Maartenhuis stijlvol onder een nieuw dak ■■PHfcMCHTEN Woongebouw zondag geopend Weigering vergunning afvoer bedrijfsafval? Turn-toernooi in de sporthal Riegman combineert Terpstra van het bord KvK: Reinigingsrechten Texel het duurst" Kampioenschappen badminton enkelspel Verloting Scouting Eilandcompetitie volleybal MST-basketball VRIJDAG 3 APRIL 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 3 De bewoners van het Maartenhuis. druk bezig met het aanplanten van bomen voor hun nieuwe woongebouw. IFoto Tessa de Craaffl „IHeet je, het is hardstikke fijn om hier te wonen", vertelt Vin cent, terwijl hij zijn ruime nieuwe kamer laat zien. Buiten zijn de andere bewoners van het Maartenhuis druk bezig met het planten van bomen. Zondag moet alles klaar zijn, want dan is de opening van hun nieuwe woongebouw. de antroposofische architect Piet Ruissenaars uit Zeist. Engelaar: „Maar het probleem was dat hij zo ver weg zat. Dus werd besloten voor de directievoering iemand op het eiland te zoeken. Daar hebben we ar chitect Jan Pelgrim voor aangetrok ken. Hij heeft in het verleden ook al het één en ander voor ons gedaan." Pelgrim werd in contact gebracht met Ruissenaars en dat klikte zo goed, dat ze samen aan het ontwer pen zijn geslagen. De hele uitvoering en al het tekenwerk werd door Pel grim verricht. De bewoners en mede werkers van het Maartenhuis waren erg gelukkig met het ontwerp. „We hadden vooraf bepaalde eisen gesteld. Organische bouwkunst bij voorbeeld en duurzame, milieuvrien delijke materialen. Dat is altijd een dilemma als je bouwt. Je kunt kiezen voor goedkoop, maar dat is altijd slecht: voor het milieu of op gebied van duurzaamheid. Achteraf betaal jij of de maatschappij de rekening", ver telt Engelaar. Het hele project is uit gevoerd door Texelse bedrijven. „Ook daar hebben we bewust voor geko zen." De bedrijven die hebben meegewerkt aan de nieuwbouw zijn hoofdaanne mer TEBO, loodgieter Veltkamp, Van der Gracht schilders, VEM electra, CVI, Tatenhove en Westerlaken. Voor de tuinarchitecttuur is een beroep ge daan op het Landschap Ontwikke lingsbedrijf uit Den Oever. Maartenhuis telt achttien bewo- Er zijn dertien inwonende mede werkers, waaronder vier gezinnen en externe medewerkers. Het centrum, dat oorspronkelijk werd gebruikt voor opvang van verstande lijk gehandicapte kinderen, werd in gesloten. Na vier jaren van leegstand werden de barak-achtige gebouwen gekocht door Christopho- een instelling op antroposofische sis voor geestelijk gehandicapte kinderen in Bos en Duin, bij Zeist. Kinderen worden groot. Maar zij hadden geen plaats voor volwasse nen. Besloten werd voor hen een plek op Texel te vormen", vertelt Nico ötgelaar, één van de medewerker bewoners van het eveneens op antro posofische leest geschoeide Maarten huis. Hij woont sinds 1986 in het centrum. Afgekeurd De houten gebouwen uit 1970 waren bedoeld als voorziening voor uiterlijk ben jaar. Ze staan er inmiddels al luim twintig jaar. Ondanks veel opk- napwerk dat door de Maartenhuisbe woners en hun ouders is verricht, werden ze door de Rijksgebouwen- afgekeurd. Het enige stenen gebouw op het terrein aan de Ruijs- was nog wel in redelijke staat, werd door de Rijks gebouwen dienst afgekeurd als gezinsvervan- tehuis. Nieuwbouw was de enige mogelijk heid, maar kostte een kapitaal: 1, 8 miljoen. Nico Engelaar: „Het geld komt natuurlijk in de eerste plaats de overheid. Daarnaast hebben alle medewerkers er in geïnvesteerd. Wij hebben namelijk een sociaal fonds. Alle inkomens gaan daarin en iedereen krijgt een bepaalde hoeveel heid zakgeld. Het idee erachter is het loskoppelen van werk en inkomen." Er werd een bedrag geleend. Gekozen was voor de diensten van sporthal Ons Genoegen is zater- 9 en zondag een Rabo Turn Toer nooi. Het evenement bestaat uit wee wedstrijden. Zaterdag zijn de provinciale kampioenschappen tur- nen D-lijn jongens en heren en zon- |a9de districtskampioenschappen in en C lijn jongens en heren. ^wedstrijden beginnen zaterdag om 12.15 uur en duren tot 18.30 uur. 'g beginnen de wedstrijden om 9.15 uur en duren tot 18.00 uur. De [le beste turners per niveau van de hstrictswedstrijden plaatsen zich bohtstreeks voor de Nederlandse arnpioenschappen. De nummers vier ®fen met zeven kunnen zich via de offs alsnog proberen te plaatsen, wedstrijden worden georgani- 'eerd door GVT. In nivo 5 D (zater- a9 tussen 12.15 en 16.00 uur) heeft e texelse vereniging een kanshebber Ikvorm van de 11-jarige Pieter aalder. Zondag doen twee lokale oppers mee, te weten de 17-jarige f'kJan Mulder in 2C en in 1B de s van Noordholland ge- Nico Stoter. Overige Texelse ^nemers zijn Piet Hoogenbosch in l en Bastiaan Willem Witte in 4D. P tree zaterdag f3,- voor volwasse ne en f\. - voor de jeugd; zondag voor volwassenen en f3,- voor Jeugd. Auke Terpstra leek maandagavond in De Witte Burcht tijdens de interne competitie van En Passant in zijn du el met Roel Riegman over de beste papieren te beschikken: vanuit de opening richtte hij een heel arsenaal stukken op de vijandelijke ko ningsstelling waarbij het leek dat Riegman zich beperkte tot verdedi gen. Dat Riegman echter wel dege lijk op tegenkansen loerde bleek toen Terpstra iets te snel de aanval inluidde met een opmars in het centrum. Riegman bewerkstelligde met een verrassende ruil dat Terpstra's stuk ken van zijn koningsveste werden af gesneden. Na een ijzersterke paardzet vielen plotseling Riegmans stukken de witte stelling binnen. Verbouwe reerd liet Terpstra zich mat zetten. Taeke van Lingen trachtte taktische kansen te krijgen op de Aljechinver- dediging van koploper Jaap Dros. Op een cruciaal moment nam Van Lin gen echter een foutieve beslissing in een kolkende stelling. Dros organi seerde onmiddelijk een moordende koningsaanval, waartegen geen af doende verweer meer mogelijk bleek. De confrontatie tussen Martien Witte en Frans Eijgenraam eindigde in een puntendeling toen na een lange strijd op het bord een eindspel verscheen met lopers van ongelijke kleur. Mar tien Witte stond lange tijd steeds iets beter, maar uiteindelijk bleek dat toch niet genoeg om een vuist te maken. Uitslagen: B. van Attenveldt-P. Eelman 0-1; M. Witte-F. Eijgenraam /z - ZzA. Naderi-W. van de Rijke 1-0; A. Zijm-D. Leegwater 0-1; T. van Lingen-J. Dros 0-1; J. Commandeur-M. Birkenhager 0-1; A. Terpstra-R. Riegman 0-1; C. van Houten-H. Tuinema 0-1; V. Voskuil-T, Witte 1-0; G. Zoetelief-P Bakelaar 0-1; D. Hoekman-A Razmjoi 1-0. Het woongebouw biedt sinds februari ruimte aan negen bewoners, twee gezinnen met drie kinderen en één al leenstaande medewerker. „Maar de logeerkamer is inmiddels ook al in gebruik, dus het zijn er al tien. Bo vendien komt er binnenkort nog een medewerker bij." Er is een efficiënt ingedeelde keuken en een gemeen schappelijke huiskamer met een grote haard. De bewoners hebben de be schikking over ruime zit-slaapkamers met wasgelegenheid. De acht overige bewoners zijn nog gehuisvest in het oude gebouw. Er staat een tweede bewonersgebouw op stapel. Ook dit verrijst onder ar chitectuur van Jan Pelgrim, met ad viezen van Piet Ruissenaars. „Het wordt qua stijl net zoiets als dit, al leen dan wat strakker, compacter. Ook de kosten zijn vergelijkbaar met het andere woongebouw. Het moet over een jaar klaar zijn", aldus de medewerker. Als het tweede gebouw volgend jaar in gebruik is genomen, worden de houten barakken afgebroken. Op die plek moet een boerderij annex hout- werkplaats en weverij komen. Tevens zal het oude stenen gebouw dan worden gerenoveerd en moet er een gemeenschapszaal worden gebouwd. Dinsdag kreeg het Maartenhuis van het ministerie bericht dat tien dagop vangplaatsen worden erkend en dus worden vergoed door het rijk. Enge laar is blij. „We hebben de dagop vang van onze bewoners en drie van het eiland tot nu toe altijd op vrijwilli ge basis gedaan. We kregen alleen geld voor de woonvoorziening." Hij hoopt dat in de toekomst ook de an dere tien dagopvangplaatsen door de overheid worden erkend en betaald. „We hebben het altijd gered door bij dragen van Christophorus, waar het Maartenhuis eigenlijk uit is voortge komen. De vrijwilligers die wij hier hadden, kregen zakgeld uit het fonds van Christophorus." Enthousiasme Engelaar legt uit dat het Maartenhuis eigenlijk de omgekeerde weg heeft gevolgd. „Normaal gesproken wordt eerst netjes gevraagd om toestem ming vóór een instituut wordt opge zet. Hier is met veel inspanning en enthousiasme iets gevestigd, waar pas later erkenning voor is aange vraagd. Maar er waren altijd mensen die erin geloofden en dat gaf de steun om door te zetten." In de toekomst wil het Maartenhuis nog zes nieuwe bewoners extra op nemen, zodat het totaal op 24 komt. „Dat kan namelijk zonder dat extra personeel hoeft te worden aangetrok ken." Brendaan Zondagmiddag is de opening (voor genodigden) van het nieuwe woonge bouw. Piet Hoogenboom, die vanaf het begin bij het Maartenhuis mede werker is geweest en in mei met zijn vrouw naar Schotland verhuist, houdt een toespraak, evenals Hiddo Wessels, directeur van Christophorus. Hij verricht tevens de openingshande ling: de onthulling van het naambord van het gebouw. Gekozen is voor de naam „Brendaan", naar een Ierse monnik, die in de Middeleeuwen met een bootje langs diverse eilanden trok en daar avonturen beleefde. Hoewel het nog niet officieel is be vestigd, zal burgemeester Schipper waarschijnlijk namens het gemeente bestuur een boom planten bij het ge bouw. Er wordt een feesttent neergezet. Uiteraard mogen de be zoekers het nieuwe gebouw bezich tigen. B en w zoeken uit welke mogelijkhe den er zijn om het gespecialiseerde bedrijf BFI uit Oosterbeek de vergun ning voor het inzamelen van af valstoffen op Texel te weigeren. Wethouder Dirk Terpstra hoopt ech ter dat het niet zover hoeft te ko men: hij wil de Texelse ondernemers ervan overtuigen dat de tarieven voor het afvoeren van bedrijfsafval niet te duur is. Via een discussie op basis van cijfers hoopt Terpstra de bedrijven ervan te weerhouden in zee te gaan met BFI. Het alternatieve afvoerplan werd vori ge week bekendgemaakt tijdens de ledenvergadering van het Texels Ver bond van Ondernemers (TVO). Er werd toen onder meer opgemerkt dat de kosten voor vuilafvoer als bijzon der belastend worden ervaren, omdat er geen baten tegenover staan. Terpstra windt zich hierover op: „Dat is een achterhaalde visie. Naast de factoren arbeid en kapitaal moet de moderne ondernemer ook rekening houden met het milieu in zijn produk- tiekosten. De tijd dat afval in slootjes werd gedumpt is voorbij." De wethouder hoopt op een solidaire opstelling. „Op Texel moeten we het met elkaar doen, wordt zo vaak ge zegd. Maar door nu een overkants bedrijf in te schakelen, ondergraaf je de zaak. BFI komt hier de krenten uit de pap halen en de overigen moeten de rekening betalen." Extreem duur? De TVO-vergadering was nauwelijks voorbij of de Kamer van Koophandel Hollands noorderkwartier publiceerde een overzicht van gemeentelijke tarie ven en belastingen in de regio. De KvK wijst in een begeleidende tekst op de hoogte van de reinigingsrech ten op Texel. „Voor bedrijven is dit extreem duur, bijna drie keer zo hoog als in de andere gemeenten", aldus het rapport. Terpstra vindt dat de KvK geen goe de vergelijking heeft gemaakt. Lang niet alle gemeenten hanteren name lijk een kostendekkend tarief, zoals Texel. „Wat je bij anderen ziet, is dat ze lagere reinigingsrechten hebben, maar een veel hogere onroerend- goedbelasting (ogb). De gestegen kosten voor vuilverwerking worden uit de ogb-opbrengst gefinancierd. Toen voor de ogb nog een boven grens bestond, zat de gemeente Texel op slechts 45 procent van het maximum. Een laag ogb-tarief is een groot voordeel voor bedrijven, die vaak in de duurste gebouwen zitten." Spanningsveld Volgens de wethouder is er een spanningsveld omdat de Texel jaren lang een zeer laag reinigingsrecht hanteerde. Terwijl andere gemeenten hun afval naar de kostbare verbran dingsoven brachten, dumpten de Op de maandagavonden 13 en 27 april houdt de Badmiontonclub Texel de Texelse kampioenschappen dames- en heren enkelspel. Bij vol doende deelname wordt in verschil lende categoriën gespeeld. Ook spelers die geen lid zijn van de Badmintonclub Texel zijn welkom. Opgeven kan t/m zaterdag 11 april bij Nellie Witte, tel. 14239 of Margriet Reij, tel. 12345 of maandagavond in sporthal Ons Genoegen. De verloting van Scouting Texel is een groot succes geworden. Over het hele eiland zijn 5000 loten verkocht. De Jeroengroep houdt aan de actie 73000,— over. Wie in het bezit is van een winnend lot kan bellen naar 17022. De winnende loten zijn: 766; 4668; 4619; 325; 48; 1843; 1465; 2728; 4205; 4831; 1623; 3735; 1149; 1915; 1806; 1254; 4774; 1842; 4216; 1282; 131; 2011; 3095; 3061; 4453. Texelaars hun vuilnis op de stort plaats aan het Molwerk. Na de slui ting daarvan en de gelijktijdige afvoer naar het vasteland (via het nieuwe overslagstation) schoten de tarieven omhoog. Velen menen echter dat de extreme verhoging het gevolg is van de invoering van gescheiden inzame ling, omdat de belastingaanslag op dat moment in de brievenbus gleed. „Dat was psychologisch niet geluk kig", aldus Terpstra. Hij zegt cijferma tig te kunnen aantonen dat de tarieven reëel zijn en dat de geschei den inzameling niet heeft geresul teerd in een extreme verhoging. Programma dinsdag 7 april: Veld A: mannen: 18.30 u. Paal 9-RWS DGM 19.12 u. Autoc. Eelman-DGM Paal 9 19.54 u. Teso-TZN Autoc. Eelman 20.43 u. Kogerh.-Gr. Slock 1 TZN 21.30 u. Krim/P. 28-Graaf Sp. Bremakk. 1 22.18 u. Cocky's-Bremakk. 1 Krim/P.28 Veld B: gemengd en vrouwen: 18.30 u. St. Jan-Sportmix LenR 19.12 u. Foto de Waal-LenR St. Jan 19.54 u. Ecomare-ZeeduivelsWiersma An. 20.43 u. Meerm.-Wiersma An. Sportsh. 21.30 u. Verfbus-Sportsh. Mantje Sp. 22.18 u. Westerl.-Mantje Sp. Verfbus Veld C: vrouwen: 18.30 u. Vissers B.-Smash'68Ass. Bremer 19.12 u. Ria's W.-Ass. Bremer Vissers B. 19.54 u. Texèle-De Boer Vlier 20.43 u. Haarstudio-Vlier Texèle 21.30 u. Vespertina-NIOZ Durper Dr. 22.18 u. Durper Dr.-Leydekkers Vespertina Wedstrijdleiding: Anita en Henk, tel. 18959. Uitslagen 31 maart: Kobeko-Graaf Spuiterij 3-0; Bremakker 2-Tatenhove 3-0; Tex. Autoc.-RWS 2-1; DGM- Gr. Slock 1 3-0; Paal 9-Gr. Slock 2 3-0; Brem akker 1-ABN/Amro 0*3; 12 Balcken-Sportshop Mix 3-0; De Waal-Zeeduivels 2-1; NBC-LenR 3-0; Listig-Eierlandse Huis 1-2; Haarstudio- Question 2-1; Vespertina-De Vlier 3-0; B. Texèle-Ria's Winkeltje 3-0; Wiersma Antiek- Smash '68 1-2; Ass. Bremer-Zeilmakerij 2-1; Visser B.-Cohen 3-0; Durper Drup-Nioz 3-0; Sportshop-Leydekkers 2-1. Het programma voor zaterdag 4 april: Sportlaan (Den Helder): 19.00 uur Marmag 1-De Mareis (d). „Heer, ik kom tot U". Verdrietig delen wij u mede dat plotseling van ons is weggenomen onze lieve broer, zwager, oom en neef Cornells (Cees) Vlaming 3 juni 1925 31. maart 1992 Vaak was hij voor onze ouders en ons gezin een bron van zorg, maar ook van vreugde. We zullen hem missen om zijn bezorgdheid voor ons maar weten hem in Gods handen GELUKKIG. Namens de familie: Gerrit Arie Vlaming Den Burg, Texel, 31 maart 1992 „Texelse Reede", De Zes 2. De rouwdienst wordt zaterdag 4 april om 13.30 uur gehouden in de Gereformeerde Kerk te Den Burg, waarna de begrafenis plaatsvindt op de Ned. Herv. begraafplaats te Oosterend. Gelegenheid tot condoleren is er vrijdag 3 april van 19.30 - 20.30 tiur in de „Poort" achter de Geref. Kerk te Den Burg en na de begrafenis in het Gereformeerd Kerkelijk Centrum, Pe perstraat 7 te Oosterend. Correspondentie-adres: G. A. Vlaming, Meidoornlaan 34, 4131 AH Vianen. Op de vroege morgen van 31 maart 1992 is plotseling van ons heengegaan onze dierbare huisgenoot Cees Vlaming Cees is 66 jaar geworden. Na ruim 18 jaar bij ons gewoond te hebben zullen we je erg missen Cees. Lex Albers Jaqueline List Thea Barhorst Marian Michel Aris Biesboer Anton van der Meer Dinus Bol Jur Noordijk Frans Bos Terry Noppert Dineke Dankers Bert Pranger Romke Dijkstra Nico Rijk Inge van der Eijk Jan van der Schans Karei Graaf Gezina Smit Christa v. Heerwaarden Peter Tuitman Bas Huisman Cora Vendel Ria Jansen Trudie de Vries Lia Keyzer Andre Witte Bert Kooijman Wim Witte Gerrie Kruiskamp Esther van Zeijlen Jan Kunst Corrie Krijnen Den Burg, 31 maart 1992 „De Texelse Reede" Door omstandigheden heden geplaatst Na een liefdevolle verzorging in het „Verpleeghuis Texel" delen wij u mede dat is overleden mijn man, onze vader en lieve opa Anthonius Schouten echtgenoot van Alida Petronella Kraakman op de leeftijd van 86 jaar Den Burg: A. P. Schouten-Kraakman A. T. Schouten J. E. Schouten-Boogaard A. P. de Porto-Schouten S. W. de Porto M. T. Bakker-Schouten C. W. Bakker Peter en Elize Theo en Astrid Ivonne en Hugo Niels en Cindy Sandra Texel, 27 maart 1992 „Verpleeghuis Texel" Correspondentieadres A. T. Schouten, Oorsprongweg 18, 1795 LA De Cocksdorp. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden. Plotseling is overleden onze zorgzame neef Cees Vlaming J. M.zn. Zijn aandacht voor ons zullen we missen. Nunspeet: Tante Corrie Den Burg: Tante Fina Oosterend: Ome Tinus en tante Jannie Kees en Joke Jannie en Cees Jan en Lyda Marijke en Henk Tineke en Siebe Lida en kinderen Oosterend, 31 maart 1992 Dinsdag 31 maart vernamen we het droeve be richt van het overlijden van ons trouw koorlid Cees Vlaming Moge zijn lied nu klinken in de hemelse koren. The Singers of the Lord

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 3