Cjrocii 'Zwarts Jexels in het harL, Wetsvoorstel Gabor geeft campeerboeren de ruimte m Folklore wil breder financieel draagvlak Viering 30-jarig bestaan in zomer Indanks naderen bovengrens aantal slaapplaatsen Jk lag te trillen in mijn ledikant" Inbreker" had eutel vergeten - I?- Fluisterzachte motorzwever CVO-scholieren planten bomen Grote vraag naar nieuwe paspoorten „Vaste leveranciers" staan bloed af aan Rode Kruis w Kampioensrace Texel nadert ontknoping w Ingrid van Lubek negende in run-bik§-run Wijziging tips Texeltoerist TEXELSE® COURANT WELKOOP OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10674 DINSDAG 14 APRIL 1992 ar advertenties, abonnementen, etc. meveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Joon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1220-12741. n werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantoor-uren: bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is; tel. 14881 of 18542. het aan staatsecretaris Gabor (Landbouw, natuurbeheer en isserij) ligt mogen kampeerboeren in de toekomst meer tenten p hun erf plaatsen. Hij heeft een wetsvoorstel ingediend om et aantal kampeereenheden van vijf te verruimen naar tien tot i. Of Texel meegaat met het beleid van de overheid is twij- lachtig. Wethouder Barendregt (ruimtelijke ordening) „Er is nog een beperkt aantal slaapplaatsen beschikbaar, tenzij de ge- leenteraad anders beslist..." idat de regeling kamperen bij de eind jaren tachtig in werking ld, heeft de gemeente zo'n vijftig ngunningen afgegeven. Agrariërs ogen op hun erf tussen 15 maart 31 oktober vijf tenten of caravans ibben. Uit reacties van vergunning- mders is gebleken dat het kampe- - weliswaar kleine - nvulling op het inkomen kan bete nen. Kamperen bij de boer blijkt populair onder recreanten die jt te druk vinden op reguliere earn ings en de betrekkelijke rust van het De aardschok die in de nacht van zondag op maandag het tuiden des lands deed opschrik ken, was ook op Texel voelbaar. Tenminste, dat vermoedt me- vouw C.H. Witte uit de De Yfittstraat in Oudeschiid. „Rond hert over drie 's nachts werd ik ir, omdat het bed stond te dapperen. Ik lag te trillen in mijn ledikant. Misschien zijn het de buren, dacht ik, maar 's och tends hoorde ik van de aard schok. De buren hadden trouwens niets gemerkt", vertelt mevrouw Witte. Ze won informa- in en daaruit bleek dat de tril lingen op het genoemde tijdstip best afkomstig konden zijn van de aardschok. De Oudeschildse: .Heus, ik hou niemand voor de mal. Ik ben een nuchter mens en geloof niet in buitenaardse din gen, dit was écht!" Op een vage tg uit De Koog na, zijn bij de redactie geen andere reacties binnengekomen. °te consternatie ontstond in de Kht van donderdag op vrijdag bij in appartementencomplex in de apstraat te De Koog, toen een jarige man uit Vianen via een am het pand binnen ging. Hij werd 'door een 37-jarige Duitse vrouw, ihem voor een inbreker aanzag, rdhandig uitgewerkt. man uit Vianen maakt deel uit neen bouwploeg die op Texel ■dtf; Na een avondje stappen zou- naijn collega's een raam voor hem an laten, daar hij geen sleutel van "onderkomen had meegenomen. 25-jarige man liep echter naar de Jeerde kant van het gebouw, waar raam openstond. Dit gaf toe- 19 tot de kamer an een gaste uit die met haar vijf kleine «eren op het eiland verblijft. 'vrouw werd wakker omdat ze iets 3 bewegen en ging poolshoogte men' Ze ontdekte de insluiper, die ia'een klap tegen haar hoofd gaf. vrouw begon te schreeuwen en de inwoner van Vianen van randtrap waarop hij stond. n 44-jarige Duitser die in de buurt •boorde het geschreeuw van de "w'Hij zag de gevallen insluiper in uurt van het gebouw lopen en eshem aan aan de inderhaast ge- 'de politie. In de tuin naast typartement werd een vuurwa- ?.9evonden. ""sluiper werd meegenomen naar E' bureau waar hij uitlegde niets fet 'n z'n te Hebben. Hij kon ^'klaren waarom hij de vrouw aP had gegeven. Er werd tegen m l*00®? verbaal opgemaakt en WaPen wercj jn bes|ag genomen. boerenerf verkiezen. Uit controles is gebleken dat de kampeerboeren -een enkeling uitgezonderd - de regels in acht nemen. Wèl lieten vergunning houders blijken dat vijf eenheden eigenlijk te weinig is om er iets aan te verdienen, zeker gezien de naar verhouding kostbare sanitaire voorzie ningen die nodig zien. Kampeerwet De stichting Vrije Recreatie, waarbij zo'n twintig Texelse kampeerboeren zijn aangesloten, oefent al lange tijd druk uit op de Haagse politiek om het aantal kampeereenheden te ver hogen. De Wet Openluchtrecreatie, die voorziet in een aanpassing van de kampeerwet, kwam desondanks niet van de grond. Vrijdag diende staatse cretaris Gabor echter een voorstel in dat voorziet in een verruiming naar tien eenheden en gedurende een aan tal weken zelfs vijftien. Hij zegde toe de Kampeerwet volgens de meest snelle procedure aan te passen. Des ondanks zal deze wetswijziging nog geruime tijd in beslag nemen en ze ker dit seizoen niet van kracht wor den. „Toch ziet het er naar uit dat de aanhouder wint", aldus W. van den Berg, voorzitter van de stichting Vrije Recreatie. „De vraag is of Texel dat beleid moet overnemen", aldus wethouder Baren dregt. „Met de provincie hebben we destijds een strak kampeerbeleid af gesproken." Op aandrang van de pro vincie stond de gemeente het kamperen bij de boer njet op alle boerenerven toe. Boerderijen in cul tuurhistorische gebieden, zoals de Hogeberg, zijn daarom uitgesloten van de regeling. „Bovendien hebben we op Texel te maken met een slaapplaatsen-limiet." Zo'n 300 A- blokken komen in aanmerking voor de regeling. Uitgaande van tien een- hedenmet drie personen komt dat op dertig slaapplaatsen per erf. Dat be tekent 8 a 9000 slaapplaatsen erbij. „In theorie ondenkbaar.", meent Ba rendregt, die voorrekent dat momen teel 750 bedden worden ingenomen door kampeerders op boerenerven. Toch vindt de wethouder dat het kampeerbeleid moet worden herover wogen. Nu het bestemmingsplan De Koog is vastgesteld, ligt deze zomer het herziene bestemmingsplan bui tengebied ter inzage. „We hebben dan een goed beeld hoeveel slaap plaatsen er werkelijk nog zijn te ver delen." Volgens een eerste inventarisatie zijn er 42.000 bedden bezet terwijl de gemeente een boven grens heeft gesteld van 47.000. „De wijze waarop we de resterende 5000 bedden moeten verdelen wordt na de vaststelling van het bestemmingsplan buitengebied een belangrijk punt van discussie. We streven een verdeling na die in het belang is van de ge meenschap, volgens objectieve crite ria. Een bedrijf moet in ieder geval levensvatbaar zijn." Barendregt sluit niet uit dat kampeerboeren buiten de boot vallen bij de herverdeling. „Maar veel zal afhangen van de mening van de gemeenteraad." „Wat ons betreft moeten alle agra riërs op Texel, ook die in cultuurhisto rische gebieden, in aanmerking komen voor een kampeervergun- ning", reageert Gerbrand Poster (Texels Belang) desgevraagd. Hij voegt eraan toe dat wat hem betreft het aantal eenheden per kampeerver- gunning zonder problemen omhoog kan. „Het aantal „weersgevoelige" overnachtingsplaatsen is al teveel te ruggelopen. Texels Belang is geen voorstander van ongebreidelde om zetting in „winterharde" recreatiebun galows." De gemeente berekende onlangs dat bijna de helft van de overnachtingsplaatsen „weersgevoe- lig" is. B en w zien in een verdere omzetting in bungalows (kwaliteits verbetering) echter geen bezwaar. Poster denkt daar anders over. „We zijn uitgekeken op die winterse spookdorpen. Recreatie-ondernemer Zutphen, die in ruil voor 400 slaap plaatsen zijn campings bij De Koog met 36 bungalows wil uitbreiden, hoeft vanavond - als de gemeente raad beslist over de verkoop van bouwgrond - dan ook niet op de steun van Texels Belang te rekenen. Verarming Peter Bakker (Groen Links) vindt het uit landschappelijk oogpunt verkeerd als er meer tenten op de boerenerven verschijnen. „Het is een kleinschalige voorziening, dat moet het blijven." Bakker stelt dat het resterende aantal bedden niet thuishoort bij de boeren voor wie de camping een nevenbron van inkomsten is.-„Het spaarzame aantal slaapplaatsen dat nog reseert moet ten goede komen aan bedrijven die voor hun brood afhankelijk zijn van de logiesverstrekking en die wat aan kwaliteitsverbetering willen doen." De werkgroep Landschapszorg Texel voelt niets voor uitbreiding van de kampeermogelijkheden voor boeren. Martin van der Wal. „Het betekent een verdere verarming van hetland- schap." Het tweezits Slingsby motorzweef vliegtuig dat onlangs door de Zweef- vliegclub Texel is aangeschaft, onderging zondagochtend een be langrijke test. Met meetapparatuur móest worden vastgesteld of het toestel niet meer lawaai maakt dan is toegestaan om het Bewijs van Luchtwaardigheid te krijgen. Als het vliegtuig op de minimum hoogte van 300 meter zit, mag op de grond niet meer dan 63 db zijn te horen. Voor het meten van het geluid vloog de Slingsby met testvlieger Piet Standaart aan de stuurknuppel meerdere keren op verschillende hoogten boven de grasbaan van het vliegveld. Beneden stond Jan Frederi- ci (foto), die het wijzertje van zijn meter niet verder zag uitslaan dan 55 db. Dat lijkt niet zo sterk af te wijken van het maximum toelaatbare, maar db-getallen klimmen logaritmisch op, wat betekent dat 10 db méér twee keer zoveel lawaai betekent. De Slingsby verdient dus met recht het predikaat fluisterzacht en zal geen problemen opleveren als binnen af zienbare tijd het lawaai op vliegveld Texel aan banden wordt gelegd door middel van zonering. Het Slingsby vliegtuig is vorige week gespoten in de huiskleuren van sponsor Hotel Op- duin: wit en rose. Dit weekend was het, met een testvergunning, voor het eerst in de lucht. Nu er voor het Bewijs van Luchtwaardigheid geen belemmeringen meer zijn, kan het in gebruik worden genomen. De nieuwe aanwinst zal zaterdag 25 april offi cieel worden gepresenteerd in aan wezigheid van de sponsors. (Foto Harry de Graaf) Met een nieuw bijdrage-systeem wil de Ondernemersvereniging Den Burg bereiken dat méér bedrijven de fol klore en andere activiteiten finan cieel ondersteunen. Bedoeling is dat bedrijven voortaan een bedrag beta len afhankelijk van het aantal perso neelsleden, de ligging ten opzichte van het centrum en de mate waarin ze van het toerisme profiteren. Tot dusver betaalt elk bedrijf dat de folklore een warm hart toedraagt een vaste bijdrage van circa ƒ600,-. Voor een aantal ondernemers vormde dit bedrag echter een obstakel. Door nu een tarief naar draagkracht in te stel len, hoopt het bestuur de bezwaren weg te nemen. Het betekent dat sommige bedrijven minder gaan beta len en enkele anderen (centraal gele gen, grote bedrijven die volop van de aantrekkingskracht van de folklore- markt profiteren) méér. Volgens voor zitter Peter Dral van de Ondernemersvereniging Den Burg/Stichting Folklore Texel zullen ook logiesverstrekkers worden bena derd. Dat gebeurt binnenkort per brief. Zij kunnen tegen gereduceerd tarief bijdragen aan de ondernemers vereniging, die het geld doorsluist naar de folklorestichting. Zomerprogramma Een en ander werd besloten tijdens de vorige week gehouden ledenverga dering. De leden keurden ook het nieuwe zomerprogramma goed. De start is weer op Pinksterzaterdag (6 juni). Op de Groeneplaats houdt zwem- en poloclub TX 71 dan een Rond het schoolplein van de CVO- school zijn vrijdagmiddag liefst 90 bomen geplant. De kinderen zetten de bomen, voorzien van hun naam, zelf in de grond. Vooral de kale muur van de aangrenzende opslagschuur van Wiersma Antiek zal, als de aan plant zich voorspoedig ontwikkelt, straks aan het oog worden onttrok ken door tientallen bomen. Er is een groot aantal soorten bomen geplant, uiteenlopend van den en kastanje tot vlinderboom en diverse vruchtbomen. De plant-actie is een uitvloeisel van het natuurfeest dat afgelopen najaar werd gehouden. rommeltjesmarkt en zijn er optredens van het Wieringer visserskoor De Bunzingers en Schipper Nol. Het programma krijgt een vervolg op woensdag 8 juli met de „Dag van de oude motoren", in samenwerking met de Oude Trekker- en Motorenvereni ging Texel. Een week later staat de „Dag van de oud-Hollandse kin derspelen" op de agenda, waaraan het recreatieteam van de Texelse Sportraad meehelpt. Op 22 juli is er een „Theaterdag" met diverse clow neske voorstellingen. Liefhebbers van nostalgie en auto's kunnen alvast de 29e juli vrijhouden, want dan is het de „Dag van het Chroom" met een old-timer show. Feest Woensdag 5 augustus is het feest, want dan wordt het 30-jarig bestaan van de Folklore gevierd. Te verwach ten zijn optredens van de Schermer dansers, Dansgroep Oude Dansen, Kinderdansgroep Texel, Jannie Craa- nen en de Flierefluiters, de boerenka- pel, ponyclub De Kleppertjes en rijvereniging De Waddenruiters. Een week later is de altijd succesvol le „Dag van het dier", waarbij uiter aard Kotex weer van de partij is. De tweede „Dag van de oud-Hollandse spelen" volgt op 22 augustus, wan neer ook de finale van de Texelse ringsteekcompetitie is geprogram meerd. De zomerserie wordt afgeslo ten op 26 augustus met de „Dag van de muziek". Vaste medewerking tijdens de folklo- rewoensdagen wordt verleend door o.a. de kinderdansgroep, beoefenaars van oude ambachten, Gerard Rijk met zijn mini-kermis, Peter Kaan en Kees Schenk met hun draaiorgels en diverse kraamhouders. Het bestuur zal geen uitgebreide eet- en drink- kraampjes toestaan, omdat de folklo re geen braderie-achtig karakter mag krijgen. De nieuwe Texeltoerist Magazine is net verschenen, maar de voor bereidingen op het zomernummer zijn al gestart. In ons streven om de vakantiegangers een zo com pleet mogelijk, actueel informa tiepakket te bieden, worden wij graag een handje geholpen. Wie suggesties heeft, wordt daarom verzocht contact op te nemen met eindrötiacteur Margreet Berndsen, tel. 14896. Wijzigingen of nieuwe vermeldingen voor de rubriek „Tips" kunnen tot en met vrijdag 17 april aan haar worden doorgeven. Bij geen gehoor: Texelse Courant, telefoon 12741 (fax 14111). IM-ADVERTENTIE Bij deze Texelse Courant is vandaag een folder gevoegd van Deze is door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1