Foster Parents Plan-bus twee weken op Texel FILM m Jam in opent deuren in Weverstraat WEEKEND IE6WAGEN Gemeente contra Teso Dagvullend programma voor basisscholen BERK HT L IT DE RUIMTE LEZERS-SCHRIJVEN Vrijdag de dertiende Eb en vloed 1L VRIJDAG 13 MAART 1992 PAGINA 11 Door Marija Westerlaken Een nieuwe zaak in de Weverstraat, in het voormalige pand van boekhouder Room. Het suikerpaleis Jamin: een zee van licht en ruimte - en vooral snoepjes, veel snoepjes! Begin maart heeft het Helderse echtpaar Koopmans de winkel geopend. Ze fran- chisen; zijn eigenaar van de zaak, maar voeren de naam en het assortiment van Jamin. De koekjesgigant met het wat ou derwetse imago heeft een grondig markt onderzoek verricht voor het bedrijf hier werd gevestigd. Naast het assortiment koekjes, snoepjes, chocolaatjes en dropjes (zelf afwegen) worden steeds meer cadeau-artikelen verkocht die mevrouw Koopmans zelf maakt; o.a. spekbeesten en met zoetighe den gevulde bekers met opschrift. In een hoek van de winkel staan diverse losse bakken op kindergrijp-hoogte waaruit losse snoepjes worden verkocht die in prijs variëren van vijf cent tot een paar dubbeltjes. Dat is nou echte nostalgie en vaak nog zonder kleurstof ook. Het echtpaar Koopmans voert ook een Jaminzaak in Den Helder. Aan Texel moeten ze nog een beetje wennen, maar ze zien de toekomst rooskleurig tege moet. „Pasen is voor ons de beste tijd, hoogseizoen eigenlijk", aldus mevrouw Koopmans. Een goed begin dus. G &E.NT VEEL TE HOOG KüFFiê. Door Ruud Nooy Van 16 tot en met 27 maart bezoekt de Foster Parents Plan-informatiebus de Texelse basisscholen. Onder het motto „Een hele dag in de slag met Foster Pa rents Plan" is een programma ontwik keld voor alle groepen van de basisschool. Het doel is de kinderen op speelse wijze te informeren over andere culturen, gebruiken en leefgewoonten van mensen in ontwikkelingslanden. De FPP-bus is al eerder op het eiland ge weest. In het najaar van 1990 nam de Bruinvisschool het initiatief om een pro ject op te zetten samen met Foster Pa rents Plan. Ria Visser, directrice van De Bruinvis: „In het kader van de sociale ontwikkeling van de kinderen hebben we toen gekozen voor zo'n project. We hebben als school twee kinderen gea dopteerd, Ronel en Gilma, een jongen een meisje. Beiden zijn afkomstig uit de Filippijnen. Iedere maand wordt door de kinderen van de school f90, gespaard. Regelmatig wisselen we brie ven en tekeningen uit." Ria Visser heeft geregeld contact met de organisatie van FPP en opperde het idee de informatie-bus voor langere tijd naar Texel te halen. De meeste basisscholen zullen de komende weken van de bus gebruik maken. Ria Visser: „Iedere school is vrij om op eigen wijze om te i met het informatiemateriaal dat aanwezig is in de bus". Wat is Foster rents Plan Foster Parents Plan is een humanitaire, internationale ontwikkelingsorganisatie zonder politieke of godsdienstige doelstellingen, die zich sinds 1937 inzet voor hulpverlening aan kansarme kinde ren door middel van financiële adoptie. Momenteel worden in 26 ontwikke- PROGRAMMA RADIO LEXEI Het bezoekrooster van de FFP-bus is als volgt: Maandag 16-3 Kompasschool; dins dag 17-3 J.P. Thijsseschool; woens dag 18-3 Jozefschool; donderdag 19-3 Strijbosschool; vrijdag 20-3 Ja cob Daalderschool; maandag 23-3 Redmer IJskaschool; dinsdag 24-3 Jan Drijverschool; woensdag 25-3 Durperhonk; donderdag 26-3 School met de Bijbel; vrijdag 27-3 Lubertischool. Bovendien staat de bus op woensdag 18-3 's middags op de Groeneplaats. Het ligt in de be doeling dat FFP-vrijwilligers deze middag in de bus aanwezig zijn om belangstellenden deskundig te in formeren. de hoogste groepen is een speurtocht ontwikkeld waarmee zij kunnen ken nismaken met het werk van Foster Pa rents Plan in de diverse ontwikkelingslanden. Bij iedere deelne mende school is de informatiebus de he le dag aanwezig. Belangstellende ouders kunnen tussen de middag eventueel een kijkje nemen. Informatie is verkrijgbaar bij de basisscholen. lingslanden naast individuele ondersteu ning en begeleiding van families, vooral gemeenschapsprojecten uitgevoerd ter verbetering van delevensomstandighe den van het kind. Het gaat er in eerste plaats om de basisbehoeften, zoals voe ding, onderdak, gezondheid en onder wijs veilig te stellen. DE INFORMATIEBUS Speciaal voorde leerlingen van het basis onderwijs is een dagvullend programma samengesteld. Voor iedere groep is er een leskist. Deze zit vol met door het Foster Parents Plan ontwikkelde spelle tjes en materialen uit Derde Wereldlan den. Zo kunnen de kinderen pindakoek jes bakken, spelletjes uit India en Sri Lanka spelen of zich als een echte India se vrouw verkleden. Ook is er een Derde Wereld Memory. Voor de leerlingen van Dag van Jezus en de twaalven. Hij de éne, die de drie is in de hemel; en de som van vier van al het geschapene. Zoon van God, die de tien woorden sprak. Zoon van mensen, uit een vader en een moeder. Die het op vrijdag voorgoed volbracht. Jan C. Brouwer Zuid Haffel 29. Door Cees Ribbens Dat de Maan op de één of andere ma nier te maken heeft met de eb- en vloed beweging van de zee weet iedereen. Maar hoe dat precies in elkaar zit? Bij nadere bestudering blijkt het een be hoorlijk ingewikkelde zaak te zijn, die overigens, ook zonder wiskundige for mules, wel te begrijpen is, als we het maar een beetje systematisch aan pakken. Het begint allemaal bij de zwaartekracht. De aarde trekt de Maan aan; als dat niet zo was zou die niet zo keurig zijn baan tjes om de aarde blijven draaien. Omge keerd trekt de Maan ook de aarde aan. Nu is de sterkte van die aantrekkings kracht afhankelijk van de afstand. Hoe verder weg hoe zwakker de kracht. Dus de Maan trekt het hardst aan dat deel van de aarde dat het dichtst bij, is. Het gevolg daarvan is dat de aarde een beetje wordt uitgerekt in de richting van de Maan. Een heel klein beetje maar, want de aarde is nogal stijf. Water geeft gemakkelijker ge hoor aan deze kracht en daarom ontstaat er in de richting van de Maan, maar ook in de tegengestelde richting, een bult in de zee, de zogenaamde getijgolf. In fi guur 1 is dat, zwaar overdreven, in beeld gebracht. Bij de punten A en B is het dus hoog water en bij C en D laagwater. Nu draait de aarde om zijn as, sneller dan de Maan in zijn baan, dus die getij- golf verplaatst zich over het aardopper vlak, in Westelijke richting. Twee maal per etmaal passeert die ons dus, om pre cies te zijn: twee maal in de 24 uur en 50 minuten, de Maan is namelijk na 24 uur ook wat verder in zijn baan opgescho ven. Twee tijdstippen van hoog water (HW) liggen daarom 12 uur en 25 minu ten uit elkaar (ongeveer). De ene keer is dat als de Maan ter plekke precies in het Zuiden staat, dus zo hoog mogelijk bo ven de horizon, de andere keer bijna 12'/2 uur later. RADIO TEXEL 1 De programma's van Radio Texel wor den een dag later tussen 11.00 en 13.00 uur op de kabel herhaald (op 100.2 FM). Dinsdag tot en met vrijdag worden de programma's van de vorige avond nog maals uitgezonden. Maandag de pro gramma's Vlaswiek en Natuurwijzer. VRIJDAG '8.00 u. Elck wat wils. Verzoekplatenprogramma m.m.v. Wim en Corrie Witte, Rensje Halsema. Techniek: Hannie van der Vis. '"0 u. Tot achten. Muziekspecial door Magreet van Heerwaarden, Hannie van der Vis, Rensje Halsema en Gea Vlas. u. Friday Night Fever! Muziek en verkiezing van de Texel Tip, de ToplO van de dansbare 21, de hamerplaat en de zwansplaat door Niels van Heer- waarden. «00 u. Einde. 14.00 u. Onzin op zaterdag. Satirisch programma m.m.v. Bob en Buitenzorg. Presentatie en techniek Clarck de Boer. 16.00 u. Wat. muziek, Wild, Aantrekkelijk en Trendy door Frank en Joost. 17.00 u. Terug in de tijd. Muziek uit de jaren '50, '60, '70 en '80. Presentatie en techniek Theo Bakker. met o.a. de LP „Tijd voor teenagers" en een special over de Buddy Holly. 18.00 u. De dansbare 21. Muziek en popjournaal m.m.v. Maurits Witte, emko Veeger, Alfons Witte. 20.00 u. The Musiccube. Muziek door Peter van der Stuis en Jeroen Wijdogen. 22.00 u. Einde. ZONDAG 9.00 u. Klassiek op zondag. Klassieke muziek m.m.v. Roelie Bakker, Martin de Weijer, Arie Blom. 10.00 u. Kerkdienst vanuit de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Techniek: Wim van Leersum en Math van Beek. saterdag '200 i Typisch Texel. Texel-agenda en muziek door Bert Heitink. Bedrijven voor bedrijven. Vacaturebank met de rubrieken handel, horeca, verzorging, bouw, installatie techniek, landbouw en overig. Muziek. Door Martin de Wit. Goedemiddag Texel. Dier van de week, Weetje van de week en felicita ties door Johan Reuvers en Dirk Jan Kooiman. Luisteraars kunnen om 12.00 uur bellen naar Radio Texel (12199) om te melden wie vandaag jarig is. De jari ge wordt gebeld en komt in de uit zending. 11.00 u. Vlaswiek. Muziek en poëzie, presentatie en techniek Wil Beers en Willem van Leersum. Deze week de ge dichten „\borjaar" en „Lente" uit de bundel „Even pauze" van Jouke Minke- ma. Hierbij wordt bijpassende muziek gedraaid. 12.00 u. Natuurwijzer. Informatief natuur programma. Presentatie Mark Lavaleije en Arthur Oosterbaan, techniek: Max Kok. Onderwerp deze week: „Grote walvis sen." Terugblik op de walvisvaart vanaf Texel in het verleden. Informatie over en onderzoek naar in Nederland aan gespoelde walvissen. Welke soorten zijn er en hoe leven ze. Verder actueel Texels natuurnieuws door Sietske Dijksen. 13.00 u. Ballroom en Latin. Dansmuziek met uitleg door Max en Tineke Kok. Onderwerp deze week: Maatgevoel. Denkt u ook dat u dat niet hebt en dus niet kunt dansenMax Kok legt u uit hoe u bij diverse dansen dit probleem makkelijk kunt omzeilen! 14.00 u. Een plaatje voor een praatje. Belprogramma door Wim van Leersum. Luisteraars kunnen bellen met Willem over wat ze gevonden of verloren heb ben of over wat ze op hun hart hebben. Gasten met hun eigen muziek-keuze. 15.00 u. Nonstop Nederlandstalig. Hollands repertoire door Wim van Leersum. 16.00 u. Sport Lokaal. Sportverslagen en interviews m.m.v. Lia en Marco van Leersum, Trea van Leeuwen, Gerrit Ver hoeven. Techniek: Piet Cornelisse; tech niek op lokatie: Jeroen Haak. 18.00 u. Time Traveling. Muziekreis door de tijd, van de jaren zestig tot en met de allernieuwste hits, door Herko van Heerwaarden. 19.00 u. Lokaal Kabaal. Jeugdprogramma. Presen tatie en muziekredactie Anneke Witte en Karen Terpstra. Raad- en belspel met muziekfragmenten en prijzen door Lon- neke Veenema. De cassette-single toplO door Annemarie Witte. Techniek: Herko van Heerwaarden en Martin de Wit. 20.00 u. Dubbel Bert. Muziek met een praatje door Bert van der Wal. 22.00 u. Einde. MAANDAG 18.00 u. Symphonica. Klassieke verzoekplaten m.m.v. Marene van Beek, Wies van Beek. Techniek: Daan Koopman, Rondom de boerderij is met zomerstop! Nieuwe medewerkers kunnen zich op geven bij Jan Keesom (15640) Piet Blom (19263) of Renske van de Tempel (17263). 19.00 u. Einde. Tot zover heel eenvoudig nietwaar? Maar we hebben nog een kleinigheidje ver waarloosd, namelijk de traagheid van het water. Omdat het oppervlak van de aarde als het ware onder de Maan door loopt is het steeds weer een ander stukje zee dat wordt opgetild. Dat veroorzaakt stromin gen in het water en dus wrijving tussen de waterdeeltjes en dus vertraging. De getijgolf bereikt daarom zijn grootste hoogte pas als de Maan al een eindje voorbij zijn hoogste punt aan de hemel is. In werkelijkheid is de situatie dus on geveer zoals die is getekend in fig. 2. We kunnen ook berekenen hoe hoog die getijgolf moet zijn en we vinden als uit komst: een paar cm.! De praktijk blijkt echter heel anders te zijn. Als we in Oudeschild hoog water hebben is de Maan dikwijls in geen vel den of wegen te zien. En het verschil tus sen hoog- en laag water bedraagt andérhalve meter in plaats van centime ters. Hoe is dat te verklaren? In de eerste plaats is de aardbol niet hele maal bedekt met een oceaan, zoals fig. 1 en 2 suggereren; er zijn ook grote conti nenten en dat maakt de zaak een stuk in gewikkelder. Haal Uw handen één keer door een bak met water en het water gaat heen en weer slingeren, in een tempo dat afhangt van de afmeting van de bak. Als U nu die slingerbeweging een beetje helpt, door op het juiste moment het water met Uw handen een zetje te geven dan worden de golven hoger en als U niet oppast klotst het water over de rand. Een oceaan kan men zien als een grote bak met wa ter waarin zo'n slingerbeweging kan ont staan. Als de afmeting nu zodanig is dat het tempo van die slingering een beetje in de buurt komt van de snelheid waar mee de getijgolf passeert dan wordt die getijgolf vanzelf hoger. Dit verschijnsel dat men resonantie noemt, treedt in de oceanen inderdaad op en daarmee is verklaard dat de getijgolf aanzienlijk ho ger is dan aanvankelijk berekend. Het tweede punt is dat we niet aan een oceaankust wonen maar aan een rand- zee, de Noordzee. Als een oorspronkelij ke getijgolf zo'n randzee binnenkomt wordt hij extra vertraagd in zijn bewe ging. Het is er veel minder diep dan in de oceaan en daarom treedt er een extra wrijving op met de zeebodem. Boven dien kan de golf worden gedwongen een omweg te maken door een grillig verloop van de kustlijn. Het uiteindelijke resul taat is dat op een bepaald punt hoog wa ter optreedt als de Maan reeds vele uren voorbij zijn hoogste punt is. Het klinkt misschien ongeloofwaardig maar als het in Oudeschild hoog water is dan is dat het gevolg van de Maanstand van 2'/2 dag voor dat tijdstip. SAMENVATTEND De Maan is inderdaad de motor van het getij. Aan iedere kust op aarde rijst en daalt het zeewater in hetzelfde ritme van ongeveer 12 uur en 25 minuten. Maar hoe hoog het water komt en op welk mo ment het de hoogste stand bereikt, dat hangt af van de plaatselijke omstandighe den, op een ingewikkelde manier. Als U dus wilt weten hoe laat het hoog water wordt dan kunt U beter in de krant kijken dan naar de Maan. Hiermee is het verhaal overigens nog niet ten einde. De volgende keer meer. DINSDAG 18.00 u. Bonte dinsdagavond. Verzoekplaten m.m.v. Marga Eelman, Gré Vlas, Mary Vos. Techniek: Magreet van Heerwaarden. 19.00 u. Einde. WOENSDAG 18.00 u. Eigenwijs. Geestelijk kinderprogramma door Tineke Tensen. Het onderwerp van deze week: „Het lijden onder ogen zien". 1830 u. Onder de toren. Geestelijke verzoek platen en bijdragen van de verschillen de Texelse pastores, deze week dominee H. Fibbe uit Den Hoorn. M.m.v. Roelie Bakker, Coby Schotanus, Fia de Ligt, Lia van Leersum en Nicolette Vink. 19.45 u. Gelezen verhalen. Door Alliëtta Fonds. Fragment uit liefdesbrieven uit de bun del Het goud van Thomas Vargas" van Isabel Allende. Techniek op woensdagavond Wim van Leersum. 20.00 u. Einde. DONDERDAG 18,00 u. Country Time. Countrymuziek door Trea van Leeuwen. Techniek: Math van Beek. Minispecial deze week: Mark Chestnut Countrymuziek heeft er de laatste jaren veel artiesten bijgekregen, zoals Randy Travis, Alan Jackson en ook Mark Chest nut uit Beaumont (USA). Zijn grote voorbeeld is, zoals bij velen, George Jo nes. Deze zegt over Mark. „Een jongen die het gaat maken in de muziek, om dat hij vanuit zijn hart zingt." 19.00 u. 't Allegaartje. Presentatie: Nettie Mole naar (onder voorbehoud) Techniek: Max Kok. Texels actualiteitenprogramma. De onderwerpen van deze week kunt u le zen op de kabelkrant. 20.00 u. Einde. Voor en na de uitzendingen Radio 10 Gold. DONATEUR WORDEN? BEL 12199 of 13340!!! fig. 1 fig. 2 DE REDDERTJES en THELMA en LOUISE. Deze week weer twee vrij recente films in Cinema Texel. Als eerste een geheel nieuw avontuur van de wel bekende muizen Bianca en Bernard in „De Reddertjes in Kangaroeland", een product van de Disney-studio's die sinds jaar en dag bekend staan om hun fantastische films. Ook dit maal deinzen de helden uit het ver haal voor niets of niemand terug om mensen in nood te helpen. De film is geheel in het Nederlands nage- scynchroniseerd en beslist een aan rader voor gezinnen. „De Reddertjes in Kangaroeland": zaterdag, zondag en woensdag om 14.00 uur. Toegang: f 8,=, zes kaar tjes halen is vijf betalen! THELMA EN LOUISE Als de vriendinnen Thelma en Loui se (Susan Sarandon en Geena Davis) een dagje gaan vissen loopt dat on der regie van Ridley Scott al snel uit in een razendsnel avontuur vol ach tervolgingen, brutale hold-ups, spanning, romantiek, maar vooral ook vol humor. Het verhaal begint eigenlijk vrij eenvoudig: Thelma en Louise trekken er een dagje op uit en voor alle zekerheid nemen ze een wapen mee. De moeilijkheden beginnen pas als een meneer in een plattelandskroeg wat al te vriende lijk wordt. De dames raken in pa niek en schieten de man dood. Ze melden het geval niet, maar probe ren hun snor te,drukken. Als zij later op hun zwerftocht van al hun geld worden beroofd, gooien ze alle rem men los en trekken als twee volleer de misdadigers door het land. Hun belevenissen leiden tot hilarische momenten. „Thelma en Louise": vrijdag tot en met zondag om 21.15 uur, maandag tot en met woensdag om 20.30 uur. Toegang: vrijdag tot en met zondag ƒ12,50 (CJP f 10,=), overige dagen P\0,=. HOT SHOTS En als derde film draait nog steeds „Hot shots". Deze lach-of-ik-schiet klucht vol kolderieke humor, waarin de draak wordt gestoken met elk denkbaar genre filmtopper, viel bij het Texelse publiek blijkbaar zo in de smaak dat de voorstellingen zijn geprolongeerd. „Hot shots": vrijdag, zaterdag en zondag om 19.00 uur; zaterdag, zondag en woensdag om 15.45 uur.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11