DE REIZIGER is op z'n bestemming wrt kunnen we nu weer \jer2 innen on het FILM WEEKEND De Texelse promotiemaker In De Kampanje LEZERS :SCHRI)VEN Een felicitatie van Nol van 't Horntje VRIJDAG 21 FEBRUARI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Door Niek Welboren Paaseiland is echt bijzonder. Op deze plek zijn, midden in de Pacific, maakt dat je het eilandgevoel in overtreffende trap ondergaat. Op het evengrote Texel weten we altijd dat het vasteland dichtbij is. Hier, op „te pito o te he rnia" (de navel van de wereld), ben je slechts omringd door eindeloos veel water. De vlucht naar Paaseiland was een bele venis op zich. Een wat bejaarde Boeing 707, waarvan je hoopt dat alles goed blijft functioneren, vloog me zondag 19 janua ri van Santiago (Chili) in westelijke rich ting. Na zo'n vijf uur en een driedubbele whiskey (ik vond het niet erg dat de ste wardess niet wist hoe je die schenkt) stond ik dan op de „luchthaven" van Paaseiland, of liever gezegd: Rapa Nui. Vol verwachting stapte ik richting uit gang, maar helaas....geen schaars gekle de danseressen, geen muziek, niemand om me, zoals was toegezegd, officieel te ontvangen. Later bleek dat de berichtge ving rond de „schilderend afgezant" niet op tijd was binnengekomen. Niet alles dat op hoog niveau voor je wordt gere- werkt goed. Ambtelijke molens in Zuid Amerika malen een tikkeltje anders dan bij ons. UITWISSELING Inmiddels is het contact alsnog, met hulp van een tolk, op gang gekomen. Ik heb verteld over de bedoeling van mijn reis en de herinvulling van de zusterhand. Er is interesse voor een culturele uitwisse ling. Het plan om op Texel een Paaseiland-informatiecentrum te heb ben, spreekt de mensen enorm aan. Ook hier heb je te maken met diverse of ficiële instanties: het gouvernement, de gemeente, meerdere culturele kringen, onderwijs en het museum. Er spelen meerdere belangen: die van de Chileen se regering en die van de autochtone be volking. Niet alles verloopt even soepel. Er heerst bij veel Pasquanen wantrouwen ten aanzien van wetenschappers zoals archeologen, die op hun eiland komen wroeten. Deze houding is begrijpelijk, maar niet altijd even redelijk. Tenslotte was het mede door wetenschappers als Thor Heijerdahl dat veel van de eiland geschiedenis is vastgelegd en letterlijk aan de oppervlakte is gebracht. BEELDEN Veel van de verwaarloosde en door de eigen bevolking vernielde tempelplatfor men (Ahu) zijn sinds de vijftiger jaren ge restaureerd. De in ere herstelde monumenten, met de bekende beelden, zijn niet weg te denken elementen in het fraaie landschap. Met name de direct bij het dorp gelegen Ahu „Tahai" is door zijn plaats aan de westkust een zeer geliefd onderwerp voor fotograferende toeristen. Afgelopen week was het dringen bij Ta hai. Een cruiseschip deed het eiland even aan. Vijfhonderd bont- en overdui delijk voor een subtropische vakantie uit gedoste toeristen zwermden uit over het dorp. Het hele eiland was in rep en roer. Al het rijdende materiaal op vier wielen werd als taxi aangeboden, tientallen paarden stonden gezadeld en overal wa ren kraampjes ingericht met de overbe kende souvenirs: houten en stenen beeldjes. Ook ik heb me de eerste weken vermaakt als toerist. Hoewel uit boeken en video banden, naast een hoop onzin, veel goe de informatie is te verkrijgen, is' de werkelijkheid toch weer anders. Veel kwam me bekend voor, zoals de klassie ke beelden op de meest vastgelegde plaatsen. Dat was allemaal zoals ik me had voorgesteld. Maar de sfeer, de zo an dere manier van leven op dit eiland, moet je persoonlijk ondergaan. Juist om dat dit levensritme zo anders is, is het goed dat ik hier langere tijd verblijf. Pas dan leer je het eiland en iets van haar mysterie begrijpen. LANGOOR Op het vliegveld was ik in contact geko- men met een volbloed-eilander, die hier een camping heeft. Hij bleek de klein zoon te zijn van de uit het boek „Aku Aku" bekende Pedro Atan (de wonderlij ke burgemeester). Een echte „langoor" dus. Gelukkig voor mij spreekt hij En gels. Dat komt doordat hij een Ierse vrouw heeft. Vandaar dat ik er snel ach ter kwam hoe de mensen hier leven en waarvan. De eerste dag was ik al getuige van het maken van een stenen beeld, een Moai van zo'n 120 cm. Deze beelden wprden met veel toewijding en vakmanschap vervaardigd. Wonderlijk, om zoveel vak mensen op één eiland aan te treffen. Het lijkt wel of iedereen kan snijden en hak ken. Een peuter, die nog maar net kon lo pen, was al vol overgave zijn vader aan het helpen, druk in de weer met een gro te rasp en een vlijmscherpe beitel. De Moai die werd gemaakt was besteld door een rijke Amerikaan. Maar nadat de mensen een week intensief hadden ge werkt (en één keer een flesje bier hadden gekregen) werd simpelweg, zonder enige vorm van vergoeding, van de aankoop af gezien. Een onaangename en minach tende handelwijze. „Yankee don't buy, Yankee shit". INKOMSTEN De meeste bewoners van het eiland zijn afhankelijk van toeristen. Er zijn nauwe lijks andere bronnen van inkomsten, naast een beetje visserij, wat los grazend vee en wat fruitteelt op zeer kleine schaal. In het dorp Hanga Roa zijn veel kleine winkeltjes met voornamelijk souvenirs en levensmiddelen (de moai liggen soms tussen de bananen). De concurrentie is groot, ledereen dingt naar de gunst van de voorbijganger, die vaak letterlijk naar binnen wordt geloodst. Op het moment dat ik dit schrijf is ieder een op het eiland in feeststemming. Het is de tijd van het jaarlijkse festival. Bij de haven van Hanga Roa is een straat met eet- en drinkkramen uit de grond gestampt, opgebouwd uit bamboe en palmbladeren. Ze zien eruit als kerststal len. Hele families zijn aan de slag in een tijdelijk verplaatste huiskamer. De bedrij vigheid gaat, ook voor de allerkleinsten, tot diep in de nacht door. Gedurende een week zijn er diverse tra ditionele voorstellingen en wedstrijden. Het feest is van en voor de bevolking. Als toerist-vreemdeling mag je een beetje meedoen. Ik ben blij dat ik inmiddels aardig wat mensen ken, zodat ik me on danks de handicap van de taal toch rede lijk vertrouwd voel. SCHAPEN PROGRAMMA RADIO TEXEL RADIO TEXEL FM 106.1 De programma's van Radio Texel wor den een dag later tussen 11.00 en 13.00 uur op de kabel herhaald (op 100.2 FM). Dinsdag tot en met vrijdag worden de programma's van de vorige avond nog maals uitgezonden. Maandag de pro gramma's Vlaswiek en Natuurwijzer. ZATERDAG 8.00 u. Typisch Texel. Texel-agenda en muziek door Bert Heitink. 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven. Vacaturebank met de rubrieken handel, horeca, verzorging, bouw, installatie techniek, landbouw en overig. Muziek. Door Martin de Wit. 12.00 u. Goedemiddag Texel. Dier van de week, Weetje van de week en felicita ties door Johan Reuvers en Dirk Jan Kooiman. Luisteraars kunnen om 12.00 uur bellen naar Radio Texel (12199) om te melden wie vandaag jarig is. De jari ge wordt gebeld en komt in de uit zending. 14.00 u. Onzin op zaterdag. Satirisch programma m.m.v. Bob en Buitenzorg. Presentatie en techniek Clarck de Boer. 1600 u. Wat. muziek, Wild, Aantrekkelijk en Trendy door Frank en Joost. Muziek door Frank Smit. 1700 u. Terug in de tijd. Muziek uit de jaren '50, '60, '70 en '80. Door Theo Bakker, met o.a. de LP „Tijd voor teenagers" en een special over de Blue Diamonds. '8.00 u. De dansbare 21. Muziek en popjournaal m.m.v. Maurits Witte, Rem- ko Veeger, Alfons Witte. The musiccube. Muziek door Peter van der Struis en Jeroen Wijdogen. Einde. 10.00 u. Kerkdienst vanuit de Hervormde kerk te Oosterend. Techniek: Wim van Leersum en Math van Beek. 11.00 u. Vlaswiek. Muziek en poëzie, presentatie Wil Beers en techniek Wil lem van Leersum. Deze week gedichten uit de bundel „Menslief, ik hou van je" van Phil Bosman„Geborgenheid". Hierbij wordt bijpassende muziek ge draaid. 12.00 u. Natuurwijzer. Informatief natuur programma. Presentatie Mark Lavaleije en Arthur Oosterbaan, techniek: Max Kok. Schelpen van wel 100 jaar oud! Onderwerp van de week: de Noord- kromp, een bedreigde schelpensoort in de Noordzee. Gast is Rob Witbaard, die een vier jaar durend onderzoek uitvoert naar deze interessante beesten. De groeilagen van deze schelp geven aller lei informatie: zo kan in sommige lagen radioactiviteit worden aangetroffen, ef fecten van de eerste atoombom tot Tsjernobyl. Verder actueel Texels natuur- nieuws en een voorgelezen verhaal uit een oud boek over hoe het heel vroe ger was met de natuur op Texel. 13.00 u. Ballroom en Latin. Dansmuziek met uitleg door Max en Tineke Kok. Onderwerp deze week: Levendig en na tuurlijk dansen. 2000 u. 22.00 u. ZONDAG 9.00 u. Klassiek op zondag. Klassieke muziek m.m.v. Roelie Bakker, Martin de Weijer, Arie Blom. 14.00 u. Een plaatje voor een praatje. Belprogramma door Wim van Leersum. Gasten met hun eigen muziek-keuze. Deze week weer leerlingen van de CVO-school. 15.00 u. Nonstop Nederlandstalig. Hollands repertoire door Wim van Leersum. 16.00 u. Sport Lokaal. Sportverslagen en interviews m.m.v. Lia en Marco van Leersum, Trea van Leeuwen, Gerrit Ver hoeven. Techniek: Piet Cornelisse; tech niek op lokatie: Jeroen Haak. 18.00 u. Time Traveling. Muziekreis door de tijd, van de jaren zestig tot en met de allernieuwste hits, door Herko van Heerwaarden. 19.00 u. Lokaal Kabaal. Jeugdprogramma. Presen tatie en muziekredactie Anneke Witte en Karen Terpstra. Raad- en belspel met muziekfragmenten en prijzen door Lon- neke Veenema. De cassette-single toplO door Annemarie Witte. Techniek: Herko van Heerwaarden en Martin de Wit. 20.00 u. Dubbel Bert. Muziek met een praatje door Bert van der Wal. 22.00 u. Einde. MAANDAG 18.00 u. Symphonica. Klassieke verzoekplaten m.m.v. Marene van Beek, Wies van Beek, Wil Beers. Techniek: Daan Koop man. Medewerker/ster gezocht voor pre sentatie en/of muziekkeuze van Symphonica voor één keer in de drie weken! Informatie: 14558. 19.00 u. Rondom de boerderij. Informatief agrarisch programma. Pre sentatie: Renske van de Tempel. Tech niek: Jeroen Nauta. Deze week het radio-adoptiebedrijf van de akkerbouwer Leo Saai uit de Cocksdorp. Een telefo nisch interview over het wel en wee op het bedrijf van de afgelopen zes weken. Ook weer de boerderijvraag. De gast van de week is Martin van der Wal, waarmee wordt gepraat over insecten- vriendelijk beheer van grasland. 20.00 u. Einde. DINSDAG 18.00 u. Bonte dinsdagavond. Verzoekplaten m.m.v. Marga Eelman, Gré Vlas, Mary Vos. Techniek: Magreet van Heerwaarden. 19.00 u. Einde. WOENSDAG 18.00 u. Eigenwijs. Geestelijk kinderprogramma door Kathie Kok. Het onderwerp van deze week: „Bouwen met overleg." 18.30 u. Onder de toren. Geestelijke verzoek platen en bijdragen van de verschillen- N0S-3OURNRRL TE HRLEN BRINKMRN HEBBEN WE GEHPD EEN OLIE HUFTER IN DE SLUFTER EN NU DOEN WE L BURRYvomTEXEL QnTooh Qo& Ql Ik krijg veel hulp en medewerking. Ik heb de beschikking over een klein huisje in de heuvels, op ongeveer twee kilome ter van het dorp. Dit is eigendom van een Polynesische kleindochter van een Schotse schapenfokker! Als het niet zo warm was zou je je in Schotland wanen. De overeenkomst in landschap is tref fend: zacht glooiende heuvels met ste nen muurtjes. Ooit graasden hier ook nog tienduizenden schapen. Het is goed dat af en toe een echte Pasquaan op een paard voorbij rijdt, anders zou je nog knap in de war raken. Ik heb dus een Vaste stek en kan een werkplek inrichten. Tijdens de eerste luie aanpassingsweken heb ik hier en daar wat verkennende schetsjes gemaakt. Ik begin me langzaam een beeld te vormen van wat ik op dit eiland wil maken. Het heet niet voor niets Rapa Nui (grote rots) want er is overal steen. Dat zal dan ook een belangrijk element zijn in mijn werk. Het geeft me veel voldoening dat de reis me nu al biedt wat ik had verwacht en dat de jongensdroom werkelijkheid is geworden. Binnenkort kunt u lezen hoe het mij ver der vergaat. Het programma van schouwburg De Kampanje in Den Helder vermeld voor de komende tijd de volgende voorstel lingen: Zaterdag 15 maart: Jazzfestival. Liefhebbers van jazzmuziek kunnen hun hart ophalen aan de muziek van onder andere The Soulfingers, The Rosenberg trio en The Uralski jazzband from Russia. The Soulfingers is een tien koppige, swingende soul- en funk- formatie, The Rosenberg trio een nieuwe sensatie met virtuoos gitaarwerk van Sto- chelo Rosenberg en de Uralski Jazzband bestaat uit zeven swingende Russen die een unieke en feestelijke dixieland- happening brengen. Het definitieve programma wordt nog nader bekend gemaakt. Wel is zeker dat het festival van 15.00 tot 21.00 uur zal du ren. Kaarten a 15,= zijn al verkrijgbaar. Met korting kosten de kaarten slechts f11,25. Schouwburg De Kampanje is te vinden op het Bernhardplein in Den Helder. De kassa is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 11.00 tot 15.00 uur, zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur en één uur voor het begin van de voorstelling. Telefonisch reserveren kan op deze zelfde tijden via telefoonnummer 02230-27774. We hadden onze dochter Hanny ge vraagd een bandje van het Texels Vissers koor mee te brengen. We hebben het beiden van A tot Z zitten beluisteren en er van genoten. Het is goed. We zien el kaar nog wel weer. Met deze de groeten aan alle Texelse Vissers, van Nol. P.S. Ook de groeten aan alle andere Texelse bekenden. A.T. van der Pluym Heerhugowaard „WEET JE NOG DIE TIJD VAN VROEGER" Deze foto is gemaakt bij de hoeve „Zee burg". Maarten Stoepker (tel. 12940) wil graag weten wie de personen zijn die voor de dorsmachine staan. De twee portretten die de vorige keer werden afgedrukt, zijn door niemand herkend. de Texelse pastores, m.m.v. Roelie Bak ker, Coby Schotanus, Fia de Ligt, Lia van Leersum en Nicolette Vink. 19.45 u. Gelezen verhalen. Door Aliette Fonds. Deze week een fragment uit het verhaal „Liefdesbrieven" uit de bundel „Het goud van Thomas Vargas" van Isabel Ie Allende Techniek op woensdagavond Wim van Leersum. 20.00 u. Einde. DONDERDAG 18.00 u. Country Time. Countrymuziek door Trea van Leeuwen. Techniek: Math van Beek. Minispecial deze week: Freddy Fender, een al 20 jaar populaire mexicaanse zanger met Spaans/Engelse songs. Be kend van o.a. „The last teardrops fall." Hij speelt momenteel in de Texas Torna dos, een in Nederland gevierde gele genheidsformatie die al weer twee cd's hebben uitgebracht. Vanavond vier nummers van deze zanger, waarvan één van de Texas Tornados. 19.00 u. 't Allegaartje. Presentatie: Els Whyte en Elly Mast. Techniek: Max Kok. Vanavond een interview met de twee zusters van Sint jan die nu al jarenlang kleding in zamelen, reinigen en versturen naar be- hoeftigen. Dan alvast aandacht voor de theaterweek van de OSG de Hooge Berg van 9 t/m 13 maart. Verdere onder werpen worden bekend gemaakt via de kabelkrant. 20.00 u. Einde. VRIJDAG 18.00 u. Elck wat wils. Verzoekplatenprogramma m.m.v. Wim en Corrie Witte, Rensje Halsema. Techniek: Hannie van der Vis. 19.30 u. Tot achten. Muzieksp>ecial door Magreet van Heerwaarden. 20.00 u. Friday Night Fever! Muziek en verkiezing van de Texel Tip, de Top10 van de dansbare 21, de hamerplaat en de zwansplaat door Niels van Heer waarden. 22.00 u. Einde. Voor en na de uitzendingen Radio 10 Gold. DONATEUR WORDEN? BEL 12199 of 13340!!! CURLY SUE Tijdens de vroege voorstellingen op vrijdag, zaterdag en zondag (om 19.00 uur) draait dit weekend CURLY SUE. Een Amerikaanse film met een van de meest vooraanstaande Amerikaanse komieken in de hoofdrol: John Belus- hi. Een rijke, harde advocate die met haar dochtertje in winters Chicago woont, ontfermt zich over zwerver Be- lushi. Buiten sneeuwt het voortdurend (daar wel) en binnen brandt de kachel. Het is heel knus en gezellig, en bij zo veel warmte en viooltjes smelt het kille hart van de vrouwelijke advocaat en ontwikkelt er zich iets als een kome die. De recensenten waren er niet zo positief over en ik heb de film helaas niet gezien. Misschien leuk voor een lekker avondje relaxen in de bioscoop. Leuk bedoeld in ieder, geval met veel sentiment. DOC HOLLYWOOD De late weekend-voorstellingen en de normale doordeweekse voorstellingen worden gevuld door wederom Doe Hollywood, oftewel „Hoe Michael J. Fox als dokter op het Amerikaanse platteland verzeild raakt". Een lichtvoetige liefdeskomedie over een stadsrat tussen boeren, boerinnen, andere dorpelingen en hun kinderen. VOOR DE JEUGD „Fievel In Het Wilde Westen" is een geheel Nederlands gesproken teken film uit de „fabriek" van Steven Spiel berg, de man die met het realiseren van zijn jeugddromen groot geld ver dient, want wie kent er niet ET, Indiana Jones en Back to the Future. Drie jaar geleden toonde hij met An American Tail aan dat hij de concurrentie met de Disney's Studio's best aan kon gaan. Een prachtige film voor de kinderen, maar ook zeer zeker de moeite waard voor de ouders of de wat ouderen on der ons. FIEVEL, zaterdag-, zondag- en woens dagmiddag om 14.30 uur, entree f8,00, 6 kaartjes halen=5 kaartjes betalen. CURLY SUE, vrijdag-, zaterdag- en zondagavond om 19.00 uur, entree ƒ10,00 (cjp, 65+ ƒ8,00). DOC HOLLYWOOD, vrijdag, zater dag en zondag om 21.30 uur, entree ƒ12,50; maandag, dinsdag en woens dag om 20.30 uur, entree ƒ10,00.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9