Cjroen Twarts jexeh in het harL, Keukenblokken moeten weg uit „kampeerschuur" „Texel moet voorbeeld worden voor provincie" ■li Bekende Texelaars deden ervaring op in de winkelbranche sm Alpinisten wagen zich aan de vuurtoren ïm PCB-ontdekker op Texel voor congres Statencommissie brengt verhelderend bezoek Bouw Gasthuisstraat niet volgens plan? Omwonenden seniorencomplex overwegen schadeclaim iziging tips Texeltoerist OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10672 DINSDAG 7 APRIL 1992 advertenties, abonnementen, etc. Lanqeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. luiten werktijd deze week de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantoor-uren: bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is: tel. 14881 of 18542. Borden met bittere verwijten op een der gevels van de bedrijfswoning die binnenkort ontruimd moet worden. Gedeputeerde Van Gelder: „De landbouw op Texel wordt niet bedreigd door de relatienota. 11 \im o: K\\ Bij deze Texelse Courant is vandaag een folder toege voegd van MOERBEEK meubelhandel en interieurverzorging Deze is door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd. „Bloem en bos" aan het Gerritslanderdijkje bij Den Burg mag zijn karakter als recreatief groepsverblijf met centrale keuken voorzieningen niet verliezen. De keukenblokken die illegaal zijn aangebracht in de „units" waarmee de bestaande schuur is uit gebreid, moeten dan ook weg. Als het bestuur van de Stichting Kampeerschuur daar niet zelf voor zorgt, gebeurt het door de gemeente met politiedwang. In 1990 werd ten behoeve van de uitbreiding en kwaliteitsverbetering van „Boem en bos" een artikel 19 procedure gevoerd. Het plan voorzag onder meer in de bouw van een tweetal vleugels, waardoor verblijf van kleine groepen mensen aantrek kelijk en mogelijk werd gemaakt. In september bleek echter dat in deze aanbouwen keukenblokken waren aangebracht, waardoor feitelijk ap partementen waren ontstaan. Het bestuur kreeg derhalve een aan schrijving met de sommatie om de keukens eruit te slopen. Het bestuur probeerde dat te voorkomen door schorsing te vragen bij de Raad van State. Dat was vergeefs; de Raad van State was het eens met b en w. Het bestuur ging toen opnieuw naar het gemeentebestuur, maar dat liet zich niet vermurwen. Het college besloot recentelijk definitief dat de keukens eruit moeten, maar het bestuur hoeft geen haast te maken. Naar verluidt zouden de blokken er tot het eind van de zomer kunnen blijven zitten, maar in het raadhuis wilde niemand dat bevestigen of ont kennen omdat de betreffende brief van het college nog verzonden moet worden. Aan de kaak Kennelijk onwetend van laatstge noemde ontwikkeling is Jan Knippen berg in het geweer gekomen tegen de illegale keukenblokken. Aan de raadsfracties, de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid, het college en de pers stuurde hij een brief waarin hij protesteert tegen de „illegale bungalows" van Bloem en Bos. Verwijzend naar de discussie over toelaatbaarheid van horeca- activiteit op de haven van Oude- schild, waar de geloofwaardigheid van gemeentebestuur en politiek in het geding was, redeneert hij dat er ook ten aanzien van Bloem en Bos niet gesjoemeld mag worden. Wat de een niet mag, moet ook voor de an der verboden zijn. Hij vraagt zich af wat er de reden van kan zijn dat de keukenblokken nog steeds in de slaa punits zitten, wat volgens hem in houdt dat aan de uitspraak van de Raad van State geen gevolg is gege ven. „Wordt op die manier op subtie le wijze de uitspraak van de Raad van State niet ontdoken? En wordt op die manier wederom de onlangs tot stand gekomen uitspraak van b en w en de raad niet belachelijk ge maakt? Tegelijkertijd hebben andere vergelijkbare belanghebbenden recht op openheid en informatie in deze. Aan u de taak in deze actie te on dernemen". Vredesgroep Het bijna dertig jaar geleden tot stand gekomen „Bloem en bos" is eigendom van de Doopsgezinde Vre desgroep en wordt beheerd door de Stichting Kampeerschuur. Voorzitter van deze stichting is Maarten Roeper van hoeve „De Kamp". Hij legt uit dat verbouwing en uitbreiding (zon der wijziging te brengen in het huidi ge aantal van veertig bedden) noodzakelijk is voor efficiënte exploi tatie. De .groepen zijn kleiner gewor den, waardoor er vraag kwam naar meerdere, apart te gebruiken ruimten. De combinatie van groepsaccommo- datie met appartementen leek ideaal, maar het bestemmingsplan staat dat niet toe. Het stichtingsbestuur zou Lees verder pagina 5 De statenleden en enkele leden van het college luisteren geboeid naar een uitleg die Marc van Rijsselberghe geeft over het BD-bedrijf Sint Dona- tUS. (Foto Tessa de Graaffl Door afwisseling van veeteelt en bloembollen heeft hij weinig bestrij dingsmiddelen nodig. Dat is iets an ders doen, je onderscheiden van de rest." De bewindsman ziet ook veel in het stimuleren van de sector we tenschap op het eiland. „Texel heeft wat problemen met de bereikbaar heid. Maar wetenschap is niet van vervoer afhankelijk." De provincie zal tevens een bijdrage leveren aan een onderzoek naar verbetering van de havenmond in Oudeschild. Waardevol Marjo van Maastricht, statenlid van D66 noemde het bezoek aan Texel verhelderend. „Waardevol als je ziet waar je mee bezig bent. Veel van de zaken waarmee we hier zijn gecon fronteerd, komen straks terug in onze vergaderingen." Ze is er door de gesprekken met het college van b en w en de rondleiding over het eiland van overtuigd dat de verschillende werkgelegenheidssectoren op het eiland in stand moeten worden ge houden. „En dat rechtvaardigt een provinciale bijdrage aan een onder zoek." VVD-er H. Maaten was al eerder op het eiland tijdens opening van de NOVEM-energieweek. „Over veel van de problemen waarmee we vandaag zijn geconfronteerd, heb ik toen al gehoord. Ik ben van mening dat voor Texel in enkele gevallen een uitzonde ringspositie moet worden gemaakt. Bijvoorbeeld op gebied van de mest wetgeving. De algemene regels van de overheid zijn ergens achter een bureautje bedacht, maar dat kan na tuurlijk niet voor Nederland uniform van toepassing zijn." Het seniorencomplex dat momenteel &an de Gasthuisstraat verrijst blijkt n'et geheel op de juiste plek te Pasen staat voor de deur, dus 'ipt de nieuwe Texeltoerist Maga zine in de winkels. Dit voorjaars nummer is op diverse verkooppunten op het eiland ver krijgbaar. We hebben geprobeerd vakantiegangers weer van een zo compleet mogelijk, actueel bij gewerkt informatiepakket te voorzien. Maar misschien kan het oög completer. Wie suggesties heeft, wordt verzocht contact op te nemen met eindredacteur Margreet Berndsen, tel. 14896. Zli 's inmiddels begonnen met de voorbereidingen op het zomer nummer, dat eind juni verschijnt. Wie wijzigingen of nieuwe ver geldingen heeft voor de rubriek "bps", kan deze tot en met vrij dag 17 april aan haar doorgeven. 1 9een gehoor: Texelse Courant, telefoon 12741 (fax 141111. staan. Volgens omwonenden, die menen dat de gemeente bij de bou- waanvraag.een procedurefout heeft gemaakt, is het gebouw bijna drie meter verschoven, waardoor het uit zicht wordt belemmerd. B en w hou den het echter op een verschil van 38 centimeter. Een buurtbewoner heeft zijn dreigement de bouw te dwarsbomen na overleg met de ge meente ingetrokken. „Het belang van sociale woningbouw weegt zwaarder dan het uitzicht van een enkeling", aldus zijn raadsman mr. drs. M. de Weijer. Het seniorencomplex dat momenteel in aanbouw is, is van begin af aan een doorn in het oog van omwonen den geweest. Bij de openbaarmaking van het plan protesteerden ze fel te gen de bejaardenwoningen, die af breuk zouden doen aan hun privacy. Toen ze zo'n dertien jaar geleden hun intrek namen in de huizen, had het huidige bouwterrein een agrarische bestemming, waardoor een onbelem merd uitzicht leek gewaarborgd. Het liep echter anders. Een Texelse pro jectontwikkelaar tipte de woning bouwvereniging, die in het Lees verder pagina 5 Minister Andriessen heeft in ant woord op een door de hele raad gesteunde motie over de diversiteit van de werkgelegenheid een brief aan de gemeente geschreven. Hij gaf daarin aan dat Texel zich gelukkig moet prijzen zo'n lonende sector als het toerisme te hebben en dat die best kan worden uitgebreid. „Als hij daarmee bedoelt dat het maximum van 47.000 slaapplaatsen omhoog moet, dan ben ik het absoluut niet met hem eens", aldus Van Gelder. De gedeputeerde wil het liever gooi en op nog meer seizoensverbreding. „Er is aangetoond dat de gasten in het voor- en naseizoen meer geld besteden. Bovendien komen ze voor de natuur en gaan daar voorzichtiger mee om." Uitzondering Van Gelder vindt het een goede zaak dat wordt onderzocht wat de econo mische problemen zijn waar Texel voor staat. „Maar het eiland heeft al aangetoond een uitzondering te kun nen zijn, als een sector landelijk of provinciaal in de problemen zit. On danks dat het toerisme in Noordhol land stagneert is Texel in staat het product zo te vernieuwen dat het duidelijk economisch goed gaat. Die les moeten we ook leren ten aanzien van de landbouw en de visserij. We moeten niet kopieëren wat men el ders in het land op landbouw- en vis- serijgebied doet." De gedeputeerde roemde de initiatie ven die hij tijdens zijn werkbezoek aan Texel zag. „We waren bij het bedrijf van Jos Timmer. maar door ontwikkelingen elders." (Foto Tessa de Graaffl jexel moet landelijke regelgeving op een creatieve wijze probe en het hoofd te bieden." Dat is de mening van gedeputeerde N.T. van Gelder, die gisteren met de statencommissie van eco- lomische zaken een bezoek aan het eiland bracht. Hij voelt wel ifoor een bijdrage aan een sociaal economisch structuuronder- ioek. „Je moet je zwaktes aan het licht brengen en kijken hoe e die kunt ombuigen." wordt bedreigd door het relatienota- beleid, maar door de ontwikkelingen elders, bijvoorbeeld in het oostblok. „Als daar westerse productiemetho den worden ingevoerd, wordt de con currentie veel groter en kunnen wij hier wel inpakken." Hij wees erop dat reacties op de restrictieve maatrege len van de overheid doorgaans nega tief zijn. „Maar het heeft geen zin om net zo te reageren als iedere boer en agrarische organisatie in den lan de. Texel is uniek en moet ook op dit punt op unieke wijze reageren." De gedeputeerde noemde de Texelse ondernemers flexibel. „Ik draai al wat jaren mee, dus ik kan het weten. En creatieve oplossingen vinden een ge willig oor bij de provincie. Texel moet een voorbeeld zijn." Texel heeft drie economische pijlers: andbouw, visserij en toerisme. Deze aatste dreigt te overheersen. Aan leze eenzijdige ontwikkeling zijn ver- chillende gevaren verbonden, zoals jverbelasting van de natuur en grote rerkloosheid buiten het seizoen, fendaar dat de statenleden van de iommissie economische zaken wer den uitgenodigd om hen te confron teren met de problemen die op het Band leven. Ze brachten, na een ge- iprek met b en w, een bezoek aan iet gemengde agrarische bedrijf van los Timmer, BD-zuivelboerderij Sint lonatus, de haven van Oudeschild en het Nioz. Sedeputeerde Van Gelder is van me- dat de landbouw op Texel niet

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1