Cjroen 'wartsjexeh in het harL, Radiopiraten respecteren besluit van justitie Blaauw: „Ik zal kijken of overlast minder kan" Doek gevallen voor Illegale zenders Geen drankrijders Fietster gewond door aanrijding Inentingen GGD nu ook op Texel Texel trekpleister tijdens krokusweek Defect verhindert rondvlucht kamerlid Geen rijbewijs Vernielers gepakt Telefoongeld gestolen Geen voorrang sw Dubbele von Sion voor orgelman Peter Kaan sw Record-deelname aan crosskampioenschappen Snelle reddingboot in De Cocksdorp gearriveerd Wereldgebedsdag in de Texelse kerken Predikant vierde jubileum t OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10662 DINSDAG 3 MAART 1992 ,_jr advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12 741. Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17,636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per halfjaar; Los 71,30 Klokslag twaalf uur schakelden de Texelse radiopiraten zondag avond hun zenders uit. De dj's hebben daarmee gehoor gegeven het besluit van justitie om vanaf 1 maart actief op te treden tegen de clandestiene stations. Dit nadat eerder klachten over etherverstoring waren binnengekomen. Overleg tussen groeps commandant Moeskops en de officier van justitie Van Riel, in aanwezigheid van burgemeester Schipper, bracht geen verande ring in het besluit teweeg. Een succesvolle handtekeningactie van de zendamateurs bleef daardoor vruchteloos. Nadat de politie de piraten half fe bruari schriftelijk had meegedeeld dat Ie zendactiviteiten niet langer werden gedoogd, gingen de radio amateurs onmiddellijk in het geweer. Massale adhesiebetuigingen vanuit de Texelse bevolking waren voor de politie aanleiding het besluit door de officier van justitie te laten toetsen rechtskracht. „De ruim 6000 handtekeningen bleken voor Mr Van Riel echter geen aanleiding het besluit te herzien", aldus Moeskops. ,We zijn verplicht ons aan de wet houden. Deze jongens zijn strafbaar, dus moeten we ingrijpen." Volgens piraten-woordvoerder Rudolf Weijers had het zover niet hoeven ko men. „We hadden de zaak willen bespreken, maar werden van het kastje naar de muur gestuurd." De officier van justitie vindt echter dat met mensen die strafbaar bezig zijn geen afspraken kunnen worden ge maakt. Moeskops: „Naar aanleiding van klachten van de Radio Controle Dienst zijn we gedwongen tegen de piraten op te treden." Weijers be treurt dat de klachten niet rechtstreeks aan de piraten zijn ge richt. „Dan hadden we net zolang gezocht tot de oorzaak was verhol- i. Nu staan we machteloos." woede van de piraten blijkt niet gericht aan de politie. „Ze doen ge woon hun werk en geven ons netjes Op de Pontweg en de Schilderweg zijn zondag vijf automobilisten gecon troleerd op drankgebruik. Geen van hen bleek teveel aan Bacchus te heb ben geofferd. de kans te stoppen met uitzenden, zonder dat de kostbare apparatuur in beslag wordt genomen." De zenda mateurs denken nog steeds dat Ra dio Texel, die onlangs toestemming kreeg reclameboodschappen uit te zenden, achter de affaire zit. Al eer der verklaarden bestuursleden van deze zender totaal geen moeite te hebben met de piratenzenders. Nu deze uit de ether zijn verdwenen lijkt er toch sprake van een toenade ring. Weijers: „Door Radio Texel is ons toegezegd dat volgende week, aanvang 14.00 uur, piraat Sijp Ran samen met Clark de Boer een uitzen- Kinderen die in 1983 zijn geboren kunnen binnenkort niet alleen door de GGD in Den Helder, maar ook op Texel worden ingeënt. Op 25 maart vinden in het Kruisverenigingsge bouw aan de Wittekruislaan inentin gen plaats tegen difterie, tetanus en polio (DTP) en bof, mazelen en rode hond (BMR). Ouders of verzorgers van de betreffende kinderen krijgen een ponskaart toegestuurd met da tum en tijdstip van inenting. De GGD-afdeling jeugdgezondheidszorg houdt 25 maart zitting van 9.30 tot 14.30 uur. Zoals in de vorige krant stond worden ook groepsinentingen op 9 maart in Den Helder gehouden. Niet echter 's avonds, maar overdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 15.30 uur. Informatie: GGD Den Hel der, tel. 02230-55564. Steeds meer mensen kiezen Texel uit oni het carnaval te ontvluchten. Het [eest van beneden de rivieren heeft ii combinatie met de krokusvakantie zelfs tot een onverwacht grote druk te op het eiland geleid. Vergeleken [iet het carnavalsweekend van vorig jaar blijkt dat de veerdienst ruim zestig procent meer personenwa gens heeft vervoerd. Teso-woordvoerder Jan Bloem. „Voor al de veerdiensten van vrijdagmiddag zaten tjokvol. Een enkeling uitgezon derd hoefde echter niemand te wach- tan. Totaal zijn dit jaar 3882 auto's overgezet, vorig jaar waren dat er 2^21. Toen viel begon de krokusva kantie al op 7 februari, juist toen friopa in de greep was van koning Ginter. Wellicht heeft de kou mensen |ertoen van weerhouden naar Texel af te reizen. Het verschil met de ver voerscijfer van twee jaar geleden, toen carnaval ook eind februari be- 90i. is namelijk aanmerkelijk kleiner, oijia tien procent." Ook het VVV me'dt een goede bezetting van hotels en appartementen op het eiland. „En ®r wordt nog volop geboekt", ver klaarde een medewerkster gistermid dag. ding mag verzorgen over de illegale stations." Tranen Een 40-jarige vrouw uit Den Hoorn heeft donderdagmiddag een hersen schudding en een verwonding aan haar been opgelopen. Zij werd, fiet send op het kruispunt Westerweg/La- gewegje, aangereden door een 56-jarige automobilist uit Emmen, die 'haar geen voorrang verleende. De voorruit van de auto sneuvelde en de motorkap raakte gedeukt. In de studio van Action, gevestigd bij een boerderij langs de Pontweg, laai den de emoties zondagavond tijdens delaatste uitzending hoog op. Van de drie grootste stations Roulette, Deci bel en Action is dit station met bijna acht jaar het langst in de lucht. Met 18 dj's gingen de uitzendingen 24 uur per dag door. Weijers: „Je staat er mee op en gaat er mee naar bed. Radiomaken is alles voor ons. Het is een heerlijk gevoel om achter de mi crofoon te kruipen en de plaatjes aan te kondigen. Aan de reacties en brie ven merk je dat de uitzendingen goed worden beluisterd. Onze hobby wordt ons nu afgenomen. In één woord verschrikkelijk." Bart de Vries, discjockey van het eerste uur, be treurt dat een aantal luisteraars zich ergeren aan het gedrag en taalge bruik van de piraten. „Tegenover el kaar zijn wij zeer kritisch. Iemand die over de schreef gaat, wordt direct tot de orde geroepen. Helaas gebeurde dat niet bij alle stations. De goede lij den daardoor onder de kwaden. Zo'n honderd jongeren worden nu ge dwongen naar een andere hobby uit te zien." Om hun verontwaardiging luister bij te zetten werd Radio Acti on door de oprichters ceremonieel ten grave gedragen. Solidariteit Dat de solidariteit onder de radioma kers groot is bleek toen de piraat Ra dio Renzo uit Harlingen inhaakte op de emotionele slotuitzencfing. Dankzij technische ingrepen werd het moge lijk dat een deel van het Action- programma in de gehele provincie Friesland viel te beluisteren. Tijdens het Wilhelmus, dat aan het eind werd gedraaid, lieten de verzamelde dj's de tranen de vrije loop. Door het staken van de uitzendingen staat er volgens Weijers alleen al bij Action voor een slordige veertigdui zend gulden aan zendapparatuur en muziekinstallaties werkloos. „De pla ten en cd's gaan weer terug naar de Teleurgestelde radiopiraten nemen symbolisch afscheid van hun station. Vlnr. Bart de Vries, Sijp Ran, Rudolf Weijers en Stefan Krotje. eigenaars. Wat er met de zender, mengpanelen en overige apparatuur gaat gebeuren staat nog niet vast. Misschien dat we een veiling hou den." Hoewel de radiostilte door de piraten (voorlopig) in acht wordt ge nomen, vermoedt Weijers niet dat Radio Texel lang alleen in de ether zal zijn. „Of andere stations weer gaan uitzenden is mij niet bekend. De Me diawet wordt aan het eind van dit jaar echter aangepast. Volgens onze informatie kan deze verandering gunstig uitpakken voor de piraten." In een overleg dat de zendamateurs gistermorgen hadden met de burge meester, beloofde Schipper hierover bij het ministerie van WVC informatie in te winnen en de piraten zo snel mogelijk verslag uit te brengen. „Ik ben bereid na te gaan of vermin dering van de geluidsoverlast, ver oorzaakt door schietoefeningen door vliegtuigen op de Vliehors, mogelijk is. Meer wil ik niet beloven". Aldus het VVD-kamerlid J.D. Blaauw, toen hij gisteravond in „Rebecca" in De Waal op uitnodiging van de plaatse lijke VVD-afdeling een openbare spreekbeurt hield en daarbij (onder meer) inging op de toekomstige sta tus en functies van militaire oefen terreinen in Nederland. Op het allerlaatste nippertje ging de rondvlucht die kamerlid J.D. Blaauw gistermiddag boven Texel zou maken, niet door. Toen het toestel naar de baan was ge taxied en op het punt stond op te stijgen, zakte het door een der wielen. Dat wiel werd daarbij volkomen vernield en blokkeerde, waardoor het toestel niet meer kon rijden en de inzittenden te voet terug moesten naar het sta tionsgebouw. De passagiers aan boord waren naast Blaauw en zijn fractiemedewerkster Henriët- te de Ruiter, de VVD- bestuursleden Wim Boom en Jaap Keijser en Harry de Graaf van de Texelse Courant. Zij mochten van geluk spreken. Als het defect zich had voorgedaan bij de start of landing was het toestel mogelijk over de kop geslagen. Het vliegtuig, een Piper Cherokee PH-LMR van Tessel Air, had nog geen half uur tevoren een rondvlucht gemaakt, waarbij niets bijzonders was opgemerkt. Het was niet mogelijk de vlucht met een van de andere toestellen van Tessel Air te maken, want die ondergingen toevallig een uit gebreide onderhoudsbeurt. Op de foto het VVD-gezelschap midden op het vliegveld na het verlaten van het gestrande toestel. Inzet: het vernielde wiel. Die oefenterreinen staan ter discus sie, in het bijzonder op 16 maart a.s. als een kamerdebat wordt gehouden over het structuurschema militaire oefenterreinen. De vraag in hoeverre er nog oefenterrein nodig is na het wegvallen van de Sowjet Unie als mi litaire bedreiging, speelt daarbij een rol. Het gevaar is echter niet weg. In Oost Europa is nog sprake van een zeer instabiele situatie. „De wereld is anders gevaarlijk geworden", aldus Blaauw, die daarmee echter niet de indruk wilde wekken dat de oefenin gen op de Vliehors straks kunnen worden gestaakt. Dit oefenterrein, waarvoor geen alternatief is, zal in stand moeten blijven. Mogelijk zal het zelfs het toneel worden van een nieuwe activiteit: schieten door heli kopters van de nieuwe luchtmobiele brigade. Blaauw zei het ongewenst te vinden dat de lawaaihinder op de Vliehorst straks toeneemt, terwijl het op de oefenterreinen elders in het land juist rustiger wordt als gevolg van de te verwachten verminderde defensieinspanning. Hij vond dat het gmeentebestuur hierover snel het mi nisterie moet benaderen om de be langen van Texel te bepleiten. Het gaat erom vast te stellen wat straks op het gebied van oefenen nog echt noodzakelijk is. Volgens Blaauw is het buiten kijf dat het over het ge heel gezien best wat minder kan. De noodzaak tot „echt" oefenen zal ech ter blijven. Verwijt De opmerkingen van Blaauw over de Vliehors waren aanleiding voor geani meerde discussie. Daarbij kreeg de spreker van Gerard Zoetelief van strandpaviljoen „Vliezicht" het verwijt dat hij nog veel te lankmoedig is je gens de hinderlijke Luchtmacht. „Zijn er ook minder militairistische VVD- ers?". Blaauw wees dat van de hand. „Ik wil mij wel degelijk sterk maken en pogen de overlast voor Texel terug te dringen. Ik wil alleen niet horen tot de politici die van alles beloven en het achteraf niet waar maken". Wethouder Klaas Barendregt infor meerde of Defensie van de gemeente Vlieland wel hinderwetvergunning heeft gehad om op de Vliehors te mogen oefenen. Als dat niet het ge val is, zullen de oefeningen moeten worden gestaakt, net als destijds op de Texelse Hors waar de Marine Luchtvaartdienst oefende zonder hin derwetvergunning. In De Ruyterstraat werd zaterdagmid dag een 21-jarige man uit Vlaken aangehouden, die zonder rijbewijs in een bestelauto reed. Hij kreeg een bon. Een 20-jarige man uit Leiden reed in de nacht van zaterdag op zondag te gen de omheining van een woning aan de Badweg. De politie ontdekte dat hij geen rijbewijs had. Daarvoor kreeg hij een proces verbaal. De aan gerichte schade werd ter plaatse door de man vergoed. Een 42-jarige man uit Den Burg be trapte zaterdagavond een 13-jarige jongen uit Den Burg en een 14-jarig vriendje uit De Cocksdorp, die rotjes afstaken in de brievenbus van de man. Daar zijn groene PTT-bus al twee keer eerder was gesneuveld door vandalisme, was voor de man de maat vol en schakelde hij de poli tie in. De ouders van de daders wer den gewaarschuwd. Zij zullen de schade vergoeden en het tweetal een passende straf opleggen. Twee jongens hebben zondagavond rond 18.30 uur een telefoon gekraakt op de hoek Waalderstraat/Burger- houtstraat. Een getuige zag het tweetal wegrijden in een donkerrode Renault 4 met een Duits kenteken. De politie heeft de PTT gewaar schuwd en stelt eep onderzoek in. Een 68-jarige automobiliste uit Am sterdam verleende zaterdagmiddag op de kruising Schilderend/Bernhard- laan geen voorrang aan een 21-jarige man uit Den Burg. Beide wagens raakten zwaar beschadigd door de botsing, waarbij tevens een verkeers bord sneuvelde. Er raakte niemand gewond.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1