Nieuwe kans voor EcoMare-turbine MEHM Koren treden op in RK kerk De Koog van 25 en 26 april Kerkdiensten zondag 26 april Kindercursus Theater brengt toneelstuk Materiële schade bij frontale aanrijding Overleg met TVO over vuilafvoer? Fleur sluit actie mooi af op Texel PAGINA 2 De windturbine die EcoMare wil bouwen in de buurt van 't Horntje krijgt een nieuwe kans. B en W heb ben positief gereageerd op de motie van de raadsleden Peter Bakker, Ge rard van der Kooi en Gelein Jansen, die in de komende raadsvergadering zal worden behandeld. De raad zal worden voorgesteld een nieuw voor- bereidingsbesluit te nemen, waar door het bouwen van de molen via een artikel 19 procedure wordt mo gelijk gemaakt, echter met zodanige begrenzing dat de turbine niet is toegestaan op het terrein van de veerhaven en directe omgeving. Het gebied waar het eventueel wèl zal kunnen, beslaat de hele polder 't Horntje plus het zg. buitenveldje, met uitzondering van het terrein van het Zondag a.s geven de koren Advendo en het Texels Vrouwenkoor een ge combineerd concert in de RK kerk van De Koog, aanvang 14.30 uur. Het programma is als volgt: Advendo: Liebster (J. S. Bach); Agnus Dei (Anton Bruckner); O liefste Jezus (J. S. Bach); Cent Mille Chansons (Michel Magne; tekst. Eddie Marnay). Texels Vrouwenkoor: This love is but a wanton fit (T. Morley); Ado- ramus te, Christie (G. P. de Palestrina); Obser vant la loi surprême (Gabriel Fauré); Lead me Lord; C'est le Mai, joli Mai (H. P. Keuning); Chantez magnanarelles (Charles Gounod); Ge deelten uit Die „Zauberflöte" (W. A. Mozart). Pauze. Advendo: Wolgalied (Frans Lehar; bew. Leo Smeets); Der Rote Safrafan (bew. Berend Diekerhof); Vilja Lied (Frans Lehar); Tollite hostias (Camille Saint Saëns). Texels Vrouwenkoor: Zigeunerleben (Robert Schumann); Ain boer wil noar zien noaber (Pierre van Hauwe); Van minnen ben ic dus gewont (Jac. Clemens non papa); The long day closes (Arthur Sullivan); Let's call the whole thing off (G. Gerswin; bew. A. Kerr); Easter Parade (I. Berlin; bew. A. Goen); Until it's time for you to go (B. Sainte- Marie; arr. M. Rodgers). Rijks Instituut voor Natuurbeheer. Binnen deze begrenzing bevinden zich enkele plekken die op zo grote afstand van woonbebouwing zijn ge legen, dat niet voor hinder hoeft te worden gevreesd. Het college denkt hiermee een com promis te hebben gevonden, waar door raad zowel als college hun oorspronkelijke voornemens gestand kunnen doen zonder dat de belangen van tegenstanders worden veronacht zaamd, omdat in de artikel 19 proce dure alle belangen tegen elkaar worden afgewogen. Om die procedu re te kunnen beginnen zal EcoMare wel een concreet bouwplan moeten indienen. Onderzoek EcoMare-directeur Jan Kuiper laat desgevraagd weten dat dit bouwplan snel kan worden geleverd, maar eerst moet natuurlijk worden uitgezocht of er in het nu begrensde gebied een haalbare locatie is. Hij vindt het jam mer dat de zuidelijke dam van de veerhaven 't Horntje is buitengeslo ten omdat nij van mening blijft dat dit verreweg de beste plek is en dat de bezwaren daartegen geen steek houden. Bij het vinden van een nieu we plek is niet alleen de afstand van de woonbebouwing van belang, maar (bijvoorbeeld) ook of op korte afstand een mogelijkheid is (trafostation) om de opgewekte electriciteit in het net te brengen. Kuiper is overigens blij met de nieuwe kans die „zijn" molen krijgt, al was het maar omdat er nu toch een echte procedure kan komen die voor- en tegenstanders in open baarheid hun argumenten laat uiten. In de raadsvergadering van mei zal dus blijken of de grote Enercon- molen toch nog een kans maakt. Als de raad accoord gaat met het nieu we voorbereidingsbesluit kunnen b en w overgaan tot de artikel 19 pro cedure. Als zij dat niet zouden doen, zou het ook door de gemeenteraad kunnen gebeuren omdat in artikel 19 (lid 3) van de Wet op de Ruimtelijke HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 10.00 uur dienst in De Waal. De Waal: 10.00 uur ds. J. ter Haar (samen met Den Burg) De Koog: 9.30 uur ds. J. Kok. Den Hoorn: 10.00 uur dr. R Oskamp uit Doorn. Oosterend: 9.30 uur dhr. B. Guiljam. Oudeschild: 11.00 uur ds. J. Kok De Cocksdorp: 11.00 uur dhr. B. Guiljam. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 uur drs. G. van Reewijk uit Heerhugowaard; 19.00 uur Drs. G. van Reewijk. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 uur dhr. W. Fuyk- schot uit Zaandam; 19.30 uur dhr. W. Fuykschot. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouW Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur en 16.00 uur ds. M. J. van Gelder. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE zo. 10.00 uur ds. E. Daalder uit Hilversum. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 uur ds. H. van Oene uit Huizen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 uur themavie ring m.m.v. The Gospeltrain. Uit zending via De Lichtboei. Zondag 10.45 uur herenkoor, kin- dernevendienst, crèche. Uitzending via Radio Texel. De Koog: zo. 9.30 uur. De Cocksdorp: zo. 9.30 uur Woordcommuniedienst. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur Openbare lezing: „De tijd nemen om over geestelijke za ken te mediteren". 11.20 uur Wachttorenstudie: „Sta vast voor door God geschonken vrijheid!" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur. Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Boukje Dijkstra, tel. 18832. Nuttige adressen: ♦Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. ♦Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. ♦Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. ♦Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. ♦Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. ♦Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. ♦Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. ♦Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig Centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. ♦Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 APRIL Ordening staat dat het ook moet ge beuren als tenminste 1/5 deel van de gemeenteraad zich daarvoor uit spreekt. Komt het tot de artikel 19-procedure, dan wordt in het kader daarvan het publiek opgeroepen kennis te nemen van het officiële bouwplan en even tuele schriftelijke bezwaren in te die nen, die later mondeling kunnen worden toegelicht. Het gemeente bestuur verklaart die bezwaren ge grond, dan wel ongegrond en stelt verdere medewerking daarvan (mede) afhankelijk. Het laatste woord heeft de provincie, die ook een oordeel geeft over de bezwaren en mede daarvan laat afhangen of de zg. ver klaring van geen bezwaar wordt af gegeven. „Hij niest zich uit z'n vel!!" is de ti tel van de uitvoering die twaalf kin deren zaterdagmiddag in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo op voeren. Het toneelstuk is gemaakt tijdens de kindercursus Theater, ge organiseerd door de Stichting Onder steuning Welzijnswerk (SOW). Het zelfbedachte verhaal is de rode draad voor de spelers. Tijdens de cursus, die werd gegeven door Anneke Berghuis, leerden de kinderen spelenderwijs acteren. Gedurende twaalf lessen bedachten twaalf kinderen, van zes tot twaalf jaar, niet alleen zelf het toneelstuk, maar verdeelden ook zelf de rollen. Het enthousiasme van de cursisten is steeds groot geweest, aldus de do cente, die de regie voor haar rekening neemt. „Er komt toch durf voor kij ken om je te presenteren. Het saam horigheidsgevoel was echter groot." De theatercursus is bedoeld om jon geren wegwijs te maken in de wereld van het toneel. „Onder jongeren is een groeiende behoefte aan expressie-vakken. Hoewel het een ac tiviteit betreft die buiten de school plaatsvindt, doen de kinderen veel er varing op. Het toneelstuk is wel het einddoel, maar niet het belangrijkste. De kinderen leren omgaan met el kaar, schminken zichzelf, noem maar op. Ze worden spelenderwijs zelfstan diger en leren improviseren." Omdat nauwelijks geld beschikbaar is, heb ben de deelnemers met beperkte middelen het decor gebouwd. Ook de kleding zochten ze zelf uit. De do cente verwacht dat SOW volgend jaar een soortgelijke workshop voor middelbare scholieren organiseert. Fictief „Hij niest zich uit z'n vel!!" draait om improvisatie. Anneke Berghuis: „Er zitten geen vaste dialogen in het stuk. Een fictief verhaal vormt de ro de draad voor de spelers." Een tipje van de sluier wil ze alvast oplichten. „Een marktkoopman brengt myste rieuze dozen aan de man. Thuis aan gekomen worden de kopers door de verrassende lading van de dozen be toverd en met een opdracht het bos ingestuurd. Een sleutelrol is wegge legd voor een vuurspuwende draak." De opvoering kent voldoende ingre diënten om de voorspeelzaal van d'Ouwe Ulo drie kwartier in spanning te houden. De voorstelling begint 15.00 uur, toegang is gratis. Bij een frontale botsing in Oosterend zijn de auto's van een 30-jarige en een 53-jarige inwoner van die plaats op Goede Vrijdag zwaar beschadigd. De bestuurders reden elkaar op de Achtertune tegemoet. In een onover zichtelijke bocht merkte de 53-jarige bestuurder zijn tegenligger te laat op. Hij remde onmiddellijk, maar gleed rechtdoor, terwijl de uitwijkpogingen van zijn dorpsgenoot tevergeefs ble ken. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Holle- wal, Lijnbaan, Gasthuisstraat en De Zes. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). Vrijdag 24 april De jeugdclub van Zuid-Eierland houdt in „Bethel" de jaarlijkse feestavond met o.a. playback- optredens. Voor jong en oud. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 25 april In het kader van het Nationaal Museumweekend is het in het Maritiem en Jutters Museum „piekdag" (entree 71,-). In het jeugdgebouw in Oosterend worden vanaf 10.00 uur oliebol len en vis verkocht. SVC viert in en rond het Eier- landsche Huis het 60-jarig jubi leum. Om 13.30 uur is er een feest met een zeskamp en om 20.00 uur verzorgt SVC toneel een programma met sketches en liedjes. In de Buureton aan de Mo lenstraat begint om 14.00 uur het Texels kampioenschap sjoelen voor 55-plussers. Prijsuitreiking (door wethouder Krijnen) circa 16.30 uur. De kindercursus theater brengt in d'Ouwe Ulo het toneelstuk „Hij niest zich uit z'n vel!". Toegang gratis, aanvang 15.00 uur. Komische taferelen zijn te zien in dorpshuis De Bijenkorf, want daar speelt Toneelgroep Ooster end vanaf 20.00 uur het stuk „Puntwederik". Elders in Oosterend, in de Ned. Hervormde kerk, verzorgt het en semble „Bagatelle" uit Nieuwe- gein een optreden. Onder meer wordt muziek van Sweelinck, Vi valdi en Telemann uitgevoerd. Musicus en klank-hypnotherapeut Erik Karsemeyer geeft om 20.15 uur in het yogacentrum in Den Burg een „boventoonconcert". Zondag 26 april Het windsurfseizoen gaat om 11.00 uur van start met èen sla lomrace bij Dijkmanshuizen. In schrijving is mogelijk vanaf een uur voor de wedstrijd, kosten 75,-. Op het terrein van de MAB-club aan de Hoofdweg wordt om 14.00 uur een motorcross gehou den. Gemengd zangkoor Advendo en het Texels Vrouwenkoor geven samen een concert in de RK kerk van De Koog, aanvang 14.30 uur. Taveerne De Twaalf Balcken fun geert voor de eerste maal als „Jazzpodium". Om 15.00 uur be gint het optreden van het Frank Grasso Peter Guidi Quintet. Ensemble „Bagatelle" treedt voor de tweede maal op, nu in theater Klif 12 in Den Hoorn, aanvang 16.00 uuc. Maandag 27 april De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur in het ge meentehuis. Op de agenda staan o.a. het jaarverslag van de brand weer, beleidsplan van de rijkspoli tie en de evaluatie van de nota leefbaarheid. Mevrouw Tineke Beishuizen is de spreekster op de bijeenkomst die de afdeling De Cocksdorp/Eier- land van de Plattelandsvrouwen vanavond houden. De titel van haar lezing is „Zwerftocht door heden en verleden". Plaats: het Eierlandsche Huis. Tijd: 19.45 uur. L. Evers uit Amstelveen houdt? het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk van Den Burg een inleiding voor het Leerhuis over „De psa; men in de Joodse liturgie", aj vang 20.00 uur. Dinsdag 28 april De raadscommissie voor wel zijnsbeleid vergadert in het gi meentehuis, aanvang 19.30 uu; Discussiepunten zijn o.a. kabefgpF levisie, sportvelden Boys en Texel, zwempark Molenkoog en het medisch centrum De Kooj De afdeling dialect van de his rische vereniging komt bijeen d'Ouwe Ulo, aanvang 20.00 ndu Voor de vereniging van reumaj tiënten houdt mevr. E. de Wei> een lezing over homeopathie C; gebeurt in de voormalige LTS- kantine aan de Emmalaan, aan vang 20.00 uur. De toegang i$ gratis. iel iocia emf lelde In „Bosch en Zee" aan de Pon- weg nabij De Koog houdt de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers (TVL) de ledenverc dering, aanvang 20.30 uur. In Cinema Texel draaien de films „A kiss before dying", „Turtles II" en „Olifantje Ba- bar". Zie voor de aanvangstij den en inhoudsbeschrijving de rubriek Filmnieuws in de wee kendbijlage TC3. Hoogwater Oudeschild Vr. 24 00.40 en 13.24 Za. 25 01.20 en 14.05 Zo. 26 02.20 en 15.25 Ma. 27 03.40 en 16.25 Di. 28 04.57 en 17.44e Wo. 29 06.30 en 19.06 Do. 30 07.34 en 19.55 Vr. 1 08.24 en 20.45a Aan het strand is het ongeveer eenu eerder hoog water. De zon komt 26; op om 6.18 uur en gaat onder om 20.56 uur. 24 april laatste kwartier; april doodtij. „U moet in overleg treden met de ondernemers over de vuilafvoer, an ders zie ik het er van komen dat de burgers straks voor hogere kosten opdraaien", aldus Erna Eelman (VVD) gisteravond. Wethouder Terpstra wilde dat wel, maar consta teerde dat met het Texels Verbond van Ondernemers over deze zaak niet goed valt te praten. „Ze donde ren rechtlijnig door." De wethouder was in de vergadering van de commissie voor financieel, economisch en technisch beleid niet erg te spreken over de houding van het TVO. „Ze hebben een brief rond gestuurd met de vraag wie voor een goedkoper tarief van zijn vuil af wil. Nou, iedereen natuurlijk. Maar als we zo met elkaar omgaan komen we niet verder." TVO heeft contacten met een bedrijf dat lagere tarieven berekent, omdat het vuil naar een stortplaats wordt gebracht. Pas in 1996 moeten alle stortplaatsen worden gesloten. Vanaf dat moment gaat alle vuil naar ver brandingsinstallaties. Discotheek Gerbrand Poster (Texels Belang) is groot voorstander van het privaü ren van het vuilnis ophalen. „Als goedkoper kan moeten we dat Jagen we de burger op onze m niet onnodig op kosten?" Geraid der Kooi (PvdA) vroeg wat er met het overslagstation De Ham moest gebeuren, maar daar had Poster een goede oplossing voo: stoten en een discotheek van m!"nie' of zo...." Wethouder Terpstra slof, sen discussie door te zeggen dat hel niet alleen zo goedkoop mogelijk moet worden opgehaald, maar zo verantwoord mogelijk. De 10-jarige milieu-activiste Fleurtje Meijer uit Apeldoorn heeft dinsdag genoten van het bezoek dat zij bracht aan Texel. Het meisje was door burgemeester Schipper uitgeno digd naar aanleiding van haar handte keningenactie tegen het plan van kunstenaarsgroep Cargo om een stel lage met 20.000 broden in de Noord zee te laten zakken. „Als dat plan onverhoopt toch doorgaat, ga ik met borden op de dijk van Texel proteste ren", had Fleur opgemerkt in een ru briek van het dagblad Trouw. „Vandaag willen we je laten zien dat aan de Texelse Noordzeekust geen dijk ligt", lichtte de burgemeester dinsdag de uitnodiging toe. Tijdens de verwelkoming in de raadszaal overhandigde Fleurtje aan Schipper een aantal van de totaal 4600 door haar ingezamelde handtekeningen. Het grootste deel, 3800 stuks, had ze eerder al aan een hoge ambtenaar van Rijkswaterstaat in Den Haag ge geven. De handtekeningen gingen in veel gevallen vergezeld van mooie kaarten, gedichtjes, brieven en derge lijke. Een onderwijzeres schreef dat Fleurtje niet teleurgesteld moest zijn als het kunstwerk toch wordt ge plaatst. „Niet de moed verliezen om te protesteren tegen dingen die je dom en onrechtvaardig vindt." Sym bolisch deelde Fleurtje in de raads zaal broodjes met een strik uit en beantwoordde geroutineerd vragen van de pers, onder wie een journalist van Trouw, die van haar Texelse be zoek een reportage maakte. In het Fleurtje en haar familie werden in het gemeentehuis hartelijk ontvangen. Het was smullen geblazen in de raadszaal, want bode Piet Poe gebak uit. I gezelschap van haar ouders, bra zus beleefde Fleurtje een leuke i Als gidsen traden burgemeeslei Schipper en chef algemene zate Wout Stam op. Rode draad bezoek was de zee. 's Ochtends stond het Maritiem en Jutters i seum op het programma, vervol maakten ze een spectaculaire te: met een landingsvaartuig en rub: bootjes van de Joost Dourleinks en de dag werd besloten met es per jeep over het strand en glaasje prik in een strandpaviljos Als afscheidscadeautje kreeg fis het Texel-album van Jac. P. Thijs mee naar huis. Haar moeder val desgevraagd dat de actie voor fi nu voorbij is. „De gemeente hss' ons een ontzettend leuk progri' - geboden, helemaal afgestemd o kinderen. Dit was een mooie a's ting." L Opve he schil

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2