jVerguld orgel hervindt oorspronkelijke klank Estafette en ATB-race tijdens Waddentoernooi KORT TEXELS 06-11 GESLAAGDE RESTAURATIE IN NH KERK DEN BURG Pechvolle De Graaf tevreden over vorm Fa. Uitgeest bouwt hoge bollenschuur Onderdak een groot probleem Paalworm in Sociale Vernieuwingsplannen? VRIJDAG 13 MAART 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 15 I Wat is dat orgel opgeknapt." Sommige ouderen die via De Licht- f boei naar de diensten in de Nederlands Hervormde kerk van Den iBurg luisteren, was het meteen opgevallen. Het uit 1818 dateren- kerkorgel klonk weer als vóór de voorlaatste restauratie in de Ijaren vijftig. In de afgelopen anderhalf jaar werd het orgel op- [nieuw grondig onder handen genomen, zowel van binnen als van [buiten. Het klankgedeelte is inmiddels voltooid en wordt vrijdag J27 maart ingewijd met een concert door de orgelvirtuoos Jan [Jongepier. organist van de Nederlands Her- irmde kerk in Den Burg kan voort- laan weer alle registers opentrekken, it voor kort werd de huidige orga- list, Dyo Wassink, in zijn repertoire iperkt doordat slechts negen van elf registers bruikbaar waren, lok het imposante front heeft een ipknapbeurt ondergaan. Cees Schenk uit Den Burg, die uit hobby •.elf orgels bouwt, greep de unieke gelegenheid aan en stak honderden uren in de restauratie. Mede dankzij het gebruik van 24 karaats bladgoud glimt het front nu als nooit tevoren en kan het pronkstuk wel weer twee eeuwen mee. Het kerkorgel is het laatste produkt orgelbouwer Johan Michaël Tijdens zijn werk op kreeg hij een beroerte waaraan overleed. J.A. Hillebrand uit Leeu- bouwde het orgel vervolgens Gerstenhauer stond bekend als een vooruitstrevend orgelbouwer; zo paste hij nieuwe typen registers toe, die later navolging kregen. Het orgel in Den Burg heeft één kla vier, elf registers en een aangehan gen pedaal. Het lijkt veel groter dan het in werkelijkheid is. Het eigenlijke orgel, de windlade met pijpen, zit al leen bovenin. De meterslange pijpen die bezoekers vanuit de kerkzaal zien, hebben geen muzikale functie. Het toont wel imposant, zeker ook van wege het fraaie houtsnijwerk waar mee de „loze" pijpen zijn versierd. Neo-barok Bij de restauratie in 1953 werden alle pijpen verwijderd en opnieuw geïnto- neerd. Het orgel veranderde daardoor ingrijpend van klankbeeld. De grond toon verdween, waardoor de klank lichter werd. Dyo Wassink: „Het or gel klonk na de restauratie scherp, helder en doorzichtig. Neo-barok, vol gens de toen geldende maatstaven. ■MM* '0' imposante front blinkt weer als Volgens het keuringsrapport van destijds was de intonatie geslaagd. Het resultaat was echter dat de re gisters afzonderlijk wel fraai klonken, maar het als geheel niet meer 'meng de'." De trompet, één van de registers, die een karakteristiek „snaterend" geluid voortbrengt, bleek al spoedig niet meer bruikbaar. Ook de sesquialter, een soloregister dat wordt ingezet om de melodieën duidelijk te laten uitkomen, gaf de pijp aan maarten. In de loop der jaren kwamen meer mankementen aan het licht. Een praktisch probleem was het stem men. Dat gebeurde eens per jaar met behulp van stembusjes, die op de uit einden van de orgelpijpen geklemd zaten. De busjes gleden echter naar beneden, zodat het orgel al gauw ontstemd raakte. Front vermolmd De kerkvoogdij had dus alle reden voor een hernieuwde restauratie, ze ker ook omdat het imposante front verkleurd en vermolmd was. Een voorstel om het orgel tevens uit te breiden met pedaalstemmen (als ver sterking van de baspartij) en een tweede klavier haalde het niet. „Deze kerk kan best een groter orgel verdra gen", stelt Wassink. Over het resul taat van de nieuwe restauratie is hij echter dik tevreden. „Als musicus kun je je er prima op vermaken, ook al kun je er niet de hele orgel literatuur op spelen." Voor de tienduizenden guldens ver gende operatie hoefde geen speciaal fonds te worden aangeboord. Negen tig procent kon worden bekostigd uit overheidssubsidies. De revisie van het klankgedeelte viel uiteen in twee fasen. De eerste ze ven registers waren met Pasen vorig jaar gereed, de resterende vier zijn nu opgeleverd. Het orgel werd geheel af gebroken en in de werkplaats van Mense Ruiter Orgelmakers in Zuid- wolde herzien. Jan Jongepier, die be halve fameus organist ook landelijk orgeladviseur voor de Hervormde kerk is, stelde inzake het pijpwerk een keuringsrapport op. Bredere klank Gestreefd werd naar het terugkrijgen van de oorspronkelijke intonatie. De orgelrestaurateurs maakten een ver gelijking met het Gerstenhauer-orgel in de Lutherse kerk in Monnikendam. De mensuren (afmetingen) en dikte van het pijpwerk werden opgemeten, waarna proefintonaties werden ge daan. Het resultaat is dat de registers nu meer grondtoon produceren, zodat de klank „breder" is geworden. De be kers (pijpuiteinden) van de trompet werden verlengd en alle overige pij pen op de juiste lengte gebracht, zo dat stemringen niet meer nodig zijn en het orgel nu eenvoudiger is te stemmen. Huisorgel Gedurende de restauratie werd de gemeentezang ondersteund met een pijporgel voorin de kerk. Dit huisor gel, dat werd gekocht van een Gel derse boer, werd „opgejut" door een steen op de balg te plaatsen. Als tomme pech weerhield Arco de Jtaaf van een hoge klassering in de 'peningswedstrijd van het atletiek- teizoen, zaterdag in Alphen aan de 'ijn- In deze wedstrijd over 15 km aakte de Texelse rolstoelatleet kort Jia de start betrokken bij een massa- ja valpartij en later reed hij lek. Des- idanks keek hij tevreden terug. Jwal zijn toegenomen kracht stemt F tevredenheid. Onder leiding van En Belgische trainer heeft De Graaf Pgelopen winter zeer veel krachttrai- l 9 verricht en ook deze periode f^e zaterdagochtend haalt Scou- 9 Texel oud papier op. De mensen ^tverzoeht deze spullen vóór ƒ0 uur aan de straat te zetten, d al 2e v'ot kunnen worden ingela- Fn; Komende zaterdag wordt oud P'er etc. opgehaald in de volgende «raten: Kogerstmat' Wagemakerstraat, aWerstraat en Marelstraat. staat alles in het teken van de voor bereiding op de Paralympics. Wedstrijden als die van zaterdag zijn er om de vorm te testen. In Alphen werd het een geslaagde test, maar anders dan in de bedoeling lag. Al na 200 meter werd De Graaf kansloos voor de eindzege. Met tenminste ze ven andere deelnemers belandde hij in de hekken. Bovendien ontstond daarbij een slag in een wiel van zijn aërodynamische racestoel. Rijden kon nog wel en de Texelse krachtpatser zette alleen de achtervolging in. Met een snelheid van bijna 30 km per uur vond hij aansluiting bij de tweede groep. De koplopers kregen ze echter niet meer te pakken. In de slotfase gooide een lekke band roet in het eten, maar toch wist De Graaf dé fi nish te bereiken. De vele tegenslag in aanmerking genomen, viel zijn ach terstand op de winnaar nog best mee, een bewijs dat hij op de goede weg is. Zaterdag 21 maart staat de volgende wedstrijd op het program ma. Burdetstraat. Bewoners, CVO- school en gemeente zijn tevreden over het instellen van éénrichtings verkeer in de Burdetstraat. Het inrij- verbod vanaf de Bernhardlaan wordt echter nogal eens genegeerd. Om hierin verbetering te brengen zal het karakter van de kruising worden aan gepast, door een inritconstructie te maken, zoals ook aan de zijde van de Drijverstraat is gebeurd. De raad stel de hiervoor deze week ^5.000,- be schikbaar. Tevens komt er een parkeerverbod in de straat. B en w staan positief tegenover het plan van de firma Uitgeest om aan de Maaikeduinweg bij De Koog een bollenschuur/bedrijfsruimte te bou wen met een goothoogte van meer dan drie meter. Het college gaat ook accoord met een tweede dienstwo ning bij dit bedrijf. Om het gebouw efficiënt te kunnen gebruiken zijn zijgevels nodig van vier meter terwijl het bestemmingsplan voor dit deel van Tèxel („agrarisch gebied met landschappelijke en cul tuurhistorische waarde") maximaal drie meter toelaat. Door toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening, wil het college de bouw toch mogelijk maken, te meer daar al eerder médewerking is verleend aan dergelijke plannen. Uit geest krijgt (als de provincie accoord gaat) ook vrijstelling voor de bouw van een tweede dienstwoning omdat het een volwaardig tweemansbedrijf betreft. Een probleempje is echter dat deze tweede woning niet binnen een afstand van 60 meter van het bedrijf kan worden gebouwd (zoals is voor geschreven in de vrijstellingsbepalin gen) omdat dit in verband met de si tuering van een dreef, waterloop en boomsingel niet mogelijk is. Daarom zal ook van deze bepaling via artikel 19 ontheffing worden gevraagd. Organist Dyo Wassink test de mogelijkheden van het vernieuwde orgel, terwijl amateur-orgelbouwer Cees Schenk de registers opentrekt. Het trompet-register en het sesquialter zijn nu weer bruikbaar. straks ook de kerktoren wordt ge- Schenk, die is opgeleid tot meester- restaureerd, zal dit „noodorgel" op nieuw nodig zijn, omdat het grote orgel tegen stof wordt ingepakt. Eni ge bescherming tegen stof en kalk is wel nodig, gezien de hoeveelheid vuil die uit de pijpen van het zojuist ge restaureerde orgel kwam. Vermoede lijk waren de pijpen bij de restauratie in 1953 voor het laatst schoonge maakt. Houtworm Inspectie van het orgelfront wees uit dat het hout ernstig door houtworm was aangetast. Verscheidene stukken van de totaal 48 frontdelen moesten daarom opnieuw worden gesneden. Cees Schenk wierp zich als vrijwilli ger op voor deze klus. „Een unieke kans", meent hij. „De gelegenheid om een echt kerkorgel te restaureren doet zich maar eens in iemands leven voor. Als het goed is, gaat dit front weer 150 a 200 jaar mee." Schenk dompelde alle frontdelen in een speciaal oliebad. Sommige stuk ken moest hij opnieuw uit lindehout vervaardigen, compleet met krullen en tierelantijnen. Het hout werd ach tereenvolgens gelijmd, bijgesneden, in de hëchtgrondverf, gezet en vier maal geschilderd. Schenk ontdekte dat het front op sommige plaatsen was over geschilderd in een andere tint. Ver moedelijk uit geldgebrek was de bladgoud-laag hier en daar vervangen door bruine of zelfs groene verf. schilder en daarbij het met bladgoud vergulden heeft geleerd, gaf het front weer de oorspronkelijke gouden glans terug. Over de okergele verflagen bracht hij 24 karaats bladgoud aan, een uiterst secuur karweitje. Zo be werkte hij de diverse rondingen met wattenstaafjes, om elk hoekje maar te kunnen bestrijken. Om een glim mend effect te krijgen mag het op pervlak niet te nat en niet te droog zijn. Het goud moet in één keer goed zitten. Met een kwastje van dashaar wordt het ragfijne edelmetaal opge poetst. Volgens Schenk duurt het nog wel een jaar voordat het goedje zich daadwerkelijk heeft vastgehecht. Hoewel het front weer glimt, is het nog niet geheel klaar. De twee hou ten engelen en vuurpotten bovenin komen nog aan de beurt. Dat ge beurt echter pas als de toren restauratie begint en het orgel tijdelijk uit de roulatie wordt genomen. De geslaagde restauratie wordt op 27 maart gevierd. Vanaf 19.00 uur wordt een muzikale dienst gehou den, waarin de heer Jongepier een toelichting geeft op het orgel en de restauratie, en vervolgens de moge lijkheden demonstreert in werken van o.a. Stanley, Bach en Mozart. Aansluitend kunnen de bezoekers het orgel bezichtigen en met elkaar een kopje koffie drinken, ledereen is hierbij welkom. Op het Waddentoernooi, dat op 23 en 24 mei op Terschelling wordt ge houden, kan aan twaalf takken van sport worden deelgenomen. Nieuw zijn een veldrit met ATB-fietsen en darts. Het toernooi wordt afgesloten met een verrassende estafette. Van veel sporters staat de deelname nog op losse schroeven, omdat zij grote problemen ondervinden bij het zoe ken naar slaapgelegenheid. Weinig verhuurders blijken bereid een kamer of appartement voor slechts één nacht voor de andere eilanders te reserveren. Het enige alternatief lijkt een tentje te zijn, maar lang niet iedereen wil kamperen. Kandidaat deelnemers moeten zelf hun onder dak regelen, maar bij onoverkomelijke problemen kan men de plaatselijke werkgroep Waddentoernooi inschake len. „Wonderen moeten echter niet van ons worden verwacht. Ook wij kregen de afgelopen jaren, waarin dit probleem steeds sterker speelde, meestal nul op het rekest. We hou den het hart nu al vast voor volgend jaar, als Texel de gastheer is", aldus woordvoerder Hans van Zeijlen. Spor ters hebben nog tot 31 maart de ge legenheid om zich aan te melden; de besturen van alle sportverenigingen hebben vorig jaar een oproep ontvan gen. Elfde keer Het Waddentoernooi wordt voor de elfde maal gehouden en vindt voor de derde keer plaats op Terschelling. Op het programma staan badminton, biljarten, bridge, darts, klaverjassen, veldrit (ATB), surfen, tennis, touw trekken, vissen, voetbal en volleybal. De veldfietstocht heeft de plaats in genomen van motorcrossen, dat vo rig jaar nog wel op Vlieland werd beoefend. Op Terschelling is dat ech ter niet toegestaan. Een verrassing is de afsluiting in de vorm van een estafette. Elk eiland moet uit elke sport een deelnemer afvaardigen. Wat er dan verder ge beurt blijft nog even geheim; het ver rassingselement is namelijk een wezenlijk onderdeel van de slotmani festatie. Het Koninklijk Texels Fanfare corps zal de sporters in elk geval weer muzikaal begeleiden. Zondag vrij Verwacht wordt dat Texel aan elke sport meedoet. Onderdelen-waaraan vier eilanden of meer deelnemen, tel len mee voor de Waddenbokaal. Het toernooi wordt op zaterdag 23 mei afgewerkt, zodat de zondag vrij kan worden besteed. Het vervoer van de Texelaars naar Terschelling en terug gaat per schip. Zaterdag wordt om 7.30 uur vertrok ken uit de haven van Oudeschild, de aankomst op Terschelling is ongeveer 11.30 uur. Terschelling wordt de vol gende dag om circa 15.00 uur weer gedag gezwaaid, zodat het gezel schap om ongeveer 19.00 uur weer terug op Texel zal zijn. Drankrijders. Maandag en dinsdag zijn op diverse plaatsen op het eiland alcoholcontroles gehouden. Geen van de blazende automobili sten was in overtreding. Vogelenzang. Op de Vogelenzang mag voor drie uur worden gepar keerd. Omwonenden kunnen een ont heffing aanvragen. Drankrijder. Een 33-jarige Texelaar werd in de nacht van zaterdag op zondag op de Waalderweg aangehou den met 280 ug./l., terwijl maar 220 is toegestaan. J/ALARM ALS ELKE SECONDE TELT MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunningen B en W hebben in de afgelopen pe riode aan de volgende personen en instellingen bouwvergunning verleend: Ga.P.G. Zwijnenburg, voor het vernieuwen van een schuur, Rozendijk; S. During voor het ge deeltelijk vergroten van een atelier. Bla zerstraat 4, Oosterend; J.H. Schulte, voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis, Slufterweg 192; K. Eelman, voor het plaatsen van een stierenstal, Schorrenweg 12; Mantje Schoenen BV, voor het veranderen van een winkel, Stenenplaats/Weverstraat, Den Burg; Mantje Schoenen BV, voor het gedeeltelijk veranderen van een werkplaats, Hogerstraat 13, Den Burg; Fa. A. en M. Broekman, voor het gedeeltelijk veranderen van een winkel pand, Weverstraat 3, Den Burg; C. Woittiez* voor het veranderen/vergroten van een woon huis, Stuifweg 67; Schuyl Onroerend Goed, voor het plaatsen van een installatiebedrijf, Abbewaal, Den Burg; KJ. Pol, voor het plaat sen van een dakkapel, Boodtlaan, De Koog; R. Visser, voor het gedeeltelijk veranderen van een café-restaurant. Kerkstraat 7, Oosterend; I. Gayda, voor het plaatsen van een tuinhuisje, Roggeslootweg 191; H. Niedenhoff, voor het gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis, Bos- randweg 259; H. Wuis, voor het gedeeltelijk veranderen van een PTT-kantoor, Brink 16, De Koog; E.J. Jullens-Venema, voor het vergroten van een zomerhuis, Slufterweg 144. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 0.12. „Sociale Vernieuwing. Dit boegbeeld van het rijk is aangetast door hout worm", aldus Erna Eelman (VVD) in de raadsvergadering van dinsdag. Zij werd terecht gewezen door Gelein Jansen (CDA). „Het was de péal- worm die de scheepvaart vroeger parten speelde." Het rijk wil met de gemeenten een overeenkomst afsluiten over sociale vernieuwing. Dit brengt voor Texel geen voordelen met zich mee. Toch wil het college van b en w erin mee gaan, in de hoop dat in de toekomst wel financiële lichtpuntjes gloren. Jan van Asselt (onafhankelijk) vindt het maar onzin. „De kans op voor deel is nihil, dus het is onnodig." Ook Eelman had haar twijfels. „Het toverwoord van het kabinet lijkt een desillusie te worden. Dit convenant dringt de regels niet terug. Het zou van meer initiatief getuigen als we besluiten niet mee te doen." Gré Ze- gers van de PvdA wees erop dat Texel blij moet zijn dat er op het eiland geen grote knelpunten zijn. Zij noemde een aantal zaken op, zoals ouderenbeleid en een gratis OV-kaart voor minima, die in de toekomst mis schien voor een bijdrage in het kader van sociale vernieuwing in aanmer king zouden kunnen komen. „We moeten de deur open houden." Aanrijding. Een AOT-bus raakte woensdagochtend op de Noord wester een geparkeerde auto met het kenteken JS-15-GK, die daardoor licht werd beschadigd. De politie verzoekt de eigenaar van de auto contact op te nemen met het busbedrijf, zodat de schade kan worden geregeld.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 15