Commissie: akoestisch onderzoek te duur „U wordt ergens getild" oievaar voorspeeluur Schrijven voor gevangenen Hobbyweekend ouderen Dwergautomobielen toeren over Texel Texelse Beurtman Triathleten zwemmen gratis in Calluna Texel doet mee aan landelijke gemeentedag Nog steeds gaten in Schilderend Oud-Texelaar treedt op in De Kampagne Johannes Passion" veer goed vertolkt duikt na acht jaar op VERVOLG VAN PAGINA 1 Een bedrag van ƒ14.457,- voor een akoestisch onderzoek aan wegen is te duur. Dat was gisteravond de me ning van leden van de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid. ,,U wordt ergens op een afschuwelijke manier getild", aldus Gerbrand Poster van Texels Belang. Bij het opstellen of veranderen van een bestemmingsplan is het verplicht rekening te houden met geluidshinder In het blad „Wordt vervolgd" van Amnesty International worden maan delijks enige voorbeelden genoemd van mensen die onschuldig gevan gen worden gehouden en/of gemar teld. Via brieven wordt een beroep gedaan op de autoriteiten van de ge noemde landen om de gevangenen in kwestie vrij te laten en aan het martelen een einde te maken. De Texelse werkgroep van Amnesty In ternational heeft voor deze maand de volgende brieven gemaakt: In Tunesië voor Moncef Triki. Hij is voorzitter van de afdeling Tunis van de Vereniging voor de Verdediging van de Rechten van de Mens en de Openbare Vrijheden. Hij werkte met fa milies van Islamitische gedetineerden en on derzocht bijzonderheden van arrestatie en detentie. Op 11 mei 1991 werd hij voor de derde keer in korte tijd gearresteerd. Amnesty beschouwt Moncef Triki als gewetensge vangene. De tweede brief is voor Chong Son-hee in Zuid Korea. Deze 33-jarige kunstenares werd in juli 1991 veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf op grond van de Nationale Wet op de Vrijheid wegens activiteiten voor Noord Korea. Somiryon beoefend een bevordert het rea lisme in de kunst en voert actie tegen vrijheid van de artistieke uiting. De laatse brief is voor Mikel Marku en Ali Haxhiu in Joegoslavië. Deze twee etnische Al banezen stierven in november 1991 nadat zij in hechtenis waren mishandeld. Mikel Maku werd in oktober 1991 aangehouden door de politie terwijl hij de auto van een vriend bestuurde. Hij werd samen met zijn drie mede-passagiers gearresteerd omdat de auto niet stond geregistreerd op naam van de chauffeur. Ali Haxhiu, een Albanese vluchte ling werd in mei 1991 veroordeeld tot dertig dagen gevangenisstraf. Dit gebeurde nadat hij in aanwezigheid van twee politiefunctionaris sen in een café het overwinningsteken „V" had gemaakt. Als u voor deze mensen wilt schrij ven kunt u kostenloos voorbeeldbrie ven ontvangen. Voor meer informatie en brieven kunt u terecht bij: Willem Witte, Oesterstraat 17, Oosterend, tel. 18870. door wegverkeer. Daartoe moet bij wegen waar per etmaal meer dan 2450 motorvoertuigen overheen gaan een akoestisch onderzoek worden gedaan. Aanpassing van het bestemmingsplan buitengebied vergt zo'n onderzoek en uit twee offertes is het Adviesbureau HAS Koning met ƒ14.457,- als goed koopste uit de bus gekomen. „Veel te duur", aldus de commissiele den. „De gemeente heeft zelf on langs dure geluidsmeetapparatuur aangeschaft, dus waarom doen we het niet zelf?" Gemeentewerkendi recteur Piet Plug legde uit dat die ge luidsmeter alleen registreert, maar geen gegevens kan doorrekenen. „Daar is een zeer specialistisch com puterprogramma voor nodig. Boven dien is heeft de afdeling milieu geen tijd om deze taak ook nog eens op zich te nemen." Geen gajes Cees Hin (CDA) was met die uitleg niet tevreden. „Hoe reëel is het be drag dat wordt gevraagd?" Plug ver klaarde dat gerenommeerde bedrijven zijn gevraagd om een offerte. „Het is goedkoop om die firma's af te schil deren als gajes." Over de noodzaak van de te verrich ten metingen werd wel gediscus sieerd, maar dat was overbodig. Wethouder Terpstra: „Het wordt ons opgelegd, we móeten dat onderzoek laten doen. Anders wordt het bestemmingsplan niet goedgekeurd." De commissieleden bleven echter skeptisch en verzochten de wethou der te onderzoeken hoe dwingend dit dan wel is, temeer daar in het bestemmingsplan langs de wegen die voor onderzoek in aanmerking komen een zone zonder bebouwing is gepland. Oudere Texelaars die een hobby be oefenen, kunnen deelnemen aan de ,-,open hobbydagen", die op zaterdag 30 en zondag 31 mei in De Buureton worden gehouden. De hobbydagen zijn een vervolg op de hobbymarkt, die twee jaar geleden een succes was. Wie het leuk vindt zijn of haar vrijetijdsbesteding te tonen aan ande ren, kan zich melden bij Henk Snij ders, projectleider van de organiserende Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), tel. 12696. Als uit hun krachten gegroeide eier dopjes reden ze tijdens de paasdagen rond over Texel en trokken overal veel bekijks: een groepje leden van de DWAC, de Dwerg Automobiel Club. Met hun originele voertuigjes bracht een 15-tal leden met hun gezinnen het jaarlijkse Paaskamp op het eiland door. Vooral in de buurt van Den Hoorn werden ze veelvuldig gesigna leerd en dat was geen wonder, want het kamp was opgeslagen in boerde rij De Stolp. Voor liefhebbers van auto's, motoren en nostalgie viel er veel te genieten. Present waren drie wielers van de merken Messersch- mitt, Heinkel, BMW en Vespa. Daarnaast stonden een vierwielige Prinz en Tra bant te pronken. Het weekendje Texel was een initiatief van lid B. van Silfhout uit Veenen- daal, die een kennis op het eiland heeft wonen. Het uitstapje beviel goed, maar: „Wel is de zijwind soms verdraaid lastig. Per slot van rekening zijn het maar lichte wagentjes. De Messerschmitts bijvoorbeeld hebben een vermogen van niet meer dan tien pk." De club telt landelijk 165 leden, die zich bezig houden met het restaure ren en het weer laten rijden van dwergautomobielen. Een auto wordt hiertoe gerekend als de cilinderinhoud minder dan 600 cc is en het betref fende model vóór 1969 uit produktie is genomen. De op Texel aanwezige leden roemden de vernuftige constructie van de autootjes: „De meesten zijn gebouwd in een tijd -de wederopbouw na de oorlog- dat er veelal onvoldoende geld voorhanden was voor grote auto's. Toch wilden veel mensen overdekt rijden. Gestreefd is naar zo eenvoudig mo gelijke modellen. Men moest echt woekeren met materialen en finan ciën." De DWAC-groep kreeg tijdens hun rondrit op eerste Paasdag escor te van bestuursleden van de Texelse MA B-c lub. Blijkens de dagvaarding voor het kort geding lijdt de VTB wekelijks een schade van ongeveer f5000,- als ge volg van deze uitsluiting. De op 13 december opgerichte stichting De Texelse Beurtman heeft volgens die zelfde dagvaarding als doel het tegen uitgifte van niet-royeerbare certifica ten op naam in eigendom verwerven van aandelen in de te Den Burg ge vestigde VTB. Het bestuur van de stichting bestaat uit D. Kievit uit Den Burg, B.D. Rienks uit Oosterend en K.M.L. Loos uit Den Burg. De VTB vindt dat zij voldoet aan alle voorwaarden voor de eilandkorting en dat de uitsluitingen niet op haar van toepassing zijn. Zij stelt zich op het standpunt dat Teso wanprestatie pleegt, c.q. onrechtmatig handelt door de VTB toch uit te sluiten. Wijzigingen Naast de nieuwe bepaling die be doeld is om te voorkomen dat met inschakeling van een stichting een feitelijk niet-Texels bedrijf recht op korting kan laten gelden, zijn de voor waarden die Teso stelt voor het Texels tarief ook op andere punten gewijzigd en aangevuld. Die wijzigin gen zijn echter overwegend van for mele aard en in elk geval in de geest van de oude bepalingen. Aanpassing was nodig in verband met het van kracht worden van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek, de gevolgen van de Wet Éénpersoons vennootschappen, en de gewijzigde regels van de Rijks dienst voor het Wegverkeer voor te naamstelling van kentekens. Verder is duidelijker geregeld dat een automo bilist de plicht heeft het onmiddellijk te melden als hij geen recht meer heeft op het Texels tarief. De nieuwe regels liggen op het kantoor van Teso ter inzage. De net opgerichte triathlonafdeling, onder hoede van de Wielervereniging Texel, heeft een mooi aanbod gekre gen van zwemparadijs Calluna. Tot de Texelse kwarttriathlon op zater dag 5 september a.s. kunnen leden van de afdeling één per week gratis in het bad trainen. De training, die in groepsverband zal plaatsvinden, staat onder leiding van Bert Bergsma en is voornamelijk ge richt op het opvoeren van snelheid en het verbeteren van de zwemtech- niek. Het bestuur van de traithlonaf- deling is erg verheugd met dit aanbod en hoopt dat dit een stimu lans is voor sporters om zich aan te melden. De afdeling telt inmiddels ze ventien leden (15 heren en 2 dames). Op de ledenlijst staan onder andere Rien Brouwer (Texelse kampioen kwart-triathlon 1991), Loek van Vliet (veelvuldig Texels kampioen, kwart triathlon) en paradepaardje Ingrid van Lubek, behorend tot de Nederlandse damestop. De trainingen zijn zodanig samengesteld dat zowel de recreant als de meer prestatie gerichte sporter zich erin kan vinden. Voor een lid maatschap van ƒ150,— per jaar wordt onder leiding van drie gediplo meerde trainers gericht getraind op de drie disciplines zwemmen, fietsen en hardlopen. Naast de gezamenlijke trainingen staan andere activiteiten op het programma, zoals een jeugd- triathlon, run-bike-run, trainingsritten in Noord-Holland en een trainings weekend. Voor meer informatie over de triathlo nafdeling: Gert Pansier, tel. 13668, Simon Appel, tel. 14470 of Henk Stevens, tel. 16350. TEXELSE COURANT verde een verdienstelijke prestatie. Biem Vlaming (bariton) had enige moeite met de zware partijen van Je zus. Bescheiden rollen waren wegge legd voor Mies Lionarons (mezzo-sopraan) en Peter Bakker (te nor). Het muziekensemble, met ge voelige pianobegeleiding van Wim Luiken, voelde de sfeer, van het koor werk goed aan, al liet de zuiverheid soms te wensen over. Bijzonder is en blijft dat het omvang rijke stuk geheel door amateurs wordt uitgevoerd. Bij koren op het vasteland is het gebruikelijk dat voor de solopartijen zangers en zangeres sen met conservatorium-opleiding worden gevraagd. Duidelijk was dat hard aan de uitvoering was gewerkt. De eerste repetities dateren al van november, toen het koor eigenlijk nog in voorbereiding was op het kerstcon cert. Het was alle inspanningen waard", vertelt Hanny Roos, „maar volgend jaar slaan we het stuk over. Misschien doen we iets anders, want in de tijd rond Pasen blijkt toch veel behoefte aan dit soort muziek." Voor lopig is de aandacht gericht op het optreden op 31 mei in theater Klif 12, waarin The Rose Harmony Sin gers laten horen dat ze van meerdere markten thuis zijn. Lichte muziek staat dan centraal. Waarschijnlijk volgt in de herfstvakantie nog een concert. Opsporing verzocht. In verband met familie-omstandigheden is de po litie op zoek naar de enkele vakantie gangers. De familie Kosnik, in het bezit van een gele Volkswagen (oude Ptt-bus), kenteken ME-WL-255. Fam. Nachtschatt-Weiter uit Neuss (Dtsl), rijdend in een Audi 80, kenteken NE-LP-141. Jas gestolen. Uit een café in De Koog is een leren jas met in één van de zakken een sleutelbos, weggeno men. De jas is eigendom van een in woner uit de badplaats. Auto-inbraak. Onbekenden hebben ingebroken in een vrachtauto die stond geparkeerd aan de Veenselang- weg bij Den Burg. Uit het voertuig, dat eigendom is van een 43-jarige Texelaar, is de radio, een muziekbox en een 27 mc-zender gestolen. Te vens is een brandblusser in de cabine leeggespoten. Diefstal. In een winkel in Den Burg werd een 67-jarige Texelse man vori ge week betrapt op het stelen van een pakje batterijen. Na tussenkomst van de politie vergoedde hij de scha de. Diefstal. Uit een huisje in een bun galowpark in De Cocksdorp hebben onbekenden vorig weekend twee oor ringen ter waarde van f250,- wegge nomen. Een 31-jarige Duitser had de sierraden, die hij zijn echtgenote kado wilde doen, in de keuken opgebor gen. H:j vergat echter een raam af te sluiten. Parkeerschade. Een 41-jarige inwo ner van Den Burg ontdekte op Goede Vrijdag dat zijn Ford Sierra, die hij op de haven van Oudeschild had gepar keerd, aan de linkerzijde was bescha digd. De schade is vermoedelijk veroorzaakt door een personenwagen of een vrachtauto. De politie zoekt getuigen. Inbraak. De politie stelt een onder zoek in naar de indentiteit van inslui pers die in een leegstaande woning aan de Keesomlaan hebben ingebro ken. Omdat buren na het afgaan van het alarm de politie waarschuwden, zijn de daders zonder iets mee te ne men op de vlucht geslagen. B en W hebben besloten dat Texel zal meedoen aan de landelijke ge meentedag op 19 september a.s. De bedoeling is dat op die dag de bur gerij in de gelegenheid wordt gesteld om met bestuurders en ambtenaren te spreken, in het bijzonder over het onderwerp „veiligheid". Wat op Texel zal gebeuren staat nog niet vast. Wel heeft het college besloten de „Vragen staat vrij"-dag die op initiatief van de gemeente zelf al enkele keren is gehouden, dit jaar over te slaan. Raadslid Erna Eelman (VVD) merkte gisteravond in een commissievergade ring op dat de gaten in het Schilde rend nog steeds niet zijn gedicht. Gemeentewerkendirecteur Piet Plug legde uit dat de ergste kuilen zijn verholpen, maar dat de weg meerde re gaten heeft. „En aangezien er geen geld voor verbetering van het wegdek is, zullen de klachten nog wel enige tijd aanhouden." Wethou der Terpstra voorspelde dat het reno veren van deze straat volgend jaar hoog op het wensenlijstje van het college van b en w zal staan. I WJDAG 24 APRIL 1992 Op Texel werd het de afgelopen da gen op verschillende plaatsen gesig naleerd. De eerste melding die wij kregen kwam uit Zuidhaffel, dinsdag middag, waar de ooievaar op het dak van een huis zat. De meest opvallen de stek was het dak van de Ned. Hervormde kerk in Den Burg, waar de vogel dinsdagavond omstreeks ze ven uur neerstreek en vervolgens de nacht doorbracht. Om ongeveer zes uur woensdagochtend ging de ooie vaar op de vlucht voor lastige zilver meeuwen en streek neer op een woning aan de Verlaet in De Mars. Halverwege de ochtend koos de sta tige vogel opnieuw het luchtruim en werd niet meer gezien. te Den Hoorn; J. Betsema voor het plaatsen van een dakkapel aan de De Ruyterstraat 12 te Oudeschild; G. Zoetelief voor het vergroten van een terras bij Paal 33 te De Cocksdorp; D.S.V. De Bolder voor het gedeeltelijk verande ren van een gevelaanzicht aan het Wezenland te Den Burg; Ministerie van Sociale Zaken voor het veranderen van een arbeidsbureau aan de Thijsselaan 2 te Den Burg. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 0.12. Voormalig eilandgenoot Hein Wiedijk staat zondag op de bühne in de Hel- derse schouwburg De Kampagne. Om 15.00 uur is hij te zien in de klei ne zaal als klarinettist van het Trio Dante. Het trio, met verder Larissa Groeneveld (cello) en Frank van de Laar (piano), verzorgt de laatste klas sieke matinee van het seizoen. Onder meer worden werken van Von Bee thoven, Raphael en Von Zemlinsky ten gehore gebracht. Het ensemble bestaat sinds 1985, won concoursen in Italië en maakte toernees door ver scheidene Europese landen. Uiteraard hoopt Wiedijk vele eilandgenoten in het publiek te treffen. De toe gangsprijs bedraagt ƒ12,50 (JTK, CJP en Pas 65 ƒ9,25). Texelse koor The Rose Harmony ),n9ers kan terugblikken op twee Klaagde uitvoeringen van Tele rs „Johannes Passion". Veel in- r naakte sopraan Marijke Witte, 6 ontroerde in haar solopartijen als aa9d en Maria. RK kerk van Den Burg en de Hervormde kerk van Den Hoorn aa^e het zestien leden tellende 0r een uitgebalanceerde indruk. Di- 'enfó Hanny Roos bevestigt dit: et 9eheel is momenteel goed op >aar afgestemdHooguit zouden we 9 een sopraan kunnen gebruiken, 9f dle met z'n viertjes moeten oksen tegen vijf alten." Zolang de Pjen-sectie Marijke Witte in de 1 n heeft, hoeft het koor zich er geen zorgen te maken. Dankzij oefening en zangles van Hanny s eeft haar van nature mooie gepolijst. „Marijke is tot volle gekomen", aldus de tevreden Wnte. Gegroeid waren ook de so- er\R°b Manse (bas) en Dirk Ve^ (tenor). De alt Margaret El- f3' d'e voor de eerste maal een od in de Johannes Passion, Ie- je ooievaar die dinsdag en woens- 3g de aandacht van veel Texelaars rok, blijkt te zijn groot gebracht in lederland. De vogel werd op 29 juni 984 geringd als nestjong in het ooi- msstation te Haastrecht (ZH), zo ieldt ons vogelaar Bob Loos uit Den urg, Hij wist deze informatie te ach tsten aan de hand van het ring- immer. dat hij met zijn telescoop 3d weten te ontcijferen. Bijzonder is 3t sinds dit exemplaar het ouderlijk nest acht jaar geleden verliet, niets jneer van het dier werd vernomen. MEDEDELINGEN VAN B EN W p rubriek „Van het raadhuis" bevat iformatie en mededelingen van de jemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: tcestel 247. Bouwvergunningen Burgemeester en wethouders hebben ii de afgelopen periode aan de vol- personen of instanties bouw vergunning verleend: febtróanfc Texel b.v. voor het gedeeltelijk ver eren van een bankgebouw aan de Naai 2 t=Den Hoorn; N.V. Exploitatie Mij. De Krim m het plaatsen van 47 toiletunits aan de Roggeslootweg 6 te De Cocksdorp; B.V. Wo- raigbouw Hoorn voor het plaatsen van twee romerhuizen aan de Californiëweg te De Koog; Gasbedrijf Kop van Noord-Holland voor het plaatsen van een aardgas-regelkast- sletion aan Krimweg 102 te De Cocksdorp; A. ,E.Schoovoor het gedeeltelijk veranderen van Kn woonhuis aan Peperstraat 12 te Ooste- rend; Harry Jonk b.v. voor het plaatsen van 'wee woningen en een zomerwoning aan de fevierstraat te De Koog; P. Reij voor het tlaatsen van een garage/berging aan de Korf- teckte Den Burg; C. Minnes voor het plaat- si van een dakkapel aan de De Dageraad 59 'de voorspeelruimte van de muziek rol in d'Ouwe Ulo wordt woens- 39 om 19.30 uur een voorspeeluur irzorgd door leerlingen. Aan bod ko- fn de volgende instrumenten: pia- rit, trombone, dwarsfluit en iaar. Tevens zal het leerlingenorkest 'n bijdrage leveren. De dwergautomobielen in slagorde. In het paasweekend trokken ze veel bekijks op de Texelse wegen

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7