Uitbreiding samenwerking met regio op milieugebied Lionsclub verdeelde mee geld dan ooit: f31.000,- Poster: Dikdoenerige prietpraat" Geldstraf voor reder na overschrijding visquota van 14 en 15 maart Kerkdiensten zondag 15 maart Texelaars voor de Motie Groen Links unaniem aangenomef PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 MAART 1$ „We kunnen niet alle specialistische kennis in eigen huis halen. Daarom is de regionale samenwerking op milieugebied zo be langrijk." Peter Bakker (Groen Links) hield dinsdagavond tijdens de raadsvergadering een warm pleidooi voor uitbreiding van de samenwerking. Hoewel hij flink tegengas kreeg van Texels Be lang en de VVD, haalde het voorstel het wel. Het CDA, dat bij eerdere besprekingen liet doorschemeren tegen te zijn, was na melijk van mening veranderd. De huidige capaciteit van de ge meentelijke milieu-afdeling is niet vol doende om, naast de huidige taken, de door het rijk opgelegde werk zaamheden in het kader van het Na tionaal Milieubeleids Plan uit te voeren. Door samenwerking met de regio kan dat wel. Bijkomend voor deel is dat in regionaal verband spe cialisten werkzaam zijn, waar Texel dan ook een beroep op kan doen. Het rijk geeft een vergoeding voor uitvoering van de NMP-taken, waar mee de extra kosten voor samenwer king kunnen worden betaald. Zodoende kan Texel zonder extra te investeren de kwaliteit van de milieu- aanpak verbeteren. Afwijzing van de samenwerking betekent niet dat Texel onder de extra taken van het rijk uitkan. Bekakte flauwekul „Allemaal dikdoenerige prietpraat", zo noemde Gerbrand Poster (Texels Belang) het voorstel. „Wij hebben in februari 1986 al aangegeven weinig te voelen voor een milieu-afdeling. We voorzagen dat die in korte tijd uit z'n voegen zou groeien en het be drijfsleven zou overspoelen met over bodige regelgeving. En helaas komt onze toekomstvoorspelling uit." Poster ergerde zich bijzonder over een passage in het voorstel waarin wordt gesteld dat hij tegen elke vorm van milieu-aanpak zou zijn. „Dat heb ik nooit beweerd. Dit is allemaal be kakte flauwekul. U wilt zo graag in het gewest de gebraden haan uithan gen, maar u kunt zich beter alleen op Texel richten." Hij kreeg bijval van Er na Eelman (VVD). Zij verweet het college geen moed te hebben om „nee" te zeggen tegen de samenwer king. „U bent gewoon bang om de subsidie mis te lopen." Onbetaalbaar Peter Bakker was een andere mening toegedaan. „Het is onbetaalbaar om alle specialistische kennis in eigen huis te halen." De Groen Links-man wees erop dat het CDA en de VVD landelijk het NMP hebben gesteund. De Texelse afdelingen van deze partij en hebben echter veel kritiek op het plan geuit. „U denkt zeker dat we van het rijk af zijn als we dit afwij zen. Maar dat is je kop in het zand steken. Texel mag dan geografisch een eiland zijn, maar qua milieu en verontreiniging natuurlijk niet. Er is hier ook heus het één en ander aan de hand." Bakker verweet zijn raad- scollega's van CDA en VVD dat zij alle milieumaatregelen afwijzen om dat deze negatieve gevolgen voor agrariërs zouden hebben. „Texel kan niet steeds een uitzonderingspositie innemen. U kunt nu wel op de rem trappen om de regionale samenwer king te frustreren, maar dan zal het rijk ook niet meer luisteren als we écht een uitzonderingspositie verdie nen." Geen extra kosten Hoewel het CDA steeds sceptisch te genover de samenwerkingsvoorstel HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 uur ds. J. ter Haar. Uitzending via De Lichtboei. De Waal: 9.30 uur dienst in De Koog. De Koog: 9.30 uur ds. J. van Wou denberg uit Huizen. Den Hoorn: 11.00 uur ds. J. van Woudenberg. Oosterend: 9.30 uur ds. J. Kok. Oudeschild: 11.00 uur dhr. M. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 uur ds. J. Kok. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 uur ds. D. G.Firet uit Alkmaar. 19.00 uur ds. D. C. Firet. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 11.00 uur ds. H. Fibbe. 19.00 uur drs. J.J.N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur br. A. Breet uit Den Hel der. Uitzending via Radio Texel. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 uur ds. A. Reurekas uit Zwaag. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 uur, dames koor. Uitzending via De Lichtboei. Zondag 10.45 uur herenkoor, kin- dernevendienst, crèche. Oudeschild: zo. 9.30 uur. De Cocksdorp: zo. 10.30 uur. Sint Jan: zo. 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur Openbare lezing: „Hoe geestelijk wakker te blijven". 11.20 uur Wachttorenstudie: „In de naam van de Heilige Geest". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Nel Schuyl, tel. 11446. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. *Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. *Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. *Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. *Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. *Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. *Gevonden munitie: tel. 12222. Bel de politie, *Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig Centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. *Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. len heeft gestaan, liet de fractie bij monde van Cees Hin weten van me ning te zijn veranderd, mits aanslui ting bij de regio geen extra kosten met zich meebrengt. Wethouder Terpstra was blij met de uiteenzetting van Bakker. „De lande lijke wetgeving geldt ook voor Texel. Dat kunnen we niet naast ons neer leggen. Als wij geen voordelen zou den zien in samenwerking, zouden we er heus niet voor zijn. Maar we zijn nou eenmaal niet zelf in staat om de klus goed op te pakken." De passage over de mening van Poster was naar zijn idee goed weergege ven. De Texels Belangman zwaaide echter met de notulen van de verga dering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid, waaruit blijkt dat Posters uitla tingen anders waren. Terpstra herin nerde hem eraan dat de notulen nog niet zijn vastgesteld, waarop Poster furieus repliceerde: „Als u begint te twijfelen aan uw eigen notuliste, die het altijd uitstekend doet, dan kunt u beter vertrekken!" Huichelen Gerard van der Kooi deed namens de PvdA een dringend beroep op Eelman haar mening te wijzigen. „Ze verde digt de agrarische belangen goed. Maar wij hopen dat ze de moed heeft om „nee" te zeggen tegen haar achterban. Het gaat om problematiek die het lokale niveau ontstijgt." De VVD-vertegenwoordigster reageerde vinnig: „Ik zeg niet wat mijn achter ban verwacht, maar sta zelf achter mijn woorden. Ik ben geen marionet. Huichelen kan ik niet. Ik wil niet zo maar klakkeloos overnemen waar het rijk mee aankomt. Op Texel liggen za ken anders. Onze ammoniakuitstoot bijvoorbeeld. Er is niet aangetoond dat die schade veroorzaakt." Peter Bakker voegde haar toe dat ze dan maar een voorstel tot opstelling van een plaatselijk milieubeleidsplan moest doen, als ze wil weten hoe het milieu op het eiland ervoor staat. „Maar dat doet u ook niet. U wilt niks!" Poster zag zijn kans en riep te gen Bakker dat hij niet zo chagrijnig moest doen. „Verder ben u hardstikke aardig en kunnen we het goed vin den. Maar als het milieu aan de orde komt, reageert Groen Links altijd hy pernerveus." Lokaal platform Van der Kooi probeerde Erna Eelman te sussen. „We zijn met z'n allen aan het vervuilen. Ik geef er niet de schuld van." De PvdA-er zei twee jaar geleden al te hebben gepleit voor een lokaal milieuplatform, waarin alle belangengroeperingen zijn vertegen woordigd. „Maar dat wordt steeds afgehouden door wethouder Baren- dregt." De aangesprokene verdedigde zich door te zeggen dat in die tijd Daan Schilling de wethouderszetel nog bekleedde. Het werd de burgemeester allemaal te gortig. Hij verwees nadere discus sie naar een commissievergadering en ging over tot stemming, die met 11 tegen 4 in het voordeel van sa menwerking uitviel. Geslaagd Aan de nieuwe lerarenopleiding van de Algemene Hogeschool Holland te Amsterdam slaagde Esther Bremer voor de studierichtingen Nederlands en Geschiedenis. Vrijdag 13 maart In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Hot Shots" en om 21.15 uur „Thelma Louise". In het Eijerlandse Huis vertoont D. Quartel zijn Eierland-film; aan vang 20.00 uur. Ten bate van de N.H. kerk Den Burg wordt in De Schakel een bingo avond gehouden, die duurt tot ongeveer 23.00 uur. Diverse mooie prijzen, waaronder één grote, leder is welkom. Toneelvereniging OZOZ uit Scha- gen brengt in Klif 12 in Den Hoorn de Westfriese versie van De Warenar van P.C. Hooft. Het voorprogramma wordt verzorgd door de zanggroep van de Histo rische Vereniging onder leiding van Willem Kikkert. Leden van de Historische Vereniging hebben toegang voor f7,50. Als er plaat sen over zijrT, zijn ook anderen welkom, zij het tegen een entree prijs van f10,-. Aanvang 20.00 uur. In De Witte Burcht houdt Dik Ha- ker een lezing over zijn fietsva kantie op Cuba; 20.00 uur. Zaterdag 14 maart Leden van de Wildbeheereenheid Texel en andere vrijwilligers hou den een schoonmaakactie in de duinen. Verzamelen om 9.15 uur bij het clubhuis van SV De Koog aan de Boodtlaan. In en bij De Waal wordt de „Hal ve marathon van De Waal" ge houden. Om 13.25 uur start voor de jeugd met om 13.40 uur prij suitreiking. Om 13.50 start re creanten en trimmers en om 14.00 uur start overige deel nemers. Om 15.00 uur begint in hotel De Lindeboom het snooker duo- toernooi. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De reddertjes in Kangoeroe- land", om 15.45 en 19.00 uur „Hot Shots" en om 21.15 uur „Thelma Louise". Zondag 15 maart Om 9.15 uur begint in manege Akenburg een dressuurwedstrijd. De MAB-club Texel houdt een motorcrosswedstrijd op het wedstrijdterrein in Eierland; start om 14.00 uur. Vanaf 11.00 uur worden in sport hal Ons Genoegen de Texelse kampioenschappen badminton gehouden. Het IVN Texel houdt een excursie naar bloeiende mossen. Verzame len om 14.00 uur bij het Mientje aan de Randweg. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De reddertjes in Kangoeroe- land", om 15.45 en 19.00 uur „Hot Shots" en om 21.15 uur „Thelma Louise". Maandag 16 maart In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk houdt de Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties de jaarvergadering, aanvang 13.30 uur. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft om 19.30 uur een openba re vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over het convenant tussen ge meentebestuur en dorpscom missies. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Thelma Louise". Dinsdag 17 maart De Historische Vereniging Texel houdt in dorpshuis d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, uitsluitend toegankelijk voor leden. Aanvang 19.30 uur. De verzamelaarsafde ling van de vereniging heeft om 20.00 uur ruilbeurs. In Cinema Texel draait om 20.3( uur „Thelma Louise". Woensdag 18 maart Om 15.45 uur draait in Cinema Texel „Hot Shots" en om 20.30 uur „Thelma Louise". De raadscommissie voor ruimte lijke en huisvestingsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare ver gadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over hei bestemmingsplan Oudeschild- Mieland. In hotel De Lindeboom wordt een avond gehouden van de Alz heimer Stichting (over „demen tie") in samenwerking met de Overkoepeling van Vrouwenorga nisaties. Entree f3,- inclusief koffie. De Gymnastiekvereniging Ooster end houdt jaarvergadering in Ro tisserie 't Kerckeplein; 20.00 uur Hoogwater Oudeschild Vr. 13 Za. 14 Zo. 15 Ma. 16 Di. 17 Wo. 18 Do. 19 Vr. 20 0.57 en 13.20u 2.36 en 14.55u 4.25 en 16.55 5.45 en 1 8.26 u, 7.04 en 19.14 u 8.36 en 20.20 u 9.26 en 21.26 10.05 en 21.54 Aan het strand is het ongeveer een uw eerder hoog water. De zon komt 15 maart op om 6.52 u. en gaat onder om 18.43 u. 18 maart Volle maan; 13 maart doodtij, 20 maart springtij. De Lionsclub Texel heeft de netto opbrengst van de Lionsveiling van het afgelopen jaar weer geschonken aan „goede doelen" op en buiten Texel. Het te verdelen bedrag was groter dan ooit: f31.000,-. Gister avond werden de symbolische che ques uitgereikt tijdens een informele bijeenkomst in „Bosch en Zee" in De Koog. Traditiegetrouw ging een derde van de opbrengst naar het vakantiehuis voor gehandicapten in De Koog, het Tesselhuus. Joop Groen, voorzitter van de fondsverdelingscommissie, overhandigde een cheque van f10.000,- een voorzitter Henk Heet- veld van de Stichting Texelvakantie gehandicapten. Deze toonde zich zeer erkentelijk; het geld van de Li onsveiling vormt een onmisbare bij drage voor de exploitatie van het vakantiehuis. Blinden Een bedrag van f5000,- was bestemd voor de hulp aan blinden in de derde wereld, met name voor het Lions- project dat erop is gericht blinden door operaties ziende te maken. Deze Wegens overschrijding van zijn quota tong en schol heeft het gerechtshof in Amsterdam een Texelse Noordzee visser dinsdag veroordeeld tot een boete van tweemaal f25.000,-. Te gen de Texelaar was een geldstraf van totaal f140.000,- geëist. De uit spraak is het vervolg op een eerder vonnis van de Alkmaarse politierech ter, waartegen de reder in beroep was gegaan. In het oude vonnis werd de visser een boete van twee maal f25.000,- opgelegd, waarvan de helft voorwaardelijk. Volgens het Amsterdamse hof is er voldoende bewijs dat de kottervisser in de maanden oktober en november van 1988 méér heeft gevangen dan zijn quotum toestond. Totaal zou het gaan om een bedrag van ruim f140.000,-. De procureur-generaal eiste ruim twee weken geleden dat het economische voordeel door de vangstoverschrijding volledig moest worden afgeroomd. Het hof oordeel de dat deze eis te hoog is, maar vond het vonnis in Alkmaar te mild. Desgevraagd verklaarde de visser in kwestie, die op dat moment officieel nog niet op de hoogte van de uit spraak was, dat hij de beschuldiging onterecht vindt. „De vangstgegevens van de controlerende dienst (AID) stroken niet met de gegevens die we zelf in die periode hebben bijgehou den." De reder kan nog tegen het vonnis in beroep gaan bij de Hoge Raad in Den Haag. Of hij daartoe overgaat staat nog niet vast. „Ik wil eerst overleg gen met mijn advocaat." zeer tot de verbeelding sprekende ac tiviteit is mede bekend geworden door de betrokkenheid van de oog arts N. van Waveren uit Den Helder. Deze is ook thans in Nepal om daar „aan de lopende band" onder uiterst eenvoudige omstandigheden oogope raties uit te voeren, die er in drie kwart van de gevallen toe leiden dat mensen die volledig blind waren, weer kunnen zien. De cheque werd in ontvangst genomen door de Lions- regiovoorzitter Guus Boot uit Anna Paulowna, lid van de Helderse Li onsclub, die vol lof was over de vei lingactiviteit van de Texelse club. „Een voorbeeld van wat samenwer king vermag". Vluchtelingen Een bedrag van f2000,- was er voor de Stichting Vluchtelingenwerk Texel, bedoeld om te voorzien in sociale en culturele noden van hier verblijvende vluchtelingen. Het geld, dat al voor een groot deel is uitgegeven, wordt gebruikt voor sport- en spelbenodigd- heden voor kinderen van asielzoekers, zo vertelde let Ezerman, die de sym bolische cheque in ontvangst nam. Een zelfde bedrag kreeg de Texelse afdeling van De Zonnebloem, verte genwoordigd door voorzitter Ans Gieles-ldema. Vorig jaar had De Zon nebloem ook een bijdrage van de Li- ons gehad en de fondsverdelingscommissie wilde het werk ten behoeve van langdurig zie ken en andere hulpbehoevenden graag opnieuw steunen. Voor Ans Gieles was het een hoogtijdag, want die middag was de Zonnebloemafde ling ook al onderscheiden met de Dubbele Von Sion. Ans nodigde de Lions-secretaris uit om een dag mee te maken van de aanstaande Zonne bloem vakantieweek die in Eindhoven wordt gehouden zodat hij met eigen ogen een indruk van het werk zou krijgen. Ook het paardrijden door gehandicap ten kreeg weer een financieel rug- gesteuntje. Aan mevrouw M. Waverijn werd f1000,- overhandigd. Dit paardrijden had tot voor kort plaats in manege Akenburg, maar ge beurt nu in de manege van v.d. Lin den in De Cocksdorp omdat daar voor de negen deelnemers voldoende paarden en instructie beschikbaar is. Dat kost ook meer zodat het geld welkom is. Duizend gulden was er ook voor de gehandicapten-judo, verzorgd door de judo-afdeling van de Meersportenve- reniging. MST-voorzitter Gerrit Visch accepteerde het bedrag met blijd schap. „We kunnen weer een jaar vooruit". De vijf personen tellende groep krijgt een nieuwe leider in de persoon van Martin Koenen, als op volger van Marc Riteco die naar el ders is vertrokken. PapoK Voor de op Texel gevestigde Sticht! Nieuw-Guinea had de Lions-club f4000,- uitgetrokken, bestemd voor de actie „Stuur een Papoea naar school". Het geld wordt gebruikt» kinderen in Irian Jaya (Nieuw-Guin; uit gezinnen zonder inkomen, de g; legenheid te bieden voortgezet onó wijs of hogere studie te volgen. Voorzitter Harry de Graaf, net teri>: uit Nieuw-Guinea, kon melden het project goed loopt, vooral dank zij de controle die op de besteding van het geld wordt uitgeoefend. Vo ca f500,- per jaar kan men een kim naar school sturen, alle kosten inbe grepen. Lions Que Tenslotte was f5000, voor een project dat mogelijk op di openbare scholengemeenschap Di Hogeberg van start zal gaan. Het geld is bedoeld voor opleiding en leermiddelen, benodigd voor „Lions Quest". Dat is training in leefstijl Voor kinderen van 12-15 jaar, bedfc om hen weerbaar en critisch te mé ken tegenover drugsgebruik en and re negatieve zaken. De methode is voor het eerst toegepast in Ameriké maar heeft in aangepaste vorm ooi in meerdere Europese landen inganc gevonden. De pedagoog en hoogle raar Jaap Schouten heeft de voor Nederland bestemde training, inmid dels toegepast op zo'n 130 schold ontworpen. Rector Heetveld van De Hogeberg weten dat op zijn school nog niet was besloten om een dergelijke tra ning te beginnen, maar als het erva komt zal men graag van de bijdragi gebruik maken. De data voor de Lions-veiling 1992 zijn inmiddels vastgesteld: vrijdag en zaterdag 23 mei. Behoudens enige kleine tekstwijzic' gen is de motie van Groen Links tr gen de olieverontreiniging van de kust unaniem aangenomen. Alle raadsleden hadden waarderende woorden voor het initiatief. Ze war*' het eens met het voorstel van Gele Jansen (CDA) om er een zinsnede! op te nemen over de gevolgen die* vervuiling kan hebben voor de toe ristische activiteiten op het eiland. Daarnaast wilde hij de motie aan meer instanties sturen, onder ande de Belgische kustgemeenten.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2