TtS Kooger postkantoor wordt Art-Gallery AOT: méér met „De dagtochten Lepelaar" Nieuw tenue voor Texel C2 I HELP HELPEN GIRO 6868 Palmpaasoptochten WEEKEND BEDRIJVIGHEID BEDRIJVIGHEID BEDRIJVIGHEID „Texel Creatief": niet alles Texels wat de klok slaat Zomerexpositie Galerie Tessel VRIJDAG 10 APRIL 1992 VI PAGIN; opening, 'uur, Dij der Arendü teui 21.00 O dijs natuur- Op de foto slaan Ewout Bakker. Hans Geus, Sipke de Vries. Eric Plaatsman. Rutger Zoetelief, Joost van Heer waarden Ivo Huizinga, Klaas Marten Raven, Jos Bokma. Mike de Bruyn. Danny Hoon. Ion Dubbelt. John Boeyen; Sjoerd Oosterhof, coach Jan Willem Boon en begeleider Jan Raven. (Foto Tessa de Graaff) HET NEDERLAnDSE RODE KRUIS DEK HAAG Een overzicht van Texelse producten die allemaal ter plaatse te koop zijn. Dat biedt de winkel „Texel Creatief" in de Binnenburg in Den Burg. Dit voormali ge AH-filiaal dat eigendom is van Frits Langeveld uit De Koog bood na het weg breken van enkele binnenmuren een show- en verkoopruimte van 160 m2. Dat is voldoende om de collectie be hoorlijk tot zijn recht te laten komen. Donatus, er is kaas van WezenSpyk en di verse soorten Texelse koek van de bakke rijen Dros en Timmer. Texelse dranken zijn er ook te koop, echter alleen voor zover die minder dan 15% alcohol bevat ten (waaronder Boerenjongens en wij nen), want de winkel voldoet niet aan de wettelijke eisen van een echte slijterij. Sterke dranken zoals Juttertje worden - iloc wel getoond, zodat de geïntere> - 5r evengoed een indruk dit gebied voorhanden is. Verder drijft Ilse in hetzelfde pand kledingzaakje, profiterend van opleiding aan de Modevakschool e uur Textielschool. Het assortiment omva' w der meer t-shirts (desgewenst met druk), broeken, hemden en blouses - aa!( hebban niet zoveel met Texel te maar zijn gewenst om de kans op mercieel succes van de winkel zo?' mogelijk te maken. Zondag a.s wordt ook in Den Burg weer een Palmpasenoptocht gehouden. Tradi tioneel (al bijna dertig jaar) wordt het evenement georganiseerd door de buurtvereniging Schoonoordsingel- Kogerstraat-Witte Kruislaan, maar is be doeld voor alle kinderen in Den Burg. De kosten komen voor rekening van de Ondernemersvereniging Den Burg, die ook zorgt voor een surprise voor elke deelnemer die serieus meedoet. Bij het begin worden lootjes verstrekt, die na af loop voor de surprise kunnen worden in geruild. Gestart wordt om 13.00 uur precies, vanaf het parkeerterrein aan de Emmalaan (tegenover de bejaardenwo ningen) en het Kon. Texels Fanfare ver leent muzikale medewerking. Binnen drie kwartier moet de optocht achter de rug zijn, want onmiddelijk daarna moet het fanfare ergens anders heen. Er wordt op gewezen dat de optocht is bedoeld voor jonge kinderen. De allerjongsten mogen eventueel in een wandel-, bolder- of kinderwagen zitten als ze anders het tempo niet bijhouden. Fietsen zijn in de optocht NIET gewenst. OUDESCHILD Zondag houdt de Stichting Gemeen schap Oudeschild weer de jaarlijkse palmpaasoptocht. Ook deze keer weer voorgegaan door het Koninklijk Texels Fanfare. De start is op het schoolplein van „De Bruinvis", aanvang 14.45 uur. De route is als volgt: Houtmanstraat, langs de bejaar denwoningen, Barendszstraat, De Ruy- terstraat, Kerkesteeg, Trompstraat, Loodssingel en terug naar de school. De deelnemende kinderen wacht na de op tocht nog een leuke verrassing. DE KOOG In De Koog verzorgt de dorpscommissie samen met de Lubertischool de palm paasoptocht. Deze start om 10.45 uur bij de school en wordt vooraf gegaan door de SOS-band. Kinderen van de groepen 1 t/m 3 doen mee. Zij maken op school een stok. Door Marija Westerlaken Het voormalige postkantoor in De Koog is vorig jaar aangekocht door hotelier Harry Wuis. Hiermee slaat hij twee vlie gen in een klap: zijn wens om het karak teristieke monumentale pand voor Texel te behouden, en de kunstzinnige invul ling ervan, die definitief een upgrading voor De Koog betekent. Zondag opent de nieuwste Texelse kunst- lokatie „het Posthuys" haar deuren. Het degelijke pand uit de jaren dertig leent zich uitstekend voor deze nieuwe func tie. Aan het exterieur is niets veranderd, het interieur evenwel is drastisch ver bouwd. De originele ruimte is niet zo zeer groot als wel erg hoog, iets waar ar- chitektenbureau Jan Visser dankbaar ge bruik van - heeft gemaakt. Het oude postkantoor is opgedeeld in vier niveau's door ongeveer in het midden van de ruimte een halve ovaalvormige kelder te graven, La Cave. Boven de Parterre is een zelfde ovaalvormige Entresole, als een soort balkon. Ook de grote zolder met de vele schuine balken kan geheel wor den benut. Visser en aannemer Duin hebben de sfeer van het monument in tact gelaten. Er is een keuken gebouwd waar vroeger de kluis van het postkan toor was. Dit is nog te zien aan de vijftig centimeter dikke muren. Ook de grote deur is origineel. De verschillende ni veau's worden verbonden door mint- groene, bijna aqua, pilaren en trappen. Het oude gebouw is bestemd tegen deze moderne ingrepen, alsof de indeling al tijd al zo is geweest. Door de grote ra men, deels dichtgetimmerd om meer expositieruimte te creëren, stroomt het licht ongehinderd naar binnen waar het wordt weerkaatst door het wit en harde groen. Een perfecte balans tussen oud en nieuw. UITDAGING Tinie Visser van Galerie Tessel en haar as sistent Arend Nijkamp zijn verantwoor delijk voor de selectie van het werk dat in De Koog zal worden getoond. Nij kamp (tevens maker van het Posthuys- logo) zal de galerie gedurende twintig uur per week beheren. Om de twee maanden zal er een expositie te zien zijn, doorgaans van twee of drie kunste- Door Marija Westerlaken Galerie Tessel is gestart met de zomer- expostities. De eerste van een serie van zes tentoonstellingen is kortgeleden geopend. Maya Wildevuur behoeft voor kenners nauwelijks verdere introductie. Ze expo seert een serie schilderijen in acrylverf: uitbundige en kleurrijke bloemenvelden. Zij zal tevens bij de opening van Art- Gallery Het Posthuys exposeren met het zelfde bloementhema, maar dan in mega-art, op een doek van twee bij drie meter. De Japanner Koji Kono is voor de tweede keer in Galerie Tessel. In deze herhalings-expositie is echter wel veel nieuw werk te vinden. Binnen de sculp turen van rijstpapier zijn er nieuwe vor men aan zijn fantasie ontsproten. Hij maakt fragiele, tengere poppen die tot in detail perfect zijn uitgewerkt. Het werk van Kono, die al tien jaar in Amsterdam woont maar Japanner is in hart en nieren, straalt de behoefte uit om het dagelijks leven mooier te maken, een intens ver langen naar harmonie. Het is zichtbaar in het tengere, bijna breekbare van de poppen die tevens monumentaal en sterk zijn in hun houding zoals ze wijdbeens en gekaplaarsd staan. Een vissekop op het hoofd en een harp in de handen; kracht en breekbaarheid verenigd in zucht naar harmonie. Keramiste Corine de Groot en edelsmid Lideke Middel tonen zowel individueel als gecombineerd werk. Lideke Middel gebruikt voor haar sieraden goud en zil ver, maar werkt daarnaast veel met min der voorde hand liggende materialen als Door Frans Hopman Texel in vogelvlucht verkennen. Een slo gan die past bij de dagtochten met een AOT-bus die een toepasselijke naam heeft: „De Lepelaar". Na de succesvolle proef van vorig seizoen komt de Auto bus Onderneming Texel nu voor de dag met een uitgebreid aanbod van rondrit ten. Dinsdag werd hiervan alvast een voorproefje gegeven. „AOT Travel", zoals de Texelse excursie- poot heet, heeft komende zomer niet al leen een bustour langs de mooiste plekjes van het eiland, maar heeft nog drie aanbiedingen. Nieuw zijn de agrari sche rondrit, de dagtocht langs flora en fauna van Texel en het rondje Noordhol land. Alvorens tot deze samenstelling te komen, heeft de NZH moederonderne ming van de AOT, uitvoerig marktonder zoek verricht. Coördinator dagtochten Gerda de Jong bezocht circa vijftig toe ristische bedrijven op het eiland om te peilen waarnaar de belangstelling van de vakantiegangers uitgaat. Dat leidde uit eindelijk tot het nieuwe pakket van vier dagtochten. De plannen werden verder ontwikkeld in nauwe samenwerking met de AOT, in het bijzonder de chauffeurs Aad Zegers, Arie Blom en Piet Kikkert, die een jaar of vijftien geleden al erva ring met bus-excursies opdeden. ONDERNEMEND Opmerkelijk is het rondje Noordhol land. Volgens NZH-districtschef M.P. Boersma: „Het blijkt dat de vakantiegan gers dingen willen ondernemen, zelfs al is dat buiten Texel. De WV bevestigde deze visie." De rondrit langs flora en fau na wordt verzorgd in samenwerking met EcoMare. Deze tour kan alleen worden bijgewoond door groepen van twintig of meer personen. Een bioloog van EcoMa re fungeert de hele dag als gids. Na een bezoek aan de zeehondjes worden de deelnemers langs vrijwel alle natuurge bieden geleid. Na afloop wordt iedereen met de bus op de vakantiebestemming teruggebracht. De agrarische rondrit speelt in op de toe risten die graag meer achtergrond informatie willen hebben over hun vakantie-eiland. Ze krijgen onderweg voldoende gelegenheid diverse „eilande lijke luchtjes" op te snuiven. Dinsdag konden genodigden en medewerkers een verkorte versie van deze rondrit mee maken. De bus bracht hen bij het land bouwbedrijf (pootaardappelen en stierenmesterij) van de gebroeders Cor en Dirk de Lugt in Eierland, het Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal en kaas boerderij Wezenspyk van Anton Witte aan de Hoornderweg. Stuk voor stuk boeiende bezoekjes, die ook voor menig Texelaar interessante informatie opleve ren. RESERVEREN Begin- en eindpunt van de rondrit was vakantiecentrum De Krim. Na afloop kreeg het hele gezelschap een diner in het camping-restaurant aangeboden. „Onze belangen bleken prima in elkaar te passen. De Krim had behoefte aan ex cursies en de AOT wilde graag een afzet punt", aldus Boersma. Voortaan kunnen op De Krim kaarten voor de bustochten worden gereserveerd, evenals in de VW- kantoren in Den Burg en De Koog. Passa giers kunnen op drie plaatsen opstappen: op busstation de Elemert, bij de VVV De Koog en bij De Krim. De algemene rondrit is op donderdag en (behalve in juli en augustus) ook op zon dag. Aan deze tour kan komende week voor het eerst worden deelgenomen. Af gelopen jaar scoorde de AOT met deze rondrit het zeer behoorlijke gemiddelde van 35 gasten. Het rondje Noordholland staat iedere dinsdag op het programma. Voor f49,- inclusief boot gaat de tocht via Wieringen en de molens van Groot schermer naar de Zaanse Schans, waar men twee uur kan ronddwalen. De agra rische rondrit is elke vrijdag en de flo ra/fauna-tocht na aanmelding bij de AOT. PRIJSVRAAG De prijswinnaars bij de blinkende AOT-bus „De Lepelaar" V.l.n.r. J.A. Brinks en mevr. S. Verstegen Met de bus wordt komende zome verredén. dhr. J. Verstegen, mevr. A. Brinks, dhr. een groot aantal toeristische rondritten (Foto Frans Hopman) Tegelijk is ook de toerbus in een nieuw jasje gestoken. Het overwegend grijs heeft plaats gemaakt voor de bekende geel-wit-rode NZH-tinten. Bovendien is het 52 zitplaatsen tellende voertuig voor zien van een naam: „De Lepelaar". Twee deelnemers aan de prijsvraag voor het verzinnen van de naam kwamen met de ze suggestie. De familie J. Verstegen (Em malaan, Den Burg) en de familie J.A. Brinks (Buysstraat, De Cocksdorp) kre gen allebei de hoofdprijs, een weekend Parijs voor twee personen. Voor de heer Brinks was het niet voor het eerst dat hij succes oogstte met een door hem be dachte naam. Hij was ook de bedenker van het Eierlandsche Huis en restaurant De Turkse Tortel (op Euroase-park De Turkse Tent). Het nog jeugdige C2 juniorenelftal van s.v. Texel is door bouwbedrijf Van Heer waarden in het nieuw gestoken. Op de bekende Texel-shirts is de naam van de sponsor gedrukt en er zijn fraaie trai ningspakken met rugtekst. Het elftal bestaat praktisch geheel uit D pupillen. In Den Helder werd meege- daan aan de pupillencompetitie. Er wer den goede resultaten behaald, zoals overwinningen op HRC D1 en HRSC Dl. Omdat na de herindeling deze competi tie minder aantrekkelijk werd, besloot de jeugdcommissie van de vereniging het team op te geven voor de C juniorenklas se. Ook daarin weert het jonge team zich goed. Een sponsor was het enige dat noga het elftal ontbrak. Nico van Heem; den bracht uitkomst, in samenwerk met hoofdsponsor Mantje. De ee wedstrijd in het nieuwe tenue einde zaterdag meteen in een klinkendew. winning. Als de resultaten goed blijven, zal gend seizoen worden geprobeerd een trapje hoger te gaan. Behalve petitiewedstrijden worden ook fenwedstrijden gespeeld. De volgende is zondag, als van Texel 1. De tegenstander is De D 1. naars. Uitgangspunt is het presente van spraakmakende, opmerkelijkekur Nu Visser en Nijkamp de ruimte enr passende ambiance hebben, vindt en een upgrading plaats van het niveau, Posthuys moet een galerie worden met kop en schouders boven het over eilandelijke aanbod uitsteekt. De is groot genoeg voor twee brede expt ties van grote stukken, in de kelder plek voor kleiner werk en de voor onder andere beelden. Ook het duo Visser en Nijkamp niet voor mega-art. Tijdens de zal worden verricht door Schipper, wordt een doek van drie meter getoond. Achter het ligt een mooie wilde tuin waar in mer een serie beelden zal worden plaatst en waar het wellicht aangenai l>° vertoeven zal zijn op gietijzeren Fra- Inn" stoeltjes, in stijl. De openingsexpoistie, die loopt april tot 7 juni bevat werk van nommeerde kunstenaressen en ^aii plaatselijk talent: Maya Wildevuur, Kortbeek en de Texelaar Henk Op woensdag 15 april houdt het Pt Btle huys open huis van 15.00 tot leisteen, hout en edelmetaal, wat in wor legd in bijvoorbeeld zilver zeer bi|z dere en warme sieraden oplevert. De origine Franse keramiste Corine Groot streeft naar dungedraaide voudige vormen van porcelein en goedklei. Samen hebben ze andere theesets gemaakt in blauw ze, waarvan de perfect gevormde kopjes handgedraaid zijn met theepotdeksel ingelegde stukken ko; M er messing. |JS Marianne Hensel maakt vormen in miek waarbij zij uitgaat van de zich laat inspireren door het van bijvoorbeeld de horizon. Hieruito staat een soort grafiek in keramiek, expositie heeft zij vaasvormen, pla zen met rafelige randen in natuurlij ?n kleuren en groen/gele vogelvom zacht, rond en monumentaal van voiï De expositie loopt tot 2 mei, De winkel, die op 2 april zijn deuren opende, is een initiatief van Dick Graaf van de Texelse Wol Onderneming. Doch ter Ilse (22) zwaait er de scepter, gehol pen door vriendin Ina Koolhof en zo nodig ook door haar moeder. In de win kel wordt het complete productenpakket van de „Texeler" dekbeddenfabriek ge toond, dus het hele assortiment dekbed den, matrassen, kussens, onderdekens, etc. Een videofilm vertelt iets over de her komst en productie van deze artikelen. Verder zijn in de winkel de zuivelpro ducten te zien en te koop van de biolo gisch dynamische boerderij Sint Een hoek van de Texel Creatief-winkel in de Binnenburg.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 12