Moet u nou altijd op onze tenen staan?" Heel veel geld voor uw oude fiets Begin- en slotfase doen ZDH das om Voetbaljeugd op bezoek bij Ajax Wheelers bekampen elkaar over tien Engelse mijlen Pupillenvoetbal MST-basketball Dressuurwedstrijd in manege Akenburg Toch ruimte voor winkels en horeca in De Koog Laat het niet wéér gebeuren! Grootse inruilaktieü! RIJWIELHANDEL/RIJWIELVERHUUR Steekpenningen - Zullen handtekeningen radiopiraten helpen? 9S VRIJDAG 21 FEBRUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA S De laatste minuut in de wedstrijd te gen Petten betekende de nekslag voor ZDH. De ploeg uit Den Hoorn, die al in de eerste minuut op achter stand werd gezet, kon totaan de blessuretijd de zwaarbevochten 3-3 stand vasthouden. Tevergeefs, want vlak voor tijd scoorde de thuisploeg alsnog de winnende goal en blijft daarmee in de race voor de perio- detitel. Jeugdspelers van de voetbalclubs SV Oosterend, SVC en ZDH brengen zondag gezamenlijk een bezoek aan de wedstrijd Ajax-FC Utrecht. Zo'n 120 spelers vertrekken met de boot van 10.00 uur. Voordat het gezel schap in De Meer arriveert, krijgen ze van vervoerder Texeltours een rondrit aangeboden over luchthaven Schip hol. Zaterdag komt de Texelse rolstoelat leet Arco de Graaf weer eens op zijn geboortegrond in actie. De tegen woordig in België woonachtige sportman neemt 's middags deel aan een wedstrijd over ongeveer 16 km, het „Open Texels 10 Engelse mijlen kampioenschap voor wheelers". De race, met start en finish voor hotel pension Tatenhove aan de Bosrand- weg, begint om 14.30 uur. Reeds voor aanvang imponeerden de zwaluwen vriend en vijand door in bloedrode shirts, met korte mouwen de ijzige grasmat te betreden. Het was echter niet de kou waardoor al in de eerste minuut de rillingen over de ZDH-ruggen liepen. Onachtzaam heid achterin verschafte de voor- waartsen van Petten vrije doorgang. Doelman Sander Stolk, die een weer galoze rentree maakte, was kansloos. Met 1-0 achter waren de zwaluwen echter nog niet op temperatuur. De lepe Petten-spits Ben Kaart stelde zich goed op en aarzelde na een kwartier niet met inschieten; 2-0. Deze tegenslag was voor ZDH het sein de mouwen echt op te stropen. Aangespoord door coach Henk de Ruyter openden de Hoornders een furieus offensief. Libero Dirk Barends vond bij het nemen van een vrije trap het geluk aan zijn zijde en scoorde 2-1. Kort daarop zocht spits Arjan de Ruiter het avontuur en trof na het passeren van drie verdedigers op rij de goal. Na rust slaagde ZDH er niet in het veldoverwicht te behouden. Een voor zet vanaf rechts scheerde rakelings langs goalie Stolk, zonder doel te treffen. Dankzij de Jacob Pieter Duy- zer hield ZDH het heft in handen. De tengere spits was er als de kippen bij om een blunder van de Petten- doelman af te straffen. Het antwoord van Petten liet niet lang op zich wachten. Stolk slaagde er tot drie keer toe in het doel schoon te hou den, maar de vierde hoekschap was de aanzet voor dë gelijkmaker (3-3). Aan de noodlottige vierde tegentref fer ging een hectische scrimmage vooraf. Nadat de rookgordijnen waren opgetrokken verlieten de Pettenaren breedlachend het veld. Zaterdag 22 februari Veld: Texel D2-Texel D1 12.00 u.- Tex. Boys D1-De Koog D1 12.00 u.i SVC Dl vrij; Zaal (Ons Genoegen): Tex. Boys E3-Texel E2 11.30 u.': ZDH E1-Oosterend E3 11.52 u. Tex. Boys E2-Texel E2 12.14 u. Oosterend E1-SVC E1 12.36 u. Oosterend-E-2-Jex. Boys E1 12.58 u. Tex. Boys E3-ZDH E1 13.20 u. Tex. Boys E2-Oosterend E3 13.42 u. Texel E1-SVC E1 14.04 u. Tex. Boys E1-Oosterend E2 14.26 u. Texel E1-De Koog E1 15.10 uj Programma Zaterdag 22 februari: Koninghal (Den Burg) 17.30 u. De Marels-W.G.W. 5 da^ 18.30 u. De Marels-Zodiac he.' Zondag wordt in manege Akenburg een dressuurwedstrijd gehouden. Deze wedstrijd is georganiseerd door ponyclub De Kleppertjes en landelijk© rijvereniging De Waddenruiters. Er zullen 62 combinaties aan de start- verschijnen. 's Ochtends om 9.15 uurj wordt begonnen met de klasse Z1 paarden en om 17.15 uur worden de laatste combinaties in de ring ver- wacht. Er zal worden gejureerd door dhr. De Hoon, mevr. Schattevoet- Scheeve en mevr. A. Kikkert. Publiek is welkom, de toegang is gratis. „Texel is een vakantiegebied, met De Koog als badplaats en met Den Burg als centrale voorziening", meende tenslotte een cynische Rabo-directeur Veenstra. „Ik pleit voor een nul-optie, geen meter voor winkels." Volgens Veenstra kleven aan toetsing van be drijven juridisch tal van haken en ogen. CDA-commissielid Jan Koolhof, wèl een voorstander, uitte ook be zwaren tegen toetsing, omdat „die uitnodigt tot willekeur". Jaap Vla ming (Groen Links) vond dat bij een goede invulling de Nikadel niet ten koste van de Dorpsstraat zou gaan. „Beide gebieden trekken verschillende leeftijdsgroepen aan." Museum Als enige Koger in de commissie wees Cor Kuip (Texels Belang) het plan glashard van de hand. „Niet in zee gaan met een projectontwikke laar. Er is behoefte aan een groot parkeer- en evenemententerrein." Kuip pleitte nog eens voor verplaat sing van het VVV-kantoor naar De Koog. Wethouder Terpstra, drukte Kuip op het hart niet meer op deze kwestie terug te komen. „Er zijn ber gen verzet om iets in Den Burg van de grond te krijgen." Ook maakte hij een verwijt aan de halsstarrige Ko- gers zelf, die verenigd in werkgroe pen, zelf op invulling van het tussengebied hadden aangestuurd. Pottenbakker Jaap Jager deed tenslotte ook een duit in het zakje. „Bouw er een groot museum, dat hebben we nog niet." PvdA-er Gerard- van der Kooi gekscherend. „Ja, dan kunnen ze daar de laatste Koger on- dernemer in tentoonstellen." Frits Agter tijdens de hoorzitting: „We moeten af van het imago dat we in De Koog niets uitvoeren." Aan de start verschijnen tenminste twintig deelnemers. De deelname van een Amerikaanse rolstoelatleet zorgt voor een internationaal tintje. In het deelnemersveld bevindt zich ook de jeugdige Texelaar Bob Westerlaken, die zijn eerste wheelerwedstrijd zal rijden. Hij is van plan twee rondjes mee te doen. Het kampioenschap, dat voor het tweede achtereenvol gende jaar wordt gehouden, is onder deel van een trainingsweekend van de Road Racers Club Nederland. Ver scheidene wheelers die deel uitma ken van de nationale selectie die in september in Barcelona deelneemt aan de Paralympics, geven op Texel acte de presence. Voor hen betekent het weekend een ontspannen seizoe nopening. Het wedstrijdje is een aan wijzing hoe de atleten de wintertraining zijn doorgekomen. Voor de winnaar is een wisselbeker be schikbaar gesteld door Piet Schuyl van Tatenhove, waar de sporters en hun begeleiders een weekend lang onderdak genieten. Zaterdagavond wordt in het hotel-pension een feest aangericht. Verder staat o.a. een gra tis zwempartij in zwemparadijs Callu- na op het programma. Het wedstrijdparcours is als volgt: Bosrand weg^Épelaan-Dorpsstraat- fietspad Pontweg-Pelikaanweg- Bosrandweg. De ronde wordt vier maal afgelegd. De finish van de win naar wordt omstreeks tien over drie verwacht. Jaren geleden werd het zendschip Veronica te populair en moest het verdwijnen. Duizenden mensen gingen de straat op om Veronica te steunen. Dankzij hun steun is Veronica nu groter dan ooit. Ook op Texel wil de overheid de lokale radiostations weghebben. En ook nu hebben deze stations uw steun hard nodig! Het is hun enige kans om te kunnen blijven doen wat ze al jaren doen: radio maken voor hun publiek Schrijf daarom vandaag nog een briefkaart naar het Hogereind 41,1793 AE in De Waal. Steun ze, nu het nog kan. Want: ActionDecibel en Roulette moeten blijven! Bij de invulling van het tussengebied in De Koog blijft ruimte ge reserveerd voor een winkelcentrum. Bedrijven aan de Nikadel worden echter wel getoetst op hun haalbaarheid, zodat de bouw voorlopig op een laag pitje staat. De commissie ruimtelijk en huisvestingsbeleid ging woensdagavond akkoord met de ge wijzigde plannen waarmee wethouder Barendregt tijdens de hoorzitting over de knelpuntennota op de proppen kwam. Met deze toezegging nam hij be zwaarmakers in de bomvolle confe rentiezaal de wind uit de zeilen. Ze beperkten voor de microfoon in Bosch en Zee hun protesten tot een minimum. Van een „nul optie", waarvoor Rabobankdirecteur R. Veenstra pleitte, wilde de commissie echter niets weten. De adviserende raadsleden lieten zich door de mor rende zaal niet van hun stuk bren- Door de instemming met het plan komt een einde aan het jarenlange geharrewar over het braakliggende terrein aan de oostkant van de bad plaats. Nadat eerder een ambitieus project schipbreuk leed, haalde het gekortwiekte plan van R&M projec tontwikkelingsmaatschappij BV het nu wel. Het had echter weinig ge- eld, want bij een eerdere ken nismaking met de knelpuntennota e de commissie zich afwijzend op. Uit schriftelijke protesten aan het adres van b en w bleken de beste- dingscijfers waarop de gemeente de 2500 m2 winkelruimte baseerde, te optimistisch. Vorige week liet Barendregt al door schemeren de kritiek ter harte te ne men en besloot vooruitlopend op de hoorzitting het plan te herzien. In de rokerige conferentiezaal verraste hij ondernemers en dorpsbestuur woens dagavond door ze uit te nodigen mee te werken aan een toetsingsmecha nisme voor nieuwe middenstanders. Hij onthulde tevens dat de provincie vorige week had toegestemd in de bouw van dertig permanente wonin gen in het tussengebied. Bovendien kwam hij tegemoet aan de wensen van de RST, om de capaciteit van de parkeerplaats aan de Badweg te ver dubbelen. Tenslotte beloofde hij maatregelen te treffen om een eind te maken aan de storende verkeers drukte. „We zorgen voor een goed verwijzingssysteem naar de parkeer plaatsen." Kleinschalig Ondanks alle toezeggingen bleek niet iedereen gerust op een goede afloop. Jan Daalder van de Sparsupermarkt zag in de bestaande situatieschets zijn parkeercapaciteit verdwijnen. „Absoluut ontoelaatbaar." De wet houder poetste terstond deze laatste oneffenheid van de kaart. „Het dorp moet kleinschalig blijven", aldus J. Hennink van De Koog Pro motion, die zich afvroeg waarom de hoorzitting niet in het dorp werd ge houden. „Moet u nou altijd op onze tenen staan?" Co Vinke van het TVO benadrukte de noodzaak voor een nieuw Distributie Planologisch Onder zoek (DPO) op Texel. VVD-raadslid Erna Eelman-van der Kooi ging nog een stapje verder: „Alleen een DPO is verkwisting van geld. Dan liever een onderzoek waarin alle economi sche sectoren worden meegeno men." Lawaaihoreca Frits Agter pleitte namens de dorps commissie voor een nieuw dorpshuis aan de Parnassiastraat. „Door het achterwege blijven van woningbouw op die plaats, is daarvoor ruimte be schikbaar." Over de dorpsstraat waarin de wethouder de „lawaaihore ca" wil concenteren zei hij: „De ge bouwen zijn niet verpauperd, alleen de straat moet nog opgeknapt. We moeten af van het imago dat de on dernemers in De Koog toch niets uit voeren." „Slap gelul", meende spreker Gerard Zoetelief, die zich voorstander van het project toonda „Ik vind het een puinhoop. Jullie zeggen wel dat het in de Dorpsstraat allemaal zo mooi is, maar de bevolking vindt het maar niks." MJ=W.IIAWJ»E!TanB— Zelf liet hij de betalingen in de admi nistratie van zijn bedrijf opnemen. „De betalingen zijn geparafeerd door onze accountant en geaccepteerd door de belasting", aldus Brügemann. In 1988 kwam Brügemann tot de conclusie dat de betreffende vergoe dingen uit de tijd waren. „Dat heb ben we de VVV-directie dan ook medegedeeld en hebben de overeen komst beëindigd." Dé drukker stelt dat er nooit sprake is geweest van een voorkeursbehan deling van zijn bedrijf door de VVV. „Voor iedere order moest met bo demprijzen worden ingeschreven, te- samen met Texelse en overkantse bedrijven. Onze geoffreerde bedragen moesten beslist lager liggen dan de offertes van de vaste wal." Tegen een groot bedrijf als NDB kon Brüge mann volgens eigen zeggen echter uiteindelijk niet op. In augustus 1988 heeft hij nog wel aan het VVV- bestuur gevraagd of die wilde probe ren het drukwerkpakket op Texel te houden. „Een antwoord heb ik echter nooit gekregen." Rancune? Het VVV-bestuur vindt dat directeur Dekker bij de uitvoering van het besluit om het drukwerk bij een grote drukkerij aan de overkant onder te brengen, correct heeft gehandeld. „De wijze waarop hij enkele jaren ge leden, op zakelijke gronden, ervoor zorg droeg dat het drukwerk niet lan ger op Texel kon worden vervaardigd, had de steun van het bestuur. De grotere oplagen van de Texelse druk werken vroegen om overschakeling op goedkopere produktie, maar dat was op Texel helaas niet mogelijk." Volgens Brügemann is van rancune wegens het verliezen van de drukwerk-order, waarmee enkele ton nen zijn gemoeid, bij hem geen spra ke. Dat de zaak nu aan het rollen is gebracht, is niet zijn initiatief en eventuele wraakgevoelens zijnerzijds spelen geen rol, aldus de drukker. Wie er wèl achter zit(ten), kan hij slechts vermoeden. Datzelfde geldt voor Warnaar, die zegt niet precies te weten welk spel er wordt gespeeld. Vooralsnog wacht het VVV-bestuur de uitspraak van de justitie af en wordt geen advocaat in de arm ge nomen. Burgemeester Schipper zal persoon lijk de officier van justitie benaderen voor een onderhoud over de Texelse piratenstations. Dat is de uitkomst van het gesprek dat de burge meester gisteren had met groeps commandant Moeskops van de Texelse politie. De politie zal zelf geen initiatief nemen om af te wij ten van het huidige beleid; eerst wordt de reactie van justitie afge ef* (wacht. Woensdagmiddag kreeg Schipper een deel van de 5500 handtekeningen voor behoud van de Texelse pira- :enstations overhandigd. Het verbluf- ende resultaat van de landtekeningenactie kwam tot stand dankzij een dertigtal radiofanaten, net spontane medewerking van sup- >orters en vaste luisteraars. Naast 'et huis-aan-huis ophalen van hand- ekeningen, werden ook supermark en als inzamelpunten benut. Oproepen via de radio leverden bo vendien tientallen schriftelijke reacties op. Volgens de piraten krijgen zij steun uit alle lagen van de bevolking, hoewel de wat intellectuelere groep minder goed is vertegenwoordigd. Dat leeftijd daarbij geen rol speelt, blijkt wel uit het kaartje van de 87-jarige opa De Waard met de tekst „Wij steunen de piraten op Texel". Dit kaartje was taktisch boven op de sta pel gelegd bij de overhandiging woensdagmiddag. Met de indrukwekkende stapel als „extra argument" sprak de burge meester gisteren met de Texelse groepscommandant. Moeskops hield zich vast aan het voornemen om de clandestiene stations per 1 maart uit de lucht te halen. Reden daarvan zijn de verschillende klachten die bij de politie over de piraten zijn binnenge komen. Met justitie was afgesproken om de piraten te gedogen, maar ze uit de ether te verwijderen zodra ze overlast zouden veroorzaken. Moeskops bevestigt desgevraagd dat de radiocontroledienst (RCD) al een maand of vier geleden van plan was de Texelse zenders te laten oprollen. Een klacht uit Den Helder vormde daarvoor de aanleiding. „Eén klacht is te weinig", oordeelde de politie toen. Wèl werd het onderwerp toen aangekaart bij justitie. Afgesproken werd dat de politie bij meerdere klachten zou ingrijpen. Inderdaad kwamen vervolgens enkele klachten binnen, o.a. over etherverstoring qua taal- en drankgebruik. Moeskops: „Dat hebben we nu net jes proberen te doen. De piraten krij gen de tijd om er een eind aan te maken." De positieve aspecten die eerder deze week door de piraten zelf en door raadsleden zijn aange voerd, vormen voor Moeskops geen aanleiding om nu van gedachten te veranderen. „Het is geen kwestie van overwegen, maar van illegaliteit. Ze waren altijd al in overtreding, maar omdat er geen klachten over waren, had dit voor de politie een lage priori teit. Nu zijn er wel klachten en is er reden om -volgens de afspraak met justitie- wèl op te treden." Hij wijst er nogmaals op dat de politie slechts uitvoert; de eindverantwoordelijkheid ligt bij de officier van justitie. 0f2/en van een paar duizend handtekeningen zal burgemeester Schipper contact opnemen met de officier van justitie. Woensdagmiddag kreeg i ?e uitgereikt door de radiopiraten v.l.n.rLorendz Boom, Herman Blom, Ivo Wiertz en Bart de Vries. iForo Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5