Molen van Het Noorden bijna weer maalvaardig INGRIJPEND HERSTELWERK MET TON SUBSIDIE Ondernemer overhoop met gemeente over bouwgrond Gul gegeven voor Kinderbescherming Dronken caféverlaters met elkaar op de vuist Doorgereden na aanrijding Afdansen in Heemskerk Autoinbraken bij Hoornderslag VRIJDAG 10 APRIL 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 •I Behalve dat in het brakke water di verse planten en dieren gedijen, vin den ook de stekelbaarsjes hier vanuit de Waddenzee hun weg. Deze visjes zijn een voorname voedselbron voor de lepelaar. Appeltjesbloesem De vrijwillige molenaars steken zelf ook de handen uit de mouwen. De woning onderin de molen krijgt een schilderbeurt. Het groen maakt plaats voor het originele „appeltjesbloesem- rood". Afhankelijk van de restauratie kosten moet er ook nog een nieuwe vloer in. Verder komt er een nieuw hek om de molen. Het schilderwerk valt onder de noemer „onderhoud". Dit wordt deels bekostigd uit entree gelden. Keijzer: „Een gulden per per soon is niet veel, maar de belangstelling van passanten is dus danig, dat het bijelkaar toch een leuk potje is." Hans Boom en Jan Peter van Heerwaarden bezig met het losbikken van de roestige pomp- schroeven. In de nauwe pompkamers onder de molen is nauwelijks werkruimte, maar de missie slaagt. IFoto's Frans Hopman) om deze werkzaamheden mogelijk te maken, de molenkolk leeggepompt. Dankzij deze tijdelijke drooglegging kon tevens een muurtje in de oude sluis bij de Waddenzeedijk worden gemetseld. Anders zou het water in de ringvaart te zoet worden. Er heerst daar een brak-watermilieu, dat in stand wordt gehouden door de in laat van zeewater bij De Krassekeet. 'n Centimeters dikke laag roest bedekt de schroefpompen onder ie molen van polder Het Noorden. Voorzichtig wordt een stukje js gebikt. Opluchting: de gietijzeren constructie blijkt nog be- loorlijk gaaf. En dat betekent dat tenminste één van de drie mpkamers nog bruikbaar is, waarmee de grootste wens van de molenaars, de gebroeders André en Willem Keijzer, in vervulling an gaan. Zij hopen dat de molen weer echt kan pompen. Omdat uitsluizen naar de Waddenzee onmogelijk is na de aanleg van de leltadijk, zal het water worden rondgepompt. Momenteel wordt gewerkt aan de aanleg van een „rondmaalcircuit", waarbij Ie molen zoveel mogelijk in originele staat wordt teruggebracht. „rondmaalcircuit" is eenvoudig opzet. De molen pompt het aan gevoerde polderwater als vanouds op Jit het kanaal. Dat water wordt ge el in de molenkolk („boezem") de voorzijde (gezien vanaf de ijk). In plaats dat het overtollige wa- i via een dijksluis naar de Wadden- ie wordt afgevoerd (zoals vroeger). Dopt het via een ander sluisje weer ig naar het polderkanaal. Dat sje bevindt zich onder het in het oormalige hulpgemaal, in het ge- louwtje naast de molen. Met gemak lolenaar Willem Keijzer verwacht dat Ie molen het rondmaalcircuit met ge- eek in beweging kan houden. „Ik lenk dat de molen méér water op- empt dan het sluisje onder het ge- laalgebouw kan verwerken. Zelfs al ebeurt dat met slechts één pomp. achtereen doormalen kan niet, het water dan tot de rand van e boezem komt te staan", meent eijzer. lij denkt echter dat het niet zo ver il komen, omdat de broers nooit nger dan zes uur draaien. „Het blijft slotte hobby-werk." Ook als het fêzemwater hoog staat, kunnen de fen blijven draaien. Het is name- mogelijk de pomp te ontkoppelen. De mannen van Vermeulen brengen nu de achterwaterloop in de oude staat terug. Dat wil zeggen: zonder vijzelkom, want de vijzel keert niet terug. De schroefpompen onder mo len hebben namelijk monumentale waarde. In heel Nederland zijn nog slechts twee andere molens met een dergelijk systeem. „Je kunt dus wel stellen dat dit type molen zeldzaam is in de wereld", zegt Willem Keijzer. De molen van Het Noorden is de grootste van de drie. Pompkamers Voor- en achterwaterloop worden ge scheiden door een dubbelwandig schot. Daarin bevinden zich de pompkamers. De schroefpompen stu wen het water dat via de achterwa terloop uit de polder wordt aangevoerd, omhoog. Het water blijft in de kamer omdat een terugslagklep („wachtdeur" in molenaars-termen) de weg terug blokkeert. Op een ge geven moment heeft het water in de pompkamer het hogere peil van het boezemwater bereikt en kan het door de voorwaterloop in de boezem stro men. Het hoogteverschil kan maxi maal twee tot drie meter bedragen. Het ziet er naar uit dat tenminste één pompkamer (met daarin een schroefpomp) weer in ere kan wor den hersteld. Hans Boom en Jan Pe ter van Heerwaarden van Booms dok- en scheepsreparatiebedrijf toon den zich bij een recente inspectie niet ontevreden over twee pompka mers. Als de reparatiekosten van de linker kamer binnen het redelijke blij ven, schiet wellicht nog geld over voor herstel van de middelste. De bouwvallige rechter pompkamer zal definitief worden dichtgemetseld. Authentiek Inmiddels zijn de bouwvakkers bezig met het uitbikken en opnieuw opmet selen van beide waterlopen. Ze ma ken daarbij zoveel mogelijk gebruik van originele materialen, zodat de achtkante buitenkruier (zoals dit type molen heet) zijn oorspronkelijke aan blik terugkrijgt. De gerestaureerde waterlopen worden afgewerkt met bruggetjes en een kroosrek, dat moet voorkomen dat rommel in de pomp kamers belandt. Eén van de twee sluizen onder het gemaalgebouwtje naast de molen wordt op dezelfde wijze aangepast. Zoals onlangs op een foto in de Texelse Courant was te zien, werd De firma Selecta, eigendom van het echtpaar Eickhoff uit De Koog, heeft een rechtszaak tegen de gemeente aangespannen over een stuk bouw grond aan de Nikadel. Het bedrijf had een optie op het perceel, maar vindt dat de gemeente zich niet aan de afgesproken vierkante meterprijs heeft gehouden, zodat het project te duur uitvalt. Eickhoff eist daarom schadevergoeding. „Alle kosten die ik heb gemaakt zijn voor niets zijn geweest." Selecta nam, net als een aantal an dere Texelse ondernemers, vijf jaar geleden een optie op een terrein ter grootte van ca. 1000 vierkante me ter, tegen een prijs van f125,- per m2. De exploitanten van pannekoek- huis De Pollepel zagen in het gras veld aan de Nikadel een ideale lokatie voor een squashbaan annex sauna. Nadat ze de plannen hadden ontwik keld, wees een marktonderzoek uit dat voor een dergelijke voorziening op dat moment onvoldoende animo was in de badplaats. Als alternatief ontwierp architect Louis Uriot een winkelcomplex ter grootte van 600 vierkante meter, met op de tweede verdieping appartementen en dienst woningen. Bij de kostenberekening ging men uit van dezelfde grondprijs, plus een rentevergoeding van maxi maal twintig procent. Eickhoff: „Zo wel de gemeente als de dorpscommissie zag geen bezwaar in het kleinschalige plan. Toen ik de De opbrengst van de collecte voor de Kinderbescherming, die in de week van 29 maart tot 4 april op Texel werd gehouden, bedraagt f7.612,-. Een recordbedrag, dat f650,- hoger is dan de topscore van vorig jaar. De opbrengst kwam tot stand met de medewerking van liefst honderd col lectanten die het hele eiland bestre ken. „Geen halve meter straat hebben we overgeslagen", aldus een trotse organisatrice mevrouw Stoep- ker. Het geld komt ten goede aan Nederlandse kindertehuizen, onder meer om de kinderen iets extra's te kunnen bieden. grond echter van de gemeente wilde kopen, was de prijs per vierkante me ter ineens verhoogd tot f350,-. Dat is bijna driemaal zo veel als de ge meente mij in het vooruitzicht had gesteld. Daardoor viel het project veel duurder uit en was het voor mij niet langer rendabel." Advocaat Ook aan gemeentezijde stonden de ontwikkelingen niet stil. De inrichting van 't Stappeland was inmiddels drastisch gewijzigd, toen bleek dat Jarino destijds was overeengkomen niet 144 recreatie-appartementen, maar 144 bungalows te bouwen. „Over de grondprijs voor Selecta viel echter" niet met de gemeente te on derhandelen." Dat schoot de Eick- hoffs in het verkeerde keelgat. Selecta nam een advocaat in de arm, die meent dat zijn cliënt voor scha deloosstelling in aanmerking komt. Getuigen in de zaak zijn inmiddels gehoord. Volgens de advocaat Mr. L.Ph.J. baron van Utenhove stelt de gemeente in haar verweer dat de aanvankelijk genoemde prijs veel te Een ruzie tussen twee Texelaars die te diep in het glaasje hadden geke ken is dinsdagavond in Den Burg on taard in een vechtpartij. Een 35-jarige Oudeschilder werd daarbij behoorlijk toegetakeld. De twee hadden elkaar in een café ontmoet, waarbij het aangeschoten duo ruzie kreeg. Tegenover agenten verklaarde het slachtoffer, die de poli tie te hulp had geroepen, dat hij door een 40-jarige Cocksdorper naar bui ten was gesleurd. In de Kantoorstraat gaf de amokmaker hem ervan langs. De vechtersbaas bezorgde hem daar bij enkele hoofdwondjes en bulten en vernielde bovendien de bril van het slachtoffer. De gedupeerde miste te vens zijn horloge. De kleding van bei de betrokkenen raakte besmeurd met bloedvlekken. Nadat de politie de amokmakers ter ontnuchtering naar huis had gebracht, besloot het twee tal de zaak onderling te regelen. laag is geweest, maar is gehanteerd omdat men aan Selecta een voor trekkersrol toekende, hetgeen het be drijf had moeten begrijpen. Omdat Selecta het later niet heeft aange durfd met de bouw te beginnen, ver speelde zij het recht op een coulante prijs, aldus de gemeente. De raadsman verwacht dat eind van dit jaar de rechter uitspraak zal doen. De gemeente wil, zolang de procedu re loopt, geen enkele mededeling doen over deze affaire. Een automobilist die dinsdagmiddag bij De Waal een aanrijding veroor zaakte, is na het ongeval doorgere den, zonder zijn identiteit bekend te maken. De chauffeur reed over de Bomen- diek, richting Den Burg. Hij verzuimde echter voorrang te verlenen aan een 33-jarige fietser, die hem naderde op de Oosterenderweg. Zowel de auto als de fiets liepen daarbij schade op. Hoewel de veroorzaker na de aanrij ding doorreed, is zijn kenteken be kend, zodat de politie proces verbaal tegen hem z^al opmaken. In een dansscfiool te Heemskerk zul len 51 Texelse dansparen zaterdag af dansen. De hele winter is geoefend onder leiding van Corry, Maaike en Dick Raateland. Op zaterdag 25 april vindt tijdens een feestelijke soiree de uitreiking van de certificaten plaats. Na een wandeling ontdekte een Duit se toerist dat een raampje van zijn bij het Hoornderslag geparkeerde auto was ingeslagen. Uit de auto werd een rugzak met fotospullen, een da mestas met f275,-, een Nikon foto toestel, een nylontas met f170,-, betaalpas, paspoort en sleutels ont vreemd. De diefstal had maandag middag plaats. Uit een andere auto op de parkeerplaats werden diezelfde middag een portofoon en portefeuille weggenomen. Herstelwerk oor de aanleg van dit circuit is nog- I wat herstelwerk nodig. De uit 878 daterende molen maalde pre- Ies dertig jaar geleden voor het atst. Het gemaal ernaast werd bui- in werking gesteld na de bouw van 'maal De Krassekeet, tijdens de ^verzwaring halverwege de jaren Ventig. De Krassekeet zorgt sinds- |en voor de bemaling van de polders et Moorden en Waalenburg. Polder Bfland, die voordien ook loosde op sluis bij de molen, heeft een eigen :rnaal bij De Cocksdorp. a zoveel jaren stilstand is het dus jjjn wonder dat het pompmecha- e* en de waterlopen in slechte a°' verkeren. Voor- en achterwater- ®P (de sluis-achtige doorgang onder J molen) waren bovendien in de der jaren volledig dichtgeslibt. rdat de medewerkers van aanne- '"gsbedrijf Elco Vermeulen uit osterend aan de restauratie konden Qinnen, moesten zij grote hoeveel- en slib, oud riet en rommel ver- eren- Vooral aan de polderzijde "mterwaterloop) was het wat dat etreft erg. Schroefpompen 'dewanden van de achterwater- K i-.te Z'en m0'en 00r~ n<eli|k door een vijzel werd 2edreven. De vorm van de vroe- P«om is nog herkenbaar. e molen in 1928 overschakelde c mefpompen werd de vijzel ver- leton 8n de '<0m vol9estort met Kijkje achter de molen. Op de achtergrond De Bol. Het voorste water is het kanaal van Het Noorden, dat uitmondt op de achterwaterloop onder de molen. Omdat de molen dertig jaar heeft stilgestaan, was deze doorgang volledig dichtgeslibt. Nu de molen weer gaat malen, komt ook méér subsidie beschikbaar. Het rijk geeft f5.000,- per jaar voor wer kende molens, een toename van f2.000,-. Bij deze restauratie, die ge beurt in opdracht van de eigenaar, de Vereniging De Hollandsche Molen, gaat het echter om veel hogere be dragen. Gemeente, provincie en rijk geven samen circa f100.000,- (inclu sief btw). Voor de restauratie aan de molen, een rijksmonument, kwam f60.000,- vrij. De gemeente legde f20.000,- bij voor de realisatie van het circuit, mede met het oog op de jongste functie van de molen: een at tractief punt in het Texelse land schap, waar steeds meer toeristen graag een kijkje komen nemen. F.H. Het gemaalgebouwtje naast de molen. Eronder zitten twee sluisjes, waarvan er één wordt her steld als onderdeel van het rondmaalcircuit.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7