Cjrocn 'l^warts jexeh in het harL, „Onderzoekers scoren dikke onvoldoende" m Leiding luidt de peuterzaal noodklok at tsüHs Hopman kraakt Erasmus-rapport Kinderverblijf Oosterend toe aan vervanging „Teso heeft nooit geknokt voor z'n achterban KNRM koopt mobilofoons van gift Sluftervallei Uitbreiding excursies in voor- en naseizoen Politie ontmaskert rooflustig zevental Jozefschool heropent na grote verbouwing Texels verkeer eist teveel slachtoffers Amateurtje „in Jaap" Arco de Graaf wint voor eigen publiek Kampioenskansen Texel sterk gestegen i OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10660 DINSDAG 25 FEBRUARI 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12 741. Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60-398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f46,20 per half jaar; Los 71,30 „Na enige weken studeren op de inhoud verbaas ik me erover dat een duur onderzoek door „knappe koppen", zó veel onzin kan opleveren." Frans C. Hopman, initiatiefnemer van de werk- groep Texelse vervoersbelangen, laat in een open brief aan het college van b en w geen letter heel van het rapport „Schipper, mag ik overvaren?", dat door een team van de Rotterdamse Er asmus Universiteit in opdracht van Teso werd uitgevoerd. Vol gens hem blunderen de onderzoekers keer op keer en is het rapport toegeschreven naar door Teso gewenste conclusies. Volgens Hopman is duidelijk dat Teso zélf de tariefopzet wil verande ren. „Eén tarief betekent in één klap méér inkomsten. Teso is de enige die echt belang heeft bij dit onderzoek. Tot dusver waren de argumenten (Kamer van Koophandel, dreiging ju ridische stappen door niet-Texelse bedrijven. Wet Economische Mede dinging) niet sterk genoeg, dus moest dit rapport uitkomst bieden." Hopman concludeert dat het „warri ge, tendentieuze en tegenstrijdige" rapport geen basis kan vormen voor een wijziging van de tariefstructuur, j Hij dringt er bij het gemeentebestuur op aan om alles te doen om het goedkopere bootkaartje voor Texe laars in de toekomst te behouden. Ook hoopt hij dat de Texelaars nu wakker worden geschud en bijvoor beeld een actiegroep vormen. j Hopman schreef de open brief, na overleg met zijn mede-bestuursleden, op persoonlijke titel. Als voorzitter van de werkgroep had hij het rapport toegestuurd gekregen. De werkgroep werd in november 1989 opgericht naar aanleiding van de Teso-plannen om de „Texelse meters" (het goedko pere tarief voor Texelse vervoerders) af te schaffen. Nog in dezelfde maand gaf Teso de opdracht voor het onderzoek en schortte tevens de ta riefharmonisatie (die per 1-1-90 zou ingaan) op. In juni 1990 was er een nieuwe ontwikkeling: de Wet Econo mische Mededinging, die verschillen de tarieven zou verbieden. Hopman ergert zich aan de toenmalige opstel ling van Teso: „Andere bedrijven, per- sonen of instellingen zouden zich tot het uiterste verzetten. Zo niet Teso, want mijns inziens paste dit goed." „Teso heeft nooit geknokt om tegen gas te geven en op te komen voor z'n achterban, namelijk de Texelaars, de stichters van Teso, de kapitaalver schaffers, z'n supporters, kortom de hele afhankelijke Texelse bevolking. Die bevolking voelt zich ontregeld, al dus vele reacties. Het ging en gaat dus allang niet meer om de vrachtrij ders", aldus Hopman. Actie Ook nu de Tweede Kamer de tarief harmonisatie voorlopig heeft afgebla zen, is er geen reden rustig te wachten op het rapport naar de ge volgen voor alle waddeneilanden. Het ministerie van Economische Zaken gaf hiervoor de opdracht, maar, zo stelt Hopman: „Aangezien het wordt uitgevoerd door de Erasmus Universi teit, ligt het in de lijn der verwachtin gen, dat het in het verlengde van het nu verschenen rapport zal uitvallen." Tijdens een informele bijeenkomst, zaterdag in het vernieuwde redding- j boothuis nabij De Cocksdorp, schonk het echtpaar Kruk, beheerders van vakantiepark Sluftervallei, een bedrag van f7.000,- aan de reddingmaat- schappij. Het betrof de opbrengst van de verkoping van serviesgoed en ander inventaris, die vorige maand bijzonder veel kopers trok. De totaal score overtrof alle verwachtingen en betekende een mooie opsteker voor de reddingboot-bemanning. KNRM- directeur S. Wiebenga, speciaal naar Texel gekomen om de symbolische cheque in ontvangst te nemen, maakte bekend dat het geld zal wor den besteed aan communicatie apparatuur voor de nieuwe redding boot Beursplein 5. Totaal worden drie mobilofoons aangeschaft. Tevens ver telde Wiebenga dat de Beursplein 5, die ruim een week geleden de tewa terlating goed doorstond, komend weekend voor het eerst naar Texel komt. De bemanning begint dinsdag met proefvaren bij Marken, waarna het snelle schip zaterdag wordt over gevaren. Dat gebeurt door de Texe laars zelf. „Geen probleem", aldus Wiebenga, „want de ervaring heeft geleerd dat deze mannen snelle leer lingen zijn." Tot 11 april blijft het schip voor training op Texel. De Beursplein 5 wordt dan gestationeerd in het reddingboothuis, dat voor de grotere boot is aangepast, en de hui dige reddingboot Siegfried Egmundis gaat voor anker bij paal 33. Na deze trainingsperiode gaat de nieuwe aan winst nog even terug naar de werf in Volendam, waar hij onder meer nog de kantelproef ondergaat. Op 24 april volgt de overdracht nabij het beurs gebouw in Amsterdam. Volgens hem moeten b en w actie ondernemen om het historisch recht van de Texelaars op korting in stand te houden. „Het gaat om een princi piële zaak en het bestaansrecht van Teso hangt er vanaf." Nieuwe bureaucratie? Hopman vraagt zich af waarom Teso zonodig de tarieven gelijk wil trekken. Het gaat momenteel goed met de bootdienst en het bedrijfsleven en de bevolking kunnen met de huidige gang van zaken redelijk leven. Ook lijkt de kans op fraude dankzij de ver nieuwde voorwaarden voor het Texels tarief tot een minimum terug ge bracht. „Als het systeem nog niet waterdicht is, kan men dit gat alsnog dichten", aldus Hopman. Bijvoorbeeld zou een commissie van beroep in het leven kunnen worden geroepen, het geen statutair kan worden geregeld. „Deze weg is eenvoudiger dan het starten van een nieuwe bureaucratie om bijv. achteraf te bepalen wie wel en wie niet voor reductie in aanmer king komt." Deze, door de onderzoekers aange dragen, oplossing wordt door Hop man als „gevaarlijk" betiteld. „Het komt dan zo af, dat een sector met een advocaat z'n korting moet probe ren te innen. Een zeer onzalig idee, God behoede ons ervoor." Zwak Een zwak punt vindt Hopman dat de onderzoekers niet kunnen aangeven Lees verder pagina 7 Dit jaar zullen ook in de maanden maart, september en oktober rond leidingen worden gegeven in de na tuurgebieden De Slufter en De Geul. De excursies vormen een aanvulling op het excursieprogramma van Staatsbosbeheer, dat loopt van 1 april tot 1 september. SBB heeft het seizoen wegens bezui nigingen moeten inkorten. Een aantal gidsen vindt dat erg jammer en wil de excursiemogelijkheden weer uit breiden. Hiervoor is een stichting in oprichting, de Stichting Natuurexcur- sies. Getracht wordt rondleidingen van dezelfde kwaliteit als SBB te bie den. Gezorgd is dat de gidsen goed bekend zijn met het natuurgebied waarin zij de rondleiding verzorgen. Reserveren loopt zoals gebruikelijk via EcoMare. De eerste excursies vin den plaats in de krokusvakantie (eer ste week van maart). Ze staan dagelijks in beide gebieden op het programma, aanvang 14.00 uur. In de rest van de maand wordt één keer per dag bij voldoende deelname in één van beide reservaten een rondlei ding verzorgd. Peuters tijdens het spelen met begeleidster Marijke Snijders Ir) en speelzaal-voorzitter Meta Maas. Het tweetal meent dat het kinderdagverblijf in Oosterend dringend aan vernieuwing toe is. iroto Gerard Timmerman) e nieuwe kantine van het reddingboothuis tonen het echtpaar Kruk IrechtsI en de heer Wiebenga de cheque. De toekijkende reddingboot- inning is er blij mee. IFoto Frans Hopman) De peuterspeelzaal in De Bijenkorf is dringend aan vervanging toe. De geïmproviseerde kelderruimte voldoet volgens het bestuur op geen enkele wijze aan de normen voor een he dendaagse kinderopvang. Volgens de begeleidsters worden alle suggesties voor een alternatieve ruimte door de gemeente op de lange baan gescho ven. „In tegenstelling tot andere dorpen laten ze ons in de kou staan." Zo'n 32 peuters verblijven gespreid over vijf ochtenden onder begeleiding in het bedompte kelderzaaltje van het dorpshuis van Oosterend. Dagelijks speelt en ravot daarin een tiental kin deren naar hartelust met leeftijdge nootjes. „Het is tevens een uitstekende gelegenheid om - in een tijd waarin de omvang van de gezin nen afneemt - het sociale contact tussen de kleintjes op peil te hou den", aldus begeleidster Marijke Snij ders. Hoewel de speelzaal niet is opgezet als opvang voor kinderen van ouders die beide werken, is de speel zaal inmiddels niet meer weg te den ken uit de Oosterender samenleving. „Terwijl in Den Burg een luxueus on derkomen voor de kinderen is inge richt, komen we er hier maar bekaaid af." Schimmel De kelder van het dorpshuis werd zestien jaar geleden in gebruik geno men als peuterspeelzaal. Sindsdien zijn in het kleine zaaltje nauwelijks veranderingen aangebracht. Meta Maas, voorzitter van de peuterspeel- Zeven Texelse jongens hebben te genover de politie bekend de diefstal van sigaretten en lege statiegeldkrat ten op hun geweten te hebben. De afgelopen maanden werd door hen in Den Burg en Oosterend voor en kele duizenden guldens ontvreemd Het zevental varieert in leeftijd van 13 tot en met 17 jaar. De sigaretten werden met sloffen tegelijk buitge maakt in tankstations. De rookwaren werden door de jongens zelf op gestoken of op school aan de man gebracht. Uit verschillende horeca- en andere bedrijven ontvreemdden de jongens lege statiegeldkratten, die bij diverse supermarkten in klinklare munt werden omgezet. Het geld werd aan allerlei zaken uitgegeven. Tegen de daders is proces verbaal opgemaakt. Hun ouders zullen de schade vergoeden. zaal, somt een aantal bezwaren op van het zaaltje dat zich deels onder gronds bevindt en waarin het spaar zame zonlicht slechts door enkele kleine raampjes naar binnen schijnt. „Het is een schemerig zaaltje, met vochtige muren, waarin tocht vrij spel heeft. Zodra je een raampje openzet kunnen spelende kinderen kou vatten. Nu we alles potdicht houden, worden de wanden echter vochtig." Kringen op de muren geven de plekken aan waarvan de bege leidsters onlangs nog schimmel heb ben verwijderd. Sanitair Ook voor de sanitaire voorzieningen in de peutervoorziening, die slechts per trap bereikbaar zijn, hebben de dames geen goed woord over. „Stro mend water is in het' lokaal niet aan wezig. Wanneer we koffie of thee willen zetten, moeten we eerst met de trap omhoog om water uit de douche van de kleedkamer te halen. Zonder een wasbak in de speelzaal zijn de peuters genoodzaakt hun han den te wassen in een emmer water. Om de kinderen naar het toilet te brengen, moeten we steeds een eta ge omhoog met ze. Doordat De Bijenkorf ook in gebruik is als gym zaal voor de basisscholen, worden deze wc's erg intensief gebruikt, zo dat de hygiëne soms te wensen over laat." De bovengelegen sportzaal heeft zo te horen nog een hinderlijk bijverschijnsel: uit de stampende ge luiden blijkt tijdens ons bezoek dat de schooljeugd aan het turnen is. Brandveiligheid Een zoemend geluid dat een moment later tot het zaaltje doordringt is af komstig van de aangrenzende cv- ketel. „Op ons verzoek heeft de brandweer onlangs de brandveiligheid getoetst. Omdat in de peuterzaal geen nooduitgang was, heeft de ge meente een provisorische voorziening gemaakt", aldus Meta Maas. Een an dere ruimte in De Bijenkorf is volgens het tweetal niet beschikbaar. Maas: „Alleen de dorpskamer, maar die heeft al een bestemming." Momenteel wordt in de Jozefschool in Den Burg de laatste hand gelegd aan de verbouwing. In het kader van de officiële heropening zijn door de school tal van activiteiten op touw gezet. Na het officiële gedeelte kan iedereen tussen 16.00 en 18.00 uur met eigen ogen de verbouwing in be kijken. De verwijten van Snijders zijn niet gericht aan het adres van de Stich ting Gemeentschapscentrum Ooster end, die het beheer heeft over het dorpshuis, maar aan de gemeente. De dorpscommissie heeft bij de ge meente aangedrongen op een renova tie van het dorpshuis. Plan is om aan de achterzijde van de bijna vijfentwintig jaar oude Bijenkorf een sporthal te bouwen. In een ge deelte van de bestaande gymzaal zou het kinderdagverblijf worden onderge bracht. Gemeente Een woordvoerder van de gemeente bevestigt desgevraagd dat b en w vinden dat de huisvesting van de peutersspeelzaal niet toereikend is. „Maar in tegenstelling tot een kinder- dagopvang, zoals dat in de Buitelboet in Den Burg is gevestigd, hoeft de gemeente niet verplicht bij te dragen een peuterspeelzaal. Om de toekomst voor de voorziening veilig te stellen is een ander onderko men wel nodig." De kosten voor aan passing van het dorpshuis bedragen ca. ƒ500.000,-. De investeringssubsi die die Oosterend voor de renovatie heeft aangevraagd wordt nu beoor deeld volgens de gebruikelijke proce dure. Maar de totale afwikkeling daarvan neemt nog wel enige tijd in beslag." Wethouder Dirk Terpstra (fi nanciën) vult desgevraagd aan: „We hebben er op dit moment geen geld voor gereserveerd. Op dit moment heeft het dorpshuis in De Koog voor rang." Volgende week woensdag kan het bestuur van de peuterspeelzaal rechtstreeks met b en w over deze zaak van gedachte wisselen. Terpstra: „Als college gaan we ons dan tet plaatse op de hoogte stellen van de situatie."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1