WEEKEND Texelse producten tocht tijdens landelijke fietsdag CDW HORSZEL Nieuw kaaslokaal op Westergeest Fa. Moerbeek: Huismerk wollen dekbedden GEZOND Texelse Wol Onderneming: Bakermat van het Texels dekbed Wijs Viscentrum als uit de hand gelopen hobby „Soms is het dropjesweer!" De Cocksdorp Oosterend Oudeschild >en Hoorn Door Ruud Nooy In de prachtige omgeving van de Hoge Berg is de schapenboerderij De Waddel van Piet Bakker gevestigd. In het vrije landschap lopen tientallen schapen en hun lammeren. In de boerderij aan Westergeest is afgelopen winter druk gewerkt aan het moderniseren van het kaaslokaal. Deze ruimte is uitgebreid. Piet Bakker: „We hebben getracht de sfeer van het oude gebouw intact te houden. Eigenlijk is het nog wat te vroeg voor wat de schapekaas betreft, maar als het goed is dan liggen 9 mei de eerste schapenkazen op de plank". In het bedrijf van Piet Bakker blijven de lammeren de eerste acht a negen weken bij de moeder. Pas daarna worden de schapen gemolken en kan de kaas wor den bereid. De deelnemers aan de fietstocht kun nen in het bedrijf rondkijken en uitleg krijgen hoe het produkt tot stand komt. Piet Bakker: „Ook is het mogelijk bij ons een slachtlam te bestellen". Door Ruud Nooy De fietskaravaan die de route op 9 mei op Texel aflegt langs de verschillende bedrijven die Texelse produkten verko pen, doet ook de firma Moerbeek aan. Deze meubelzaak heeft sinds zeven jaar onder de naam Tesselaine dekbedden, onderdekens en hoofdkussens in haar collectie. Jos de Wolf, werkzaam bij de fa. Moerbeek: „Het is een huismerk." De dekbedden zijn gemaakt van Texelse wol. De verwerking vindt plaats in gese lecteerde fabrieken aan de overkant. De produkten worden alleen op Texel ver kocht. Er wordt gewerkt zonder distribu tienet en dealerlijst." In de loop der jaren zijn er diverse mer ken dekbedden op de markt versche nen, die allemaal zijn vervaardigd uit Texelse wol. Concurrentie in overvloed dus. jos de Wolf spreekt van collega concurrenten: „Als het ons goed gaat, gaat het bij de anderen ook goed en an dersom. Er is duidelijk een markt voor deze produkten. Het is belangrjjk dat de kwaliteit van hoog gehalte is en blijft". Alle TC3 foto's zijn gemaakt door March Heijnen 1. Various - Het beste uit de Top 100 aller tijden 2. Queen - Greatest Hits II 3. Foreigner - Best of 4. Queen - Greatest hits I 5. The Scorpions - Still loving you 6. Various - Tour of Duty 4 7. Snap - Madman's return 8. Golden Earring - Complete single collection 9. Genesis - We can't dance 10. Crowded House - Woodface Jarenlang zijn we er vanuit gegaan dat je uitsluitend hard loopt als je ergens te laat dreigt te komen en niet over een vervoersmiddel beschikt. Als je meer frisse lucht wilt moet je het portierraampje maar wat verder open draaien en als je zo nodig moet zwetenga dan naar de sauna of neem je rekeningenmap eens door. Tegenwoordig ligt het wat anders. Gezondheid is in. Daarom zie je overal dames en heren van duidelijk middelbare leeftijd, duidelijk niet fit, in de meest opvallende kleuren door bos en beemd hijgen, banden om het hoofd, kruisingen van Rambo en Winnetou. De veer ontbreekt. Laatst hebben we voorzichtig een beetje meegedaan. Niet in een clubje, maar stiekum met z'n twee. Ook niet zo'n opvallend pak aan in grijs-paarsen of zweetband om. Zo konden we bij het tegenkomen van andere mensen altijd snel gewoon gaan lopen en zou het niet opvallen wat we eigenlijk deden. Voor het rekken en strekken vonden we een verlaten plek in de Dennen. Het is nogal gênant om betrapt te worden bij een poging „vrouw duwt boom om", of „man doet plas zonder over schoenen te wateren". Dan volgen we de rui terpaden. Dat vreet energie maar we komen liever een paard tegen dan een kennis. We hanteren het systeem intervaltraining, want dat schijnt het aller zwaarst te zijn: honderd meter hardlopen en driehonderd meter wandelen. De conditie valt ons mee. D. WITTE ROEPER GEHEIM Om te voorkomen dat de route per auto wordt afgewerkt, wordt een geheime stempelpost neergezet op een plaats die per auto niet bereikbaar is. De bedrij ven zijn opengesteld van 9.00 tot 17.00 uur. De echt Texelse producten zijn herken baar aan een speciaal beschermd logo, dat alleen wordt uitgereikt aan leden van de vereniging. Bedrijven die ook lid willen worden moeten worden voorge dragen door twee leden. Dan volgt een onderzoek. „We controleren hoe Texel het product is. Natuurlijk kan niet alles helemaal van eigen bodem zijn. Je kan wel Texelse Cranberry-yoghurt maken, maar hier groeien geen cranberries, dus dat wordt dan ingevoerd. Maar ons stre ven is er wel op gericht de producten zo zuiver mogelijk te houden", aldus Hans de Leeuw, voorzitter van de vereniging Texelse Producten Promotie. KWALITEIT Het motto van de club is eigenlijk het motto van Texel: rust, ruimte, natuur- school, milieuvriendelijk en kwaliteit. „Wij hebben daar altijd al voor gestaan en het publiek vraagt er steeds meer om." De Leeuw legt uit dat het ook voor men- De volgende bedrijven zijn opengesteld tijdens de productenfietstocht: De nummers tussen haakjes corresponde ren met die op bijgevoegde kaart. Den Burg: (2) Schapenbedrijf De Waddel P.A. Bak ker, Westergeest 2. (22) Kaasboerderij Wezenspyk, Hoorn- derweg 27-29. (16) Moerbeek Meubelhandel en inte rieurverzorging, Hogerstraat 8-14. (13) Martin Karlas, Bontwerker, Kan toorstraat'2. (11) Restaurant De Raadskelder, Vismarkt 6. (18) Taveerne de Twaalf Balcken, We verstraat 20. (17) Restaurant Het Kleine Verschil, Gra venstraat 16. (19) Slijterij Wijnhandel De Wit, We verstraat 18. (12) Dros Bakkerij, Kogerstraat 44. (14) en (15) Echte Bakker Timmer, Ho gerstraat 2 en Weverstraat 90. sen die vorig jaar aan de fietstocht heb ben meegedaan, toch weer de moeite is om het rijwiel uit de schuur te halen. „Bedrijven vernieuwen zich voortdu rend. Het is altijd de moeite van een tweede bezoek waard." Vorig jaar waren opvallend veel Texe- (21) Kadoshop De V\feal, Binnenburg 12. De Koog: (9) Echte Bakker Timmer, Dorpsstraat 18. Oudeschild: (4) Visafhaalcentrum Albert 8lom, ln-% dustrieterrein. (3) Palingrokerij en vishal Piet van der Star, Heemskerkstraat 15. (5) Texelse Wol Onderneming, Laagwaal- derweg 12. (6) Dros Bakkerij, Schilderweg 278. Den Hoorn: (23) Goënga's specialiteitenslagerij en Meermarkt, Diek 1. (28) Zuivel boerderij Sint Donatus, Hoorn- derweg 46. (24) en (25) Café Eethuis Klif 23 en Thea ter Restaurant Klif 12. (1) Havenrestaurent, Pont weg 3. (27) Gert's Proeflokaal, Herenstraat 25. Oosterend: (8) Wijnhandel Slijterij Ger de jong, Kerkstraat 11. (7) Bakkerij Timmer, Koetebuurt 5. laars op pad om de eilandelijke bedrij ven te bekijken. „Maar we worden al enige tijd suf gebeld uit het hele land om informatie", aldus Jan Stolk, bestuurslid van de vereniging en ver werker van Texelse Producten. „We ver wachten gezellig veel mensen. En nu maar hopen dat het weer meewerkt...." PAGINA 9 Mark van Rijsselberghe van Dpnatus legt het uit: „Soms is het dropjes en soms lolliesweer! Als het zonnetje schiptverkopen we veel lollies, maar is liet druilerig dan zijn de dropslierten zeer m trek!" [^Biologisch Dynamische Zuivelboer- defj„Sint Donatus" is ondanks het ver boorde snoepgoed de grootste roducentvan Texelse zuivelprodukten. ifflige kwark, het „Texels Witje", yog- iitinvele variëteiten, alles vindt al ja- Én een weg door het'hele land. Er is losterd, honing, broodjes, paté's en ^aardappelen. Het veelzijdige Dona- b is een trekpleister voor de toeristen iesomsde hele dag blijven hangen en winkel druk bevolken. e koeien van Donatus hebben een uker leven dan menig andere rood- of sartbonte. Ze lopen in een riante Mstal". Kalfjes blijven gezellig bij ui moeder. Akkerbouwaktiviteiten le veren o.a. aardappelen, „de Texelster" en b.d. tarwe. De werkgemeenschap van Donatus ver enigt idealisme met een flinke dosis rea lisme. De biologisch dynamische aanpak weerhoudt ze niet, om bijvoor beeld broodjes, gebakken van b.d. tarwe te verpakken in stevig plastic. „Het kan gewoon niet anders", zegt Van Rijssel berghe. „De broodjes zijn op deze ma nier twee maanden houdbaar, anders staat binnen een week de schimmel er op. Tja, deze tweeslachtigheid blijf je houden", aldus Van Rijsselberghe. „De broodjes zijn wel erg lekker vinden jul lie ook niet?" Wij beamen dat van harte, tenslotte worden ze gebakken door bak ker Dros en die kan er wat van! Fietsers die Donatus aandoen kunnen op 9 mei rekenen op een verrassings aanbieding. w Ruud Nooy SJDAS 1 ME' 1992 Omdat je het met een „democra tisch" genomen besluit niet eens bent, probeer je je gelijk te halen bij een onafhankelijke rechter. En verdraaid nog an toe, je krijgt je zin, want de statutenwijziging van TVL wordt ongeldig verklaard. Hoera! Voorlopig weer één man, één stem. Precies zoals bij de lan delijke verkieizingen. Maar gaat die vergelijking wel op? Een com merciële belangenvereniging is toch geen politieke partij. Dan roep je ook nog dat „de overwin ning een succesje is met een zuur gezicht". Moedig hé! Eerst flink herrie schoppen in de tent en dan weer hard aan het werk voor het „voortbestaan van een homogeen TVL". Daar zakt dan je broek toch van af. Je moet wel heel intelligent zijn om dat te bedenken, laat staan te begrijpen. Enfin, één wijze man voor de commissie van advies ken nen we dus al. De promotie van Texel gaat beter dan ooit. Dat kun nen we dagelijks om ons heen zien. De bekroning hiervan moet vorm krijgen in de snelle realisatie van een nieuw VW-gebouw. Dat is het belang van alle betrokkenen; grote en kleine logiesverstrekers. Schei toch uit met dat ge mekker. Horszei Door Nel Kant „Eigenlijk is het een uit de hand gelo pen hobby", aldus Dia Blom van Vis centrum Albert Blom te Oudeschild. Zo'n acht jaar geleden, toen haar man Albert en haar zoon naar zee gingen, besloot Dia om een viswinkel te begin nen, omdat ze 'wat om handen wilde hebben'. Haar oog viel op een groot pand op het industrieterrein in Oudeschild. In haar omgeving vroeg men zich af wat Dia daar moest 'in die schuur daar bene den'. Ze nam zich voor het twee jaar te proberen en dat is suksesvol verlopen. Zelfs zo, dat haar man en beide zoons van zee zijn gekomen om mee te hel pen in de zaak. De 'schuur' is uitgegroeid tot een grote uitgebreide viswinkel, met vele soorten vis en visprodukten, waar zomers zo'n vijftien man personeel werkt. Tijdens de fietstocht kan een bezoek worden gebracht aan het viscentrum van de familie Blom en tegen geredu ceerde prijzen worden genoten van on der andere een broodje zalmforel salade. Daarnaast zijn er specialiteiten te verkrijgen, zoals gerookte vis en gar nalen zonder conserveringsmiddel. Zuivelboerderij Donatus: tor MV. Het hele jaar zijn belangstellenden wel kom. Dick Graaf: „Langs een stippellijn worden de mensen door de fabriek ge leid. Het hele produktieproces kan men zo van dichtbij volgen. Ook kunnen de gasten een videofilm bekijken: „De ge boorte van een dekbed". Om up to date te blijven heeft de Texel se Wol Onderneming een nieuwe col lectie uitgebracht. Het dessin en de tijk van de produkten hebben een verande ring ondergaan. Er wordt onder meer gebruik gemaakt van satijnkatoen. Bin nenkort is de nieuwe collectie in de winkels te vinden. Dick Graaf: „Het Texeler dekbed is een puur Texels pro dukt. Zowel wat betreft de gebruikte ma terialen als het hele produktieproces. Alles wordt op het eiland gedaan. En dat willen wij graag zo houden." AANBIEDINGEN Tijdens de fietstocht stellen de 21 leden van de vereniging hun bedrijf open voor bezichtiging. De meesten hebben spe ciale aanbiedingen voor deze gelegen heid of bieden bezoekers de mogelijkheid hun waren te proberen. Deelnemers kunnen starten waar ze maar willen: de route vormt een cirkel van zo'n veertig kilometer. Overkantse fietsers kunnen terecht bij een informa- tiepost die in het wachtlokaal bij het Havenrestaurant wordt ingericht. Bij elk bedrijf kan een stempelkaart en een routebeschrijving worden afgehaald. Tijdens de tocht kunnen fietsers hun kaart bij de firma's laten afstempelen. Volle stempelkaarten kunnen worden ingeleverd en dingen mee naar verschil lende prijzen met een totale waarde van zo'n f2500,-. De notaris verricht de trek king rond 18.00 uur in het Havenrestau rant. De hoofdprijzen bestaan uit satijndekbedden van de Texelse Wol Onderneming en firma Moerbeek. Daarnaast zijn er kadobonnen. ndeLaagwaalderweg in Oudeschild Tal weer geruime tijd de fabriek de Texelse Wol Onderneming is Gemiddeld 35 medewerkers bezig met het produceren meer dekbedden, matrassen, en onderdekens. Het pio- ligt inmiddels in een ver Dick Graaf van de Texelse Wol „We richten ons de laat- intensiet' op export. We zijn beurs in New York geweest, ^acties daar waren zeer positief, verzenden we een lading naar Amerika. Dat is natuur- interessante markt". Al plannen gemaakt voor volgend weekend? Wij hebben een tip voor u: doe mee aan de landelijke ANWB fietsdag. Op Texel kan op die dag (zaterdag 9 mei) een speciale Texelse producten route worden gefietst, die u langs ver schillende bedrijven voert die kunnen worden bezichtigd. Een interessant dagje uit voor het hele gezin. Vorig jaar werd de eerste Texelse Pro ducten Fietstocht gehouden. Stom toe vallig viel deze samen met de landelijke ANWB fietsdag. Mede door het fraaie weer werd het een geweldig succes. Dit keer zijn de zaken echter nog groot ser aangepakt. De Vereniging voor Texelse Producten Promotie heeft zich tot de ANWB gewend, die de tocht heeft opgenomen in haar programma, zodat veel fietsers van de overkant zijn te verwachten. Er zijn enkele kleine wijzigingen ten opzichte van vorig jaar. Toen waren er grote en kleine routes, nu is er alleen één grote route. Deze zal met borden worden aangegeven en voert over de fietspaden die het eiland rijk is. aan de fietstocht zullen fond geleid in de fabriek. Zo'n is overigens niet exclusief.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9