(jrocn '/warL-Jexels in het harL, „Eilanderkorting is voor VTB onmisbaar" Vijze mannen moeten breuk ogiesverstrekkers lijmen iden TVL winnen kort geding tegen bestuur estuur TVL blijft aan na uitstel stemming WEEKEND Zilveren eremedaille voor vrijwilligster had afgeleid loor kunst Uitspraak kort geding 14 mei College wil Claus houden pgericht 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10678 VRIJDAG 1 MEI 1992 «advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11, d AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 2Q.14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 20-12741- Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: /46,20 halfjaar; Los ƒ1,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- - hel uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Frans mart, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 met: m commissie van „wijze mannen" probeert een oplossing te nden in het conflict tussen het bestuur van de Texelse Vereni voor Logiesverstrekkers en een aantal leden. Het bestuur sakte dit dinsdagavond tijdens de ledenvergadering in „Bosch Zee" in De Koog bekend, nadat een uitspraakin een kort ge- dat in het voordeel van de leden uitviel, niet het einde êk te betekenen voor de tegenstellingen binnen de vereniging. hoger beroep dat het bestuur te- een eerdere uitspraak van de htbank heeft ingesteld, wordt rlopig doorgezet. De samenstell het bestuur van TVL blijft ewijzigd. De bestuursverkiezin- die op de agenda stonden, wer- tot verbijstering van de leden nadere orde uitgesteld. dreigementen van bestuur- een aantr'.^.ute" logies- itrekkers om op te stappen indien bestuur het kort geding zou ver- sn werden door voorzitter Harry BS afgedaan als „juridisch degen- Jetter". Martin Warnaar sluit de kans dat hij alsnog opstapt echter niet uit. „Indien de commissie van „wijzemannen" niet met een bevredi gende oplossing komt, moet er toch wat gebeuren." Warnaar doelt daar mee op een samenwerking tussen grotere logiesverstrekkers, die zich niet kunnen vinden in de stemver houding binnen het TVL (één lid één stem). De VVV Stichting Texelpromo- tie schreef TVLin dat geval eventueel met de nieuwe vereniging in zee te gaan. VVV-voorzitter Jo Engelvaart: „We wilden de strijdende leden van TVL wakker schudden. We vinden dat TVL gezamenlijk verder moet gaan. De rechtbank in Alkmaar heeft de le- rfe/n/ande TexelseVereniging van Lo- esverstrekkers (TVL) in hun kort Sigtegen het bestuur, in het ge- gesteld. Een eerder vonnisdat be eldedat de statutenwijziging in 89oponrechtmatige wijze is door- werd, werd daarmee doorrechter Sfeenstra uitvoerbaar verklaard, er lid mag nu weer één stem uit- ngen. uitspraak in het kort geding loopt wit op een hoger beroep dat het |L bestuur tegen het vonnis van msterdamse rechtbank heeft aan- pannen. Een groep kleine logies- strekkers, onder aanvoering van is Voskuil, vocht daarin met suc- de statutenwijziging aan, diebe de dat stemrecht werd gekoppeld de contributie. Grote logies- 'trekkers kregen zo méér inbreng kleine. De statutenwijziging haal- het nadat o.a. bestuurder Martin stemde met een aantal vol uten van huisjes eigenaren. Het tour, met gezamenlijk 150 stem- l beschikte daardoor over beslis- de invloed binnen de vereniging, ü'oep kleine logiesverstrekkers die aan onverteerbare zaak vindt, is de tweede maal in het gelijk W door de rechtbank. Gronden 'achter stelt in zijn toelichting op vonnis dat Voskuil en de zijnen den aangetoond dat de vergade- Wi afgelopen dinsdag, waarin bestuursverkiezing zou plaatsvin- belangrijk genoeg is om een geding dat vooruitloopt op een Bndeling in hoger beroep te recht ten. De rechter onderkende het van de grotere groep kleine logiesverstrekkers. „Een klein aantal grote leden dreigt de overhand te krij gen binnen de vereniging." De rechter vond verder dat de verde diging van TVL niet heeft kunnen aantonen dat in hoger beroep alsnog zal worden bewezen dat de statuten wijziging op rechtmatige wijze is doorgevoerd. Handtekeningen van ge tuigen die verklaren dat het TVL- bestuur voor de bewuste stemming op de hoogte wasvan de volmachten van Warnaar, vormen onvoldoende bewijsmateriaal. Door het verlies ko men de kosten van het kort geding voor rekening van TVL. Ondanks winst in het kort geding is initiatiefnemer Frans Voskuil bitter gestemd. „Door de tegenstellingen die tussen kleine en grote logies verstrekkers zijn gerezen, zijn er eigenlijk geen winnaars in het ge ding." Niemand is gebaat bij verdeeldheid." Volgens Engelvaart is de brief aan TVL geen wilde actie, maar staat het VVV-bestuur unaniem achter de brief. „Ik ben blij dat de commissie nu een poging tot bemiddeling gaat ondernemen." Dinsdagavond bleef het opvallend rustig, zelfs toen bekend werd dat de verkiezing was afgeblazen en het bestuur dus niet wijzigde. Tot een motie van wantrouwen tegen het bestuur, kwam het tot veler ge ruststelling niet. Voskuil:„Er is ons een gesprek met de commissie het vooruitzichtgesteld. Ik ben benieuwd wat dat oplevert." Neutraal Hoewel TVL de namen van de com missieleden nog niet kon of wilde prijsgeven, garandeerde voorzitter Wuis dat het neutrale personen zijn, die „boven de partijen staan". De verwachting is dat de commissie naar een compromis tussen de standpunten van de twee partijen gaat zoeken. Wuis: „We zullen goede nota nemen van de visie van de be middelaars." Indien overleg met de „wijze mannen"daartoe aanleiding geeft, zal het hoger beroep tegen het vonnis van het Amsterdamse ge rechtshof alsnog worden ingetrokken, voorspelde Wuis. Enkele leden von den dat het bestuur die toezegging nu al bioest doen, omdat ze vrees den dat de juridische kosten te hoog oplopen. Tot en met 1991 bedroegen deze f4.500,. De advocaatskosten van dit jaar (het tarief van raadsman Traudes bedraagt f150,- per uur), gaf het bestuur niet prijs. Frans Voskuil becijferde dat zijn partij inmiddels ca. f8000,- aan juristen had betaald. Ad vocatenkantoor Knuwer en Creutz- berg uit Den Helder rekent bijna tweemaal zoveel per uur, als de raadsman van de tegenpartij. Opluchting Voskuil verklaarde opgelucht te zijn dat de bestuursleden hun dreigement op te stappen, niet hebben doorge zet. „Door deze uitspraak is het zin loos om het hoger beroep door te zetten." Niet uitgesloten is dat de le den opnieuw,en volgens de geldende stemmenverhouding, over een statu- Mevrouw Keesom met zilveren eremedaille en de felicitaties van burgemeester Schipper. Voor haar vele vrijwilligerswerk is mevrouw Bep Keesom-Karsten uit Den Burg onderscheiden met de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De 69-jarige Texelse kreeg de onderscheiding woensdag tijdens een bijeenkomst in de raadszaal opgespeld door burge meester Schipper. Voor deze gelegen heid moest mevrouw Keesom haar vakantie in het zuiden des lands on derbreken; ze werd per vliegtuig heen en weer gebracht. „U hebt vandaag de vlucht van uw leven gemaakt", begon de burgemeester in stijl. Schipper noemde het onbegonnen werk om alle activiteiten op te som men, waarmee mevrouw Keesom zich in de loop der jaren voor de Texelse gemeenschap verdienstelijk heeft gemaakt. Vrijwel iedere Texe laar heeft haar wel eens aan de deur gehad met een collectebus voor het een of andere goede doel (o.a. het Koningin Wilhelmina Fonds en de Ne derlandse Hartstichting). Bekend is zij onder meer van het Rode Kruis, de Zonnebloem en het Tesselhuus, waar ze hielp met het begeleiden van zie ken en gehandicapten. Voorts was ze jarenlang bestuurslid van het Rooms- katholiek Vrouwengilde, zette ze zich in voor de verkoop van kinderpostze gels, was ze actief in de RK parochie (o.a. bij het verzorgen van informatie bulletins en als lid van het dames- IFoto March Heijnenl koor), hielp ze bij de activiteiten van de Stichting Welzijn voor Ouderen Texel en als overblijfmoeder op de Jozefschool. Ook was ze betrokken bij de Woningbouwvereniging Texel en de oprichting van de Vrienden van het Paard. Voor de gemeente had Bep Keesom bijna twintig jaar zitting in de woonruimte-adviescommissie en was ze lid van een stembureau. Burgemeester Schipper toonde zich onder indruk: „U neemt in de ge meenschap een echte plaats in. Op merkelijk, omdat de stormen des levens niet aan u voorbij zijn gegaan. U hebt zich er doorgeslagen en bent voor sommigen zeker een voorbeeld. Voor het actief zijn in verenigings- c.q. vrijwilligerswerk geldt dat net tenwijziging moeten stemmen. „We hopen op een compromis, dat ligt tussen één stem per lid en de stem verhouding die de laatste tijd gold", aldus een andere logiesverstrekker na afloop. Vóór aanvang van de vergadering, di rect na de uitspraak van de rechter, voerde het bestuur koortsachtig over leg. Besloten werd de aangekondigde bestuursverkiezing van de agenda te schrappen. Dit tot groot ongenoegen van de leden. In de bomvolle confe^ rentiezaal van Bosch en Zee, verklaar de voorzitter Harry Wuis dat de kandidaatstelling tot stand was geko men volgens de oude statuten, die door het besluit van de rechter tij dens deze vergadering niet meer van kracht waren. „Bestuursverkiezing is dus niet rechtsgeldig", aldus Wuis, die handelde op advies van advocaat Traudes. De nieuwe verkiezing vindt plaats als de commissie van wijze mannen zich over een maand over het conflict heeft uitgesproken. Over de financiering van het nieuwe VVV-gebouw, waarvoorTVL als parti cipant f200.000,- op tafel moet brengen, wilde het bestuur wel pra- ten. „In samenwerking met het Texels Verbond van Ondernemers worden certificaten van aandelen uit gegeven. Het aandelenbedrag voor ieder TVL-lid zal gelijke tred houden met het contributiebedrag. De leden worden er binnenkort uitgebreid over Lees verder pagina 5 „Voor de VTB staat vast dat zij het verlies van de eilandkorting niet zal kunnen opvangen. Het bedrijf zal moeten worden geli quideerd en werknemers zullen moeten worden ontslagen Dra matische woorden van Mr A.J.J. Sweens van het advocatenkantoor Knuwer Creutzberg uit Den Helder, tijdens het kort geding dat dinsdag diende voor de Alkmaarse recht bank. Namens het transportbedrijf VTB hield hij gen zeer uitvoe rig pleidooi om de president ervan de overtuigen dat de VTB een echt Texels bedrijf is en dus recht heeft op het gereduceerde vervoerstarief. ÜA-er Cees Hin had dinsdag in leescommissie voor welzijns- f id bezwaren tegen de specia- Ve'lichting die wordt geschaft voor de schilderijen "Rakels, die in de raadszaal 'wn opgehangen. „Ik ben "9 dat er teveel accent op de perken wordt gelegd. Het jelotte geen expositieruim- ebrand Poster van Texels a°9 stelde hem gerust: chn dat 'edereen naar die erijen gaat zitten kijken? neeZó onknap bent u nou Verniet!" Wethouder Tine achf0 VU'^e aan ^at det om e Achting gaat, die de n lot hun recht zal laten Nog uitvoeriger was het weerwoord dat namens Teso werd vertolkt door Mr G. Wiggers van het kantoor Trini- te van Doorne, waardoor de behan deling van de zaak bijna twee uur duurde. De uitspraak is 14 mei a.s. Teso laat de VTB sinds kort het volle pond betalen, omdat het ooit zelf standige bedrijf tegenwoordig het Texelse „filiaal" is van Beers Expedi tie in Winkel. Bedrijven op Texel die hun hoofdvestiging op het vasteland hebben, voldoen niet aan de voor waarden voor eilandkorting. Om als nog aan die voorwaarden te voldoen heeft Beers een stichting „De Texelse Beurtman" in het leven geroepen, die op Texel is gevestigd, door Texelaars wordt bestuurd en waarin Beers een minderheidsbelang heeft. Voor Teso was dat aanleiding om de voorwaar den voor het Texelse tarief nogmaals uit te breiden, nu met een clausule waardoor ook zo'n stichting sconstructie niet helpt. Constructie Tijdens de zitting deed de VTB- pleitbezorger geen poging om te ont kennen dat de stichting alleen maar was bedoeld om alsnog voor het Texelse tarief in aanmerking te ko men. Het was noodgedwongen en met tegenzin gebeurd en de advo caat noemde het uiterst kwalijk dat Teso een onderneming op deze wijze dwingt haar bestuur te vervangen en haar juridische structuur aan te pas sen. Sweens noemde het maatschap pelijk onzorgvuldig dat Teso met het invoeren van de maatregelen geen re kening heeft gehouden met bestaan de situaties. „Voor van oudsher Texelse bedrijven behoort een aparte regeling te worden getroffen. In ieder geval is het Teso niet toegestaan naar aanleiding van een administra tieve maatregel VTB haar Texelse identiteit te ontzeggen". Helemaal Texels Hoe „Texels" de VTB is, probeerde Mr Sweens aan te tonen door te stellen dat het bedrijf „volledig zelfstandig" op Texel opereert. De bedrijfsgebouwen staan er en op één na alle 15 vaste werknemers zijn woonachtig op Texel. Ook de klanten waarvoor de VTB werkt, zijn stuk voor stuk Texelse bedrijven. De VTB is voor werk en omzet aangewezen op de Texelse samenleving". Sweens zei dat om onderscheid dui delijk te maken met de echte mis bruikers van het Texelse tarief. Raadslid Gré Zegers (PvdA) vroeg dinsdag in commissiever band of een meer recent portret van de vorstin kan worden aan geschaft voor de raadzaal. Dit werd door wethouder Tine Krij- nen van de hand gewezen. „Daar staat Claus niet op en we heb ben als college besloten dat we die niet willen missen...." Bijvoorbeeld: een bedrijf in het oosten van het land waarvan de di recteur een tweede huis op Texel heeft. Bij de Kamer van Koophandel laat de directeur registreren dat op het adres van het tweede huis zijn bedrijf een nevenvestiging heeft, waardoor hij eilanderkorting krijgt. Ander voorbeeld: een leverancier van het vasteland die- op Texel veel klan ten heeft, huurt bij een van die klan ten enkele vierkante meters ruimte en laat die registreren als nevenvesti ging. Teso heeft dit misbruik bestre den door het toevoegen van telkens nieuwe voorwaarden, zoals de bepa ling dat een bestuurder van een rechtspersoon op Texel moet wonen en heeft daaraan later nog een uit sluiting toegevoegd, waardoor de VTB zijn Texelse identiteit kwijtraakte. „VTB wordt daardoor de dupe van maatregelen die noodzakelijk waren om misbruik door personen van de vastewal tegen te gaan. Er is geen overgangsregeling ontworpen en be staande situaties en afspraken zijn niet gerespecteerd". Sweens wees erop dat de VTB op 16 december 1991, toen Teso de VTB definitief de eilandkorting ontzegde, voldeed aan de voorwaarden zoals die op dat moment waren, o.a. door dat drie dagen eerder de stichting De Texelse Beurtman was opgericht. Dat behoort niet ongedaan gemaakt te kunnen worden door het achteraf opnemen van een nieuwe uitsluiting. Kapot maken Zoiets was al eerder gebeurd. Ook het niet accepteren van „dochters" van vastelandsbedrijven werd van kracht, nadat VTB aanvankelijk aan alle voorwaarden voldeed. De VTB kon op zoiets natuurlijk niet zijn voor bereid. Sweens gaf een bitter oordeel over de „zeer formele" koers die Teso sinds enkele, jaren is gaan va ren. „De VTB is pas laat gaan door krijgen dat Teso er kennelijk op uit is om de VTB kapot te maken. Anders is niet te verklaren waarom Teso een oude relatie zo behandelt en opjaagt. Met het bestrijden van misbruik heeft dit gedrag van Teso niets meer te maken" Sweens zei dat Teso in maart 1989 besliste dat de VTB in aanmerking kwam voor eilanderkor ting op grond van de voorwaarden zoals die op 17 januari van dat jaar waren vastgesteld. „Op dat moment is een contractuele relatie ontstaan tussen beide partijen. Teso heeft een zijdig en zonder toestemming van de VTB deze relatie gewijzigd door een nieuwe uitsluiting toe te voegen". Spreker noemde het beëindigen van Lees verder pagina 5 Koninginnedag in beeld Aanleg rotonde: doorgang naar Eierland afgesloten s» Meer Sporten vereniging definitief opgehouden s» Raadsleden tegen af dwingen fusie voetballers s* Texelse mariniers naar Cambodja s* Ziekenhuis-dependence van Gemini op Texel?

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1