Wordt Texelse jutter tropische smokkelaar? OUDESCHILD Cor Ellen emigreert naar Suriname mmMmWrnxM GEM.TEXEL Het eiland wordt me veel te druk" Fusie onderwijs voor volwassenen is onafwendbaar Borden „50 km" keren niet terug Voorkomt hinderwet komst gevechtsheli's? Internationale aandacht voor Texelse schapen S™ P kuststro PAGINA 14 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 MAART Cor Ellen gaat het eiland verlaten. De gepensioneerde meesterjut- ter gaat zich volgend jaar vestigen in Suriname, het vaderland van zijn echtgenote Victoriene. Tijdens een bezoek dat hij kort ge leden met haar aan de voormalige kolonie bracht, raakte hij in de ban van de bevolking, het klimaat en de ongerepte natuur. „Ik wilde eigenlijk toen al niet meer weg", aldus Ellen. Op Texel wordt het hem te druk. Zijn juttershuisje in Oosterend heeft hij daarom vorige week verkocht. De markante collectie aangespoelde voorwerpen, die sinds mensenheuge nis een bezienswaardigheid vormt in de tuin aan de Oesterstraat, moet noodgedwongen het veld ruimen. De voorliefde van Cor Ellen voor tro pische gebieden is niet van de één op de andere dag ontstaan. Als dienstplichtig soldaat werd hij van 1946 tot 1950 net als veel leeftijdge noten gestationeerd in Nederlands Oost-lndië, het huidige Indonesië. De jutter over die periode: „We werden door de regering gedwongen er naar toe te gaan. Als soldaten kregen we er bovendien niet zo'n goede behan deling." In 1949 trok Nederland zich, na een hevige strijd met de nationa listen, terug uit het overzeese ge biedsdeel. Ondanks het onvrijwillige verblijf raakte de vrijgevochten Ellen gehecht aan Indonesië en is er nog steeds niet over uitgepraat. „Zelf wil de ik er in die dagen wel blijven. Ik vond het zo'n heerlijke klimaat en het waren mooie mensen, die tamelijk onbezorgd door het leven gaan." Bekend om zijn progressieve ideeën vreesde de soldaat echter dat hem onder het bewind van de rechtse lei der Soekarno weinig goeds te wach ten stond. Hij keerde daarop terug naar Texel. Pensionering Toch hield hij een zwak voor de tro pen. Bijna drie jaar geleden ontmoet te hij zijn huidige echtgenote Victoriene. Zijn pensionering in no vember vond hij een goede aanleiding op reis te gaan. „Ik dacht laat ik van mijn pensioen wat bijzonders ma ken." In zijn achterhoofd speelde hij toen al met de gedachte zich er blij vend te vestigen. Met zijn reis naar Suriname ging voor Cor Ellen een jongensdroom in ver vulling. „In vergelijking met mijn ge dwongen verblijf in Indonesië genoot ik er als vrij man dubbelop van. Suri name is een ideaal land voor een ge pensioneerde jutter zoals ik." Net als veel landgenoten raakte hij na aan komst onder de indruk van het land. „De invloed van de Nederlanders, die er eeuwenlang de dienst uitmaakten, is nog goed merkbaar. De mensen spreken allemaal Hollands, en als blanke wordt je zelfs nog met „me neer" aangesproken", grapt Ellen. Harde guldens Steeds meer Hollanders van zijn leef tijd (65) verkiezen het aangename tropische klimaat boven een oude dag in het eigen kikkerlandje. De plaatselijke bevolking, die in toene mende mate hinder ondervindt van de neergaande spiraal waarin het land is gekomen, ontvangt de Neder landers met open armen en kan de harde guldens die worden meege bracht goed gebruiken. Het land wordt momenteel geteisterd door enorme inflatie. „Prijzen zijn in korte tijd verdriedubbeld. Een potje pinda kaas kost er omgerekend f25,-", al dus Victoriene. Het echtpaar Ellen zal er echter wei nig last van hebben. „Ik emigreer dan wel, maar ik blijf Hollands staatsbur ger, zodat ik mijn AOW in harde gul dens krijg uitgekeerd. De wisselkoers werkt daardoor niet in mijn nadeel", legt Ellen uit. Hij verwacht een spoe dige val van legercommandant Bou- terse, wiens naam steeds vaker met drugs in verband wordt gebracht. „De bevolking en de regering keren zich meer en meer tegen hem." Cor Ellen heeft inmiddels een huis gekocht in Paramaribo. Hij toont een dia waarop het luxe onderkomen goed is te zien. Het staat in de bui tenwijk „Zorg en Hoop", niet ver ver wijderd van de Surinaamse Rivier. De huidige bewoners verwachten dat ze over een jaar kunnen verhuizen. Natuur Vol enthousiasme vertelt de natuur liefhebber over zijn ervaring. „Het land heeft een uitgestrekt mangrove woud tot aan de kust toe, de wortels van de bomen lopen tot diep in het water. De grond is er kleiachtig, er groeit veel riet. Het is een ongerepte omgeving, bezaaid met schelpen. Met zoveel slangen en grote krabben aan de kust, is jutten er wel niet meer bij. Maar ook zijn er veel soor ten vogels en vlinders in alle kleuren, het is er prachtig. De leefomstandig heden zijn er vooral voor wat oudere mensen ideaal. Het waait er nooit en de temperatuur schommelt zo rond de 25 graden Celsius." Hoewel echtgenote Victoriene (52), die nu zo'n vier jaar in Nederland ver blijft, er aanvankelijk niets voor voel de weer terug te gaan, wijkt zij niet van Cor's zijde. „Op Texel heb ik het erg naar mijn zin. De mensen zijn erg op elkaar aangewezen. Maar ik volg mijn man overal naar toe." Volgens Cor zal het klimaat in Suriname haar zeker goed doen. Strandvonderij Hoewel de strandvonderij in de tropi sche kustgebieden niet actief is, hoeft het jutten voor Ellen niet meer. De smokkel, die welig tiert in de Su rinaamse wateren, oefent meer aan trekkingskracht uit op hem. „Het zijn halve zeerovers daar. Met drugshan del laat ik me echter niet in. Ik heb het spul in het verleden vaak gevon den, maar er nooit iets mee gedaan. Onschuldige zaakjes laat ik echter niet aan mijn neus voorbijgaan." De geslepen Oosterender weet als geen ander dat de juiste contacten in Suriname goed van pas kunnen ko men. Bij zijn aankomst op het vlieg veld daar bleef hem dankzij een behulpzame kennis een tijdrovende doorgang via de gebruikelijke aan komsthal bespaard. „Als we niet meedoen, geven we de minister een handvat om voortgezet volwassenenonderwijs te verplaatsen naar ver verwijderde centra." Jaap Vlaming sloeg dinsdag tijdens de raadsvergadering de spijker op de kop. Texel moet wel meegaan in een fusie tussen instanties voor volwas seneneducatie, zo concludeerden veertien van de vijftien raadsleden. De Texelse Open School functioneert al jaren goed. Toch wordt door de overheid aangestuurd op samengaan met instanties in de Kop van Noord holland, die uiteindelijk moet leiden tot de oprichting van een regionaal onderwijs centrum (ROC). De Texelse raad voelt eigenlijk meer voor zelfstandigheid van de eilandelij- ke instelling. Wethouder Tine Krijnen: „Maar een fusie kan ook voordelen hebben. Er ontstaan meer mogelijk heden, vakrichtingen en bij ziekte van leerkrachten kan voor vervanging worden gezorgd." Voorzichtig Hoewel in brieven van de behande lende instantie de zelfstandigheid van de Texelse Open School ook na de fusie wordt gegarandeerd, is het col lege van b en w toch erg voorzichtig. „We worden een beetje overdonderd. Eerst zou alleen een onderzoek naar de mogelijkheden worden uitgevoerd en nu wordt al gepraat over het teke nen van een overeenkomst op 1 mei! We willen wel meepraten, maar ons moet nog blijken of alles wel goed komt." Gré Zegers van de PvdA was de eni ge die zich bleef verzetten tegen een fusie. „Het is vooral in het belang van Den Helder. Als dit niet doorgaat raken zij aangewezen op Alkmaa r." Ze is bang dat na een samenvoeging enkele Texelse cursussen naar Den Helder verdwijnen, wat de toeganke lijkheid voor Texelaars vermindert. De wethouder beloofde het kritisch in de gaten te zullen houden. „Als de na dere uitwerking tegenvalt, zullen we ons opnieuw beraden." Geslaagd In verpleeghuis „Oudtburgh" te Ber gen is Astrid Witte geslaagd voor de opleiding ziekenverzorgster. Bij het inrijden van de Texelse dorpen ontbreekt sinds een week het beken de verkeersbord, dat aangeeft dat binnen de bebouwde kom niet harder dan 50 km/u mag worden gereden. Geen vandalisme, maar een bewuste actie van gemeentewerken. Door het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (RVV), dat per 1 no vember j.l. van kracht werd, zijn de gemeenten verplicht deze borden te verwijderen. De aanduiding is overbo dig, zo stelt het reglement, omdat de maximumsnelheid binnen de be bouwde kom algemeen bekend is. De oude verkeersborden gaan terug naar de fabriek en worden ingeruild voor andere exemplaren. Komende tijd zul len nog meer RVV-wijzigingen wor den doorgevoerd. Op het programma staan onder meer de vervanging van zuilen door borden op vluchtheuvels, vervanging van onderborden voor fietsers bij straten met het bord „ver boden in te rijden" en plaatsing van de borden „einde verplicht fietspad" en „voetgangersoversteek" bij zebra paden. Later komen nog tal van an dere wijzigingen aan de beurt, waarbij honderden borden over het hele eiland worden verwijderd of ver vangen. In de raadsvergadering van dinsdag deden de raadsleden Hin (CDA), Van der Kooi (PvdA) en Bak ker (Groen Links) een oproep om het aantal borden terug te dringen. Van der Kooi informeerde in hoeverre bor den kunnen worden vervangen door Als de luchtmacht haar activiteiten op de Vliehors wil uitbreiden met oefeningen voor gevechtshelikopters, is er een nieuwe hinderwetvergun ning nodig. Volgens raadslid Erna Eelman-van der Kooi werkt de ge meente Vlieland momenteel met een verouderde hinderwetvergunning. In de procedure voor een aangepaste vergunning kan de gemeente Texel bezwaar maken, als extra overlast dreigt te ontstaan. In de raadsvergadering van dinsdag wilde de VVD-vertegenwoordigster weten welke stappen het college van b en w denkt te ondernemen. Wet houder Terpstra antwoordde dat hij hierover contact heeft gehad met zijn partijgenoot J. v.d.Berg, lid van de Tweede Kamercommissie voor defen siebeleid. Volgens de PvdA'er zal een eventuele uitbreiding inderdaad eerst een procedure moeten doorlopen. B en w zullen over dit onderwerp te vens overleg voeren met het Vlie- landse college. Ook de MER, de Milieu Effect Rap portage die wettelijk van toepassing is op grote activiteiten in het Wad dengebied, kan een uitkomst bieden. Zowel aan de lokatie als het gebruik Meesterjutter Cor Ellen en zijn eega Victorien voor hun huisje aan de Oesterstraat in Oosterend. Het tweetal verhuist over ruim een jaar nas Zf riname. (Foto Gerard Tmra S1 Ellen, die het grootste deel van zijn tijd in zijn nieuwe thuisland zal door brengen, keert Texel niet geheel de rug toe. „Het meest zal ik de Texelse Courant en bakker Timmer missen. Ze hebben daar alleen maar wit brood. Direct na mijn terugkomst ben ik gauw even de bakkerij ingedoken." Hun huisje heeft hij verkocht aan een stichting, waarvan hij de naam nog niet kan onthullen. Hoewel ze de spulletjes in hun huidige woonhuis al druk aan het verhuizen zijn naar het appartement ernaast, verkopen ze de aangrenzende woning niet. „De zo mertijd brengen we het liefst in Oosterend door. Want ik houd een zwak voor dit eiland." Vooral de on gerepte natuurgebieden op Texel spreken hem aan. „En natuurlijk de kust. Maar het wordt me de laatste jaren te druk. Tijdens de krokusva kantie stonden elke dag minstens dertig mensen in mijn tuin te gluren. En in de winkels, zelfs in Oosterend, moet je steeds langer wachten. Ook de wegen worden voller, het verkeer rijdt harder en roekelozer. Je bent je leven op de fiets niet meer zeker. En het zijn daarbij niet alleen de Duitsers die een grote mond hebben." Hij er kent volmondig voorstander te zijn van het plan van Groen Links dat verkeer wil weren uit het buiten gebied. Politiek Van de jutter is bekend dat hij zijn mening niet onder stoelen of banken steekt. Door zijn scherpe uitspraken joeg hij menig eilandgenoot tegen zich in het harnas. De omstreden Texelaar liet er zich echter niet door afschrikken. Treffend bewijs daarvan is de periode van twaalf jaar die hij namens het PAKT (Progressief Ak koord Texel) in de gemeenteraad ze telde. Instandhouding van het landschap beschouwt hij nog steeds als zijn stokpaardje, net als de zorg om het milieu. Om zijn mening kracht bij te zetten maakte hij samen met een aantal studenten een manshoge vogel van gejut afval. Het artistieke protest haalde in 1980 de landelijke pers. „Dat was een goed jaar, want toen maakte ook het programma Showroom een programma over mij." Conflict Het was één van de talloze tv- optredens van de markante jutter, die tot de initiatiefnemers van het Jut- tersmuseum in Oudeschild behoorde. Jaren achtereen gaf hij tekst en uj'11 leg over de geëtaleerde vondsten, Een conflict tussen de museumlei ding en Ellen mondde echter uit ir een breuk. „Het streven is nu zow mogelijk mensen binnen de poon krijgen. Ik vind dat de educatieve kant wordt verwaarloosd. Ik nam tijd de tijd om met de mensen ter; ten, want het gaat er toch om dal de mensen inspireert, zodat ze beJ leren omgaan met het milieu." De|_ oude jutter heeft geen goed wo< over voor het huidige beleid. „Hi juttersmuseum is uniek voor Ned» land, alles eromheen niet." Oude stui Hij kijkt nog eens meewarig zijn tl in naar de oude stuurhut, die ooit toebehoorde aan de TX 18. „Je natuurlijk wel op je vingers natelle waar m'n spullen niet naar toe gaan." Waar de collectie wél zalK landen, houdt hij nog even voor?» „Voor de brug heb ik wel een lieftl ber. Alleen zijn vrouw ging flirv keer toen hij het haar vertelde." Zijn opvallende rijwiel, waarmee steevast langs de vloedlijn was vinden, gaat niet mee naar „Die fiets hoort hier. Ik wel een andere op de kop te tekens op het wegdek. Wethouder Barendregt beloofde een kritische opstelling inzake het aantal borden en zegde toe de mogelijkheden van verkeerstekens te onderzoeken. Ba rendregt: „Wel moeten we zorgen dat bij slecht weer de verkeerssituatie voldoende duidelijk blijft. Tekens op het wegdek kunnen dan slecht zicht baar worden." Hockeytraining. Het zetduiveltje heeft kennelijk iets tegen hockey. De trainingstijden zoals vermeld in de vo rige krant waren onjuist. De juiste tij den zijn: iedere maandag op het Boysveld van 16.30 tot 17.30 uur voor de jeugd en 20.00 tot 21.00 uur voor volwassenen. Gymles. De gemeente zal de twee uur gymnastiekles die per week aan de asielzoekerskinderen op de Luber- tischool worden gegeven, vergoeden. Het gaat om een bedrag van ƒ500,- voor de periode 15 maart tot 31 mei. Volgens het contract met het mini sterie van WVC zullen de vluchtelin gen dan naar elders worden overgeplaatst. Riolering. De gemeenteraad heeft een krediet van ƒ140.000,- uitgetrok ken voor de afronding van de riole ringsverbetering in Den Burg. Voor dit bedrag wordt in de loop van dit jaar het verouderde riool in de Waal- derstraat (tussen Stenenplaats en Burgerhoutstraat) vervangen. van het oefenterrein kunnen via de MER bepaalde eisen worden gesteld. Met behulp van de MER wordt niet uitsluitend naar de gevolgen voor het milieu gekeken, maar worden alle be langen afgewogen. Gerbrand Poster (Texels Belang) zei te vrezen voor strengere regelgeving als gevolg van de MER. Hij had gelezen dat de MER niet alleen op de denzee, maar ook op de van toepassing zal zijn. Terpstra verwacht echter dat c eerder positieve dan negatieve gei gen voor Texel heeft. Schipper beloofde de kwestie orde te stellen in het regelmatig leg met andere waddengemeente Zes van Texel afkomstige 1-jarige ooien hebben een prima indruk gemaakt op de Dag van het Texelse schaap, een der mani festaties van de Internationale Landbouwbeurs SIA Salon In ternationale de I'Agriculturedie vorige week in Parijs werd ge houden. Helaas werd door de or ganisatie afgezien van een vergelijkende keuring, omdat de diverse rubrieken zo divers waren ingevuld, dat een goede vergelij king practisch onmogelijk was. Net als de Belgische inzending, vielen de uit Nederland afkomsti ge dieren in gunstige zin op door hun royale afmetingen. Met na me de zes ooien (afkomstig van Piet Ver be me en Jan Mantje) trokken veel bekijks van kenners uit tal van landen, waaronder Brazilië. De dieren vormden een opvallend contrast met schapen uit andere landen, met name Frankrijk, dat meer heeft geselec teerd op snelle groei en vrucht baarheid dan op kwaliteit. De jury wijdde aan één dier uit elke inzending een „internationale bespreking" maar wees geen verliezers of winnaars aan. Alleen Denemarken, Frankrijk, België en Nederland waren op de keuring van de partij, inzendingen uit an dere landen schitterden in ver band met gerezen of verwachte problemen bij de grens (om vete- gc rinaire redenen) door afwezig- Gr heid. De zes ooien van Texel zijn 0p voor een goede prijs eigendom se geworden van de Fransman Pel zen De foto (gemaakt door Kees Vis uit Lutjewinkel) toont het zestal.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 14