Variatie troef in concert Excelsior Hotelier heeft geen last van vliegveld KORT TEXELS Jubileumviering voor predikant onvergetelijk Vraagtekens bij klachten" Geen wachtlijst meer voor peuterspeelzaal Verkoping en bingo in kapel „Bethel" Squash-competitie Toernooien in Stappelandhal „Historische" zang in De Cocksdorp Recordpogïng door vliegend bruidspaar Foto's en anekdotes van 80 jaar tennis Sjoelwedstrijden DINSDAG 3 MAART 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 „Zonder de integriteit van enkele no toire klagers in twijfel te willen trek ken, zet ik toch enige vraagtekens bij hun motivatie." Aldus Arie Lange- veld van Sporthotel Nieuw Breda over de klachten rond geluidsover last, veroorzaakt door het vliegveld. „Ik heb nergens last van. En ik kan het weten, want ik woon er pal naast." Volgende week wordt een hoorzitting gehouden doro de commissie geluids hinder. Naar aanleiding van negatie ve berichten over het vliegveld, heeft Langeveld een brief naar deze com missie gestuurd. Hij vertelt daarin dat hij noch de gasten van zijn hotel ooit enige overlast ondervinden van de activiteiten op het vliegveld. „Inte gendeel. Het vormt juist een toeristi sche attractie. Mensen gaan bij ons op het terras zitten om naar de pa ra's te kijken. En er zijn meer bedrij ven die profijt hebben van het vliegveld", aldus Langeveld. Bromfiets Hij vindt de bebouwing op het vlieg veld niet ontsierend, omdat deze is geïntegreerd in het landschap. „En als er sprake zou zijn van overlast, dan zouden wij als hotel met daaraan gekoppeld een agrarisch bedrijf, daar toch als eerste last van hebben?" Langeveld noemt het geluidsniveau van een startend of landend vliegtuig niet meer dan dat van een op het land rijdende tractor of een passeren de bromfiets. „Bovendien gaat het om korte perioden van wisselend mo torgeluid, wat niet kan worden verge leken met constante monotone geluidsirritatie, bijvoorbeeld in de buurt van grote industriegebieden of bij Schiphol." Langeveld hecht weinig waarde aan de klachten van andere buurtbewo ners. „Er zijn in het verleden ook hoorzittingen gehouden, maar daar komen alleen mensen op af die er last van hebben. De rest gaat niet. Natuurlijk willen wij, als echte Texe laars, het landelijke karakter van het eiland beschermen. Maar laten we wel reëel blijven", vindt Langeveld. Benoeming. B en w adviseren de gemeenteraad mevrouw H. van Dijk uit De Cocksdorp te benoemen als plaatsvervanger van gemeentearts H. van Rossum in de indicatiecommis sie. Mevrouw Van Dijk is eveneens arts. Gunning. Aannemingsbedrijf Texel BV zal de herstrating van de Mul derstraat en Vliestraat gaan uitvoe ren. Het bedrijf was met 758.000,- excl. btw de laagste inschrijver bij een onderhandse inschrijving waar voor nog twee bedrijven waren uitge nodigd. Bingo. In De Schakel in Den Burg houdt de NH Kerk op 13 maart een bingo-avond met tal van mooie prij zen. Aanvang 20.00 uur. Rien Mast, vertegenwoordiger van de omwonenden van het vliegveld in de geluidshindercommissie, is van me ning dat nog niet alle overlast de we reld uit is. „Langeveld vliegt zelf en haalt zo gasten op, dus hij heeft be lang bij het vliegveld. Ik beweer niet dat iedereen overlast ondervindt, maar er zijn nog steeds mensen met klachten." Mast noemt de vrijblijven de afspraken die vorig jaar zijn ge maakt met de bedrijfsleiding van het paracentrum en de vliegveldbeheer der niet afdoende. „Er staat niks zwart op wit. Er is gepraat over ver betering van het vlieggedrag, maar als het druk is, gaan de goede voor nemens van de piloten de mist in." Volgens Mast lijkt het alsof de kla gers worden geacht tegen het vlieg veld te zijn. Maar dat is allerminst waar. „Autowegen geven geluidsover last, maar die kan je ook niet zomaar weghalen. Nee, we willen een ge dragsverandering veroorzaken. Wij houden rekening met het vliegveld, maar dan moeten de gebruikers daar van ook rekening houden met ons. Dat is ons standpunt." Aan de periode van de wachtlijsten voor peuterspeelzaal Spelemaer is voorlopig een einde gekomen. Er is weer ruimte voor nieuwe peuters. De speelzaal is elke morgen van 8.45 tot 11.45 uur geopend en elke mid dag (behalve woensdag) van 13.30 tot 15.30 uur. Alle kinderen van twee tot vier jaar kunnen in de speelzaal terecht. Op het ogenblik zijn er vijf leidsters die, met de hulp van ouders en stagiaires, de kinderen begeleiden. Belangstellenden kunnen altijd in de peuterspeelzaal in dorpshuis d'Ouwe Ulo komen kijken. Het telefoonnum mer is 14995. In kapel „Bethel" in Zuid-Eierland wordt donderdagmiddag de jaarlijkse verkoping gehouden. De leden van de plaatselijk Hervormde Vrouwengroep bieden o.a. zelfgemaakt handwerk en rommeltjes te koop aan. Daarnaast is koffie en koek verkrijgbaar en zijn er spelletjes voor de kinderen. De verko ping vindt plaats tussen 14.00 en 17.00 uur. 's Avonds, aanvang 20.00 uur, is er een bingo met als hoofd prijs een Texeler dekbed. De toegang is gratis en de opbrengst is voor het onderhoud van de kapel. In sport- en evenementencentrum 't Stappeland wordt deze maand gestart met een squash- laddercompetitie voor dames en he ren. Alle abonnementhouders kunnen hieraan meedoen. Opgeven voor de competitie kan bij de receptie van het centrum of telefonisch via 27000. materiaal voorhanden. Totaal hebben de Deuce-leden op vier lokaties hun partijtjes gespeeld: eerst aan de Gasthuisstraat achter het „gesticht van weldadigheid" (nu het Verpleeg huis), tot de oorlog naast de gerefor meerde kerk aan de Elemert-Keesomlaan, vervolgens op de oude banen in het park aan de Elemert en vanaf 1984 op de huidige plaats naast sporthal Ons Genoegen. Wie historisch materiaal heeft, of eventueel namen bij oude foto's kan plaatsen, wordt verzocht contact op te nemen met Jane klein Breteler (tel. 13004) of Rinus Manuels (tel. overdag 69415). Naar eigen zeggen zal dominee J. ter Haar zich nog lang de datum van 1 maart 1992 herinneren als een hoogtepunt in zijn bestaan als predi kant. Dank zij de inspanning van tientallen leden van de Hervormde gemeente Den Burg, is de viering van het zilveren predikantsjubileum een bijzonder genoeglijke gebeurte nis geworden. De eredienst werd geleid door ds Kees de Jong, de vorige predikant van Oosterend, en ds Ter Haar zelf. Op verzoek van de jubilaris was het een „gewone" dienst die buiten de i jubileumviering werd gehouden maar alleen al door de woorden die daar werden gebezigd, was de bijzondere sfeer onmiskenbaar. Een hoogtepunt inde dienst was het gesprek,tussen ds Ter Haar en jeugdige gemeentele den, dat de afgelopen jaren van „randgebeuren" is uitgegroeid tot een vast punt van de liturgie. Voor de gemeenteleden is het iets van zelfsprekend geworden, maar gasten tonen zich verrast. Ook het gebruikelijke koffiedrinken na de kerkdienst werd door de aanwe zigheid van vele oude bekenden van bet domineesgezin een bijzonder ple zierig samenzijn. Aan deze gezellig heid moest een eind worden gemaakt omdat de kerkruimte veran derd moest worden in een feestzaal waar de verdere gebeurtenissen zou den plaatsvinden. De gasten van bui ten Texel werden in De Bolder onthaald op een broodmaaltijd. De receptie was een „heerlijke wan orde", niet in de laatste plaats door het opmerkelijke grote aantal beken den en onbekenden die de jubileren de predikant en zijn vrouw de hand kwamen schudden. Gemeenteleden maakten in de vorm van korte sa- menspraakjes hun visie op dominee en domineesgezin kenbaar. Ook enke le oud-collega's droegen hun steentje bij: 25 pluimen. Veel van wat naar voren werd gebracht bleek herkend te worden door het publiek. Naast diverse kleine surprises mocht ds Ter Haar drie herinneringsboeken in ontvangst nemen, samengesteld door ijverige gemeenteleden. Als te genprestatie bood de predikant een vijftal door hem gemaakte preken aan, verzameld in een fraai boe kwerk: „Er speelt een viooltje door mijn hoofd". Iedere bezoeker kreeg een exemplaar, waarbij namens me vrouw Ter Haar een bloeiend viooltje werd meegegeven. Na het officiële gedeelte vertrokken familie en gasten naar een andere plaats voor een onderlinge voortzet- Het winterconcert dat muziekvereni- üing Excelsior zaterdag om 20.00 uur geeft in dorpshuis De Bijenkorf 'e Oosterend, staat bol van de varia tie. Zowel de majorettes en drum hand als het fanfare-orkest zullen voor het voetlicht verschijnen. Het winterconcert betekent voor de majorettes en de drumband één van de vele optredens van dit jaar. Voor de fanfare gaan er echter twee panden van intensieve studie aan |n het sport- en evenementencentrum 1 Stappeland wordt zaterdag 21 Maart een heren tennis dubbeltoer- :n°oi en een dames squashtoernooi 9ehouden. De heren beginnen om "00 uur en de dames om 18.00 Uur- Beiden moeten 712,50 inschrijf- 19eld per persoon betalen. Er worden j Poulesystemen met finale gespeeld, j ^eren die geen partner kunnen vin- den om mee te dubbelen, kunnen j j|lch evengoed opgeven. Aanmelden 1 Kan bij de receptie van het evene- I Mentencentrum of telefonisch via 27000. vooraf. Excelsior wil haar publiek ver schillende muziekstijlen laten horen tijdens de uitvoering. Het kerstcon cert bestaat voornamelijk uit geeste lijke muziek, terwijl de openluchtconcerten worden gevuld met het lichtere genre. Op straat zijn de marsen uiteraard populair en voor het concours in november, waaraan Excelsior altijd meedoet, komt het zware werk op de muziekstandaard. Het programma van zaterdag toont een mix van al deze muzieksoorten, dus met recht voor elk wat wils. De majorettes staan onder leiding van Linda Jongejan en Henny Vla ming. Er is tevens een leerlingen- groep onder leiding van Annie Duinker. Henk Beijert is de instruc teur van de drumband. Dezelfde functie vervult hij bij het Koninklijk Texels Fanfare. Betty Bakker heeft sinds 1987 de leiding over het fanfare-orkest. Dit bestaat uit 55 le den in de leeftijd van 14 tot 71 jaar. Het programma: Fanfare: Royal Salut (met drumband) - Waterer Opening Bolero Militair (met drumband) - R. Bohmer Der Mond ist aufgegangen - Jacob de Haan Crimond - Herman Oldestijl Gat in de weg. In de Dorpsstraat van De Koog, ter hoogte van het VVV-gebouwtje, zijn de laatste tijd verschillende mensen ter val geko men door enkele gaten in de weg. Deze worden steeds groter. Naar aanleiding van een klacht van een dorpsbewoonster heeft de politie de gemeente gevraagd met spoed iets aan het ongemak te doen. Op iniatief van het Bejaardencomité De Cocksdorp-Eierland wordt vrij dagavond a.s. in Het Eierlandsche Huis een uitvoering gegeven door de zanggroep van de Historische Vereni ging Texel. De avond begint om 20.00 uur en is niet alleen bedoeld voor de ouderen van De Cocksdorp/Eierland maar ook voor andere leeftijdsgroepen. Ge noemde zanggroep houdt zich bezig met het opsporen, in eer herstellen en ten gehore brengen van liedjes die vroeger algemeen werden gezongen. De groep staat onder leiding van Wil lem Kikkert van „De Mient". tief; Deuce werd pas eind jaren vijftig opgericht. De tennisclub beschikt over foto's (hoewel sommige namen ontbreken) en archiefmateriaal uit die beginperiode, maar na 1920 wordt de informatie spaarzamer. Van de perio de 1930-1960 weet men bij Deuce vrijwel niets. Feiten, anekdotes en fo to's (met namen) over deze onbeken de Texelse tennisjaren zijn dan ook bijzonder welkom. Pas vanaf 1957 is er weer enig houvast, omdat sinds dien de notulen bewaard zijn geble ven. Smakelijke verhalen en foto's over deze periode tot circa 1980 zijn echter evenzeer goed bruikbaar. Van het laatste decennium is wél veel Het prille paar Meine en Mieke Breemhaar-Witte poseert nadat de bruidsstoet van twaalf vliegtuigjes veilig is geland. Een vliegende huwelijksstart voor Meine (31) en Mieke (25) Breemhaar uit Dronten. Om hun trouwdag luister bij te zetten had het prille paar zaterdag twaalf sportvliegtuig jes ingehuurd. Nadat ze voor de bur gerlijke stand in hun woonplaats waren getrouwd, stapten veertig feestgangers in Lelystad op het vliegtuig voor een bliksembezoek H naar Texel. „Ach, je wilt wel eens wat anders. Een gewone bruidsstoet i is zo afgezaagd", verklaarde de brui degom na aankomst op Texelse bodem. De vliegtrip vond plaats op aandrang van de bruidegom, die fervent vlieg- fanaat is. „Mijn vrouw gaf de voor keur aan een traditionele bruiloft, met alles d'r op en d'r aan." Zelf voelde de Meine Breemhaar, directeur van een agrarisch adviesbureau, daar niets voor. Rillend Als tegenprestatie lanceerde hij daar om het idee voor de vliegreis. „Om dat mijn aanstaande (Mieke Witte, red) Texelse grootouders heeft, von den we het eiland een toepasselijk reisdoel. Bovendien heb ik hier zelf ooit parachute gesprongen", aldus de bruidegom. Het bruidje, dat verderop in hagelwitte japon nog stond na te rillen van de vlucht toonde zich min der enthousiast over de plannen van (Foto Gerard Timmerman) haar aanstaande. „Eén keer eerder heb ik in zo'n toestel gevlogen, toen werd ik er doodziek van. Nu voel ik me gelukkig nog kiplekker." Samen met veertig feestgangers stapte het paar in een gereedstaande bus die hen vanaf het vliegveld ijlings naar het Hoornder kerkje bracht, alwaar de kerkelijke inzegening wachtte. Fo tograaf Pieter de Vries, die de bruidstoet vanaf Texel tegemoet wil de vliegen, was ingehuurd de cere monie te vereeuwigen. Het mistige weer hield de fotograaf zelf echter aan de grond. De kans bestaat dat het bliksembe zoek in het Guinness Book of Re cords wordt opgenomen. „Als de langste bruidsstoet in de geschiede nis", hoopt de bruidegom. Een moment tijdens de receptie. Zondagsschool-leidster Grietje Kop. de jarige Jojanneke van Groenigen en Jan Wassink geven Ter Haar een „reisrecept". Met behulp daarvan vond de domi nee even later in zijn kansel een miniatuur doopvont met de namen van de dopelingen die hij de afgelopen zeven Texelse jaren onder zijn handen kreeg. IFoto Rob Buitenweg). ting van de viering. Bij die gelegen heid gaven de huidige collega-pastores blijk van hun gevoe lens jegens Jan ter Haar. Volgens Ter Haar zelf was het geweldig om het feest op Texel te kunnen vieren om dat hij en zijn familie hier met veel plezier wonen en werken. Het was een creatief, goed georganiseerd feest. Wat vond de jubilaris hoogte punten? „Die zijn er wel, alleen weet ik niet wat. Ik heb de dalen nog niet kunnen vinden. Ik wil in elk geval iedereen die hier op een of andere Sequensen - Jan de Haan Suite Bohemian - J.Ord.Hume Drumband: Kings Road - S. Kleinjan Triomf door Ritmiek - S. Egberts Inspiration - Henk Beijert Coming Man - Martin Saxony Moon Jumper - L. Camp Latin Fantasia - J.J.M. Stoffels manier aan heeft meegewerkt, dan ken uit het diepst van mijn hart. Het was onvergetelijk". Deuce herdenkt op 22 augustus a.s. dat tachtig jaar geleden voor het eerst in clubverband op Texel tennis werd gespeeld. Voor het jaarlijkse Tesseltoernooi verschijnt een specia le krant, waarin aandacht wordt besteed aan het jubileum. De sa menstellers zijn nog op zoek naar fo to's en smakelijke anekdotes, vooral uit de periode 1920-1980. In de toernooikrant wordt een histo risch overzicht gegeven. Sinds 1912 waren verscheidene tennisclubjes ac- China Mars - Robert Allmend Les Miserables C.M. Schonberg/arr. Marcel Peters A Salzburg Impression - Dizzy Stratford Sandpaper Ballet - Leroy Andersen/arr. H. van der Heide Glasnost - Dizzy Stratford Vergadering De Koog SV De Koog houdt vrijdag de jaarlijk se ledenvergadering. Leden en dona teurs zijn welkom vanaf 20.30 uur in kantine De Stamhut. De gymvereniging van Oudeschild houdt donderdag de traditionele sjoelwedstrijden in 't Skiltje. Deze be ginnen om 15.00 uur en duren tot 21.30 uur. Tussen 17.30 en 19.30 uur is een pauze. Er zijn leuke prijzen beschikbaar voor de winnaars van de verschil lende categorieën, waaronder de wisselbe kers, beschikbaar gesteld door „Daf Truckservice". Tevens wordt vanaf 15.30 uur in 't Skiltje een gyminstuif gehouden. Iedereen is bij beide evenementen welkom. Wie herkent personen op deze historische foto?

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5