Orgeldraaier Peter Kaan verrast met Sionpenning Texelse kerken vieren samen wereldgebedsdai Welzijnswerk bepleit meer vrijheid tijdens open dag BD Masten Deuce geven „zee van licht" Pupillenvoetbal Kindertoneel Skiltje Lezing en excursie over bloeiend mos Lezing over De Geul en De Bollekamer Deelnemers gezocht voor „Kunstbende" Snelle reddingboot trekt veel bekijks Winstpunten PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 3 MAART 19; Orgelman Peter Kaan toon trots de „Dubbele von Sion", die hem zojuist is uitgereikt. (Foto Gerard Timmerman) Orgelman Peter Kaan legde zijn tabaksdoos er verbaasd voor op zij. Ze hadden hem ook nooit verteld dat juist hij dit jaar was ge nomineerd voor de Dubbele von Sion. De wel zijnspenning, die Klaas Veenbaas van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) hem tijdens de open dag van d'Ouwe Ulo overhandigde, kwam hem toe omdat hij met zijn draaiorgel al twaalf jaar achter een geld inzamelt voor de Koninklijke Nederlandse Reddingmaat schappij (KNRM). Daarnaast vrolijkt hij op muzikale wijze menig evenement op. De huldiging kwam voor Peter Kaan als een volledige verrassing. SOW- voorzitter Veenbaas had de orgel draaier naar Den Burg gelokt om de open dag van het culturele centrum op te luisteren. Een leugentje om bestwil, zo bleek tijdens de officiële opening. Namens de reddingmaat schappij prees Hans Bakker de steun en toeverlaat van de KNRM. „Niet al leen wegens je inspanning maar ook door je belangstelling voor het red dingwezen." Ik hoop dat je nog jaren actief zult zijn voor de KNRM", besloot Bakker. Ook wethouder Dirk Terpstra vol lof over de jarenlange ac tiviteiten van Kaan. „Met je draaior gel breng je overal gezelligheid. Als geen ander verdien je de Dubbele von Sion." De befaamde legpenning is vernoemd naar een op Texel veel voorkomende narcis. Peter Kaan (36) staat bekend als de orgelman die steevast te vinden is op de Ouderschilder haven. Wijzend op het beschilderde bordje (opschrift: tien jaar Peter Kaan KNZHRM). „Ik moet eigenlijk een nieuwe, want ik draai al twaalf jaar muziek voor de KNRM." Intussen toont hij zijn glim mende onderscheiding apetrots aan iedere voorbijganger. „In 1991 heb ik bijna tweeduizend gulden opgehaald voor de reddingmaatschapij." Hij voorspelt dat dit jaar nog meer geld in het reddingbootje van zijn kleine pierement zal verdwijnen. Ook tijdens de open dag, die gehou den werd op dezelfde dag dat de nieuwe reddingboot „Beursplein 5" op Texel arriveerde, rinkelt de kassa voor de KNRM alweer dankzij Peter Kaan. Tijdens de open dag in d'Ouwe Ulo trok een demonstratie Kalligrafie veel bekijks. (Foto Gerard Tim Het was de tweede keer dat het dorpshuis aan het Schilderend open huis hield. d'Ouwe Ulo is inmiddels uitgegroeid tot een cultureel centrum waarin nog tal van activiteiten plaats vinden, zowel informatief als recrea tief. „Voor jong en oud is er voor elk wat wils. Toch zijn veel Texelaars hier nog nooit binnen geweest", aldus mede-organisator Klaas Veenbaas. Gezien de toeloop zaterdag voorziet het gebouw in een grote behoefte. Zo heeft Vluchtelingenwerk Texel er een eigen kantoor en biedt de voor malige dependance ook onderdak aan „Open School Texel", die volwas senen en anderstaligen van onderwijs voorziet. Een demonstratie handlijn- kunde behoorde eveneens tot de mo gelijkheden. Het is maar een kleine greep uit het aanbod van de open dag, waarbij behalve het draaiorgeltje van Peter Kaan nog tal van muzikale talenten van zich lieten horen. Exploitatie Niet alleen maken vaste huurders, zo als cursisten en hobbyisten gebruik van het gebouw. Er worden ook veel incidentele vergaderingen en bijeen komsten gehouden. De exploitatie van d'Ouwe Ulo levert dan ook geen enkel probleem op. Veenbaas: „Nu Den'Burg nog steeds niet over ge schikte podiumvoorziening bechikt, zitten we stilletjes wel eens aan uit breiding van het gebouw te denken en willen daaraan eventueel zelf een steentje bijdragen", verklapte Veen baas. De voorzitter van de SOW heeft nog meer noten op zijn zang. „De stichting wil meer beleidsvrij heid. De gemeente heeft in 1986 besloten een raamsubsidie beschik baar te stellen. Voor elke activiteit is een vast bedrag vastgesteld. Dat systeem is achterhaald. We kunnen nu niet inspelen op maatschappelijke verschuivingen. Er is namelijk een groeiende belangstelling voor cursus sen. Andere onderdelen, bijvoorbeeld het jeugd- en ontwikkelingswerk vra gen wat minder aandacht. We willen van de gemeente eigenlijk één be drag, dat we naar eigen inzicht kun nen besteden. Onze stichting verdient meer vertrouwen van de ge meente", besluit Veenbaas. De plaatsing van vier veertien meter lange lichtmasten op het tennispark van Deuce was vrijdagochtend een spectaculair en secuur karwei. Gerui me tijd waren verscheidene Texelse bedrijven in de weer om de masten op de goede positie te plaatsen. Het resultaat is binnenkort te zien, want het viertal geeft aanmerkelijk méér licht dan de lampen bij de twee an dere velden. Die hebben elk twee schijnwerpers met halogeen lampen, die samen 3000 Watt produceren met een lichtopbrengst van 70.000 Lumen. De nieuwe lichtmasten heb ben slechts I schijnwerper met een vermogen van 2000 Watt, maar de lichtopbrengst is beduidend hoger: 183.000 Lumen. Voor dit betere ren dement zorgen de metaalhalogeen lampen. De energiekosten van de nieuwe lichtmasten zijn beduidend la ger en de lampen gaan driemaal zo lang mee. Nadeel is echter dat de aanschafkosten hoger zijn. „Maar op de langere termijn zijn de metaalhalo geen lampen voordeliger", stelt Ton van Beek, die namens de VEM de in stallatie begeleidde. De nieuwe licht masten zijn een in het oog springend onderdeel van de renovatie van het gehele tennispark, waarmee Deuce momenteel bezig is. Dankzij deze in greep kan voortaan op alle kunstgras- banen 's avonds worden getennist. Uitslagen zaterdag 29 februari: Tex. Boys D1-Texel D2 1-4 De Koog E1-Oosterend E1 8-4 Tex. Boys E2-SVC E1 2-8 De Koog F1-Oosterend F1 8-6 Tex. Boys F1-SVC F3 15-0 In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild is zondagmiddag het kindertoneelstuk „Bellenbende" te zien. Het stuk wordt opgevoerd door toneelgroep Julia uit Julianadorp en is door de stichting Gemeenschap Oudeschild naar Texel gehaald. Het verhaal gaat over twee landen: een heel schoon land, waar de koning niets liever doet dan bellen blazen, en een heel vies land met een sterke koningin die aan gewichtheffen doet. In het vieze land besluit men alle zeep uit het schone land te stelen. Wie wil weten hoe dit afloopt, moet zorgen voor 14.00 uur in de zaal aanwezig te zijn. De afdeling Texel van het IVN houdt woensdag 11 maart in het gebouw van het LHNO aan de Haffelderweg een lezing over (bloeiende) mossen. De zondag daaropvolgend vindt een excursie over hetzelfde onderwerp plaats. Het is nu de tijd dat de meeste mos sen bloeien. Vooral op afgezaagde boomstronken laten zij zich goed zien. Veel van deze mossen zijn mo menteel bedekt met fijne „haartjes", getopt met platte dopjes. Dit zijn de bloemen van het mos. Op de lezing in het LHNO-gebouw laat het IVN de toehoorders kennis maken met de verschillende mossen die op Texel zijn te vinden. De lezing begint om 20.00 uur. Tijdens de excursie worden de genoemde mossoorten „in het wild" bekeken. De excursie vindt plaats vanaf het Mientje aan de Randweg en begint om 14.00 uur. Voor meer informatie: 14940. In de tot nu toe goed bezochte en interessante lezingenreeks van de 10-jarige Vogel werkgroep Texel komt donderdag het zuidelijk duingebied aan de orde. Spreker is Cees Bruin, medewerker van Staatsbosbeheer. Bruin werkt al jarenlang in genoemde gebieden en is als natuurliefhebber ook in zijn vrije tijd voortdurend bezig met o.a. vogels en planten. Hij zal donderdagavond niet alleen over de vegetatie en het dierenleven in de duinen vertellen, maar ook over de geschiedenis en het beheer. De Bolle kamer is één van de oudste duinter reinen van het eiland, De Geul en de Horsmeertjes behoren tot de jongste. De variatie in de gebieden is dus heel groot. Van oudsher heeft de mens zijn stempel op de duinen gedrukt. Te denken valt aan ontginningen (graven van de Moksloot) tegen het einde van de vorige eeuw, die van duinme- ren weilanden maakten. Bruin zal ingaan op de veranderingen die in de duinen plaatsvonden door gebruik en beheer en later ook door natuurlijke ontwikkelingen. Wellicht komt een eventueel nieuw beheer van het Grote Vlak, nu wateronttrek king ten behoeve van de drinkwater voorziening is gestaakt, ook even aan de orde. In ieder geval zal hij een en ander vertellen over de vogelstand en interessante vegetaties. Daarbij toont hij fraaie dia's. De avond wordt gehouden in EcoMa- re en begint om 20.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt f 5,- per persoon (inclusief koffie of thee). Jongerensociëteit Time Out wil met een work-shop en begeleiding weer mee doen aan de „Kunstbende". Evenals voor de succesvolle deelna me aan deze landelijke happening in 1991, worden nu ook weer deelne mers tussen de 14 en 18 jaar ge zocht, die aan diverse onderdelen kunnen meedoen. Het gaat om de volgende onderdelen: Muziek (solist of groep); Taal (verhaal of gedicht); Fotografie; Ontwerpen (T-shirt, pen, agenda, button enz.); Theater (cabaret-act, sketch of musical met of zonder woorden); Dans (maak een dans in een eigen stijl) en „Alles mag" (video, acrobatiek, strips, jong leren enz.). Het thema is „grenze loos". De voorronde in Noord-Holland zal plaatsvinden op zaterdag 31 mei, terwijl de grote finale op zaterdag 13 juni wordt gehouden. Meer informatie is te verkrijgen bij Andries Huberts, tel. 15582/18972. De nieuwe reddingboot „Beursplein 5" heeft zaterdag voor het eerst het Texelse zeeschuim geproefd. Na goed verlopen trainingen op het IJssel- meer, voer de bemanning het schip zaterdag in recordtijd over naar het KNRM-station De Cocksdorp. Voor de ogen van veel nieuwsgierigen de monstreerden de redders voor de kust bij paal 33 de capaciteiten van het schip. De huidige reddingboot „Siegfried Egmundis", die nog tot de officiële overdracht op 24 april dienst doet, lag er 'n beetje bedremmeld bij. De met waterjets uitgeruste aanwinst gaat liefst vier a vijf keer zo snel door het water en dat leverde spec taculaire beelden op. ifow dm Kuiten Dinsdag 3 maart In Cinema Texel draaien de vol gende films: 14.00 uur Fievel in 't Wilde Westen, 15.45 en 21.15 uur The Addams Family en 19.00 uur Hot Shots. Woensdag 4 maart The Addams Family (15.45 uur en 21.15 uur) en Hot shots (19.00 uur) draaien in Cinema Texel. In de Hervormde kerk van De Waal is om 20.00 uur een we reld gebedsdienst. Donderdag 5 maart In De Schakel aan de Burgwal wordt van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.30 uur een kle- dingmarkt gehouden. Van 14.00 tot 17.00 uur wordt zelfgemaakt handwerk verkocht in „Bethel" te Zuid Eierland. Om 20.00 uur begint een bingo-avond. De plattelandsvrouwen van De Cocksdorp en Eierland hebben vanaf 15.00 uur een bijeenkomst in het Eierlandse Huis. Het the ma is: reuma. Mevrouw M. van der Vis vertoont een video en geeft toelichting. In dorpshuis 't Skiltje te Oude schild worden van 15.00 tot 17.30 en van 19.30 tot 21.30 uur sjoelwedstrijden gehouden. Tevens is er vanaf 15.30 uur een gyminstuif. Iedereen is welkom. In Cinema Texel draait The Ad dams Family (15.45 en 21.15 uur) en Hot Shots (19.00 uur). De sportvisclub houdt vanaf 19.30 uur jaarvergadering in dorpshuis 't Skiltje te Oude schild. In de Gereformeerde Kerk van Oosterend wordt vanaf 20.00 uur een wereld gebedsdienst ge houden. Cees Bruin geeft in EcoMare een lezing over het zuidelijk duinge bied in het kader van de lezin gencyclus van de vogelwerkgroep. Deze begint om 20.00 uur en de toegang be draagt 75,-. Vrijdag 6 maart Het bejaardencomité van De Cocksdorp en Eierland houdt vanaf 20.00 uur in het Eierlandse Huis een zangavond, verzorgd door de zanggroep van de Histo rische vereniging, ledereen (dus niet alleen bejaarden) is welkom. In diverse Texelse kerken wordt wereld gebedsdienst gehouden. Om 19.30 uur in het gebouw naast de NH-kerk van de Cocks dorp, in de NH-kerk van Den Hoorn en in de Doopsgezinde kerk van Den Burg. Om 20.00 uur in de NH-kerk van Oude schild. Om 20.30 uur begint in De Poort (naast de Gereformeerde kerk van Den Burg) een lezing over de genezende werking van bijenpro ducten door dhr. Kaal uit Am sterdam. Hoogwater Oudeschild Di. 03 07.45 en 20.16 Wo 04 08.30 en 20.45 Do. 05 09.00 en 21.26 Vr. 06 09.30 en 21.55 Za. 07 09.50 en 22.25 Zo. 08 09.47 en 22.50 Ma. 09 10.05 en 23.15 Di. 10 10.35 en 23.25 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 8 maart op om 7.08 uur en gaat onder om 18.31'uur. 4 maart nieuwe maan; 6 maart springtij. In kerken in alle dorpen wordt deze week een speciale dienst gehouden ter gelegenheid van wereldgebeds dag (6 maart). De gezamenlijke Texelse kerken verzorgen de organi satie. In sommige diensten wordt opgetreden door koren en Texelaars van verschillende geloofsrichting houden korte vertellingen. De liturgie is opgesteld door comité's in Oostenrijk, Duitsland en Zwitser land en heeft als thema „In wijsheid omgaan met de schepping". Dit on derwerp is gekozen naar aanleiding van de milieurampen bij Tsjernobyl (kerncentrale) en Basel (chemische fabriek). Het feit dat landsgrenzen dergelijke gebeurtenissen niet kunnen tegenhouden inspireerde de sa menstellers. In de hele wereld wordt op of rond de eerste vrijdag van maart dit onderwerp onder aandacht gebracht, in de hoop dat mannen en vrouwen positief worden beïnvloed. Tijdens de diensten probeert men dat onder meer te bereiken door vertellin gen van gewone medeburgers. Zó wordt een beeld gevormd wat er sinds iemands jeugd in de omgeving is gebeurd onder invloed van de vooruitgang. Ook in de Texelse ker ken vertellen ouderen van hun erva ringen tijdens de crisis in de jaren dertig en de (iets) jongeren zeggen hoe zij de wederopbouw in de jaren '40/'50 en de welvaart van de jaren '60/'70 hebben ervaren. „Welvaart ontaard in consumptiedwang. Het loof in de techniek is zó overheer send, dat de mens levensbedreiger gevaren niet meer herkent", aldus wordt in de liturgie geconcludeerd Programi i Wie over dit thema in gebed wil zi, of met anderen van gedachten wil wisselen, is welkom bij een van de volgende diensten: Woensdag 4 maart, De Waal, 20.Ö uur, kerkekamer Ned. Hervormde kerk; donderdag 5 maart, Oostereir 20.00 uur, Gereformeerde kerk; vri dag 6 maart, 19.30 uur: gebouw naast de Ned. Herv. kerk in De Cocksdorp, Ned. Herv. kerk in De Hoorn, Doopsgezinde kerk in Den Burg; vrijdag 20.00 uur: Ned. Herv kerk in Oudeschild. Thuisblijvers kt nen een liturgieviering via de radio meebeleven, dinsdag via de NCRV om 12.30 uur op Radio 5. Marian van der Geest heeft met ha paard Ciochrant tijdens een wedstri in Velsen-zuid 120 punten (=1 winstpunt) in de klasse L1-dressuu behaald. De ex-Texelse Jenny van Hoff haalde in dezelfde klasse 121 punten met haar Friese paard Zier! Beiden werden gejureerd door dhr. Spaander. Met grote droefheid, maar dankbaar voor alles wat hij voor ons gedaan en betekend heeft, geven wij u nis dat, na voorzien te zijn van hei H. Sacrament der Zieken, uit ons midden is heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader, schoonvader en opa Dirk Witte Czn. echtgenoot van W. A. Vollebregt 1 maart 1907 28 februari 19921 Texel W. A. Witte-Vollebrecj Amsterdam Leo en Liesbeth josette Amsterdam Peter en Helma torn Den Bosch Kees Julianadorp Frans en Hanneke inge, eline Amsterdam Els en Wilfried Texel, 28 februari 1992 Molenstraat 69, 1791 DK Den Burg. De begrafenis heeft inmiddels op het RK kerk hof te Den Burg plaatsgevonden.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2