „Toen werd dui delijk datde Thijsseschool de kosten voor aanpassing en onderhoud van het gebouw door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen gesub sidieerd kon krijgen. Vanaf dat mo ment zetten de betrokkenen hun wensen en ideeën op papier. De ge meente, die zelf het bestuur van de openbare school vormt, werkte de plannen verder uit. Door complicaties en gewijzigde regels bij de overheid zou het echter tot eind mei 1991 du ren voor aannemer Daalder uit De Cocksdorp een begin met de bouw kon maken. Intussen was het subsidiebedrag ech ter gedaald en bleek uitsluitend geld beschikbaar om de kosten van de verbouwing te dekken en dreigde de aanpassing van het interieur van de school erbij in te schieten. „Waar de rijksvergoeding achterbleef sprong de gemeente als coördinator van de bouw bij. Vóór en tijdens de verbou wing is voortdurend overleg geweest met de gemeente. We liepen de deur bijna plat bij de wethouder." Fris De school werd zowel van binnen als van buiten grondig opgeknapt en op nieuw ingericht. De ingangen werden verplaatst, kozijnen vernieuwd, muren verbeterd en ook de verwarming werd gemoderniseerd. Om tegemoet te komen aan de wensen van de leerkrachten werden lokalen voorzien van een kleine uitbouw, waarin kin deren ongestoord kunnen studeren. In het midden van het gebouw is een gen. In deze set was het uiteindelijk Tevoko dat met miniem verschil, 15-12, aan het langste eind trok. Met deze uitslag verspeelde Tevoko weer j een punt, maar nummer drie (Har- poen) won verrassend met 3-1 van j koploper SVN. Hiermee is de span- -■-» ning in de eerste klasse weer hele maal terug en zullen de eerder genoemde drie ploegen uit gaan ma- 5 ken wie er in aanmerking komen j voor het kampioenschap en/of pro- motie. De onderlinge wedstrijd tussen de eerste twee damesteams van.Te,- i voko werd met 3-1 gewonnen doorj Tevoko 2, terwijl het derde da mesteam van Tevoko nipt met 3-2 verloor van Smash'68 uit Oosterend, j Smash 2 moest door een mis- verstand twee wedstrijden spelen, waarvan de eerste met 3-0 werd ge- i wonnen van Quelderduin en de twee- de met 1-3 werd verloren van Juvoc 5. Uitslagen: Heren: Tevoko 1-Polisport 3-2; Tevoko 2-HCSC 3-2 Dames: Tevoko 1-Tevoko 2 1-3; Smash'68 1-Tevoko 3 3-2; Smash'68 2-Quelderduin 3-0; Smash'68 2-Juvoc 5 1-3. Jeugd: JA/B Tevoko - 1-VVW 1-2; MJA/B Tevoko 1-WW 1 3-0; j J/MJC Tevoko 1-The Serve 1 3-0. Zaterdag 22 februari, Quelderduyn 16.30 u. Zeemacht 2-Smash'68 2 D', Zaterdag 22 februari. Trefpunt 13.30 u. Juvoc 4-Smash'68 1 D: Maandag 24 februari, Sportlaan 18.45 u. Quelderduyn/Sh 2-Tevoko 1 H' Het dames basketball-team van De Mareis ging voor de tweede keer dit seizoen de strijd aan tegen F.A.C. 4 j uit Den Helder. De vorige keer ging het vrij gemakkelijk, maar deze keer was het wel even anders. Toch wist De Mareis de zege te behalen. De Mareis ging erg rommelig van start, er was geen goede opbouw in het spel, om van samenspel maar niet te spreken. Alleen in de laatste tien minuten was er een lichte verbe- j tering te zien. De ruststand was slechts 4-6 in het voordeel van De Mareis. In de rust vertelde coach Marga Wiering haar team wat er fout was en hoe het anders moest. Deze donderpreek had een goede uitwer king. Al meteen in de tweede helft gingen de dames beter van start, met een paar snelle uitbraken en goed samenspel. De dames van F.A.C. kwamen hierdoor nog weinig aan scoren toe. Pas in de laatste mi nuut wist F.A.C. de bal door de ring te werpen. Bij De Mareis was dit wel even anders, vooral Louise v.d. Sluis was goed op schot met 15 punten. Eindstand 6-21. De bezwaar- en beroepsschriften- commissie heeft vorig jaar minder werk gehad dan in 1990. Er werden 31 bezwaren ingediend, tegen 41 in het jaar ervoor. Van die 31 werden 23 bezwaren on gegrond verklaard, 6 gegrond, één was niet-ontvankelijk en eentje werd voortijdig teruggetrokken. Direcieur-onaerwijzer jan neethuis van de Dr. Jac. P. Thijsseschool beschikt dankzij de renovatie over eenaanzienlijk groter leslokaal. IFoto Gerat multifuncionele ruimte ingericht, voorzien van een documentatiecen trum. Behalve de gerenoveerd kleu terspeelzaal werden alle lokalen van een frisse kleur en nieuwe vloerbe dekking voorzien. Marijke Palm van de medezeggenschapsraad is bijzon der ingenomen over het verloop van de werkzaamheden, waarvan de overlast tot minimum beperkt is ge bleven. „Met een gering budget is een prima resultaat bereikt." Bewon dering heeft Palm voor de inspannin gen van vrijwilligers. „Dankzij hun hulpvaardigheid is de verhuizing vlot verlopen." Inmiddels telt de school ruim twee honderd leerlingen. Volgens Marijke Palm groeit het aantal nog steeds. „Twee jaar geleden is door de ge meente een prognose gemaakt over de te verwachten aantallen. „Daar zitten we nu al ruim boven." Net als andere basisscholen in Den Burg is op de Thijsseschool goed merkbaar dat het dorp een magneetfunctie heeft. Ze verwacht echter niet dat de school op korte termijn met ruimte problemen zal kampen. „Mocht dat toch het geval zijn, kunnen we altijd de bovenverdieping in gebruikt ne men." Om de sfeer tijdens de officiële ope ning vanmorgen te verhogen brach ten leerlingen van de Thijsseschool uit volle borst een lied ten gehore. Wethouder Tine Krijnen (welzijn) ver- richtte daarbij de openingshandeling. I Belangstellenden die de renovatie met eigen ogen willen zien, zijn mor-: gen (zaterdag) welkom. Tussen 10.00 en 12.00 uur houdt de Thijs seschool open huis. Programma 25 februari Veld A Mannen: 18.30 u. Paal 9-DGM Tex.Autoc. 19.12 u. Tex.Autoc.-Auto Eelman DGM 19.54 u. Tatenh.-ABN/Amro Eelm. 20.43 u. RWS-Gr.Slock 2 ABN/Amro 21,30 u. Bremak.2-St.vd.Woude RWS 22.18 u. Bremak.1-Graaf Sp. vd.Woude B Gemengd vrouwen 18.30 u. Klif 12-Nioz De Vlier 19.12 u. Verfbus-De Vlier Nioz ooi van In Snookercentrum De Lindeboom (/fjwerd zaterdag fanatiek gestreden /jJom de titel „Texel Runner-up '92". hei Er werd in vier pools gespeeld, ,en. waarvan de nummers één zich kwa lificeerden voor de finale win- naarsronde. Opvallend was de sportieve, maar fa- latieke instelling van alle snooke raars, die regelmatig trainen om de beste resultaten te kunnen behalen. jEr werd vaak tactisch gespeeld, zon der veel risico te nemen. Het niveau van alle spelers is in de laatste zes weken zeer duidelijk gestegen. Uitslagen: A. Winnaarsronde: 1. Paul Weijers; 2. Glenn v. Polanen; 3. Gert-Jan Booy. B. Verliezersronde: 1. Ben Shabat Egal. De „hoogste break" werd behaald door Glenn van Polanen met 24 punten. Het volgend toernooi is op zaterdag 29 februari a.s. Informatie in het Snookercentrum. 19.54 u. L&R-Sportshopm. Listig 19.43 u. Listig-RaboIJzer L&R 21.30 u. NBC-Eierl.huis RaboIJz. 22.18 u. St.Jan-12 Balcken NBC Veld C Vrouwen 18.30 u. Durper Dr.-Question Ria's W. 19.12 u. Vissers B.-Ria's W. Beaut.Tex. 19.53 u. Meermarkt-Beaut.Tex. Zeilm. 20.43 u. Zeilm.-SI. de Boer 7 Prov. 21.30 u. Smash'68-7 Prov. Bremer 22.18 u. Ass.Bremer-Cohen Smash'68 Uitslagen 18 februari: RWS-Team zonder naam 3-0; Kogerhoop-Paal 9 3-0; Texelse Autoc.-Teso 1-2; Grote Slock 1-Autocentrum 3-0; DGM-Grote Slock 2 3-0; Kobeko-Cocky's Kaps. 2-1; Ecomare-St. Jan 1-2; Foto de Waal-RaboIJzer 3-0; Sportshop- Haarstudio 1-2; Durper Drup-Vespertina 1-2; Verfbus-Question 0-3; Mantje Sport-De Vlier 2-1; Meermarkt-de Rival 2-1; Visserbouw- Beautique Texèle 1-2; Smash-Slg. de Boer 2-1; Wiersma Antiek-Ria's Winkeltje 1-2; Cohen-7 Provinciën 0-3; Leijdekkers-Nioz 3-0. In de Texelse damcompetitie traden Victor Voskuil en Frans Kuiper tegen elkaar aan. Lange tijd bleven de po sities ongeveer in evenwicht. Toen Kuiper een korte-vleugel aanval in zette, kreeg Voskuil de gelegenheid de partij vrijwel direct te beslissen. Hij koos echter voor een „positione le insnoering". In een bijna hopeloze positie wist Kuiper, die bovendien in tijdnood verkeerde, een uiterst ver rassende en winnende slagzet op het bord te toveren. Gewonnen staan en winnen is nog niet hetzelfde. Kuiper moest de waar heid van deze woorden ervaren. Vos kuil glipte langs de rand van de afgrond nog net naar remise. Dat gold evenzeer voor Gerrit Vlaming in zijn partij tegen Adriaan Bruin. Hij had zich met een fraaie damzet een riante uitgangspositie verworven. Bruin vlocht echter diverse vangposi- ties in de stand en had daarmee suc ces. Met een schijf achterstand knokte Vlaming voor alles wat hij waard was. Met nog enkele schijven op het bord werd tot een ogenschijn lijk terechte remise besloten. Bij de analyse bleek de stand echter op de zet af verloren voor Vlaming, die dus goed weg kwam. Een verrassende zege boekte Wim Timmer, die in het eindspel Cees Vinke positioneel te slim af was. Klaas Burger en Frans Bos waren iets te gul met hun ma teriaal. Uitslagen: Frans Kuiper-Victor Voskuil 1-1; Ate Sijtsma-Ali Sanli 2-0; Cees Vinke-Wim Timmer 0-2; Gerrit Blom-Klaas Burger 2-0; André Brouwer-Frans Bos 2-0; Adriaan Bruin-Gerrit Vlaming 1-1. Het eerste herenteam van Tevoko won de wedstrijd tegen Polisport 1 moeizaam met 3-2. In de eerste helft van de competitie morste Tevo ko slechts twee puntjes en won de meeste wedstrijden vrij eenvoudig. In de tweede helft van de competitie kostte het de heren meer moeite. In de thuiswedstrijd, tegen Polisport uit Schagen keek Tevoko in de eerste set steeds tegen een achterstand aan. Op 16-16 scoorde Polisport het 17e punt. In de tweede en derde set was het Tevoko dat twee keer won (15-10 en 15-7). Polisport kwam in de vierde set goed terug en trok deze met 7-15 naar zich toe, zodat een vijfde set de beslissing moest bren- Schreurs verwacht dat in het voor jaar, wanneer men zichmassaal op het tuinonderhoud stort, de aange voerde hoeveelheid organisch mate riaal bijna zal verdubbelen. Achter „De Hamster" liggen inmid dels grote hoeveelheden slootruigte en plantsoenafval te verteren, dat wel op Texel achterblijft. „Omdat dit geen stankoverlast geeft kan dat hier gebeuren." Het verteringsproces van dit materiaal, dat enkele malen in het De afvalscheiding op het eiland ver loopt sinds de invoering van de groe ne GFT-containers eind november boven verwachting. „We krijgen zelfs complimenten van de afvalver werkers uit Medemblik." Het gerucht dat zorgvuldig gescheiden GFT-afval wordt gemengd met ander huisvuil m val coordinator Warner Schreurs: ..De scheiding van het huisvuil op Texel verloopt naar wei doet Warner Schreurs, die de huis- vuilscheiding op Texel coördineert, af als „onzin". Gemeentewerken heeft inmiddels de tussenbalans opge maakt en zal de resultaten binnen kort huis-aan-huis verspreiden. Rein Kuyper, die het vuiloverslagstati- on „De Hamster" beheert, legt uit waarop het gerucht waarschijnlijk is gebaseerd. „Gedurende de winterperi ode wordt er niet zoveel GFT-afval uit tuinen aangevoerd, zodat het nu wat langer duurt voordat de containers in de overslag vol zijn. Te lang soms voor een goed composteringsproces." De vervoerder (fa. Tatenhove) brengt per vrachtwagencombinatie echter twee afgesloten verzamelcontainers naar de Centrale Afvalverwerking Westfriesland (CAW). Om het GFT- afval toch binnen de gewenste tijd in Medemblik te krijgen wordt per com binatie zowel een bak GFT- als een container bouw- en sloopafval weg gebracht. „Dat geeft inderdaad de in druk dat het vuil gemengd het eiland verlaat. Maar op de plaats van be stemming worden de containers wel degelijk op verschillende plekken ge lost." Compost Het organische afval wordt in Me demblik in een overdekte ruimte ge- composteerd. Dat proces duurt ongeveer drie maanden. De vertering wordt versneld door de invoer van stoom en lucht. „Daarom mag er ook geen plastic of ander materiaal inzit ten, dat niet tussen de groente-, tuin of fruitresten thuishoort." Schreurs heeft de indruk dat op een enkele uitzondering na de Texelaar zich goed aan de regels houdt. J.A. Vlaar, bedrijfsleider van CAW in de Wieringermeer, bevestigd dat. „Tot Na enkele maanden is het groenafval omgezet in humusrijke compost. (Foto Gerard Tim dusver hebben wij geen klachten over de samenstelling van het Texelse afval." Schreurs: „Daarentegen zien we nog te vaak organisch afval in de grijze containers. Zonde." Restafval uit de grijze bakken wordt in Amster dam verwerkt tot brandstofbriketten. De vrees van veel eilandgenoten dat de grijze bak, die nu eens in de twee weken wordt opgehaald, te klein is, blijkt ongegrond. „Ons hebben daar over geen berichten bereikt. Ja, som mige bedrijven vragen om een extra container." Inmiddels bedraagt de hoeveelheid GFT-afval die wekelijks in het over slagstation wordt aangevoerd onge veer veertig ton. „Dat is vijfentwintig procent van de totale hoeveelheid af val en meer dan we hadden ver wacht." jaar massaal wordt versnipperd, duurt ongeveer drie maanden. „Nadat de compost is gezeefd, verspreidt ge meentewerken het als humus in de plantsoenen." Chemisch afval Ook de gescheiden aanvoer van klein chemisch afval (KCA) valt niet tegen. „We gaan het depot daarvoor zelfs uitbreiden." Resten van bestrij dingsmiddelen, verf en andere milieu onvriendelijke stoffen kunnen niet bij de overslag worden ingeleverd, maar moeten bij gemeentewerken aan de Reyer Keijserstraat. Voor glasresten (flessen en ruiten apart), schoon puin en bouw- en sloopafval kan men wél in Oudeschild terecht.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11