Cfroen ^wartrjexeh in het harL, TCÊ7: Nieuw VVV-pand nodig /oor toekomst toerisme" Marielle en Claudia studeren in Petersburg m DE NIEUWBOUW. OMDAT VELE VAKANTIES BIJ ONZE VVV BEGINNEN Ondernemers moeten 4 ton bijeenbrengen Jonge ondernemers stellen bouwleges ter discussie Woensdag 20 mei yresentatieavond 'ipperploeg rukt uit »or gestrande vissers Geweerschot vernielt ruit in slaapkamer MOEDERDAGIDEE Juwelier Martin Tromp TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10680 VRIJDAG 8 MEI 1992 «(advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 11, IQ AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 22Q14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. «2312741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: ƒ46,20 h=t'jaar: Los ƒ1,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- el uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Frans i, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Stichting VVV Texel Promotie heeft momenteel een sterke iitie, maar andere VVV's in Nederland en langs de Westeuro- se kust zijn bezig zich te versterken, zodat de concurrentie oter wordt. Meer dan ooit is het dus nodig dat Texel zich uit- kiend profileert. Voor de toeristische toekomst van Texel is n perfect functionerende VVV van essentieel belang. En om oed te kunnen werken is een modern nieuw kantoorgebouw loodnodig. teiKhtvan het VVV-kantoor. IFoto maqu Wjjs het VVV-bestuur in een iproep aan alle Texelse ondernemers mile nieuwbouw financieel te on- «steunen. Provincie, gemeente en hebben inmiddels samen acht )n toegezegd, echter onder voor dat het Texelse bedrijfsleven mesterende ƒ400.000,- op tafel gt Dit gaat in de vorm van certifi- atenvan aandelen a ƒ100,-. Leden iniet-leden van het Texels Verbond m Ondernemers (TVO) en de Texel- Vereniging van Logiesverstrekkers VL) kunnen deze aanschaffen. Het laleaandelenkapitaal (f\,2 mil- enl zal worden beheerd door de gopte richten Kantoorpand Em- alaan BV. De VVV zal het nieuwe ibouw van deze BV huren. Totaal 00 ondernemers hebben vandaag ft informatiepakket toegestuurd k'egen. Woensdag 20 mei wordt het Groothandelscentrum in Oude- Itild een informatiebijeenkomst ge ilden. wijze waarop vijf jaar geleden dvoor subtropisch zwemparadijs 'una bijeen werd gebracht, staat Kiel voor de huidige actie. Destijds «gen overheid en bedrijfsleven eveneens de handen ineen, waarna de nog benodigde twee miljoen gul den in de vorm van aandelen door de Texelse bevolking werd verstrekt. „Sommigen hadden toen hun twijfels over de haalbaarheid, maar binnen zes weken was het geld er. Ook nu rekenen we weer op het Texelse saamhorigheidsgevoel", verklaart campagneleider Ruud Kalusche, de in 't Horntje woonachtige communicatie-deskundige die eerder onder meer betrokken was bij promotie-activiteiten van Teso. Eenmalig Met 1100 aanschrijvingen hebben TVO en TVL vrijwel geheel onderne mend Texel afgedekt. Bij TVO zijn weliswaar niet meer dan 180 bedrij ven aangesloten, maar ook honder den niet-leden krijgen een informatiepakket. Verwacht wordt dat deze bedrijven, die ook hun graantje meepikken van het toerisme (of er van afhankelijk zijn), te porren zijn voor een bijdrage. Dit ondanks het feit dat zij niet meebetalen aan de anderhalve ton promotiegeld, die TVO jaarlijks in de stichting VVV stopt. TVO-voorzitter Ko Vinke: „Het mag niet zo zijn dat 200 onderne mers de kar moeten trekken. Omdat het nu om een eenmalige bijdrage gaat, hebben we goede hoop dat ve len nu wèl over de brug komen." Richtbedrag Het TVO-bestuur laat het aan de on dernemers zelf over voor welk bedrag ze certificaten kopen. Een minimum wordt niet genoemd, wèl geeft het bestuur een richtbedrag. Ervan uit gaande dat TVO twee ton moet op hoesten en het verbond bijna 200 leden telt, komt het gemiddeld neer op ƒ1.000,- per ondernemer. Vinke: „Men is vrij om te bepalen hoeveel certificaten worden aangeschaft. Het is logisch dat factoren als draag kracht en omvang van het bedrijf daarbij van invloed zijn." Inmiddels zijn al enkele enthousiaste reacties bekend; een niet-grote logiesverstrek- ker zegde spontaan ƒ3.000,- (dertig certificaten) toe, hoewel zijn jaarlijkse promotiebijdrage slechts een derde van dat bedrag is. TVL pakt het ietsje anders aan. In hun brief vult het bestuur het ge wenste aantal certificaten van aande len in, dat een logiesbedrijf zou moeten aanschaffen. „Een vriendelijk, doch dringend verzoek", aldus Martin Warnaar, de TVL-vertegenwoordiger in het VVV-bestuur. Verloting Om de aandelenverkoop te stimuleren is een loterij aan de actie gekoppeld. In het informatiepakket is een poster bijgevoegd, met het verzoek om deze in of bij het bedrijf aan het publiek te tonen. Door middel van een ant woordkaart kunnen de ondernemers laten weten of zij de poster hebben opgehangen. Tien inzenders worden uitgeloot en krijgen als beloning ƒ100,- korting op hun bijdrage aan de nieuwbouw. Ook wordt een verloting gehouden tijdens de bijeenkomst op 20 mei. Onder de ingezonden machtigingsfor mulieren (waarmee de ondernemers aangeven hoeveel certificaten ze Wil li -ir - Nioz wil molen ook niet Vrije School mag uitbreiden Teso wil geen creditcards Voorjaarsnota geeft positief beeld „Noordelijke" dansers ontmoetten elkaar Ondernemers die deze affiche ophangen, maken kans op een korting van flOO,- op hun bedrag aan aandelen. len hebben) worden eveneens diverse prijzen van ƒ100,- verloot. Subsidie Wethouder Dirk Terpstra, die de ge meente in het bestuur vertegenwoor digt, legt uit dat de overheid geheel achter het nieuwbouwplan en de toe komstvisie van de VVV staat. „Maar", waarschuwt Terpstra, „de subsidie hangt samen met het plan dat nu op tafel ligt." Verplaatsing van het kantoor naar De Koog, zoals door sommigen wordt geopperd, of een soberder ontwerp komen niet voor overheidssteun in aanmerking. „Dit is een goede en goed bereikbare loka- tie. Maar als we van plan veranderen, trekt de provincie de handen terug. We lopen dan dus vier ton mis", al dus de wethouder. Hij legt uit dat het plan aansluit bij de visie van de provincie inzake de ontwikkeling van het toerisme in Noordholland. Toerisme vormt een steeds belangrij kere economische pijler, maar dient ook professioneel te worden bege leid. Het Texelse nieuwbouw-plan sluit naadloos aan op deze visie. Gezicht De kritiek dat het kantoorgebouw overbodig luxe aandoet en een veel goedkopere uitvoering kan krijgen, wijst Terpstra van de hand. „Het VVV-kantoor moet representatief zijn. Dit 'gezicht' kost ongeveer ƒ1,2 mil joen extra. Het zou dus ruim een mil joen goedkoper kunnen, maar waarschijnlijk zouden we dan de provincie-subsidie mislopen." Bovendien zou de VVV dan in een ongewenste situatie belanden. De VVV is aan de Groeneplaats uit zijn jasje gegroeid en moet hoe dan ook verhuizen. Als de vier ton aandelen kapitaal door de ondernemers niet Lees verder pagina 5 Vergeleken met omringende gemeen ten zijn de bouwleges op Texel meer dan dubbel zo hoog. Door nieuwe tariefsvoorstellen van b en w kan dit verschil nog groter worden. De Jon ge Ondernemersorganisatie Texel, die vindt dat bouwers van middel grote projecten de dupe worden van het legesbeleid, dringt nu aan op verlaging van de kosten voor een bouwvergunning. De gemeente brengt aanvragers van een bouwvergunning momenteel 1,75 procent van de kale bouwkosten in rekening, ongeacht de grootte van de investering. Bouwers van grote pro jecten, die vinden dat ze naar ver houding teveel leges betalen, dringen bij de gemeente aan op tariefswijzigi- ging, waardoor leges voor kleinschali ge objecten procentueel omhoog gaan. De Jonge Ondernemers (JO) verwachten echter dat door de nieu we tariefsvoorstellen middelgrote bouwprojecten (ƒ100.000,- tot ƒ500.000,-) nog zwaarder worden belast. „En dat terwijl Texel nu reeds 100 en in sommige gevallen 450 pro cent hogere leges heft dan andere gemeenten." Kostendekkend De JO vergelijken de Texelse tarieven met die van negen andere gemeen ten, waaronder Andijk (de laagste) en Terschelling. „Texel springt er echt uit", concluderen ze. De JO vragen zich nu af of de opbrengst van de le ges niet hoger is de gemeentelijke uitgaven hiervoor, hetgeen strijdig is wipperploeg van KNRM-station Koog heeft dinsdagavond op de Wdenzee twee sportvissers aan Ogenomen. De twee vakantie- "üors konden door een defect aan "buitenboordmotor niet op eigen Kht terugkeren. die tegen de avond hun Men oosten van Texel wilden ver- 5n' Konden hun buitenboordmoter R draaiende krijgen. Intussen dreef "vaartuig door de stroming steeds Ifler af- Opkomende mist zorgde ?or dat ze zich niet meer konden ®nt®ren in het voor hen onbekende -gebied. Om verder afdrijven te omen, maakten ze hun boot aan een boei. Via hun marifoon j*n ze het verkeerscentrum Den er om assistentie en gaven als de naam van de boei (De arl ^00r" redders ontstond verwarring, omdat enkele mij een vaargeul ligt met naam. Om 21.20 uur, vijftig en na het alarm, nam de be- nin9 van de whipperploeg de vssers, die in goede conditie "erden, niettemin aan boord. Het ootje werd naar Oudeschild Marielle Beers en Claudia Buren (beiden 21) uit Den Burg stude ren sinds 1 april in Rusland. In Sint Petersburg, het voormalige Leningrad, zijn ze bezig de Russische taal onder de knie te krij gen. Blijkens de eerste brieven die hun ouders hebben ontvangen, maken ze het prima en doen onvergetelijke indrukken op. zelfde Voor zover bekend is het niet eerder gebeurd dat Texelaars studeerden aan een Russische universiteit. Marielle en Claudia werden naar de voormali ge Sowjetrepubliek uitgezonden in het kader van hun studie Russisch aan de Universiteit van Amsterdam. Ze willen tolk/vertaler worden en zit ten in hun tweede jaar. Regel is dat ieder die zijn propaedeuse heeft ge haald, voor uitzending in aanmerking komt. De Texelse meisjes maken deel uit van een groep van zestig studen ten, die in Petersburg over twee uni versiteiten zijn verdeeld: de universiteit van Sint Petersburg en de Herzen-universiteit. Spannend De achterblijvende bezorgde ouders vonden het wel spannend. Rusland is tenslotte geen alledaagse bestem ming en je hoort van het land weinig goeds de laatste tijd. En dan zo ake lig ver weg. De eerste brieven deden echter veel van de bezorgdheid ver dwijnen. „We verkeren in blakende gezondheid", schreef Marielle. „En we kunnen eten zoveel als we wil len". Dat ze voor hun levensbehoef ten nauwelijks in de rij hoeven te staan, heeft te maken met hun „rijk dom". Honderd roebel is voor een Rus een kapitaal maar in Nederlands geld is het niet meer dan f 1,85. Dat betekent omgerekend dat een brood nog geen kwartje kost. Ook de 24 roebel die betaald moet worden voor vier koppen koffie en vijf gebakjes, is voor Westerlingen een bedrag van niks. Die schrokken dan ook niet toen de prijs van een maandkaart voor de metro in één keer werd ver- Claudia Buren (rechts) en Marielle Beers. hoogd van 8 naar 27 roebel, maar voor de Russen was het een ramp. Goede resultaten De meisjes kunnen de pittige studie goed volgen. Volgens hun leraren zit ten ze op een prima niveau in verge lijking met de ftieeste andere buitenlanders. Marielle en Claudia vinden de college's echter vrij ver moeiend. Ontspanningsmogelijkheden worden met beide handen aangegre pen. Petersburg is een prachtige, mo numentale en schone stad met veel culturele attracties. Bij een toneelstuk van Tsjechov door een vooraanstaand gezelschap zaten de meisjes voor een dubbeltje op de eerste rang, letterlijk. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om ook verderop in het land rond te kijken. Niet alleen werden be trekkelijk nabije bestemmingen be zocht zoals Novgorod met zijn beroemde klooster en kremlin en Moskou (waar de meisjes onder meer een voorstelling meemaakten in het Bolsjoitheater en terecht kwamen in een pro-communistische demonstra tie) maar ook andere delen van de voormalige sowjetunie. Ze zijn inmid dels in Riga in Letland geweest en zelfs staan Oezbekistan in het Aziati sche deel van de voormalige Sowje tunie en het Baikaimeer in Siberië op het programma. De ouders thuis hebben de grote Bo satlas op tafel liggen om te kijken waar het allemaal ligt. Ze schrikken wel eens van de enorme afstanden, maar volgen het avontuur met groei end vertrouwen. Als alles verder vol gens plan verloopt, komen de meiden op 1 juli weer naar Holland. Ze zullen veel te vertellen hebben. met de voorschriften. Maarten Smit, hoofd van de afdeling bouwzaken, gelooft ondanks de hoogte van het bedrag dat de leges niet kostendek kend zijn. „Hoewel de exacte uitga ven moeilijk zijn te berekenen. Er zijn zóveel mensen bij de gemeente bezig met de afhandeling van een bouw vergunning. Niet alleen komt de afde ling bouwzaken er aan te pas. Ook ruimtelijke ordening, civiele techniek, grondzaken, milieu en zelfs de type kamer." Volgens Smit werken andere ge meenten niet goedkoper, maar wor den de uitgaven gedekt door ergens anders hogere kosten in rekening te brengen. „Bijvoorbeeld hogere hon denbelasting of precariorechten. Texel heeft besloten de bouwleges hoger te belasten", besluit Smit. Onbekenden hebben zondag uit bal dadigheid het slaapkamerraam van een woning aan de Willem van Beie- renstraat stukgeschoten. De politie vermoedt dat vanuit de Boogerd op het huis is geschoten met een luchtdrukgeweer. De ruit, ter grootte van 120 bij 60 centimeter werd volledig vernield. IM-ADVERTENTIE (j D I A H A N IM-ADVERTENTIE Frits Langeveld, de mannen hebben een mooie show gezien: foutje, bedankt! IM-ADVERTENTIE (jni* ZuarL-Jixfh in het han_ Bij deze krant is vandaag een folder gevoegd van Service Center Texel Deze is door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1