Cjroen 2.'wartsjexels in het harL, Elmerhof wil aangepast vakantieoord bouwen Nieuwe veegmachine minder luidruchtig Nieuw plan voor Den Burg-zuid: Wildbeheereenheid Texel aan de grote schoonmaak „Commissies tegen geluidhinder zijn slechts zoethouder" Geen krant gehad? Portemonnee leeggehaald Fonds vormen voor aanpassing huizen gehandicapten? Doorrijdster op de boot aangehouden Koffie-inloopochtend over kinderziekten Gedragsbeïnvloeding door VVN-afdeling? De Zonnebloem houdt vakantieweek Voorverkoop van musicalkaarten Vriendenkring speelt vlot in Den Hoorn Staande ovatie voor Excelsior welverdiend w Piet Kikkert vond het witte goud in Frankrijk w Ralph Koning blinkt uit in wedstrijd tegen Andijk OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10664 DINSDAG 10 MAART 1992 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. Buiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 Stichting „Elmerhof" heeft bij de gemeente een verzoek inge diend om aan de zuidkant van Den Burg een vakantieoord te mogen bouwen. Het gaat om een verblijf voor mensen die niet zonder begeleiding op stap kunnen, zoals hulpbehoevende be jaarden, zwakzinnigen, blinden en motorisch gehandicapten. Het project bevindt zich nog in een beginfase. Over twee weken heeft het bestuur van de gedeeltelijk Texelse stichting een eerste gesprek met b en w. Gewenste bouwlokatie is een terrein dat ruwweg wordt begrensd door de Beatrixlaan en het doodlopende stuk je Molenstraat. Dat is dezelfde plek waar tot voor kort de stichting „Zon nehof" een vakantiecentrum voor de menterende bejaarden wilde realiseren. Dat plan liep echter stuk op de financiering, zodat de optie op de grond vorige maand kwam te ver vallen. Dezelfde Beide projecten lijken qua idee enigs- De werkgroep Landschapszorg Texel (WLT) heeft zich aangesloten bij het „Landelijk platform tegen hinder door kleine luchtvaart", dat in de cember j.l. werd opgericht. Groepe ringen die op lokaal niveau tegen overlast door vliegtuigen strijden, hebben in deze organisatie de krach ten gebundeld, omdat de plaatselijke geluidhinder-commissies niet goed zouden functioneren. De Texelse commissie geluidhinder vliegveld Texel komt vrijdagmiddag bijeen. Het larfdelijk platform, een initiatief van de Stichting Luchtvaarthinder, betitelt de geluidhinder-commissies als „zoethoudertjes". Deze commis sies zijn verplicht op grond van een artikel in de Luchtvaartwet. „De ge- luidgehinderde bevolking is schaak mat gezet. Het verzet vanuit de bevolking bloedt dood in de commis sies en de vliegerij kan zich verder ontwikkelen, dat heeft de praktijk uit gewezen", aldus het platform. Over vertegenwoordiging van luchtvaart belanghebbenden, bestuurders en ambtenaren in de commissies wordt als oorzaak aangewezen. Volgens WLT-woordvoerder Lieuwe Dijksen kunnen de bezwaarmakers, in de Texelse commissie evenmin potten breken. In de commissie zijn o.a. de gebruikers van het vliegveld, gemeen telijke en provinciale overheid, omwo nenden en actiegroepen vertegenwoordigd. „In zo'n breed ge zelschap kun je-niet meer doen dan wat kleine dingetjes afspreken. We zenlijk verandert er niets. Bovendien komt de commissie doorgaans slechts één keer per jaar bijeen", al dus Dijksen. Landschapszorg ageert al vanaf haar oprichting tegen overlast door het vliegveld Texel. De werkgroep wil dat in elk geval reclamevluchten worden verbod.en. Daarnaast zou het aantal vluchten moeten worden beperkt. Het landelijk platform steunt deze maatregelen en streeft verder o.m. een vliegverbod gedurende het week end na. zins op elkaar en dat is niet zo vreemd. De initiator is namelijk de zelfde: Loek van Bronkhorst uit Heer- hugowaard. Indertijd verbonden aan drie Zonnehof-tehuizen in Haarlem, thans directeur van het verzorgings huis „Huis Ter Kimme" in Heerhugo- waard. Op Texel is hij beter bekend als speaker bij diverse paardesport- evenementen. Van Bronkhorst nam een paar jaar geleden afscheid bij de stichting „Zonnehof", overigens in goede harmonie. Toen het plan van zijn oude werkgever mislukte, zag hij met een aantal anderen z'n kans schoon. Samen richtten ze de stich ting „Elmerhof" op, vernoemd naar het gebied Elmerburen (waarvan de straatnaam Elemert is afgeleid). Op 4 februari j.l. passeerde de oprichting- sacte de notaris. Van Bronkhorst is voorzitter, Jos Witte („Astrid") se cretaris. Fasen Wat betreft de uitvoering verschilt het plan wel van het Zonnehof-idee. Het wordt in eerste instantie minder omvangrijk opgezet (de Zonnehof ging uit van een capaciteit van 110 gasten). Van Bronkhorst: „Bedoeling is om het in fasen te realiseren. Qua financiering is dat ook verstandig. Daarnaast zal de ruimtelijke indeling anders zijn en is de doelgroep waar op wij mikken breder. Maar uiteinde lijk moet je wel denken aan een project van ongeveer dezelfde om vang." Volgens Van Bronkhorst heeft de Zonnehof-directie toegezegd desge wenst medewerking te verlenen. Eventueel kunnen elementen uit het oude plan worden gebruikt. Of dat gebeurt, is een kwestie van afwach ten. „Eerst spreken we met b en w. Als het sein op groen wordt gezet gaan we ruwe schetsen maken en een programma van eisen opstellen. Pas daarna kan een architect aan de slag. We zijn inmiddels bezig met fi nanciers. Binnen een redelijke tijd, veel minder dan vijf jaar, hopen we dat het plan is uitgevoerd", aldus Van Bronkhorst. Bezetting De vooruitzichten zijn volgens hem gunstig. „De bezettingsgraad zal geen probleem vormen. Dat kun je zien aan soortgelijke huizen elders in Nederland, die zitten het hele jaar mudvol. Bovendien zullen wij ook openstaan voor aanvragen vanuit het buitenland." Staatsbosbeheer zijn enige gebieden uitgezocht die voor schoonmaken in aanmerking komen, ledereen is wel kom om te helpen. Als de actie een succes wordt is het de bedoeling vol gend jaar weer zo'n evenement te houden, maar dan nog grootser op gezet, eventueel in samenwerking met scholen en verenigingen. Na het verzamelen om 9.15 uur bij het club huis wordt om 9.45 uur gestart met het opruimen in twee groepen. Deel nemers worden aangeraden laarzen en oude handschoenen' aan te trek ken. Volgauto's zorgen voor afvoer van de zakken vuil. komt het soms voor dat abonnees geen krant ontvangen. Blijkbaar is het echter niet voor iedereen duidelijk hoe alsnog een exemplaar kan worden verkregen. De juiste gang van zaken is als volgt: tijdens kantoor-uren dient u contact op te nemen met Lan geveld de Rooy, tel. 02220-12741. Buiten werktijd wordt u verzocht uw bezorger te bellen. Als die niet bereikbaar is: tel. 14881 of 18542. Deze infor matie wordt voortaan vermeld in de kop van de Texelse Courant en in het regelmatig verschijnend colofon. De directie. Wildbeheereenheid Texel (WBE) gaat grote schoonmaak houden in de na tuur. Dit gebeurt zaterdag in het ka der van de landelijke opruimingsdag. Wie mee wil helpen wordt om 9.15 uur verwacht bij het clubhuis van SV De Koog aan de Boodtlaan. Voor eten en drinken wordt gezorgd. Alle WBE's in Nederland komen za terdag in actie om de terreinen die binnen hun werkgebied vallen te ont doen van recreatie-afval, illegaal ge dumpt vuil en aangespoelde materialen die de duinen zijn inge waaid. Enkele jagers van WBE De Biesbosch hebben vorig jaar het ini tiatief genomen. Met 300 vrijwilligers verwijderden zij enkele tonnen vuil uit de natuur. Vorstperiode De WBE Texel geniet op het eiland bekendheid door vrijwillig gedurende zo'n vier maanden per jaar rotganzen van cultuurgronden te verjagen om de schade voor landbouwers te be perken. Daarnaast worden gedurende vorstperioden allerlei vogels bij gevoerd. In overleg en samenwerking met het Waterschap zal de WBE binnenkort als proef starten met bescher mingsmaatregelen voor wild en een- dachtigen. De WBE's stellen namelijk voor hun werkgebieden beheersplan nen op, waarin maatregelen staan om ontwikkeling en instandhouding van de wildstand te verbeteren. Zwerfvuil Met de schoonmaakactie wil de WBE aangeven hoeveel hart zij heeft voor goed beheer van de natuur. Ook op Texel bevindt zich veel zwerfvuil in het landschap. Na overleg met Een 43-jarige inwoner van Haarlem merkte zaterdag rond het middaguur dat hij na het boodschappen doen in Den Burg zijn portemonnee kwijt was. Hij spoedde zich naar het poli tiebureau. Zijn portefeuille bleek ge vonden in een steegje tussen de Weverstraat en de Burgwal. De f280,- die erin behoorde te zitten was echter verdwenen. voorganger. De uitblaasopening zit aan de onderkant, waardoor het niet meer kan voorkomen dat vuil tegen wasgoed of gevels wordt geblazen. Verder is de machine voorzien van een kiepconstructie waardoor de in houd veel vlotter kan worden gelost, dan bij het vorige exemplaar dat een moeizaam werkende uitdrukmat had. Dat lossen hoeft bovendien minder vaak te geschieden, want het laad vermogen is één kubieke meter gro ter, dus totaal 4,5 kubieke meter. TV-camera Van belang voor de veiligheid is de Texel krijgt, verspreid over drie jaren, een bedrag van f56.847,- voor aan passing van huizen van gehandicap ten. Als dit geld niet wordt benut, mag het aan iets anders worden uit gegeven of gespaard. Maar als er meer aanvragen zijn dan het budget toelaat, dient de gemeente uit eigen zak bij te passen. In de rijksregeling staat namelijk dat de gemeente ver plicht is de aanvragen te honoreren. Vandaar dat het college van b en w erover denkt om een fonds te vor men, om toekomstige financiële te genvallers op dit gebied te kunnen opvangen. Een 29-jarige man uit Brunssum ont dekte donderdagmiddag dat zijn op een parkeerplaats aan de Stengweg staande auto was beschadigd aan de achterzijde. Er lagen stukjes glas op de grond, maar de veroorzaker was gevlogen. Hij meldde het voorval bij de politie. Een agent ontdekte op de veerboot een wagen met schade aan de.voorzijde. De eigenaresse, een 43-jarige vrouw uit Ouderkerk aan de IJssel, bekende de schade aan de wagen van d$ Brunsummer te heb ben veroorzaakt. Ze dacht dat de auto ongeschonden was en had niet de moeite genomen dit van dichtbij te controleren. Ze kreeg een proces verbaal. Mensen van gemeentewerken en een vertegenwoordiger van de leverancier bij de nieuwe Ravo 5000 Silent zuigende veegmachine. Achter het stuur Louis van Tongelen, die maar korte tijd plezier van „zijn" veegwagen zal hebben, omdat hij in november in de VUT gaat. Er zijn genoeg be langstellenden voor de functie, maar er is nog geen opvolger aangewezen. iFoio Harry de Graaf) tv-camera die achterop de wagen zit. De machinist kan op de monitor in de cabine de straat achter de wagen goed overzien zodat hij bij het achter uit rijden oog houdt op spelende kin deren, obstakels e.d. Overigens wordt het publiek gewaarschuwd. Zodra de wagen in de achteruit wordt gezet, klinkt een signaal. Een andere verbetering is de veel ho gere rijsnelheid, waardoor verplaatsen van de machine van het ene dorp naar het andere minder tijdrovend wordt. Verder heeft de veegwagen bredere banden waardoor de wiel- druk veel lager is'en de kans op schade vermindert. De wagen heeft een eigen gewicht van vier ton, maar kan volgeladen wei twee tot drie keer zo zwaar zijn. Andere verbeteringen zijn het automatische smersysteem en de vooras, die hydro-pneumatisch is geveerd, links en rechts apart. Net als zijn voorganger zal de veeg machine zeer regelmatig in alle dor pen actief zijn, uiteraard vooral op plaatsen waar het meeste vuil is weg te halen. Het centrum van Den Burg wordt bijvoorbeeld elke week ge veegd; de overige straten eens per maand. De dienstregeling voor de an dere dorpen is zodanig dat de machi ne ook daar regelmatig verschijnt, in elk gval kort na afloop van toeristi sche markten. De oude veegmachine heeft zeven jaar dienst gedaan en begon de laat ste tijd steeds meer tekenen van ouderdom te vertonen. De machine is door Ravo ingeruild en zal na revisie naar het buitenland worden verkocht. De koffie-inloopochtend van woens dag gaat over kinderziekten: hoe ga je om met ziekte bij kinderen en wanneer ga je met je kind naar de dokter. In de bijeenkomst, die wordt verzorgd door Mieke Plettenburg, wordt ook besproken wanneer je een kind thuis houdt of uit de buurt van andere kinderen. De inloopochjend is in het kruisge- bouw van 9.30 uur tot ongeveer 11.30 uur. Entree f2,-. Voor kinderen tot vier jaar is opvang aanwezig. De Ravo zuigende veegmachine die de gemeente gisteren in gebruik heeft genomen betekent een belang rijke verbetering. Hèt pluspunt in vergelijking met de oude machine is het geluidsniveau: het ding maakt veel minder lawaai. Dat is niet alleen prettig voor het publiek maar ook voor machinist Louis van Tongelen die nu zonder gevaar voor gehoorbe- schadiging met het raampje open kan rijden. Het lagere geluidsniveau blijkt uit de typeaanduiding „silent" en is naast betere isolatie vooral bereikt door toepassing van een 6 cylinder motor die bij een veel lager toerental dezelf de arbeid levert. De machine, die f210.000,- heeft gekost, steekt ook in andere opzichten gunstig af bij zijn Om de bevolking van Texel te wijzen op het nieuwe Reglement Verkeers regels en Verkeerstekens (RVV) heeft de gemeente onlangs enige voorlichtende advertenties gepubli ceerd in deze krant. Voordat toe stemming wordt gegeven voor een nieuwe campagne, wil het college van b en w de oprichting van een Texelse Veilig Verkeer Nederland afdeling afwachten, die op 27 maart plaatsvindt. Het landelijke VVN heeft de gemeen te gevraagd voorlichtingsbijeen komsten te houden om de nieuwe RVV toe te lichten. Omdat uit erva ring is gebleken dat zulke bijeen komsten slecht worden bezocht, besloot de projectgroep gedragsbeïn vloeding verkeer een andere vorm van voorlichting te kiezen, die meer mensen bereikt. Er werden adverten ties geplaatst. De kosten hiervan worden voor tachtig procent vergoed door het rijk. De rest is voor de ge meen te. Gedragsbeïnvloeding Om het gedrag van weggebruikers nog meer te verbeteren, wil de pro jectgroep weer een advertentiecam pagne starten. Naast landelijke hoofdthema's zullen ook lokale aspecten worden meegenomen. Eens per week zou een korte slogan moe ten worden geplaatst en eens in de maand een groter stuk. De kosten bedragen zo'n f10.000,-. Het college van b en w vindt dat de advertenties over de RVV weinig nut hebben, want het rijk doet ook al het nodige aan voorlichting over de nieu we regelgeving. Met de campagne voor gedragsbeïnvloeding wil het col lege wachten tot de Texelse VVN af deling is opgericht, in de hoop dat er een gezamenlijke actie en - financiering kan worden opgezet. De regionale Zonnebloemafdelingen „Hollands Noorden" en „Texel" hou den van 28 september tot en met 3 oktober een gezamenlijke vakantie week. In totaal kunnen 23 langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen, ongeacht hun levensbeschouwing, mee naar vakantiecentrum „De Heihoef" in Eindhoven. De vakantieweek is speciaal bedoeld voor zieken en gehandicapten die niet te veel verzorging en verpleging nodig hebben. Voorwaarde is dat zij geestelijk gezond zijn. Tijdens de va kantie zal een groep van ongeveer 25 vrijwilligers, waaronder verpleegkun digen, de deelnemers dag en nacht verzorgen. Uit de regio Hollands Noorden kun nen dertien en uit de regio Texel tien zieken en gehandicapten mee, waar van maximaal twee echtparen (tenzij beide partners tot de doelgroep be horen). Mensen die graag mee willen en denken voor de vakantieweek in aanmerking te komen, kunnen bellen naar Ans Gieles, telefoon 15259. De twee regionale afdelingen wijzen er met klem op dat men niets kan ga randeren. Na aanmelding komt men in ieder geval langs voor een gesprek. De voorverkoop van kaarten voor de uitvoering „Heerlijk duurt het langst" van „Geen C te hoog" begint woens dag. De uitvoeringen zijn op 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11 en 12 april in Klif 12 te Den Hoorn, aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Mantje sport in Den Burg, Eierlandse Huis in De Cocksdorp, Supermarkt meer markt in De Koog, Klif 12 in Den Hoorn, Bremer schildersbedrijf in Oosterend, Hotel Rebecca in De Waal. Texeltours regelt het vervoer. Bij alle voorverkoopadressen is een busroute verkrijgbaar.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1