Musical maakt soms professionele indruk Problemen verslaving onderwerp van gesprek Beddenrace attractie op 24-uurs toernooi Sterk optreden Verschoor en Nieuwland Zwemkampioenschap: 59 deelnemers Inleveren voor Lionsveiling Nieuwe hondenclub Ate Sijtsma boekt opnieuw damsucces Bruinvis Uitgebreide jubileumviering op Boysterrein Keukenbrandje snel onder controle VRIJDAG 3 APRIL 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Kijkend naar de musical Heerlijk duurt het langs", gisteravond voor het eerst ten tonele gebracht door Geen C te hoog in Klif 12, word je heen en weer geslingerd tussen twee indrukken. Bij werd het stuk professioneel gebracht, maar er zaten ook amateuristische knulligheden in, zoals een matige tekstbeheer- g. De positieve momenten hadden echter de overhand, niet in laatste plaats door het ijzersterke optreden van Judy Nieuw- DÏnd en Gijs Verschoor. )ei| l B g|j gebrek aan geschikte accommo datie in Den Burg heeft de musical- vereniging de wijk naar Den Hoorn genomen. Het toneel van Klif 12 is Ei krap, maar door een musical te kie- zen met weinig massa-scènes en Ms< veel inventiviteit, viel dat niet op. Om toch alle spelers van de vereni ging aan bod te laten komen en het ~]zware programma (maar liefst acht ch= voorstellingen) te verlichten, was ten besloten met twee verschillende casts te werken. De première gister avond werd gespeeld door de twee cast, dus eigenlijk is er vanavond wéér een première.. kb: Mie kent ze niet, de smeuiige teksten Annie M.G. Schmidt op de fraaie luziek van Harry Bannink. Het ver- iaal is eenvoudig: Marian, getrouwd net meubelfabrikant Ido, is haar hu- dijk moe. Verwende dochter Pink van het ene vriendje naar liUjiet andere. Ido heeft een verhouding met zijn meer dan efficiënte secreta- esse Emma. Als Marian daar achter komt en zich vervolgens stort in de aarmen van de charmante buurman, dan is het nog maar de vraag of het wwelijk nog te redden valt. Gelukkig er dan nog de spraakzame kruide er, die voor psycholoog leert aan de ilksuniversiteit. Zingen j de professionele kanten van de uitvoering horen zeker de aankleding, grime, de muziek, acteerprestaties en de choreografie. Minder geslaagd wa- i, zoals gezegd, de tekstbeheer- sing, de klungelige uitvoering van de en in sommige gevallen Judy Nieuwland schitterde als Mari an. Zé acteert natuurlijk, met een erg goede mimiek. Zelfs het zingen, dat ii vorige produkties wel eens een ikke kant vormde, ging haar nu (oed af, met als hoogtepunt een motionele vertolking van ,,'t Is over, mag 'm hebben". jar tegenspeler Fridtjof Blanken had iet moeilijk. Hij kon slecht in zijn spel komen en struikelde nogal eens iver de tekst. Pas toen het stuk al mge tijd op gang was, vond hij zijn i. Hij gedroeg zich als een erg elijke en enigszins chaotische di- ecteur. Ruziescènes waren zijn ster ke punt. Jong talent lochter Pinkie was een rol van een ieuw, jong talent: Louise Kortenhoe- ven. Zij was eerder te zien in een jeugdmusical, die onder leiding van Ruud Nooy en Aris van Zeylen werd opgezet. Vlot, zelfverzekerd, goed verstaanbaar en zeer natuurlijk kwam zij over. En aangezien ze ook nog over een goede zangstem beschikt kan ze door de vereniging zeker als een aanwinst worden beschouwd. Dat Dory Verschoor een aantrekkelij ke stem heeft, was al lang bekend. Als secretaresse Emma kwam er ook het nodige acteerwerk op haar schouders. Ze kweet zich goed, maar soms wel wat erg overdreven pratend van haar taak. Verleidelijk was ze echter wel. De charmante buurman Ton werd op de planken gezet door Ger van Hof- ten. De rol paste hem goed. Hij maakte er met zijn natuurlijke manier van spelen een aardige man van, echt een redder in nood. Qua zang redde hij zich redelijk in het duet „Een vrouw als jij" met Judy Nieuwland. Absolute klasse en van professioneel kaliber, zowel qua spel als zang was Gijs Verschoor als de kruidenier. Een gezellige kletsmeier, die in al zijn goedheid probeert te helpen. De ko mische tekst, aangevuld met de ac- teerwijze van Verschoor, maakten zijn scènes tot hoogtepunten. En zijn zang verdient een groot compliment. In het bekende nummer „Op een mooie pinksterdag", trok Verschoor Blanken mee tot een prestatie van formaat, maar hij maakte,zich hele maal tot lieveling van het publiek, door een geweldige uitvoering van „Kom Kees, het is maar tijdelijk". Louis Bakker speelde een aarzelende Wim, vriend van Pinkie en meube lontwerper, die door pa Ido als speel bal wordt gebruikt. Hoewel Bakker wel wat in huis lijkt te hebben, komt het er niet echt uit. Hij spreekt te on duidelijk en te zacht. Toch beweegt hij zich vrij over het toneel. Turk Ali Een kleine rol, maar wel één die waardering verdient, is die van Rien van der Wilde als turk Ali. Aandoen lijk en komisch, zo zet hij de slimme illegale immigrant neer. Zijn zoge naamd nietsbegrijpende glimlach ver oorzaakte lachsalvo's in de zaal. Een wel hele kleine rol was wegge legd voor muzikant Maarten Elzinga, die zo uit de orkestbak leek te wor den geplukt om even op de planken te mogen als Pinkies nieuwe vriendje. Toos Maas kwam niet in beeld, maar alcohol, of ander verslavende «édelen eisen hun tol. Niet alleen oor de verslaafde zelf, maar ook Jensen in zijn of haar directe omge- ing worden indirect het slachtoffer, uist voor deze categorie gaat Anita anWoensel uit Oudeschild een zelf- "Ipgroep oprichten. Dinsdagavond, an 19.30 tot 21.00 uur kunnen be kkenen in d'Ouwe Ulo in besloten over verslavingsproblemen van Nachte wisselen en leren ermee mte gaan. /erslaving is een vicieuze cirkel", al as Anita van Woensel. Ze kan het reten, want hoewel ze zelf niet ver- 'aafd is geweest, heeft ze het ver- "Chijnsel wel van nabij meegemaakt, «n verslaving overkomt je niet, ^•rearkies je voor. ledereen heeft wel jjk Problemen of zorgen. Mensen met die gevoelens niet kunnen 3aan, zoeken hun heil soms in rerejavende middelen. Eenmaal ver- I- zakt de betrokkene steeds rweg in zijn gewoonte." een zware belasting voor de omgeving. Anita somt een ,anta' Problemen op. „De afstand ssen de betrokkenen neemt toe. Je lUnt niet meer goed met elkaar pra len. De allerlei Partner krijgt te maken met slaafde smoesjes en excuses. Ook w°rdt een probleem. De ver- - gaat stelen en je soms zelfs 'eigen. Wat je ook doet, je hebt S|tuatie niet meer in de hand, Jjn* de verslaafde in zijn rol als „l er houdt de touwtjes strak anden. In gezinssituaties verkiest Partner vaak de verslaafde te be amen. Maar dat werkt averechts. was wel te horen, als de stem van Marians moeder. Maar het had ook de stem van haar geweten kunnen z'jn Profijt Hoewel niet alle namen van personen die op één of andere manier bij deze musical zijn betrokken zijn genoemd, moeten er toch nog een paar worden aangestipt. Allereerst die van muzi kaal leider Ruud Nooy. Hij heeft veel werk verzet en kans gezien, de musi ci tot een harmonieus geheel te bren gen. Daarnaast is er veel aandacht besteed aan de zang van de solisten, die daar duidelijk profijt van hebben. Regisseur Aris van Zeijlen heeft zich op zijn bekende wijze met hart en ziel op de produktie gestort. Hij kan gerust zijn. Als de première-zenuwen voorbij zijn, zullen nog veel Texelaars genieten van een weliswaar niet vlek keloze, maar toch uiterst smakelijke musical. T.d.G. i scène, links Judy Nieuwland als Marian en rechts Gijs Verschoor als de kruidenier. IFoto Frans Hopman) Voor de wedstrijden om het kam pioenschap van Texel, die zondag a.s. voor het eerst worden gehouden in zwemparadijs Calluna, hebben zich 59 deelnemers ingeschreven. Ze varieren in leeftijd van 10 tot 40 jaar en zullen in alle (4) slagen over 100, 200 en 1500 meter tegen elkaar in het strijdperk treden. Publiek is wel kom en heeft gratis toegang. De organisatie is in handen van het zwemparadijs en van zwem- en polo club TX 71. Grote drijfveer is Dik Ha- ker, die hoopt dat dit Texels zwemkampioenschap een jaarlijks evenement wordt. Hij is tevreden met Traditiegetrouw houdt de Texelse Li- onsclub ook dit jaar weer een grote boedel- en materialenveiling. Dit ge beurt op vrijdag 22 en zaterdag 23 mei in het Groothan delsgebouw in Oudeschild. Goederen kunnen via voorinschrijving vanaf 4 april worden aangemeld bij C. Boersen, Loodssingel 15 te Oude schild; P. Kikkert, Hoofdweg 104 te De Cocksdorp en Reisburo Texel, Warmoesstraat 21-23 te Den Burg. De vooringeschreven goederen moe ten op zaterdag 16 mei worden aan geleverd, waarna een catalogus wordt samengesteld. de belangstelling, maar mist in het deelnemersveld toch enkele zwem mers waarop hij wel een beetje had gerekend: zoals mensen uit de Texel se triathlontop. Haker heeft twee wisselbekers uitgeloofd, bestemd voor de winnaars van de 1500 meter resp. dames en heren. Deelname staat open voor elke Texelse zwem mer; hij of zij hoeft dus geen lid van de club te zijn. Het voorbereidende zwemmen begint om 17.00 uur. De wedstrijden gaan om 17.15 uur van start en zullen tot ongeveer 20.00 uur duren. In januari zijn enkele enthousiaste hondenliefhebbers de club „DOS" gestart. Momenteel wordt een trai ningsprogramma gevolgd voor africh ting. Binnenkort wordt gestart met gehoorzaamheidstraining voor huis honden. Bij voldoende belangstelling wordt deze in de toekomst gevolgd door behendigheidstraining. Voor op gave en informatie: Jan Kroonen 15700 of Dirk Hoogenbosch 12328. Aspirant kopers kunnen de donder dag vóór de veiling van 19.00 tot 22.00 uur terecht in het Groothan delsgebouw, om de goederen te be kijken. Dat kan ook op vrijdag vanaf 17.00 uur. Er wordt op gelet dat de ingebrachte goederen voldoende kwaliteit hebben. Goed in de markt liggen schilderijen, antiquiteiten, Texelse curiosa, in goe de staat verkerende fietsen, boeken over Texel, Teso-aandelen, auto's, ca ravans, goed werkende huishoudelijke Ook in de damsport speelt zelfver trouwen een belangrijke rol. Voel je je sterk, dan straal je dat uit in je spel. Het werkt ook een goede concentra tie in de hand. Ate Sijtsma had na de verrassende winst van vorige week op André Brouwer de smaak blijkbaar goed te pakken. In een voortreffelijke stijl trad hij Jos de Wolf tegemoet. De Wolf ruilde in de beginfase wat ongelukkig af en bleef daar de hele partij hinder van ondervinden. Sijtsma hield zijn opponent goed onder druk. In het vergevorderde middenspel werd De Wolf plotsklaps geconfron teerd met allerlei dreigingen. Hij moest een uitweg zoeken via een slagzet, waarbij hij weliswaar een schijf won, maar Sijtsma kon door breken naar dam. Vervolgens boekte Sijtsma een verrassende, maar ver diende zege. Tussen Adriaan Bruin en Gerrit Blom gebeurde ook vanalles. Schijf voor, schijf achter, gemiste winst of remi se. Het fraaie besluit van Bruin gaf omstanders toch het idee, dat de winst ging naar degene, die daar het meeste recht op had. apparaten enz. Tijdens de veiling worden de goede ren, net als vorig jaar via een tv- presentatie aan de kopers getoond. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan het „Tesselhuus", projec ten in ontwikkelingslanden en speci fiek Texelse doelen. Victor Voskuil-Cees Vinke 2-0; Wim Timmer- Wijnand Bakker 0-2; Klaas Burger-Frans Bos afgebr.; Gerrit Blom-Adriaan Bruin 0-2; Piet Bakeiaar-Gerrit Vlaming 2-0; Jos de Wolf-Ate Sijtsma 0-2. Gelukkig! Na jaren van tobben, afzien en afwachten is het dan zo ver: Ou deschild krijgt een nieuwe Bruinvis. Feest in het dorp. Bij het lezen van het goede nieuws in de Texelse Cou rant van 20 maart kreeg ik echter toch het gevoel dat de informatie over de gang van zaken wat selectief is geweest en een essentieel puntje in het relaas ontbreekt. Geheugen- zwaktetje? Even opfrissen dan maar: Want terwijl de gemeente Texel, in afwachting van het resultaat van een twijfelachtig kroonberoep berustend achterover leunde werd door de frac tievoorzitter van de PvdA het pro bleem daadwerkelijk aangepakt. Hij schreef in het najaar een brief naar de staatssecretaris, die daarop de weg aangaf, hoe uit de impasse te geraken. Ook toen duurde het nog lang eer de Gemeente - via een haastig genomen raadsbesluit - tot actie kwam. Het positieve resultaat is daarom niet alleen gescoord door de gemeente Texel maar is zeker te dan ken aan de flitsende voorzet van de heer Van der Kooi. Progressieve poli tiek is zo gek nog niet! Hans Roeper, fractieoverleg PvdA De Waal de verslaving neemt dan alleen nog maar toa Het is een cirkel waar je niet meer uitkomt en als je niet op past, word je er zelf in meegesleurd." Anoniem In de Nieuwe Skuul op 't Horntje le ren partners of familieleden van op genomen verslaafden omgaan met deze problemen. „Maar Texelaars die zich niet voor hun verslaving laten behandelen, verkiezen de anonimiteit en blijven daardoor verstoken van hulp." Volgens Anita kunnen betrokkenen baat hebben bij de zelfhulpgroep. „Anders als bij de bijeenkomsten die nu al tweewekelijks in d'Ouwe Ulo worden georganiseerd, wordt dit een kleine groep, waar mensen hun pro blemen in besloten kring kunnen bespreken." Jan van der IJzerman, medewerker in de Nieuwe Skuul, zal de zelfhulpgroep begeleiden. Anita hoopt dat veel mensen, die niet naar de openbare bijeenkomsten gaan, nu hun drempelvrees overwinnen om achter gesloten deuren op openharti ge wijze met elkaar van gedachten te wisselen. „Want alleen door weder zijdse hulp kan je los komen van de ellende. Want ook al lukt het je part ner niet, zelf moet je verder." Tenslotte benadrukt ze nog eens dat de anonimiteit van de mensen is ge waarborgd. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Jan van der IJzerman in de Nieuwe Skuul (tel.19413) en/of dinsdagavond tussen 19.30 en 21.00 uur bellen naar d'Ou we Ulo (tel. 13554, vragen naar Anita). Zaterdagavond 16 mei half acht klinkt het startschot voor de eerste Texelse „beddenrace". De mobiele bedden flitsen in het rond op de wielerbaan aan de Haffelderweg, waar voetbalvereniging Texelse Boys een etmaal lang het 60-jarig bestaan viert. Aan dit 24-uurs toernooi verle nen de overige gebruikers van de ac commodatie, Wielervereniging Texel, Atletiekvereniging Texel en de hoc keyclub in oprichting, hun medewer king. De organisatie van de beddenrace heeft nog één manco: deelnemers. Vanaf heden kunnen kandidaten, die met z'n tweeën een team vormen, zich aanmelden. De deelnemers die nen zelf voor een „race-bed" te zor gen. Een bed moet minimaal zijn voorzien van drie wielen, een stuur en een matras. Ook moeten ze stevig en veilig zijn. Als zich voldoende deelnemers opgeven kan in verschil lende categorieëen worden gestart. Niet alleen voor de winnaars, maar ook voor de meest ludieke bedden zijn prijzen beschikbaar. Langedijk De beddenrace is elders in Noordhol land al jaren een fenomeen. In Lange dijk komen de laatste zaterdag van augustus tienduizenden mensen op de been om het spektakel te aan schouwen. Het laatste jaar versche nen liefst 130 teams aan de start. Goed getraind, want de beddenrace in Langedijk is een ware uitput tingsslag. Doel is om in 2 Va uur zo veel mogelijk ronden af te leggen. De deelnemers mogen beurtelings lopen en liggen/sturen. Om zo goed moge lijk voor de dag te komen, zijn som mige teams maandenlang in training. Automobilisten moeten niet vreemd opkijken als ze op de lange polderwe gen in het Westfriese land plotseling een mobiel bed passeren.... In de loop van de twaalf jaar dat de beddenrace in Langedijk furore maakt, zijn de technieken van loop, wissel en beddenbouw enorm ont wikkeld. De winnende duo's behalen snelheden van ruim 20 km/u, waarbij ze gemiddeld om de honderd meter wisselen. Naast de fanatieke bedden racers, doet een deel gewoon voor de lol mee. Stuntwerk De opzet van de eerste Texelse bed denrace is voorzichtiger. Geen uitput tingsslag zoals in Langedijk, maar een gewoon een gezellige, sportieve strijd, waaraan iedereen kan mee doen. De race zal, zoals het er nu naar uitziet, een uur duren. Verwacht wordt dat alleen al de start het nodi ge stuntwerk zal opleveren. Terwijl de ene helft van het team gereed ligt op zijn/haar bed, loopt de ander eerst een halve ronde over de wielerbaan. Met deze „Le Mans-start" ontstaat meteen al een schifting. De prijsui treiking is na afloop in de Boyskanti ne. Deelnemers moeten minstens 15 jaar zijn en f 20,- inschrijfgeld voldoen, in clusief een tientje statiegeld voor de rugnummers. Dit bedrag moet con tant worden voldaan bij het afhalen van het inschrijfformulier. Kandidaat deelnemers dienen zich aan te mel den bij Frans Hopman, Pater Witte- plein 27, 1791 DP Den Burg, tel. 15472. Op dit adres is ook nadere informatie verkrijgbaar. Ludiek Het 24-uurs toernooi is niet nieuw in de historie van Texelse Boys. In 1975 nam de vereniging op die manier af scheid van het oude veld aan de Westerweg. Dankzij het prachtige weer en ludieke elementen als paal- zitten leeft dit evenement nog altijd De beddenrace: op Texel nog onbekend, maar elders in Noordholland een populair evenement, zoals hier in Langedijk. (FoU3 Kees Blokker in de herinnering voort. Het programma van het nieuwe 24-uurs toernooi is in grote lijnen rond, maar over verschillende onder delen bestaat nog geen volledige ze kerheid. Het toernooi begint zaterdag om vier uur 's middags en eindigt precies 24 uur later. Loterij Ter financiële ondersteuning van de jubileumviering en verbetering van de accommodatie houdt Texelse Boys een verloting, met 2000 loten a 5 gulden en diverse grote prijzen. Nota ris Boswijk verricht de trekking in het laatste uur van het 24-uurstoernooi. Op zaterdag 6 juni, aan de vooravond van het Pinkstertoernooi, wordt in de grote tent een verenigingsreünie ge houden. Een comité bestaande uit A. Wessels, C. de Grave en Th. Witte heeft inmiddels de uitnodigingen aan alle oud-seniorleden de deur uit. Wie nog geen bericht heeft gehad, kan met één van de drie heren contact De brandweer rukte dinsdagmorgen uit voor een keukenbrandje in De Cocksdorp. Een behulpzame buur man reageerde nog sneller dan de spuitgasten. Hij slaagde erin het vuur in de kiem te smoren, zodat de schade beperkt bleef. In een onbewaakt ogenblik had een bewoonster van de Kikkertstraat een gasvlam aangelaten, waardoor de steel van een koekepan vlamvatte. Het vuur breidde zich via een thee doek uit naar de wasemkamp. Gea larmeerd door de enorme rookontwikkeling, waarschuwde de vrouw haar buurman (een oud brandweerman), die de vlammen met succes te lijf ging. Explosief. Een bewoner van Den Hoorn vond woensdag bij paal 8 een brisantgranaat. Het explosief is door de politie opgeborgen, in afwachting van de duik- en demonteergroep.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5