WEEKEND i Ervaringen van een gevangene in '44-'45 PORT NATAL VICE VERSA Port Natal vice versa Gezondheidszorg in nieuwe blad Historische vereniging Nico Evers wint de biertapwedstrijden Foto herkend HORSZEL Voorbeeld Personeel begint dag met ontbijt TC3 PAASSPECIAL LEZERS.SCHRIIVEN Schapenboer PAAS VRIJDAG 10 APRIL 1992 PAGINA 9 r Door Gerard Timmerman Een goed pilsje smaakt naar meer. Horeca-vakmensen weten dat als geen ander en hebben daarom het biertappen t een kunst verheven. Dinsdag streden om de eer tijden de Nationale Bier tapwedstrijd in Hotel De Lindeboom, die het Centraal Brouwerij Kantoor dit jaar voor de veertigste maal organiseert. Zelfs geroutineerde biertappers hadden het niet gemakkelijk. Nu eens geen tijd om hangend tegen de bierkraan een praatje te maken met de klant, want dit maal stond de eer op het spel. Grote ke- zelfs de cracks, stonden met het zweet op het voorhoofd achter de tap, op de vingers gekeken door een kritische ju ry. „Beginners, die er onbevangen tegen over staan, gaat het soms nog beter af", lichtte biercoördinator Henk de Klark toe. Volgens De Klark, die voorronden in het hele land organiseert, valt de op komst dit jaar wat tegen. „Vooral De laat het wat afweten." Volgens hem komt dat doordat de Duitse paasvakantie al is begonnen, zodat er werk aan de winkel is. „Toch is het enthousiasme on der de Texelaars groot en is de sfeer Want behalve het educatieve aspect van de wedstrijden, biedt deze bijeenkomst de horeca de kans met el- van gedachten te wisselen." TRILLEND Om de objectiviteit te waarborgen be stond de jury niet uit Texelaars. De jury lette erop of de tappers de glazen zorg vuldig schoonspoelden en op de juiste wijze het bier tapten, zodat een gesloten schuimkraag ontstaat, waardoor het bier langer op smaak blijft. Verspilling van het De foto van de oudere heer die we vorige week publiceerden, is door verschillen de lezers herkend. Het blijkt Thijs Corne- lis Zijm te zijn, die leefde van 1879 tot 1947. Zijn laatste woonplaats was Hoorn (NH). kostbare vocht is uit den boze. Soms tril lend van de zenuwen serveerden de deelnemers het bier aan de jury, die de goudgele rakkers van onder tot boven in specteerden om ze vervolgens terzijde te schuiven. Want voor een goed oordeel is een glashelder hoofd nodig. De brouwe rijen achten de tijd echter nog niet rijp om op alcoholvrij bier over te stappen, hoewel dat toch snel aan populariteit wint. Het publiek bleek de lachende der de. De toeschouwers kregen de pilsjes uitgereikt van André Witte, die al voor de 31e keer de glazen tijdens de nationale biertapwedstrijden door de zaal sjouwt. Omdat hij vandaag zestig jaar wordt zet te de organisatie hem daarvoor in de bloemetjes. UITSLAGEN Totaal namen 10 individuele deelnemers en 23 teams het tegen elkaar op. Nico Evers streek bij de individuele deelne mers voor de vierde maal met de eer, met slechts drie punten minder achternage zeten door Ronald Kleinveld. Derde werd Robert Terwey. De winnaars bij de teams werden, net als vorig jaar Piet de Graaf en Frans Pietersen van Café de Kar- seboom. De winnaars nemen deel aan de grote landelijke finale, die in in janua ri tijdens de Horecava in de Rai wordt ge houden. Door Wop Rienks Anne Hacquebord, de Friese schrijver van „Port Natal vice versa", was een jongen van zeventien jaar toen hij samen met vier andere onder duikers door de Duitsers werd opgepakt. Oorzaak van de huiszoeking waren de wapendroppings die in de buurt van Dokkum hadden plaats gevonden en waarvoor de vader van Anne -overigens met reden- ver antwoordelijk werd geacht. De gevangenen werden afgevoerd naar Strafkamp Port Natal in Assen. Daar ontmoetten ze vele Texelaars. O jaAls provinciale en landelijke politici ons eiland bezoeken, staan zij altijd verbaasd over de creatieve oplossingen die de Texelse samenle ving telkens maar weer bedenkt; seggu zu en da's heel mooi van zu. Een bollenboer die ook koeien houdt (of andersom), de voortvaren de aanpak van de seizoenverbre ding, de rechtsdraaiende onbespoten kwark van Donatus en dan rept men nog niet eens over de leefbaarheid! We moeten zelfs goed begrijpen, dat Texel uniek is. Gede puteerde van Gelder roept, dat wij een voorbeeld voor de provincie moeten zijn. VVD-er Maarten tettert nota bene, dat regeltjes achter een bureau bedacht niet voor Tesselaars gelden. Nou moe! Waarom moest onze unieke waterleidingfabriek dan verdwijnen en onze eigen electrici- teitscentraleQat deden we toch zo goed. En zo leuk kleinschalig. Waar om moeten we steeds weer acties voeren om de kustverdediging veilig te stellenAls Texel een voorbeeld moet zijn, geef ons dan die kans die onze bijzondere positie eist. De pro vinciale bijdrage aan een sociaal, economisch structuuronderzoek (pffff...) kan een voorbeeldig voor zetje zijn Horszei Onder toeziend oog van de kritische jury schenkt Ronald Kleinveld zijn pilsjes tijdens de voorronde de Nationale Biertapwedstrijden. (Foto Gerard Timmermani Door het snelle oprukken van de Geal lieerde Legers in september 1944 was het voor de Duitsers noodzakelijk een verde digingslinie aan te leggen in Oost- Nederland. Voor deze „Westwallbau" werd de gehele mannelijke Nederlandse bevolking van 17 tot 50 jaar opgeroepen. De technische leiding berustte bij de Or ganisation TODT, het Arbeitsbereich der NSDAP was verantwoordelijk voor de le vering van arbeidskrachten. In Assen bevond zich een vrije colonne en een strafcolonne. De kampen kunnen niet worden vergeleken met een Duits concentratiekamp. Het ging er niet om de mensen door ondervoeding, martelin gen of zinloze zware arbeid tot wanhoop of dood te brengen. Het ging de Duitsers om het bereiken van een maximale ar beidsprestatie van de dwangarbeiders ten dienste van de stellingbouw. De in stelling van een strafcolonne was een middel om dit doel te bereiken. De 10.000 dwangarbeiders werden bij voortduring gedreigd met de strafcolon ne. Onder hen waren 700 Texelaars. DAGBOEK In november 1944 werden de Texelaars opgepakt. Ze moesten worden afge voerd, mede omdat de Duitsers vreesden dat de „weerbare mannen" bij een even tuele inval van de Geallieerden de vijand zouden kunnen helpen.. In de nacht van 5 op 6 april 1945 kwam het Georgische infanterie-bataljon, een onderdeel van de Duitse legermacht, dat sedert enkele maanden op Texel was, in opstand. Om streeks diezelfde tijd werden de gevange nen van strafkamp Port Natal vrijgelaten. Hoewel het boek van Hacquebord voor namelijk handelt over de belevenissen van de Friese onderduikers in de gevan genis van Leeuwarden en in Port Natal, Angst voor besmettelijke ziekten zoals Solera, pest en gele koorts is een eeu wenoud fenomeen. De bemanning van schepen die, afkomstig uit verre streken neerstreken op de Rede van Texel, kon- oen de gevreesde ziekten gemakkelijk ^brengen op de eilanders. Ter voorko- J. Mulder, die na de eeuwwisseling rond Oosterend actief was. Als huisbezoekster legde ze liefst 70.000 visites af. komen er ook een aantal Texelaars in voor. Er wordt geciteerd uit het dagboek van Dick Lemstra, één van de Texelaars die naar Assen was afgevoerd. „Na een uitputtende voettocht van Texel naar Leeuwarden (200 man), respectievelijk van Harlingen naar Leeuwarden (376 man) werden we met de „nachttrein" naar Assen vervoerd. Ruim 100 man volgde later. We arriveerden op veertien november. De volgende dag werden we aan het werk gezet." AANTJES Hoe kwam de Friese auteur er toe om 46 jaar later dit boek te schrijven? Hacque bord zegt dat, toen hij op de leeftijd van „de grote bespiegeling" was gekomen, de geschiedenis uit zijn jongensjaren weer boven kwam drijven. Hij ging „met de drang als van een archeoloog" in het verleden graven en de feitenreconstrue- ren. Ook was het zijn historische belang stelling -naast economie studeerde hij economische geschiedenis- die hem er toe bracht te schrijven over wat zich eens heeft afgespeeld. Regelmatig hielden de Duitsers appèl, zo vertelt hij, daarbij geholpen door Neder landse S.S.ers, die in Diiits uniform ge kleed, de Duitsers administratief in staat stelden hun taak uit te voeren. Eén van hen werd „der Willy" genoemd. Onge veer 30 jaar later bleek dat de bekende politicus Willem Aantjes te zijn. Hij had zich bij de Nederlandse S.S. aangemeld om uit Duitsland te kunnen komen, waar hij in het kader van de „Arbeitseinsatz" werkzaam was. Toen dit aan het licht kwam stond hij aan de top van de Anti Revolutionaire Partij. Het gaf een natio nale politieke opschudding en zijn ver zwegen lidmaatschap van de S.S. heeft, althans politiek, de kop gekost. CABARET Eén van Texelaars die in de strafcolonne werd geplaatst was J. Brügemann. In het bezit van een persoonsbewijs onder an dere naam wist hij te ontvluchten. Na een barre tocht door Friesland, een over steek met een schip van Makkum naar Volendam en veelal lopend door Noord holland, bereikte hij Texel. De Texelaars wisten, ondanks de ellendi ge omstandigheden in Port Natal, nog wat ontspanning te vinden. Het dagboek van Dick Lemstra vermeldt: „Om half vijf gaan we weer terug naar Assen en is het gebeurd voor die dag. Als we thuis ko men staat er een ketel koffie op de gang en we nemen een pan vol mee. Wassen, luizeninspectie en dan brood eten. We horen dat er die avond een cabaret voorstelling is met eigen artiesten. Het grootste gedeelte van de Texelse band „The Rythm Islanders" is hier ook, met Wieb Ruyter, Joop Kikkert, Karei Lemstra, Kees Witte, Joost Kant, en toegevoegd Ben Beumkes piano en Luit Sok zang. Vérder treden er verschillende andere Texelse artiesten op. Eén was de verras sing van de avond, Juul Timmer uit de P.H. polder. Hij droeg enkele schetsen voor met zo'n mimiek en uitspraak, dat de zaal bulderde. Al met al een genoeg lijke avond. Daarna weer maffen in het stro". Onder de vele illustraties in het boek zijn een paar vooral voor Texelaars interes sant. De zwarte omslag toont Texelaar Karei Lemstra, lopend door een somber Drents landschap. De tekening is van de hand van Blok van der Velde. „PORT NATAL VICE VERSA" is versche nen bij uitgeverij van Wijnen te Frane- ker en is verkrijgbaar bij de boekhandel. 180 pagina's. T29.50 Woensdag was het in de „Week van de winkel" de „Dag van het personeel". In De Cocksdorp trakteerde supermarkt exploitant Kleis Hooyschuur zijn mede werkers daarom op een ontbijt in restau rant 't Bikkelement. Alle personeel van de „Garant-markt" liet zich de verse broodjes met diverse soorten beleg pri ma smaken en legde een stevige basis voor een lange werkdag. Volgens Hooy schuur is zijn winkel bijna de enige in De Cocksdorp die in deze periode van het jaar iets voor het personeel op touw kan zetten. Verreweg de meeste zaken hebben nog geen helpers in dienst. In het kader van de „Week van de winkel" gebeurt er in Texels meest noordelijke dorp verder weinig. Hooyschuur: „Be kende Texelaars zijn hier moeilijk naar toe te halen en ook bijvoorbeeld een excursie voor leerlingen van de scholen gemeenschap is wegens de afstand pro blematisch." (Foto Frans Hopman) Op vrijdag 17 april verschijnt een K-3 paasspecial. Deze bijzondere *rant zal het kleinere formaat van „oude" TC3 hebben en uitneem- aar uit de Texelse Courant zijn. Er gorden extra exemplaren gedrukt die worden verspreid op campings bungalowparken. Een unieke ge- egenheid voor bedrijven om adver- ent'es onder de aandacht te bren gen van een breed publiek, bestaan- uit Texelaars en toeristen. Infor- [neer naar de mogelijkheden bij "geveld en de Rooij, telefoon 14741. ming verplichtte de overheid vroeger ver dachte vaartuigen in quarantaine te blijven. Rond 1800 lag zo'n station bij Texel. De schepen kregen er een desin- fectiebehandeling. Brieven die aan wal werden gebracht, dompelde men om besmetting te voorkomen in azijn met kamfer-spiritus. Zieke bemanning werd ondergebracht in een quarantaineboet, waarvan er rond 1720 één in de duinen bij 't Horntje stond. Méér over bestrijding van epidemiën zo als „rotkoorts", oftewel vlektyphus aan boord van schepen in de 18e eeuw staat te lezen in het nieuwe boekje van de Historische vereniging, dat deze week is verschenen. Gezondheidszorg is ditmaal het thema van de kwartaaluitgave, die klaarligt in de Texelse boekhandels. De samenstellers schetsen ook een histo risch beeld van het boerenleven in de 18e en 19e eeuw op Texel en gaan uitge breid in op de dagtaak in van een boerin uit die tijd. Een artikel over Texelse vroedvrouwen herinnert met name aan wijkverpleegster Wijkverpleegster J. Mulder uit Oosterend. (Foto Historische Vereniging) Sneeuw, hagel, regen, Overal kom je hem tegen. Met fiets en kar Niets is hem te bar. Een prima zin en een gulle lach Maar nu zegt Gemeente Texel, Dat het niet meer mag. Eerst wilden ze het verkleinen, Maarnu moet Piet helemaal Van z', landje verdwijnen. De schapen zijn z'n leven Dus Gemeente, wacht nog even Totdat het landje definitief is verkocht. Marloes van der Vis Oosterend Eén rondje door Den Burg en je merkt het al. Pasen slaat weer ongeremd toe. Net zo min als Sinterklaas of Kerst gaat ook de opstanding van Christus aan de plaatselijke middenstand niet onopgemerkt voorbij. Dieren hebben daarbij de voorkeur. Een bakkerij biedt paashaantjes aan tegen concurrerende prijzen. Audiovisuele apparatuur wordt tentoongesteld achter een rand van vrolijke kuikentjes. Een kledingmagazijn presenteert de zomermode op een aangekle de haas. In plaats van stichtelijke literatuur biedt een boekhandel op branche vreemde wijze kaarsjes aan in de vorm van eieren. Omdat ze een beetje verkommeren heeft de winkelier er een hyacint bij gezet om de ontluikende lente te benadrukken. En een tulp. Wij hebben een forse tak van de kronkel- wilg afgezaagd en in een hoge glazen vaas met knikkers gezet. Met water. Dan wortelt hij en kan terug in de tuin. Zo snijdt het paasfeest aan twee kanten. Hij heet nu paasboom en er hangen gele plastic eieren in, vastgestrikt met gele linten. Er zitten kleine blaadjes aan en die doen het goed tegen het invallende licht van de schuifpui. Dat staat nogal modern, past goed in het interieur en heeft toch iets nostalgisch. Het bindt je een beetje met de geschiedenis van het paasfeest op de een of andere manier. Je neemt afstand, maar verliest de ernst niet uit het oog, zal ik maar zeggen. Voor mij kan het paasfeest niet meer stuk. D. WITTE ROEPER

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9