CD W RIMLACH ICS A/WW*" A Onderscheiding voor chauffeur Roel Kikkert FILM BEDRIJVIGHEID Zooltjes tegen rugklachten WEEKEND Artsenpost in De Koog Volksdansdag: Bulgaarse dansen Ingrediënten paasmenu Onthullende gelukwens vanaf Paaseiland BERICHT UIT DE RUIMTE Eb en vloed III HOOK ia a* VRIJDAG 10 APRIL 1992 PAGINA 11 In deze wekelijkse rubriek worden de tien op Texel meest verkochte CD's weergegeven. De informatie is gebaseerd op computer-verkoop registratie van Nauta CD. 1. Various-Tour of Duty 4 2. Various-Fido's choice vol. 3 3. Foreigner-Best of Foreigner 4. Bruce Springsteen-Human Touch 5. Crowded House-Woodface 6. Various-The Greatest Hits '92 7. Def Leppard-Adrenal ize 8. Red Hot Chili Peppers-B lood, Sugar, Sex, Magic 9. Golden Earring-The complete single collection 10. Queen-Greatest Hits II tolgende week, op vrijdag 24 april houdt Praktijk Boogaard uit Alkmaar bijeenkomst in hotel Den Burg, over liet aanmeten van therapiezooltjes. Enkele Texelaars met rugklachten reizen ïgelmatig naar Alkmaar om bij Praktijk oogaard een paar zooltjes te laten aan meten. „We hebben besloten om ook lens naar de Texelaars toe te komen. Vandaar dat we een lokatie op het eiland hebben gezocht", aldus T.J. Lus, directeur ran de praktijk. tugklachten staan hoog op de lijst van volksziekten. Podo-orthesiologie, oftewel loudingstherapie, kan een oplossing lieden. Een afwijkende stand van de voeten, die het hele lichaam moeten dragen, heeft ook een afwijkende stand van het li chaam tot gevolg. Dat kan op verschillen de plaatsen problemen veroorzaken, bijvoorbeeld ook hoofdpijn, n de zooltjes die worden aangemeten, zitten kurkelementen verwerkt. Het duurt even voor het lichaam aan de nieu we, goede stand is gewend en dit kan spierpijn tot gevolg hebben. Wie meer informatie wil hebben en niet lindegelegenheid.is naar hotel Den Burg te komen, kan bellen naar 072-114809. DE KOOG IK HOOP DRT BR POLITIEK NO IET5 GEREGELD IS DEN BURG WRNT EERLÜK GEZEGD Tl IK BEN POOR DE BOCHT.'! H liAA* C,tM* Cf? Door Net Kant Tijdens hun 25-jarig huwelijksfeest in Klif 12, werden Roel en Ellen Kikkert uit Den Burg aangenaam verrast door de di- rektie van de firma Beers te Winkel, waar Roel al zo'n 19 jaar als chauffeur in dienst is. Kees Beers, één van de direk- tieleden, kondigde aan dat Kikkert de eer te beurt viel om een IRU- onderscheiding in ontvangst te nemen. De IRU-prijs wordt jaarlijks toegekend door de International Road Transport Union (IRU) te Geneve. De oorkonde en gouden draagspeld die bij de onder scheiding horen, werden uitgereikt door Cor Beers, de senior-direkteur van het bedrijf. Chauffeurs die in aanmerking willen ko men voor dit eerbetoon moeten aan veel voorwaarden voldoen: - Tenminste twintig jaar rijden, waarvan 45 jaar internationaal. - 10 jaar bij de huidige werkgever in dienst zijn. - Minstens 1.000.000 km internationaal hebben afgelegd. - In de laatste 15 jaar geen ongelukken hebben veroorzaakt. - 5 jaar geen ernstige overtredingen. - Zich altijd correct, loyaal en beschaafd gedragen in het werk. Roel Kikkert voldoet ruimschoots aan al deze voorwaarden en vandaar dat het be drijf waar hij werkzaam is, hem had voor gedragen voor de IRU-onderscheiding. VADERLAND Kikkert zit al zo'n 25 jaar langs de weg. De laatste 18 jaar rijdt hij op Italië. Hij ziet dat land dan ook een beetje als zijn tweede vaderland en spreekt redelijk Ita liaans. Al komt hij er al zo lang, toch komt hij elke keer weer in dorpjes, waar hij nog nooit eerder is geweest. Als het weer en de tijd het toelaten, gaat hij nog wel eens op verkenning in de stad. Het leven als vrachtwagenchauffeur is zwaar. De hele werkweek is Kikkert van huis. Maandagavond vertrekt hij richting Italië, woensdag aankomst, vrijmaken en lossen. Als alles meezit, kan donderdag de thuisreis weer worden aanvaard en is hij vrijdagavond terug op Texel. Vaak ge beurt het echter dat Kikkert meerdere adressen af moet, zodat het niet lukt om op vrijdag thuis te komen, maar het wel zaterdag of zelfs zondag wordt. De chauffeur blijft dan twee dagen thuis, waarna hij met frisse moed de vrachtwa gen weer instapt, om opnieuw naar Italië te vertrekken. De Volksdansgroep Texel organiseert op zondagmiddag een volksdansdag Bul gaarse dansen onder leiding van Bianca de Jong. De dansdag zal plaatsvinden in de Ferrever van 12.30 uur tot 16.30 uur. De toegangsprijs is f15,— voor volwasse nen en f7,50 voor de jeugd, ledereen is welkom om mee te dansen. Bianca de Jong is al jaren gespecialiseerd in Bul gaarse dansen. Ze heeft cursussen gelo pen bij bekende choreografen in Bulgarije en heeft gedanst in een Bul gaars ensemble. Inlichtingen zijn ver krijgbaar bij C. Veth, tel. 13516. In de paasuitgave van volgende week pu bliceren wij traditiegetrouw een recept van onze culinair medewerker Willem Roeper. Om iedereen ruim gelegenheid te bieden boodschappen in huis te ha len, volgen hier alvast de benodigde in grediënten (de hoeveelheden zijn afhankelijk van het aantal personen): Voorgerecht: Een soepkip of kant en klare bouillon. Een dunne prei, lente-uitje, kervel, selde rij en bieslook. Stokbrood en boter. Hoofdgerecht: Lamsbout met het bot er nog in. Tijm en oregano. Yoghurt. Mintblaadjes. Spina zie. Een citroen en drie eieren, Bleeksel- derijstengels. Nootmuskaat en sesam zaadjes. Aardappelen, geraspte oude kaas en kruidenboter. Nagerecht: Slagroom, Texelse Kukel, gelatine en melk. Wijntip: appelwijn van Sint Donatus. In het Cultureel Centrum Zandvoort wordt momenteel een tentoonstelling over Paaseiland gehouden, georgani seerd naar aanleiding van het 30-jarig bestaan van het Zandvoortse 1 april- genootschap. Dit genootschap werd in 1962 opgericht na het aanspoelen op 1 april van een groot stenen beeld dat vol gens deskundigen afkomstig moest zijn van Paaseiland... torCees Ribbens )e eb- en vloedbeweging van het zee water kunnen we opvatten als een slin- erbeweging. Van zo'n slingerbeweging Jnnen we een plaatje maken. Voor de inger van een uurwerk levert dat een eel regelmatige figuur op (1A). Voor eb n vloed noemen we zo'n figuur een ge- iromme en die blijkt niet zo mooi re- elmatig te zijn. Als voorbeeld nemen »e de gemiddelde getijkromme voor Den Helder (1B). let aardige is nu dat men, al lang gele- n, heeft ontdekt dat elke onregelmati- 'slingering altijd is opgebouwd uit een antal regelmatige slingeringen. En zo is oli elke getijkromme in feite de optel- Qm van een (groot) aantal regelmatige fi- Ufen zoals 1A, elk met een eigen Njking en een eigen periode. ■twee belangrijkste „slingerbewegin- n" in het getij zijn, zoals we eerder ebben laten zien, de draaing van de arde om zijn as en de omloop van de laan rond de aarde. Tesamen zorgen de- e bewegingen ervoor dat twee tijdstip envan hoog water ongeveer 12 uur en 25 min. uit elkaar liggen. De vorige keer zagen we ook dat de Maan niet helemaal regelmatig langs de hemel loopt. Op een gegeven moment gaat hij iets sneller en dan weer langza mer; de ene keer staat hij boven het noordelijk halfrond, de andere keer bo ven het zuidelijk halfrond. Maar deze af wijkingen van de regelmaat zijn op zichzelf toch ook weer regelmatig terug kerend, met een periode van ongeveer een maand. OPTELSOM Tellen we nu déze regelmatige slingerin gen en nog andere, die door de sterren kundigen nauwkeurig kunnen worden berekend, bij elkaar op dan zijn we er nog niet. Het resultaat lijkt nog niét erg op de getijkromme zoals die zich in de praktijk voordoet. Kennelijk zijn er nog meer slingerbewegingen in het spel die niet direkt door de hemellichamen wor den veroorzaakt. Dat klopt. De extra slin geringen zijn het gevolg van vorm en diepte van de omringende watervlakten waarin de getijgolf zich voortbeweegt. Ook deze bewegingen zijn stuk voor stuk weer regelmatig. Weliswaar zijn ze niet van tevoren te berekenen maar ze zijn wel uit de gemeten getijkromme af te lei den. Dat is overigens geen eenvoudig karwei, er komt een stukje ingewikkelde wiskunde aan te pas dat de fraaie naam Fourier-analyse" draagt. Als die analyse eenmaal is gebeurd en we dus in staat zijn een werkelijke getij kromme uiteen te rafelen in een vol doende aantal regelmatige golfbwegingen (en die zijn voor elke plaats weer anders) dan zijn we ook in staat het getij te voorspellen. In de huidi ge praktijk wordt zo'n voorspelling uitge rekend door niet minder dan 94 verschillende slingerbewegingen bij el kaar op te tellen. Computerwerk dus. En klopt het dan? Dat gaan we even con troleren. DE PRAKTIJK In figuur 2 is de waterstand te Oude- schild weergegeven voor de periode van IK1EIL 27 t/m 30 maart jongstleden. De getrok ken lijn is de waterstand zoals die, voor Oudeschild, werd voorspeld door de computer van de Dienst Getijdewateren van Rijkswaterstaat in Den Haag. De gestippelde lijn is de werkelijke wa terstand zoals die werd geregistreerd door het peilstation in de haven van Ou deschild. Dit soort plaatjes kan op elk moment van de dag worden opgevraagd en verschijnt dan, in kleur, op het beeld scherm van de computer in het haven kantoor te Oudeschild of in het kantoor van Rijkswaterstaat in Den Burg, die rechtstreeks met de hoofdcomputer in Den Haag zijn verbonden. Figuur 2 is een gedeeltelijke copie van het plaatje dat op 30 maart te 14.00 uur werd opge vraagd (met dank aan dhr Bakker van RWS voor de computerprint). We zien nu dat de voorspelde tijdstippen van hoog- en laag water netjes kloppen met de praktijk. Voor de hoogte van de waterstand ligt het wat minder fraai. De afwijkingen zijn een gevolg van de sterk te en de richting van de wind. Op 28 maart stond er een frisse bries uit het Westen en op 29 maart stond er vanaf de middag een stevige Zuidooster. Kijkt U zelf maar naar het resultaat. Ik kan er niet onder uit U er nog op te wijzen dat de twee voorspelde hoogwa terstanden voor één dag steeds verschil lend zijn. Men noemt dat verschijnsel de De (serieuze) tentoonstelling werd ge opend door de ambassadeur van Chili, de heer J. Tapia. Tijdens de plechtigheid werd melding gemaakt van een geluk wens die per fax was binnengekomen van Paaseiland, waar momenteel Niek Welboren verblijft. Welboren (wiens be richt de datum 1 april droeg) had een onthullende mededeling. Hij had ont dekt dat het beeld dat destijds bij Zand voort aanspoelde, inderdaad is verdwenen van Paaseiland. Het spoelde weg door een vloedgolf in 1960. Een zeer oude inwoner, de legendarische Heke-Ma-Kau had hem verteld dat hij hetbeeld heeft zien wegdrijven... Op Paaseiland heerst grote opluchting nu met weet dat het vermiste beeld al die tijd veilig en onbeschadigd in Holland heeft gestaan! dagelijkse ongelijkheid. De verklaring daarvan houdt U tegoed tot de volgende aflevering. We zullen dan ook nog wat andere merkwaardige getijverschijnselen aan de orde stellen. RADIO TEXEL FM 106.1 Programma's van Radio Texel wor- 1 gelijktijdig op de kabel (106.1) uitge vonden en ze worden een dag later pssen 11.00 en 13.00 uur op de kabel (op 100.2 FM). Dinsdag tot en "et vrijdag worden de programma's van 'e vorige avond nogmaals uitgezonden. Mandag de programma's Vlaswiek en Natuurwijzer. VRIIDAG Elck wat wils. Lichtboei verzoekplaten- programma voor de zieke en bejaarde luisteraars, m.m.v. Wim en Corrie Witte, Rensje Halsema. Techniek: Hannie van der Vis. Tel. 12199 voor verzoekjes. Tot achten. Muziekspecial door Magreet van Heerwaarden, Hannie van der Vis, Rensje Halsema en Gea Vlas. Friday Night Fever! Muziek en verkiezing van de Texel Tip, de ToplO van de dansbare 21, de hamerplaat en de zwansplaat door Niels van Heer- B-fti barden. 22110 u. Einde. 1930 ZATERDAG 8.00 u. Typisch Texel. Texel-agenda en muziek door Bert Heitink. 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven. Vacaturebank met de rubrieken handel, horeca, verzorging, bouw, installatie techniek, landbouw en overig. Muziek. Door Martin de Wit. 12.00 u Goedemiddag Texel. Dier van de week. Weetje van de week en felicita ties door lohan Reuvers en Dirk Jan Kooiman. Luisteraars kunnen om 12.00 uur bellen naar Radio Texel (12199) om te melden wie vandaag jarig is. De jari ge wordt gebeld en komt in de uit zending. 14,00 u. Onzin op zaterdag. Satirisch programma m.m.v. Bob en Buitenzorg. Presentatie en techniek Clarck de Boer. 16.00 u. Wat. muziek. Wild, Aantrekkelijk en Trendy door Frank en Joost. 17.00 u. Terug in de tijd. Muziek uit de jaren '50, '60, '70 en '80. Presentatie en techniek Theo Bakker. Met een special over Shaking Stevens. 18.00 u. De dansbare 21. Muziek en popjournaal m.m.v. Maurits Witte, Remko Veeger, Alfons Witte. 20.00 u. The Musiccube. Muziek door Peter van der Struis en Jeroen Wijdogen. 22.00 u. Einde. ZONDAG 9.00 u. Klassiek op zondag. Klassieke muziek m.m.v. Roelie Bakker. Martin de Weijer. Ane Blom. Presentatie deze week Marlon de Weijer. 930 u Kerkdienst vanuit de Baptisten kerk. Techniek: Wim van Leersum en Math van Beek 11.00 u. Vlaswiek. Muziek en poëzie, presentatie en techniek Wil Beers en Wim van Leersum. 12.00 u. Natuurwijzer. Informatief natuur programma. Presentatie Mark Fonds en Martin van der Wal, techniek: Max Kok. Onderwerp deze week: ...Padden, kik kers en salamanders" Verder actueel Texels natuurnieuws door Sietske Dijk- 13.00 u. Ballroom en Latin. Dansmuziek met uitleg door Max en Tineke Kok. 14.00 u. Een praatje voor een plaatje Deze week een telefonisch interview met de directeur van de Skuul, en aan dacht voor ,,Oud worden op Texel" m.m.v. Nicolette Vink. Gast van de week de heer jaap Hoogenbosch van de Modelspoorclub. Presentatie en techniek: Wim van Leersum. 16.00 u. Sport Lokaal. Sportverslagen en interviews vanuit manege Akenbuurt. Rechtstreeks verslag van de men wedstrijd om de Jaap de Graaf bokaal m.m.v. Lia en Marco van Leersum, Trea van Leeuwen, Gerrit Verhoeven. Tech niek: Piel Cornelisse; techniek op loka tie: Remco Veeger. 18.00 u. Time Traveling. Muziekreis door de tijd, van de jaren zestig tot en met de allernieuwste hits, door Herko van Heerwaarden. 19.00 u. Lokaal Kabaal, jeugdprogramma. Presen tatie en muziekredactie Anneke Witte en Karen Terpstra. Raad- en belspel met muziekfragmenten en prijzen door Lon- neke Veenema. De cassette-single toplO door Annemarie Witte. Techniek: Herko van Heerwaarden en Martin de Wit. 20.00 u. Dubbel Bert. Muziek met een praatje door Bert van der Wal. 22.00 u. Einde. MAANDAG 18.00 u. Symphonica. Klassieke verzoekplaten m.m.v. Marene van Beek, Wies van Beek. Techniek: Daan Koopman. Rondom de boerderij is met zomerstop! Nieuwe medewerkers kunnen zich op geven bij Jan Keesom (15640) Piet Blom (19263) of Renske van de Tempel (17263). 19.00 u Einde. DINSDAG 18.00 u. Bonte dinsdagavond. Lichtboei verzoekplatenprogramma voor de zieke en de oudere luisteraar. M.m.v. Marga Eelman, Gré Vlas, Mary Vos. Techniek: Magreet van Heerwaarden. 19.00 u. Einde. WOENSDAG 18.00 u. Eigenwijs. Geestelijk kinderprogramma deze week verzorgd door Kathie Kok. Onderwerp: „Het leven vinden". 18.30 u. Onder de toren. Geestelijke verzoek platen en bijdragen van de verschillen de Texelse pastores. Gast deze week dhr. J. ter Haar. M.m.v. Roelie Bakker, Coby Schotanus, Fia de Ligt, Lia van Leersum en Nicolet te Vink. 19.45 u. Gelezen verhalen. Door Aliette Fonds. Techniek op woensdagavond Wim van Leersum. 20.00 u. Einde. DONDERDAG 18.00 u. Country Time. Countrymuziek door Trea van Leeuwen. Techniek: Math van Beek. Minispecial deze week: Billy Jo Spears. Zij mocht na jaren hard werken voor haar platenmaatschappij met een door haarzelf gecompneerd liedje op de markt: Blanket on the ground. Dit num mer betekende haar doorbraak in Ame rika en Europa en stond in Nederland geruime tijd in de Top 10. 19.00 u. 't Allegaartje. Presentatie: Tineke Kok. Techniek: Max Kok. Texels actualiteiten programma. Deze week het al eerder aangekondigde interview met Mieke Le- gierse, buschauffeur. Overige onderwer pen worden bekend gemaakt via de Kabelkrant. 20.00 u. Einde. Voor en na de uitzendingen Radio 10 Gold. DONATEUR WORDEN? BEL 12199 of 13340!!! Deze week in Cinema Texel één film. Maar die film mag er dan ook wezen: „Hook" van de meer dan beroemde Steven Spielberg. De film is eigenlijk een vervolg op het be kende verhaal „Peter Pan". Iedereen kent de figuren uit het verhaal van het jongetje dat niet oud wilde wor den. Dit schone voornemen heeft hij echter niet kunnen volhouden. In Spielbergs film zijn alle bekende fi guren flink wat jaren ouder gewor den, al zitten ze elkaar nog steeds flink in de haren. Niet alleen het verhaal en de regie, maar ook de namen van de spelers (Dustin Hoffman, Robin Williams, Julia Roberts en Bob Hoskins), ma ken „Hook" meer dan de moeite waard. Tot en met donderdag: „Hook". Iedere dag om 14.00, 18.45 en 21.15 DUSTIN K0BIN JUUA HOFFMAN WILLIAMS IKIBKKTS HOSKINS ti'GEwiAiniHm TtwmeiaifjF utsa-a cm?*.* imu -ÏO»ÏKR"ÏÏS'* "■•'till./iNJ 'V. -seaMMtt-anï)i*3KH

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11